Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαβασα τους ορους περι πολιτικης ορθης χρησης κ το αναφερει οτι ειναι μονο για δεδομενα μεσω κινητου τηλεφωνου, οπως κ οτι η εταιρια εχει δικαιωμα να αλλαξει τους ορους χωρις καμια προειδοποιηση!

Το θεμα ειναι αν οντως μπορει το συστημα να καταλαβει ποτε χρησιμοποιω το windows mobile μου ως modem!

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα το ίδιο αναφέρει και η κοσμοτέ, όπως ακριβώς αναφέρουν ότι στα προγράμματα απεριόριστα δεν μπορείς να κάνεις χρήση μέσω τηλεφωνικού κέντρου. Το θέμα είναι ότι ΠΡΩΤΗ η voda, ενώ με την κυκλοφορία της έκδοσης 3.0 του OS είχε δηλώσει δημόσια ότι επιτρέπει τη χρήση tethering, αρχίζει με εντελώς ληστρικό τρόπο να χρεώνει διπλά για ένα πακέτο το οποίο έχεις ΗΔΗ αγοράσει!! Ανεξάρτητα από το αν το γράφει στα ψιλά γράμματα -να θυμίσω και τα ψιλά γράμματα των πιστωτικών καρτών τα οποία έχουν κριθεί καταχρηστικά αλλά πολλές τράπεζες συνεχίζουν να τα εφαρμόζουν- είναι μια απαράδεκτη κίνηση και το λόγο έχουν οι συνδρομητές. Κόψτε όλοι τα πακέτα δεδομένων για αρχή και σε επόμενο στάδιο πηγαίνετε στον ανταγωνισμό... Έτσι θα μάθουν τρόπους...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω τί εννοείται χρεώνει παραπάνω? Αν πχ έχω πακέτο DATA στο κινητό μου 500mb και το συνδέσω στο laptop μου και κάνω χρήση internet θα χρεωθώ κάτι? Δε θα καταναλώσω τον όγκο που έχω? (Γιατί 2-3 φορές το έκανα μέσω iphone και δεν είδα περίεργες χρεώσεις!)
Link to comment
Share on other sites

Λογικα τωρα το αλλαξε κ χρεωνει! Εγω ολο το καλοκαιρι ετσι την εβγαλα...με μοντεμ το htc hd μου στο λαπτοπ!

Αν ειναι δλδ να σε χρεωσει σε βγαζει σε σελιδα που σου λεει αγορασε δεδομενα ή απλα κατεβαζεις κ σε χρεωνει αβερτα χωρις να το παρεις χαμπαρι;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει? Δηλαδή δε χρεώνονται τα data μονο οταν χρησιμοποιεί κανείς το κινητό του και χρεώνονται όταν συνδέσει το κινητό με το PC? Αρα για data σε οδηγούν πλέον να πάρεις data card και ξεχωριστή σύνδεση?
Link to comment
Share on other sites

http://www.iphonehellas.gr/15465/free-iphone-tethering-on-vodafone-gr-is-back/

 

Απ'ότι φαίνεται η καταγγελία που τράβηξα μέσω ΕΕΤΤ με (δυστυχώς μόνο...) άλλον ένα παθόντα (το είδα από τη κοινοποίηση της επιστολής της ΕΕΤΤ προς τη Vodafone)... έπιασε τόπο... και το πήρανε πίσω. Μάλιστα είναι ακριβώς στο όριο του χρόνου που είχα αναφέρει στην επιστολή... λες; ;)

 

Βέβαια... και όσοι κάλεσαν, απείλησαν ή έπραξαν τη φορτητότητα... έκαναν όλοι τη δουλειά τους... αλλά παιδιά... σοβαρά... υπάρχει η ΕΕΤΤ... που μου έχει δώσει λύσεις και στο παρελθόν με Internet Providers και τις δικές τους "πρωτοβουλίες"...

 

Αν είσαι σαφής στο τι έγινε και γιατί... με στοιχεία και αριθμούς... και ζητάς λογικά πράγματα... θα δείτε ότι ΠΑΝΤΑ ακούνε... και πράτουν.

 

Ελπίζω την επόμενη φορά που θα γίνει κάτι... να έχουμε μαζικότερη συμμετοχή!

 

 

Φιλικά,

 

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

http://www.iphonehellas.gr/15465/free-iphone-tethering-on-vodafone-gr-is-back/

 

Απ'ότι φαίνεται η καταγγελία που τράβηξα μέσω ΕΕΤΤ με (δυστυχώς μόνο...) άλλον ένα παθόντα (το είδα από τη κοινοποίηση της επιστολής της ΕΕΤΤ προς τη Vodafone)... έπιασε τόπο... και το πήρανε πίσω. Μάλιστα είναι ακριβώς στο όριο του χρόνου που είχα αναφέρει στην επιστολή... λες; ;)

 

Βέβαια... και όσοι κάλεσαν, απείλησαν ή έπραξαν τη φορτητότητα... έκαναν όλοι τη δουλειά τους... αλλά παιδιά... σοβαρά... υπάρχει η ΕΕΤΤ... που μου έχει δώσει λύσεις και στο παρελθόν με Internet Providers και τις δικές τους "πρωτοβουλίες"...

 

Αν είσαι σαφής στο τι έγινε και γιατί... με στοιχεία και αριθμούς... και ζητάς λογικά πράγματα... θα δείτε ότι ΠΑΝΤΑ ακούνε... και πράτουν.

 

Ελπίζω την επόμενη φορά που θα γίνει κάτι... να έχουμε μαζικότερη συμμετοχή!

 

 

Φιλικά,

 

Ανδρέας

 

Αυτό αποδεικνύει ότι όλοι όσοι φωνάζαμε και δεν χαϊδέψαμε τα αυτιά της vodafone είχαμε απόλυτο δίκιο.

 

Είναι το απόλυτο :X στα παιδιά που με οπαδικό πνεύμα υποστήριζαν την απόφαση της vodafone να χρεώσει την υπηρεσία έξτρα χωρίς προηγουμένως να ενημερώσει κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αποδεικνύει ότι όλοι όσοι φωνάζαμε και δεν χαϊδέψαμε τα αυτιά της vodafone είχαμε απόλυτο δίκιο.

 

Είναι το απόλυτο :X στα παιδιά που με οπαδικό πνεύμα υποστήριζαν την απόφαση της vodafone να χρεώσει την υπηρεσία έξτρα χωρίς προηγουμένως να ενημερώσει κανέναν.

 

Το "αστείο" είναι ότι σε μένα (μετά την αφαίρεση του σχετικού hack που είχα κάνει)... δεν έχει "ξεκλειδώσει" ακόμη η επιλογή :) Λες να μου κρατάνε "κακία"; :lol: Ποτέ δε ξέρεις...

 

Θα δείξει αύριο που θα καλέσω για να πάρω οδηγίες από τους "ειδικούς" :)

 

Α.

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα ένα μίνι οδηγό... για αποκατάσταση της δυνατότητας tethering χωρίς iphone restore... ελπίζω να δουλέυει σε όλους... Για να μην επαναλαμβάνομαι:

 

Εδώ

 

 

Μην επαναπαύεστε!!!!

 

 

Φιλικά,

 

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω κινητό απο cosmote, αν βάλω κάρτα voda με internet μέσα θα χρεώνομαι χωρίς να το καταλάβω? Η σε "σπρώχνει" στη σελίδα prepaid broadband?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω κινητό απο cosmote, αν βάλω κάρτα voda με internet μέσα θα χρεώνομαι χωρίς να το καταλάβω? Η σε "σπρώχνει" στη σελίδα prepaid broadband?

 

Χμ... αν τη βάλεις και δεν δεχθείς τα Carrier Settings στο iTunes, θα έχεις ότι είχαμε πριν το "πρόβλημα"... ανάλογα βέβαια αν η κάρτα σου έχει κάποιας μορφής net.

 

Αν δεχθείς τα carrier settings... θα έχεις τη σελίδα με τη prepaid με το tethering.

 

Όλα τα προβλήματα είναι με το tethering (χρήση κινητού ως modem) και όχι για το net από το ίδιο το κινητό...

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον δεν αρχίζουν οι χρεώσεις χωρίς να το πάρεις χαμπάρι!! Είναι όμως απαράδεκτο αν έχεις πακέτο data να σου πούν πλήρωσε extra! Ας είναι λογικοί. 3 GB δίνουν, αν τα χρησιμοποιείς στο κινητό σου θα τελειώσουν ποτέ...αν το συνδέσεις σε pc θα τελειώσουν γρηγορότερα και θα έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να σε χρεώσουν κάτι παραπάνω.

Δοκίμασα το prepaid στις διακοπές μου έμεινα ευχαριστημένος! Το χρησιμοποίησα με δικό μου router GSM που διαθέτω και σκεφτομαι για 1 πακέτο με τα 3GB μαζί με φωνή. Ομως αν παίζει μόνο απο το κινητό μου χάσανε.

Μήπως όμως τα προβλήματα είναι μόνο μέσω iphone σε pc? Εκεί δηλ που μπαίνουν κάποια settings αυτόματα? Γιατί πχ στο router μου βάζω οτι apn και dns θέλω!

Edited by ermis1975
Link to comment
Share on other sites

Μήπως όμως τα προβλήματα είναι μόνο μέσω iphone σε pc? Εκεί δηλ που μπαίνουν κάποια settings αυτόματα? Γιατί πχ στο router μου βάζω οτι apn και dns θέλω!

 

Ναι... είναι μόνο σε iphone tethering... και αυτό γιατί υπάρχει τρόπος να "κλειδώσουν" το setting του tethering και να μη σε αφήνουν να περνάς από εκεί τα δεδομένα σου από το pc... ή/και να σε αναγκάζουν να περνάς αυτά τα δεδομένα από άλλο apn (το οποίο μπορούν επίσης να "κλειδώσουν")...

 

Όλα αυτά βέβαια... στα κλειδωμένα iPhone... για τα Jailbroken... θα υπάρχουν πάντα λύσεις... όμως αυτά είναι εκτός θέματος... το θέμα είναι... ΓΙΑΤΙ να χρειαστεί να χάσουμε την ώρα μας σπάζοντας κάτι που κλείδωσε για καθαρά κερδοσκοπικούς λόγους... χωρίς προειδοποίηση.... χωρίς τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι, με το 3G problem μου... (mini review :lol: )

Έχω ενα motorola milestone το οποιο εχει αγοραστει απο το expansys. Εχω συμβολαιο με το medium πακετο δεδομενων, αλλα το internet καπουτ μεχρι στιγμης εδω και 10 μερες που εκανα το συμβολαιο. Στην αρχη μου ειπαν οτι οι αργει να με δει το δικτυο, και οτι οι ρυθμισεις θα εμπαιναν μονες τους . Τελικως μετα απο επιμονη μου για χειροκινητο set up, μου σταλθηκαν οι ρυθμισεις (αλλου android τηλεφωνου),με email αλλα το internet επιμενει να μη λειτουργει (τις εχω περασει 3-4-5-10 φορες, για καθε ενδεχομενο λαθος που θα μπορουσα να ειχα κανει, αλλα δεν...). Σε τηλεφωνικη επικοινωνια με το tech support , δεν βρηκαν κανενα λαθος απο μερους μου, ουτε απο μερος τους και οτι η υπηρεσια ειναι κανονικα ενεργοποιημενη. Πριν καταφυγω στην expansys , θελω να εξαντλησω καθε πιθανοτητα το λαθος να ειναι ειτε δικο μου ειτε της voda.

 

 

http://img253.imageshack.us/img253/8451/78480471.th.jpg

 

. Μπηκα στο my account για να δω τις λεπτομέρειες του συμβολαιου μου και παρατηρησα αυτο

 

το 3G δεν ειναι τικαρισμενο...Υπαρχει πιθανοτητα να φταιει αυτο;

Ericsson R380s ,Sony Ericsson T68 , Sagem MyX6 , Sharp GX30, Sharp V802 ,Sony Ericsson K810i, Motorola Milestone , Motorola Razr, LG Nexus 5, Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Μπηκα στο my account για να δω τις λεπτομέρειες του συμβολαιου μου και παρατηρησα αυτο

 

το 3G δεν ειναι τικαρισμενο...Υπαρχει πιθανοτητα να φταιει αυτο;

 

Όχι ότι αποκλείεται (δε ξέρω και τι εννοεί η Voda όταν κάνει tick στο 3G... όλα είναι 3G αρκεί να έχεις 3G κάρτα...)... αλλά νομίζω ότι και "χωρίς αυτό" (που και πάλι... τονίζω ΔΕ ξέρω τι εννοεί ο ποιητής...) θα έπρεπε να έχεις gprs data...

 

Ελπίζω να βγάζω νόημα... :)

Link to comment
Share on other sites

Λογικα μονο το internet.vofafone.gr σαν apn χρειαζεσαι.

ναι αυτο εχω :)

Όχι ότι αποκλείεται (δε ξέρω και τι εννοεί η Voda όταν κάνει tick στο 3G... όλα είναι 3G αρκεί να έχεις 3G κάρτα...)... αλλά νομίζω ότι και "χωρίς αυτό" (που και πάλι... τονίζω ΔΕ ξέρω τι εννοεί ο ποιητής...) θα έπρεπε να έχεις gprs data...

 

Ελπίζω να βγάζω νόημα... :)

δυστυχως βγαζεις νοημα (και εγω αυτο πιστευα δηλαδη , απλως ειπα μπας και ...)

 

Thanks για τις απαντησεις

 

 

 

ΥΓ: Οσο εγραφα αυτο το μηνυμα, πηγαινα να ξαναπερασω τα settings και πριν προλλαβω να πατησω το new apn :confused: , μου πεταξε ενα H ψηλα στην οθονη :w00t::w00t: , οποτε ας ελπισουμε problem solved, εστω και μετα απο 10 μερες

Ericsson R380s ,Sony Ericsson T68 , Sagem MyX6 , Sharp GX30, Sharp V802 ,Sony Ericsson K810i, Motorola Milestone , Motorola Razr, LG Nexus 5, Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από σήμερα έχω πρόβλημα με το internet tethering. Είχα αρκετό καιρό να το χρησιμοποιήσω, και σήμερα που το χρειάστηκα, με το που το ενεργοποίησα, εξαφανίστηκαν τα αντίστοιχα settings στο αμέσως επόμενο δευτερόλεπτο.

Κάπου διάβασα ότι τελικά η VF ενέδωσε στις πιέσεις των συνδρομητών και το tethering επανήλθε. Δυστυχώς δεν βλέπω καμμία αλλαγή στο δικό μου, εξακολουθώ να μην μπορώ.

Οτιδήποτε σε update (carrier/firmware) εννοείται δεν έκανα. Δεν δοκίμασα restore διότι δεν έκανα κάτι για να το αλλάξω - άρα πάλι θα έχω το ίδιο πρόβλημα μετά.

Δοκίμασα και την λύση με iphone safari στο help.benm.at/help.php , δεν είδα όμως να κάνει κάτι (έκανα και reboot και τρέξιμο ξανά με fixed-blackra1n).

Τελικά ποια είναι η λύση, πέρα από cydia?

 

Iphone 3GS 3.1.2 JailBroken

carrier vf GR 5.0

Συμβόλαιο iphone με dataplan, με VF.

 

Y.Γ. Τελικά ποια είναι τα σωστά settings στα cellular data μιας και μου τα άλλαξε το benm.at? Η πρώτη λύση είναι ακριβώς όπως το είχα αγοράσει εξ'αρχής, η δεύτερη όπως μου τα άλλαξε το benm.at

1)

APN

APN: webonly.vodafone.gr

username: user

password: pass

MMS

APN: mms.vodafone.gr

username: user

password: pass

 

H

 

2)

APN

APN: internet.vodafone.gr

username: guest

password: guest

MMS

APN: internet.vodafone.gr

username: guest

password: guest

Edited by cv01302
Link to comment
Share on other sites

Y.Γ. Τελικά ποια είναι τα σωστά settings στα cellular data μιας και μου τα άλλαξε το benm.at? Η πρώτη λύση είναι ακριβώς όπως το είχα αγοράσει εξ'αρχής, η δεύτερη όπως μου τα άλλαξε το benm.at

1)

APN

APN: webonly.vodafone.gr

username: user

password: pass

MMS

APN: mms.vodafone.gr

username: user

password: pass

 

Τα "σωστά" είναι τα 1... όπως τα είχες πριν περάσει το 5.1 carrier setting της vodafone.

 

Η "λύση" σου είναι... ΕΔΩ και θα σου πάρει κάτω από 3 λεπτά να την εφαρμόσεις... :)

 

 

Φιλικά,

 

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Αν καποιος ξερει ας μου πει πως να κανω τις ρυθμισεις για internet για vodafone,γιατι εγω εχω βαλει ολα τα στοιχεια αλλα οταν παει να συνδεθει μου λεει οτι δεν εχει συνδρομη gprs.τι σημαινει αυτο?ευχαριστω εκ των προτερων... Edited by spirouu
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα κι εγω σημερα ενα πακετο δεδομενων Internet στο τηλεφωνο.Μου ειπαν απο το καταστημα για 2 εργασιμες μερες και οτι θα μου ερθει μηνυμα.Μετα απο 3 ωρες ηρθε το εξης απο το 1283

 

"Το αιτημα σας για ενεργοποιηση υπηρεσιας δικτυου εχει διεκπεραιωθει.Τμημα εξυπηρετησης συνδρομητων Vodafone."

 

Δοκιμασα να μπω στο internet αφου εκανα μια επανεκκινηση του τηλεφωνου αλλα δεν μπαινει.Δεν εχει ενεργοποιηθει ακομα?Τι σημαινει αυτο που μου εστειλαν?

ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα κι εγω σημερα ενα πακετο δεδομενων Internet στο τηλεφωνο.Μου ειπαν απο το καταστημα για 2 εργασιμες μερες και οτι θα μου ερθει μηνυμα.Μετα απο 3 ωρες ηρθε το εξης απο το 1283

 

"Το αιτημα σας για ενεργοποιηση υπηρεσιας δικτυου εχει διεκπεραιωθει.Τμημα εξυπηρετησης συνδρομητων Vodafone."

 

Δοκιμασα να μπω στο internet αφου εκανα μια επανεκκινηση του τηλεφωνου αλλα δεν μπαινει.Δεν εχει ενεργοποιηθει ακομα?Τι σημαινει αυτο που μου εστειλαν?

 

Έχεις τις σωστές ρυθμίσεις??

Θα πρέπει να έχεις apn: webonly.vodafone.gr , user: user, pass: pass..

Τι συσκευή έχεις? Αν έχεις iPhone θα πρέπει να το συνδέσεις με το iTunes για να πάρεις carrier settings, αλλιώς κάντο μόνος σου με αυτά που σου είπα ή πάρε και την εξυπηρέτηση να λάβεις τις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...