Jump to content

Microsoft Windows 8


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

- Έχω το tablet ,Acer iconia tab-w500 windows 7, 1Ghz- AMD C50 dualcore, 2Gb ram, 32gb ssd , 10,1" ....

- Τι λέτε , θα τα σηκώσει τα 8άρια όταν με το καλό βγούν;; ...

- Αυτή τη beta μπορώ να την δοκιμάσω εγκαθιστώντας την στο δίσκο, ή θα γίνει της τρελής και θα χρειαστεί μετά φορμάτ και όλα απ' την αρχή;; ... έχω 10gb ελεύθερο χώρο!!

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

- Έχω το tablet ,Acer iconia tab-w500 windows 7, 1Ghz- AMD C50 dualcore, 2Gb ram, 32gb ssd , 10,1" ....

- Τι λέτε , θα τα σηκώσει τα 8άρια όταν με το καλό βγούν;; ...

- Αυτή τη beta μπορώ να την δοκιμάσω εγκαθιστώντας την στο δίσκο, ή θα γίνει της τρελής και θα χρειαστεί μετά φορμάτ και όλα απ' την αρχή;; ... έχω 10gb ελεύθερο χώρο!!

 

 

System Requirements

Windows Developer Preview works great on the same hardware that powers Windows Vista and Windows 7:

  • 1 gigahertz (GHz) or faster 32-bit (x86) or 64-bit (x64) processor
  • 1 gigabyte (GB) RAM (32-bit) or 2 GB RAM (64-bit)
  • 16 GB available hard disk space (32-bit) or 20 GB (64-bit)
  • DirectX 9 graphics device with WDDM 1.0 or higher driver
  • Taking advantage of touch input requires a screen that supports multi-touch

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Κάπου μέσα στο 2012. Δεν έχει οριστεί ακόμα ακριβώς αλλά κατά πάσα πιθανότητα γύρω στο Μάρτη.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

- Έχω το tablet ,Acer iconia tab-w500 windows 7, 1Ghz- AMD C50 dualcore, 2Gb ram, 32gb ssd , 10,1" ....

- Τι λέτε , θα τα σηκώσει τα 8άρια όταν με το καλό βγούν;; ...

- Αυτή τη beta μπορώ να την δοκιμάσω εγκαθιστώντας την στο δίσκο, ή θα γίνει της τρελής και θα χρειαστεί μετά φορμάτ και όλα απ' την αρχή;; ... έχω 10gb ελεύθερο χώρο!!

 

System Requirements

Windows Developer Preview works great on the same hardware that powers Windows Vista and Windows 7:

■1 gigahertz (GHz) or faster 32-bit (x86) or 64-bit (x64) processor

■1 gigabyte (GB) RAM (32-bit) or 2 GB RAM (64-bit)

16 GB available hard disk space (32-bit) or 20 GB (64-bit)

■DirectX 9 graphics device with WDDM 1.0 or higher driver

■Taking advantage of touch input requires a screen that supports multi-touch

 

- Που σημαίνει ότι ο χώρος μου ,δεν επαρκεί με τα 7άρια εγκατεστημένα .. !!

- Η ερώτησή μου αφορούσε στο αν τα παραπάνω specs θα καλύπτουν την τελική επίσημη έκδοση των windows 8, ή ισχύουν μόνο για την έκδοση preview ; ...

- Πριν μερικές εβδομάδες ,είχα ρωτήσει στο support της Acer Ελλάς και δεν γνώριζαν να μου πουν αν δύναται να υποστηρίξει το συγκεκριμένο tablet τα 8άρια :!: ...

- Ευελπιστώ να μην υπάρξει πρόβλημα και να ισχύουν τα παραπάνω !!

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και οι συγκεκριμένες ελάχιστες απαιτήσεις αναφέρονται στη παρούσα έκδοση.

Απέχουμε πολύ ακόμη από την τελική έκδοση των Windows 8.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Τα πέρασα χτες στον 2ο σκληρό του laptop.

Με εκνεύρισε απίστευτα το γεγονός ότι για να τρέξω τις εφαρμογές μου έπρεπε να πάω στην οθόνη με τα panels και από κει να επιλέξω ανάμεσα σε 80 tiles, μέχρι να βρω αυτό της αντίστοιχης εφαρμογής.

Το Start button πλέον, το μόνο που κάνει είναι η μετάβαση μεταξύ της κλασικής επιφάνειας εργασίας των 7αριών και της νέας με τα tiles, συν κάποιες επιλογές για ρυθμίσεις κλπ.

 

Όταν δε, γίνει η μετάβαση στην κλασική επιφάνεια εργασίας δεν έχεις τη δυνατότητα πατώντας την Έναρξη να ανοίξεις το κλασικό μενού της Έναρξης, πράγμα ενοχλητικό αν θες να τρέξεις τις εφαρμογές σου. Εκτός κι αν πρόκειται για κάποια ρύθμιση που δεν πρόσεξα.

 

Κατά τα άλλα, η εγκατάσταση των εφαρμογών γίνεται σχεδόν αστραπιαία και το boot άμεσα. Αν και εκεί παίζει κολπάκι. Το booting γίνεται στο περιβάλλον με τα tiles. Όλα ωραία και καλά ως εδώ, η επιφάνεια φορτώνει στιγμιαία με το που βάλεις το password. Αν όμως την ίδια στιγμή πατήσεις το Start button για μετάβαση στην κλασική επιφάνεια, διαπιστώνεις ότι οι εφαρμογές φορτώνουν κανονικά όπως σε όλες τις προηγούμενες εκδόσεις των Windows. Περισσότερο σε "απόκρυψη" μου κάνει αυτό, παρά σε ουσιαστική βελτίωση.

 

Οι drivers δούλεψαν κανονικά όλοι χωρίς προβλήματα(εκτός του ενσωματωμένου δέκτη που δεν τον αναγνωρίζει, αν και εγκαταστάθηκε σωστά). Κάποιοι ωστόσο για να εγκατασταθούν έπρεπε να τρέξουν σε compatibility mode, αλλά όλα καλά.

 

Ο δείκτης εμπειρίας Windows ήταν ελαφρώς μικρότερος σε βαθμολογία όσον αφορά την κάρτα γραφικών μόνο, σε σχέση με την αντίστοιχη εγκατάσταση σε Windows 7. Προφανώς επειδή ο driver δεν είναι βελτιστοποιημένος για την έκδοση αυτή.

 

Κατά τα άλλα, όλες οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ στα Win 7(προγράμματα της Adobe, όπως Acrobat, Photoshop κλπ, Office 2010, διάφορα SDK's, multimedia players όπως iTunes, QuickTime, VLC κ.ά. ) τρέχουν κανονικά χωρίς προβλήματα συμβατότητας.

 

Γενικά, άφησε θετικές εντυπώσεις, αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμη για οριστικά συμπεράσματα από μια Alpha έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

πήγα να κάνω εγκατάσταση τα 8άρια στο λάπτοπ μου και βγάζει το εξής μήνυμα: windows could not format a partition on disk 0. the error occurred while preparing the partition selected for installation.error code 0x80070057....ο σκληρός μου είναι ο ssd ocz vertex 2 120 gb. έκανα partition κανονικά....ξαναδοκιμάζω και πατάω όταν είμαι στις ρυθμίσεις για τα partition refresh και τα part εξαφανίζονται...να δοκιμάσω με τον παλιό μου τον hdd western digital? τι παίζει όμως με τον ssd?
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και οι συγκεκριμένες ελάχιστες απαιτήσεις αναφέρονται στη παρούσα έκδοση.

Απέχουμε πολύ ακόμη από την τελική έκδοση των Windows 8.

 

Η MS είχε ανακοινώσει ότι οι απαιτήσεις των 8 θα είναι ίδιες ή μικρότερες με αυτές των 7.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας εβαλα και εγω τα win 8 ολα καλα εκτος το οτι δεν αναγνωριζει το cd rom δεν μπορει να παιξει ουτε dvd ,cd, ουτε να κανω εγκατασταση το cd για των εκτυπωτη . αν εχει την καλοσυνη καποιος να με βοηθειση? το cd-rom reader einai to LG GH22ns30 σας ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

εγκατεστησα τα win8 σε virtual box και δεν μπορω να ανοιξω καιρο, μετοχες.. μονο wind explorer & desktop ανοιγει.. τι φταιει;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

 

Νομιζω αξιζει να το κατεβασουμε, σε καποιο spare μηχανημα για δοκιμη.

 

Οπως επισης και τη beta εκδοση για servers Windows Server 8 που βγηκε σημερα! :D

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

 

Το οποιο και κατεβασα, αλλα τι ακριβως ειναι αυτο το preview ? Μιλαμε για ολοκληρωμενο λειτουργικο συστημα οπως περιπου θα ειναι οταν κυκλοφορησει ή μερος αυτου ;

Link to comment
Share on other sites

Το οποιο και κατεβασα, αλλα τι ακριβως ειναι αυτο το preview ? Μιλαμε για ολοκληρωμενο λειτουργικο συστημα οπως περιπου θα ειναι οταν κυκλοφορησει ή μερος αυτου ;

 

Το λειτουργικο ειναι σε beta εκδοση ή pre release αν θες, απλως η MS το λεει Consumer Preview.

 

Οσο πιο πολλοι το χρησιμοποιησουν, τοσο το καλυτερο, θα ενημερωσουν για errors, bugs, ατελειες κλπ ωστε οταν θα βγει στην αγορα να ειναι σταθερο, χωρις (πολλα) προβληματα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργικο ειναι σε beta εκδοση ή pre release αν θες, απλως η MS το λεει Consumer Preview.

 

Οσο πιο πολλοι το χρησιμοποιησουν, τοσο το καλυτερο, θα ενημερωσουν για errors, bugs, ατελειες κλπ ωστε οταν θα βγει στην αγορα να ειναι σταθερο, χωρις (πολλα) προβληματα.

 

Εγω θα το εγκαταστησω κανονικα. Φανταζομαι ομως η MS δεν θα δινει updates γι αυτη την εκδοση, ετσι ;

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το εγκαταστησω κανονικα. Φανταζομαι ομως η MS δεν θα δινει updates γι αυτη την εκδοση, ετσι ;

Όχι, είναι καθαρά δοκιμαστική έκδοση.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το εγκαταστησω κανονικα. Φανταζομαι ομως η MS δεν θα δινει updates γι αυτη την εκδοση, ετσι ;

Υπάρχουν κανονικά updates από την υπηρεσία Windows Update.

Φυσικά όμως πρόκειται για έκδοση με ημερομηνία λήξης.

 

Την εγκατέστησα και εγώ με το που βγήκε. Εντυπώσεις σε σχέση με τη Developer Preview που δούλευα μέχρι τώρα, πιο γρήγορη εκκίνηση/τερματισμός καθώς και γενικότερα πιο αποκρίσημη. Ειδικά για το hardware (Intel Celeron @2.2GHz, 3GB RAM@800MHz) στο οποίο τρέχει, είναι αξιοθαύμαστο το πόσο fast and fluid -όπως αναφέρει και το σλόγκαν- συμπεριφέρεται.

 

Η έλλειψη του Start menu δεν μπορώ να πω πως μου έχει λείψει ιδιαίτερα. Απλά έχοντας καρφιτσώσει ό,τι εφαρμογή θέλω στη task bar, έχω άμεση πρόσβαση στις εφαρμογές που χρησιμοποιώ σε ημερήσια βάση. Για τις υπόλοιπες, υπάρχει πάντα η αναζήτηση. Ωστόσο η απουσία ενός κουμπιού για άμεση εμφάνιση των επιλογών τερματισμού στο περιβάλλον του Windows Explorer/Desktop είναι ένα πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απ' ότι φαίνεται τελικά, μπορεί το μενού έναρξη να μας άφησε οριστικά μετά από 22 χρόνια, αλλά το παραμετροποιήσιμο Power User Tasks Menu έκανε την εμφάνισή του.

 

Περισσότερα εδώ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

- Εκεί που έψαχνα τις προάλλες τις χειρονομίες στο τάμπλετ ,έκανα και τράβηξα την οθόνη από την πάνω πλευρά προς τα κάτω σε μία εφαρμογή και αυτή χάθηκε με εφέ στην κάτω πλευρά ... όπως στο νοκια Ν9!!!!!! :X . Από τότε έτσι κλείνω τις εφαρμογές !!

- Ωραίο επίσης και το ξετρύπωμα των ανοιγμένων εφαρμογών, σέρνοντας το δάκτυλο από τη αριστερή πλευρά της οθόνης προς τα μέσα!!

- Επίσης άπαιχτη και η εναλλαγή μεταξύ των ανοιγμένων σελίδων του metro browser ,όπως ξεφυλλίζεις ένα βιβλίο ,σέρνοντας το δάχτυλο δεξια-αριστερά επι της οθόνης!!!

- Τα παραπάνω να ισχύουν και στα μηχανήματα χωρίς οθόνη αφής ,ή μόνο σε τάμπλετς;

- Παρατήρησα πως οι εφαρμογές του store αναδεικνύονται μόνο με US location!

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται τελικά, μπορεί το μενού έναρξη να μας άφησε οριστικά μετά από 22 χρόνια, αλλά το παραμετροποιήσιμο Power User Tasks Menu έκανε την εμφάνισή του.

 

Περισσότερα εδώ.

 

Μετα απο δοκιμη στον υπολογιστη μου, το θεωρω εξισου κακως δυσκολο με τα WP7, που ναι αλλωστε ο προγονος τους στα smartphones. Για την ακριβεια, το βρηκα αισχρο. Οχι το start button δεν χαθηκε, αντικατασταθηκε απο μια κρυφη συντομευση στην ακρη του τελευταιου κατω αριστερου pixel που σε οδηγει στο μενου start, ενα μενου με κατηγοριες, φουλ στα visuals και ακρως προβληματικη ευχρηστεια. Τοσο προβληματικη, που ενας μεσος και κατω χρηστης λογικα θα αγανακτησει για να βρει τον δρομο του. Προσωπικα, χαθηκα τοσο πολυ που πιστεψα οτι δεν θα καταφερω ουτε να το απεγκαταστησω στην τελικη. Κι ολα αυτα γιατι, κατα την γνωμη μου, δε παρηγαγαν ενα νεο λειτουργικο, ειναι merge ενος fancy UI με τα ελαφρως τροποποιημενα windows 7, απο τα οποια ομως αφαιρεθηκαν σημαντικες διευκολυνσεις ελεω του θεαματος και της νεας χρωματιστης παραθυρο-φιλοσοφιας. Εγω ελπιζω σε πολλες αλλαγες στην τελικη μορφη, διαφορετικα θα κανω καιρο να το χρησιμοποιησω παλι.

Link to comment
Share on other sites

πίσω από το metro. είναι σχεδόν ίδιο με τα 7και πολύ πιο γρήγορο και χαθηκες ;;κακό λειτουργικό τα 7;;;δεν πάμε καλά και ακόμα δεν ξύπνησα.. πιο είναι το καλό το ubunty?

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...