Jump to content

Microsoft Windows 8


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν λέει ότι είναι κακό λειτουργικό τα 7. Τα 8 είναι σαν να πήραν αυτούσια τα 7, έβγαλαν το start και έβαλαν το metro αντί για αυτό. Οι αντιδράσεις γενικά είναι πολύ κακές για το interface και οι περισσότεροι λένε ότι αυτό που προκύπτει δεν δουλεύει καθόλου καλά για desktop μηχανήματα που δεν έχουν οθόνες αφής. Πολλοί πηγαίνουν ένα βήμα παραπάνω και λένε ότι είναι τα επόμενα Vista. Λογικό αν σκεφτείς την προϊστορία της Microsoft που παρουσιάζει ένα καλό λειτοργικό ανά 2.

 

Όλα αυτά εμφανίστηκαν σε έρευνα που έκανε η ίδια η εταιρία, όπου πολύ λίγοι απο αυτούς που ρωτήθηκαν και δοκίμασαν τα 8 θα τα συνιστούσαν. Άλλοι έλεγαν ότι χάθηκαν τόσο πολύ που δεν μπορούσαν ούτε καν να σβήσουν το μηχάνημα. Το λειτουργικό αυτό δεν προορίζεται για tablet μόνο. Γνώμη μου είναι ότι είναι ημιτελές προϊόν, όπως άλλωστε ήταν τα Vista, τα Me και πάει λέγοντας...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κλασσική M$. Πάμε για Windows 9 δηλαδή οπότε μέχρι τότε βλέπω το 40% των χρηστών να γυρνάνε/μένουν στα XP!!!!
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τα δουλεύω ήδη από την έκδοση Developer Preview. Τόσα χρόνια η Microsoft έκανε το λάθος να βάζει ένα mouse GUI σε συσκευές αφής. Αφού είδαν πως δεν περπατάει το πράγμα, αποφάσισαν να κάνουν το αντίθετο βάζοντας με το ζόρι touch GUI σε περιβάλλον desktop και ταυτόχρονα κόβοντας λειτουργίες από το παραδοσιακό UI.

Ε πώς να είναι εύκολο στη χρήση χρησιμοποιώντας το ποντίκι σε τέτοιο περιβάλλον. Μια ζωή ανάποδα αυτή η εταιρία.

 

Όσο για τον τερματισμό, πράγματι, την πρώτη φορά θυμάμαι πως έψαχνα κανα 5λεπτό μέχρι να βρω που την έχουν καταχωνιάσει.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=24847&stc=1&d=1334630582

 

Ανακοινώθηκε το όνομα του νέου λειτουργικού της Microsoft καθώς επίσης οριστικοποιήθηκαν και οι εκδόσεις αυτού.

Και το όνομα αυτού,

  • Microsoft Windows 8, για τις πλατφόρμες x86/64,
  • Microsoft Windows RT, για συσκευές με αρχιτεκτονική ARM και
  • Microsoft Windows Server 2012, η server έκδοση.

 

Οι εκδόσεις που θα κυκλοφορήσει το λειτουργικό είναι 4:

  • Windows 8, η οποία αντικαθιστά τις εκδόσεις Starter, Home Basic, Home Premium των Win7.
  • Windows 8 Pro, η οποία αντικαθιστά τις Professional και Ultimate των Win7.
  • Windows 8 Enterprise, η οποία είναι η αντίστοιχη των Win7 Enterprise και είναι διαθέσιμη μόνο μέσω volume licensing.
  • Microsoft Windows RT, Windows on ARM

 

 

Περισσότερα εδώ.

Edited by Itchrist86

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ποτε θα αρχισει η κυκλοφορια τους;

και κατι ασχετο...εχοντας τα win7 professional στον σταθερο μου,μου επιτρεπεται να χρησιμοποιω μονο 3 απο τα 4 gb ραμ που εχω.....τετοιος περιορισμος θα υπαρχει και στα 8;;;

Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

ποτε θα αρχισει η κυκλοφορια τους;

και κατι ασχετο...εχοντας τα win7 professional στον σταθερο μου,μου επιτρεπεται να χρησιμοποιω μονο 3 απο τα 4 gb ραμ που εχω.....τετοιος περιορισμος θα υπαρχει και στα 8;;;

 

Αυτο το παθαινεις επειδη η εκδοση του λειτουργικου σου ειναι 32bit. Ολες οι εκδοσεις των 32bit αναγνωριζουν μεχρι 3GB Ram. Αν βαλεις 64bit εκδοση θα σου αναγνωριζει ολα τα GB. Mετα μπορεις να προσθεσεις πολυ μεγαλυτερη μνημη... θα σηκωσεις και datacenter! :p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

και αυτο διωρθωνεται μονο αν περασω 64-βιτ; δεν υπαρχει αλλος τροπος;
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

εδώ και μία ώρα έχω περάσει τα windows 8 και τα χειρίζομαι. ήμουν έτοιμος μετά το setup να τα χειριστώ να τα μισήσω και να μπω μετά να εκφράσω το drama μου γιατί να είναι η ζωη άδικη κλπ κλπ.

Όμως η προσωπική μου γνώμη είναι οτι αν αυτά τα windows αποτύχουν όπως τα vista θα είναι μόνο λόγω προκατάληψης.

Αν και beta έκδοση είναι τρομερά γρήγορα, είναι (αυτό που ψάχνουμε στα κινητα) smooth/flow, οι εφαρμογές (σε κάνει να θες να τα λες app και όχι προγράμματα:lol::lol: ) ανοίγουν όμορφα και γρήγορα.

Μετά απο ούτε και εγώ και ξέρω πόσα χρόνια χρησιμοποιώ τον internet explorer ο οποίος είναι ότι πιο γρήγορο και smooth έχω δουλέψει στη ζωή μου

Να πω πως μου πήρε 5-10 λεπτα να εξοικοιωθώ με το πως λειτουργούν οι κρυφές μπάρες δεξια αριστερά και με το πως κλείνεις τις εφαρμογές ή τις βάζεις "στην άκρη" στο 1/3 της οθόνης.

Το πολυ-κραγμένο metro είναι αυτό που σου δίνει την αίσθηση οτι επιτέλους χρησιμοποιείς ένα καινούριο λειτουργικό. αν δεν το θέλεις πατάς το desktop tile και είσαι πάλι στα γνώριμα " 7 " τα οποία όμως είναι πιο καθαρά και πολύ πιο γρήγορα. αν θες ακόμα κατεβάζεις και ένα free προγραμματάκι και έχεις και το παλιό καλό έναρξη button. επίσεις μπορείς να χρησιμοποιείς metro και το παλιό desktop ταυτόχρονα στην οθόνη σου.

Έτοιμα app να κατεβάσεις απο το store (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ) χωρίς να χρειάζεται να μπαίνεις στην σελίδα του κατασκευαστή κάθε φορά.

Κάτι που είναι επίσης σημαντικό για μένα είναι ότι πλέον ανοίγει το pc σου και βλέπεις κάτι καινούριο αλλά ταυτόχρονα αν σκαλώσεις για κάποιο λόγο είσαι ενα tile μακρία απο το γνώριμο περιβάλλον windows 7.

Από την στιγμή που ξεκίνησε το setup μέχρι να μπω στο λειτουργικό πέρασαν λιγότερο απο 15 λεπτά !!!!!

Σε desktop με touchscreen δεν το συζητώ: απλά μονόδρομος

Για την ιστορία για να μην νομίσει κανείς οτι έχω κανένα pc τέρας η πενιχρή συνθεσή μου είναι η εξής

Celeron core duo@2.66

2gb ram

ati hd4600

 

EDIT http://lee-soft.com/vistart/ με αυτό το δωρεάν προγραμματάκι ξαναεμαφνίζεται το start button όταν βγείτε απο το metro ui

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Θα τους δώσω ακόμα μια ευκαιρία.. Την πρώτη φορά πάντως απογοητεύτηκα.

Εννοείται ότι η εμπειρία χρήσης με touch screen θα είναι μοναδική..

Δεν επιτρέπονται αγγελίες στην υπογραφή.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έγινε διαθέσιμη η έκδοση Release Preview των Windows 8.

Λήψη: 64-bit (x64) -- 32-bit (x86)

 

 

System Requirements:

  • Processor: 1 gigahertz (GHz) or faster
  • RAM: 1 gigabyte (GB) (32-bit) or 2 GB (64-bit)
  • Hard disk space: 16 GB (32-bit) or 20 GB (64-bit)
  • Graphics card: Microsoft DirectX 9 graphics device with WDDM driver

 

Πηγή

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Τωρα την κατεβαζω για να την εγκαταστησω σε laptop/desktop εδω και ενα τριμηνο ημουν με τη consumer preview,αντε να βγαλει το φθινοπωρο τα tablet pc να τα τεσταρουμε σε οθονη αφης:):p

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

- Στο Acer-Iconia, αντικατέστησα τα consumer με καθαρή εγκατάσταση.

- Το πήρα χαμπάρι κατά τις 3 το πρωί ... στις 7 είχε κατέβει!!

- Έλεγαν για επίσημη διάθεση προς το τέλος της ερχόμενης εβδομάδας ,αλλά φαίνεται .. δεν κρατήθηκαν :rolleyes:

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Τωρα την κατεβαζω για να την εγκαταστησω σε laptop/desktop εδω και ενα τριμηνο ημουν με τη consumer preview,αντε να βγαλει το φθινοπωρο τα tablet pc να τα τεσταρουμε σε οθονη αφης:):p

Για πες μας, εντυπώσεις;

Δεν επιτρέπονται αγγελίες στην υπογραφή.
Link to comment
Share on other sites

Για πες μας, εντυπώσεις;

 

Σταθερη,γρηγορη, απλη δεν ειδα καποια τρελη διαφορα με την προηγουμενη,εχει αλλαξει ελαφρως κατα την εγκατασταση,εμφανιζεται μονο το λογοτυπο ''windows'' χωρις τιποτα αλλο εικονα κτλ,επισης παρατηρησα οτι ο Internet Explorer 10 εχει ενσωματωμενο το flash,και ειναι πιο γρηγορος απο τον firefox 12 ελαφρως στο ανοιγμα σελιδων,δεν εχει αλλαξει σχετικα με Alt+f4 οπου μπορεις να σβησεις το pc εξισου:) Αυτα σε μια πρωτη εικονα του λειτουργικου

Περιμενω βεβαια να δω σε tablet pc πως θα ειναι το Metro UI:p

Και το activation εγινε αυτοματα με το που συνδεθηκα στο internet,ενω πριν ηθελε χειροκινητα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Σταθερη,γρηγορη, απλη

Σ' ευχαριστώ,

Υπάρχει χρονικός περιορισμός; Πότε βγαίνει η επίσημη;

Δεν επιτρέπονται αγγελίες στην υπογραφή.
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ,

Υπάρχει χρονικός περιορισμός; Πότε βγαίνει η επίσημη;

 

Και με τα windows 7 η Release Preview που ειχε βγει την ιδια περιοδο το 2009 δεν ειχε χρονικο περιορισμο,θυμαμαι εγω την χρησιμοποιουσα 2-3 μηνες αφου κυκλοφορησε η επισημη χωρις καποιο θεμα:p Δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα και με τα 8.

Τα windows 8 θα κυκλοφορησουν τον Οκτωβριο περιπου

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω το κατέβασμα, αλλά με "βαριά" καρδιά.. χωρίς οθόνη αφής, είναι σπαζοκεφαλιά...:(
Δεν επιτρέπονται αγγελίες στην υπογραφή.
Link to comment
Share on other sites

Παραθετω ενα ενδιαφερων review απο τα Windows 8 αρκετα χρησιμο για οσους ερχονται σε πρωτη επαφη με το λειτουργικο αυτο.:)

 

http://www.digitallife.gr/lerwnoume-ta-xeria-mas-me-ta-windows-8-48276/

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ποιο το συμπερασμα παλι λοιπον ; Μιλαμε για ενα αισχρο λειτουργικο. Περισσοτερο με δυσκολο αστειο μοιαζει παρα με προσπαθεια ανανεωσης.
Link to comment
Share on other sites

Ποιο το συμπερασμα παλι λοιπον ; Μιλαμε για ενα αισχρο λειτουργικο. Περισσοτερο με δυσκολο αστειο μοιαζει παρα με προσπαθεια ανανεωσης.

 

Αν εσενα δεν σου αρεσει υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες.....τα να το χαρακτηριζεις αισχρο δεν λεει απολυτος τιποτα,ασε να το κρινουμε και εμεις που το εχουμε δοκιμασει και το δουλευουμε σε καθημερινη βαση και ας το χαρακτηριζεις αισχρο;)

οχι μονο εμενα αλλα και εκατομμυρια αλλα ατομα σε ολο το κοσμο

Εσυ ξερεις καλυτερα και ολοι οι υπολοιποι δεν εχει νοημα τι πιστευουν;)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογιστής μου ίσα ίσα που καλύπτει τις απαιτήσεις για το σύστημα. Τώρα έχω vista και λέω να δοκιμάσω τα 8 μπάς και είναι πιο ελαφριά. Τι λέτε, να τα δοκιμάσω ή μήπως να προτιμήσω κάτι σε Ubuntu ?
ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΓΗ ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει καποις τροπος να βαλω τα 8αρι σε dual boot ???
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...