Jump to content

iPhone 4


avid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν θα στο ξαναπω,ρωτας λαθος ατομα ;):rolleyes:

 

Δημητρη τωρα που γυριζει.. Εχω και κατι ψιλα στην προπληρωμενη πιστωτικη. Ειμαι στην 4.3.2. Θα μου δουλεψει σχετικα καλα; Και το αγοραζω αυτη τη στιγμη κιολας. Διαβαζω δεξια αριστερα γνωμες και feedbacks χρηστων και οι ευχαριστημενοι ειναι της 4.3.3. :(

 

 

Φιλάκια ρουφηχτά απο το iPhone μου, μέσω Tapatalk :p

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Συνεδεσα τη συσκευη μου σε pc φιλου, οπου μου εγκατεστησε αγορασμενη απο εκεινο εφαρμογη. Κατα τη διαδικασια μεταφορας και εγκαταστασης επελεξα την "μη μεταφορα" με αποτελεσμα να σβηστουν οι δικες μου εφαρμογες.

Μικρο το κακο, επιστρεφω στο δικο μου pc, συγχρονιζω, μου περναει τις δικες μου, αλλα σβηνει του φιλου !

Δηλαδη δεν μπορει καποιος που εχει αγορασει εφαρμογη να τη δωσει και σε αλλον ;

Τα εικονιδια των εφαρμογων που βλεπουμε δεν εχουν και καπου αποθηκευμενο ενα αρχειο που τους αντιστοιχει ; και αν ναι που;

Δηλαδη καθε φορα που θα συγχρονιζω στη δουλεια, στο σπιτι, στο laptop θα περνιουνται/σβηνονται και οι αντιστοιχες εφαρμογες,μουσικη,φωτο,κλπ ;;;

 

Βρε δουλειες που ανοιξαμε !:blink::blink::blink:

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Συνεδεσα τη συσκευη μου σε pc φιλου, οπου μου εγκατεστησε αγορασμενη απο εκεινο εφαρμογη. Κατα τη διαδικασια μεταφορας και εγκαταστασης επελεξα την "μη μεταφορα" με αποτελεσμα να σβηστουν οι δικες μου εφαρμογες.

Μικρο το κακο, επιστρεφω στο δικο μου pc, συγχρονιζω, μου περναει τις δικες μου, αλλα σβηνει του φιλου !

Δηλαδη δεν μπορει καποιος που εχει αγορασει εφαρμογη να τη δωσει και σε αλλον ;

Τα εικονιδια των εφαρμογων που βλεπουμε δεν εχουν και καπου αποθηκευμενο ενα αρχειο που τους αντιστοιχει ; και αν ναι που;

Δηλαδη καθε φορα που θα συγχρονιζω στη δουλεια, στο σπιτι, στο laptop θα περνιουνται/σβηνονται και οι αντιστοιχες εφαρμογες,μουσικη,φωτο,κλπ ;;;

 

Βρε δουλειες που ανοιξαμε !:blink::blink::blink:

 

Οι εφαρμογές που αγοράζονται απο το app store είναι δεμενες με το λογαριασμό που τις αγόρασε επομένως μπορούν να εγκατασταθούν σε όσες συσκευές έχουν δηλωμενο τον ίδιο λογαριασμό ο οποιος ταυτόχρονα επιτρεπει και μέχρι πέντε pc να συνδεθούν με αυτόν. Εντός αυτου του πλαισίου μια φορά κατεβαζεις την εφαρμογή αλλα πρέπει να συγχρονιζεις με ένα μόνο μηχανημα όπου κρατιουνται και όλα τα backup της συσκευής. Σε αυτο το μηχάνημα στο iTunes φαίνονται όλες οι εφαρμογές που έχουν αποκτηθεί με το σχετικό λογαριασμό ακόμη και αν δεν είναι συνδεδεμένη η συσκευη σε αυτο.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Υπάρχει κάποιος τρόπος με κάποια εφαρμογή να μπορώ να έχω πρόσβαση χρησιμοποιοντας wifi από το iPhone 4 στα αρχεία του iPad 2 και το ανάποδο?

 

Παιδιά βρήκα τελικά αυτήν την εφαρμογή http://www.photosync-app.com/ η οποία είναι μόνο για μεταφορά φωτο και βίντεο ,την έχει χρησιμοποιήσει κανείς ξέρετε κάτι παραπάνω και αν έχετε να προτείνετε καμία αντίστοιχη που να μπορείς να μεταφερεις κι αλλού είδους αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μερικούς μήνες εχω παρατηρήσει ότι δεν μπορούνε να με ακούσουν σε μερικά συγκεκριμένα σημεία σε εσωτερικούς χώρους (μάλλον λόγω κακης ποιότητας σήματος... είχα υποθέσει) με αποτέλεσμα να μη μπορω να μιλήσω καθόλου εκει αφού εγω ακούω κανονικά, αλλά εμένα δε με ακούνε σχεδόν καθόλου. Εκεί που ήμουν έτοιμος να τα χώσω σε Vodafone για το χάλια σήμα είπα να κάνω μια αλλαγή της SIM στο HD2 μου να επιβεβαιώσω ότι το πρόβλημα είναι απο Vodafone στα σίγουρα. Όμως με έκπληξη διαπίστωσα ότι η συνομιλία ήταν τέλεια στο HD2 (τόσο σε Android όσο και σε Wm!!!) στα σημεία όπου με το iPhone ήταν εντελώς χάλι μαύρο... Υποθέτω ότι μαλλον κατι μπορεί να φταιει απο το JB ή απο τις μπόλικες σχεδόν 400 εφαρμογές που έχω φορτώσει...!!!

Σκέφτομαι να κάνω κανένα Restore ή Αναβάθμιση και να μείνω για λίγο χωρίς JB και χωρίς επιπλέον εφαρμογές μήπως και διορθωθεί...

Έχει άλλος παρόμοιο πρόβλημα ή καμια ιδέα τι μπορεί να φταίει, μήπως και μπορέσω να το διορθώσω χωρις πολλα πολλα???

0. HTC HD2

1. APPLE iPHONE 6S Plus 64Gb

2. SAMSUNG GALAXY S9+

Link to comment
Share on other sites

Περασα το celeste στο μηλο μου, ο Ζαχαρακης φταιει :p, κι ενω γινεται συζευξη με ολες τις συσκευες, ουτε στελνει ουτε λαμβανει. Στην αποστολη μου βγαζει μηνυμα σφαλματος οτι η αλλη συσκευη δεν υποστηριζει OBEX ή δεν ειναι ενεργοποιημενο. Το OBEX δε σημαινει object exchange? Ε κι εγω αυτο πασχιζω να κανω. Τι εννοει ο ποιητης; Διορθωνεται καπως;

 

 

Φιλάκια ρουφηχτά απο το iPhone μου, μέσω Tapatalk :p

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μερικούς μήνες εχω παρατηρήσει ότι δεν μπορούνε να με ακούσουν σε μερικά συγκεκριμένα σημεία σε εσωτερικούς χώρους (μάλλον λόγω κακης ποιότητας σήματος... είχα υποθέσει) με αποτέλεσμα να μη μπορω να μιλήσω καθόλου εκει αφού εγω ακούω κανονικά, αλλά εμένα δε με ακούνε σχεδόν καθόλου. Εκεί που ήμουν έτοιμος να τα χώσω σε Vodafone για το χάλια σήμα είπα να κάνω μια αλλαγή της SIM στο HD2 μου να επιβεβαιώσω ότι το πρόβλημα είναι απο Vodafone στα σίγουρα. Όμως με έκπληξη διαπίστωσα ότι η συνομιλία ήταν τέλεια στο HD2 (τόσο σε Android όσο και σε Wm!!!) στα σημεία όπου με το iPhone ήταν εντελώς χάλι μαύρο... Υποθέτω ότι μαλλον κατι μπορεί να φταιει απο το JB ή απο τις μπόλικες σχεδόν 400 εφαρμογές που έχω φορτώσει...!!!

Σκέφτομαι να κάνω κανένα Restore ή Αναβάθμιση και να μείνω για λίγο χωρίς JB και χωρίς επιπλέον εφαρμογές μήπως και διορθωθεί...

Έχει άλλος παρόμοιο πρόβλημα ή καμια ιδέα τι μπορεί να φταίει, μήπως και μπορέσω να το διορθώσω χωρις πολλα πολλα???

 

Μια "καθαρή" συσκευή σίγουρα θα σου λύση κάθε ενδοιασμό!

 

Περασα το celeste στο μηλο μου, ο Ζαχαρακης φταιει :p, κι ενω γινεται συζευξη με ολες τις συσκευες, ουτε στελνει ουτε λαμβανει. Στην αποστολη μου βγαζει μηνυμα σφαλματος οτι η αλλη συσκευη δεν υποστηριζει OBEX ή δεν ειναι ενεργοποιημενο. Το OBEX δε σημαινει object exchange? Ε κι εγω αυτο πασχιζω να κανω. Τι εννοει ο ποιητης; Διορθωνεται καπως;

 

Καταρχάς Χρόνια σου Πολλά και ότι ποθείς με υγειά :ol:

Κατά δεύτερον, οποίον δάσκαλο καθίσεις... τέτοια γράμματα θα μάθεις...:lol::lol::ol: Celeste ήθελες κοπέλα μου:!:, δεν ακούς τον κόσμο και την πατάς...:p

Δοκίμασε την κλασική επανεκκίνηση του κινητού..., εάν δεν... σε τι firmware παίζεις? Μήπως χρειάζεται να πας σε 4.3.2/3 ?

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς Χρόνια σου Πολλά και ότι ποθείς με υγειά :ol:

Κατά δεύτερον, οποίον δάσκαλο καθίσεις... τέτοια γράμματα θα μάθεις...:lol::lol::ol: Celeste ήθελες κοπέλα μου:!:, δεν ακούς τον κόσμο και την πατάς...:p

Δοκίμασε την κλασική επανεκκίνηση του κινητού..., εάν δεν... σε τι firmware παίζεις? Μήπως χρειάζεται να πας σε 4.3.2/3 ?

 

Γιωργο σ ευχαριστω πολυ πολυ καταρχας! Να σαι καλααα! :D Εν προκειμενω τωρα, το Ζαχαρακη τον εχω οδηγο, προτυπο μπλα μπλα! :lol: Οχι ενταξει πλακα κανω, οι αποψεις ηταν χωρισμενες σε μισες μισες γιa το celeste και ειπα να το ρισκαρω. Το εβαλα κ το στο ipod που φοραει την 4.2.1 και στο μηλο που φοραει την 4.3.2. Αρα μαλλον δε φταιει το fw νομιζω. Κανουν συζευξη και τα 2 με αλλες συσκευες, αλλα μετα θιγουν το πρωτοκολλο obex καθως ειπα. Στο net εψαξα επισταμενα, κι ενω κι αλλοι εχουν το ιδιο θεμα, ξεκαθαρη λυση δε βρηκα να διδεται! :(

 

 

Φιλάκια ρουφηχτά απο το iPhone μου, μέσω Tapatalk :p

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο σ ευχαριστω πολυ πολυ καταρχας! Να σαι καλααα! :D Εν προκειμενω τωρα, το Ζαχαρακη τον εχω οδηγο, προτυπο μπλα μπλα! :lol: Οχι ενταξει πλακα κανω, οι αποψεις ηταν χωρισμενες σε μισες μισες γιa το celeste και ειπα να το ρισκαρω. Το εβαλα κ το στο ipod που φοραει την 4.2.1 και στο μηλο που φοραει την 4.3.2. Αρα μαλλον δε φταιει το fw νομιζω. Κανουν συζευξη και τα 2 με αλλες συσκευες, αλλα μετα θιγουν το πρωτοκολλο obex καθως ειπα. Στο net εψαξα επισταμενα, κι ενω κι αλλοι εχουν το ιδιο θεμα, ξεκαθαρη λυση δε βρηκα να διδεται! :(

 

 

Φιλάκια ρουφηχτά απο το iPhone μου, μέσω Tapatalk :p

 

Ναι, έτσι είναι. Σε μερικούς παίζει απροβλημάτιστα και σε άλλους όχι. Μεσοβέζικες δουλειές έχουν κάνει και το χρεώνουν και σχεδόν 10 δολάρια - εάν θυμάμαι κάλα.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο σ ευχαριστω πολυ πολυ καταρχας! Να σαι καλααα! Εν προκειμενω τωρα, το Ζαχαρακη τον εχω οδηγο, προτυπο μπλα μπλα! Οχι ενταξει πλακα κανω, οι αποψεις ηταν χωρισμενες σε μισες μισες γιa το celeste και ειπα να το ρισκαρω. Το εβαλα κ το στο ipod που φοραει την 4.2.1 και στο μηλο που φοραει την 4.3.2. Αρα μαλλον δε φταιει το fw νομιζω. Κανουν συζευξη και τα 2 με αλλες συσκευες, αλλα μετα θιγουν το πρωτοκολλο obex καθως ειπα. Στο net εψαξα επισταμενα, κι ενω κι αλλοι εχουν το ιδιο θεμα, ξεκαθαρη λυση δε βρηκα να διδεται!

 

 

Φιλάκια ρουφηχτά απο το iPhone μου, μέσω Tapatalk

 

Ναι, έτσι είναι. Σε μερικούς παίζει απροβλημάτιστα και σε άλλους όχι. Μεσοβέζικες δουλειές έχουν κάνει και το χρεώνουν και σχεδόν 10 δολάρια - εάν θυμάμαι κάλα.

 

Καταρχάς Χρόνια σου Πολλά και ότι ποθείς με υγειά :ol:

Κατά δεύτερον, οποίον δάσκαλο καθίσεις... τέτοια γράμματα θα μάθεις...:ol: Celeste ήθελες κοπέλα μου, δεν ακούς τον κόσμο και την πατάς...

Δοκίμασε την κλασική επανεκκίνηση του κινητού..., εάν δεν... σε τι firmware παίζεις? Μήπως χρειάζεται να πας σε 4.3.2/3 ?

 

 

Περασα το celeste στο μηλο μου, ο Ζαχαρακης φταιει :p, κι ενω γινεται συζευξη με ολες τις συσκευες, ουτε στελνει ουτε λαμβανει. Στην αποστολη μου βγαζει μηνυμα σφαλματος οτι η αλλη συσκευη δεν υποστηριζει OBEX ή δεν ειναι ενεργοποιημενο. Το OBEX δε σημαινει object exchange? Ε κι εγω αυτο πασχιζω να κανω. Τι εννοει ο ποιητης; Διορθωνεται καπως;

 

 

Φιλάκια ρουφηχτά απο το iPhone μου, μέσω Tapatalk :p

 

1ον.το αγορασες η το βρηκες "free" ?

 

2ον. εβαλες την 4.3.3 ?

 

απαντηση :p

 

1ον .σπασμενο ΔΕΝ δουλευει

κ

2.ον στην 4.3.2 δεν δουλευει

 

ο φιλος σου ο Ζαχαρακης ειπε οτι δουλευει τελεια στην 4.3.3 το αγορασμενο,στο 4αρι! ειπα εγω τπτ για 4.2.1-4.3.2 η ipod???? ;)

 

να ακους οτι σου λεω κ οχι οτι σε βολευει :p

ps

@Γιωργο θα σου πεταξω το μηλο μου με την lifeproof κ θα στο κανω το κεφαλι αλλο τοσο :lol: κ μετα θα παρω το τηλ μου κ ουτε γατα ουτε ζημια :p

Edited by zaharakis

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Νατος ο Ζαχαρακης! Τον περιμενα! :lol: :lol: Εγω η πιστη μαθητρια, υπηρχε περιπτωση να το βαλω σπασμενο; Το ειχα βαλει προ καιρου και ουτε συζευξη δεν εκανε! :O Τωρα, ως οφειλα το αγορασα! Εκανε συζευξη, και πανω που χαρηκα, μπαμ! Ηρθε η απογοητευση! Ναι μου ειπε ο φιλος μου ο Ζαχαρακης οτι δουλευει στην 4.3.3, αλλα εγω που να τη βρω αυτη; Στην 4.3.5 εχουμε φτασει! :wacko: Ελεγα να αναβαθμισω στην 5 κατευθειαν! :O

 

 

Φιλάκια ρουφηχτά απο το iPhone μου, μέσω Tapatalk :p

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Νατος ο Ζαχαρακης! Τον περιμενα! :lol: :lol: Εγω η πιστη μαθητρια, υπηρχε περιπτωση να το βαλω σπασμενο; Το ειχα βαλει προ καιρου και ουτε συζευξη δεν εκανε! :O Τωρα, ως οφειλα το αγορασα! Εκανε συζευξη, και πανω που χαρηκα, μπαμ! Ηρθε η απογοητευση! Ναι μου ειπε ο φιλος μου ο Ζαχαρακης οτι δουλευει στην 4.3.3, αλλα εγω που να τη βρω αυτη; Στην 4.3.5 εχουμε φτασει! :wacko: Ελεγα να αναβαθμισω στην 5 κατευθειαν! :O

 

 

Φιλάκια ρουφηχτά απο το iPhone μου, μέσω Tapatalk :p

 

εδώ είναι http://appldnld.apple.com/iPhone4/041-1011.20110503.q7fGc/iPhone3,1_4.3.3_8J2_Restore.ipsw_

Link to comment
Share on other sites

 

Ενταξει αποδεικνυω καθημερινα, ποσο ασχετη ειμαι... Ευχαριστω Γιωργο! :O

 

 

Φιλάκια ρουφηχτά απο το iPhone μου, μέσω Tapatalk :p

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει αποδεικνυω καθημερινα, ποσο ασχετη ειμαι... Ευχαριστω Γιωργο! :O

 

 

Φιλάκια ρουφηχτά απο το iPhone μου, μέσω Tapatalk :p

 

Κάνεις δεν είναι άσχετος! Όλοι μαθαίνουμε από τους άλλους... :)

Έτσι δεν είναι Ζαχαρακη λεβέντη μου?:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω περιμενω το iOS 5, για να δω κατα ποσο θα εκτοπισει το jb.. Δε νομιζω προσωπικα να γινει αυτο ομως! Οσο για τωρα, "μηλο χωρις jb, μισο μηλο!" Copyright της εκφρασης: Ζαχαρακης... Παραυτα, συμφωνω κι επαυξανω!

 

 

Φιλάκια ρουφηχτά απο το iPhone μου, μέσω Tapatalk :p

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Εγω περιμενω το iOS 5, για να δω κατα ποσο θα εκτοπισει το jb.. Δε νομιζω προσωπικα να γινει αυτο ομως! Οσο για τωρα, "μηλο χωρις jb, μισο μηλο!" Copyright της εκφρασης: Ζαχαρακης... Παραυτα, συμφωνω κι επαυξανω!

Εντάξει ρε Ειρήνη, ΟΚ, έχω μισό μήλο! Αλλά άμα το μήλο είναι ωραίο και μισό να είναι καλό είναι... Και το τρώω πολύ αργά... Άλλωστε και τα δικά σας δαγκωμένα είναι χαχα! :lol: :lol: :lol:

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Το jb χρειάζεται μόνο αν θες να χρησιμοποιείς το iPhone σαν laptop η αν θες κάτι ν ασχολείσαι.

Μοναδικό πρόβλημα ότι χωρίς Ίντερνετ δεν υπάρχει μεταφορά αρχείων.

Για μένα το iPhone έχει 2 προβλήματα που δεν ασχολείται κανεις μαζί τους.

Ένα είναι αυτο που ανέφερα για την έλλειψη ρύθμισης μεγέθους γραμματοσειρας στον safari και το άλλο το πολύ αργό buffering στο YouTube, που κάνει πολλές φορές προβληματική την αναπαραγωγή βίντεο.

 

 

---

- Sent from my iPhone using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε Ειρήνη, ΟΚ, έχω μισό μήλο! Αλλά άμα το μήλο είναι ωραίο και μισό να είναι καλό είναι... Και το τρώω πολύ αργά... Άλλωστε και τα δικά σας δαγκωμένα είναι χαχα! :lol: :lol: :lol:

 

Σ ολους τους jb, λειπει μονο 1 δαγκωμασια.. Εσυ το χεις μισο εντελως.... :lol: :lol: Ελα Κωστα περα απο την πλακα! Οπως βολευει τον καθενα σαφως! :)

 

 

Φιλάκια ρουφηχτά απο το iPhone μου, μέσω Tapatalk :p

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Για μένα προέχει η αξιοπιστία και η σταθερότητα. Αν το JB χαλάσει κάποιο απ' τα δύο τότε είναι απαγορευτικό για μένα, εκτός αν υπάρξει κάτι που το έχω απόλυτη ανάγκη και δεν γίνεται χωρίς JB, που μέχρι στιγμής δεν συμβαίνει. Ειδικά με το νέο notifications engine του iOS 5, θεωρώ ότι για μένα δεν θα υπάρξει η ανάγκη για JB στο άμεσο μέλλον.

 

"Μήλο χωρίς JB = Μισό μήλο." OK, το δέχομαι, άλλωστε είμαι newbie στο iPhone για να μπορώ να μιλάω εκ πείρας. Απλά εκφράζω την άποψή μου. Ανέκαθεν πίστευα και πιστεύω ότι προέχει η σταθερότητα από τις επιδόσεις και τις extra δυνατότητες. Αν το JB τα προσφέρει όλα μαζί, τότε μια χαρά και όλα OK, θα ήταν χαζομάρα να μην το έβαζε ο καθένας. Αλλά διαβάζω διάφορα που λένε ότι μετά από JB όλο και κάτι δεν θα δουλεύει, κάτι θα κρεμάσει, κάπου θα κολλήσει κτλ. Μετά υπάρχει το θέμα ότι σε κάθε αναβάθμιση του iOS θα πρέπει να περιμένω να βγει το αντίστοιχο JB, θα πρέπει να ξαναστήνω το σύστημα αν κάτι δεν πάει καλά και άλλα τέτοια πράγματα που δυστυχώς δεν είναι για μένα που έχω κουραστεί να φροντίζω το κινητό σαν μωράκι.

 

Όταν το πήρα είχε iOS 4.2.1 αν δεν κάνω λάθος. Το iTunes με ενημέρωσε αυτόματα για τις νέες εκδόσεις. Αναβάθμισα τρεις φορές σε 4.3.3, 4.3.4 και τώρα σε 4.3.5, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Τίποτα δεν χάθηκε, δεν χρειάστηκε ποτέ να ξαναστήσω το σύστημα. Μόνο μια φορά το έστησα στην πρώτη ενεργοποίηση και τέλος. Κάθε φορά που συγχρονίζω παίρνεται αυτόματα backup χωρίς εγώ να ασχολούμαι. Γίνεται αυτόματο update check για τις εφαρμογές μου, αν χρειαστεί τις ενημερώνω. Κάθομαι στον desktop PC και ψάχνω τις εφαρμογές στο App Store μέσω iTunes. Αν κάτι μου αρέσει κάνω download/purchase. Στον επόμενο συγχρονισμό (ή και μέσω του "σύννεφου") η εφαρμογή εγκαθίσταται στο iPhone. Γενικά όλα δουλεύουν ρολόι και με επίκεντρο το χρήστη και όχι τη συσκευή.

 

Αν κάτι απ' όλα αυτά που ανέφερα παραπάνω χαλάσει με JB, τότε μάλλον δεν είναι για μένα. Τουλάχιστον για τώρα. Αργότερα δεν ξέρω πώς θα νιώθω.

 

Ίσως τελικά ισχύουν τα εξής:

 

"Μήλο χωρίς JB = Μισό μήλο."

"Μήλο με JB = Ολόκληρο μήλο αλλά με σκουληκάκια - Πρέπει να προσέχεις πού δαγκώνεις!" :lol:

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσπαθω να σε πεισω Κωστα γιατι δεχομαι την αποψη σου χωρις ομως να την ασπαζομαι! Απλα να πω οτι οπου jb=προσεγμενη και μελετημενη καθε εφαρμογη και tweak κι οχι ο,τι βρω μπροστα μου. Τοτε θα ναι ενα μηλο, ολοκληρο και χωρις ιχνος σκουληκακια... Σε καθε αλλη περιπτωση.... Φιλικα και καλοπροαιρετα!

 

 

Φιλάκια ρουφηχτά απο το iPhone μου, μέσω Tapatalk :p

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την τοποθέτηση του Κώστα πιο πάνω σχετικά με το jailbreak, χωρίς αυτο να σημαίνει βέβαια ότι όσοι το επιλέγουν κάνουν λάθος (εξαιρούνται αυτοί που το επιλέγουν για "τζάμπα" εφαρμογές και μόνο, αλλα αυτο είναι άλλη ιστορία).

 

Απο το πρώτο μου iPhone (2G) και μέχρι την υποστήριξη ελληνικών απο το iOS, χρησιμοποιούσα αναγκαστικά jailbreak γιατί η επαγγελματική χρήση της συσκευής απο την πλευρά μου απαιτουσε την χρήση και της ελληνικής γλώσσας η οποία καταρχήν ήταν διαθέσιμη σε jailbroken συσκευές χαρη στην αφιλοκερδή προσπάθεια κάποιων ελλήνων χρηστών που κάποτε συμμετείχαν και σε αυτο το forum.

 

Απο εκει και πέρα με πολυ ανάλογη λογική με αυτη που περιέγραψε ο Κώστας επέλεξα να σταματήσω το jailbreak εδω και 2.5 χρονια γιατί δεν μου έλειπε πια κανένας ουσιώδης λόγος κατα τη χρηση της συσκευής ενω κάθε αναβάθμιση του λειτουργικού προσέθετε και νεες δυνατότητες.

 

Δεν πείστηκα ποτε ότι υπάρχει κάποια πραγματικά αναγκαία λειτουργία που θα με έκανε να "ζηλεψω" μια jailbroken συσκευη, αφου οι περισσοτερες αν οχι όλες οι εφαρμογές εκτός app store προσθέτουν περιφερειακές μικρο λειτουργικότητες και δεν αποτελούν πλήρεις εφαρμογές που απευθύνονται σε κάποια σημαντική χρήση της συσκευής.

 

Δεν επεκτεiνομαι σε λεπτομέρειες για να μην κουράσω αλλα είμαι πάντα διαθέσιμος για συζήτηση σχετικά με το θέμα.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσπαθω να σε πεισω Κωστα γιατι δεχομαι την αποψη σου χωρις ομως να την ασπαζομαι! Απλα να πω οτι οπου jb=προσεγμενη και μελετημενη καθε εφαρμογη και tweak κι οχι ο,τι βρω μπροστα μου. Τοτε θα ναι ενα μηλο, ολοκληρο και χωρις ιχνος σκουληκακια... Σε καθε αλλη περιπτωση.... Φιλικα και καλοπροαιρετα!

Εννοείται Ειρήνη μου, κι εγώ το ίδιο, σέβομαι και μπορεί και να ασπαστώ όταν έρθει η ώρα, οπότε όλα είναι ανοιχτά. :) Το καλό της υπόθεσης είναι ότι με το μηλόφωνο (μισό ή ολόκληρο) έχω μια συσκευή που με σέβεται ως χρήστη και επιτέλους μπορώ να βασιστώ σ' αυτή. Στην τελική αυτό έχει σημασία.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Οπως έχω ξαναπεί, από δική μου προσωπική εμπειρία (εχω αλλάξει ουκ ολίγα iPhone - από την εποχή που τα φέρναμε κλειδωμένα από USA:)) και δεν άντεχα ούτε ένα λεπτό χωρίς JB... Το iOS 5 δίνει μια ολοκληρωμένη εμπειρία χωρίς την ανάγκη του JB. Αυτο το λέω και το υπογράφω.

Ναι ξέρω θα μου πείτε πάλι ότι ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός και θα απαντήσω ότι πάντα θα υπάρχουν οι "geovass", κλπ που θα γουστάρουν να έχουν το κινητό πειραγμένο είτε για να βάζουν σπασμένες εφαρμογές (υπάρχουν πολύ εκεί έξω!) είτε για 1,2 άντε 3 tweaks από Cydia.

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαστε ειλικρινείς, αυτα τα περι μισού μήλου ίσχυαν κατα πολυ ειδικά πριν την 4.Χ.

Μην ξεχνάτε ότι δεν μπορούσαμε ούτε τα attachments να κατεβασουμε χωρίς ανόητες λύσεις, ούτε να επισυνάψουμε κάποιο αρχείο εκτός φωτο και πολλές άλλες σοβαρές ελλείψεις.

 

Μετα την 4.Χ συνεχισα το JB κυρίως για το lockinfo, το MyFi, το sbsettings και 2-3 αλλα πολυ συγκεκριμένα tweaks.

 

Δεν συνηθίιζω να κουβαλώ όλα τα αρχεία που έχω στο κομπιούτερ μου, ώστε να έχω ανάγκη να τα μοιραστώ με κάποιους άλλους. Γι αυτη την δουλεια έχω πάντα στα κλειδιά μου μια μίνι USB αλλα και το Dropbox που μου δίνει την δυνατότητα να κάνω ένα public link με τα αρχεία που θέλω να δώσω σε κάποιον.

 

Τα αρχεία της δουλειάς μου είναι όλα σε excel. Εδω η apple δεν έχει να προσφέρει τίποτα. Τα σύγχρονιζω βέβαια αμφίδρομα μεταξύ iphone-iPad και pc του γραφείου μου, απλα να τα έχω μαζι μου για έκτακτη περίπτωση που θα χρειαστεί να στείλω κάποιο με mail.

Να τα δουλέψω έστω και με το iPad είναι απίθανο γιατι δεν τα βγάζει πέρα αλλα και γιατι οι εφαρμογές που υπάρχουν για excel κάνουν λιγότερα απο τα βασικά.

Να πω εδω, ότι σε μεγάλα αρχεία που έχω δοκιμάσει να τα δουλέψω στο Nexus S με το Docs To Go, έχουν πολυ καλύτερη συμπεριφορά, απ ότι στο ipad1.

 

Οπότε η χρήση του iPhone περιορίζεται σε πιο απλα πράγματα. Η οθόνη του δεν επιτρέπει άλλωστε να κανεις περισσότερα στο μέγεθος που είναι.

 

Γι αυτο θα το σκεφτώ παρα πολυ αν θα πάω στο i5 η αν θα προτίμηση μια αναβάθμιση στο iPad με το οποίο κάνω όλες τις δουλειές.

 

Υπάρχουν δυο πράγματα που θα με κάνουν να αποριψω το i5 χωρίς δεύτερη κουβέντα:

Η διατήρηση της ram στα 512MB και η οθόνη αν είναι έστω και 2/10 της ιντσας μικροτερη απο τις 4.

Αυτα τα 2 μ ενδιαφέρουν ουσιαστικά. Ο διπυρηνος έρχεται σε δεύτερη μοίρα και με αγχωνει όσο αφορά τις θερμοκρασίες που μπορει να ανεβάζει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι εντελως ασχετο τωρα... Μου χακαραν, κακια τους ωρα, το hotmail λογαριασμο μου. Η Microsoft, λογω του οτι ειχε γινει πομποδεκτης spam mail, τον μπλοκαρε (και καλα προσωρινα). Διαβαζοντας στο net και ψαχνοντας λυσεις, ουτε ενας δεν καταφερε να κανει επιτυχη ανακτηση παρα τη φορμα συμπληρωσης προσωπικων στοιχειων. Εν προκειμενω, εχω σημαντικα mails, αρχεια, κλπ κλπ.. Τα mails αυτα, υπαρχουν στο μηλο γιατι δεν εχω διαγραψει το λογαριασμο. Πως μπορω να τα ανασυρω; Γινεται;

 

 

Φιλάκια ρουφηχτά απο το iPhone μου, μέσω Tapatalk :p

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...