Jump to content

iPhone 4


avid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια χρειάζομαι τη βοήθεια σας!Έκανα αναβαθμιση σε 7.0.2 και δε μου δουλευει ο proximity sensor (που σβηνει την οθονη οταν βαζουμε το τηλεφωνο στο αυτι)Καμμια ιδέα?¨εχει συμβει και σε άλλους?
ImAgInAtiON iS mOrE ImPOrTAnt tHAN kNOWLeDgE!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Την τελευταια φορα που το επαθα αυτο διορθωθηκε με ενα απλο respring. Κατι ειχε κολλησει μαλλον. Φανταζομαι θα το δοκιμασες, κανε και ενα restart να δουμε.

 

Το προβλημα δημιουργηθηκε αμεσως με το που εβαλες το 7.0.2 η μετα απο λιγες μερες?

make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

Αμεσως βασικά. Το respring τι είναι?

Και restart έκανα.να σημειωσω ότι δεν είναι jailbroken. (Δεν ξέρω και πολλά από iphone, σήμερα το πήρα:)

Edited by T.R.S.
ImAgInAtiON iS mOrE ImPOrTAnt tHAN kNOWLeDgE!
Link to comment
Share on other sites

Αν εκανες restart και δεν διορθωθηκε οκ. Τo respring ειναι ας πουμε "υποκατηγορια" του restart αρα εισαι καλυμμενος κανοντας restart.

 

Κανε για να μασ φυγει ενα reboot. Πατα κρατημενο το home button ταυτοχρονα με το power button μεχρι να κανει restart μονο του!

 

P.S.: Μπας κι εβαλες καμια μεμβρανη καινουρια και καλυπτει το sensor?

make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

Αν εκανες restart και δεν διορθωθηκε οκ. Τo respring ειναι ας πουμε "υποκατηγορια" του restart αρα εισαι καλυμμενος κανοντας restart.

 

Κανε για να μασ φυγει ενα reboot. Πατα κρατημενο το home button ταυτοχρονα με το power button μεχρι να κανει restart μονο του!

 

P.S.: Μπας κι εβαλες καμια μεμβρανη καινουρια και καλυπτει το sensor?

 

έκανα και reboot και τίποτα! Ούτε μεμβρανη έχω φίλε μου!μπορει να είναιbug του 7.0.2?

ImAgInAtiON iS mOrE ImPOrTAnt tHAN kNOWLeDgE!
Link to comment
Share on other sites

Μολις διαβαζω σε ενα αρθρο εκτος απο reset των factory settings να κανεις reset και τις ρυθμισεις δικτυου και ξανα reset την συσκευη. Προσπαθησε το. Επισης κατι ακομα που σκεφτομαι ειναι κατα την διαρκεια της κλησης ενεργοποιησε την ανοιχτη συνομιλια και μετα βγαλτην και δες μηπως εφτιαξε κατι, δοκιμασε το πρωτα αυτο καλυτερα ειναι πιο γρηγορο.
make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου θα το δοκιμασω και θα σου πω! Απο τις 9 παιδευομαι καιβτιποτα! Ευχαριστώ πολυ για τις απαντησεις (και ειδικα σε μια"δυσκολη" ώρα! !:)
ImAgInAtiON iS mOrE ImPOrTAnt tHAN kNOWLeDgE!
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα φιλε! Αν δεν δουλεψει τπτ απ' ολα αυτα και δεν σου πει κανενα αλλο παιδι καμια αλλη λυση.... στην εσχατη των περιπτωσεων κανε restore!
make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα και αυτο φιλε μου και τιποτα! Κλαψ, λυγμ!!!:) το restore iphone μεσω itunes εννοω

 

Γενικότερα ο αισθητηρας δουλεύει; Στην αυτόματη φωτεινοτητα ας πούμε βλέπεις διακύμανση στην οθόνη ανάλογα με το φως του περιβάλλοντος;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

downgrade θελω να κανω χωρις Jailbreak μπορω ? και αν οχι χρειαζετε να πατισω Jailbreak ?

 

Όχι δεν χρειάζεται. Αλλο το ένα αλλο το αλλο.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε! Downgrade δεν μπορεις να κανεις εκτος αν εχεις κρατησει SHSH του προηγουμενου iOS που για να μην γνωριζεις την διαδικασια δεν εχεις κρατησει :P

 

Για τσεκαρε να δουμε αν δουλευει ο αισθητηρας στο brightness οπως ειπε και ο φιλος πριν. Μπορει τελικα να ειναι hardware προβλημα!

make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε! Downgrade δεν μπορεις να κανεις εκτος αν εχεις κρατησει SHSH του προηγουμενου iOS που για να μην γνωριζεις την διαδικασια δεν εχεις κρατησει :P

 

Για τσεκαρε να δουμε αν δουλευει ο αισθητηρας στο brightness οπως ειπε και ο φιλος πριν. Μπορει τελικα να ειναι hardware προβλημα!

 

Μην τον μπερδεύεις και εσύ χειρότερα.. Γίνεται και χωρίς να τα έχεις κρατήσει.. Έχει γράψει ο Τάσος λίγο πιο πάνω τρόπο για να κάνουμε downgrade.. Εγώ επέστρεψα σε 5.0.2 χωρίς να έχω κρατήσει τα shsh!

Link to comment
Share on other sites

Oook σορρυ! Δεν ηξερα οτι υπαρχει τετοιο θεμα! Εχω μεινει στα παλια που ηταν μονοδρομος τα SHSH! Edited by rxtarcher
make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

Μην τον μπερδεύεις και εσύ χειρότερα.. Γίνεται και χωρίς να τα έχεις κρατήσει.. Έχει γράψει ο Τάσος λίγο πιο πάνω τρόπο για να κάνουμε downgrade.. Εγώ επέστρεψα σε 5.0.2 χωρίς να έχω κρατήσει τα shsh!

 

Δεν γινεται να κανεις downgrade χωρις τα shsh. Εκανες επειδη ειχαν κρατηθει παλαιοτερα αυτοματα στον server του cydia αλλιως δεν θα μπορούσες.

Για να κάνουμε downgrade χρειάζονται οποσδήποτε shsh απλά τα βρίσκει αυτόματα αν είχαν σωθεί παλαιότερα δεν σημαίνει οτί πρέπει να τα έχουμε στον υπολογιστή μας αποθηκευμένα.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

αρα τι πρεπει να κανω για επιστροφη ?

 

Για οσους ενδιαφερονται για downgrade μονο με το redsnow που θα βρείτε παρακάτω μπορείτε να δείτε ποιά είνα τα διαθέσιμα shsh για την συσκευή σας και να κάνετε downgrade σ εκείνη την έκδοση.

http://www.iphonehacks.com/download-redsn0w

 

Παρακάτω θα βρείτε όλες τις εκδόσεις για όλα τα iphone για download.

http://www.iphonehacks.com/download-iphone-ios-firmware

 

Κατεβαζουμε το redsnow ανοιγουμε την εφαρμογη συνδεουμε το iphone και πηγαίνουμε extras/shsh blobs/query και μόνο του ψάχνει στο ίντερνετ και μας λέει ποιά είναι διαθέσιμα.

Αφού δούμε ποιά έκδοση μπορούμε να περάσουμε την κατεβάζουμε από το παραπάνω link και μετά στο redsnow πηγαινουμε extras/even more/restore και εκεί πλέον ακολουθούμε βήμα βήμα ότι μας λέει.

Edited by Tasos19s
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

okay τωρα μου φαινεται λογικο. Το ερωτημα ειναι το εξης, εφοσων τα κραταει ο server του cydia σημαινει οτι θα πρεπει λογικα να ημουν JB στην προηγουμενη εκδοση πριν αναβαθμισω. Αν ημουν 6.1.2 για παραδειγμα αλλα δεν ειχα κανει ποτε JB θα ειχε την δυνατοτητα αφου αναβαθμισω σε 7 να μου βρει αυτοματα τα SHSH της 6.1.2?

 

Ευχαριστω φιλε Τασο.

make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται να κανεις downgrade χωρις τα shsh. Εκανες επειδη ειχαν κρατηθει παλαιοτερα αυτοματα στον server του cydia αλλιως δεν θα μπορούσες.

Για να κάνουμε downgrade χρειάζονται οποσδήποτε shsh απλά τα βρίσκει αυτόματα αν είχαν σωθεί παλαιότερα δεν σημαίνει οτί πρέπει να τα έχουμε στον υπολογιστή μας αποθηκευμένα.

 

Δεν αντιλέγω.. Μπορεί το παιδί να μην έχει κρατήσει τα shsh αλλά μπορεί κάποιος φίλος του που να ήξερε 2 πράγματα παραπάνω να τα είχε κρατήσει κάποτε.. Ποτέ δεν ξέρεις, για αυτό λέω να προσπαθήσει..

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω.. Μπορεί το παιδί να μην έχει κρατήσει τα shsh αλλά μπορεί κάποιος φίλος του που να ήξερε 2 πράγματα παραπάνω να τα είχε κρατήσει κάποτε.. Ποτέ δεν ξέρεις, για αυτό λέω να προσπαθήσει..

 

Δεν ισχύει αυτό που λες. Έχουν μέσα στο Ecid της συσκευής που είναι μοναδικό για την κάθε συσκευή οπότε πρέπει η συγκεκριμένη συσκευή να είχε γίνει jailbreak παλιότερα και κράτησε ο cydia τα shsh.

Δεν γνωρίζω αν χωρίς jailbreak γίνεται να κρατήσεις τα shsh γιατί έχει μια τέτοια επιλογή στο redsnow αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει ποτέ jailbreak στο κινητό μου το μόνο που έχω σαν αρχείο στον υπολογιστή είναι το iPhone3,1 6.1.3 10B329 Restore όταν πήγα από την 6.1.3 σ3 7.2. επειδή με όσα γράφονται έχω μπερδευτεί λίγο. εγώ για να κάνω downgrade πρέπει να κάνω jailbreak ?
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που λες. Έχουν μέσα στο Ecid της συσκευής που είναι μοναδικό για την κάθε συσκευή οπότε πρέπει η συγκεκριμένη συσκευή να είχε γίνει jailbreak παλιότερα και κράτησε ο cydia τα shsh.

Δεν γνωρίζω αν χωρίς jailbreak γίνεται να κρατήσεις τα shsh γιατί έχει μια τέτοια επιλογή στο redsnow αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

 

Γινόταν με το tinyUmbrella.. Είχε επιλογή "Save shsh".. Μπορεί να γίνεται ακόμα, δεν το γνωρίζω..

 

Δεν έχω κάνει ποτέ jailbreak στο κινητό μου το μόνο που έχω σαν αρχείο στον υπολογιστή είναι το iPhone3,1 6.1.3 10B329 Restore όταν πήγα από την 6.1.3 σ3 7.2. επειδή με όσα γράφονται έχω μπερδευτεί λίγο. εγώ για να κάνω downgrade πρέπει να κάνω jailbreak ?

 

Όχι δεν χρειάζεται.. Προσπάθησε για αρχή να κάνεις downgrade με τα βήματα του Τάσου και αν δεν τα καταφέρεις βλέπουμε..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...