Jump to content

Σχολιασμός και νέα για τη πλατφόρμα Symbian


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η μικρή Αννούλα πότε θα έρθει ρε παιδιά; Νισάφι πια... Μας γκάστρωσε η ΝΟΚΙΑ.

Είπαμε να αργήσει αλλά όχι κι έτσι!

Το Symbian το έχουν εγκαταλείψει για τα καλά μου φαίνεται.

Αν είναι τουλάχιστον να δώσουν βάση στο MeeGo!

Το Symbian Anna πάντως φαίνεται για τρελό update... Σχεδόν όλα αλλάζουν,από UI μέχρι χειρισμό hw. Πρέπει να έγινε καλή δουλειά. Αρκεί να την δούμε.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

In April, Nokia introduced its newest Symbian software update, called Symbian Anna, along with the launch of the Nokia E6 and the Nokia X7. At the Nokia Connection event in Singapore today, Nokia announced that it will start shipping Nokia N8s, E7s, C7s and C6-01s with Symbian Anna in July. If you already own one of these devices, you can download the software by the end of August.

 

Upgrading to a ‘new look’ phone is free and easy. You can update your device with your PC or over-the-air from the software updater in the phone. The Symbian Anna upgrade gives you a set of new icons, a faster web browser, improved text input and enhanced maps. In other words, your phone will get a free make-over, giving you a better experience while remaining reliable and easy to use.

 

One of the most anticipated enhancements in Symbian Anna is split screen view while typing, so users can see their message thread. There is also virtual portrait QWERTY for quick, one handed typing. And the web browser is faster and easier to use, delivering quicker page loads and improved navigation.

 

Ovi Maps has been refreshed with simpler and quicker search, new public transportation routes and check-in to Facebook, Twitter, Foursquare or local social networks. You can also share places via email and SMS, even with friends using non-Nokia phones.

 

Business users will benefit from instant messaging with Microsoft Communicator Mobile, email enhancements including full meeting request support, and true business grade security with hardware accelerated encryption. There is also easy and secure intranet access for people who want to get on their company intranet.

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

τέλος αυγούστου δηλαδή από τέλος ιουνίου?:p

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

θέλω να πιστεύω ότι τα παραεισαγωγής όπως και το δικό μου, μέσα στον Ιούλιο θα την έχουν:)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

και εγώ παραεισαγωγής έχω αλλά δεν ελπίζω...

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση Symbian Anna για τα Nokia N8, E7, C7 και C06-1

 

Οι πληροφορίες του Techblog επιβεβαιώθηκαν. Από τον περασμένο μήνα σας είχαμε προετοιμάσει ότι μέσα στο καλοκαίρι θα διατεθεί η αναβάθμιση στην έκδοση του λειτουργικού συστήματος Symbian Anna για τις τωρινές συσκευές Nokia N8, E7, C7 και C6-01, αυτές δηλαδή που σήμερα τρέχουν την έκδοση Symbian3.

 

Για να είμαστε ακριβής, πέσαμε ένα μήνα έξω μιας και οι πληροφορίες μας έκαναν λόγο για διάθεση της αναβάθμισης μέσα στον Ιούλιο. Τελικά δια στόματος Stephen Elop, Nokia CEO ανακοινώθηκε ότι οι παραπάνω συσκευές που θα πωλούνται στα καταστήματα μέσα στον Ιούλιο θα είναι με προεγκατεστημένο το Symbian Anna και τον Αύγουστο θα αναβαθμιστούν όλες οι υπόλοιπες.

 

Επίσης ανακοινώθηκε ότι μέσα στους επόμενους 12 μήνες η Nokia θα παρουσιάσει 10 νέες συσκευές smartphones με το λειτουργικό σύστημα Symbian.

 

http://techblog.gr/mobile/symbian-anna-update-nokia-n8-n7-c7-c06-1-1002/

 

με λιγα λογια ε μ π α ι γ μ ο ς

καλο φθινοπωρο

Link to comment
Share on other sites

Εμπαιγμός η όχι, ανακοινώθηκε επίσημα και δεν είναι φήμες! Το μόνο που μένει είναι να περιμένουμε... από κει και πέρα, αν δεν μας δώσουν την αναβάθμιση μέσα στον Αύγουστο, γκρινιάξτε όσο θέλετε...μαζί σας θα είμαι!
Link to comment
Share on other sites

η ιστορια σερνεται εδω και πολυ καιρο...

αν οφειλεται στη συνεχη βελτιστοποιηση, το δεχομαι.

αλλα μαλλον σε επικοινωνιακους λογους ωστε να ''χτυπησουν'' σε νεκρο διαστημα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με Nokia μετά το 6230i που είχα πριν αρκετά χρόνια! (Το 6510 παραμένει το πιο αγαπημένο κινητό μου..) και έχω χάσει λίγο τις εξελίξεις..!

 

Έχοντας συνηθίσει τα Qwerty πληκτρολόγια πλέον μετά από έναν σχεδόν χρόνο συμβίωσης με το Milestone, μου τράβηξε το ενδιαφέρον το νέο Nokia E6 με Symbian 3 "Anna". Η απορία μου είναι η εξής όμως:

Τώρα που η Nokia έδωσε την ανάπτυξη και την εξέλιξη του Symbian στην Accenture, τι σημαίνει αυτό για τους ιδιοκτήτες συσκευών Symbian 3?

Την επόμενη αναβάθμιση "Belle" (αν δεν κάνω λάθος..) θα την δώσει η Accenture? Θα πρέπει να πληρώνει κάποιος για τις αναβαθμίσεις στο μέλλον?

Είμαι λίγο σκεπτικός για την συσκευή κυρίως για αυτά τα θέματα..

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με Nokia μετά το 6230i που είχα πριν αρκετά χρόνια! (Το 6510 παραμένει το πιο αγαπημένο κινητό μου..) και έχω χάσει λίγο τις εξελίξεις..!

 

Έχοντας συνηθίσει τα Qwerty πληκτρολόγια πλέον μετά από έναν σχεδόν χρόνο συμβίωσης με το Milestone, μου τράβηξε το ενδιαφέρον το νέο Nokia E6 με Symbian 3 "Anna". Η απορία μου είναι η εξής όμως:

Τώρα που η Nokia έδωσε την ανάπτυξη και την εξέλιξη του Symbian στην Accenture, τι σημαίνει αυτό για τους ιδιοκτήτες συσκευών Symbian 3?

Την επόμενη αναβάθμιση "Belle" (αν δεν κάνω λάθος..) θα την δώσει η Accenture? Θα πρέπει να πληρώνει κάποιος για τις αναβαθμίσεις στο μέλλον?

Είμαι λίγο σκεπτικός για την συσκευή κυρίως για αυτά τα θέματα..

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

καλως ηρθες πισω:)

 

δε νομιζω οτι εχεις μα φοβασαι κατι τετοιο...

 

Επισης νομιζω οτι αναλαμβανει οκτοβρη οποτε μαλλον θα την εχουμε την μπελλε...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Επισης νομιζω οτι αναλαμβανει οκτοβρη οποτε μαλλον θα την εχουμε την μπελλε...

 

Την anna την περιμέναμε αρχικά μέσα Γενάρη, και μας την δίνει με 6 μήνες καθυστέρηση.

Βάλε και το μπάχαλο επειδή θα αναλάβει η νέα εταιρεία, με την μετακίνηση των υπαλλήλων.

Οπότε λογικά δεν νομίζω να την έχουμε πριν από του χρόνου το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

για την αννα κανεις δεν ειχε μιλησει επισημα... πρωτη φορα μιλαει η νοκια, για αυγουστο... νομιζω η μπελλε θα ερθει συντομα ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το μέλλον των S^3 συσκευών, ούτε η ίδια η εταιρία δεν μπορεί να είναι σίγουρη, πόσο μάλλον εμείς, οι απλοί χρήστες. Η άννα, η οποία δεν φέρνει καμία απολύτως καινοτομία, έπρεπε να είχε έρθει πολλούς μήνες νωρίτερα και μέσα στον Ιούνιο-Ιούλιο να παίρναμε μια ουσιαστική αναβάθμιση, την γνωστή σε όλους μας Belle. Η Nokia δουλεύει με απίστευτα αργούς ρυθμούς και αυτό το αβέβαιο τοπίο, με κάνει να πιστεύω ότι ουσιαστική αναβάθμιση με ανανεωμένο UI (όχι απλά εικονίδια αλλά έντονες αλλαγές στο περιβάλλον εργασίας και στον τρόπο λειτουργίας του λειτουργικού) δεν πρόκειται να δούμε ποτέ.

 

Όσον αφορά τις συσκευές που πρόκειται να ανακοινωθούν, κάτι μου λέει ότι θα ακολουθήσει την γνωστή οδό. Θα ανακοινώσει 10 αντίγραφα του Ν8 όλα με κάποια έλλειψη που θα το διαφοροποιεί από τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Η άννα, η οποία δεν φέρνει καμία απολύτως καινοτομία,

Πιστευω οτι μονο η αλλαγη στο βιντεο της καμερα ειναι σημαντικο, ολα τα αλλα ειναι facelift. Μακαρι η bella να εχει UI στα προτυπα του Ν9 και ας ερ8ει το 2012.:D

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις συσκευές που πρόκειται να ανακοινωθούν, κάτι μου λέει ότι θα ακολουθήσει την γνωστή οδό. Θα ανακοινώσει 10 αντίγραφα του Ν8 όλα με κάποια έλλειψη που θα το διαφοροποιεί από τα υπόλοιπα.

Ενώ άλλες εταιρίες όπως η Samsung ας πούμε (που την εκτιμώ κατά τα άλλα) βγάζουν πολλά μοντέλα διαφορετικά μεταξύ τους...Wave, Wave II κλπ. Εγώ νομίζω ότι όλες οι εταιρίες έχουνε χάσει τη μπάλα και ποντάρουν κυρίως στον εντυπωσιασμό! Έτσι ο κόσμος μπαίνει στο τρυπάκι του "ποιανού η συσκευή κάνει πιο πολλά"... και τελικά κάποιος που δεν ξέρει πολλά και θέλει να πάρει μια καινούργια συσκευή, βλέπει για άννες και μπέλλες και χάνει το μπούσουλα...! Ας εξελιχθεί το Symbian όπως θέλει... η ουσία είναι μια: όταν πιάσατε στα χέρια σας το N8 ή το E7 ή οποιοδήποτε της σειράς και αποφασίσατε να το αγοράσετε, σας κάλυπτε;;; Εξάλλου το Symbian τόσα χρόνια δεν είχε και καμία τρελή εξέλιξη... όλοι ξέραμε πάνω κάτω πως είναι, και όσους βόλευε το προτιμούσαν!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που η Nokia έδωσε την ανάπτυξη και την εξέλιξη του Symbian στην Accenture, τι σημαίνει αυτό για τους ιδιοκτήτες συσκευών Symbian 3?

Την επόμενη αναβάθμιση "Belle" (αν δεν κάνω λάθος..) θα την δώσει η Accenture?

 

Η μεταβαση θα γινει τον οκτωμβριο οποτε τοτε να περιμενεις και την belle

αν νομιζει καποιος οτι η νοκια θα αφησει την accenture να παρει τα ευσημα κανει λαθος

βεβαια η μετα nokia εποχη θα κινηθει σε μικροπροσθηκες και bugfixing symbian evolution δεν θα δουμε

 

 

Η belle aka Pr 3.0 ειναι ετοιμη και ηδη εχει παρουσιαστει σε Developers

το οτι την καθυστερουν ειναι θεμα πολιτικης (2/11)

Edited by abcdefg

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Θα βγει με τόσο μικρή διαφορά η Belle ??? Μήπως είναι νωρίς ???

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι νωρίς ???

 

ολα ειναι θεμα αποφασεων στο ανωτατο επιπεδο της νοκια

αυτη τη στιγμη τρεχουν τοσα πολλα

δεν ειναι θεμα εξελιξης μιας και η δουλεια για την pr3.0 ειναι πολυ μικροτερη σε σχεση με την pr2.0

ειναι θεμα αποφασης για να μην καψουν τα N9 , Sea Ray , Qt on S40

Edited by abcdefg

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γνωριζει κανεις στο περιπου ποτε θα ειναι διαθεσιμη η αναβαθμιση σε symbian anna?

Ευχαριστω

H Nokia ανακοίνωσε ότι θα είναι διαθέσιμη τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Η μεταβαση θα γινει τον οκτωμβριο οποτε τοτε να περιμενεις και την belle

αν νομιζει καποιος οτι η νοκια θα αφησει την accenture να παρει τα ευσημα κανει λαθος

βεβαια η μετα nokia εποχη θα κινηθει σε μικροπροσθηκες και bugfixing symbian evolution δεν θα δουμε

 

Η belle aka Pr 3.0 ειναι ετοιμη και ηδη εχει παρουσιαστει σε Developers

το οτι την καθυστερουν ειναι θεμα πολιτικης (2/11)

 

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Αυτές οι πολιτικές έχουν φάει την Nokia..

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

η αννα τι εγινε ρε παιδια.θα παει πρωτα διακοπες κ μετα θα μας ερθει?

 

κανε τον κοπο να διαβασεις 2-3 posts πιο πισω

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

κανε τον κοπο να διαβασεις 2-3 posts πιο πισω

 

ηλπιζα οτι θα εκανε καμια καλη η νοκια και θα την πεταγε σημερα αλλα με την επιθυμια εμεινα

 

και ναι ζηλεψα

αλλα το δικο μου ειναι χειροποιητο:D

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...