Jump to content

Σχολιασμός και νέα για τη πλατφόρμα Symbian


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τι εχει απο μαμα το android? τιποτα μη κοροιδευομαστε. και το ovi εχει πολλα και δωρεαν πραγματα. το θεμα δεν ειναι τι μπορουν να κανουν και τα 2 αλλα τι δεν μπορει να κανει πχ το lg που εχεις. οταν βρειτε USB OTG (μονο αυτο ) τοτε ξαναμιλαμε. εγω ξερω οτι με το ν8 εχω εναν υπολογιστη-σουπερκαμερα-dvdplayer-σκληρο δισκο στη τσεπη μου- υπεραξιοπιστο με το μικροτερο δυνατο ογκο που κανει τα παντα απο ικανοποιητικα μεχρι αριστα. οποιο android h μηλο τα κανει επισης πειτε μουτο και να κοστιζει κατω απο 450 ευρω και τοτε δεν θα ξαναμιλησω

Δεν διαφωνώ ότι το HW είναι πλήρες. Αλλά η υλοποίηση του S^3 μέχρι στιγμής δεν είναι ανάλογη.

Πχ στο ανδροιδ αλλάζω γλώσσα με ένα κλικ, κάτι που μου είναι χρήσιμο πολλές φορές την ημέρα. Σαφώς ανώτερο σε χρήση πληκτρολόγιο, εδώ και τώρα χωρίς να περιμένουμε πότε θα παρουσιάσει την αναβάθμισή του η Νοκια. Και αν δεν μας αρέσει το αλλάζουμε!

Ας μην μπούμε όμως σε σημείο-σημείο αντιπαράθεσης, κάθε πλατφόρμα ένα έχει τα σημεία που υπερτερεί. Τα καλά του Ν8 τα ξέρω. Εχω και το C7 και μπορώ να συγκρίνω τα δύο λειτουργικά.

 

(Το ΟΤG, για όποιον όμως το χρειάζεται, είναι μονόδρομος τα "μεγάλα" S^3. )

 

Eπισης, οποιος αναφερει συνεχεια στην κουβεντα τα Mhz της cpu ..απλα δεν ξερει τι λεει.

 

Symbian + Cpu + Gpu και δεν θες τιποτα αλλο

 

Οτι έχει λιγότερες απαιτήσεις από ότι άλλα λειτουργικά είναι δεδομένο. Αλλά ότι η ίδια η Νοκια έχει κάνει λόγο για πιο γρήγορους επεξεργαστές (1GHz ?) μέσα στο 2011 επίσης. (δεν ξέρω δυστυχώς αν θα το εφαρμόσει τελικά)

 

Ευτυχώς ή δυστυχώς η τεχνολογία εξελίσσεται ασταμάτητα. Ολες αυτές οι αποστροφές μου θυμίζουν τον Bill Gates στην αποστροφή του για τα 640kB!

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν διαφωνώ ότι το HW είναι πλήρες. Αλλά η υλοποίηση του S^3 μέχρι στιγμής δεν είναι ανάλογη.

Πχ στο ανδροιδ αλλάζω γλώσσα με ένα κλικ, κάτι που μου είναι χρήσιμο πολλές φορές την ημέρα. Σαφώς ανώτερο σε χρήση πληκτρολόγιο, εδώ και τώρα χωρίς να περιμένουμε πότε θα παρουσιάσει την αναβάθμισή του η Νοκια. Και αν δεν μας αρέσει το αλλάζουμε!

Ας μην μπούμε όμως σε σημείο-σημείο αντιπαράθεσης, κάθε πλατφόρμα ένα έχει τα σημεία που υπερτερεί. Τα καλά του Ν8 τα ξέρω. Εχω και το C7 και μπορώ να συγκρίνω τα δύο λειτουργικά.

 

τουλαχιστον 2 εφαρμογες για αλλαγη γλωσσας με συρσιμο δακτυλου και οχι πατημα κουμπιου.

για πληκτρολογια μιλαμε οταν βαλεις μεσα και το swype? καλα λες οτι δεν εχει νοημα η αντιπαραθεση αλλα μεχρι ενα σημειο.με το C7 δεν ξερεις τα καλα του ν8 αλλα μερικα απο αυτα.

Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον 2 εφαρμογες για αλλαγη γλωσσας με συρσιμο δακτυλου και οχι πατημα κουμπιου.

Οχι από μαμά όμως. :( Είναι κάτι που όλοι το ζητάνε από τη πρώτη στιγμή που το δουλεύουν.

(αλήθεια ποιά είναι η καλύτερη εφαρμογή να την βάλω στο C7?)

για πληκτρολογια μιλαμε οταν βαλεις μεσα και το swype? καλα λες οτι δεν εχει νοημα η αντιπαραθεση αλλα μεχρι ενα σημειο.με το C7 δεν ξερεις τα καλα του ν8 αλλα μερικα απο αυτα.

Τα πληκτρολόγια μπαίνουν σαν εφαρμογές. Τα κατεβάζεις πχ από το μαρκετ.

Η ουσιαστικές διαφορές μεταξύ N8 και C7 είναι το hdmi και η κάμερα. Εχει άλλη;

Η οθόνη είναι λίγο καλύτερη του C7 (clear black), το μέγεθος πιο πρακτικό του C7 (προσωπική γνώμη).

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Οχι από μαμά όμως. :( Είναι κάτι που όλοι το ζητάνε από τη πρώτη στιγμή που το δουλεύουν.

(αλήθεια ποιά είναι η καλύτερη εφαρμογή να την βάλω στο C7?)

 

Τα πληκτρολόγια μπαίνουν σαν εφαρμογές. Τα κατεβάζεις πχ από το μαρκετ.

Η ουσιαστικές διαφορές μεταξύ N8 και C7 είναι το hdmi και η κάμερα. Εχει άλλη;

Η οθόνη είναι λίγο καλύτερη του C7 (clear black), το μέγεθος πιο πρακτικό του C7 (προσωπική γνώμη).

 

ενταξει εχει 8 αντι 16 μνημη δεν εχει OTG χειροτερη οθονη και τ αλλα που ειπες.

 

Alexander Fokin QuickLang v. 1.1 S^3 Retail Signed για αλλαγη γλωσσας που θελεις.

αν εχεις λειτουργησει το swype με το ελληνικο λεξικο θα ξεχασεις ολα τα πληκτολογια του android. οσο για την καμερα μην την περνας ετσι χαλαρα. δες φωτογραφιες με περασμενο πανω το Mods 6και μετα θα δεις τι σημαινει 12αρα του ν8:)

Link to comment
Share on other sites

ενταξει εχει 8 αντι 16 μνημη δεν εχει OTG χειροτερη οθονη και τ αλλα που ειπες.

 

Alexander Fokin QuickLang v. 1.1 S^3 Retail Signed για αλλαγη γλωσσας που θελεις.

αν εχεις λειτουργησει το swype με το ελληνικο λεξικο θα ξεχασεις ολα τα πληκτολογια του android. οσο για την καμερα μην την περνας ετσι χαλαρα. δες φωτογραφιες με περασμενο πανω το Mods 6και μετα θα δεις τι σημαινει 12αρα του ν8:)

 

To swype που υπάρχει και στο android δεν μου ταιριάζει (περί ορέξεως)

Το έβαλα στο C7 αλλά, σε γέρικο σκύλο δεν μαθαίνεις νεα κόλπα!

 

Ευχαριστώ για το τιπ. θα το δοκιμάσω.

 

Σίγουρα το Ν8 είναι κορυφή στα κινητά στη φωτογραφία.

Αλλά είμαι εραστής της φωτογραφίας, και ακόμα και αυτη δεν μου κάνει. Προτιμώ αυτές από την D7000 μου!

Και η ixus μου καλύτερες βγάζει και είναι πάντα μαζί μου.

Από ότι βλέπεις δεν είμαι από αυτούς που θέλουν το κινητο να αντικαταστήσει τη ψφμ τους.:D

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

To swype που υπάρχει και στο android δεν μου ταιριάζει (περί ορέξεως)

Το έβαλα στο C7 αλλά, σε γέρικο σκύλο δεν μαθαίνεις νεα κόλπα!

 

Ευχαριστώ για το τιπ. θα το δοκιμάσω.

 

Σίγουρα το Ν8 είναι κορυφή στα κινητά στη φωτογραφία.

Αλλά είμαι εραστής της φωτογραφίας, και ακόμα και αυτη δεν μου κάνει. Προτιμώ αυτές από την D7000 μου!

Και η ixus μου καλύτερες βγάζει και είναι πάντα μαζί μου.

Από ότι βλέπεις δεν είμαι από αυτούς που θέλουν το κινητο να αντικαταστήσει τη ψφμ τους.:D

 

για μενα το θεμα ειναι ποσα πραγματα κανειο αυτη η συσκευη που εχω στην τσεπη μου και ποσο καλα. γιατο σου λεω για ν8.

 

οσο για το swype φιλικα στο λεω παλεψε το θα ξετρελαθεις ειναι κορυφη

Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον 2 εφαρμογες για αλλαγη γλωσσας με συρσιμο δακτυλου και οχι πατημα κουμπιου.

για πληκτρολογια μιλαμε οταν βαλεις μεσα και το swype? καλα λες οτι δεν εχει νοημα η αντιπαραθεση αλλα μεχρι ενα σημειο.με το C7 δεν ξερεις τα καλα του ν8 αλλα μερικα απο αυτα.

 

χρησιμοποιουσα παντα τον Οpera.

 

τι εχει απο μαμα το android? τιποτα μη κοροιδευομαστε.

 

Alexander Fokin QuickLang v. 1.1 S^3 Retail Signed για αλλαγη γλωσσας που θελεις.

αν εχεις λειτουργησει το swype με το ελληνικο λεξικο θα ξεχασεις ολα τα πληκτολογια του android. οσο για την καμερα μην την περνας ετσι χαλαρα.

 

 

οσο για το swype φιλικα στο λεω παλεψε το θα ξετρελαθεις ειναι κορυφη

 

Βάλε εκείνο, βάλε τ'άλλο. Τελικά τι έχει απο μαμά το Symbian;:p

 

 

http://events.nokia.com/discover-symbian/

Edited by Spyr0s
Link to comment
Share on other sites

Βάλε εκείνο, βάλε τ'άλλο. Τελικά τι έχει απο μαμά το Symbian;:p

 

Διαμαρτύρομαι ! πρόκειται περί συρραφής μεμονωμένων φράσεων!:lol::p

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Διαμαρτύρομαι ! πρόκειται περί συρραφής μεμονωμένων φράσεων!:lol::p

 

ετσι ετσι καλα τα λετε τιποτα δεν εχει - :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Nokia presents Nokia X7, E6 and Symbian Anna (aka PR2.0)

 

ετσι ετσι καλα τα λετε τιποτα δεν εχει -

 

Έχει κάποια πράγματα αλλα λείπουν κάποια άλλα που είναι αρκετά σημαντικά για την πλειοψηφία, το να βάλεις ας πούμε εφαρμογή για να αλλάξεις γλώσσα και να μην έχει προνοήσει η Nokia....ακόμα και εμείς να φτιάχναμε το πληκτρολόγιο θα το είχαμε σκεφτεί.

Edited by Spyr0s
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει OTG

 

αληθεια ? :blink: εδω αν δεν κανω λαθος εχει το x3-02 :ninja:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

οκ ειχα λαθος πληροφορηση

Δεν δίνουν μαζί με τα C7 & C6-01 το αντίστοιχο καλώδιο. Οπότε για να το χρησιμοποιήσεις θέλεις έξτρα αγορά αξεσουάρ:wacko:

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστα νεα για τον νεο browser στην Anna update που περιμενουμε

 

http://www.gsmarena.com/heres_the_symbian_anna_web_browser_finally_improved-news-2519.php

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστα νεα για τον νεο browser στην Anna update που περιμενουμε

 

http://www.gsmarena.com/heres_the_symbian_anna_web_browser_finally_improved-news-2519.php

 

Απ'οτι φαινεται,συμφωνα με τα γραφωμενα και σε αλλα forums,η ταχυτητα του εχει ανεβει αισθητα. Δεν ηταν ο προηγουμενος τοσο τραγικος οποτε μαλλον αυτος θα ειναι αρκετα καλος.

Link to comment
Share on other sites

Copy and paste θα έχει;

απο οτι διαβασα ναι :D

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε εμένα φέρνει αρνητικούς συνειρμούς το όνομα "Anna" που έδωσαν στην PR2.0;... :whistle: :lol: :p
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε εμένα φέρνει αρνητικούς συνειρμούς το όνομα "Anna" που έδωσαν στην PR2.0;... :whistle: :lol: :p

Θα εφερνε και σε μενα αν το ελεγαν ομως Σουζανα!:p

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια με το updatε μας τι γινεται????

 

το pr2.0 εννοεις ?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

το pr2.0 εννοεις ?

 

οχι την ΑΝΝΑ:lol::lol::lol::lol:

ναι αυτην πες την οπως θες...τι εγινε χαθηκε στο δρομο?

Link to comment
Share on other sites

οχι την ΑΝΝΑ:lol::lol::lol::lol:

ναι αυτην πες την οπως θες...τι εγινε χαθηκε στο δρομο?

 

Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να την αναμένουμε την Αννούλα μετά την κυκλοφορία των Χ7 και Ε6. Για πιο νωρίς δε θα είχα ιδιαίτερη αισιοδοξία...

A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

οχι την ΑΝΝΑ:lol::lol::lol::lol:

ναι αυτην πες την οπως θες...τι εγινε χαθηκε στο δρομο?

 

χαχαχα.. οντως.. την αννα την ...... μεχρι τελη ιουνιου (αν δεν κανω λαθος) θα χει ερθει 100% . Μπορει δηλαδη απο αυριο μεχρι τελη ιουνιου.. λιγο πριν την γιορτη μου δηλαδη δωρο :p .. εν το μεταξυ, αφου πλεον συνεργαζονται με την μικρομαλακη , γιατι δεν παιρνουν την "πατεντα" NTFS να την βαλουν στο USB-OTG μας??????????

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...