Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H αλήθεια είναι ότι για τις gold δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα. Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποια 3rd party μπαταρία κι η αλήθεια είναι ότι δύσκολα θα τολμούσα κάτι τέτοιο...
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

έχω σοβαρό πρόβλημα δεν μπορω να κανω επαναφορά στις εργοστασιακες ρυθμήσεις στο κινητό έχει φάει καποια φρίκη και σε κάποιες περιπτώσεις δεν δουλευει μια γραμμη της οθόνης π.χ. στις επαφες στο σημειο που ειναι το κινητο τηλεφωνο και παω μετο τραμπολ.

το θεμα ειναι οτι οτανπαω να το κανω επαναφορα σε εκεινοτο σημειο δεν μπορω να αλω το μοτιβο γατι δεν δουλευει η οθόνη αλλα και ουτε να απενεργοποιησω το μοτιβο γιατι παλι σε εκεινο το σημειο δεν δουλευει η οθονη τι μπορω να κανω?

 

παρομοιο προβλημα εχω κι εγω. Δεν δουλευει το touch screen σε καποια σημεια, και σε καποιες εφαρμογες. Εκανα βαθμονομηση αλλα τιποτα, ισως θελει αλλαγη το "digitizer"? μηπως υπαρχει καποια λυση για να γλυτωσουμε την εγχειρηση?

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως αμα ειναι θεμα hardware (δηλαδή παραμένει μετα το hard reset) δεν πρέπει να υπάρχει λύση..

service φαντάζομαι δεν θα συμφέρει, αλλά παρτε ενα τηλ καλού κακού..

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι χρηστης wildfire εδω και 2 χρονια και ειμαι με CM7 απο την πρωτη εβδομαδα. Εδω και καποιους μηνες ειμαι CM7.2 αλλα τωρα τελευταια ακουω καλα λογια για CM9 και ΜIUI v4 roms πανω στο κινητο μας. Δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν αλλα η αληθεια ειναι οτι βαρεθηκα την CM7 και θα ηθελα να δοκιμασω ICS, εφοσον αυτο ειναι εφικτο στο κινητο μας. Ξερει κανεις περισσοτερα επι του θεματος? Aξιζει να φυγω απο την CM7 (που ειναι παρα πολυ σταθερη) για να δοκιμασω 4.0.4 ?
Link to comment
Share on other sites

στην προηγούμενη σελίδα:

Τελικά φλασαρα την έκδοση LiGux με android 4.0.4. Είναι πολυ καλή με πολυ λίγα bugs. Είναι εντυπωσιακό να βλέπεις αυτο το μικρό τηλεφονακι να τρέχει ics...ίσως καταναλώνει περισοτερη μπαταρία αλλα το έβαλα μόλις το πρωί οπότε δεν ξέρω ακόμα.ακομα δεν έχω βάλει app για να ξέρω αν είναι συμβατό,πιστεύω πάντως πως αξίζει τον κόπο κάποιος λίγο πιο expert να το δοκιμάσει...

 

αν είχα ακόμα το κινητό εγώ θα τη δοκίμασα για λίγο πάντως.. είναι λίγο πρόκληση δηλαδή ένα κινητό σαν το wildfire να τρέχει ics, όταν οι εταιρείες λένε ότι τα κινητά δεν σηκώνουν τις νεότερες εκδόσεις..!

στη θέση σου θα έβαζα και θα έπαιρνα ενα backup πρώτα και αν δεν έκανε επιστροφή πίσω ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους και καλη χρονια,εχω περασει την 7.2 και εχω καποια θεματακια με καποια προγραμματα gps.Πρωτον με την 2.2.1 rom ετρεχε αψογα το sygic 11.2.6 και το navigon 4.1.3.Τωρα δεν τρεχει κανενα sygic(ουτε αυτο που ειχα,αλλα ουτε το 2.1.3 απο το google play,ενω κανει εγκατασταση δεν μπορει να τα ανοιξει)και το navigon δεν μπορει να ανοιξει,ενω εχω κανει update σε 4.7.0.Αν μπορει να βοηθησει καποιος στο τι μπορει να συμβαινει.Ευχαριστω
Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες πως δεν ανοίγει, τι εννοείς; Σου πετάει κάποιο μήνυμα σφάλματος; Οι εφαρμογές είναι αγορασμένες; Γενικώς το gps δουλεύει με κάποιο άλλο πρόγραμμα (πχ google maps ή gps status);
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Έχει κάποιος να προτείνει μία αξιόπιστη μπαταρία μεγαλύτερης χωρητικότητας από την εργοστασιακή;

Αυτές κάνουν δουλειά; Τις έχει δοκιμάσει κανείς;

2150MAh

2450MAh

 

Εγώ έχω μία Gold 2430 1,5 χρόνο τωρα και μου κρατάει τον διπλό χρονο απο την μαμα άερα.

 

Μιλα με τον τυπο στο λινκ, εχει βάλει κατα λάθος τιμή 99,99 λίρες, η τιμή της ειναι 9,99 :lol:

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες πως δεν ανοίγει, τι εννοείς; Σου πετάει κάποιο μήνυμα σφάλματος; Οι εφαρμογές είναι αγορασμένες; Γενικώς το gps δουλεύει με κάποιο άλλο πρόγραμμα (πχ google maps ή gps status);

 

Το gps δουλευει μια χαρα με το Igo primo 2.0 το gps status.Το sygic ειναι απο το google play trial τωρα,ενω πριν ηταν σπασμενες(sygic navigon). οταν λεω οτι δεν ανοιγει εχω μαυρη οθονη,οπου πανω-πανω γραφει sygic και μετα απο λιγο βγαινει απο το προγραμμα χωρις καποιο μηνυμα.Ευχαριστω

Edited by dantspet
Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι κάποιες παλαιότερες εκδόσεις εφαρμογών πλοήγησης είχαν θέματα με το gingerbread. Ωστόσο έχει περάσει καιρός, οπότε με τις τελευταίες εκδόσεις όλα θα έχουν λυθεί. Ίσως φταίει η rom που φοράς, μιας και υπάρχει το φαινόμενο κάποιες εφαρμογές να μην παίζουν λόγω rom.
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Εχω την απλη 7.2,αν περασω την nightly η οποια εχει και καινουριο update 3-1-13 μηπως θα ηταν καλυτερη?
Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα nandroid backup κι ένα backup με το titanium και go for it! Νομίζω ότι μια δοκιμή θα είναι η καλύτερη απάντηση ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

οκ,θα το κανω και βλεπουμε τα αποτελεσματα.ευχαριστω
Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,περασα την 7,2 nightly,διαφορες δεν ειδα εκ των προτερων,καθως και το sygic 12.2.0 απο το Google play trial,ναι μεν το κανει εγκατασταση ομως δεν μπορει να το ανοιξει και παλι,οποτε δεν μπορω να κανω κατι αλλο.Αν το εχει καποιος σε gingerbread ας το αναφερει.Ευχαριστω Edited by dantspet
Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Δώσε ένα λινκ από το play και με την πρώτη ευκαιρία θα πάρω το κινητό από την αδερφή μου, που φοράει 7.2 να το δοκιμάσω ;-)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μία Gold 2430 1,5 χρόνο τωρα και μου κρατάει τον διπλό χρονο απο την μαμα άερα.

 

Μιλα με τον τυπο στο λινκ, εχει βάλει κατα λάθος τιμή 99,99 λίρες, η τιμή της ειναι 9,99 :lol:

 

 

Μάλλον είσαι κ εσύ θύμα placibo. Η μπαταριά αυτή όπως κ οι άλλες παρόμοιες είναι μία απάτη και μίση. Όχι μόνο δεν διαρκούν περισσότερο όπως λες αλλά αντιθέτως κρατάνε λιγότερο από τις μαμά. Είχα αγοράσει μία για το Htc Desire HD μου κ έκλαψα τα λεφτά μου. Είναι ποτέ δυνατόν μία μπαταρία ιδίων διαστάσεων να έχει τόσο μεγάλη διαφορά από την εργοστασιακή? Που στο καλό τη βρίσκει τη χωρητικότητα? Κοιτά στο ιντερνέτ για αυτές τις μπαταριές.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε ένα λινκ από το play και με την πρώτη ευκαιρία θα πάρω το κινητό από την αδερφή μου, που φοράει 7.2 να το δοκιμάσω ;-)

 

οπως ειπα ειναι απο το επισημο Google play η trial εκδοση,δεν ειναι σπασμενη.Να εισαι καλα

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, μιας και δεν πηρα απαντηση για το τι rom πρεπει να φορεσω, δοκιμασα μονος μου. Κατεληξα στην miniCM9 με αndroid 4.0.4 απο jordfaz. Πολυ σταθερη, εχω μεγαλο uptime αλλα πινει την μπαταρια γρηγορα οπως και ολες οι ICS roms. Eιναι ελαφρια και γρηγορη αν κανεις overclock, 1-2 εφαρμογες crashαρουν αλλα η μια χρειαζεται να την κανεις Update (quickpic) και η αλλη να εγκαταστησεις παλιοτερη εκδοση (opera mobile). Για την ωρα θα μεινω με αυτη, αν και μου εχει ηδη λειψει η cm7.2 που με μετρια χρηση κρατουσε 2-3 μερες .
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντως θεωρώ πως για το wildfire η καλύτερη και σταθερότερη rom με διάφορα είναι η cm7.2.
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είσαι κ εσύ θύμα placibo. Η μπαταριά αυτή όπως κ οι άλλες παρόμοιες είναι μία απάτη και μίση. Όχι μόνο δεν διαρκούν περισσότερο όπως λες αλλά αντιθέτως κρατάνε λιγότερο από τις μαμά. Είχα αγοράσει μία για το Htc Desire HD μου κ έκλαψα τα λεφτά μου. Είναι ποτέ δυνατόν μία μπαταρία ιδίων διαστάσεων να έχει τόσο μεγάλη διαφορά από την εργοστασιακή? Που στο καλό τη βρίσκει τη χωρητικότητα? Κοιτά στο ιντερνέτ για αυτές τις μπαταριές.

 

Καλό παράδειγμα σε απάντηση αυτού που γράφεις είναι οι μπαταρίες ΑΑ, παίζουν από 1200mah έως 2900mah στο ίδιο μέγεθος :p

 

Για το βελτιωμένο των επιδόσεων ποτέ δεν μπορείς να είσαι απόλυτα σίγουρος γιατί η μια μέρα χρήσης του κινητού δεν μοιάζει ποτέ με την επόμενη.

Το σίγουρο είναι ότι με την 2430 που παρέθεσα έχω κλείσει και 3 μέρες λειτουργίας (με το μαμά android), ενώ πρόσφατα που την έβγαλα και έβαλα την μαμά για να τσεκάρω αν το ότι δεν μου φορτίζει το κινητό παραπάνω από 80% είναι θέμα μπαταρίας θυμήθηκα γιατί την είχα πάρει. :rolleyes:

 

Με την δική μου χρήση η μαμά μπαταρία δεν μου βγάζει ΠΟΤΕ πάνω από 1,5 μέρα και ειδικά με την cm7.2 και overclocked τύχαιναν περιπτώσεις να μην βγάλω ούτε μέρα ολόκληρη.

Σημειωτέων ότι η μαμά μπαταρία έχει 3-4 μήνες χρόνο λειτουργίας και η 2430 σχεδόν 2 χρόνια.

Άρα αυτό που θα πω με απόλυτη σιγουριά είναι ότι η συγκεκριμένη ΔΕΝ είναι χειρότερη της μαμάς και τα υπόλοιπα τα αφήνω στη αίσθηση μου που συνεχίζω να εμπιστεύομαι :p

 

Μπορεί να είμαι τυχερός, μπορεί να είσαι άτυχος. :don't know:

Πάντως αν θα κάτσει και βγάλουν μια τέτοια για το ZTE που είναι στο δρόμο εγώ θα την τσιμπήσω :D

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντως θεωρώ πως για το wildfire η καλύτερη και σταθερότερη rom με διάφορα είναι η cm7.2.

 

Πιστευω πως ολοι θα συμφωνησουμε σε αυτο Βασιλη. Απλα μετα απο 1.5 χρονο με CM7 ηθελα να δοκιμασω κατι καινουριο. Ειναι ωραιο να βλεπεις αυτο το κινητο να τρεχει android 4.0.4 χωρις να crashαρει και να κολλαει. Εκτος αυτου, η CM9 ο,τι καλυτερο αισθητικα εχω δει πανω στο κινητο.

 

Καλό παράδειγμα σε απάντηση αυτού που γράφεις είναι οι μπαταρίες ΑΑ, παίζουν από 1200mah έως 2900mah στο ίδιο μέγεθος :p

 

Για το βελτιωμένο των επιδόσεων ποτέ δεν μπορείς να είσαι απόλυτα σίγουρος γιατί η μια μέρα χρήσης του κινητού δεν μοιάζει ποτέ με την επόμενη.

Το σίγουρο είναι ότι με την 2430 που παρέθεσα έχω κλείσει και 3 μέρες λειτουργίας (με το μαμά android), ενώ πρόσφατα που την έβγαλα και έβαλα την μαμά για να τσεκάρω αν το ότι δεν μου φορτίζει το κινητό παραπάνω από 80% είναι θέμα μπαταρίας θυμήθηκα γιατί την είχα πάρει. :rolleyes:

 

Με την δική μου χρήση η μαμά μπαταρία δεν μου βγάζει ΠΟΤΕ πάνω από 1,5 μέρα και ειδικά με την cm7.2 και overclocked τύχαιναν περιπτώσεις να μην βγάλω ούτε μέρα ολόκληρη.

Σημειωτέων ότι η μαμά μπαταρία έχει 3-4 μήνες χρόνο λειτουργίας και η 2430 σχεδόν 2 χρόνια.

Άρα αυτό που θα πω με απόλυτη σιγουριά είναι ότι η συγκεκριμένη ΔΕΝ είναι χειρότερη της μαμάς και τα υπόλοιπα τα αφήνω στη αίσθηση μου που συνεχίζω να εμπιστεύομαι :p

 

Μπορεί να είμαι τυχερός, μπορεί να είσαι άτυχος. :don't know:

Πάντως αν θα κάτσει και βγάλουν μια τέτοια για το ZTE που είναι στο δρόμο εγώ θα την τσιμπήσω :D

 

Εχεις 1.5 χρονο με τη Gold? Με εβαλες σε σκεψεις τωρα γιατι και εγω ψαχνω μια δευτερη μπαταρια και δεν ξερω αν πρεπει να παρω μια της ΗΤC ιδιας χωρητικοτητας ή μια κινεζικη διπλασιας χωρητικοτητας και στη μιση τιμη κιολας. Οι αποψεις στο ιντερνετ για τις κινεζικες μπαταριες διιστανται καθως καποιοι λενε οτι ειναι καλυτερες απο την εργοστασιακη και καποιοι αλλοι οτι ζεσταινονται γρηγορα και μετα απο 3-4 φορτισεις η αυτονομια τους μειωνεται τοσο που ακομα και η εργοστασιακη αντεχει πιο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις 1.5 χρονο με τη Gold? Με εβαλες σε σκεψεις τωρα γιατι και εγω ψαχνω μια δευτερη μπαταρια και δεν ξερω αν πρεπει να παρω μια της ΗΤC ιδιας χωρητικοτητας ή μια κινεζικη διπλασιας χωρητικοτητας και στη μιση τιμη κιολας. Οι αποψεις στο ιντερνετ για τις κινεζικες μπαταριες διιστανται καθως καποιοι λενε οτι ειναι καλυτερες απο την εργοστασιακη και καποιοι αλλοι οτι ζεσταινονται γρηγορα και μετα απο 3-4 φορτισεις η αυτονομια τους μειωνεται τοσο που ακομα και η εργοστασιακη αντεχει πιο πολυ.

 

Αν ήταν να ξαναπάρω εγώ μπαταρία, την συγκεκριμένη θα την έπαιρνα χωρίς 2η σκέψη.

Πρόσεχε μιλάω για την συγκεκριμένη γιατί απ'όσο είδες κυκλοφορούν πολλές gold και δεν ξέρω/έχω εμπειρία με τις υπόλοιπες και ουτε θέλω να πάρω κάποιον στον λαιμό μου. :)

 

Όχι ότι θα κώλωνα να πάρω και μία από τις άλλες αν είχαν καλά reviews.... την gold που πήρα, όταν την πήρα, με αυτήν την λογική την πήρα και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως ολοι θα συμφωνησουμε σε αυτο Βασιλη. Απλα μετα απο 1.5 χρονο με CM7 ηθελα να δοκιμασω κατι καινουριο. Ειναι ωραιο να βλεπεις αυτο το κινητο να τρεχει android 4.0.4 χωρις να crashαρει και να κολλαει. Εκτος αυτου, η CM9 ο,τι καλυτερο αισθητικα εχω δει πανω στο κινητο.

Kακά τα ψέματα, μετά το gingerbread πήρε μια πιο "ενοποιημένη" μορφή το android και σίγουρα γίνανε κάποιες αισθητικές παρεμβάσεις που ανέβασαν πολύ την όλη του εμφάνιση! Και κρίμα που δεν έχω ακόμα το wildfire, γιατί σίγουρα θα ήθελα να το δω με ics :D

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πως, αλλα παρ'οτι ασχολουμαι εδω καιρο με το wildfire και τα διαφορα tweaks, τo θεμα των partition δεν το ειχα ψαξει ποτε. Διαβαζω οτι ολοι εχουν κανει parition στην sd τους για να μπορουν να εχουν περισσοτερο χωρο,κλπ. Αν εχω καταλαβει σωστα, κανετε αυτο που κανω εγω με το link2sd μονο που εγω δεν εχω κανει partition( ή τουλαχιστον ετσι νομιζω). Ας με ενημερωσει καποιος γιατι να πρεπει να κανω partition και πως μπορω να το κανω. Εχω την αρχικη sd των 2gb (class4 νομιζω). Εκανα search στο thread αυτο αλλα δεν βρηκα κατι που να μου λυνει τις αποριες. Edited by giorgisantw
Link to comment
Share on other sites

μπορει σας παρακαλω καποιος να μου δωσει εναν οδηγο για να κανω ροοτ και θπδατε σε 2.3 το wildfire βρηκα εδω καποιους οδηγους αλλα δε δουλευουν τα λινκ ωασικα για εναν μονο λογο θελω να το κανω για να παιξω το ingress γιατι δεν εχω αλλη συσκευη
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...