Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θεμα με τον καιρο δεν μου αλλαξε παρολο που εκανα καθαρισμο...

 

Δοκίμασε να κάνεις ανανέωση, έχοντας On το GPRS...

Εμένα με gprs βρίσκει τα δεδομένα τέλεια, διαφορετικά μου δείχνει στου καραγκιόζη το γάμο (ενώ είμαι Κηφισιά μου δείχνει Εκάλη, Πεύκη κτλ κτλ)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε να κάνεις ανανέωση, έχοντας On το GPRS...

Εμένα με gprs βρίσκει τα δεδομένα τέλεια, διαφορετικά μου δείχνει στου καραγκιόζη το γάμο (ενώ είμαι Κηφισιά μου δείχνει Εκάλη, Πεύκη κτλ κτλ)

 

GPS εννοεις?

 

διαφορετικα αν εννοεις το εχω στο GSM/WCDMA

Link to comment
Share on other sites

Στην μπάρα που έχει δεξιά στις επαφές για αλφαβητική αναζήτηση-σκρολάρισμα τα ελληνικά είναι ΟΚ? Κάνει ταξινόμηση κανονικά και εμφανίζει ελληνικά στο πλαίσιο με το γράμμα σε υπέρθεση ή δουλεύει μόνο στα αγγλικά γράμματα; Δοκίμασα ένα πριν λίγο και έβγαζε μόνο από # έως Ζ αγγλικό και παρότι του πρόσθεσα ελληνικές επαφές δεν έβγαζε ελληνικά στο σκρολάρισμα!

ούτε εμένα βγάζει ελληνικά..υπάρχει σε κάποιον που να δουλεύει?

Το θεμα με τον καιρο δεν μου αλλαξε παρολο που εκανα καθαρισμο...

ψάξε στις εφαρμογές καρτέλα "όλα" και όποια δεις να αναφέρει κάτι για καιρό ή να έχει σηματάκι καιρού κάν'της εκκαθάριση εμένα έτσι λύθηκε το πρόβλημα με την τρέχουσα τοποθεσία

Link to comment
Share on other sites

 

ψάξε στις εφαρμογές καρτέλα "όλα" και όποια δεις να αναφέρει κάτι για καιρό ή να έχει σηματάκι καιρού κάν'της εκκαθάριση εμένα έτσι λύθηκε το πρόβλημα με την τρέχουσα τοποθεσία

 

Tο εκανα και θα το τεσταρω το βραδυ που θα λειπω κ θα ενημερωσω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Ρε παίδες υπάρχει κανένα καλύτερο aftermarket ζευγάρι στερεοφωνικά Handsfree HTC της προκοπής να ακούσουμε μουσικούλα, γιατί τα στοκ ακουστικά είναι τίγκα στα πρίμα και μου παίρνουν τα αυτιά... και από μπάσο μηδέν!! Παλιός χρήστης Sony Ericsson Walkman γαρ, και μου φαίνεται η ημέρα με τη νύχτα. Έβαλα κάτι άλλα ακουστικά που είχα (όχι όμως HF) και ακουγόταν πολύ καλύτερα...

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=21592

Εγω πηρα αυτα χτες (ειναι αυτα που δινουν μαζι με το Desire HD) και ειναι αρκετα καλυτερα απο αυτα που ερχονται με την συσκευη.

 

Βεβαια τα κουμπια δεν δουλευουν με τον στοκ music player (δεν ξερω γιατι) αλλα το προβλημα λυνεται αν βαλεις οποιονδηποτε αλλο. Δουλευουν κανονικοτατα.

 

Στο ραδιοφωνο δεν εχω βρει τροπο να τα κανω να λειτουργησουν αλλα δεν με νοιαζει και πολυ..

 

Παντως ιδια αποδοση με το Sony Ericsson Walkman που ειχες δεν προκειται να βρεις νομιζω διοτι η συσκευη που ειχες ηταν προσανατολισμενη παρα πολυ στην μουσικη

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

ο φορτιστης του κιν βγαζει 1 Α ενω απο το gps βγαζει 1.5Α,κανει η οχι?

 

To ιδανικό στις μπαταρίες λιθίου είναι ο φορτιστής να δίνει ακριβώς τα ίδια Aμπέρ με αυτά τις μπαταρίας.Με αυτό τον τρόπο διατηρείται περισσότερο η υγεία της μπαταρίας. Δηλαδή θεωρητικά πάντα η μπαταρία να φορτίζει σε 1 ώρα.

Ποτέ μα ποτέ δεν θα πρέπει να τις αφήνουμε να πεθαίνουν (να χάνουν όλο το φορτίο και η συσκευή να κλείνει) Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να αλλάζουν οι χημικές ιδιότητες του λιθίου και να μειώνεται (δραματικά θα έλεγα) η ζωή και η ποιότητα της μπαταρίας.

Οι δικές μας είναι 1300mAh οπότε ο ιδανικός φορτιστής θα ήταν 1,3Α. Αν είναι πιο μικρός δεν έχει πρόβλημα απλά θα αργήσει περισσότερο να φορτίσει. Δεν θα σε συμβούλευα πάντως σε καμία περίπτωση να χρησιμοποιήσεις το φορτιστή του GPS σου η οποιονδήποτε άλλον που δίνει πάνω από 1,3Α

 

Φορτισα χθες το βραδυ το κινητο και το πρωι η μπαταρια του ηταν στο 75%.Δεν μπορω να φαντασω οτι θα γινεται συνεχεια αυτο:(

 

Μυστήρια η μπαταρία του κινητού μας. Αν διαβάσεις και παλαιότερα ποστ θα δεις πως η δικιά μου δεν κράταγε ούτε μια μέρα με λογική χρήση. Ε σήμερα είναι η τρίτη μέρα από τότε που το φόρτισα και είναι ακόμα στο 40%

 

Συμβουλή μην το φορτίζετε απο το usb του pc και αφήστε το το 8 ώρες στην πριζα. Εμενα παντως έτσι μου κρατησε!!!

Edited by ktsingos
Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω 2-3 φορες να κανετε ενα πληρη κυκλο φορτισης-αποφορτισης. Περα απο αυτο η μπαταρια θελει 2-3 εβδομαδες χρησης (μπορει και παραπανω) για να αποδιδει τα μεγιστα. Θα φτιαξει η αυτονομια της, μην ανησυχειτε.
Link to comment
Share on other sites

Την καλημερα μου σε ολους....Εχω κι εγω το υπεροχο μικρο με εκδοση 2.2 αλλα χρειαζομαι μια βοηθεια.Τα πληκτρα αφης δεν φωτιζονται συνεχεια,αναβουν καποια στιγμη και μετα τιποτα.Ειναι καποιο προβλημα η ειναι θεμα καποιας ρυθμισης.Ευχαριστω προκαταβολικα....και καλως σας βρηκα...:D:D

Καλώς ήρθες φίλε μου!

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι μμήπως έχεις πολύ χαμηλά τη φωτεινότητα Ή μήπως απλά είναι ενεργοποιημένη η αυτόματη φωτεινότητα, οπότε λόγω επαρκούς φωτισμού σβήνουν τα πλήκτρα ;)

Κατάφερες να το χρησιμοποιήσεις χωρίς να είσαι συνδεδεμένος στο internet ? Γιατί μόνο έτσι έχουν νόημα οι φωνητικές εντολές ...

Α όχι! Απλά είμαι στο ίντερνετ-σχεδόν- συνέχεια και μου είναι οκ. Πιο πολύ πιλοτικά το δοκίμασα παρά σε καθημερινή χρήση να δω αν βολεύει...

Φορτισα χθες το βραδυ το κινητο και το πρωι η μπαταρια του ηταν στο 75%.Δεν μπορω να φαντασω οτι θα γινεται συνεχεια αυτο:(

Αφενός αν είναι καινούριο το κινητό θέλει 3-4 κύκλους φόρτισης για να στρώσει η μπαταρία... Απ'την άλλη μου φαίνεται πολύ. Η κατανάλωση αυτή μπορεί να οφείλεται σε μια εφαρμογή που απλά κόλλησε, σε μια εφαρμογή που ανανεώνεται συνεχώς ή/και χρησιμοποιεί ίντερνετ (το οποίο δεν ξέρω αν έχεις ανοιχτό) και τέλος μπορεί απλά να οφείλεται σε πολύ ασθενές σήμα δικτύου...

Ένας φάκελος με ονομασία "intrinsyc" μέσα στην SD μου, τί μπορεί να είναι?

Είναι τεράστιος πάνω από 1.5GB!

Δεν τον ξέρω αλλά για να είναι τόσο μεγάλος, μήπως είναι τίποτα χάρτες από gps;

Μυστήρια η μπαταρία του κινητού μας. Αν διαβάσεις και παλαιότερα ποστ θα δεις πως η δικιά μου δεν κράταγε ούτε μια μέρα με λογική χρήση. Ε σήμερα είναι η τρίτη μέρα από τότε που το φόρτισα και είναι ακόμα στο 40%

 

Συμβουλή μην το φορτίζεται απο το usb του pc και αφήστε το το 8 ώρες στην πριζα. Εμενα παντως έτσι μου κρατησε!!!

Στο τελευταίο κάνεις λάθος φίλε μου!

Η "σωστή" φόρτιση γίνεται μέσω usb, γιατί η αργή φόρτιση είναι η καλύτερη για την μπαταρία. Απ'την άλλη, έχω παρατηρήσει κι εγώ μειωμένη αυτονομία όταν φορτίζω μέσ usb. Αυτό που προσπαθώ να κάνω, είναι να φορτίζω εναλλάξ από usb και πρίζα! Κι επίσης αυτό για τις 8 ώρες δεν ισχύει, γιατί είτε το αφήσει μέχρι να φορτίσει, είτε το αφήσεις 20 ώρες παραπάνω, γίνεται ακριβώς το ίδιο. Μετά το 100% δε διέρχεται άλλο ρεύμα προς την μπαταρία και μόνο αν φτάσει στο 95% αρχίζει να ξαναφορτίζει... Οπότε και να το έχεις στο φορτιστή, η μπαταρία απλά θα πέσει μέχρι το 95% και θα ξαναγεμίσει μετά ;)

Εγω προτεινω 2-3 φορες να κανετε ενα πληρη κυκλο φορτισης-αποφορτισης. Περα απο αυτο η μπαταρια θελει 2-3 εβδομαδες χρησης (μπορει και παραπανω) για να αποδιδει τα μεγιστα. Θα φτιαξει η αυτονομια της, μην ανησυχειτε.
Απλά στο αποφόρτιση να τονίσω ότι δεν είναι καλό να πέφτει η μπαταρία κάτω από 20%!
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

R.I.P. Wildfire?

 

Σήμερα το βράδυ ενώ κρατούσα το κινητό στο χέρι μου με σκούντηξαν και μου έφυγε από το χέρι μου.Έπεσε από το ένα μέτρο και προσγειώθηκε χωρίς αναπηδήσεις με τη οθόνη.Όταν πάω να το ανοίξω η οθόνη φωτίζεται στα άκρα και μετά παραμένει σε ένα χρώμα γκρι.Λέτε η οθόνη πάπαλα ή κουνήθηκε κάτι?Αν η οθόνη παρέδωσε πνεύμα αξίζει να αλλαχθεί?Μην κοστίζει το service 200 ευρω.

 

 

Ένας (μάλλον) πρώην κάτοχος Wildfire :cry:

Link to comment
Share on other sites

Ενταχει με το θεμα του καιρου μολις εκανα refresh σε αλλη περιοχη μου εδειξε την σωστη τοποθεσια!!.
Link to comment
Share on other sites

Η "σωστή" φόρτιση γίνεται μέσω usb, γιατί η αργή φόρτιση είναι η καλύτερη για την μπαταρία. Απ'την άλλη, έχω παρατηρήσει κι εγώ μειωμένη αυτονομία όταν φορτίζω μέσω usb. Αυτό που προσπαθώ να κάνω, είναι να φορτίζω εναλλάξ από usb και πρίζα! Κι επίσης αυτό για τις 8 ώρες δεν ισχύει, γιατί είτε το αφήσει μέχρι να φορτίσει, είτε το αφήσεις 20 ώρες παραπάνω, γίνεται ακριβώς το ίδιο. Μετά το 100% δε διέρχεται άλλο ρεύμα προς την μπαταρία και μόνο αν φτάσει στο 95% αρχίζει να ξαναφορτίζει... Οπότε και να το έχεις στο φορτιστή, η μπαταρία απλά θα πέσει μέχρι το 95% και θα ξαναγεμίσει πάλι

 

Να διευκρινίσω ορισμένα πράγματα. Ναι έχεις δίκιο φίλε μου και συμφωνούμε απόλυτα ότι η μπαταρία μόλις φορτίσει στο 100% σταματάει να δέχεται πλέον ρεύμα και αρχίζει να φορτίζει πάλι όταν βρίσκεται στο 95% Και ναι είναι λάθος να την αφήνουμε να στεγνώνει-εκφορτίζεται πλήρως για λόγους που δεν χρειάζεται να αναλύσω πλήρως αλλά απλώς να αναφέρω όπως είπα και πριν ότι αλλάζει η χημική σύσταση της μπαταρίας και κάθε φορά που το κάνουμε αυτό χάνεται (σχεδόν οριστικά) ένα μέρος της ζωής της.

Εντελώς πληροφοριακά τώρα ( και ξεφεύγουμε λίγο από το νόημα αυτού του thread) να σας ενημερώσω καθώς έχω ασχοληθεί αρκετά λόγο ειδικότητας, οι συγκεκριμένες μπαταρίες έχουν ένα κύκλωμα προστασίας το οποίο σταματάει να τους δίνει ρεύμα μόλις φτάσουν την μέγιστη τάση τους και τους αποτρέπει να αποφορτιστούν πλήρως (πάντα κρατάνε μια καβάτζα) Σε διαφορετική περίπτωση θα είχαμε μια θεαματική, τρομακτική και εντελώς τοξική έκρηξη. Οπότε όσο έξυπνος η εντελώς απλός είναι ο φορτιστής, ότι λογισμικό διαχείρισης ενέργειας και να έχουν οι συσκευές μας, οι μπαταρίες από μόνες τους μπορούν να διατηρήσουν την ζωή τους σε σχετικά καλά επίπεδα (σε λογικά πάντα πλαίσια).

 

Όσο για τις 8 ώρες φόρτισης που αναφέρθηκα (άσχετα με το αν φορτίζει η μπαταρία ή οχι) έχει κάποια βάση. Ναι ήμουν λίγο υπερβολικός και μπορείς να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με 3 ώρες πχ φορτισης. Τα κινητά καταλαβαίνουν την φόρτιση της μπαταρίας τους μετρώντας την τάση της. Όσο η μπαταρία είναι από το 100% μέχρι το 95% που δείχνει η ένδειξη της συσκεύης δεν υπάρχει η παραμικρή πτώση της τάσης. Από κει και πέρα πέφτει κάποια ελάχιστα mVolt. Τότε ξεκινάει πάλι η φόρτιση μέχρι να φτάσει στο 100% και αυτό επαναλαμβάνεται όσο διάστημα η συσκευή είναι στο ρεύμα. Όσο όμως περισσότερη ώρα η μπαταρία είναι στα μέγιστα της (πλήρως φορτισμένη 95%-100%) η χημική της σύσταση της επιτρέπει να διατηρήσει την αυτονομία της για περισσότερο χρονικό διάστημα...

 

Επίσης όσο και αν ακούγεται παράξενο (ναι και εγώ έτσι πίστευα μέχρι που πειραματικά διαψεύτηκε) ο φορτιστής θα πρέπει να έχει την ικανότητα να φορτίζει πλήρως την μπαταρία μέσα σε μια ώρα!!!! σε αντίθεση με ότι πιστεύει ο περισσότερος κόσμος. Γι αυτό και Villis λες και ο ίδιος ότι έχεις παρατηρήσει ότι από το USB(που δίνει λίγα mA) σου κρατάει λιγότερο.

 

Οπότε συνοπτικά: Δεν αφήνουμε ποτέ την συσκευή να κλείσει από μπαταρία.

Προτιμάμε να φορτίζουμε με τον φορτιστή όσο περισσότερο μπορούμε και όχι από το USB του υπολογιστή.

Και εννοείται πως δεν χρησιμοποιούμε φορτιστές άλλων συσκευών που μπορεί να δίνουν παραπάνω ρεύματα απο την χωρητικότητα της μπαταρίας μας.

 

Sorry για το μεγάλο Post αλλά μπορεί να λυθούν οι απορίες αρκετών που έχουν σχετικά με την φόρτιση και την αυτονομία των συσκευών μας (και όχι μόνο)

Link to comment
Share on other sites

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=21592

Εγω πηρα αυτα χτες (ειναι αυτα που δινουν μαζι με το Desire HD) και ειναι αρκετα καλυτερα απο αυτα που ερχονται με την συσκευη.

 

Βεβαια τα κουμπια δεν δουλευουν με τον στοκ music player (δεν ξερω γιατι) αλλα το προβλημα λυνεται αν βαλεις οποιονδηποτε αλλο. Δουλευουν κανονικοτατα.

 

Στο ραδιοφωνο δεν εχω βρει τροπο να τα κανω να λειτουργησουν αλλα δεν με νοιαζει και πολυ..

 

Παντως ιδια αποδοση με το Sony Ericsson Walkman που ειχες δεν προκειται να βρεις νομιζω διοτι η συσκευη που ειχες ηταν προσανατολισμενη παρα πολυ στην μουσικη

 

Να είσαι καλά... Γιατί όμως δεν λειτουργούν τα κουμπιά εφόσον λέει ότι είναι για wildfire. Τεσπα... Είσαι ευχαριστημένος γενικά από την απόδοσή τους;

Xiaomi Redmi Note 8 64GB ROM/4GB RAM
Link to comment
Share on other sites

βγηκαν και οι πρωτες δοκιμαστικες roms gingerbread 2.3.1 και οσοι τις εχουν βαλει λενε για μεγαλη αλλαγη στην αποκριση και στην ταχυτητα του κινητου,απλα ομως δεν θα εχουμε sense αλλα καθαρο android.οποιος θελει να πειραματιστει:http://mirror.teamdouche.net/?device=buzz&type=nightly

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 7 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Φορτισα χθες το βραδυ το κινητο και το πρωι η μπαταρια του ηταν στο 75%.Δεν μπορω να φαντασω οτι θα γινεται συνεχεια αυτο:(

 

Η εφαρμογη greek names μαλλον ειναι συνεχεια ανοιχτη γιατι οταν η ωρα παει 00.00 μου δειχνει τους εορταζοντες της εκαστοτε ημερας.Λετε να ειναι αυτη η αιτια της μεγαλης καταλω:Oσης της μπαταριας?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
βγηκαν και οι πρωτες δοκιμαστικες roms gingerbread 2.3.1 και οσοι τις εχουν βαλει λενε για μεγαλη αλλαγη στην αποκριση και στην ταχυτητα του κινητου,απλα ομως δεν θα εχουμε sense αλλα καθαρο android.οποιος θελει να πειραματιστει:http://mirror.teamdouche.net/?device=buzz&type=nightly

 

Προσοχή στη χρήση τους γιατί ενδεχομένως να υπάρχουν πολλά πράγματα που να μην δουλεύουν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Μια ερώτηση ενδιαφερομαι το κινητο κ σκεφτομαι να το αγορασω, το κινητο εχει παρει αναβαθμιση σε 2,2?
nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τις προηγούμενες μέρες το κινήτο ξεφόρτιζε με πολύ γρήγορους ρυθμούς...Το έβαλα λοιπόν να φορτίσει πλήρως και 1μιση ώρα μετά το τέλος της φόρτισης όταν πληκτρολογώ *#*#4636#*#* στο μενου battery history αν επιλέξω other usage και since last unplugged μου εμφανίζει το running στο 100%(αν το επιλέξω μου βγάζει Time spent without sleeping : 1h 33 min ) και το bluetooth on στο 100% ενώ την οθόνη ανοιχτή στο 1%...

 

Το bluetooth είναι στο 100% γιατί έχω συνδεδεμένο το ακουστικό αλλά το running από τη στιγμή που δεν χρησιμοποιούσα το κινητό καθόλου από τη στιγμή που το αποσύνδεσα από το φορτιστή δεν θα έπρεπε να ΜΗΝ είναι στο 100% ???

 

Μήπως να σημαίνει αυτό ότι κάποια εφαρμογή τρέχει συνέχεια και δεν αφήνει το κινητό να μπεί σε stand by ??

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Μια ερώτηση ενδιαφερομαι το κινητο κ σκεφτομαι να το αγορασω, το κινητο εχει παρει αναβαθμιση σε 2,2?

 

Δεν ξέρω αν κυκλοφορεί έτοιμο με την 2.2 μέσα. Αλλα με το που θα συνδεθείς online θα σου βγάλει ανακοίνωση για την 2.2 (κατεβασμα/εγκατασταση κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα κι απο μενα. Νεος χρηστης Wild νεος και Android.

Μια χαρα το κινητακι ειδικα για τα λεφτα του. Μονο μια ενσταση, στην αναζητηση των επαφων

Προερχομενος απο xperia x1 που ειχε εφαρμογες τυπου Inesoft, υπαρχει καποια αναλογη τυπου Dialer 1 αλλα να εχει και Ελληνικους και Λατινικους χαρακτηρες στο πληκτρολογιο???

 

edit και με dialer one γινεται

Edited by stentor
Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά... Γιατί όμως δεν λειτουργούν τα κουμπιά εφόσον λέει ότι είναι για wildfire. Τεσπα... Είσαι ευχαριστημένος γενικά από την απόδοσή τους;

 

Δεν εχω ιδεα... Δεν το εψαξα και παρα πολυ αφου εβαλα αλλον music player και λειτουργουν. Tωρα για το radio δεν ξερω... Δες και το ποστ #3273

 

Ναι ειναι καλυτερα απο τα μαμισια, απο το λιγο που τα εχω δοκιμασει.

Link to comment
Share on other sites

R.I.P. Wildfire?

 

Σήμερα το βράδυ ενώ κρατούσα το κινητό στο χέρι μου με σκούντηξαν και μου έφυγε από το χέρι μου.Έπεσε από το ένα μέτρο και προσγειώθηκε χωρίς αναπηδήσεις με τη οθόνη.Όταν πάω να το ανοίξω η οθόνη φωτίζεται στα άκρα και μετά παραμένει σε ένα χρώμα γκρι.Λέτε η οθόνη πάπαλα ή κουνήθηκε κάτι?Αν η οθόνη παρέδωσε πνεύμα αξίζει να αλλαχθεί?Μην κοστίζει το service 200 ευρω.

 

 

Ένας (μάλλον) πρώην κάτοχος Wildfire

Φίλε μου ότι και να πούμε, μόνο στο service είναι αρμόδιοι να σου απαντήσουν...

Καλή επιτυχία :)

Όσο για τις 8 ώρες φόρτισης που αναφέρθηκα (άσχετα με το αν φορτίζει η μπαταρία ή οχι) έχει κάποια βάση. Ναι ήμουν λίγο υπερβολικός και μπορείς να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με 3 ώρες πχ φορτισης. Τα κινητά καταλαβαίνουν την φόρτιση της μπαταρίας τους μετρώντας την τάση της. Όσο η μπαταρία είναι από το 100% μέχρι το 95% που δείχνει η ένδειξη της συσκεύης δεν υπάρχει η παραμικρή πτώση της τάσης. Από κει και πέρα πέφτει κάποια ελάχιστα mVolt. Τότε ξεκινάει πάλι η φόρτιση μέχρι να φτάσει στο 100% και αυτό επαναλαμβάνεται όσο διάστημα η συσκευή είναι στο ρεύμα. Όσο όμως περισσότερη ώρα η μπαταρία είναι στα μέγιστα της (πλήρως φορτισμένη 95%-100%) η χημική της σύσταση της επιτρέπει να διατηρήσει την αυτονομία της για περισσότερο χρονικό διάστημα...

 

Επίσης όσο και αν ακούγεται παράξενο (ναι και εγώ έτσι πίστευα μέχρι που πειραματικά διαψεύτηκε) ο φορτιστής θα πρέπει να έχει την ικανότητα να φορτίζει πλήρως την μπαταρία μέσα σε μια ώρα!!!! σε αντίθεση με ότι πιστεύει ο περισσότερος κόσμος. Γι αυτό και Villis λες και ο ίδιος ότι έχεις παρατηρήσει ότι από το USB(που δίνει λίγα mA) σου κρατάει λιγότερο.

 

Οπότε συνοπτικά: Δεν αφήνουμε ποτέ την συσκευή να κλείσει από μπαταρία.

Προτιμάμε να φορτίζουμε με τον φορτιστή όσο περισσότερο μπορούμε και όχι από το USB του υπολογιστή.

Και εννοείται πως δεν χρησιμοποιούμε φορτιστές άλλων συσκευών που μπορεί να δίνουν παραπάνω ρεύματα απο την χωρητικότητα της μπαταρίας μας.

 

Sorry για το μεγάλο Post αλλά μπορεί να λυθούν οι απορίες αρκετών που έχουν σχετικά με την φόρτιση και την αυτονομία των συσκευών μας (και όχι μόνο)

Πολύ ωραίες οι πληροφορίες σου :happy:

Γιατί τελικά δεν είναι καλό να φορτίζει σε πάνω από μια ώρα; Γιατί παντού αυτό που διαβάζουμε είναι ότι είναι καλύτερο να φορτίζει αργά και όχι γρήγορα η μπαταρία... (αν έχεις κάποιο καλό άρθρο να μου στείλεις, στείλε κανένα link σε pm για να μην είμαστε offtopic) :)

 

βγηκαν και οι πρωτες δοκιμαστικες roms gingerbread 2.3.1 και οσοι τις εχουν βαλει λενε για μεγαλη αλλαγη στην αποκριση και στην ταχυτητα του κινητου,απλα ομως δεν θα εχουμε sense αλλα καθαρο android.οποιος θελει να πειραματιστει:http://mirror.teamdouche.net/?device=buzz&type=nightly

CyanogenMOD 7 βασισμένο σε Gingerbread

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=918072

Έλα πείτε την αλήθεια... Δεν είδατε το post που έκανα χθες κι έλγα το ίδιο :lol: :p

Επιτέλους έχουμε κι εμείς το 2.3 (από τους πρώτους κιόλας)!

Προσοχή στη χρήση τους γιατί ενδεχομένως να υπάρχουν πολλά πράγματα που να μην δουλεύουν.
Εκτός από το ράδιο και το gps (που σε κάποιους δουλεύει και σε κάποιους όχι) δεν αναφέρονται πολλά προβληματα. Έχει ένα πρόβλημα επίσης με το ότι πρέπει να περάσεις χειροκίνητα τα apns αλλά γενικά βλέπω καλά λόγια... Βέβαια no ellinikos, οπότε ακόμα δεν τη βάζω ;) Βέβαια όπως είπες κι εσύ Γιάννη, πολλά γενικότερα είναι unstable (ούτε alpha έκδοση δεν είναι καλά καλά...). Οπότε όσοι σκοπεύουν να τη βάλουν, πολλή προσοχή!

 

Η εφαρμογη greek names μαλλον ειναι συνεχεια ανοιχτη γιατι οταν η ωρα παει 00.00 μου δειχνει τους εορταζοντες της εκαστοτε ημερας.Λετε να ειναι αυτη η αιτια της μεγαλης καταλω:Oσης της μπαταριας?

Φίλε μου δοκίμασε μόνος σου. Δοκίμασε να βγάλεις την εφαρμογή, να κάνεις ένα restart και δες αν θα αλλάξει κάτι...

 

Καλησπερα!Μια ερώτηση ενδιαφερομαι το κινητο κ σκεφτομαι να το αγορασω, το κινητο εχει παρει αναβαθμιση σε 2,2?

Η απάντηση είναι ναι. Όπως είπε κι ο φίλος παραπάνω, δεν ξέρω αν θα την έχει περασμένη, αλλά μπορείς να εγκαταστήσεις τη 2.2.1 μέσω OTA. Προσοχή ομως γιατί αν σκοπεύεις να κάνεις root το κινητό, δε θα μπορείς με τη 2.2.1 (δεν υπάρχει λύση προς το παρόν). Αν όχι, είσαι οκ :)

Λοιπόν τις προηγούμενες μέρες το κινήτο ξεφόρτιζε με πολύ γρήγορους ρυθμούς...Το έβαλα λοιπόν να φορτίσει πλήρως και 1μιση ώρα μετά το τέλος της φόρτισης όταν πληκτρολογώ *#*#4636#*#* στο μενου battery history αν επιλέξω other usage και since last unplugged μου εμφανίζει το running στο 100%(αν το επιλέξω μου βγάζει Time spent without sleeping : 1h 33 min ) και το bluetooth on στο 100% ενώ την οθόνη ανοιχτή στο 1%...

 

Το bluetooth είναι στο 100% γιατί έχω συνδεδεμένο το ακουστικό αλλά το running από τη στιγμή που δεν χρησιμοποιούσα το κινητό καθόλου από τη στιγμή που το αποσύνδεσα από το φορτιστή δεν θα έπρεπε να ΜΗΝ είναι στο 100% ???

 

Μήπως να σημαίνει αυτό ότι κάποια εφαρμογή τρέχει συνέχεια και δεν αφήνει το κινητό να μπεί σε stand by ??

Μήπως έβαλες κανένα widget που θέλει συνεχή ανανέωση; Δοκίμασε πρώτα να κάνεις ένα restart και δες αν άλλαξε κάτι, αλλιώς δοκίμασε να βγάλεις τις εφαρμογές που έβαλες τελευταία (πρίν παρατηρήσεις την αλλαγή στη διάρκεια ζωής της μπαταρίας).

 

καποιες εφαρμογες ενω εχουν εγκατασταθει δεν εμφανιζονται στο μενου? τι φταιει,(το batery widget πχ)

Τα widget δεν είναι εφαρμογές... Μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις πατώντας σε κάποια αρχική οθόνη παρατεταμένα και μετά προσθήκη γραφικού στοιχείου!

Edited by Villis
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...