Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ηθελα να κανω μια ερωτηση, σκεφτομαι να παρω μια καρτα 8G αντι για την 4G που εχω τωρα, αν κανω copy-paste τα data απο την μια στην αλλη θεωρω δεν θα εχω θεμα με τις εφαρμογες..σωστα??.

 

Σωστα...;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μια γρηγορη ερωτηση εχω κανει update σε 2,2 μπορει να μου στειλει τι βλεπει στις ρυθμισεις μηνυματων για να εχω 160 χαρ. (δεν θελω να βαλω το handcent)
Link to comment
Share on other sites

Στην μπάρα που έχει δεξιά στις επαφές για αλφαβητική αναζήτηση-σκρολάρισμα τα ελληνικά είναι ΟΚ? Κάνει ταξινόμηση κανονικά και εμφανίζει ελληνικά στο πλαίσιο με το γράμμα σε υπέρθεση ή δουλεύει μόνο στα αγγλικά γράμματα; Δοκίμασα ένα πριν λίγο και έβγαζε μόνο από # έως Ζ αγγλικό και παρότι του πρόσθεσα ελληνικές επαφές δεν έβγαζε ελληνικά στο σκρολάρισμα!

Δεν λειτουργεί σωστά ούτε εμένα στα Ελληνικά. Πάω στα πρόσωπα (επαφές) και πατάω το μεγενθυτικο φακο που εχει και μου βγάζει search το οποίο λειτουργεί άψογα. Δοκίμασε το αν σε βολεύει

Link to comment
Share on other sites

Δεν λειτουργεί σωστά ούτε εμένα στα Ελληνικά. Πάω στα πρόσωπα (επαφές) και πατάω το μεγενθυτικο φακο που εχει και μου βγάζει search το οποίο λειτουργεί άψογα. Δοκίμασε το αν σε βολεύει

 

δεν είναι μόνο το wildfire που δεν λειτουργεί σωστά στα ελληνικά. Τα περισσότερα smartphones το ίδιο κάνουν και απορώ. Οι περισσότεροι φίλοι που ρώτησα μου είπαν ότι απλά γράφουν τις επαφές με λατινικό τουλάχιστον το πρώτο γράμμα.

Το περίεργο είναι ότι κάτι φτηνά κινητά κλειστού λογισμικού δουλεύουν άψογα σε αυτό το θέμα. πχ δοκίμαζα LG 400 αφής και σκρολάρει εμφανίζοντας σε υπέρθεση το ελληνικό γράμμα που ξεκινάει το όνομα και μάλιστα εμφανίζει μόνο τα γράμματα που υπάρχουν επαφές μέσα. Από smartphones μόνο σε optimus one είδα παρόμοια συμπεριφορά χωρίς προβλήματα και κάποιος φίλος μου έγραψε ότι και το wave 8500 επίσης δεν έχει πρόβλημα.

 

Τόσο δύσκολο είναι να παίρνουν υπόψη και την ελληνική αγορά;

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα οτι τωρα που δεν εχω Internet Mobile παω σε καποια περιοχη ειτε τις εργασιας μου ειτε σε σπιτι φιλου συνδεοντας το με wifi , κραταει την περιοχη που μενω και ενω κανω update η τοποθεσια δεν μου αλλαζει κ παλι...
Link to comment
Share on other sites

Μήπως κανένας φίλος με Wildfire αντιμετώπισε το πρόβλημα με τη λάθος αποστολή SMS;
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι μόνο το wildfire που δεν λειτουργεί σωστά στα ελληνικά. Τα περισσότερα smartphones το ίδιο κάνουν και απορώ. Οι περισσότεροι φίλοι που ρώτησα μου είπαν ότι απλά γράφουν τις επαφές με λατινικό τουλάχιστον το πρώτο γράμμα.

Το περίεργο είναι ότι κάτι φτηνά κινητά κλειστού λογισμικού δουλεύουν άψογα σε αυτό το θέμα. πχ δοκίμαζα LG 400 αφής και σκρολάρει εμφανίζοντας σε υπέρθεση το ελληνικό γράμμα που ξεκινάει το όνομα και μάλιστα εμφανίζει μόνο τα γράμματα που υπάρχουν επαφές μέσα. Από smartphones μόνο σε optimus one είδα παρόμοια συμπεριφορά χωρίς προβλήματα και κάποιος φίλος μου έγραψε ότι και το wave 8500 επίσης δεν έχει πρόβλημα.

 

Τόσο δύσκολο είναι να παίρνουν υπόψη και την ελληνική αγορά;

 

σε εμένα δουλευει μια χαρά χωρίς προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει καποια ειδικη ρυθμιση για να δουλευουν τα κουμπια της μουσικης/κλησεων του headset (πηρα αυτο που εχει το desire HD) στον default music player και στο ραδιοφωνο της συσκευης?

 

Στον meridian player δουλευουν κανονικα αλλα οχι αυτο της απαντησης σε μια κληση

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

σε εμένα δουλευει μια χαρά χωρίς προβληματα.

 

μήπως τότε είναι θέμα κάποιας ρύθμισης;

 

Αυτό που έκανα εγώ για να το δοκιμάσω ήταν ότι σε συσκευή επίδειξης πέρασα 2-3 επαφές στα ελληνικά. Μετά δοκίμασα να σκρολάρω για να δω αν βγάζει σωστά στη σειρά τα ελληνικά και με υπέρθεση το πρώτο ελληνικό γράμμα του ονόματος. Ε, λοιπόν εξακολουθούσε να μου δείχνει μόνο από #,Α,...Ζ αγγλικά και τίποτα στα ελληνικά. Φυσικά οι επαφές υπήρχαν αλλά το fast scrolling άχρηστο στα ελληνικά!

Μπας και ήθελε επανεκίνηση; Αλλά πάλι του yperkatanaloti γιατι δεν του δουλεύει;

 

*κάτι τέτοιο λέω

Edited by fonzi
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου είπε ο φίλος και το beautiful widgets είναι τα πιο γνωστά (το beautiful όμως είναι paid). Υπάρχουν άπειρα ρολόγια, απλά αυτά είναι αλά-sense. Μπορείς να βάλεις clock στο μάρκετ και θα έχεις άπειρα αποτελέσματα ;)

 

Thanks Villis αλλά εννοούσα άλλη άποψη σχετικά με τον πιο γρήγορο και ελαφρύ launcher και με το καλύτερο battery widget ;)

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει καποια ειδικη ρυθμιση για να δουλευουν τα κουμπια της μουσικης/κλησεων του headset (πηρα αυτο που εχει το desire HD) στον default music player και στο ραδιοφωνο της συσκευης?

 

Στον meridian player δουλευουν κανονικα αλλα οχι αυτο της απαντησης σε μια κληση

 

Φίλε μου εγώ κατέβασα απο το μαρκετ την εφαρμογή headset button controller η οποία λειτουργεί και στον μαμά music player και στο ραδιόφωνο ως εξής:Ένα πάτημα ανοιγοκλείνει την εφαρμογή,δύο πατήματα πάει στο επόμενο αρχείο/σταθμό και τρία πατήματα στο προηγούμενο.Αρκετά καλή και σταθερή εφαρμογή και δουλεύει με τα μαμά μικροφωνοακουστικά.Δοκίμασε το.

Link to comment
Share on other sites

ο φορτιστής του αυτοκινήτου που ειναι για το gps κάνει για το wildfire?

βγαζει 1.5 Α μηπως πρεπει να ειναι 800mA με 1Α mono?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους παίδες!

Τέλεια νέα σήμερα για το κινητάκι μας!! :happy:

Βγήκε μια πολύυυ πρώιμη έκδοση της 2.3 (custom rom) εδώ, αν και θα περιμένω λίγο ακόμα μέχρι να την περάσω. Δυστυχώς δεν έχει ραδιόφωνο, αλλά ας ελπίσουμε θ'αλλάξει αυτό!

Τέσπα στα δικά μας τώρα:

έκανα τη μ****ια και έσβησα την cache του htc sense, πάει η διαμόρφωση της επιφάνειας, το προσπερνάω, κάνω δυο τρεις φορές σβήσιμο της cache του καιρού πάλι τίποτα..και πέρνω όλες τις εφαρμογές μία μία και όσες έβρισκα της μορφής com.htc.weather και γενικά ότι έγραφε weather μέσα το έκανα εκκαθάριση..

Αποτέλεσμα..σβήστηκαν όλες οι πόλεις που ήταν αποθηκευμένες για καιρό αλλά τελικά το πρόβλημα διορθώθηκε..!!! το gps δεν θα βοηθούσε καθώς η τοποθεσία ανανεωνόταν ο καιρός είχε μουλαρώσει..

Κρίμα! :(

Βασικά τα δεδομένα έσβησες κι όχι την cache (προσωρινή μνήμη) αλλά τουλάχιστον λύθηκε το πρόβλημά σου! Οπότε υπομονή και θα'σαι οκ σε λίγο!

 

πας και κάνεις προσθήκη στην αρχική οθόνη πατώντας το + -->στοιχείο ελέγχου --> ελεγχος τροφοδοσίας σου εμφανίζει διακόπτες για wifi, bluetooth, gps,φωτηνωτητα και πας και κάνεις προσθήκη στην αρχική οθόνη πατώντας το + --> στοιχείο ελέγχου --> ρυθμίσεις --> δίκτυο κινητής τηλεφωνίας για το internet μέσω δικτύου τηλεφώνου

Αυτό το ξέρω φίλε μου. Αυτό που θέλει ο φίλος, είναι να βγαίνουν αυτά στην μπάρα των ειδοποιήσεων (εκείνη πάνω πάνω που σέρνουμε) και όχι στην κεντρική οθόνη :)

 

Έχει καταφέρει κάποιος να κάνει χρήση των φωνητικών εντολών στα Αγγλικά; Ας πούμε να καλέσει κάποιον αριθμό με φωνητική εντολή;;

Δοκίμαζα με το voice search της google (υπάρχει στο market) και δουλεύει κανονικότατα. Έγραφα sms στα αγγλικά βέβαια αλλά δούλευε με αρκετή-θα έλεγα- ακρίβεια!

 

μια γρηγορη ερωτηση εχω κανει update σε 2,2 μπορει να μου στειλει τι βλεπει στις ρυθμισεις μηνυματων για να εχω 160 χαρ. (δεν θελω να βαλω το handcent)

Αν θυμάμαι καλά δε γίνεται... Μόνο αν γράφεις χωρίς τόνους και μόνο κεφαλαία! Αλλιώς το handcent είναι μονόδρομος...

δεν είναι μόνο το wildfire που δεν λειτουργεί σωστά στα ελληνικά. Τα περισσότερα smartphones το ίδιο κάνουν και απορώ. Οι περισσότεροι φίλοι που ρώτησα μου είπαν ότι απλά γράφουν τις επαφές με λατινικό τουλάχιστον το πρώτο γράμμα.

Το περίεργο είναι ότι κάτι φτηνά κινητά κλειστού λογισμικού δουλεύουν άψογα σε αυτό το θέμα. πχ δοκίμαζα LG 400 αφής και σκρολάρει εμφανίζοντας σε υπέρθεση το ελληνικό γράμμα που ξεκινάει το όνομα και μάλιστα εμφανίζει μόνο τα γράμματα που υπάρχουν επαφές μέσα. Από smartphones μόνο σε optimus one είδα παρόμοια συμπεριφορά χωρίς προβλήματα και κάποιος φίλος μου έγραψε ότι και το wave 8500 επίσης δεν έχει πρόβλημα.

 

Τόσο δύσκολο είναι να παίρνουν υπόψη και την ελληνική αγορά;

Μάλλον ναι... :(

Δυστυχώς η Ελλάδα είναι πάαααρα πολύ μικρή αγορά σε σύγκριση με άλλες και δε δίνουν μεγάλη σημασία σ'εμάς!

Μήπως κανένας φίλος με Wildfire αντιμετώπισε το πρόβλημα με τη λάθος αποστολή SMS;

Εννοείς αυτό το πρόβλημα που αναφέρθηκε στο android ότι στέλνονται τα μηνύματα σε λάθος νούμερα; Δεν ακούστηκε πουθενά κάτι τέτοιο και ούτε μου έχει συμβεί... Δε θυμάμαι να'χω πετύχει σε δικό μας φόρουμ πάντως να αναφέρει κάποιος αυτό το πρόβλημα (ευτυχώς) ;)

Παρατηρησα οτι τωρα που δεν εχω Internet Mobile παω σε καποια περιοχη ειτε τις εργασιας μου ειτε σε σπιτι φιλου συνδεοντας το με wifi , κραταει την περιοχη που μενω και ενω κανω update η τοποθεσια δεν μου αλλαζει κ παλι...

Καθάρισε κι εσύ φίλε μου την cache του καιρού!

Thanks Villis αλλά εννοούσα άλλη άποψη σχετικά με τον πιο γρήγορο και ελαφρύ launcher και με το καλύτερο battery widget ;)

Για launcher πάντως ότι κι αν δοκίμασα επανέρχομαι στον launcher pro. Κακά τα ψέματα, όσα feaures κι αν έχουν οι άλλοι, είναι ο πιο smooth ακόμα!

ο φορτιστής του αυτοκινήτου που ειναι για το gps κάνει για το wildfire?

βγαζει 1.5 Α μηπως πρεπει να ειναι 800mA με 1Α mono?

Κοίταξε και το φορτιστή του wildfire για μια σύγκριση...

Καλού κακού ας απαντήσει κάποιος που ξέρει, γιατί νομίζω ότι ή θα είναι όλα οκ ή θα φορτίζει πιο αργά το κινητό σου, αλλά ίσως υπάρχει και πρόβλημα, οπότε καλύτερα ας απαντήσει κάποιος που είναι σίγουρος :)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν απάντησε και ο expert Villis σ΄αυτό που ρώτησα στο post #3258 μάλλον δεν υπάρχει λύση και δεν θα δώ ποτέ το κανάλι στο κινητό... :(
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Καθάρισε κι εσύ φίλε μου την cache του καιρού!

 

 

Πριν ποσταρω θυμηθηκα μου ειχες πει να κανω το ιδιο κ το αλλο θεμα που αντιμετωπιζα,εδω το μονο που βλεπω ειναι το εξης .cache δεν εχει να καθαρισω παρα μονο παλι τα Δεδομενα...

Αν εννοεις το Weather Provider εχει την επιλογη για Eκκαθαριση Δεδομενων.

 

αλλα κ στα Ελληνικα εχει την επιλογη ΚΑΙΡΟΣ οπου παλι το ιδιο μου λεει...

Edited by Cannibal
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν απάντησε και ο expert Villis σ΄αυτό που ρώτησα στο post #3258 μάλλον δεν υπάρχει λύση και δεν θα δώ ποτέ το κανάλι στο κινητό... :(

Xαχαχαχα :lol::lol:

Μακάρι να'μουν expert...

Η αλήθεια είναι ότι το δοκίμασα και δεν έπαιξε ούτε σ'εμένα. Δεν άνοιξε κάν...

Πριν ποσταρω θυμηθηκα μου ειχες πει να κανω το ιδιο κ το αλλο θεμα που αντιμετωπιζα,εδω το μονο που βλεπω ειναι το εξης .cache δεν εχει να καθαρισω παρα μονο παλι τα Δεδομενα...

Αν εννοεις το Weather Provider εχει την επιλογη για Eκκαθαριση Δεδομενων.

 

αλλα κ στα Ελληνικα εχει την επιλογη ΚΑΙΡΟΣ οπου παλι το ιδιο μου λεει...

Βασικά καθάρισε την cache σε ότι έχει μέσα το weather... Μόνο cache όμως, γιατί αλλιώς θα σβήσεις τις πόλεις που έχεις περάσει. Εκτός κι αν δεν έχεις περάσει πολεις, οπότε σβήσε και δεδομένα και τα πάντα, ώστε να δούμε αν θα γίνει κάτι ;) Edited by Villis
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Μπα την Αθηνα μονο εχω καμια αλλη ,οσο ειχα Mobile net και εκτος αττικης που εφυγα στις γιορτες τα βρηκε ολα μονο του!! τωρα που δεν εχω το internet καπου χανει...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Ρε παίδες υπάρχει κανένα καλύτερο aftermarket ζευγάρι στερεοφωνικά Handsfree HTC της προκοπής να ακούσουμε μουσικούλα, γιατί τα στοκ ακουστικά είναι τίγκα στα πρίμα και μου παίρνουν τα αυτιά... και από μπάσο μηδέν!! Παλιός χρήστης Sony Ericsson Walkman γαρ, και μου φαίνεται η ημέρα με τη νύχτα. Έβαλα κάτι άλλα ακουστικά που είχα (όχι όμως HF) και ακουγόταν πολύ καλύτερα...
Xiaomi Redmi Note 8 64GB ROM/4GB RAM
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες, σκέφτομαι να αγοράσω την δερμάτινη θηκούλα της HTC

Την έχει κανένας σας? Εάν το κινητό είναι εκεί θα ακούγεται καθόλου όταν χτυπάει ή θα μαντέυω κάθε φορά? :confused:

 

Την έχω εγώ φίλε. Είναι πολύ καλή και δερμάτινη (βέβαια εγώ δεν έδωσα 20€ στο Πλαίσιο αλλά την πήρα από ebay φτηνότερα) Παρόλα αυτά όντως επειδή το ηχειάκι είναι πίσω, ο ήχος κλήσης δέν ακούγεται σχεδόν καθόλου. Μπορείς βέβαια να το έχεις στη δόνηση...

Xiaomi Redmi Note 8 64GB ROM/4GB RAM
Link to comment
Share on other sites

Την καλημερα μου σε ολους....Εχω κι εγω το υπεροχο μικρο με εκδοση 2.2 αλλα χρειαζομαι μια βοηθεια.Τα πληκτρα αφης δεν φωτιζονται συνεχεια,αναβουν καποια στιγμη και μετα τιποτα.Ειναι καποιο προβλημα η ειναι θεμα καποιας ρυθμισης.Ευχαριστω προκαταβολικα....και καλως σας βρηκα...:D:D
Link to comment
Share on other sites

μήπως τότε είναι θέμα κάποιας ρύθμισης;

 

Αυτό που έκανα εγώ για να το δοκιμάσω ήταν ότι σε συσκευή επίδειξης πέρασα 2-3 επαφές στα ελληνικά. Μετά δοκίμασα να σκρολάρω για να δω αν βγάζει σωστά στη σειρά τα ελληνικά και με υπέρθεση το πρώτο ελληνικό γράμμα του ονόματος. Ε, λοιπόν εξακολουθούσε να μου δείχνει μόνο από #,Α,...Ζ αγγλικά και τίποτα στα ελληνικά. Φυσικά οι επαφές υπήρχαν αλλά το fast scrolling άχρηστο στα ελληνικά!

Μπας και ήθελε επανεκίνηση; Αλλά πάλι του yperkatanaloti γιατι δεν του δουλεύει;

 

*κάτι τέτοιο λέω

 

να σου πω τέτοιο πρόβλημα είχα με το προηγούμενο htc p3600 που είχα και αυτό που είχα κάνει τότε είναι το εξής

επειδή συγχρόνισα με το outlook σε όσες επαφές είχα πρόβλημα τις είχα ξαναγράψει μέσα από το outlook και το πρόβλημα σταμάτησε

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμαζα με το voice search της google (υπάρχει στο market) και δουλεύει κανονικότατα. Έγραφα sms στα αγγλικά βέβαια αλλά δούλευε με αρκετή-θα έλεγα- ακρίβεια!

 

Κατάφερες να το χρησιμοποιήσεις χωρίς να είσαι συνδεδεμένος στο internet ? Γιατί μόνο έτσι έχουν νόημα οι φωνητικές εντολές ...

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Την έχω εγώ φίλε. Είναι πολύ καλή και δερμάτινη (βέβαια εγώ δεν έδωσα 20€ στο Πλαίσιο αλλά την πήρα από ebay φτηνότερα) Παρόλα αυτά όντως επειδή το ηχειάκι είναι πίσω, ο ήχος κλήσης δέν ακούγεται σχεδόν καθόλου. Μπορείς βέβαια να το έχεις στη δόνηση...

 

Τελικά και εγω απο ebay την παρήγγειλα :shifty: Ποοοοολυ φτηνότερα :D Δεν ακούγεται ε? Μάλιστα, εντάξει τι να κάνουμε, θα ζήσουμε και με την δόνηση :lol:

Link to comment
Share on other sites

Φορτισα χθες το βραδυ το κινητο και το πρωι η μπαταρια του ηταν στο 75%.Δεν μπορω να φαντασω οτι θα γινεται συνεχεια αυτο:(
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...