Jump to content

[Επίσημο] Nokia X2-00


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μαλιστα...μολις το δουλεψεις πες μας και εσυ τις γενικες σου εντυπωσεις, πχ μπαταρια, καμερα, κατασκευη......

Τις εντυπώσεις μου από το κινητό τις έχω πει ήδη εδώ.

Δεν είναι η πρώτη συσκευή που αγοράζω, απλά από δω και πέρα παραγγέλνω για φίλους και γνωστούς που έχουν δει ήδη τη δική μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 211
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχουμε κανένα νέο για το πού θα βρούμε το συκεκριμένο κινητάκι σε Blue on Silver???

Ο φίλος πιό πάνω έγραψε ότι τό'χουν τα Cosmote-shop, άρα να συμπεράνουμε ότι το έχει και ο Γερμανός?? (ως θυγατρική που είναι?) ;);)

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανένα νέο για το πού θα βρούμε το συκεκριμένο κινητάκι σε Blue on Silver???

Ο φίλος πιό πάνω έγραψε ότι τό'χουν τα Cosmote-shop, άρα να συμπεράνουμε ότι το έχει και ο Γερμανός?? (ως θυγατρική που είναι?) ;);)

 

Καλά συμπέρανες.

Θα το βρεις και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά χαρά!

Επειδή έχω παραγγείλει το κινητάκι εις διπλούν (και με τους δύο χρωματισμούς) και θα τα παραλάβω τα κινητά την άλλη βδομάδα, υπάρχει κάποιο αξιοσημείωτο bug, που θα μπορούσε κάποιος από τους ήδη κατόχους, να μου πεί?

Και επίσης τί έκδοσης είναι το λογισμικό που φοράει?

 

Ευχαριστώ...!;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλοι μου, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τις εντυπώσεις μου από αυτό το νέο κινητό Νόκια Χ2. Αγόρασα 2 συσκευές- ένα για μένα κι ένα για τη γυναίκα μου (στους 2 διαθέσιμους χρωματισμούς- κόκινο-μαύρο και ασημί-μπλέ).

 

Ορίστε και οι εντυπώσεις μου:

 

1. Απίστευτα ισχυρά στερεοφωνικά ηχεία, που είχαν καιρό να βγουν σε κινητό (ισάξια με το παλιό μου κλασικό πλέον Νόκια 6233!!!)

 

2. Κάμερα 5 μεγαπίξελ (δεν τη δοκίμασα), αλλά δεν θεωρώ γενικά ότι κάποιος πρέπει να βασίζεται σε κινητό για να βγάλει καλές φωτογραφίες ή βίντεο!!

 

3. Το κινητό είναι ένα πραγματικό ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ (με όλη τη σημασία της λέξης), που το έχεις παντού και πάντα μαζί σου και δεν χρειάζεσαι ακουστικά ώστε να δουλέψουν ως κεραία. Η κεραια είναι ενσωματωμένη!! Επιπλέον έχει RDS.

 

4. Πολύ καλός Media Player και για μουσική και για βίντεο!!!

 

5. Έχει υποδοχή micro-USB, ώστε να συνδέεται άμεσα το τηλέφωνο ή η κάρτα μνήμης, που του έχετε βάλει, σε υπολογιστή. Έτσι μπορείτε να το φορτώνετε με μουσική και βίντεο, αλλά και να εγκαταστάτε την τελευταία έκδοση λογισμικού, που προηγουμένως έχετε κατεβάσει από το ίντερνετ στον υπολογιστή σας.

Δεν χρειάζεται δηλαδή να βγάζετε κάθε φορά την κάρτα μνήμης και να την βάζετε σε Card-Reader για να φορτώσετε διάφορα αρχεία.

Επιπλέον και πολύ σημαντικό, είναι ότι κατά τη σύνδεση του κινητού με υπολογιστή μέσω του καλωδίου microUSB- USB, το κινητό φορτίζεται!!!

Φορτίζεται δηλαδή και από την υποδοχή του φορτιστή και από τη θύρα microUSB!!!

 

6. Υποστηρίζει καρτούλες microSD ΕΩΣ 16GB!!!! Φανταστείτε με πόσα mp3 μπορείτε να το φορτώσετε!! Απίστευτο, για κινητάκι των 100 Ευρώ περίπου (Η Ηλεκτρονική το είχε σε προσφορά 89 ευρουλάκια- αλλού είναι από 110 έως 119). Εγώ συγκεκριμένα του έβαλα μία 8-άρα, γιατί οι 16-άρες είναι αρκετά ακριβές ακόμα!

 

7. Όσον αφορά την αναπαραγωγή βίντεο, να επισημάνω, ότι υποστηρίζει αρχεία και MP4 και 3GP. Εγώ συγκεκριμένα του έβαλα αρχεία MP4, γιατί είναι ποιοτικότερα από τα 3GP.

Προσέξτε όμως το εξής:

Στα MP4 αρχεία βίντεο, η ανάλυση τους ΔΕΝ πρέπει να ξεπερνά τα 352x288 (δηλαδή ανάλυση cif). Εάν είναι μεγαλύτερη- θα έχετε ήχο, αλλά δεν θα έχετε εικόνα!!! Με έναν Video Converter δημιουργείτε ό,τι ανάλυσης και μορφής αρχεία θέλετε και τα περνάτε στο κινητό!!!

 

8. Οι φωτογραφίες που θέλετε να βάλετε ως φόντο, για να καλύπτουν όλη την οθόνη, θα πρέπει να είναι ανάλυσης 240x320 (όπως ακριβώς και στο 6233).

 

Ένα πραγματικά υπέροχο κινητό για την τιμή του!!!

Περίμενα από καιρό τον αντικαταστάτη του 6233 και το Χ2 όχι μόνο το αντικαθιστά, αλλά είναι και καλύτερο σε πολλούς τομείς!!!!

 

Οι μοναδικές μου ενστάσεις έιναι η πολύ μικρή γωνία θέασης της οθόνης, ειδικά κατά την παρακολούθηση ενός βίντεο.

Κατά τα άλλα η οθόνη είναι ικανοποιητική, λαμβάνοντας υπόψη ότι ο κατασκευαστής είχε ως στόχο την αξιοπρεπή σχέση μεγέθους και ποιότητας οθόνης προς χρονικά μεγάλη διάρκεια μπαταρίας!!!

Η άλλη μου ένσταση τέλος, είναι η έλλειψη της δυνατότητας για αύξηση της έντασης του ήχου στην λειτουργία αφύπνιση!!!!

(ενδεχομένως αυτό να αλλάξει με κάποιο από τα προσεχή νέα firmware)

 

 

 

Αυτά φίλοι μου, πιστεύω να βοήθησα...;)

Edited by highwatcher
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! Πηρα και εγω σημερα το εν λογω κινητο και θα ηθελα να μαθω αν μπορω να εχω μια σημειωση ενεργη στην αρχικη οθονη (π.χ. ψωνια) για να το βλεπω συνεχως και να μου το υπενθυμιζει... Ευχαριστω! :) Edited by BASILISP
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! Πηρα και εγω σημερα το εν λογω κινητο και θα ηθελα να μαθω αν μπορω να εχω μια σημειωση ενεργη στην αρχικη οθονη (π.χ. ψωνια) για να το βλεπω συνεχως και να μου το υπενθυμιζει... Ευχαριστω! :)

 

Γίνονται και τα 2 που ζητάς, αλλά γιατί δεν συμβουλεύεσαι το βιβιλαράκι οδηγιών;

 

Τέλος πάντων, για να ανοίξεις το φακό, στην οθόνη αναμονής, κράτα πατημένο τον αστερίσκο (*) για 2 δευτερόλεπτα. Το ίδιο ισχύει και για να τον κλείσεις.

Για τη σημείωση, πήγαινε στο μενού Ρυθμίσεις -> Εμφάνιση -> Αρχική οθόνη -> Διαμόρφωση οθόνης και επέλεξε τη θέση που θέλεις να τοποθετήσεις τη συγκεκριμένη επιλογή.

 

Επίσης, με την ευκαιρία να σας πω πως έχει κυκλοφορήσει το τελευταίο update του τηλεφώνου (04.90), το οποίο δεν προσφέρει ουσιαστικά κάτι καινούργιο, παρά μόνο τις ενημερωμένες εκδόσεις των ήδη εγκατεστημένων εφαρμογών (Facebook, Ovi Store, Flickr κ.ά) και ίσως μια μικρή αύξηση στην ταχύτητα απόκρισης του μενού.

Edited by othon
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,εχεις δικιο για το βιβλιαρακι. Το εψαξα και βρηκα για τον φακο. Για το αλλο ομως δεν βρηκα κατι. Με βοηθησες πολυ! Σε ευχαριστω ,Βασιλης :happy:
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, αυτό που είπα περί "έλλειψης δυνατότητας για αύξηση της έντασης του ήχου στην λειτουργία αφύπνιση" ισχύει ρε παιδιά ή εγώ απλά δεν μπόρεσα να το βρω μέσα στο μενού???

;);)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι νεος στην nokia θελω βοηθεια για να βρω πακετο εφαρμογων / παιχνιδιων για το x2. Ποια ειναι η αναλυση των παιχνιδιων; Ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

Η ανάλυση της οθόνης είναι 240*320. Αλλά η συσκευή παίρνει μόνο java εφαρμογές.

Με μία αναζήτηση θα βρεις αρκετές. Ρίξε μια ματιά και στο getjar.

Link to comment
Share on other sites

Όταν η ένταση ήχου κλήσης είναι στο τέρμα και σας καλεί κάποιος, χτυπάει κατευθείαν δύνατα ή ξεκινάει σιγά και έπειτα δυναμώνει;

Γιατί πολλά s40 έχουν αυτό το κακό..

Link to comment
Share on other sites

Όταν η ένταση ήχου κλήσης είναι στο τέρμα και σας καλεί κάποιος, χτυπάει κατευθείαν δύνατα ή ξεκινάει σιγά και έπειτα δυναμώνει;

Γιατί πολλά s40 έχουν αυτό το κακό..

 

Όχι, χτυπάει δυνατά εξαρχής- συνεχής ένταση!!

Υπάρχει όμως και επιλογή αυξανόμενης έντασης.

 

;);)

Link to comment
Share on other sites

πέρα από δυνατά παίζει και καθαρά από τα ηχεία χωρίς παραμόρφωση? γενικά σαν κινητό και ειδικάσε σχέση με το samsung corby αξίζει πιστεύετε? κυρίως στο θέμα κάμερα και αυτονομία...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδιά πρώτη φόρτιση πόση ώρα θέλει. Το εχω 2 + ώρες και ακόμα φορτίζει. Το σταμάτησα.

 

καλο ειναι να το βγαζεις απ την πριζα οταν βγαλει μηνυμα στην οθονη πληρης φορτιση ή κατι αναλογο..τουλαχιστον τον πρωτο καιρο μεχρι να στρωσει

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να το βγαζεις απ την πριζα οταν βγαλει μηνυμα στην οθονη πληρης φορτιση ή κατι αναλογο..τουλαχιστον τον πρωτο καιρο μεχρι να στρωσει

 

Ποση ωρα κανει να φορτηση περιπου ξερεις;

Link to comment
Share on other sites

Ποση ωρα κανει να φορτηση περιπου ξερεις;

 

δε γνωριζω..τα περισσοτερα s40 της νοκια δεν κανουν παραπανω απο 1,5-2 ωρες

Link to comment
Share on other sites

δε γνωριζω..τα περισσοτερα s40 της νοκια δεν κανουν παραπανω απο 1,5-2 ωρες

 

Koντα στις 3. Ηταν η πρωτη πληρες φορτιση.. Ευχαριστω για τις απαντησης

Edited by fikast
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρήγγειλα για ένα γνωστό μου,

θα αντικαταστήσει ένα Nokia 5320 XpressMusic.

Ελπίζω οι δυνατότητές του στη μουσική να είναι ανάλογες -

ή και ακόμη περισσότερες - σε σχέση με το 5320.

 

Πάντως ένα Sony Ericsson Hazel (J20i) που δοκίμασα,

ήταν "τυφλό" στην πλοήγηση τραγουδιών σε σχέση με το Nokia,

το οποίο σου δίνει πολλές δυνατότητες

και σου δείχνει περισσότερες πληροφορίες σε σχέση με το SE.

 

Ακόμη και το δικό μου W995i που είναι και walkman,

στερείται κάποιων λεπτομερειών που είχε το Nokia 5320...

Edited by sapphire86
Link to comment
Share on other sites

παιδιά γειά σας . είτε μέσω όπερα ή απευθείας στην εφαρμογή youtube κάνω μέν περιήγιση στα βιντεο ΧΩΡΙΣ να μπορω να τα παρακολουθησω. πατώντας δηλαδή πάνω στην εικόνα ανοίγει ο media player περιμένεις δείχνει στην μαύρη οθόνη ένα μικρό γλόμπο με ένα βελάκι και πάνω δεξιά ο γλόμπος γυρίζει με αναμμένο το G πάντα όπως φορτώνει και σε λίγο πετάει το μήνυμα no response try again..

 

υπάρχει κάποια ρύθμιση στο Χ2? προσπαθώ εδώ και 2 μέρες χωρίς επιτυχία...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά γειά σας . είτε μέσω όπερα ή απευθείας στην εφαρμογή youtube κάνω μέν περιήγιση στα βιντεο ΧΩΡΙΣ να μπορω να τα παρακολουθησω. πατώντας δηλαδή πάνω στην εικόνα ανοίγει ο media player περιμένεις δείχνει στην μαύρη οθόνη ένα μικρό γλόμπο με ένα βελάκι και πάνω δεξιά ο γλόμπος γυρίζει με αναμμένο το G πάντα όπως φορτώνει και σε λίγο πετάει το μήνυμα no response try again..

 

υπάρχει κάποια ρύθμιση στο Χ2? προσπαθώ εδώ και 2 μέρες χωρίς επιτυχία...

 

Μπες από το κινητό σου στο http://m.youtube.com/app και δες αν υποστηρίζεται η συσκευή σου.

Αν ναι, θα σου επιτρέψει να κατεβάσεις την εφαρμογή YouTube για Java κινητά

και από εκεί θα μπορείς να παρακολουθείς όποιο βίντεο θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Device Not Supported..

 

παιδιά δηλαδή για μας με το X2-00 youtube videos γιόκ??? τότε πως δίνει εφαρμογή youtube το ίδιο το κινητό????

Link to comment
Share on other sites

Device Not Supported..

 

παιδιά δηλαδή για μας με το X2-00 youtube videos γιόκ??? τότε πως δίνει εφαρμογή youtube το ίδιο το κινητό????

Δυστυχώς δεν ευθύνεται το κινητό, αλλά η Google που έχει ξεπατωθεί να αναβαθμίζει το You Tube.

Αλήθεια, το έχεις αναβαθμίσει;

Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, αλλά σχετικά πρόσφατα κυκλοφόρησε το τελευταίο update που αν θυμάμαι καλά, περιελάμβανε και την πρόσφατη έκδοση της εφαρμογής.

Μήπως φταίει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

την 4.90 έχει από τη μάνα του ήδη...

 

Latest software release for Nokia X2-00 is 04.90

Improved camera

Improved Messaging

Enhanced audio quality for handsfree speaker

Performance and usability improvements

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...