Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε επιπεδο ασφαλειας το Ν900 με απογοητευει. Σε περιπτωση που το χασω ο κωδικος ασφαλειας δεν εχει νοημα, αφου με ενα Flash το κανει δικο του. Η εσωτερικη μνημη δεν ασφαλιζει και δεν χρειαζεται να την κανει flash και αυτη. Video , φωτο, backup ειναι προσβασιμα και μπορουν να επαναφερουν επαφες και μηνυματα/σημειωσεις. Αλλα αρνητικα που βρηκα ειναι οτι δεν μπορουμε να ασφαλισουμε με κωδικο την sd καρτα. Οποτε η σκεψη μου να βαζω εκει τα back up ειναι ανωφελη. Οπως και οτι κατα την αλλαγη καρτας sim δνε ζηταει κωδικο ασφαλειας οπως τα symbian. Γενικα πασχει και η σκεψη μου να το εχω ως βασικη συσκευη με προβληματιζει καθημερινα και ολο λεω να βγαλω το Ε51 απο συρταρι. Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια και τρέχει linux είναι σίγουρο ότι δεν μπορείς να κάνεις κρηπτογράφηση στα αρχεία? Δεν υπάρχει περίπτωση να μην γίνετε με κάποιο τρόπο γιατί στο linux είναι default εδώ και κάτι χρόνια.
Link to comment
Share on other sites

Μια και τρέχει linux είναι σίγουρο ότι δεν μπορείς να κάνεις κρηπτογράφηση στα αρχεία? Δεν υπάρχει περίπτωση να μην γίνετε με κάποιο τρόπο γιατί στο linux είναι default εδώ και κάτι χρόνια.
Με τον μανισιο kernel οχι. Αλλα και με τον titan δεν εχω δει καποια λυση σε wiki. Ειναι προβληματα που θα λυνονταν με το maemo 6 που δνε ηρθε ποτε.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος τραγούδια που υπάρχουν στο youtube να περαστούν στο τηλέφωνο; Υπάρχουν κάπου απ' όπου μπορούμε να τα κατεβάζουμε (κυρίως ελληνικά);
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος τραγούδια που υπάρχουν στο youtube να περαστούν στο τηλέφωνο; Υπάρχουν κάπου απ' όπου μπορούμε να τα κατεβάζουμε (κυρίως ελληνικά);

 

CuteTube

player,downloader for youtube

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Σαν βίντεο μπορείς να τα κατεβάσεις με το cutetube. Να κάνεις τη κωδικοποίηση σε mp3 κατευθείαν στο Ν900 κάπου το είχα δει στο talk.maemo.org θυμάμαι αλλά πρόχειρο δεν το έχω.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Σαν βίντεο μπορείς να τα κατεβάσεις με το cutetube. Να κάνεις τη κωδικοποίηση σε mp3 κατευθείαν στο Ν900 κάπου το είχα δει στο talk.maemo.org θυμάμαι αλλά πρόχειρο δεν το έχω.

Εχω το pymp που εχει επλογη για mp3 αντι για vlf.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Σωστός. Το είχα ξεχάσει αυτό. Γίνεται και encoding με παραμέτρους που θα ορίσεις εσύ βέβαια μέσω xterm αλλά με το pymp είναι πανεύκολο για στάνταρ μετατροπές.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες και χρονια σας πολλα. Ξαφνικα σημερα το πρωι οταν κοιταξα το κινητο μου δεν ημου συνδεδεμενος με το internet μεσο wifi και επειδη εχω και ipad κοιταξα και αυτο και ηταν συνδεδεμενο. Του εκανα επανεκκινηση αλλα τιποτα και μου βγαζει ενα μυνημα και λεει οτι unable to retrive IP address from server. Με το GPRS εχω αλλα με WLAN οχι.μπορει καποιος να βοηθησει;Ευχαριστω
From N9
Link to comment
Share on other sites

Διάγραψε τη σύνδεση και μπαίνοντας από το desktop στην ίδια σύνδεση θα σου ζητήσει να βάλεις τον κωδικό ασφαλείας του WiFi και θα μπεις.
Nikomas
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε μου θα το δοκιμασω πιο μετα αλλα με αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να βαζω παντα το κωδικο και γιατι επαθε αυτο πιο ειναι το προβλημα ;;;
From N9
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε μου θα το δοκιμασω πιο μετα αλλα με αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να βαζω παντα το κωδικο και γιατι επαθε αυτο πιο ειναι το προβλημα ;;;

 

Αυτό που πιθανόν έχει συμβεί είναι ότι έχεις αλλάξει τον κωδικό ασφαλείας ή τον τύπο κωδικοποίησης του wifi στο modem-router. Πήγαινε settings-->internet connections-->connections και διόρθωσε τα στοιχεία της σύνδεσης που θες ή διαγραψέ την τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μα ομως εχτες πριν να κοιμηθω ειχα και δεν αλλαξα τιποτα και οταν ξυπνησα απλα δεν ειχα internet.Λες να την διαγραψω τελειως;;;Δωκιμασα οταν ημουν σπιτι να κανω καινουργια την εκανα αλλα ουτε και αυτη ενωθηκα;;; Tι λες να ειναι;;;
From N9
Link to comment
Share on other sites

Ναι μα ομως εχτες πριν να κοιμηθω ειχα και δεν αλλαξα τιποτα και οταν ξυπνησα απλα δεν ειχα internet.Λες να την διαγραψω τελειως;;;Δωκιμασα οταν ημουν σπιτι να κανω καινουργια την εκανα αλλα ουτε και αυτη ενωθηκα;;; Tι λες να ειναι;;;

 

settings-->internet connections-->connections

και διάγραψε την υφιστάμενη σύνδεση στο σπίτι. (και τη καινούργια που έφτιαξες.)

μετά φύγε από τα settings και απλά κάνε search για wifi....

θα δείχνει ότι δεν είναι γνωστή σύνδεση(δεν έχει το πράσινο σύμβολο) και επέλεξε την...

βάλε το κωδικό και πες μας....

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Σωστός. Το είχα ξεχάσει αυτό. Γίνεται και encoding με παραμέτρους που θα ορίσεις εσύ βέβαια μέσω xterm αλλά με το pymp είναι πανεύκολο για στάνταρ μετατροπές.

 

Το εγκατέστησα, έβαλα το url από το youtube, ζήτησα μετατροπή σε mp3, αλλά το σώζει σε μία μορφή αρχείου που δεν ανοίγει με τον player (το μετατρέπει σε κάτι που καταλήγει σε flv.part). Πώς μπορώ να το διορθώσω;

Link to comment
Share on other sites

Το εγκατέστησα, έβαλα το url από το youtube, ζήτησα μετατροπή σε mp3, αλλά το σώζει σε μία μορφή αρχείου που δεν ανοίγει με τον player (το μετατρέπει σε κάτι που καταλήγει σε flv.part). Πώς μπορώ να το διορθώσω;

Αν λεει part τοτε δεν κατεβηκε ολο το αρχειο. Στο ονομα θα λεει flv αλλα ειναι mp3 στην καταληξη.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Και με τον qutetube-qml γίνεται να κατεβάσεις μόνο τον ήχο από τα βίντεο αλλά προς το παρόν δεν μπορώ να βρω που τα αποθηκεύει.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Και με τον qutetube-qml γίνεται να κατεβάσεις μόνο τον ήχο από τα βίντεο αλλά προς το παρόν δεν μπορώ να βρω που τα αποθηκεύει.
Οντως πολυ καλο. Η καλυτερη ισως λυση. Στην πρωτη καρτελα να πατησεις menu βγαζει settings και εκει επιλεγεις αλλο φακελο αποθηκευσης που απο default ειναι στο mydocs ο cutetube.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Είχε σαν default φάκελο αποθήκευσης τον .cutetube μέσα στα mydocs και επειδή είναι με . ήταν κρυφός και δεν μπορούσα να τον δω απ τον file manager. Τον ήχο απ τα βίντεο που κατεβάζει τον αποθηκεύει σε μορφή .m4a.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά επειδή το έχω χάσει με τους φακέλους και που αποθηκεύονται τι. Οι φωτογραφίες, μουσική σε ποιούς φάκελους πάνε και μιλάω για την κάρτα και όχι για το τηλέφωνο. Θέλω κάπου να τα έχω για όλες τις εφαρμογές γιατί τώρα βλέπω ότι ιδίως οι φωτογραφίες πάνε σε δύο φακέλους.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά επειδή το έχω χάσει με τους φακέλους και που αποθηκεύονται τι. Οι φωτογραφίες, μουσική σε ποιούς φάκελους πάνε και μιλάω για την κάρτα και όχι για το τηλέφωνο. Θέλω κάπου να τα έχω για όλες τις εφαρμογές γιατί τώρα βλέπω ότι ιδίως οι φωτογραφίες πάνε σε δύο φακέλους.

 

Στη καρτα ειχα δει ενα φακελο DCIM που εβαζε oλα οσα τραβουσα απο την καμερα . Φωτο και video.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα.

Σήμερα κυκλοφόρησε update για το twimgo (Qt client για twitter). Από τη στιγμή που το έκανα σταμάτησε να δουλεύει. Σαν να μην καταφέρνει καν να φορτώσει.

Δοκίμασα απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση, αλλά πάλι τα ίδια.

Κάποια ιδέα κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο file manager η εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου ξαφνικά εμφανίζεται με την ονομασία "BCM2048BO Initialization Configuration" ενώ χάθηκαν και κάποια αρχεία μουσικής που είχα σώσει σε έναν υποφάκελό της. Τί μπορεί να έχει συμβεί;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...