Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια χαρα λειτουργουν οι οδηγιες του thePRODIGY! Ψαξτε για forcerotation προς το τελος. Αφου το αλλαξεις πατας στο μενου του leafpad και πατας save. τα κλεινεις ολα και αυτο ηταν. Μην περιμενε θαυματα..δεν εχει παντου τελεια εφαρμαγη..

 

Τι εννοεις προ το τελος?Κοιτα εγω εκανα οτι εγραψε ο thePRODIGY. Εγκατεστησα to rootsh εγκατεστησα to leafpad και μετα μπηκα στο x terminal και εγραψα sudo gainroot enter μετα leafpad κενο usr/share/hildon-desktop/transitions.ini και εντερ και μετα με βαζει μεσα στο leafpad και παταω στην αναζητηση rotation και δεν βρησκει κατι ομως..Και στις ρυθμισεις που κοιταω εχει γινει η εγκατασταση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγω παλι καταφερα να το ανοιξω το αρχειο αλλα δεν μπορω να αποθηκευσω το αλλαγμενο αρχειο ...δεν με αφηνει...γινεται καως συγκεκριμενα???
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την 12.5. Αυτό που έκανα ήταν να ανοίξω το αρχείο μέσω leafpad και άλλαξα το forcerotation σε 1, το έσωσα και τα έκλεισα όλα.Αλλά όταν πήγα να ξεκλειδώσω το κιν δεν ήρθε σε portrait (οπως είδα σενα βιντεακι στο youtube), στα μηνυματα δεν γύριζε, στον app manager γυρίζει, όπως κ στο μενού που το έκανε από πιο πριν.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την 12.5. Αυτό που έκανα ήταν να ανοίξω το αρχείο μέσω leafpad και άλλαξα το forcerotation σε 1, το έσωσα και τα έκλεισα όλα.Αλλά όταν πήγα να ξεκλειδώσω το κιν δεν ήρθε σε portrait (οπως είδα σενα βιντεακι στο youtube), στα μηνυματα δεν γύριζε, στον app manager γυρίζει, όπως κ στο μενού που το έκανε από πιο πριν.

 

Τουλαχιστον αλλαξες την τιμη.Εγω που δεν μπορω να την αλλαξω..Μπορεις να μου πεις βημα βημα τι εκανες?Εγραψα ποιο πανω τι εκανα κοιτα λιγο και πες μου αν μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα κάτι διαφορετικό από οτι περιγράφουν τα παιδιά. Μπήκα στο xterminal,πηρα δικαιώματα root, έγραψα την εντολή να ανοίξει το αρχείο με το leafpad,πάτησα πάνω στην μπάρα να μου βγάλει το menu->search, βρήκα το forcerotation και το έκανα 1. Πάτησα save και τέλος.

 

Τώρα γυρνάει παντού σχεδον.Ήθελε τον χρόνο του! :) :) :) :)

Edited by tempelakos
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Γιατι σε εμενα να μην βρησκει το forcerotation...τι να πω.Δεν μπορω να το διαγραψω και να το κανω απο την αρχη?
Link to comment
Share on other sites

μήπως το γράφεις λάθος?Δεν χρειάζεται να το σβήσεις.

 

Εχω δοκιμασει τοσες φορες απο χθες το βραδυ εχω μαθει απ'εξω τις εντολες..τι αλλο μπορω να κανω αφου δινω εντολες με βαζει στο leafpad παταω αναζητηση forcerotation και δεν βγαζει τιποτα και στις ρυθμισεις λεει την version που πρεπει..

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν δεινω την τελευταια εντολη(usr/share/hildon-desktop/transitions.ini) δεν μου εμφανιζει κατι στο leafpad μηπως αυτο ειναι το προβλημα?Εγω νομιζα οτι επρεπε να πατησω στην αναζητηση forcerotation και μετα να εμφανιση κατι στην οθονη.Δεν ξερω εχω μπερδευτεί.Ειναι τοσο απλο δεν ξερω τι εγινε λαθος.
Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν δεινω την τελευταια εντολη(usr/share/hildon-desktop/transitions.ini) δεν μου εμφανιζει κατι στο leafpad μηπως αυτο ειναι το προβλημα?Εγω νομιζα οτι επρεπε να πατησω στην αναζητηση forcerotation και μετα να εμφανιση κατι στην οθονη.Δεν ξερω εχω μπερδευτεί.Ειναι τοσο απλο δεν ξερω τι εγινε λαθος.

 

Πατάς leafpad και μετα enter;;

Κανονικά γράφεις leafpad[κενό](την παραπάνω διαδρομή του transitions.ini)..μια εντολή όλο αυτο..

Αναζήτηση για το forcerotate δε χρειάζεται να κανεις..είναι στο τέλος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια ηταν μεγαλο λαθος μου γαιτι ξεκινουσα ετσι usr και οχι ετσι /usr.Το ειχα αποθηκευσει στο pc λαθος και καθε φορα το εβλεπα απο εκει..Ευχαριστω για την βοηθεια σας.

Και απο βιντεο που εχω δει δεν γυριζει η επιφάνεια εργασίας.

Οταν ξεκλιδωνεται την συσκευη και την εχετε καθετα..η μπαρα ειναι κανονικα?

Για overclocing θα μπω παλι στο x terminal και θα πατησω sudo gainroot εντερ και μετα kernel-config limits x y

kernel-config save myconfig

kernel-config default myconfig

η μια μετα την αλλη απλα με κενο?

Edited by BILLY_89
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα γιατί δεν μου δούλευε το rotation νωρίτερα.Φταίει το Humanity Theme. Όταν έβαλα το μανίσιο εκανε rotate παντού.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γιατι δεν μου κανει save το αρχειο? στον ιδιο path δεν πρεπει να το αποθηκευσω παλι? με το ιδιο ονομα? μου λεει (can not open file to write)
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τις 9 home screens οφείλεται στην εφαρμογή theme customizer και η λύση βρίσκεται εδώ. Αν πραγματοποιήσετε τα βήματα του post θα χαθεί η δυνατότητα resizing των εικονιδίων μέσα από τον theme customizer.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Μπηκες με δικαιω

ρε παιδια γιατι δεν μου κανει save το αρχειο? στον ιδιο path δεν πρεπει να το αποθηκευσω παλι? με το ιδιο ονομα? μου λεει (can not open file to write)

 

Μπηκες με δικαιωματα root χρηστη;

Το πρόβλημα με τις 9 home screens οφείλεται στην εφαρμογή theme customizer και η λύση βρίσκεται εδώ. Αν πραγματοποιήσετε τα βήματα του post θα χαθεί η δυνατότητα resizing των εικονιδίων μέσα από τον theme customizer.

 

Ποιο προβλημα; Εγω εχω 9 homescreens και εχω και καποια εικονιδια resized απο τον theme customizer.

Οι αρχικές επιφάνειες εργασίας γυρίζουν με κάποιον τρόπο σε portrait;

 

Καθομουν και το σκεφτομουν σημερα και μαλλον πρεπει αν ειναι πολυ δυσκολο. Σκεψου πως βαζουμε οτι θελουμε, οπου θελουμε, θα πρεπει να βρεθει τροπος να τακτοποιουνται σε portrait, πραγματα που το θεωρω αν οχι αδυνατο, πολυ δυσκολο. Υπαρχουν widget που πιανουν ολη την οθονη σε landscape οπως το omweather. Αυτο που θα παει σε portrait; Μην πω για τα wallpappers. Θα γυριζουν και αυτα; Προς τα που θα κανουν scroll;

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι καταφερα να το ανοιξω το αρχειο αλλα δεν μπορω να αποθηκευσω το αλλαγμενο αρχειο ...δεν με αφηνει...γινεται καως συγκεκριμενα???

 

edit : οκ το έφτιαξα .σκαλωνει σε μερικες εφαρμογες βεβαια αλλα οκ :)

Link to comment
Share on other sites

Παδια οταν ξεκλιδωνεται την συσκευη και την εχετε καθετα..η μπαρα ειναι κανονικα?

 

Είναι σε portrait αλλά από κάτω αν πρόσεξες φαίνεται το wallpaper. Επίσης για να εμφανιστεί η μπάρα ξεκλειδώματος θέλει 2 φορές πάτημα το power button.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

αν αλλαξουμε την τιμη στο forced rotation θα μπορουμε αργοτερα να την επαναφερουμε στην αρχικη ρυθμιση?
Link to comment
Share on other sites

Με το που θα την βάλεις στο 0 τότε απενεργοποιείται. Προς το παρόν κάνουμε αυτές τις ρυθμίσεις χειροκίνητα μέσα από το αρχείο transitions.ini, αργότερα θα υπάρξει γραφικό περιβάλλον. Για το πως να ενεργοποιήσουμε και τα άλλα εφέ που προστέθηκαν σήμερα μπορείς να δεις εδώ.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Είναι σε portrait αλλά από κάτω αν πρόσεξες φαίνεται το wallpaper. Επίσης για να εμφανιστεί η μπάρα ξεκλειδώματος θέλει 2 φορές πάτημα το power button.

 

Η μπαρα ξεκλειδωματος δεν ειναι σωστη τωρα οταν ειναι σε portrait η συσκευη.Ειναι λες και κολλησε αλλου η "μπιλια" που σερνουμε αλλου το ορθογωνιο κουτακι.Αν επαναφερω την τιμη στο μηδεν και μετα παλι στο 1 υπαρχει περιπτωση να αλλαξει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...