Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.Το Σαββατο αγορασα ενα μετα μεταχειρισμενο n900.Το κινητο τρεχει στα 825ghz ετσι τουλαχιστον μου ειπε αυτος που μου το εδωσε αλλα δεν τον ρωτησα πως μπορω να το αλλαξω και θα ηθελα να μαθω για να το παω στα 700ghz.Το κινητο ειναι στα αγγλικα και γι'αυτο δυσκολευομαι λιγο.Σκεφτομαι να το κανω reset για να το "χτισω" μονος μου απο την αρχη αλλα προς το παρον τι πρεπει αν κανω γιατι δεν θελω να τρεχει στα 825ghz.Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σκεφτομαι να το κανω reset για να το "χτισω" μονος μου απο την αρχη[..]

 

Αυτο να κανεις.

 

Ποσο το πηρες τελικα?

 

υγ: το ο,τι δεν ξερεις καλα αγγλικα ειναι ενα θεμα οταν προκειται για κινητο του στυλ του Ν900.

κινητο δηλαδη που παιρνει πολλες μοντες και πολλα πειγματα, χρησιμα παντα. με προγραμματα, applications, και εντολες (xterm) που ειναι ολες στα αγγλικα.

 

το μονο απλο που μπορεις να κανεις σε πρωτη φαση ειναι να περασεις την ελληνικη μεταφραση. ετσι τουλαχιστον το μενου θα ειναι στα ελληνικα.

 

ψαξε την στον app manager.

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αυτο να κανεις.

 

Μηπως μπορεις να μου πεις που πρεπει να παω για να το κανω?Γιατι δεν τα παω καλα με τα αγγλικα και ειναι και αλλα λειτουργικο και μου ειναι λιγακι δυσκολο. :)

Να κανω το reset πρωτα και μετα θα γινουν ολα.Ελπιζω να μην υπαρχει θεμα με το προγραμμα με την ελληνικη μεταφραση.Πως γινεται το reset ομως.. :p

Edited by BILLY_89
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Οπως καταλαβα στα wm εινα λιγο ποιο ευκολα τα πραγματα...δεν με πειραζει καθολου αλλα..πρεπει να παω Menu μετα Settings και μετα About Product που το εκανα και μονος μου μετα απο εκει τι πρεπει να κανω?Εμενα λεει στην version <unknown>
Link to comment
Share on other sites

Για να τα σβήσεις όλα(και τη μνήμη των 28gb που προφανώς έχει/είχε τα αρχεία απ αυτόν που το πήρες) πρέπει να το φλασάρεις με την vanilla image. Εδώ μπορείς να δεις έναν οδηγό για το πως να φλασάρεις τη μνήμη των 2gb και ουσιαστικά να σβήσεις τα προγράμματα και να χάσεις το overclock. Για λεπτομέρειες διάβασε προηγούμενες σελίδες και ξαναρώτα αν κολλήσεις κάπου συγκεκριμένα.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Ετσι και αλλιως μετα θα ξανα βαλω το overclock.μου φαινεται καπως..ειχα συνηθίσει αλλιως..

 

Καλα ενα απλο reset ηθελα να κανω αλλα δεν ειναι οσο απλο νομιζα..

 

Δηλαδη πρεπει αν κανω αυτο (Menu - File Manager - N900* (παρατεταμένη πίεση) - Format) για την εσωτερικη μνημη και αυτο(Menu - More - File Manager - Memory Card**(παρατεταμένη πίεση) - Format.) για την κάρτα μνήμης.

Το overclock ειναι προγραμμα που το βρισκεις μεσα στην συσκευη?Εννοω απο τα προγραμματα που εχει μεσα για να τα κατεβασεις.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Το Σαββατο αγορασα ενα μετα μεταχειρισμενο n900.Το κινητο τρεχει στα 825ghz ετσι τουλαχιστον μου ειπε αυτος που μου το εδωσε αλλα δεν τον ρωτησα πως μπορω να το αλλαξω και θα ηθελα να μαθω για να το παω στα 700ghz.Το κινητο ειναι στα αγγλικα και γι'αυτο δυσκολευομαι λιγο.Σκεφτομαι να το κανω reset για να το "χτισω" μονος μου απο την αρχη αλλα προς το παρον τι πρεπει αν κανω γιατι δεν θελω να τρεχει στα 825ghz.Ευχαριστω.

φιλε ελπιζω να σε προλαβα.στο μενου εφαρμογων πρεπει να εχεις ενα εικονιδιο με το ονομα uninstaller η καπως ετσι (δε θυμαμαι).με ενεργη συνδεση στο νετ απο αυτο το εικονιδιο θα βγαλεις το overclock πρωτα ωστε να επαναφερεις το original kernel της νοκια.ΜΗΝ ΑΓΓΙΞΕΙΣ ΑΠΟ APP MANAGER ΤΟ ENCHANCED LINUX KERNEL.ρωτησε τα παιδια εδω για περισσοτερες λεπτομερειες.

 

ουπςς... γκαφα.σορρυ αναποσπαστε που μπηκα τσοντα αλλα δεν διαβασα το ποστ σου στην προσπαθεια μου να προλαβω το φιλο μην την πατησει οπως εγω με το overclock και μεινει κανα δυο μηνες χωρις τηλεφωνο.

Edited by geoflo
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε παιδια ενω δεν εχω καρτα μνημης στο τηλεφωνο υπαρχουν ακομα προγραμματα που ειχε αυτος αποθηκευμενα στην καρτα μνημης.Πως να τα σβησω αφου στο file manager υπαρχει μονο το nokia n900
Link to comment
Share on other sites

Τα προγραμματα τα κανεις απεγκατασταση απο το app manager.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα αφου δεν υπαρχει καρτα μεσα και δεν δειχνει τπτ εκτος απο το nokia n900 στο file manager. Edited by BILLY_89
Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογες ετσι κι αλλιως δεν γινονται εγκατασταση στην καρτα μνημης αλλα στην εσωτερικη σε ενα partition 2Gb. Που δεν δειχνει τιποτα ,στο menu; Δεν εχει app manager;

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εκανες Format ειναι το μεγαλο partition των 27Gb. Οι εφαρμογες ειναι σε αλλο Partition που δεν το βλεπει ο file manager. Αποψη μου, καλυτερα να κανεις ενα reflash κκαι μετα να αρχιζεις να σκαλιζεις το κινητο. Τις εφαρμογες τις διαχειριζεσαι απο το menu με το app manager.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου έβγαλε αναβάθμιση από την κοινότητα την 20.2010.36-2maemo12.

Με μια γρήγορη ματιά εντόπισα 2 αλλαγές:

1)Έχουμε πλέον Portrait mode στο κεντρικό menu

2)Στα settings->General έχει προστεθεί η επιλογή About Community SSU

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου έβγαλε αναβάθμιση από την κοινότητα την 20.2010.36-2maemo12.

Με μια γρήγορη ματιά εντόπισα 2 αλλαγές:

1)Έχουμε πλέον Portrait mode στο κεντρικό menu

2)Στα settings->General έχει προστεθεί η επιλογή About Community SSU

τελειο! Αν καταφερουν να κανουν force rotate σε ολες τις εφαρμογες και τα menu θα μενει το desktop που νομιζω ειναι αρκετα δυσκολο απο οσα διαβαζω να γινει. Πλεον εχουμε και 9 desktop :P

PR 1.3.3.7-6

20.2010.36-2maemo12

hildon-home

* Fixed bug #11933: Hildon-desktop has support for 9 views, but the ui only allowed to enable 4

hildon-desktop

* Applied Thomas Perl's Z-axis, forced rotation, and tactile patches (edit /usr/share/hildon-desktop/transitions.ini, bottom section)

* Fixed bug #10783: Russian keymap works incorrectly when pressing CTRL button.

modest

* Fixed bug #11910: Horizontal scrolling

libcpaboutcssu

* Initial release, this is a widget for the control panel that shows cssu version and a thanks message

hildon-control-panel

* Enabled portrait mode support

hildon-application-manager

* Applied Thomas Perl's patch for portrait mode

 

Retrieved from "http://wiki.maemo.org/Community_SSU/Changelog"

Ανεβασα και ενα μικρο video

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Τελειο και το τελευταιο update της κοινοτητας.

 

Που να βγει και η stable εκδοση...! Μπραβο και παλι μπραβο!

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Στο file manager λεει μονο Nokia n900 και το εκανα format.Τωρα δλδ ειμαι οκ?

 

Φίλε μου άλλο είναι το App. Manager (Διαχείρηση εφαρμογών) και άλλο το File Manager (Διαχείρηση αρχείων). Οι εφαρμογές γίνονται εγκατάσταση από το App Manager και μόνο από εκεί μπορείς να τις διαχειρηστείς. Καλό θα ήταν να ψάξεις πολύ καλά για το πως να κάνεις re-flash στο κινητό και να το γυρίσεις στα 600MHz που είναι οι βασικές του ρυθμίσεις και μετά άμα θέλεις μπορείς να μου στείλεις PM για να βάλεις Ελληνικά στην συσκευή και γενικά να την προσαρμώσεις στις ανάγκες σου. Μπορεί να το είχα για λίγο καιρό, αλλά βρήκα αρκετά με τα οποία γίνεται πολύ καλύτερο και με αρκετή ασφάλεια, αφού δεν μου έβγαλε κάποιο πρόβλημα.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

η τεραστια δικια μου απορια που θα ηθελα τα φωτα σας ειναι οσο αναφορα το flash 10.1 . βλεπω απο'δω και απο'κει οτι το n900 τελικα δεχεται flash 10.1

(http://www.pestaola.gr/flash-10-1-for-nokia-n900/)

(http://talk.maemo.org/showthread.php?t=69195&page=3)

τελικα η πατατα δεχεται ή δε δεχεται σε maemo εκδοση;;;

εκανα ενα τεστ να παιξω cityville και ουτε καν παιζει. (εχω βαλει και το tweak flash plugin).

ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Bγηκε και το νεο cssu update. Το maemo12.1

 

Και το επισημο thread στο maemo.org εχει παρει φωτια.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

2 θεματάκια..1) στα accounts μου (fb,msn,skype κλπ) βλέπω κτ περιεργο.. ενω το fb το εχω περάσει μεσω jabber κ ολα οκ....οταν ανοιγω availibility, βλέπω επίσης to email μου που εχω βάλει στο fb σαν...δευτερο account...το οποιο δεν μπορώ να σβήσω..εχω δοκιμασει να σβησω το jabber, αυτο ομως εξακολουθει να υπάρχει χωρις να μπορώ να βλεπω ποιος ειναι Online(οι αλλοι με βλέπουν)..με το jabber πανω, τα μηνύματα μου έρχονται 2 φορες......solutions?????

2) μολις πέρασα το update της κοινοτητας πάντως...δεν μπορει να δουλέψει μια εφαρμογή για overclock που εχω εγκαταστήσει στην κεντρική οθόνη η οποια με εξυπηρετούσε παρα πολυ.. :(

Rock n' Roll will never die...
Link to comment
Share on other sites

Καλεσπερα σας.Εχει δοκιμασει κανεις να βαλει μεγαλυτερη μπαταρια στο ν900?Εψαξα στο google και βρηκα αυτην..Keva 1700mAh BL-5J.Ξερει κανεις κατι?Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε μου βγάζει να κάνω αναβάθμιση.

Τι πρέπει να κάνω? Πως θα την βρω για να την κατεβάσω?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε μου βγάζει να κάνω αναβάθμιση.

Τι πρέπει να κάνω? Πως θα την βρω για να την κατεβάσω?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Μπες από το κινητό σου σε αυτή τη σελίδα και πάτα δεξιά επάνω Install testing. Απο εκεί και πέρα θα τα κάνει μόνο του απλά θα πρέπει να πατάς κάποια ΟΚ και Accept.

tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες , εχω μια ερωτηση . Εχω κανει update to ovi suite sto pc και εκανα επισης και συγχρονισμο του N900,παρατηρησα πως οταν αποσυνδεω το κινητο απο το pc και εχω συνδεθει μεσο του wifi στο router, μου βγαζει στο file manager ενα νεο εικονιδιο που ονομαζετε shared media !! Ξερει κανενας τι ειναι ?? ευχαριστω :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...