Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Pre-Release)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

OK! Εσύ κάτσε και περίμενε φίλε μου! Πάντως, καλό είναι να μη μένεις στους τίτλους αλλα να προχωράς στο περιεχόμενο! Γιατί έτσι θα διάβαζες τι ακριβώς είπε ο Niklas Savander: ''...Nokia's head of sales Niklas Savander is stressing that only "a very small number" of users are affected with this problem now'':blink:

 

ΟΚ εγώ σίγουρα θα περιμένω, γιατί το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι αρκετά σοβαρό και δεν είναι πρόβλημα που διορθώνετε με μια απλή αναβάθμιση από ότι φαίνεται.

Τώρα αν θα είμαι μέσα σε αυτούς τους λίγους τυχερούς δε το ξέρω αλλά προτιμώ να μη το ρισκάρω.

Το Ν97 mini που έχω αυτή τη στιγμή το πήρα τη πρώτη μέρα κυκλοφορίας του πριν ένα χρόνο ακριβώς, ήμουν πεπεισμένος ότι δε θα μου έβγαζε κανένα πρόβλημα, όπως και συνέβη. Με το Ν8 έχω τις αμφιβολίες μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κατ ' αρχας δεν εβρισα γιατι αυτα που εγραψα δεν ξερει κανεις σας τι εννοουσα. οποτε η λογοκρισια του moderator δεκτη αλλα απροσεκτη!!!

 

:offtopic:

Δεν νομίζω ότι αναφερόταν σε εσένα προσωπικά, αλλά λένε όποιος έχει τη μύγα...

 

Όσο για το "δε ξέρουμε το τι εννοούσες", στο χέρι σου είναι να μας το γράψεις και να το εκφράσεις όσο καλύτερα μπορείς.

 

/offtopic

 

Για το "πρόβλημα" της τροφοδοσίας, δεκτό αλλά δεν χρειάζεται να φέρνουμε και την καταστροφή.

Γιαυτό περιμένουμε να πάρουμε κινητό με το ελληνικό product code για να είμαστε καλυμμένοι σε τέτοια θέματα.

Edited by mpapad
Link to comment
Share on other sites

μολις περασα απο το καταστημα στο αιγαλεω και οντως εχουν μια συσκευη live

πρωτες εντυπωσεις πολυ θετικες αλλα δεν μπορω να πω παραπανω γιατι σε 5 λεπτα δεν μπορεις να εχεις πληρη εικονα

απο οτι μου ειπε η κοπελα θα το εχει απο 1η δεκ. και θα ειναι στα 510 ευρω.

 

να συμπληρωσω οτι παροτι το καταστημα ειναι nokia care(επισημο νοκια δηλαδη) η συσκευη δεν ειχε ενα απο τα product code της πρωτης σελιδας αλλα ενα διαφορετικο και ψαχνοντας στο navifirm ειδα οτι ηταν της cosmote.

Edited by chocbhed_6630
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγραψα αυτη την σκεψη μου σε εντελως φιλικο επιπεδο γιατι νοιωθω οτι εδω ειμαστε μια παρεα. Την γνωμη σας ηθελα να μαθω. Ενταξει ισως ηταν αστοχο αυτο που εγραψα απλα γνωριζω οτι η νοκια βγαζει πολλες φορες μοντελα κοντα σε επιτυχημενα (Ν95 - Ν95 8γκ)! Ειμαι πολυ καιρο μελος στο φορουμ και παντα διαβαζω και ενημερωνωμαι απο εδω και δεν νομιζω οτι αυτο που εγραψα προκαταβαλει καποιον. Για αλλη μια φορα συγγνωμη.-

 

Μα καλά γιατί ζητάς συγγνώμη και από ποιούς,δεν είναι μια μεγάλη παρέα και δεν δέχονται και τίποτα από κανέναν σχετικά με ένα κινητό που ούτε έχουν πιάσει στα χέρια τους:wacko:,εσύ καλά εκφράστηκες γιατί στις τελευταίες σελίδες αυτό το συμπέρασμα βγαίνει(καθυστέρηση διάθεσης και κάποια προβληματα που σιγά σιγά εμφανίζονται που βέβαια τα κρίνουν στοχευμένα δυσφημιση από μη ευρωπαίους bloggers.....:lol::lol:-έχουν πλάκα πάντως),μη μασάς-χαίρομαι που γράφω στο υπο μεταφορά(συντομα) off topic γιατί έχει παραγίνει το κακό.

Εγώ ΔΕΝ είμαι αντιN8 γιατί το αγόρασα πριν καιρό και το δοκίμασα 2-3 μέρες και δεν μου έκανε,έγραψα διάφορα(την γνώμη μου προτίστως) και οι αντιδράσεις ήταν πολλές,αλλά τουλάχιστον έγραψα και τα θετικά που είναι αρκετά και είμαι σίγουρος πως και ο mirrorofsorrow θα τα έχει εντοπίσει,αλλά τώρα πλεον το παιχνίδι έχει πάει σε άλλο επίπεδο.

Δεν ξέρω αν έχουν αντιληφθεί κάποιοι πως αντιμετωπίζουν το ενδεχόμενο να πέσουν σε συσκευή που μπορεί να τους μείνει στο άσχετο(έστω σε πολύ μικρό ποσοστό όπως λέει και ο Niklas Savander-τι να πει και ο ανθρωπος οτι η επόμενη παρτίδα ξεκινα το νέο έτος...),εμένα σίγουρα ποσώς με ενδιαφέρει(δικά σας τα λεφτά) αλλά είπαμε,βγάλτε κάποιοι τις παρωπίδες και όταν βγεί με το καλό....:lol::lol:(έχει πλάκα πάντως αυτή η αναμονή) μακάρι να μην τύχει σε κανέναν.

Μην αποπαίρνετε όποιον γράφει κάτι διαφορετικό,δυστυχώς το Ν8 είναι αν μη τι άλλο ένα topic που δημιουργεί προβληματισμό αυτή τη στιγμή και δεν μαζεύεται εύκολα.

Οποιος προλάβει το διαβάζει πριν μεταφερθεί με τα άλλα στο off topic μαζί με μια συμβουλή για ηρεμία και σύνεση.

Link to comment
Share on other sites

@rostropol:

+1 Σωστός!

 

Υ.Γ.

Σιγά που θα κάτσω να απολογούμαι στον καθένα - όποιος δεν γουστάρει να διαβάζει κάποιον μπορεί να τον βάλει σε "Λίστα Αγνόησης" και τέλος ;)

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Θα πω κάτι εξ' αφορμής πάντως του θέματος - μην αγοράζεται ποτέ τις αρχικές παρτίδες! Ποίος δεν θυμάται τα τεχνικά προβλήματα του Κ800i όταν πρώτο βγήκε; Εγώ το αγόρασα στο τέλος της ζωής του ως προϊόν, ε λοιπόν απεδείχθη εξαιρετική συσκευή - σκυλί! Το ίδιο θα συμβεί και με το Ν8, αφήστε να ωριμάσει λίγους μήνες, να γίνουν τα πρώτα hardware revisions του, να έρθουν τα πρώτα firmware updates του και όλα θα πάνε καλά. Τώρα βέβαια αν είσθε ανυπόμονοι, ok ρισκάρετε, αν από την άλλη πλευρά αλλάζετε κινητό κάθε 3 ή 6 μήνες ok καταλαβαίνω ότι δεν μπορείτε να περιμένετε. Αν όμως θέλετε κινητό για εργασία, που θα το κρατήσετε για μερικά χρόνια, καλύτερα να περιμένετε κανένα εξάμηνο.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

σε λιγο θα δειτε τι και πως για να κανετε το Ν8 σε περιπτωση που δεν εχει Ελληνικα ,απλα να αποκτησει...................
Link to comment
Share on other sites

Θα πω κάτι εξ' αφορμής πάντως του θέματος - μην αγοράζεται ποτέ τις αρχικές παρτίδες! Ποίος δεν θυμάται τα τεχνικά προβλήματα του Κ800i όταν πρώτο βγήκε; Εγώ το αγόρασα στο τέλος της ζωής του ως προϊόν, ε λοιπόν απεδείχθη εξαιρετική συσκευή - σκυλί! Το ίδιο θα συμβεί και με το Ν8, αφήστε να ωριμάσει λίγους μήνες, να γίνουν τα πρώτα hardware revisions του, να έρθουν τα πρώτα firmware updates του και όλα θα πάνε καλά. Τώρα βέβαια αν είσθε ανυπόμονοι, ok ρισκάρετε, αν από την άλλη πλευρά αλλάζετε κινητό κάθε 3 ή 6 μήνες ok καταλαβαίνω ότι δεν μπορείτε να περιμένετε. Αν όμως θέλετε κινητό για εργασία, που θα το κρατήσετε για μερικά χρόνια, καλύτερα να περιμένετε κανένα εξάμηνο.

 

To θέμα είναι όμως αν οι παρτίδες που θα έρθουν στην Ελλάδα ανήκουν στις πρώτες ή οι πρώτες απορροφήθηκαν από τις μεγάλες αγορές κι έτσι τα προβλήματα που εντοπίστηκαν, αποκαταστάθηκαν. Ωστόσο δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι ακόμη και στις πρώτες παρτίδες το ελαττωματικό προϊόν δεν το είχαν όλοι. Και μάλιστα το πρόβλημα περιοριζόταν σε δυο-τρεις χώρες.

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι όμως αν οι παρτίδες που θα έρθουν στην Ελλάδα ανήκουν στις πρώτες ή οι πρώτες απορροφήθηκαν από τις μεγάλες αγορές κι έτσι τα προβλήματα που εντοπίστηκαν, αποκαταστάθηκαν. Ωστόσο δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι ακόμη και στις πρώτες παρτίδες το ελαττωματικό προϊόν δεν το είχαν όλοι. Και μάλιστα το πρόβλημα περιοριζόταν σε δυο-τρεις χώρες.

 

ποιες χωρες ηταν αυτες φιλε? μαλλον σημασια εχουν τα εργοστασια παραγωγης με τα ελλατωματικα μηχανηματα συναρμολογησης εαν μπορουμε να βρουμε κατι τετοιο.

 

σε λιγο θα δειτε τι και πως για να κανετε το Ν8 σε περιπτωση που δεν εχει Ελληνικα ,απλα να αποκτησει...................

 

ελπιζω να μη ποσταρεις κατι γνωστο flashing με Phoenix κτλ. Η ειδηση θα ειναι κανας νεος τροπος να αλλαξουμε product code.

 

Δεν ξέρω αν έχουν αντιληφθεί κάποιοι πως αντιμετωπίζουν το ενδεχόμενο να πέσουν σε συσκευή που μπορεί να τους μείνει στο άσχετο(έστω σε πολύ μικρό ποσοστό όπως λέει και ο Niklas Savander-τι να πει και ο ανθρωπος οτι η επόμενη παρτίδα ξεκινα το νέο έτος...),εμένα σίγουρα ποσώς με ενδιαφέρει(δικά σας τα λεφτά) αλλά είπαμε,βγάλτε κάποιοι τις παρωπίδες και όταν βγεί με το καλό....:lol::lol:.

 

 

δηλαδη λες οτι ολα τα φετινα κινητα ανηκουν στην ιδια παρτιδα?

Edited by aristotelhs2060
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

ποιες χωρες ηταν αυτες φιλε? μαλλον σημασια εχουν τα εργοστασια παραγωγης με τα ελλτωματικα μηχανηματα συναρμολογησης να μπορουμε να βρουμε κατι τετοιο.

 

 

 

ελπιζω να μη ποσταρεις κατ γνωστο. Η ειδηση θα ειναι κανας νεος τροπος να αλλαξουμε product code.

 

ποιο ειναι το γνωστο,αν ειναι να μην ετοιμασω οδηγο.γιατι με αυτο που θα δειξω γινετε αλλαγη code

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα έχουν και μη ελληνικές συσκευές. Ειδικά στην περίπτωση του Ν8, το έχει πάρει ήδη ένας χρήστης και έγραψε λίγες σελίδες πίσω ότι ήταν παραεισαγωγής. Από την στιγμή που δεν έχουν έρθει επίσημα στην ελληνική αγορά, όποιος και να τα πουλάει, δεν θα είναι τα ελληνικά με τα product codes που αναφέρονται στο πρώτο ποστ του θέματος.

 

το κινητο ειναι ελληνικης εισαγωγης απο Wind Hellas παραλαβη 5/12/2010

http://www.armaoseshop.gr/e-shop.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=347&category_id=11

Armoas Telecom
Link to comment
Share on other sites

το κινητο ειναι ελληνικης εισαγωγης απο Wind Hellas παραλαβη 5/12/2010

http://www.armaoseshop.gr/e-shop.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=347&category_id=11

Στην καλύτερη τιμή το έχεις και ελληνικό,φέρε κομμάτια πολλά στο λαό.....:);)

Link to comment
Share on other sites

ποιο ειναι το γνωστο,αν ειναι να μην ετοιμασω οδηγο.γιατι με αυτο που θα δειξω γινετε αλλαγη code

τα παιδια λεγοντας το γνωστο εννοουν με το προγραμμα nemesis που δεν λειτουργει στο ν8

εαν εχεις καποιο αλλο τροπο που να δουλευει

σε παρακαλουμε ολοι να μας δωσεις τα φωτα σου

Link to comment
Share on other sites

για να λεω λοιπον θα σας δειξω πως θα το γυρισετε στα Ελληνικα προφανως υπαρχει τροπος που λειτουργει

υπομονη να κανω upload τα αρχεια.

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως θέλετε κινητό για εργασία, που θα το κρατήσετε για μερικά χρόνια, καλύτερα να περιμένετε κανένα εξάμηνο.

Ναι αλλα οι καλες προσφορες βγαινουν τα χριστουγεννα και το Ν8 μεχρι τοτε θα εχει ερθει, αν περιμενουμε κανενα 6μηνο τοτε ας το κανουμε 12μηνο για να πετυχουμε καμια προσφορα.:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδία πήγα σε νοκια care και το ειδα Live....

 

Απιστευτο..... Τέλειο... ο τύπος με έβαλε και έπεξα και need for speed με συνδεση hdmi σε τηλεώραση.... απιστευτο

 

Αυτο που ειδα ειναι οτι οταν εισαι συνδεδεμένος στην τηλεωραση δεν μπορει να κάνει ζοομ στις φωτογραφίες και αργει λιγο στην αποκριση... σε αντιθεση οταν εισαι στο κινητο που δεν κολάει δεν πας να το λίωνεις.... και πραγματικά το έλιωσα... το πηγενα τρελά...

 

Αναμονη μου ειπε 510 και αφιξη 1 Δεκεμβριου...

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα απο Πλαισιο Στουρναρη και σε ερωτηση μου για διαθεσιμοτητα του Ν8 η πωλητρια μου απαντησε οτι το περιμενουμε,αλλα δεν ξερει ακριβως ποτε.Παντως μεχρι 4-5 δεκεμβρη θα εχει ερθει στα 519 ευρω.Ελληνικο product της λεω? και με λιγη απορια στα ματια μου απαντησε μονολεκτικα ,ναι.Αυτα.....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Είδα και εγώ το Ν8 στην πατησίων.Γρήγορο,ωραία οθόνη,καταπληκτική ποιότητα κατασκευής,δεν κολλάει καθόλου!Και το έκανα σύγκριση με το omnia hd που έχω!!!Το συνιστώ ανεπιφύλαχτα.1/12 έρχεται λένε στα 520 περίπυ.
Link to comment
Share on other sites

για να λεω λοιπον θα σας δειξω πως θα το γυρισετε στα Ελληνικα προφανως υπαρχει τροπος που λειτουργει

υπομονη να κανω upload τα αρχεια.

Καλά για Phoenix και Navifirm δε χρειάζεται να ανεβάσεις τίποτα,τα βρίσκει όποιος θέλει(έχει βουήξει ο τόπος.....;)μαγαζά και παραμάγαζα.....).

Η ουσία είναι αν αλλάζει το product code,όλα τα άλλα δεν λένε τίποτα,κάτι μου λέει πως ούτε εσύ μπορείς να το κάνεις αυτό.....τουλάχιστον όχι ακόμα.;)

Link to comment
Share on other sites

εγω βρισκοντας με το navifirm το product code,κατεβασα to firmware και με το Phoenix σε 1 λεπτο το κινητο εγινε φουλ Ελληνικο.
Link to comment
Share on other sites

μολις περασα απο το καταστημα στο αιγαλεω και οντως εχουν μια συσκευη live

πρωτες εντυπωσεις πολυ θετικες αλλα δεν μπορω να πω παραπανω γιατι σε 5 λεπτα δεν μπορεις να εχεις πληρη εικονα

απο οτι μου ειπε η κοπελα θα το εχει απο 1η δεκ. και θα ειναι στα 510 ευρω.

 

να συμπληρωσω οτι παροτι το καταστημα ειναι nokia care(επισημο νοκια δηλαδη) η συσκευη δεν ειχε ενα απο τα product code της πρωτης σελιδας αλλα ενα διαφορετικο και ψαχνοντας στο navifirm ειδα οτι ηταν της cosmote.

 

Το είδα και εγω, το product code δεν είναι Cosmote αλλα generic/unbranded ενώ η ημερομηνία προσαρμοσμένης έκδοσης (8 Οκτωβρίου 2010) δείχνει οτι μιλάμε για πρώτη παρτίδα και ενδεχομένος να πέσουμε σε τηλέφωνο που αντιμετωπίζει το πρόβλημα του "ξαφνικού θανάτου".

 

059F047: N8-00 RM-596 Country Variant Greece GR Dark Grey V1

 

Ιδού και το πειστήριο, συγνώμη για την κουνημένη φωτογραφία όπως την είδα στην αρχή μου φάνηκε καλή αλλα όταν ήρθα σπίτι...

Edited by Spyr0s
Link to comment
Share on other sites

εγω βρισκοντας με το navifirm το product code,κατεβασα to firmware και με το Phoenix σε 1 λεπτο το κινητο εγινε φουλ Ελληνικο.

 

αυτη ηταν η γνωστη μεθοδος :) με αυτο τον τροπο δεν αλλαζει το Product code του κινητου αλλα μνο η γλωσσα. Ευχαριστουμε παντως

 

Το είδα και εγω, το product code δεν είναι Cosmote αλλα generic/unbranded ενώ η ημερομηνία προσαρμοσμένης έκδοσης (8 Οκτωβρίου 2010) δείχνει οτι μιλάμε για πρώτη παρτίδα και ενδεχομένος να πέσουμε σε τηλέφωνο που αντιμετωπίζει το πρόβλημα του "ξαφνικού θανάτου".

 

059F047: N8-00 RM-596 Country Variant Greece GR Dark Grey V1

 

Ιδού και το πειστήριο, συγνώμη για την κουνημένη φωτογραφία όπως την είδα στην αρχή μου φάνηκε καλή αλλα όταν ήρθα σπίτι...

 

κακο πολυ κακο! νομιζω επιβεβαιωνεται οτι τα κινητα που θα ρθουν στην ελλαδα καθως και ολα τα κινητα που θα βγουν φετος ανηκουν στην ελλατωματικη παρτιδα με το κινδυνο που λες. πως κινουμαστε απο δω και περα? Νομιζω πρεπει να αναφερθει στο facebook της nokia ελλαδας.

Edited by aristotelhs2060
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Το είδα και εγω, το product code δεν είναι Cosmote αλλα generic/unbranded ενώ η ημερομηνία προσαρμοσμένης έκδοσης (8 Οκτωβρίου 2010) δείχνει οτι μιλάμε για πρώτη παρτίδα και ενδεχομένος να πέσουμε σε τηλέφωνο που αντιμετωπίζει το πρόβλημα του "ξαφνικού θανάτου".

 

059F047: N8-00 RM-596 Country Variant Greece GR Dark Grey V1

 

Ιδού και το πειστήριο, συγνώμη για την κουνημένη φωτογραφία όπως την είδα στην αρχή μου φάνηκε καλή αλλα όταν ήρθα σπίτι...

δικιο εχεις

my mistake

ειχα σημειωσει λαθος το product code

Link to comment
Share on other sites

rostropol για να καταλαβω εσενα εμφανισε αυτο το προβλημα του ξαφνικου θανατου γιατι νομιζω κατι εχασα εδω?

 

νομιζω οτι στο θεμα του ποσοστου των ελλατωματικων N8 μπορει να μας διαφωτισει μονο καποιος με προσβαση στα πραγματα (πιθανον ανθρωπος της Nokia) αλλα και παλι γιατι να πει αληθεια αν το ποσοστο μεγαλωνει οσο το παιρνουν πιο πολλοι? για να χασει πελατεια?

 

παρεπιπτωντως ριξτε μια ματια εδω. πολλες αναφορες ρε παιδια.

 

http://discussions.europe.nokia.com/t5/forums/searchpage/tab/message?filter=location&location=Board%3Asmartphones&q=n8+power+down

 

Νομιζω οτι το καλυτερο θα ταν να κανουν ανακληση ολης της παρτιδας. Θα χασουν οικονομικ θα κερδισουν σε αξιοπιστια. Εγω προσωπικα εχω μια βδομαδα καιρο να δω αν θα ακυρωσω την παραγγελια ή να δω καποιο σημαντικο νεο (που δε νομιζω).

Edited by aristotelhs2060
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...