Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιο απο ολα τα προγράμματα εαν εχει κινηση σου δειχνει εναλλακτικη απο στενά;Το gmaps δεν το κάνει.
Το waze

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε μου το IGO χρησιμοποιεί χάρτες του HERE.
Το igo χρησιμοποιεί και here και tomtom. Σημασία όμως δεν έχει μόνο ο χάρτης, αλλά και ο αλγόριθμος που χρησιμοποιεί το κάθε πρόγραμμα ώστε να κάνει τη δρομολόγηση.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Κάποτε πίστευα ότι είναι ένα απο τα καλύτερα προγράμματα πλοήγησης αλλά παρατηρώ ότι τα μπερδεύει και στα απλά πράγματα .

Μιλάω για το Magic Earth Pro. Του έβαλα να με πάει απο την Αθήνα στο Βαθύ των Μεθάνων. Η photo τα λέει όλα . Τι δουλειά έχει το Λυγουριό στην διαδρομή μου ? Τελείως τρελό .

 

Thanks

Δεν φταίει το πρόγραμμα, ο χάρτης έχει κάποιο λάθος (πχ στο σημείο της διασταύρωσης) και σου βγάζει αυτή τη δρομολόγηση. Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες :p

 

Στο Pro έχεις ακόμα χάρτες της TomTom ή έχει πάρει τους Open Street Maps με κανένα update;

Link to comment
Share on other sites

Πιο απο ολα τα προγράμματα εαν εχει κινηση σου δειχνει εναλλακτικη απο στενά;Το gmaps δεν το κάνει.

Το gmaps,αρνειται να σε παει και εκτος αττικης οδου :lol: .Ενώ ειχα επιλεξει την αποφυγή διοδιων,σημερα 3 διαδρομες εβγαλε και επεμενε να με χωσει αττικη οδο.Πρεπει να παιρνει μιζουλα,δεν εξηγειται :lol:

Τελικα ειδα και αποειδα και μπηκα για δυο εξοδους.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Το gmaps,αρνειται να σε παει και εκτος αττικης οδου :lol: .Ενώ ειχα επιλεξει την αποφυγή διοδιων,σημερα 3 διαδρομες εβγαλε και επεμενε να με χωσει αττικη οδο.Πρεπει να παιρνει μιζουλα,δεν εξηγειται :lol:

Τελικα ειδα και αποειδα και μπηκα για δυο εξοδους.

Σε κάτι τέτοια αξίζει να έχεις ένα εναλλακτικό πρόγραμμα, όπως Sygic ή Igo.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλά νέα για όσους έχουν εφαρμογές GPS που βασίζονται σε μηχανή TTS για τη φωνητική τους πλοήγηση. Σήμερα βγήκε αναβάθμιση της μηχανής "κείμενο σε ομιλία" της Google και πλέον υποστηρίζει ελληνικά. Κι απ' ό,τι είδα, τα πάει πολύ καλά. Άρα δε χρειάζεται να αγοράσεις κάποια ξεχωριστή
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το igo χρησιμοποιεί και here και tomtom. Σημασία όμως δεν έχει μόνο ο χάρτης, αλλά και ο αλγόριθμος που χρησιμοποιεί το κάθε πρόγραμμα ώστε να κάνει τη δρομολόγηση.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δηλαδή θες να μου πεις ότι η πρώτη εταιρία παγκοσμίως που έβαλε in car navigation το 93' και νούμερο ένα offline map provider

(Navigon, Pioneer, IGO, Microsoft, Facebook κι οι μεγαλύτερες αυτοκινητοβιομηχανίες ) είναι χειρότερη στην δρομολόγηση απο το IGO.

 

http://www.traffic.com

http://www.navigation.com

 

Τα παραπάνω domains δεν είναι τυχαία.

 

Οταν εχει το 15% σου η Intel και το υπολοιπο 85% οι BMW, Audi και Mercedes-Benz κάτι ξέρουν.

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει το πρόγραμμα, ο χάρτης έχει κάποιο λάθος (πχ στο σημείο της διασταύρωσης) και σου βγάζει αυτή τη δρομολόγηση. Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες :p

 

Στο Pro έχεις ακόμα χάρτες της TomTom ή έχει πάρει τους Open Street Maps με κανένα update;

 

Δέν ξέρω πώς το βλέπω αυτό που μου λές φίλε μου για τον χάρτη , πάντως μέσα στίς πληροφορίες λέει Map Version 7.186

 

Thank you

Link to comment
Share on other sites

@ceron

Στην απάντηση που έδωσες σε κάποιον και ανέφερες ότι το Igo χρησιμοποιεί χάρτες Here, συμπλήρωσα ότι χρησιμοποιεί και Tomtom.

Από εκεί και πέρα δεν υπονόησα ότι κάποιο πρόγραμμα είναι καλύτερο από κάποιο άλλο, είπα απλά ότι πέρα από το χάρτη παίζει ρόλο και το πρόγραμμα. Δύο προγράμματα με τον ίδιο χάρτη μπορεί να κάνουν διαφορετική δρομολόγηση. Δε νομίζω να διαφωνείς σε κάτι από αυτά.

Τώρα για το ποιό πρόγραμμα είναι καλύτερο η απάντηση είναι μία. Όποιο βολεύει τον καθένα!

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Παντως σαν χαρτες εχω την αισθηση οτι ειναι καλυτεροι οι Here.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Το gmaps,αρνειται να σε παει και εκτος αττικης οδου :lol: .Ενώ ειχα επιλεξει την αποφυγή διοδιων,σημερα 3 διαδρομες εβγαλε και επεμενε να με χωσει αττικη οδο.Πρεπει να παιρνει μιζουλα,δεν εξηγειται :lol:

Τελικα ειδα και αποειδα και μπηκα για δυο εξοδους.

Δυστυχώς το gmaps σε πηγαίνει μόνο από λεωφόρους, μερικά στενά ήταν το σπίτι μου και με πήγαινε γύρω-γύρω για να βγω στην λεωφόρο τουλάχιστον ένα χιλιόμετρο περισσότερο, θεωρεί ότι θα φτάσεις πιο γρήγορα αν πας από λεωφόρους, οπότε προτιμώ άλλες εφαρμογές πλοήγησης με ρύθμιση στην οικονομική διαδρομή για να με πηγαίνουν πιο κοντά και οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το gmaps σε πηγαίνει μόνο από λεωφόρους, μερικά στενά ήταν το σπίτι μου και με πήγαινε γύρω-γύρω για να βγω στην λεωφόρο τουλάχιστον ένα χιλιόμετρο περισσότερο, θεωρεί ότι θα φτάσεις πιο γρήγορα αν πας από λεωφόρους, οπότε προτιμώ άλλες εφαρμογές πλοήγησης με ρύθμιση στην οικονομική διαδρομή για να με πηγαίνουν πιο κοντά και οικονομικά.

 

εγώ πάντως την έχω βρει με αυτό τον τρόπο

gmaps για γρήγορη αναζήτηση διευθύνσεων - poi

sygic για πλοήγηση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως την έχω βρει με αυτό τον τρόπο

gmaps για γρήγορη αναζήτηση διευθύνσεων - poi

sygic για πλοήγηση

Συμφωνούμε για την αναζήτηση poi - διευθύνσεων το gmaps, και πλοήγηση με το sygic και να προσθέσω επίσης για ακόμα καλύτερη πλοήγηση το Here maps.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε για την αναζήτηση poi - διευθύνσεων το gmaps, και πλοήγηση με το sygic και να προσθέσω επίσης για ακόμα καλύτερη πλοήγηση το Here maps.

Foursquare για POI και πατώντας το direction σε πετάει κατευθείαν στο HERE για πλοήγηση.

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Σε κάτι τέτοια αξίζει να έχεις ένα εναλλακτικό πρόγραμμα, όπως Sygic ή Igo.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

 

οντως.Βασικα to gmaps το εχω για pois που δεν μπορω να βρω σε κανενα αλλο.

Το κακο ειναι οτι το igo δεν εβρισκε την οδο!!!Εψαχνα την φιλιππου στο χαλανδρι την οποια εβρισκε μεχρι καποιο νουμερο και μετα γινοταν αμαλια(αν θυμαμαι καλα) φιλιππου και προτιμησα το gmaps που την βρηκε απ΄ευθειας.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Here maps, waze ή Google maps και γιατί; θα βόλευε όταν σου δείχνει την γρηγορότερη διαδρομή να υπολογίζει και την κίνηση στους δρόμους. Κάνει κάτι τέτοιο το here;
Link to comment
Share on other sites

Here maps, waze ή Google maps και γιατί; θα βόλευε όταν σου δείχνει την γρηγορότερη διαδρομή να υπολογίζει και την κίνηση στους δρόμους. Κάνει κάτι τέτοιο το here;

το HERE σου δινει 3 επιλογες πριν ξεκινησεις.

Σε ολες σου δειχνει τη χιλιομετρικη αποσταση και την καθυστηρηση λογω κινησης (εαν υπαρχει)

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

το HERE σου δινει 3 επιλογες πριν ξεκινησεις.

Σε ολες σου δειχνει τη χιλιομετρικη αποσταση και την καθυστηρηση λογω κινησης (εαν υπαρχει)

Και το waze το κάνει αυτό

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ήθελα να πάω σήμερα στο σκρουτζομαγαζο tokinito.gr στην οδό λουδοβικου 14 στον Πειραιά και το genius maps δεν την είχε την οδό. το δοκιμάζει κάποιος να το επιβεβαιώσει; μου κάνει εντύπωση που δεν την είχε. φυσικά το gmaps την είχε κανονικά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντησω το πρωι που θα εχω το κινητό μου.

Κ γω μονο το genius maps χρησιμοποιώ

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται τα προγραμματα gps να βρισκουν την κινηση στους δρομους;

Το πιο σύνηθες είναι μέσω των κινητών μας.

Εμείς είμαστε η κίνηση στους δρόμους.

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται τα προγραμματα gps να βρισκουν την κινηση στους δρομους;

 

Κάπως ετσι.....

 

http://www.kathimerini.gr/kinhsh-stoys-dromoys

 

Έτσι......

 

http://www.astynomia.gr/traffic-athens.php

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

τελευταία ενημέρωση στην αστυνομία 20 Οκτωβρίου!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ήθελα να πάω σήμερα στο σκρουτζομαγαζο tokinito.gr στην οδό λουδοβικου 14 στον Πειραιά και το genius maps δεν την είχε την οδό. το δοκιμάζει κάποιος να το επιβεβαιώσει; μου κάνει εντύπωση που δεν την είχε. φυσικά το gmaps την είχε κανονικά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πράγματι, δεν την εχει. Θα τους το αναφέρω

 

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...