Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω το sygic 13.1.4 αλλά ακούγεται χαμηλά η φωνή στη πλοήγηση, όταν πάω στο αρχείο (test.wav) ακούγεται δυνατά. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να ανεβάσει τις ελληνικές φωνές του sygic; Η τελευταία έκδοση που κατέβασα μόνο την Δέσποινα μου δίνει.Θέλω τις άλλες που απαγγέλλει και τα ονόματα των οδών. Ούτε στο market μέσα στο sygic δεν τις βρίσκω....Βοήθεια παρακαλώ!
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να ανεβάσει τις ελληνικές φωνές του sygic; Η τελευταία έκδοση που κατέβασα μόνο την Δέσποινα μου δίνει.Θέλω τις άλλες που απαγγέλλει και τα ονόματα των οδών. Ούτε στο market μέσα στο sygic δεν τις βρίσκω....Βοήθεια παρακαλώ!

 

Υπάρχει ελληνική φωνή tts; που λέει τα ονόματα των οδών;

Πρέπει να έχουμε εγκαταστήσει και κάποιο πρόγραμμα από το play store για να δουλέψουν αυτές;

 

Εδώ είναι η αγγλική tts φωνή πάντως.

 

 

https://www.dropbox.com/s/ko2rhppyxa4ia70/TTS%20American%20English.rar

Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

Στη ίδια λογική είανι και η "νέα" εφαρμογή Genius Maps (από τη Mireo).

Όλοι οι χάρτες δωρεάν, αλλά η φωνητική πλοήγηση χρεώνεται άπαξ και ξεκλειδώνει για πάντα σε μια γεωγραφική περιοχή (πχ Ευρώπη ή Ασιά ή Αμερική).

 

Ξέρει κανείς αν υπάρχει καμία ουσιαστική διαφορά του Genius Maps και του Don't Panic; Πέρα από ανανεωμένο μενού και μορφή αγορών σε IAP, εννοώ από άποψη χάρτη, δρομολογήσεων κ.λπ. Λίγο που το έψαξα ο χάρτης φαίνεται ίδιος (αν και η έκδοση του είναι από τον Σεπτέμβριο του 13).

Edited by akpe

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ελληνική φωνή tts; που λέει τα ονόματα των οδών;

Πρέπει να έχουμε εγκαταστήσει και κάποιο πρόγραμμα από το play store για να δουλέψουν αυτές;

 

Εδώ είναι η αγγλική tts φωνή πάντως.

 

 

https://www.dropbox.com/s/ko2rhppyxa4ia70/TTS%20American%20English.rar

 

Δεν υπάρχει Ελληνική tts από όσο ξέρω για το Sygic

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ελληνική φωνή tts; που λέει τα ονόματα των οδών;

Πρέπει να έχουμε εγκαταστήσει και κάποιο πρόγραμμα από το play store για να δουλέψουν αυτές;

 

Εδώ είναι η αγγλική tts φωνή πάντως.

 

 

https://www.dropbox.com/s/ko2rhppyxa4ia70/TTS%20American%20English.rar

 

Με το SVOX Classic TTS (αν θυμάμαι δωρεάν) και το SVOX Ariadne (αν θυμάμαι ΟΧΙ δωρεάν) , μπορείς να έχεις αναφώνηση ονομάτων

των οδών στη διαδρομή σου . Το είχα δοκιμάσει στο Igo Primo ή/και στο Sygic που απλά τα έχω χωρίς να τα χρησιμοποιώ , σε προσομοίωση

διαδρομής .

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέρει κανείς αν υπάρχει καμία ουσιαστική διαφορά του Genius Maps και του Don't Panic; Πέρα από ανανεωμένο μενού και μορφή αγορών σε IAP, εννοώ από άποψη χάρτη, δρομολογήσεων κ.λπ. Λίγο που το έψαξα ο χάρτης φαίνεται ίδιος (αν και η έκδοση του είναι από τον Σεπτέμβριο του 13).

 

Ο χάρτης μπορεί να έχει το χαρακτηριστικό 2013.09 και αφορά την έκδοση 4.75 , αλλά μας δόθηκε σαν αναβάθμιση τον Μάρτιο του 2014 .

Φαντάζομαι πως σύντομα θα πάρουμε την πρώτη του 14 .

Link to comment
Share on other sites

Για ελληνική φωνή TTS στο SYGIC κοιτάξτε στο παρακάτω link για πως τη περνάτε

http://www.gpspocketpc.gr/phpbb/viewtopic.php?f=223&t=9319

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για ελληνική φωνή TTS στο SYGIC κοιτάξτε στο παρακάτω link για πως τη περνάτε

http://www.gpspocketpc.gr/phpbb/viewtopic.php?f=223&t=9319

 

Άριστος! Δουλεύει άψογα!

 

Μια ίσως ηλίθια ερώτηση παίδες. Οι χάρτες στο Sygic αναβαθμίζονται αυτόματα ή πρέπει να κάνουμε κάτι εμείς;

 

Επίσης, δοκίμασα να εγκαταστήσω το Sygic Assistant στο PC και για κάποιο λόγο δε μπορεί να «δει» το HTC One X+ μου όταν αυτό είναι συνδεδεμένο στο USB. Καμιά ιδέα;

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Για ελληνική φωνή TTS στο SYGIC κοιτάξτε στο παρακάτω link για πως τη περνάτε

http://www.gpspocketpc.gr/phpbb/viewtopic.php?f=223&t=9319

Σωστός!

Είχα ξεχάσει ότι το είχα περάσει και εγώ πριν καιρό από Loquendo.

Μια χαρά δουλεύει.

 

 

Άριστος! Δουλεύει άψογα!

 

Μια ίσως ηλίθια ερώτηση παίδες. Οι χάρτες στο Sygic αναβαθμίζονται αυτόματα ή πρέπει να κάνουμε κάτι εμείς;

 

Επίσης, δοκίμασα να εγκαταστήσω το Sygic Assistant στο PC και για κάποιο λόγο δε μπορεί να «δει» το HTC One X+ μου όταν αυτό είναι συνδεδεμένο στο USB. Καμιά ιδέα;

Όχι αυτόματα, αλλά βγάζει μια ένδειξη στο μενού ,δίπλα στο manage maps.

Εκεί μετά αν μπεις, θα σου βγάλει ότι έχει κάτι για κατέβασμα.

 

Το assistant γιατί το έβαλες;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να τσεκάρω αν υπάρχει καμιά αναβάθμιση και είπα να το δοκιμάσω :p

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Για ελληνική φωνή TTS στο SYGIC κοιτάξτε στο παρακάτω link για πως τη περνάτε

http://www.gpspocketpc.gr/phpbb/viewtopic.php?f=223&t=9319

Πολύ καλός! Θα το δοκιμάσω κι εγώ, να σαι καλά!

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

Για ελληνική φωνή TTS στο SYGIC κοιτάξτε στο παρακάτω link για πως τη περνάτε

http://www.gpspocketpc.gr/phpbb/viewtopic.php?f=223&t=9319

 

Προσπαθώ να κατεβάσω το TTS Android - Additional Resourse και μου το έχει με αχνό γκρι χρώμα και δε με αφήνει να το κατεβάσω.

Τι να κάνω?

Τελικά ήθελε να κατεβάσω και μια γλώσσα για να κατέβει μαζί.

Όλα καλά τα κατάφερα!!!!!!!!!!!!!Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!!!

Edited by soulfunkdjx
Link to comment
Share on other sites

Κανένας να μας τις στείλει τις φωνές έτοιμες από κανένα dropbox αν υπάρχει διάθεση γιατί δεν τις βρίσκω.
Link to comment
Share on other sites

Κανένας να μας τις στείλει τις φωνές έτοιμες από κανένα dropbox αν υπάρχει διάθεση γιατί δεν τις βρίσκω.

Πρέπει να κάνεις ακριβώς τα βήματα που λέει ο οδηγός. Και τις φωνές να βάλεις δε θα στις διαβάζει. Ακολούθα τον βήμα βήμα και θα τα καταφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Τρελό upgrade, κουτί μου έπεσε μιας και έχω αγορασμένο το Sygic και κάθε τι που το αναβαθμίζει είναι στα υπέρ!

Δεν θυμάμαι αν είχα ξανακούσει TTS, νομίζω ότι είναι λίγο κουραστικό με τα ελαφρά σπασιματάκια που κάνει. Σίγουρα είναι χρήσιμο να υπάρχει αλλά πραγματικά δεν ξέρω αν θα πλήρωνα κι όλας που λέει ο λόγος για την αναβάθμιση.

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

γνωρίζει κάνεις κάποια εφαρμογή που να πέρνεις χάρτη από εικόνα *.jpg να ορίζεις 3 σημεία συντεταγμένων και έτσι ο χάρτης να γίνεται ενεργός? δηλαδή να μπορείς να παρακολουθείς τη πορεία σου πάνω στο χάρτη?

 

Παλιότερα το είχα σε Symbian και το ψάχνω για Android.

 

ΤΝΧ

 

baxy

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

γνωρίζει κάνεις κάποια εφαρμογή που να πέρνεις χάρτη από εικόνα *.jpg να ορίζεις 3 σημεία συντεταγμένων και έτσι ο χάρτης να γίνεται ενεργός? δηλαδή να μπορείς να παρακολουθείς τη πορεία σου πάνω στο χάρτη?

 

Παλιότερα το είχα σε Symbian και το ψάχνω για Android.

 

ΤΝΧ

 

baxy

 

Δοκίμασε αυτό:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.androzic

Χρησιμοποιεί χάρτες συμβατούς με το OziExplorer

Υπάρχει και το OziExplorer για android, ριξτου μια ματιά, δεν είναι free:

http://www.oziexplorer3.com/android/oziexplorer_android.html

Edited by kted
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.androzic

Χρησιμοποιεί χάρτες συμβατούς με το OziExplorer

Υπάρχει και το OziExplorer για android, ριξτου μια ματιά, δεν είναι free:

http://www.oziexplorer3.com/android/oziexplorer_android.html

 

Ευχαριστω αλλα απ οτι ειδα και με το androzic παλι πρεπει να καλιμπραρεις τους χαρτες στο ΟΖΙ.

Στο ΝΟΚΙΑ Ν82 το καλιμπραρισμα γινοταν απο το ιδιο το application πολυ ευκολα αλλα φανταστειτε την "ευκολια" χειρισμου σε οθονη 1.5 ιντσας και με πληκτρολογιο. LOL.

 

Παρ ολα αυτα ηταν πολυ καλο και κριμα που δε θυμαμαι το ονομα της εφαρμογης.

 

ΤΝΧ

 

baxy

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mapfactor.navigator

 

ειναι καλο αυτο το προγραμμα;;

οποιος ξερει τυχον ελλειψεις η ελλατωματα ας το γραψει

 

Λίγο δύσκολο να καταλάβεις τη λειτουργία του,όταν το μάθεις είναι πολύ καλό και αξιόπιστο,στην δωρεάν έκδοση δεν μπορείς να βάλεις τον αριθμό στην διεύθυνση.Εγώ δεν το χρειάζομαι πολύ,όταν είναι να πάω κάπου βρίσκω το σημείο που θέλω από πριν και το βάζω στα αγαπημένα.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολο να καταλάβεις τη λειτουργία του,όταν το μάθεις είναι πολύ καλό και αξιόπιστο,στην δωρεάν έκδοση δεν μπορείς να βάλεις τον αριθμό στην διεύθυνση.Εγώ δεν το χρειάζομαι πολύ,όταν είναι να πάω κάπου βρίσκω το σημείο που θέλω από πριν και το βάζω στα αγαπημένα.

 

και εγώ βάζω από πριν τη διαδρομή

Link to comment
Share on other sites

Για ελληνική φωνή TTS στο SYGIC κοιτάξτε στο παρακάτω link για πως τη περνάτε

http://www.gpspocketpc.gr/phpbb/viewtopic.php?f=223&t=9319

 

Διαβάζοντας τις οδηγίες εγκατάστασης της ελληνικής TTS, βλέπω ότι είναι δοκιμαστική για 7 μέρες.

Σε μη αγορασμένη έκδοση του Sygic 13.4.1, λειτουργεί και, αν ΝΑΙ, τι θα συμβεί μετά τις 7 μέρες;

Link to comment
Share on other sites

Απλα χάνεις κάποιες λειτουργίες του προγράμματος.Αν όμως το "αγορασεις" δε θα υπάρχει περιορισμός 7 ημερών και θα λειτουργεί πλήρως.Αν θες να δεις τις λειτουργίες που χάνεις μπες στο play store στο sygic και διάβασε τις λεπτομέρειες.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει καμία ουσιαστική διαφορά του Genius Maps και του Don't Panic; Πέρα από ανανεωμένο μενού και μορφή αγορών σε IAP, εννοώ από άποψη χάρτη, δρομολογήσεων κ.λπ. Λίγο που το έψαξα ο χάρτης φαίνεται ίδιος (αν και η έκδοση του είναι από τον Σεπτέμβριο του 13).

Η αίσθησή μου είναι ότι το interface είναι μαλλον καλύτερο συνολικά, κυρίως πιο μοντέρνο, αλλά έχει λιγότερη λειτουργικότητα.

 

Για παράδειγμα δεν υπάρχει πλέον η αυτόματη αποθήκευση του ιστορικού των διαδρομών, η οθόνη "καντράν αυτοκινήτου" και κάποιες άλλες μικρές χρήσιμες λειτουργίες. Επίσης με δυσκολεύει η υποχρεωτική αναζήτηση στην οθόνη σημείων ενδιαφέροντος, ενώ θα προτιμούσα να βλέπω και λίστα με σημεία ή έστω με τις διαθέσιμες κατηγορίες. Στον υπολογισμό διαδρομής είναι εξίσου γρήγορο και δίνει πλέον τρεις εναλλακτικές διαδρομές για να επιλέξεις. Προσωπικά πιστεύω ότι ισχύει το less is more, γιατί όταν είμαι στο αυτοκίνητο και βιάζομαι να εισάγω τη διεύθυνση και χρειάζομαι καθοδήγηση, το επιπλέον κλικ μετράει πολύ, ειδικά σε ένα interface που το να πατήσεις σε λάθος σημείο είναι πολύ εύκολο.

Ίσως σε tablet να μην είχα το ίδιο θέμα.

Να σημειώσω ότι το χρησιμοποιώ με το κινητό σε portrait mode, και όχι landscape (που φαίνεται να λειτουργεί καλύτερα), λόγω της βάσης αυτοκινήτου που διαθέτω και λόγω του ότι γενικώς προτιμώ το portrait :)

 

Σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω τους καινούριους χάρτες και να συνεχίσω να χρησιμοποιώ την παλιά εφαρμογή, καθώς με βόλευε περισσότερο.

Το μόνο αρνητικό είναι η κακή υποστήριξη της FullHD ανάλυσης, στην οποία σε σχέση με την 1280x720 που είχα στο προηγούμενο κινητό, κρύβεται η εκτιμώμενη ώρα άφιξης και τα γράμματα/εικονίδια είναι τεράστια.

loading...
Link to comment
Share on other sites

Απλα χάνεις κάποιες λειτουργίες του προγράμματος.Αν όμως το "αγορασεις" δε θα υπάρχει περιορισμός 7 ημερών και θα λειτουργεί πλήρως.Αν θες να δεις τις λειτουργίες που χάνεις μπες στο play store στο sygic και διάβασε τις λεπτομέρειες.

 

Μάλλον δεν διατύπωσα σωστά το ερώτημα στο προηγούμενο μήνυμα.

Έχω ήδη εγκατεστημένο το Sygic 13.4.1 και θα ήθελα να προσθέσω το TTS Greek αφού, συγκρίνοντας τις τοπικές ρυθμίσεις του οδηγού, με τις δικές μου δεν βρίσκω τις "τυπικές φωνές" και τις "φωνές απαγγελίας ονομάτων δρόμων".

Νόμιζα ότι η trial έκδοση αφορούσε σ' αυτό αλλά μετά από δεύτερη ανάγνωση κατάλαβα ότι αφορά στο Sygic.

 

Υπάρχει τρόπος να βρω το TTS Greek και να το εγκαταστήσω ξεχωριστά;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...