Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά σε εσάς δείχνει το google map την κίνηση ή όχι? Σε μένα πάντως δεν...

 

Τελικά βρήκα την λύση και δε χρειάζεται ούτε update ούτε τίποτε. Πηγαιντε πχ στο Λονδίνο και κάντε zoom in και επιλεξτε κυκλοφορία. Αφού σας φέρει την κίνηση εκεί πατήστε στην αναζήτηση ένα δρόμο μεγάλο της Αθήνας και ω του θαύματος θα δουλέψει κανονικά. Ζητώ συγνώμη από τους mods για το δεύτερο συνεχόμενο μύνημα αλλά το έκανα για να μοιραστω τη λύση με τους συμφορουμίτες

 

Ναι όντως δουλεύει αλλά είναι αλχημεία και κάθε φορά πρέπει να το επαναλαμβάνεις, δεν είναι ότι ξεκλειδώνει κάποια λειτουργία.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορείς επιπλέον αφού βάλεις την διεύθυνση και την βρει πριν σε πλοηγήσει βγάζει πάνω δεξιά 3 τελείες κάθετα. Αν πατησετε εκεί και επιλέξετε κυκλοφορία πάλι οκ θα είστε για να μην κάνετε τα παραπάνω...
Link to comment
Share on other sites

Για google maps:

Πως γίνεται να μη "σβηνει" η οθονη; (σε ελευθερη πλοηγηση, οχι σε καθορισμενο προορισμο)

Link to comment
Share on other sites

στο genius maps ξερει καποιος πως μπορουμε να βαλουμε σαν προορισμο διασταυρωση?
Link to comment
Share on other sites

στο genius maps ξερει καποιος πως μπορουμε να βαλουμε σαν προορισμο διασταυρωση?

 

Δυστυχώς δεν εχει αυτη την επιλογη

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζει κανεις προβλημα με τους here maps μετα την τελευταια ενημερωση?

Συγκεκριμενα, σε εμενα δεν ανοιγει καν η εφαρμογη πλεον.

Συσκευη εχω oneplus one με την εκδοση 3JL.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζει κανεις προβλημα με τους here maps μετα την τελευταια ενημερωση?

Συγκεκριμενα, σε εμενα δεν ανοιγει καν η εφαρμογη πλεον.

Συσκευη εχω oneplus one με την εκδοση 3JL.

Πατώντας το εικονίδιο δεν κάνει τίποτα;

 

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πατώντας το εικονίδιο δεν κάνει τίποτα;

 

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

Παει να ανοιξει, μαυριζει και κλεινει, χωρις καποια αναφορα η οτι σταματησε κατι.

Λιγο που εψαξα, καποιοι λενε πως ισως να φταιει η εκδοση της cyanogen, αλλα θελω καποιος που εχει την εφαρμογη και εχει και την τελευταια ενημερωση περασμενη, να μου απαντησει αν συμβαινει και στον ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν να πω και εγώ την γνώμη μου για τον "ντόρο" που γίνεται τελευταία ανάμεσα σε gmaps και here. στο παρελθόν δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα από τα 2 (είχα το gmaps αλλα δεν χρησιμοποιούσα την πλοήγηση). για πλοηγό είχα το navigon που στις περισσότερες περιπτώσεις με έβγαζε ασπροπρόσωπο οποτε δεν ειχε χρειαστεί να χρησιμοποιήσω αλλο. λοιπόν κατέβασα και το here και το gmaps , μου εμφανίσανε αμέσως και τα 2 την κίνηση στους δρόμους (κάτι που δεν έχει το navigon αν δεν απατώμαι, μπορει να κανω και λαθος) και ξεκίνησα μια διαδρομή βύρωνα-πατησίων και με τα 2 ανοιχτά :P :P ένα μεγάλο συν που παρατήρησα στο gmaps είναι ότι δείχνει την κίνηση τμηματικά. δηλαδή σε έναν δρόμο δείχνει τα κομμάτια του δρόμου με αυξημένη κίνηση και τα κομμάτια με μειωμένη σε αντίθεση με το here που μου έδειχνε όλον τον δρόμο με ένα χρώμα. απογοητεύτηκα και από τα 2 όταν αποφάσισαν να με πάνε από δρόμους με κίνηση. μου έδιναν εκτιμώμενο χρόνο 35 λεπτά και επειδή πήγαινα από "στενάκια" μειώθηκε στα 20 σε κάθε "λάθος" στροφή που έπαιρνα μειωνόταν ο χρόνος άφιξης 2 λεπτά και σε gmaps και σε here. ήταν κάτι που με απογοήτευσε μιας και θεωρώ πως θα έπρεπε ελέγχοντας την κίνηση να σου προτείνουν εναλλακτικούς δρόμους (ίσος υπάρχει κάτι τέτοιο αλλα δεν βρήκα κάτι στις ρυθμίσεις ,οπως είπα τώρα τα κατέβασα οποτε αν υπάρχει ας με διορθώσει κάποιος αγαπητός συμφορουμιτης :happy: :happy: ). επίσης το here μου πρότεινε να κάνω μια διαδρομή 11km (να ανεβώ από κατεχάκη και μετά να κατεβω αλεξάνδρας) όταν μπορώ απλά να κατεβω την φορμίωνος προς το κέντρο η ακόμα καλύτερα να κατεβω την νικηφορίδη για να γλιτώσω την κίνηση. κοινός για να μην σας τα πολύ λόγο μπλέχτηκα γιατί κανένα δεν με ικανοποίησε. θα ήθελα έναν πλοηγό που να μπορεί και να μου λέει "στην φορμίωνος έχει κίνηση , μπορείς να πας από νικηφορίδη που δεν έχει και να γλιτώσεις 2 λεπτά".επισης κατά την διάρκεια της διαδρομής το gmaps μου πρότεινε έναν εναλλακτικό δρόμο με 4 λεπτά παραπάνω! ενώ ο ακριβώς παράλληλος του, ήταν άδειος. μπήκα στον παράλληλο και γλίτωσα αλλα 3 λεπτά Edited by alex21

HTC Touch Diamond 2 ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παει να ανοιξει, μαυριζει και κλεινει, χωρις καποια αναφορα η οτι σταματησε κατι.

Λιγο που εψαξα, καποιοι λενε πως ισως να φταιει η εκδοση της cyanogen, αλλα θελω καποιος που εχει την εφαρμογη και εχει και την τελευταια ενημερωση περασμενη, να μου απαντησει αν συμβαινει και στον ιδιο.

Σε εμενα καθε update στο here ειτε ενημερωσεις χαρτων ειτε εφαρμογης μου δημιουργει προβλημα. Συνηθως κολλουσε η εφαρμογη και επρεπε να περιμενω μεχρι να ξεκολλησει. Στην τελευταια ενημερωση αρχισε να μην ανοιγει καν. Το αντιμετωπισα οπως και τις προηγουμενες φορες μα τον ιδιο τροπο. Πληρη απεγκατασταση και καθαρη εγκατασταση. Απο την αρχη παλι κατεβασμα χαρτη κλπ δηλαδη. Τωρα δουλευει ρολοι. Μεχρι νεωτερας ενημερωσης... :-p

Αλλα τι να γινει, here ειναι αυτο, αν ηταν αλλη εφαρμογη σιγα μην καθομουν να κατεβαζω 400 ξερω γω mb καθε τρις και λιγο.

Δοκιμασε το, ισως σου δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα καθε update στο here ειτε ενημερωσεις χαρτων ειτε εφαρμογης μου δημιουργει προβλημα. Συνηθως κολλουσε η εφαρμογη και επρεπε να περιμενω μεχρι να ξεκολλησει. Στην τελευταια ενημερωση αρχισε να μην ανοιγει καν. Το αντιμετωπισα οπως και τις προηγουμενες φορες μα τον ιδιο τροπο. Πληρη απεγκατασταση και καθαρη εγκατασταση. Απο την αρχη παλι κατεβασμα χαρτη κλπ δηλαδη. Τωρα δουλευει ρολοι. Μεχρι νεωτερας ενημερωσης... :-p

Αλλα τι να γινει, here ειναι αυτο, αν ηταν αλλη εφαρμογη σιγα μην καθομουν να κατεβαζω 400 ξερω γω mb καθε τρις και λιγο.

Δοκιμασε το, ισως σου δουλεψει.

Εμένα μου το κάνει ανεξαρτήτως update,'οποτε το βιάζομαι κολλάει κ δεν ανοιγει, το κανω force stop κ μετά ανοιγει

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα έναν πλοηγό που να μπορεί και να μου λέει "στην φορμίωνος έχει κίνηση , μπορείς να πας από νικηφορίδη που δεν έχει και να γλιτώσεις 2 λεπτά".

 

Το igo το κάνει αυτό και μπορείς να του πεις απο πόσα λεπτά και πάνω πρέπει να κερδίζεις για να σου προτείνει διαδρομή. Απο εκεί και πέρα όλα εξαρτώνται απο το πόσο αξιόπιστη είναι η ενημέρωση για την κίνηση. Και αυτό δεν είναι κάτι εύκολο γιατί αλλάζει σε δευτερόλεπτα και δε νομίζω η ενημέρωση να είναι τόσο γρήγορη.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζει κανεις προβλημα με τους here maps μετα την τελευταια ενημερωση?

Συγκεκριμενα, σε εμενα δεν ανοιγει καν η εφαρμογη πλεον.

Συσκευη εχω oneplus one με την εκδοση 3JL.

 

και γω δεν έχω θέμα (με αντιστοιχα -3JL και .0014 here)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

και γω δεν έχω θέμα (με αντιστοιχα -3JL και .0014 here)

 

Εχω ψαξει ολο το ιντερνετ και λυση δεν εχω βρει. Επισης, εχουν και αλλοι το ιδιο ακριβως προβλημα.

Η αληθεια ειναι, με την προηγουμενη εκδοση cm ανοιγε κανονικα κτλ, απο την στιγμη που εβαλα την 3JL και εκανα και τις ενημερωσεις του here, δεν την ειχα ανοιξει ξανα. Προχθες την χρειαστικα και εγινε αυτο που εγραψα παραπανω. Εκανα και factory γιατι ηταν να κανω, παλι τιποτα. Οπως και πριν κανω factory κτλ, ειχα κανει clear cache απο recovery, αλλα και παλι τιποτα. :worry:

https://forums.oneplus.net/threads/here-maps-not-working.401050/

 

*Εκανα και εκκαθαριση δεδομενων, αλλα τζιφος.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα τον χάρτη τής Ελλάδος αλλά δε μου ζήτησε να κατεβάσω φωνητικές οδηγίες.....έπρεπε να κάνω κάτι διαφορετικό??

 

Για ποιο πρόγραμμα μιλάς?

Αν μιλάς για το here πρέπει να πας ρυθμίσεις--επιλογές φωνης και να κατεβάσεις τα Ελληνικά

Link to comment
Share on other sites

Για google maps:

Πως γίνεται να μη "σβηνει" η οθονη; (σε ελευθερη πλοηγηση, οχι σε καθορισμενο προορισμο)

Ψάχνω και εγώ αυτή την επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω και εγώ αυτή την επιλογή.

 

καλημερα, απλα βαζεις το κινητο απο τις ρυθμισεις να μην σβηνει η οθονη. ;)

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα να μην μπλέκω με τόσες ρυθμίσεις. Αλλά από ότι φαίνεται μονόδρομος η επιλογή.

Αν έχεις xposed και gravity γίνεται πανεύκολα από τα notifications.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις xposed και gravity γίνεται πανεύκολα από τα notifications.

 

Ναι οντως το εχω κανει και εγω, ειναι must αυτα οπως και το root αλλιως φυσικα αυτα δεν θα δουλευαν! :p

Link to comment
Share on other sites

παιδιά , προσπαθώ να περάσω κάποια pois από το pois.gr στο navigon , κατεβάζω τα αρχεία που χρειάζονται για το navigon (.csv) και τα περνάω μέσα στον φάκελο mypois του navigon που έχω δημιουργήσει εγώ, όπως λένε οι οδηγίες, αλλα δυστυχώς μέσα στο app δεν μου τα εμφανίζει...γνωρίζει κανεις τι κάνω λάθος??

 

 

Το igo το κάνει αυτό και μπορείς να του πεις απο πόσα λεπτά και πάνω πρέπει να κερδίζεις για να σου προτείνει διαδρομή. Απο εκεί και πέρα όλα εξαρτώνται απο το πόσο αξιόπιστη είναι η ενημέρωση για την κίνηση. Και αυτό δεν είναι κάτι εύκολο γιατί αλλάζει σε δευτερόλεπτα και δε νομίζω η ενημέρωση να είναι τόσο γρήγορη.

 

πολύ ενδιαφέρον. θα πρέπει να κάτσω να ασχοληθώ μια μέρα με το igo και το όλο στήσιμο του γιατί φαίνεται πολυ ενδιαφέρον και εύχρηστο όταν το στήσεις ;) ευχαριστώ πολύ :)

HTC Touch Diamond 2 ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και εγώ την εκτός σύνδεσης πλοηγηση της google. Τα πήγε αρκετά καλά και στην εκτίμηση χρόνου έπεσε 2 λεπτά έξω περίπου είχα here maps αλλά παρατήρησα ότι η πλοηγηση της Google ήταν ποιο smooth από την here maps. Με καθοδηγουσε στα ελληνικά χωρίς θέματα. Γενικά βλέπω να πηγαίνει στην σωστή κατεύθυνση η Google θέλει πολλές ακόμα αναβαθμίσεις.

Υ. Γ με βοήθησε και το street view για μια καφετέρια που έψαχνα που δεν την έβρισκα με data βέβαια + τιμές Πιστεύω ότι είναι καλό combo τώρα με την αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...