Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικά πέρα από το ότι και τα 2 είναι offline, δεν υπάρχει κάτι άλλο να συγκρίνεις. Μέρα με την νύχτα για μένα η εμπειρία χρήσης.

Ούτε 3D κτίρια έχει το Here, ούτε Lane assistance, ούτε προειδοποίηση για επικίνδυνες στροφές, ούτε κάμερες, ούτε προειδοποίηση υψηλής ταχύτητας, ούτε TTS φωνές, ούτε τα γραφικά πλοήγησης του Sygic.

Δε λέω. Καλά είναι και τα λιλιά.

Η ουσία όμως σε ένα πρόγραμμα ΠΛΟΗΓΗΣΗΣ είναι μόνο μία.

Ποιό σου δείχνει σωστά το δρόμο.

Και εδώ το here τα πάει πολυ καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βασικά πέρα από το ότι και τα 2 είναι offline, δεν υπάρχει κάτι άλλο να συγκρίνεις. Μέρα με την νύχτα για μένα η εμπειρία χρήσης.

Ούτε 3D κτίρια έχει το Here, ούτε Lane assistance, ούτε προειδοποίηση για επικίνδυνες στροφές, ούτε κάμερες, ούτε προειδοποίηση υψηλής ταχύτητας, ούτε TTS φωνές, ούτε τα γραφικά πλοήγησης του Sygic.

 

το ότι το Here είναι εντελώς δωρεάν δε σου λέει τίποτα? και μη με πεις ότι και το sygic το βρίσκεις σπασμένο...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πέρα από το ότι και τα 2 είναι offline, δεν υπάρχει κάτι άλλο να συγκρίνεις. Μέρα με την νύχτα για μένα η εμπειρία χρήσης.

Ούτε 3D κτίρια έχει το Here, ούτε Lane assistance, ούτε προειδοποίηση για επικίνδυνες στροφές, ούτε κάμερες, ούτε προειδοποίηση υψηλής ταχύτητας, ούτε TTS φωνές, ούτε τα γραφικά πλοήγησης του Sygic.

 

Καλησπέρα,

Το HERE έχει 3d κτίρια καθώς και προειδοποιηση υψηλής ταχύτητας.

Επίσης έχει 3D indoor mapping σε όλα τα μεγάλα εμπορικα, στάδια και αεροδρόμια.

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω αγοράσει το Sygic αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ το HERE. Δεν έχω ολοκληρωμένη εικόνα για το 2ο αλλά οι δρομολογήσεις είναι σίγουρα καλύτερες από του Sygic.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μεταξύ των δύο χρησιμοποιώ περισσότερο το Here κυρίως γιατί είναι πολύ πιο ελαφριά εφαρμογή. Μέχρι να ανοίξει το Sygic το Here μου έχει βρει ήδη τη διαδρομή που λέει ο λόγος.

 

Το σπαστικό με το Here είναι αυτό που έγραφαν κάποιοι φίλοι λίγες μέρες πριν. Σου βγάζει όλες τις οδούς με τον ΤΚ δίπλα και χάνεται η μπάλα. Καταλαβαίνω ότι περιορίζω τα αποτελέσματα αν ζουμάρω πάνω από την περιοχή που ψάχνω αλλά το θεωρώ εντελώς περιττό να μπαίνω σε τέτοια διαδικασία όταν θα μπορούσαν απλά να έχουν συνδέσει ΤΚ με περιοχή και να το βλέπω στα αποτελέσματα δίπλα στον ΤΚ ή αντί του ΤΚ.

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω αγοράσει το Sygic αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ το HERE. Δεν έχω ολοκληρωμένη εικόνα για το 2ο αλλά οι δρομολογήσεις είναι σίγουρα καλύτερες από του Sygic.

 

Το ίδιο κι εγώ. Όταν έκανα την έρευνα αγοράς για πλοηγό, το Sygic με εντυπωσίασε με την πληρότητά του. Αλλά από το σύντομο διάστημα που συγκρίνω τις δρομολογήσεις του με το Sygic το Here είναι καλύτερο σε αυτόν το τομέα. Αυτά τουλάχιστον στην Πιερία όπου κινούμαι εγώ κατά κύριο λόγο.

 

Βέβαια, ότι αφορά τα πάντα πλην των δρομολογήσεων (που βέβαια είναι το βασικότερο) το Sygic είναι πιο μπροστά.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Περα απο τις δρομολογησεις αυτό που είναι πολύ ουσιαστικο ειδικά αν κάποιος κινείται σε χωρες όπως γερμανια Βέλγιο Ολλανδία όπου υπάρχουν έξοδοι αυτοκίνητοδρομων με 2 και 3 έξοδους μαζί είναι η ακρίβεια στην καθοδήγηση

Ειδικά το *τώρα πάρτε την έξοδο* είναι καταπληκτικό.

Με το sygic παίρνεις λάθος έξοδο για πλάκα. Με το τομ Τομ δύσκολα και με το here δεν κάνεις λάθος ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπερβάλετε με το Here . Δεν θα πω γιά τις δρομολογήσεις , αλλά εκείνο που βλέπω είναι ότι δεν βρήσκει το Φαρμακείο

που είναι δίπλα στο σπίτι μου εδώ και 15 χρόνια , ούτε το βενζινάδικο που είναι στα 150 μέτρα . "Try an online search and you

might get better result ..... bla bla bla" . Αυτός είναι off line ενημερωμένος πλοηγός ? Έλεος .

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπερβάλετε με το Here . Δεν θα πω γιά τις δρομολογήσεις , αλλά εκείνο που βλέπω είναι ότι δεν βρήσκει το Φαρμακείο

που είναι δίπλα στο σπίτι μου εδώ και 15 χρόνια , ούτε το βενζινάδικο που είναι στα 150 μέτρα . "Try an online search and you

might get better result ..... bla bla bla" . Αυτός είναι off line ενημερωμένος πλοηγός ? Έλεος .

 

Αυτό που είπαν οι περισσότεροι είναι αυστηρά για τις δρομολογήσεις σε σχέση με Sygic. Σε όλα τα άλλα είναι αρκετά πίσω δυστυχώς.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Θα καταθέσω και τη δική μου εμπειρία από τη χρήση των δύο πλοηγών μέσα στην Αθήνα (έχει σημασία αυτό γιατί δεν τα έχω δοκιμάσει σε διαδρομές της υπόλοιπης Ελλάδας).

 

Έχω ξαναπεί ότι το Here μπορεί να έχει το (μεγάλο) πλεονέκτημα της δωρεάν (μέχρι τώρα) χρήσης του αλλά μειονεκτεί στο θέμα της συχνότητας επανάληψης των οδηγιών, σε σχέση πάντα με το Sygic. Επίσης, δεν διαθέτει την πλούσια παραμετροποίηση του Sygic αλλά κλειδώνει πολύ γρήγορα δορυφόρους (δεν δείχνει πόσους, όπως το Sygic) και έχει εύκολο (και επομένως γρήγορο) τρόπο για να προσδιορίσει και να επιλέξει ο χρήστης του τη διαδρομή, από εκείνες που θα προτείνει.

Link to comment
Share on other sites

Το αλλο θεμα ειναι οτι το HERE προσφερεται σε Web, Windows(Desktop, Tablet, Phone), Android και συντομα iOS.

Κανενα φραγμα συσκευης

Βαζεις αγαπημενα μεσω του web η κανονιζεις ενα ταξιδι σε σημεια που θες να επισκευτεις τα κανεις sync σε οποιαδηποτε συσκευη και μετα το βαζεις offline.

Αυτο ειναι συνηθες σεναριο χρησης ειδικα για καποιον που ταξιδευει συχνα, εσωτερικο η εξωτερικο.

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Το αλλο θεμα ειναι οτι το HERE προσφερεται σε Web, Windows(Desktop, Tablet, Phone), Android και συντομα iOS.

Κανενα φραγμα συσκευης

Βαζεις αγαπημενα μεσω του web η κανονιζεις ενα ταξιδι σε σημεια που θες να επισκευτεις τα κανεις sync σε οποιαδηποτε συσκευη και μετα το βαζεις offline.

Αυτο ειναι συνηθες σεναριο χρησης ειδικα για καποιον που ταξιδευει συχνα, εσωτερικο η εξωτερικο.

Η χρήση desktop μπορεί να είναι χρήσιμη γιά planning ταξειδιού .

Που μπορει κανείς να βρει και να κατεβάσει την έκδοση γιά Windows 7 ?

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση desktop μπορεί να είναι χρήσιμη γιά planning ταξειδιού .

Που μπορει κανείς να βρει και να κατεβάσει την έκδοση γιά Windows 7 ?

Καλησπερα,

Windows 8 και πανω μεσω του Windows Store

για web http://www.here.com

http://apps.microsoft.com/windows/en-us/app/here-maps/f8ec7f40-8a1b-4df9-8dbb-47eb30304a88

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Στο Here για να δημιουργήσει την διαδρομή πρέπει να είναι online ή κάνω κάτι λάθος ?

 

Εχεις κατεβασει τον χαρτη που σε ενδιαφερει;

τι ακριβως σου γραφει;

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Στο Here για να δημιουργήσει την διαδρομή πρέπει να είναι online ή κάνω κάτι λάθος ?

 

Όχι απαραίτητα. Αυτό που έχω διαπιστώσει εγώ είναι ότι όταν είσαι offline μπορεί να μη βρει την οδό που θα του δώσεις στην αναζήτηση. Αν όμως πχ την έχεις αποθηκευμένη στα favorites, την κάνει και offline. Γενικά το θέμα του με το offline είναι όχι η πλοήγηση, αλλά η αναζήτηση του προορισμού.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει τον χάρτη.

Μου λέει να το βάλω online για να βρει την διαδρομή.

Παρατήρησα μόλις τώρα ότι δεν το κάνει πάντα , αλλά μόνο όταν επιλέγω συγκεκριμένα σημεία .

fixed

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει τον χάρτη.

Μου λέει να το βάλω online για να βρει την διαδρομή.

Παρατήρησα μόλις τώρα ότι δεν το κάνει πάντα , αλλά μόνο όταν επιλέγω συγκεκριμένα σημεία .

fixed

Ευχαριστώ

Το εχω χιλιοποσταρει αλλα πολλοι δεν το ξερουν.

Ειναι καλο συνηθειο να κανεις zoom out στην περιοχη που θελεις και μετα να κανεις αναζητηση.

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπερβάλετε με το Here . Δεν θα πω γιά τις δρομολογήσεις , αλλά εκείνο που βλέπω είναι ότι δεν βρήσκει το Φαρμακείο

που είναι δίπλα στο σπίτι μου εδώ και 15 χρόνια , ούτε το βενζινάδικο που είναι στα 150 μέτρα . "Try an online search and you

might get better result ..... bla bla bla" . Αυτός είναι off line ενημερωμένος πλοηγός ? Έλεος .

Σωστά τα λες εδώ. Καλές οι δρομολογήσεις του (ίσως οι καλύτερες), αλλά ...

Να μη ξεχνάμε ότι ειναι beta. Σε μένα έχει αλλάξει συμπεριφορά 2-3 φορές. Και όχι προς το καλύτερο.

Ενώ στην αρχή ήταν άψογο στις offline αναζητήσεις, στη συνέχεια δεν έβρισκε ΤΙΠΟΤΑ. Και τώρα άλλα βρίσκει άλλα δεν βρίσκει. Και με κάπως απρόβλεπτο τρόπο. Δεν είναι ότι δεν βρίσκει μια συγκεκριμένη κατηγορία θέσεων για να έχουμε το νου μας.

Εδώ και πολύ καιρό επιμένει να ξεκινάει σε portrait αδιαφορώντας για το ότι είναι εγκατεστημένο σε ταμπλέτα. Πολύ εκνευριστικό αυτό το τελευταίο.

Βεβαίως το τζάμπα είναι τέλειο. Σε συνδυασμό μάλιστα με τις καλές δρομολογήσεις είναι σίγουρα ασυναγώνιστο. Πάντως σύμφωνα με όσα έχω δει και διαβάσει εδώ μέσα, ο συναγωνισμός του here δεν είναι με το sygic. Εγώ θα έλεγα ότι είναι με το route 66, το navigon κλπ. Και στα τζάμπα με το off line maps (το παλιό be on road).

Οπότε κάντε πατέντες. Πχ κάντε τις αναζητήσεις σας από πριν (online) για να είστε σίγουροι ότι δεν θα σας κρεμάσει όταν ψάχνετε offline.

Και ας ελπίσουμε ότι όλα αυτά είναι παιδικές αμαρτίες.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Ίσως το έχετε ξανακούσει πολλάκις.

 

Γίνεται κάποιος να χρησιμοποιήσει πλοήγηση στο android mobile του χωρίς σύνδεση 3G;

 

Χρειάζεται κάτι άλλο; :ninja:

Μαστορέματα ιστοσελίδων και πολλά άλλα.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Ίσως το έχετε ξανακούσει πολλάκις.

 

Γίνεται κάποιος να χρησιμοποιήσει πλοήγηση στο android mobile του χωρίς σύνδεση 3G;

 

Χρειάζεται κάτι άλλο; :ninja:

 

Χρειάζεται κάποια εφαρμογή που προσφέρει offline χρήση όπως Navigon ή HERE

Μπορείς να τις βρεις στο Google Play

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Ίσως το έχετε ξανακούσει πολλάκις.

 

Γίνεται κάποιος να χρησιμοποιήσει πλοήγηση στο android mobile του χωρίς σύνδεση 3G;

 

Χρειάζεται κάτι άλλο; :ninja:

 

Υπάρχουν πολλές εφαρμογές offline πλοήγησης. Ενδεικτικά, TomTom, NLife Greece, CoPilot, Sygic, Route 66, Navigon,Genius Maps, Here Maps, MapFactor. Οι 2 τελευταίες είναι δωρεάν, αλλά ημιτελείς σε σχέση με άλλες πιο ολοκληρωμένες επι πληρωμή προτάσεις. Θα σου έλεγα να ξεκινήσεις από Here που είναι δωρεάν, και αν δε σε καλύπτει σε αυτά που θέλεις, να κινηθείς προς κάποιο επί πληρωμή.

Edited by tsabasid

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές εφαρμογές offline πλοήγησης. Ενδεικτικά, TomTom, NLife Greece, CoPilot, Sygic, Route 66, Navigon,Genius Maps, Here Maps, MapFactor. Οι 2 τελευταίες είναι δωρεάν, αλλά ημιτελείς σε σχέση με άλλες πιο ολοκληρωμένες επι πληρωμή προτάσεις. Θα σου έλεγα να ξεκινήσεις από Here που είναι δωρεάν, και αν δε σε καλύπτει σε αυτά που θέλεις, να κινηθείς προς κάποιο επί πληρωμή.

 

Όσον αφορά το here, μπορεί να μην έχει κάποιες λειτουργίες αλλά με την καμία δεν θα το έλεγα "ημιτελές". Το άλλο Δεν το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το here, μπορεί να μην έχει κάποιες λειτουργίες αλλά με την καμία δεν θα το έλεγα "ημιτελές". Το άλλο Δεν το ξέρω.

 

Ως offline λύση είναι ημιτελές. Όταν δεν έχεις εύρεση διασταύρωσης και είσαι γενικώς byggy στην offline λειτουργία... Κι εγώ αυτό χρησιμοποιώ αυτή την περίοδο παρόλο που έχω πληρώσει το Sygic. Αλλά καθαρά offline είναι σε διαφορετική κλάση από άποψη features οι εφαρμογές.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Στο παρόν thread η πιο συχνή ερώτηση είναι αν υπάρχει offline gps χωρίς χρήση data. Πραγματικά, ο κόσμος βαριέται να διαβάσει έστω και μια σελίδα από το thread. Χαράς το κουράγιο σας που απαντάτε κάθε φορά χωρίς να τους κράζετε

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...