Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ενισχύει το σήμα, αλλά και σε δικές μου δοκιμές πιάνει πιο γρήγορα σήμα μέσω του gps test πέρα μέσω του sygic.

Μιλάμε πάντα για αρχικό κλείδωμα.

Υποθέτω (αν κατάλαβα σωστά το πρόβλημα) ότι επειδή ανοίγεις πρώτα το gps test, η συσκευή σου κλειδώνει δορυφόρους και μετά όταν ανοίγεις το sygic, αυτό τους βρίσκει κλειδωμένους και έτσι φαίνεται σαν να τους πιάνει από μόνο του γρήγορα.

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υποθέτω (αν κατάλαβα σωστά το πρόβλημα) ότι επειδή ανοίγεις πρώτα το gps test, η συσκευή σου κλειδώνει δορυφόρους και μετά όταν ανοίγεις το sygic, αυτό τους βρίσκει κλειδωμένους και έτσι φαίνεται σαν να τους πιάνει από μόνο του γρήγορα.

 

Ακριβώς.

Απλά φαίνεται να κλειδώνει πιο γρήγορα στην αρχή μέσω του gps test παρά μέσω του sygic.

Αυτά ίσχυαν μέχρι το ICS.

Από τότε που πέρασα Jellybean, τα πράγματα άλλαξαν πολύ. :-)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

Απλά φαίνεται να κλειδώνει πιο γρήγορα στην αρχή μέσω του gps test παρά μέσω του sygic.

Αυτά ίσχυαν μέχρι το ICS.

Από τότε που πέρασα Jellybean, τα πράγματα άλλαξαν πολύ. :-)

φιλε τι αλαξε γιατι και εγω οταν εβαλα την 404 ενω δουλευη η πλοήγηση κανονικα δεν εχω κανεναν δορυφόρο στην ένδειξη στην συσκευη μου razr tx910

αυτο συμβαινη με ολα τα προγραμματα που εχω και χρησιμοποιούν το gps

Link to comment
Share on other sites

φιλε τι αλαξε γιατι και εγω οταν εβαλα την 404 ενω δουλευη η πλοήγηση κανονικα δεν εχω κανεναν δορυφόρο στην ένδειξη στην συσκευη μου razr tx910

αυτο συμβαινη με ολα τα προγραμματα που εχω και χρησιμοποιούν το gps

Στην δικιά μου περίπτωση αναφέρω 5 posts πιο πάνω πώς άρχισε να κλειδώνει πολύ γρήγορα μετά που πέρασα σε Jellybean.

Προφανώς δεν είναι 100% στάνταρ ότι το ίδιο θα γίνει με όλες τις συσκευές.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια αν ειναι ευκολο : εχω igo περασμενο στην ταμπλετα, συνδεσα το gps του κινητου με την ταμπλετα ολα οκ και απο εδω και περα πως κάνω το igo να παιρνει τα data που ερχονται μεσω bluetooth? δεν εχω βρει καμια ρυθμιση για την επιλογη του δεκτη gps στο igo. εχω το igo primo.... Αν ξερει καποιος ευχαριστω εκ των προτερων!!

edit: OK το ελυσα θελει 2 εφαρμογες στο κινητο :extgps στο ταμπλετ:Bluetooth GPS(Googoo Android)

Edited by kontz

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , ψάχνω ένα πρόγραμμα πλοήγησης για θάλασσα και βουνό , και αυτό που θέλω είναι να μου δίνει συντεταγμένες που βρίσκομαι , και να μην χρειάζεται σύνδεση στο ιντερνέτ . Αυτή τη στιγμή έχω περασμένο στο xperia p που έχω το igo . Έχετε να προτείνετε κάποιο ; Α ξέχασα , να είναι και δωρεάν αν γίνεται η πολύ φτηνό ….
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , ψάχνω ένα πρόγραμμα πλοήγησης για θάλασσα και βουνό , και αυτό που θέλω είναι να μου δίνει συντεταγμένες που βρίσκομαι , και να μην χρειάζεται σύνδεση στο ιντερνέτ . Αυτή τη στιγμή έχω περασμένο στο xperia p που έχω το igo . Έχετε να προτείνετε κάποιο ; Α ξέχασα , να είναι και δωρεάν αν γίνεται η πολύ φτηνό ….

 

Gps essentials.

Πολύ καλό!

Link to comment
Share on other sites

Gps essentials.

Πολύ καλό!

 

ρε παιδια ο ανθρωπος ειπε το θελει για βουνο και αυτο απο οσα διαβασα τρωει τρελη μπαταρια που θα βρει στο βουνο να το φορτιζει?

καλυτερα να βαλει εγω πιστευω ενα sygic

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ο ανθρωπος ειπε το θελει για βουνο και αυτο απο οσα διαβασα τρωει τρελη μπαταρια που θα βρει στο βουνο να το φορτιζει?

καλυτερα να βαλει εγω πιστευω ενα sygic

 

Οκ αυτα και τα δυο ειναι free, δεν χρειαζεται ιντερνετ , και δινουν συντεταγμενες ; Προβλημα με μπαταρια δεν υπαρχει γιατι θα το χρησιμοποιω ελαχιστα

Link to comment
Share on other sites

Οκ αυτα και τα δυο ειναι free, δεν χρειαζεται ιντερνετ , και δινουν συντεταγμενες ; Προβλημα με μπαταρια δεν υπαρχει γιατι θα το χρησιμοποιω ελαχιστα

 

ενταξει τοτε αν θελεις κατεβασε το essentials σαν προγραμμα δεν το ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι εγω δουλευω με sygic το οποιο ομως δεν ειναι free εκτος αν κατεβει απο εναλλακτικο μαρκετ

Link to comment
Share on other sites

Δεν διευκρίνισε εάν θέλει να βλέπει μόνο τις συντεταγμένες της θέσης του ή εάν θέλει να βλέπει και την θέση του στον χάρτη. Στην πρώτη περίπτωση το gps essentials θα του κάνει μια χαρά την δουλειά που θέλει στην δεύτερη θα χρειαστεί και σύνδεση internet ή κάποιο λογισμικό που να συνοδεύεται από χάρτες.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια υπαρχει κανενα free gps που ειναι καλυτερο απο τους μανησιους χαρτες?

 

Το essentials είναι free.

Αν έχω καταλάβει το λόγο που το θέλεις θα σου κάνει τη δουλειά σου.

 

μια σελιδα ποιο πριν...αλλα δεν το εχω δοκιμασει...εγω εχω το dont panic και μια χαρα κανει την δουλεια του

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια αν ειναι ευκολο : εχω igo περασμενο στην ταμπλετα, συνδεσα το gps του κινητου με την ταμπλετα ολα οκ και απο εδω και περα πως κάνω το igo να παιρνει τα data που ερχονται μεσω bluetooth? δεν εχω βρει καμια ρυθμιση για την επιλογη του δεκτη gps στο igo. εχω το igo primo.... Αν ξερει καποιος ευχαριστω εκ των προτερων!!

edit: OK το ελυσα θελει 2 εφαρμογες στο κινητο :extgps στο ταμπλετ:Bluetooth GPS(Googoo Android)

 

η το blouetooth gps provider https://play.google.com/store/apps/details?id=de.mobilej.btgps&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwyLDEsImRlLm1vYmlsZWouYnRncHMiXQ.. και το δωρεάν πρόγραμμα build.prop Editor του Nathan Campos από το Play store https://play.google.com/store/apps/details?id=org.nathan.jf.build.prop.editor&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwyLDEsIm9yZy5uYXRoYW4uamYuYnVpbGQucHJvcC5lZGl0b3IiXQ.. το οποιο Τρέχουμε το build.prop, βρίσκουμε την παράμετρο gps.enable και αλλάζουμε την τιμή της από false σε true ..εαν δεν εχει παραμετρο gps δημιουργουμε μια και γραφουμε gps true... σε μενα ετσι δουλευει σε pipo s2 με android 4.1.1 το igo primo -sigic-dont panic κ.λ.π... τις οδηγειες τις πηρα απο το νημα του Aionol Fire του Frontier!!!:)

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

μια σελιδα ποιο πριν...αλλα δεν το εχω δοκιμασει...εγω εχω το dont panic και μια χαρα κανει την δουλεια του

 

Σε σχεση με το Copilot τι λεει?

Link to comment
Share on other sites

μια σελιδα ποιο πριν...αλλα δεν το εχω δοκιμασει...εγω εχω το dont panic και μια χαρα κανει την δουλεια του

Κι εγώ... Μου το έδωσαν δώρο με τη συσκευή και η αλήθεια είναι πως λίγο που το δοκίμασα μια χαρά μου φάνηκε. Αυτό που δεν είδα είναι να έχει επιλογή για προβολή διατομής. Να δω, δηλαδή, απλά τη διαδρομή που προτείνει. Το έχει κι απλά δεν το έχω προσέξει?

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ... Μου το έδωσαν δώρο με τη συσκευή και η αλήθεια είναι πως λίγο που το δοκίμασα μια χαρά μου φάνηκε. Αυτό που δεν είδα είναι να έχει επιλογή για προβολή διατομής. Να δω, δηλαδή, απλά τη διαδρομή που προτείνει. Το έχει κι απλά δεν το έχω προσέξει?

 

Χε χε τελικα αυτο το swype κανει χαριτωμενα λαθη. Οχι το προγραμμα δεν εχει αυτη την επιλογη. Ειναι ομως για το γουστο μου το καλυτερο σε δρομολογησεις, ποιοτητα χαρτη και καταναλωση μπαταριας

Link to comment
Share on other sites

Χε χε τελικα αυτο το swype κανει χαριτωμενα λαθη. Οχι το προγραμμα δεν εχει αυτη την επιλογη. Ειναι ομως για το γουστο μου το καλυτερο σε δρομολογησεις, ποιοτητα χαρτη και καταναλωση μπαταριας

Χαχαχα! Τώρα το είδα! Έχουμε εκπαιδευτεί όμως και καταλαβαίνουμε και τι θα ήθελε να πει!

Κι εμένα μ'αρέσει. Και όντως τα πάει καλά από μπαταρία. Κάτι ακόμα: Διασταυρώσεις πως βάζουμε? Ή... Δεν βάζουμε? :o

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζουμε

Μην πω ότι εξεπλάγην, θα είναι ψέμα!! Ευχαριστώ για την απάντηση. :)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο γενικά που το θέτεις δεν νομίζω να μπορούμε να δώσουμε σωστή απάντηση. Πολλά μπορεί να συμβαίνουν. Ενεργοποιείς το GPS και κανένα πρόγραμμα δεν μπορεί να κλειδώσει; Αρχικά θα σου πρότεινα να ενεργοποιήσεις το EPO και το A-GPS για να ανανεώσουν τα αρχεία τους. Το A-GPS χρειάζεται σύνδεση δεδομένων αλλά κατεβάζει πολύ λίγα data και μπορείς μετά το κατέβασμα των αρχείων του να κλείσεις τα την σύνδεση δεδομένων.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Είπα να βάλω και εγώ το Primo, αλλά κολλάει για κάποιο λόγο στην αρχή, με το που κάνει όλο το loading... Έβαλα τα αρχεία του kastel για την οθόνη μου, χάρτες navteq (που επίσης μου λέει οτι δεν υπάρχουν χάρτες) αλλά στην εκκίνηση μου μένει στην οθόνη που λέει kastel πάνω δεξιά... καμία βοήθεια;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...