Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κινητό που πήρα είχε μέσα δώρο το Don't Panic, που όντως έχει πολύ καλό χάρτη και δουλεύει πολύ καλά με τη νέα έκδοση του ShareLoc για τα Pois. Μέχρι και ονόματα ελεύθερων επαγγελματιών έχει σε ορισμένες κατηγορίες! Πχ ιατροί κα

 

Ωστόσο λόγω παλαιότερης εμπειρίας μου από το εξωτερικό αγόρασα το TomTom και με κέρδισε γιατί είναι σαφώς καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης και πιο επαγγελματικό ( από τρόπο σχεδίασης στο χάρτη, μέχρι επιλογές στα μενού κα). Έχει και την προσφορά γνωριμίας τώρα που πρωτοβγήκε, λογικά θα ανέβει η τιμή του μετά, όπως είναι στο iOS.

 

Προέρχομαι και από Nokia παλιά που ήμουν σχετικά ευχαριστημένος με τους χάρτες. Απλά μια άποψη - γούστα είναι αυτά!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδια ξερει καποιος απο minimalistic text και tasker? στον κοκκινο κυκλο επρεπε να μου εμφανιζει το ποσοστο της μπαταριας... τι εχω κανει λαθος? (εικονες 5 απο 7)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά απ' ότι διαβάζω κάνουμε κύκλους εδώ και μήνες . Εχει λεχθεί πάμπολλες φορές ότι οι προτιμήσεις είναι θέμα προσωπικό .

Το να αναθεματίζουμε κάτι που σε εμάς δεν αρέσει δεν είναι απαραίτητα αποδεκτό από τους άλλους . Αν το iGo , μου είπε να στρίψω

αριστερά σε κεντρική λεωφόρο με διαχωριστική νησίδα δεν το κάνει άχρηστο , ούτε ακόμα και το Sygic που έχει τη μανία να σε

βγάζει κόντρα σε μονόδρομους . Ολα έχουν τα συν και τα πλην τους όπως πολύ σωστά και αντικειμενικά είχε γράψει σ' αυτο το

φορουμ κάποιος φίλος εδώ και καιρό . Προσωπικά , από τους 4 πλοηγούς που είχα εγκατεστημένους , κράτησα μόνο έναν , δεν έχει

σημασία ποιόν , επειδή αυτός με βολεύει .

Ακριβώς έτσι.Εγραψα την γνώμη μου.Ολοι είμαστε ελεύθεροι με βάση τις προσωπικές μας εμπειρίες να πούμε την γνώμη μας.Να επαινήσουμε ή να τα χώσουμε σε κάποιο πρόγραμμα που θεωρούμε ότι μας κάνει ή όχι.Και κανείς δεν ειναι υποχρεωμένος να λαμβάνει υπόψιν την γνώμη του άλλου.Αν τώρα μου την λες με έμμεσο τρόπο για αυτά που έχω γράψει τον τελευταίο χρόνο στο φόρουμ της gi (γιατί πλέον η gi το έχει μετά την αποχώρηση του admin), για το dont panic θεωρώ πως για ένα πρόγραμμα που έχω αγοράσει ακούγοντας από τους υπεύθυνους κάποιες υποσχέσεις,μπορώ να τα χώνω και να το αναθεματίζω που δεν έφερε κατά την προσωπική μου πάντα γνώμη,αυτά που υπόσχονταν.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος δε χρειάζεται οπωσδήποτε δακτύλιο της Αθήνας δε βρίσκω λόγο να προτιμήσει το dont panic έναντι του tomtom ή τoυ navigon για επίσημη αγορά.Για ανεπίσημη συνεχίζω να πιστεύω ότι το primo 2 είναι ο leader της πλοήγησης.

Συμφωνω και εγω με τα παραπανω. Το igo και για μενα ηταν παντα η καλυτερη επιλογη. Εχω δοκιμασει σχεδον ολα τα προγραμματα πλοηγησης κατα καιρους τα τελευταια 5 χρονια. Τωρα στο Android χρησιμοποιω το primo 2 και δεν βρισκω κανενα λογο ή ελλειψη για να το αλλαξω.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες ζήτησα από τους δημιουργούς του hd widgets να προσθέσουν, αν γίνεται, την επιλογή Beaufort για την μέτρηση του ανέμου. Η αλήθεια είναι πως έδειξαν πολύ μεγάλο ενδιαφέρον για την κλίμακα αυτή, την οποία αγνοούσαν μέχρι την επικοινωνία μας. Μου απάντησαν πως ήταν έτοιμοι να κυκλοφορήσουν ενημέρωση που θα περιλαμβάνει κόμβους. Πριν λίγα λεπτά, ήρθε ειδοποίηση για ενημέρωση της εφαρμογής και βλέπω πως πρόσθεσαν και την κλίμακα Beaufort!
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες ζήτησα από τους δημιουργούς του hd widgets να προσθέσουν, αν γίνεται, την επιλογή Beaufort για την μέτρηση του ανέμου. Η αλήθεια είναι πως έδειξαν πολύ μεγάλο ενδιαφέρον για την κλίμακα αυτή, την οποία αγνοούσαν μέχρι την επικοινωνία μας. Μου απάντησαν πως ήταν έτοιμοι να κυκλοφορήσουν ενημέρωση που θα περιλαμβάνει κόμβους. Πριν λίγα λεπτά, ήρθε ειδοποίηση για ενημέρωση της εφαρμογής και βλέπω πως πρόσθεσαν και την κλίμακα Beaufort!

 

Όντως.

Για κάποιο λόγο δεν έβγαλε πως υπάρχει update όμως πάνω στις εφαρμογές μου. Μόλις την κοίταξα στο play store είχε επιλογή update μέσα βέβαια και την έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το μετάνιωσα που αγόρασα το dont panic.Ναι μεν ο χάρτης του ειναι ο καλύτερος αλλά δεν ειναι πλέον μονόδρομος.:lol:

Θα μου πείτε κάποιοι ότι ποτέ δεν ήταν.Ισως δεν ήταν ποτέ για Αθήνα αλλά σε άλλες περιοχές όταν ακόμη είμασταν σε destinator ήταν.

Βλέπω πλέον ότι και η navteq έχει κάνει σημαντικές βελτιώσεις στην ελλάδα και η tomtom έχει συμμαζέψει πάρα πολύ το χάλι που είχε προκύψει μετά την εξαγορά των δεδομένων της gi το 2008.Αν κάποιος δε χρειάζεται οπωσδήποτε δακτύλιο της Αθήνας δε βρίσκω λόγο να προτιμήσει το dont panic έναντι του tomtom ή τoυ navigon για επίσημη αγορά.Για ανεπίσημη συνεχίζω να πιστεύω ότι το primo 2 είναι ο leader της πλοήγησης.

 

Μακάρι η navteq να έχει βελτιώσει την υπόλοιπη Ελλάδα (έχω χρόνια να τη χρησιμοποιήσω εκτός Αθήνας) γιατί πλέον η tomtom φαίνεται να εγκατέλειψε το igo. Αχ που είναι οι καλές εποχές που είχαμε 5 χάρτες και κάναμε συγκρίσεις. Τώρα 2 έμειναν και της epsilon είναι για τα μπάζα.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα του igo είναι οτι δεν μπορείς να το αγοράσεις. Είναι το καλύτερο πρόγραμμα αλλά ακόμα και να θέλεις να τους δώσεις τα λεφτά σου δε σε αφήνουν. Ανεξήγητη πολιτική απο τη navngo που δε δείχνει διάθεση να την αλλάξει. Κακό του κεφαλιού τους (για μένα).

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες ζήτησα από τους δημιουργούς του hd widgets να προσθέσουν, αν γίνεται, την επιλογή Beaufort για την μέτρηση του ανέμου. Η αλήθεια είναι πως έδειξαν πολύ μεγάλο ενδιαφέρον για την κλίμακα αυτή, την οποία αγνοούσαν μέχρι την επικοινωνία μας. Μου απάντησαν πως ήταν έτοιμοι να κυκλοφορήσουν ενημέρωση που θα περιλαμβάνει κόμβους. Πριν λίγα λεπτά, ήρθε ειδοποίηση για ενημέρωση της εφαρμογής και βλέπω πως πρόσθεσαν και την κλίμακα Beaufort!

 

Ενώ εμείς με τα beautiful ακόμα περιμένουμε να βάλουν και κάποιον άλλο weather provider τώρα που η google τους έκοψε. Γιατί αυτό το accuweather είναι για τα μπάζα.

Link to comment
Share on other sites

Εγραψα την γνώμη μου.Ολοι είμαστε ελεύθεροι με βάση τις προσωπικές μας εμπειρίες να πούμε την γνώμη μας.

Ουδεμία αντίρρηση , αρκεί η άποψή μας να μην προβάλεται δογματικά . Το μαύρο-άσπρο καταντά ενοχλητικό.

Και κανείς δεν ειναι υποχρεωμένος να λαμβάνει υπόψιν την γνώμη του άλλου

Οχι βέβαια , αλλά μην μας διαφεύγει ότι εκείνοι που ρωτάνε δεν γνωρίζουν και το πιό πιθανό είναι να μην μπορούν να βγάλουν κάποιο

συμπέραμα και να καταλήξουν σε ένα πλοηγό που να είναι κοντά στις απαιτήσεις τους .

Αν τώρα μου την λες με έμμεσο τρόπο για αυτά που έχω γράψει τον τελευταίο χρόνο στο φόρουμ της gi ......

Οχι , δεν γνωρίζω το θέμα . Απλά έκανα μιά καλόβουλη παρατήρηση . No offence .

Link to comment
Share on other sites

Διορθωμένο...ζητάω συγγνώμη...δικό μου το λάθος και όχι της εφαρμογής.

Working Log GR Fix

 

Ωραίος και γρήγορος. Ξέρεις μήπως πως μπορείς να βάλεις δύο εργαζόμενους σε μια μέρα; γιατί βάζω τον δεύτερο και χάνω τον πρώτο. Υπάρχει κάποιο tutorial πως χρησιμοποιειται η εφαρμογή;

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος και γρήγορος. Ξέρεις μήπως πως μπορείς να βάλεις δύο εργαζόμενους σε μια μέρα; γιατί βάζω τον δεύτερο και χάνω τον πρώτο. Υπάρχει κάποιο tutorial πως χρησιμοποιειται η εφαρμογή;

Λογικά δεν γίνεται να βάλεις 2 εργαζόμενους...δεν έχω και το τηλέφωνο μαζί μου να το κοιτάξω...αλλά μάλλον όχι. Για το tutorial δες ΕΔΩ

Edited by istrios
Link to comment
Share on other sites

Γιατί αυτό το accuweather είναι για τα μπάζα.

 

true story. καμμια επαφη με τον πραγματικο καιρο και πολυ μετρια προγνωση.

 

btw το widget του sense για το accu, πολυ μετριο. συνεχεια κολλημα με το location.....

Edited by relentlessgeo
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ SONY ΚΑΙ SAMSUNG.
Link to comment
Share on other sites

true story. καμμια επαφη με τον πραγματικο καιρο και πολυ μετρια προγνωση.

 

btw το widget του sense για το accu, πολυ μετριο. συνεχεια κολλημα με το location.....

 

Εγώ έχω την εντύπωση πως το καθένα έχει τις ώρες του. π.χ. με fancy widgets έπιασε βροχή και μου το έδειξε (βέβαια λέει δυνατή βροχή ενώ έχει ψιλόβροχο) ενώ το android weather ακόμα δείχνει συννεφιά...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς πρέπει να είσαι root. Στη συνέχεια κατέβασε την εφαρμογή System Cleanup (μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το Titanium Backup, αλλά πρέπει να έχεις την επί πληρωμή έκδοση). Άνοιξε το System Cleanup, διάλεξε την καρτέλα Apps, πάτησε παρατεταμένα πάνω στον exDialer και επέλεξε "Move App to /system/app".

thanks dimitri!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

 

Χθες παρατηρησα κατι που αφορα την μαμισια εφαρμογη για τα μηνυματα που εχει ο γαλαξιας 2...

 

Συγκεκριμενα, ημουν σε εναν χωρο που δεν ειχε καθολου μα καθολου σημα.

Οταν καποια στιγμη βγηκα για λιγο εξω μου ηρθαν 2 μηνυματα και οταν πηγα να δω την ωρα που μου τα εστειλαν ειδα την ωρα που τα ελαβα, δηλαδη οταν ειχα πλεον σημα....

 

Γνωριζει καποιος αν μπορω με καποιον τροπο να βλεπω και την ωρα που μου τα εχουν στειλει...??

Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ....
Link to comment
Share on other sites

Για μενα το acuweather ειναι κορυφη. Δε κολλαει τιποτα, βρισκει τις τοποθεσιες και πεφτει μεσα σε ακριβεια ωρας ...οχι μονο ημερας.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσοχή με το gnotes. Είχα το colornote και επειδή το gnotes συγχρονίζει με gmail είπα να το δοκιμάσω. Λοιπόν είχα 7 σημειώσεις οι οποίες ήταν και στο κινητό και στον υπολογιστή στο gmail.προσθέτω μία σημείωσή στο gnotes, κάνω manual sync και ξαφνικά χάθηκαν οι 4 σημειώσεις από τις 7 και από το κινητό και από τον υπολογιστή! Χάλια!
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου αρεσει και το route 66. Ειναι free για περιηγηση στο χαρτη και σχεδιασμο διαδρομης για παντα,με σχετικα καλους χαρτες στις περιοχες που κινουμαι. Εχει ενα μηνα δωρεαν φωνητικες οδηγιες,μετα θελει πληρωμη.

 

Ειχα και το dont panic,που ηταν αψογο,με ικανοποιησε για τις περιορισμενες απαιτησεις πλοηγησης που εχω. Δεν το εχω πια,γιατι ξεπερασα το οριο των 5 συσκευων ανα λογαριασμο,για αυτο και αγορασα πια pna με dont panic και ησυχασα :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσοχή με το gnotes. Είχα το colornote και επειδή το gnotes συγχρονίζει με gmail είπα να το δοκιμάσω. Λοιπόν είχα 7 σημειώσεις οι οποίες ήταν και στο κινητό και στον υπολογιστή στο gmail.προσθέτω μία σημείωσή στο gnotes, κάνω manual sync και ξαφνικά χάθηκαν οι 4 σημειώσεις από τις 7 και από το κινητό και από τον υπολογιστή! Χάλια!

 

Κοίταξες σε κάτι υπό φακέλους στο Gmail στον υπολογιστή ή στην συσκευή; (κάτι deleted ή trash; ) γιατί θα βρεις πολλά χωμενα εκεί. Αυτή την εφαρμογή την χρησιμοποιώ πάνω από χρόνο και τουλάχιστον απώλειες δεν είχα, είναι όμως με αρκετά προβλήματα.

Κοίτα πχ στο notes & trash

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξες σε κάτι υπό φακέλους στο Gmail στον υπολογιστή ή στην συσκευή; (κάτι deleted ή trash; ) γιατί θα βρεις πολλά χωμενα εκεί. Αυτή την εφαρμογή την χρησιμοποιώ πάνω από χρόνο και τουλάχιστον απώλειες δεν είχα, είναι όμως με αρκετά προβλήματα.

Κοίτα πχ στο notes & trash

αφαντες οι σημειωσεις.εψαξα παντου
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.

Κατεβασα εχθες ενα πακετο με εικονιδια απο το xda, τα οποια θελω να χρησιμοποιησω για τον nova launcher.

Πως ακριβως τα περναω αυτα?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.

Κατεβασα εχθες ενα πακετο με εικονιδια απο το xda, τα οποια θελω να χρησιμοποιησω για τον nova launcher.

Πως ακριβως τα περναω αυτα?

 

Δεν το εχω ψαξει και θα με ενδιεφερε, μιας και χρησιμοποιω Nova και εγω.. Εαν μαθεις, κανε post ωστε να το δουμε και εμεις.. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.

Κατεβασα εχθες ενα πακετο με εικονιδια απο το xda, τα οποια θελω να χρησιμοποιησω για τον nova launcher.

Πως ακριβως τα περναω αυτα?

 

Νομίζω ότι γίνεται, εκτός των άλλων, μέσω rom toolbox.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.

Κατεβασα εχθες ενα πακετο με εικονιδια απο το xda, τα οποια θελω να χρησιμοποιησω για τον nova launcher.

Πως ακριβως τα περναω αυτα?

 

Look and feel->icon theme. Εκεί πρέπει να είναι λογικά.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...