Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο google maps , υπάρχει τρόπος να αποθηκεύονται οι χάρτες στην sdcard ;

 

καλημερα! δεν μας αφηνει επιλογη, μονο οπως ξαναειπα αμα εισαι root και κανεις καποιο κολπο για swap sd δλδ να ειναι αντιστροφα τα Moint points το εχω κανει σε ταμπλετ ωστε να βλεπει σαν εσωτερικη την καρτα μνημης, ετσι πανε οπως και να εχει θελει δεν θελει.

Μερικες custom rom το εχουν μεσα ετοιμο το script οπως μια που εχω στο κινητο μου αλλα μεγαλωσα την εσωτερικη και δεν το εχω ενεργο τωρα.

Ψαξε για το internet2external αμα θες να κανεις αντιστροφα τα Mount points Πλεον δεν ειναι στο google play ομως.

http://m.downloadatoz.com/apps/eu.codlab.int2ext,186578.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Χμ έχω ένα πρόβλημα. Προσπαθώ να παίξω ένα κμλ αρχείο στο ταμπλετ. Έχω δοκιμάσει αρκετές βερσιόν του earth αλλά δεν κάνει play την διαδρομή σε κανένα. Σε κάποια μου την εμφανίζει πανωραμικα αλλά μόνο αυτά. Δεν έχει επιλογή πλέι.

Δοκίμασα και 3 εναλλακτικές πάλι τα ίδια μου εμφανίζουν την διαδρομή σαν σχέδιο αλλά δεν μπορώ παίζει. (making, kmz to earth, gpx)

 

Στο γουιντος είχα το ίδιο θέμα αλλά το λυσα με παλιά έκδοση του ερθ. Στο ταμπλετ η ίδια έκδοση σε αντροιντ δεν κάνει τίποτα.

Υπάρχει έστω κάποια εναλλακτική εφαρμογή να κάνει play ένα kml σε αντροιντ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα δες αυτο https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ntonapps.kmlwaypointreader&hl=el

και https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ohc.kmlviewer&hl=el

εγω μια αναζητηση εκανα και τα βρηκα, αμα ψαξεις περισσοτερο μπορεις να βρεις και αλλα, δεν τα εχω ομως δοκιμασει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα δες αυτο https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ntonapps.kmlwaypointreader&hl=el

και https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ohc.kmlviewer&hl=el

εγω μια αναζητηση εκανα και τα βρηκα, αμα ψαξεις περισσοτερο μπορεις να βρεις και αλλα, δεν τα εχω ομως δοκιμασει.

 

Το πρώτο βγάζει απλά κουκιδες στο μαπ σαν συμπλήρωμα του ερθ είναι.

Το δεύτερο είναι οδηγός...

 

Έκανα αναζήτηση και δοκίμασα αρκετά άλλα κανένα δεν προσφέρει αυτό που ζητάω. Δήλ να σου δείχνει την πορεία που ακολουθείς 3d και όχι μόνο σε φώτο δορυφορικα

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλυτερο UI η εφαρμογη sygic μετα το τελευταιο update... :)

Σε ποιο ακριβώς update αναφέρεσαι?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο ακριβώς update αναφέρεσαι?

Σε εμενα ηρθε ενα update χθες, εκδοση 15.5.9

Στο ''τι νεο υπαρχει ? '' γραφει :

- Nεες υποδειξεις για χωρους σταθμευσης και πλοηγηση για τα τελευταια μετρα

- Αποθηκευστε τη θεση σταθμευσης σας

- Widget για σταθμευση στην αρχικη οθονη

- Ενοποιηση με το ηχοσυστημα του αυτοκινητου μεσο bluetooth

- Πληρης ρυθμισεις

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο ακριβώς update αναφέρεσαι?

 

Στην εκδοση 15.5.9 που μου ηρθε πριν λιγες μερες στο store.

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

15.5.9 sygic ειναι final?

 

Ναι, ειναι η final.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα ηρθε ενα update χθες, εκδοση 15.5.9

Στο ''τι νεο υπαρχει ? '' γραφει :

- Nεες υποδειξεις για χωρους σταθμευσης και πλοηγηση για τα τελευταια μετρα

- Αποθηκευστε τη θεση σταθμευσης σας

- Widget για σταθμευση στην αρχικη οθονη

- Ενοποιηση με το ηχοσυστημα του αυτοκινητου μεσο bluetooth

- Πληρης ρυθμισεις

Επειδή παίρνω τα beta, αυτά που λες τα έχω δει βδομάδες πριν και για αυτό μου έκανε εντύπωση, που λες ότι βγήκε τώρα κάτι τόσο καινούριο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παίρνω τα beta, αυτά που λες τα έχω δει βδομάδες πριν και για αυτό μου έκανε εντύπωση, που λες ότι βγήκε τώρα κάτι τόσο καινούριο.

Δεν τα ''ειπα'' εγω :p

Πολυ καλυτερο UI η εφαρμογη sygic μετα το τελευταιο update... :)

 

 

 

 

Εγω απλα εγραψα το ''τι νεο υπαρχει'' στο τελευταιο update :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά , προσπαθώ να περάσω κάποια pois από το pois.gr στο navigon , κατεβάζω τα αρχεία που χρειάζονται για το navigon (.csv) και τα περνάω μέσα στον φάκελο mypois του navigon που έχω δημιουργήσει εγώ, όπως λένε οι οδηγίες, αλλα δυστυχώς μέσα στο app δεν μου τα εμφανίζει...γνωρίζει κανεις τι κάνω λάθος??

 

 

 

 

πολύ ενδιαφέρον. θα πρέπει να κάτσω να ασχοληθώ μια μέρα με το igo και το όλο στήσιμο του γιατί φαίνεται πολυ ενδιαφέρον και εύχρηστο όταν το στήσεις ;) ευχαριστώ πολύ :)

Να κατσεις και να ασχοληθεις Alex με το igo οσο πιο γρηγορα μπορεις. Εγω το ξεκινησα μετα το ποστ σου και σημερα το σεταρα πληρως. Εχω μεινει αφωνος τοσο με το προγραμμα οσο και με την κοινοτητα που ασχολειται μαζι του. Ενα εχω να πω:υπαρχει το igo και υπαρχουν και τα αλλα προγραμματα, αν με εννοεις. ;-) Βεβαια θελει πολυ ψαξιμο στα σωστα μερη αλλα αμα εισαι μερακλης θα το ευχαριστηθεις. Στην περιπτωση που μπεις στο τριπακι ψαξε οπωσδηποτε τα σκιν του Doupas. Το πηγαινουν σε αλλο επιπεδο το προγραμμα. Αν θες βοηθεια στειλε μου π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Να κατσεις και να ασχοληθεις Alex με το igo οσο πιο γρηγορα μπορεις. Εγω το ξεκινησα μετα το ποστ σου και σημερα το σεταρα πληρως. Εχω μεινει αφωνος τοσο με το προγραμμα οσο και με την κοινοτητα που ασχολειται μαζι του. Ενα εχω να πω:υπαρχει το igo και υπαρχουν και τα αλλα προγραμματα, αν με εννοεις. ;-) Βεβαια θελει πολυ ψαξιμο στα σωστα μερη αλλα αμα εισαι μερακλης θα το ευχαριστηθεις. Στην περιπτωση που μπεις στο τριπακι ψαξε οπωσδηποτε τα σκιν του Doupas. Το πηγαινουν σε αλλο επιπεδο το προγραμμα. Αν θες βοηθεια στειλε μου π.μ.

Υπάρχει ξεχωριστό θέμα για το Igo για πιο αναλυτικά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Από που κατεβάζουμε το igo; Στο store βλέπω κατι περίεργα, υπάρχει κάποιο λινκ; Ευχαριστώ.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Από που κατεβάζουμε το igo; Στο store βλέπω κατι περίεργα, υπάρχει κάποιο λινκ; Ευχαριστώ.

 

Eλα ντε. και γω ηθελα να ρωτησω γιατι δεν το βρίσκω στο play

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ευρέως διαδεδομένο μέσω πωλήσεων στο play store, εκτός από ειδικές εκδόσεις για κάποιες χώρες, όπως Ισραελ, Τουρκία κλπ.

 

Θέλει ψάξιμο για να το βρεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Προσφορές από το Sygic.

 

30€ όλοι οι χάρτες,

20€ όλη η Ευρώπη

https://eshop.sygic.com/en/

 

Μέχρι 2/12

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις γιατι το google maps δεν μιλαει στα Ελληνικα; Δε βρισκω κατι απο τις ρυθμισεις του κινητου..

 

Θελει να γυρισω το gmail στα Ελληνικα; Επειδη το εχω στα Αγγλικα..

 

Η υπηρεσια που εβγαλε προσφατα για ελεγχο κινησης, λειτουργει σωστα στην Ελλαδα; Οντως υπολογιζει την κινηση;

 

Μαζι με google map χρησιμοποιω και Here Maps. Υπαρχουν καλυτερα προγραμματα;

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις γιατι το google maps δεν μιλαει στα Ελληνικα; Δε βρισκω κατι απο τις ρυθμισεις του κινητου..

 

Θελει να γυρισω το gmail στα Ελληνικα; Επειδη το εχω στα Αγγλικα..

 

Η υπηρεσια που εβγαλε προσφατα για ελεγχο κινησης, λειτουργει σωστα στην Ελλαδα; Οντως υπολογιζει την κινηση;

 

Μαζι με google map χρησιμοποιω και Here Maps. Υπαρχουν καλυτερα προγραμματα;

Δεν μιλαει ελληνικα επειδη η μηχανη tts του android δεν τα υποστηριζει(προς το παρον). Θα πρεπει να εγκαταστησεις το vocalizer και απο κει μεσα να αγορασεις ελληνικη φωνη και μετα να το επιλεξεις απο τις ρυθμισεις σαν μηχανη tts.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι προβλημα του android που εχει η συγκεκριμενη συσκευη; Ειναι προβλημα Color OS της OPPO δηλαδη; Γιατι τα κινητα των φιλων μου εχουν μια χαρα Ελληνικα εξ'ορισμου στα google maps..
Link to comment
Share on other sites

Ειναι προβλημα του android που εχει η συγκεκριμενη συσκευη; Ειναι προβλημα Color OS της OPPO δηλαδη; Γιατι τα κινητα των φιλων μου εχουν μια χαρα Ελληνικα εξ'ορισμου στα google maps..

Eχεις δικιο. Η φωνη που εκφωνει τις οδηγιες στο google maps ειναι φυσικη φωνη, οποτε δεν παιζει θεμα με tts. Θεωρησε ακυρη την απαντηση μου.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...