Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά γιατί στο here maps Ενώ έχω κατεβάσει τον χάρτη της Ελλάδας αν βάλω διεύθυνση σε μια πόλη και αριθμό δεν με πάει χωρίς σύνδεση;;; Γενικά έχει πρόβλημα μόνο όνομα πόλεως αν βάλω δουλεύει σωστά.

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου το πιο αξιόπιστο πρόγραμμα πλοήγησης είναι το TomTom. Δοκιμασμένο σε Ελλάδα και Εξωτερικό.

Έχω δοκιμάσει διάφορα, με τελευταίο το Sygic που το "έστειλα". Άλλα αντι άλλων.

Δοκιμάστε το tomtom κι ισως το εκτιμήσετε....

Εννοείς οι χάρτες ή σαν εφαρμογή συνολικά; σαν χάρτες μπορείς να τους βάλεις και στο igo, το οποίο είναι για εμένα το καλύτερο για αντροιντ με πάρα πολλές δυνατότητες (εκφώνηση κόστους διοδίων και πολλά άλλα ), και οι χάρτες αυτοί έχουν τονισμό, που σημαίνει πως με φωνή tts διαβάζει τέλεια οδούς,δρόμους. Οι χάρτες here όμως είναι σίγουρα πιο πλήρης εδώ Ελλάδα.

Σαν εφαρμογή το τομτομ την είχα πριν δύο χρόνια στο iPhone, και μου άρεσε η απλότητα και καθαρότητα του χάρτη. Για αντροιντ όμως δεν είναι ότι καλύτερο πιστεύω.

Edited by eLeKtriK EyE
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς οι χάρτες ή σαν εφαρμογή συνολικά; σαν χάρτες μπορείς να τους βάλεις και στο igo, το οποίο είναι για εμένα το καλύτερο για αντροιντ με πάρα πολλές δυνατότητες (εκφώνηση κόστους διοδίων και πολλά άλλα ), και οι χάρτες αυτοί έχουν τονισμό, που σημαίνει πως με φωνή tts διαβάζει τέλεια οδούς,δρόμους. Οι χάρτες here όμως είναι σίγουρα πιο πλήρης εδώ Ελλάδα.

Σαν εφαρμογή το τομτομ την είχα πριν δύο χρόνια στο iPhone, και μου άρεσε η απλότητα και καθαρότητα του χάρτη. Για αντροιντ όμως δεν είναι ότι καλύτερο πιστεύω.

Σαν εφαρμογή είναι το απλούστερο και πιο "έξυπνο" θα έλεγα. Το igo δεν το έχω δοκιμάσει σε android, αλλά σε windows mobile (στο παλιό μου PDA) ήταν "βαρύ", αλλά συμφωνώ μαζί σου, με πάρα πολλές επιλογές.

Ποστάρισα, γιατί βλέπω πως ο κόσμος χάνεται με την πλειάδα εφαρμογών που κυκλοφορούν.

Για εμένα οι εφαρμογές που αξίζουν για πλοήγηση με GPS (δηλ. τζάμπα) είναι TomTom (πλήρως εξελληνισμένο), iGo, Garmin (δεν ξέρω αν κυκλοφορεί σε android). Οι άλλες που έχω δοκιμάσει είναι φρου κι αρώματα, αλλά ουσία μηδέν.

Επι τη ευκαιρία θα δοκιμάσω και το iGO.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι για here σε σας που το δουλευεται. Οταν του βαλεις διευθυνση σου δινει και εναλλακτικες διαδρομες στο χαρτη. Δεν εχω καταλαβει ομως πως επιλεγεις μια αλλη εναλλακτικη διαδρομη.
Link to comment
Share on other sites

Ρε. αιδιά γιατί στο here maps Ενώ έχω κατεβάσει τον χάρτη της Ελλάδας αν βάλω διεύθυνση σε μια πόλη και αριθμό δεν με πάει χωρίς σύνδεση;;; Γενικά έχει πρόβλημα μόνο όνομα πόλεως αν βάλω δουλεύει σωστά.

 

Μήπως δεν τα εισάγεις σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπε ο memostrikas παραπάνω.

Την πρώτη φορά που το ανοίγεις, έχεις κατεβάσει ή οχι χάρτη, σε πάει σε αυτό ακριβώς το σημείο που δείχνει το screenshot του φίλου παραπάνω. Στην πύλη του Βραδενβούργου.

Μόλις κατεβάσεις τον χάρτη της Ελλάδας και είτε κάνεις αναζήτηση για κάποια ελληνική δ/νση είτε λοκάρει το GPS σε βγάζει κανονικά Ελλάδα χωρίς πρόβλημα. Και από εκεί και πέρα κάθε φορά που το τρέχεις σε βγάζει στην τελευταίο μέρος που είχε λοκάρει το GPS. Πχ πήγα Κρήτη το Σ/Κ, όταν γύρισα Θεσσαλονίκη και το άνοιξα με έβγαζε Κρήτη, μετά από λίγα δευτερόλεπτα λόκαρε το GPS και με έβγαζε κανονικά Θεσσαλονίκη.

Τώρα γιατί η default ρύθμιση είναι εκείνο το σημείο στη Γερμανία δε ξέρω. Αλλά δε καταλαβαίνω που είναι το θέμα.

 

Σωστός, αυτό κάνει την πρώτη φορά. Ούτε χάρτη Γερμανίας κατεβάζει ούτε τίποτα. Μια χαρά πρόγραμμα είναι. Προσωπικά μου αρέσει που όταν βρει πολλές εναλλακτικές στις δείχνει όλες μια μια στο χάρτη για να διαλέξεις ποιά θες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια σχετικα με το here.

Παροτι δειχνει ...Γερμανικο χαρτη, αν του δωσεις πχ αθηνα, σε φερνει εκει, και μετα βρισκεις οτι θες απο Ελλαδα.

Χωρις να ειμαι και απολυτα σιγουρος παντως, και τις δυο προηγουμενες φορες του εδινα ελληνικες πολεις (οχι αθηνα), και δεν τις εβρισκε.

Τελωσπαντων, εστω και με την 3η φορα εγκατασταση, και με τη βοηθεια σας, εγκατασταθηκε και φαινεται να λειτουργει.

 

Θελω να το εχω ως εφεδρικο προγραμμα εναλλακτικο του sygic.

Για να δουμε πως θα τα πάει...

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το here maps και κάθε φορά που το ανοίγω βγαίνει το εξής μήνυμα "the app is set to stay offline". Επειδή είναι πολύ σπαστικό να περιμένω να φύγει το μηνυματακι για να μπορέσω να γράψω( ανοίγει πάνω στο πληκτρολόγιο και κρύβει γράμματα), υπάρχει κάποια ρύθμιση ώστε να μην μου το βγάζει?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Το HERE δειχνει Γερμανια οταν δεν βρισκει στιγμα απο δορυφορο και συγκεκριμενα στο Nokia Berlin Campus.

http://her.is/1EMQx37

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι για here σε σας που το δουλευεται. Οταν του βαλεις διευθυνση σου δινει και εναλλακτικες διαδρομες στο χαρτη. Δεν εχω καταλαβει ομως πως επιλεγεις μια αλλη εναλλακτικη διαδρομη.

σερνεις το δάκτυλο σου δεξιά αριστερά ΚΆΤΩ από τον χάρτη με τις προτεινόμενες διαδρομές.στην μπλε μπάρα ας πούμε

Link to comment
Share on other sites

Εχω δηλωσει για αποθηκευση στο Here, την εξωτερικη sd card.

Ομως, δεν μπορω να εντοπισω που αποθηκευει τους χαρτες.

Εκανα κι ενα google search, και παω να δω σε /android/data/com.here.app.maps/files αλλα μέσα εκει ειναι αδειος ο φακελος!

Αντιστοιχως, και στον αντιστοιχο φακελο της internal memory, παλι δεν βρισκω κατι(αν και οπως ειπα, στην external sd εχω δηλωσει να αποθηκευει).

Που ειναι ο χαρτης της ελλαδας που κατεβασα;

Link to comment
Share on other sites

Εχω δηλωσει για αποθηκευση στο Here, την εξωτερικη sd card.

Ομως, δεν μπορω να εντοπισω που αποθηκευει τους χαρτες.

Εκανα κι ενα google search, και παω να δω σε /android/data/com.here.app.maps/files αλλα μέσα εκει ειναι αδειος ο φακελος!

Αντιστοιχως, και στον αντιστοιχο φακελο της internal memory, παλι δεν βρισκω κατι(αν και οπως ειπα, στην external sd εχω δηλωσει να αποθηκευει).

Που ειναι ο χαρτης της ελλαδας που κατεβασα;

 

Ακριβώς εκεί που έψαξες είναι, κρυφός φάκελος με την ονομασία .here-maps. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς εκεί που έψαξες είναι, κρυφός φάκελος με την ονομασία .here-maps. :)

 

Thanks. Δεν μπορουσα να φανταστω οτι υπηρχε κρυφος φακελος.

 

-----

 

 

Στο here πως γινεται οι ανανεωση των χαρτων;

Εννοω, η ανανεωση της εφαρμογης γινεται απο το play.

Αν ομως επικαιροποιηθει ενας χαρτης, πως τον διανεμουν στους χρηστες;

Υπαρχει πχ καμια ειδοποιηση οταν γινεται update στην εφαρμογη, να ανανεωσει και χαρτες;

Link to comment
Share on other sites

Thanks. Δεν μπορουσα να φανταστω οτι υπηρχε κρυφος φακελος.

 

-----

 

 

Στο here πως γινεται οι ανανεωση των χαρτων;

Εννοω, η ανανεωση της εφαρμογης γινεται απο το play.

Αν ομως επικαιροποιηθει ενας χαρτης, πως τον διανεμουν στους χρηστες;

Υπαρχει πχ καμια ειδοποιηση οταν γινεται update στην εφαρμογη, να ανανεωσει και χαρτες;

 

Ειδοποίηση δεν έχω προσέξει αν βγάζει η όχι.

Εάν υπάρχει ανανέωση χαρτών, στο download maps σου βγάζει την επιλογή "update". Εάν όχι, σου εμφανίζει "download more". :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Ειδοποίηση δεν έχω προσέξει αν βγάζει η όχι.

Εάν υπάρχει ανανέωση χαρτών, στο download maps σου βγάζει την επιλογή "update". Εάν όχι, σου εμφανίζει "download more". :)

 

thanks.

Αρα πρεπει εκτος απο την καθιερωμενη μου 'βολτα' στο play, οταν δινω νετ στο κινητο,

να γυρνάω σε online mode και το ιδιο το here, ωστε να τσεκαρει το ιδιο το προγραμμα για updates των χαρτων του.

Link to comment
Share on other sites

thanks.

Αρα πρεπει εκτος απο την καθιερωμενη μου 'βολτα' στο play, οταν δινω νετ στο κινητο,

να γυρνάω σε online mode και το ιδιο το here, ωστε να τσεκαρει το ιδιο το προγραμμα για updates των χαρτων του.

Βγάζει και ειδοποίηση αρκεί να τρέξεις το πρόγραμμα.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μηπως ξερει καποιος καποιο προγραμμα που εχει πλοηγηση και ειναι ειδικοτερα για θαλασσα η ψαραδες μαζι με χαρτες(βαθη ναυαγια και τετοια)...αυτα τα λιγα, η εστω να μου πει που να μπω να ψαξω. Ευχαριστω!!!
Link to comment
Share on other sites

Παντως χάρτη Ελλάδας μεγεθους 350mb, οπως στο here, δεν θυμαμαι να εχω κατεβασει ποτε στη ζωη μου, σε κανενα προγραμμα gps!

Ή δεν ειναι αρκετα 'βελτιστοποιημενος'/συμπιεσμενος (beta ειπαμε?),

ή εχει πραγματικα πολυ υλικο εντος του χαρτη (τι παραπανω σε σχεση με τους αλλους;).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μηπως ξερει καποιος καποιο προγραμμα που εχει πλοηγηση και ειναι ειδικοτερα για θαλασσα η ψαραδες μαζι με χαρτες(βαθη ναυαγια και τετοια)...αυτα τα λιγα, η εστω να μου πει που να μπω να ψαξω. Ευχαριστω!!!

Navionics:D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, χρειαζομαι τη βοηθεια σας. σιγουρα θα υπαρχουν στο νημα οι απαντησεις αλλα ειναι λιγο δυσκολο να το διαβασω ολο!

θελω να αγορασω ενα προγραμμα για πλοηγηση αλλα δεν εχω ιδεα ποιο.Αυτο που θελω ειναι να εχει Ελληνικη φωνη και χαρτες. Ποιο μου προτεινετε; (αν γνωριζετε και τιμη ευπροσδεκτη)

Επισης μπορω με μια αγορα να εχω το προγραμμα και σε κινητο και στο tablet;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, χρειαζομαι τη βοηθεια σας. σιγουρα θα υπαρχουν στο νημα οι απαντησεις αλλα ειναι λιγο δυσκολο να το διαβασω ολο!

θελω να αγορασω ενα προγραμμα για πλοηγηση αλλα δεν εχω ιδεα ποιο.Αυτο που θελω ειναι να εχει Ελληνικη φωνη και χαρτες. Ποιο μου προτεινετε; (αν γνωριζετε και τιμη ευπροσδεκτη)

Επισης μπορω με μια αγορα να εχω το προγραμμα και σε κινητο και στο tablet;

 

Αρχικα δοκιμασε το HERE το οποιο ειναι δωρεαν και εχει ελληνικη φωνη και offline χαρτες.

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, χρειαζομαι τη βοηθεια σας. σιγουρα θα υπαρχουν στο νημα οι απαντησεις αλλα ειναι λιγο δυσκολο να το διαβασω ολο!

θελω να αγορασω ενα προγραμμα για πλοηγηση αλλα δεν εχω ιδεα ποιο.Αυτο που θελω ειναι να εχει Ελληνικη φωνη και χαρτες. Ποιο μου προτεινετε; (αν γνωριζετε και τιμη ευπροσδεκτη)

Επισης μπορω με μια αγορα να εχω το προγραμμα και σε κινητο και στο tablet;

Απο με πληρωμή, πολύ καλά τα Sygic και Navigon.

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...