Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα , απορώ πραγματικά πως κάποιος το θεωρεί το καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης. Προσωπικά το πιο εύχρηστο για μένα είναι το Ndrive. Βέβαια χάνει σε άλλα σημεία, όπως συμβαίνει και σε άλλα προγράμματα.

 

Για μένα το ndrive είναι φτωχό πλην όμως τίμιο... Αλλά έχει να ανανεωθεί 2 χρόνια και ο χάρτης είναι απο το 2010. Ε τι να το κάνεις έτσι; Το έχω ακόμα στο κινητό αλλά απλά και μόνο γιατί δεν πιάνει πολύ χώρο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αλλά έχει να ανανεωθεί 2 χρόνια και ο χάρτης είναι απο το 2010.

Το δικό μου έχει χάρτη του 2012.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Για περιπου 1 βδομαδα δοκιμασα το sygic το οποιο και με καλυψε,ετσι το αγορασα.Απο οτι ειδα εχει δωρεαν αναβαθμισεις χαρτων για παντα.Ισχυει το ιδιο και για την εκδοση του λογισμικου?Επισης αν γνωριζετε καποια bugs του ας με ενημερωσετε,διαβασα σε κριτικες χρηστων οτι μετα απο updates εχει θεμα,δε ξερω αν ισχυει βεβαια.Οι TTS φωνες τι ακριβως ειναι? Edited by KOPRINIOTIS
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου έχει χάρτη του 2012.

 

Απο οτι βλέπω στο δικό σου έχει χάρτη navteq. Στο play λέει οτι έχει χάρτες tomtom και συγκεκριμένα Μάρτιο 2012. Ίσως να μην έχουν ανανεώσει την περιγραφή και να άλλαξαν provider στη μέση. Πάντως και ο 2.18 που έχω εγώ είναι navteq. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται κάποιος να με στείλει ένα ενημερωτικό πμ για το navigon να το βάλω στο nexus4; (1280x768)

 

Θα με ενδιέφερε και για το Galaxy Ace2 (800x480) βέβαιως-βεβαίως... :happy:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κατέβασα το Sygic για να το δοκιμάσω και δεν τρέχει στο Galaxy SIII mini. Κολλάει κατά το άνοιγμα. Το αντιμετωπίζει κανείς άλλος;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κατέβασα το Sygic για να το δοκιμάσω και δεν τρέχει στο Galaxy SIII mini. Κολλάει κατά το άνοιγμα. Το αντιμετωπίζει κανείς άλλος;

 

Το κατέβασα εχθές σε note και δουλεύει κανονικά, αν θες δοκίμασε απεγκατάσταση (και τυχόν παλαιότερων εκδόσεων) και πάλι εγκατάσταση μήπως στρώσει...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κατέβασα το Sygic για να το δοκιμάσω και δεν τρέχει στο Galaxy SIII mini. Κολλάει κατά το άνοιγμα. Το αντιμετωπίζει κανείς άλλος;

 

480χ800 δεν ειναι το mini? Και γω το ειχα βαλει στο note χωρίς προβλημα. Επισης μου δουλευε μια χαρα και στο galaxy s σε αυτη την αναλυση. Είσαι σε στοκ rom?

Link to comment
Share on other sites

480χ800 δεν ειναι το mini? Και γω το ειχα βαλει στο note χωρίς προβλημα. Επισης μου δουλευε μια χαρα και στο galaxy s σε αυτη την αναλυση. Είσαι σε στοκ rom?

 

Ναι, τέτοια ανάλυση έχει. Και έχω την stock ROM. Δεν καταλαβαίνω τι παίζει...

Link to comment
Share on other sites

Το Sygic προσαρμόζεται αυτόματα στην κάθε ανάλυση. Δεν είναι σαν το Igo που πρέπει από πριν να βάλεις συγκεκριμένα αρχεία για να διαβάζει σωστά την κάθε ανάλυση.

Άρα ή κακή εγκατάσταση έχει γίνει ή κάτι άλλο με την ρομ παίζει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το Sygic προσαρμόζεται αυτόματα στην κάθε ανάλυση. Δεν είναι σαν το Igo που πρέπει από πριν να βάλεις συγκεκριμένα αρχεία για να διαβάζει σωστά την κάθε ανάλυση.

Άρα ή κακή εγκατάσταση έχει γίνει ή κάτι άλλο με την ρομ παίζει.

 

Καλορίζικο το nexus!

Αν χρειαστείς βοήθεια με την ανάλυση στο primo πες.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις τι γινεται με primο σε 1280χ800?μου βγαζει αναλυση 1200χ768 και δεν παιζει full screen.χρειαζεται data σε αυτη την ανάλυση? Πρεπει να ειναι απο την ιδια εκδοση?στο sys.txt βαζουμε x_y="auto" ?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Απαιτείται το κατάλληλο πείραμα στο multimode.ini που βρίσκεται εντός του data.zip αλλά και η σχετική ρύθμιση στο sys.txt.

 

Περισσότερες πληροφορίες όμως στο θέμα του iGO... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=314557

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται το κατάλληλο πείραμα στο multimode.ini που βρίσκεται εντός του data.zip αλλά και η σχετική ρύθμιση στο sys.txt.

 

Περισσότερες πληροφορίες όμως στο θέμα του iGO... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=314557

 

Ok. Thanks.γιατι το παιδευω απο χθες αλλα δε μπορω να πετυχω το 1280. Η 1200 μου βγάζει η 1366 στο auto (και απορω που το βρισκει)

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις τι γινεται με primο σε 1280χ800?μου βγαζει αναλυση 1200χ768 και δεν παιζει full screen.χρειαζεται data σε αυτη την ανάλυση? Πρεπει να ειναι απο την ιδια εκδοση?στο sys.txt βαζουμε x_y="auto" ?

 

Κατέβασε από το Play store την εφαρμογή screen size. Άνοιξε την και δες τι σου βγάζει σε portrait και landscape με ή χωρίς την status bar. Γράψε τα αποτελέσματα στο sys

screen_xy="1180_720:768x1138/1196x722"

 

;screen_xy="1180_720:1196x768/768x1184:fullscreen"

 

Αυτό είναι ένα παράδειγμα. Έχω επιλέξει να βλέπω την status bar. Αν όμως το θελήσω θα βγάλω το ";" από την δεύτερη γραμμή και θα το βάλω στην πρώτη.

Όπου 1180_720 εσύ θα βάλεις 1280_800 και λογικά θα δουλέψει. Αν έχεις skin θα πρέπει να βάλεις τις αναλύσεις στο info.ini του κάθε skin. Για μένα είναι 768_1138,1196_722,768_1184,1196_768. Αυτά είναι που έγραψα από την εφαρμογή που σου είπα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Thanks.μετα απο πολυ παιδεμα καταφερα να το δουλεψω full screen αφου εβαλα τα καταλληλα data για 1280χ800. Παντως το περιμενα πιο γρηγορο αφου δεν εχει και ιδιαίτερη διαφορα απο το turboX που το ειχα το οποιο εχει sigle core 566 και 192mb ram!!
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το nexus!

Αν χρειαστείς βοήθεια με την ανάλυση στο primo πες.

 

Σε ευχαριστώ!

Να υποθέσω ότι θέλει αντίστοιχες ρυθμίσεις όπως αυτές που έγραψες για τον φίλο;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει sygic και navigon.Νavigon για μενα!Σου βγαζει 3 διαδρομες τις περισσοτερες φορες να επιλεξεις εσυ πως θα πας,δεν χανει ποτε το σημα του,καλυτερο γραφικο περιβαλλον.
Link to comment
Share on other sites

Και γω το ειχα για καλο το navigon σε αντιθεση με το sygicτο οποιο το εχω απο τοτε που βγηκε στο turboX αλλα ουτε απο χάρτες αλλα ουτε απο υπολογισμους με εχει.αφησει ικανοποιημενο. Υποθετω navigon και ago εχουν ιδιους χάρτες(2012/Q3).

Παρολα αυτα το navigon με οποιο προφιλ κι αν επιλέξω κανει πολυ σοβαρα και απαραδεκτα λαθη

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Και τα δυο τα χρησιμοποιούν χάρτες της navteq (και όχι μόνο) αλλά ως διαφορετικά προγράμματα χρησιμοποιούν και διαφορετικούς αλγοριθμους για τον υπολογισμό της εκάστοτε διαδρομής.

 

Οσον αφορά τους χάρτες έχουμε φτάσει στην έκδοση 2012.Q4.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο τα χρησιμοποιούν χάρτες της navteq (και όχι μόνο) αλλά ως διαφορετικά προγράμματα χρησιμοποιούν και διαφορετικούς αλγοριθμους για τον υπολογισμό της εκάστοτε διαδρομής.

 

Οσον αφορά τους χάρτες έχουμε φτάσει στην έκδοση 2012.Q4.

 

Κυκλοφόρησε και η Q1/13 για το Navigon. ;)

Επίσης μία μεγάλη σημαντική διαφορά: Ο Χάρτης της Navigon είναι μεν ο Navteq, αλλά είναι πάντα 2 Q πίσω σε σχέση με αυτόν του Garmin και του iGO, που χρησιμοποιούν τον πλέον πρόσφατο Navteq. Δηλαδή ο Q4/2012 Navigon είναι στην πραγματικότητα ο Navteq Q2/2012, κοκ..

 

Χρησιμοποιώντας ξανά πάντως τις τελευταίες εκδόσεις Navigon (4.8.0) και TomTom (1.1.1) το Navigon παραμένει για μένα πρώτη προτίμηση. Σε συνδυασμό με τους Google Maps δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ.

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το νεότερο Sygic 13.1.1 ώστε να έχω άποψη για το αν βελτιώθηκε ή όχι.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Να καταλαβω δηλαδη ο q4 2012 για igo ειναι ο τελευταιος? Υποθετω ειναι ο αντίστοιχος navigon q2 2013 που δεν εχει βγει ακομα? Και ο τελευταιος navigon q2 2013 ειναι ο q3 2012 για igo? Θα δοκιμάσω και το τελευταιο sygic να δω τι λεει. Το 4.8.0 εχει κατι διαφορετικο στον αλγόριθμο υπολογισμού σε σχεση με το 4.6.2 η μονο καλυτερη υποστηριζομενη αναλυση? Edited by giokspy
Link to comment
Share on other sites

Να καταλαβω δηλαδη ο q4 2012 για igo ειναι ο τελευταιος? Υποθετω ειναι ο αντίστοιχος navigon q2 2013 που δεν εχει βγει ακομα? Και ο τελευταιος navigon q2 2013 ειναι ο q3 2012 για igo? Θα δοκιμάσω και το τελευταιο sygic να δω τι λεει. Το 4.8.0 εχει κατι διαφορετικο στον αλγόριθμο υπολογισμού σε σχεση με το 4.6.2 η μονο καλυτερη υποστηριζομενη αναλυση?

 

Δεν έχω παρατηρήσει αλλαγές στον αλγόριθμο της εφαρμογής. Δεν μπορούμε να το δούμε και εύκολα αυτό. Οι δρομολογήσεις μιας εφαρμογής εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες:

- Αλγόριθμος εφαρμογής

- Χάρτης και κατηγοριοποιήσεις δρόμων σε αυτόν

- Συνεργασία χάρτη-εφαρμογής.

 

Οπότε αν αλλάξει κάτι στις δρομολογήσεις άντε να καταλάβεις τι άλλαξε απ' όλα. Προσωπικά οι δρομολογήσεις του Navigon με βολεύουν πολύ, ειδικά σε σχέση με το Sygic. Το iGO δεν μου αρέσει προσωπικά και ας παίρνει τη μεγαλύτερη παραμετροποίηση απ' όλα. Είδα βγήκε και νέο TomTom 1.2, ώρα για δοκιμή.

 

Για τους χάρτες είναι απλά τα πράγματα. :)

Navigon Q4/2012 = Navteq(Nokia Here) Q2/2012. Στις άλλες εφαρμογές τους βγάζουν κατευθείαν: Του iGO, Garmin κλπ ο Navteq είναι το όνομα που βλέπεις. Ο Q4/2012 για iGO νομίζω είναι ο πλέον πρόσφατος. Αυτόν θα τον έχουν τα Navigon, όπως σωστά ανέφερες, στον Q2/2013.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!

Να υποθέσω ότι θέλει αντίστοιχες ρυθμίσεις όπως αυτές που έγραψες για τον φίλο;

 

Αυτές που έγραψα για τον φίλο είναι. Δοκίμασα όμως στην τελευταία έκδοση 9.6.22 και κάτι ψιλά, αλλά δεν λειτούργησε όπως θα ήθελα. Θα βάλεις την 9.6.7.281004 και data 1180*720. Προσωπικά χρησιμοποιώ την έκδοση του Doupas. Αν δεν έχεις την 9.6.7.281004, να ξέρεις πως μπορείς να βάλεις τους χάρτες teleatlas (Tom Tom) και navteq στον ίδιο φάκελο και να τους αλλάζεις άλλοι το μενού του primo. Αν χρειαστείς κάτι άλλο πες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές που έγραψα για τον φίλο είναι. Δοκίμασα όμως στην τελευταία έκδοση 9.6.22 και κάτι ψιλά, αλλά δεν λειτούργησε όπως θα ήθελα. Θα βάλεις την 9.6.7.281004 και data 1180*720. Προσωπικά χρησιμοποιώ την έκδοση του Doupas. Αν δεν έχεις την 9.6.7.281004, να ξέρεις πως μπορείς να βάλεις τους χάρτες teleatlas (Tom Tom) και navteq στον ίδιο φάκελο και να τους αλλάζεις άλλοι το μενού του primo. Αν χρειαστείς κάτι άλλο πες.

 

Προτιμώ Kastiel.

Οπότε βρίσκω το αντίστοιχο πακέτο με 1180*720 και μετά κάνω τις αλλαγές που γράφεις στο sys.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...