Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχει εφαρμογη που να κατεβαζει μετατρεπει τα βιντεο του youtube σε mp3 και να τα κατεβαζει;

 

Δες το tubemate . Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά πολύ φίλοι λένε ότι δουλεύει μια χαρά ...

Link to comment
Share on other sites

ναι το tubemate είναι κορυφή

παιδιά θέλω δυο πράγματα αν υπάρχουν που δεν τα βρίσκω πουθενά:

 

1) αν υπάρχει συντόμευση για τις υπηρεσίες τοποθεσίας (θέλω να ανοίγω το gps και να τικαρω και την επιλογή να χρησιμοποιεί internet για να βρει πιο γρήγορα δορυφόρους , ταυτόχρονα)

 

2 )αν υπάρχει κάποιο widget σαν το widget που έχει ο μαμά launcher τις sony ο οποιος να δείχνει photos από την gallery του κινητού οι οποιες εναλλάσσονται με το σύρσιμο του δαχτύλου πάνω κάτω (πως το ειπα έτσι??? χάχα :lol::lol::lol:) δοκίμασα το gallery widget του link αλλα ήταν πολύ buggy

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.stackgallery.widget&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5zdGFja2dhbGxlcnkud2lkZ2V0Il0.

HTC Touch Diamond 2 ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

1) αν υπάρχει συντόμευση για τις υπηρεσίες τοποθεσίας (θέλω να ανοίγω το gps και να τικαρω και την επιλογή να χρησιμοποιεί internet για να βρει πιο γρήγορα δορυφόρους , ταυτόχρονα

 

μηπως εννοεις κατι τετοιο;

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jim2&hl=el

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την γρηγορη απάντηση stefan , ναι κάτι τέτοιο όμως να έχει και shortcut για τις υπηρεσίες τοποθεσίας , αυτό από ότι ειδα δεν είχε

HTC Touch Diamond 2 ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την γρηγορη απάντηση stefan , ναι κάτι τέτοιο όμως να έχει και shortcut για τις υπηρεσίες τοποθεσίας , αυτό από ότι ειδα δεν είχε

 

εχει και για το gps και για πολλα αλλα. μπορεις να το βαλεις σαν widget στην αχικη οθονη, ή να το εχεις στη notification bar. δοκιμασε το.

Link to comment
Share on other sites

το έβαλα αλλα δεν βρήκα κάπου να έχει συντόμευση για τις υπηρεσίες τοποθεσίας. καλά , μπορεί να είμαι και στραβός βεβαια :P χάχα ,θα το ξανακοιτάξω

HTC Touch Diamond 2 ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμιά εφαρμογή για καταγραφή συνομιλίας που να προσφέρει την δυνατότητα να επιλέγεις εκείνη την στιγμή έχουμε;;;Κάποιες έχω δει ότι είτε καταγράφουν όλες τις κλήσεις και ανά κάποιο διάστημα τις σβήνουν ή έχεις λίστα που επιλέγεις εσύ ποιους να καταγράφει. Κοινώς δεν θέλω να το κάνει από μόνο του...
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω το NAVIGON Europe 4.6.0 σε Sony Xperia S

 

Γιατί όχι ? μια χαρά συμβατό είναι

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

εχω το transparent weather clock, σαν ρολοι για ενημερωση καιρου-τοποθεσιας.

 

πως θα το κανω να ενημερωνει την τοποθεσια μεσω gps; πατωντας για να κανει ενημερωση τοποθεσιας, μου λεει πως ειναι αδυνατο, καθως δεν εχω ιντερνετ. ειναι ανοιγμενο το gps, και στις ρυθμισεις εχω τικαρει το να βρισκει την τοποθεσια μεσω gps οταν ειναι διαθεσιμο.

Link to comment
Share on other sites

εχω το transparent weather clock, σαν ρολοι για ενημερωση καιρου-τοποθεσιας.

 

πως θα το κανω να ενημερωνει την τοποθεσια μεσω gps; πατωντας για να κανει ενημερωση τοποθεσιας, μου λεει πως ειναι αδυνατο, καθως δεν εχω ιντερνετ. ειναι ανοιγμενο το gps, και στις ρυθμισεις εχω τικαρει το να βρισκει την τοποθεσια μεσω gps οταν ειναι διαθεσιμο.

εχεις λινκ να το δοκιμασουμε; αρκει να ειναι δωρεαν :p

Link to comment
Share on other sites

εχεις λινκ να το δοκιμασουμε; αρκει να ειναι δωρεαν :p

 

δωρεαν ειναι. οριστε και το λινκ:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.droid27.transparentclockweather&hl=el

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει εφαρμογη που να καθαριζει το συστημα και να κανει ανασυγκροτηση ετσι ωστε να γινετε πιο γρηγορος ο επεξεργαστης και να εξοικονομουμε χωρο στην μνημη της συσκευης?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει εφαρμογη που να καθαριζει το συστημα και να κανει ανασυγκροτηση ετσι ωστε να γινετε πιο γρηγορος ο επεξεργαστης και να εξοικονομουμε χωρο στην μνημη της συσκευης?

Είπαμε ότι το Android δεν έχει την ίδια λογική με τα Windows. Κρατάει ανοιχτές τις εφαρμογές μια και αυτό ούτε χρειάζεται πόρους ούτε επεξεργαστική ισχύ.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

δωρεαν ειναι. οριστε και το λινκ:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.droid27.transparentclockweather&hl=el

δε φαινεται να χρησιμοποιει το gps, δεν αναβοσβηνει το σχετικο σηματακι. απο την αλλη ομως για να κατεβασει δεδομενα καιρου θελει ιντερνετ, οποτε ειναι ατοπο να ζητας τον καιρο ενω δεν εχει πως να τον κατεβασει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμιά εφαρμογή για καταγραφή συνομιλίας που να προσφέρει την δυνατότητα να επιλέγεις εκείνη την στιγμή έχουμε;;;Κάποιες έχω δει ότι είτε καταγράφουν όλες τις κλήσεις και ανά κάποιο διάστημα τις σβήνουν ή έχεις λίστα που επιλέγεις εσύ ποιους να καταγράφει. Κοινώς δεν θέλω να το κάνει από μόνο του...

 

Το call recorder του skvalex, σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις πριν την κλήση αν θα την ηχογραφήσεις ή όχι.

Edited by pektis7
Link to comment
Share on other sites

δε φαινεται να χρησιμοποιει το gps, δεν αναβοσβηνει το σχετικο σηματακι. απο την αλλη ομως για να κατεβασει δεδομενα καιρου θελει ιντερνετ, οποτε ειναι ατοπο να ζητας τον καιρο ενω δεν εχει πως να τον κατεβασει.

 

για τον καιρο δεκτο. αλλα, εφοσον εχει επιλογη χρησης του gps για την τοποθεσια, δεν θα επρεπε να ανανεωνεται μεσω gps και χωρις ιντερνετ;

 

καποια παρομοια εφαρμογη που να το κανει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε ότι το Android δεν έχει την ίδια λογική με τα Windows. Κρατάει ανοιχτές τις εφαρμογές μια και αυτό ούτε χρειάζεται πόρους ούτε επεξεργαστική ισχύ.

 

Μην παίρνεις όρκο γι αυτό

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μην παίρνεις όρκο γι αυτό

 

Για να μην κάνουμε γενικεύσεις προς οποιαδήποτε κατεύθυνση:

Το android και τα windows έχουν και ομοιότητες και διαφορές (ειδικά τώρα με τα Win8 περισσότερες ομοιότητες)

Το σύστημα αρχείων του linux/android δεν χρειάζεται χειροκίνητη ανασυγκρότηση.

Ο επεξεργαστής προφανώς δε γίνεται "πιο γρήγορος" με καθάρισμα ή/και ανασυγκρότηση του συστήματος αρχείων. (Δυστυχώς υπάρχουν υλοποιήσεις android που το σύστημα πάσχει όταν γεμίσει πολύ το σύστημα αρχείων του λειτουργικού)

 

Το καλύτερο ισοδύναμο των εφαρμογών που κοιμούνται στο android είναι η κατάσταση αναμονής / sleep mode σε desktop λειτουργικό. Συνεχίζουν να καταλαμβάνουν τη μνήμη που τους αντιστοιχεί, αλλά δεν έχουν μεγάλη συμμετοχή στους κύκλους του επεξεργαστή.

 

Προγράμματα τύπου systemcleanup, sdmaid κλπ βοηθάνε να αδειάσουμε σαβούρα για περισσότερο αποθηκευτικό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Προγράμματα τύπου systemcleanup, sdmaid κλπ βοηθάνε να αδειάσουμε σαβούρα για περισσότερο αποθηκευτικό χώρο.

 

Θα μπορούσαμε να βρούμε οδηγίες από κάπου γι'αυτές τις εφαρμογές; Τις έχω ψάξει αρκετά από το νετ (δεν τις έχω εγκαταστήσει ακόμα στη συσκευή μου) αλλά είναι τόσο περίπλοκες που δεν μπορώ με τίποτα να καταλάβω πως θα μπορούσα να κάνω το πιο απλό πράγμα, αυτό δηλαδή που με οδηγεί ουσιαστικά στο να ψάχνομαι με τέτοιου είδους εφαρμογές.. θέλω λοιπόν -το μόνο που ζητώ απ'αυτές δηλαδή- είναι να μπορώ με μία επιλογή να βλέπω ποιοι φάκελοι είναι εντελώς άχρηστοι πια για τη συσκευή μου (αυτοί που ξέμειναν μετά απ'τις απεγκαταστάσεις εφαρμογών δηλαδή) και να τους διαγράφω έναν έναν ξεχωριστά ή όλους μαζί. Σίγουρα γίνεται μέσα απ'αυτές τις εφαρμογές αλλά πως..; Ας ξέρω πριν τις εγκαταστήσω κι αρχίσω τα "επικίνδυνα πειράματα" με τη συσκευή.. δεν θέλει και πολύ να διαγράψεις κάτι που δεν πρέπει όταν τα έχεις όλα μπροστά σου..;)

 

Είμαι root και σκέφτομαι το SDMaid Pro περισσότερο..:)

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε ότι το Android δεν έχει την ίδια λογική με τα Windows. Κρατάει ανοιχτές τις εφαρμογές μια και αυτό ούτε χρειάζεται πόρους ούτε επεξεργαστική ισχύ.

 

οποτε αυτη η εφαρμογη ειναι αχρηστη κατα την γνωμη σου? https://play.google.com/store/apps/details?id=com.enlightenedapps.defragprofull&feature=related_apps#?t=W251bGwsMSwxLDEwOSwiY29tLmVubGlnaHRlbmVkYXBwcy5kZWZyYWdwcm9mdWxsIl0.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι είναι αχρείαστη.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι αχρείαστη.

 

ωραια,και κατι ακομα,εγω χρησιμοποιω custom rom στην συσκευη μου και θελω με καποια εφαρμογη να δω τι μου τρωει μεγαλυτερη εσωτερικη μνημη αυτη τι στιγμη στην συσκευη μου,ποια εφαρμογη να βαλω? να μου δειχνει για παραδειγμα το μεγαλυτερο σε μεγεθος αρχειο που ειναι πρωτο και επειτα ολα τα υπολοιπα κατα μεγεθος,το ιδιο και στην καρτα μνημης μου

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι κάνει αυτή η εφαρμογή?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...