Jump to content

[Android - προτάσεις] Εφαρμογές γραφείου και παραγωγικότητας


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους, κατέβασα το handyCalc το οποίο φαίνεται το πιο πλήρες και δυνατό calculator για Android. Έχω όμως μία απορία, αν το χρησιμοποιεί κάποιος: Πώς μπορώ να κάνω μετατροπές από μιγαδικούς αριθμούς σε φάσορες?

(polar to rectangular) μέσω της βασικής οθόνης?

Το χρειάζομαι για τα μαθήματα της σχολής μου κυρίως.

Ευχαριστώ

 

συναδελφος μαθηματικος? δεν το εχω δοκιμασει το προγραμμα που αναφερεις, αλλα για μενα ενα ειναι το κορυφη (αλλα επι πληρωμη) MathStudio. Ειναι το παλιο Spacetime, σαν φοιτητης το χρησιμοποιουσα κ εγω στα win mobile, μεχρι και διαφορικες εξ. ελυνε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

συναδελφος μαθηματικος? δεν το εχω δοκιμασει το προγραμμα που αναφερεις, αλλα για μενα ενα ειναι το κορυφη (αλλα επι πληρωμη) MathStudio. Ειναι το παλιο Spacetime, σαν φοιτητης το χρησιμοποιουσα κ εγω στα win mobile, μεχρι και διαφορικες εξ. ελυνε...

 

Το MathStudio φαίνεται πολύ δυνατό, θα το δοκιμάσω. Ευχαριστώ για την πρόταση.

Ηλεκτρολόγος Μηχανικός στο Πολυτεχνείο. :)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά είμαι κάτοχος μιας νεας συσκευής android και λογο επαγγέλματος

χρησιμοποιώ πολύ το ημερολόγιο.

ξέρεται αν υπάρχει κάποια εφαρμογή στο market που προσθετοντας μια νεα συναντηση στο ημερολόγιο να ηπάρχει δυνατότητα αναζήτησης απο τις επαφες

επίσης αν το νέο συμβάν που προσθέτης είναι μια κλήση πάλι να γίνετε αναζήτηση

απο τις επαφες.

Nokia 3310 Nokia 6210&6310i, Nokia N95, Nokia N83,Nokia N86, Nokia E7-00

 

Με αφορμή το μήνυμά σου κατεβασα και δοκίμασα το any do είναι αυτό που λέει. Άπαιχτο.

Δεν κατάλαβα ποιά συσκευή έχεις αλλά τα ημερολόγια που έχουν τα περισσότερα κινητά είναι καλά.

Αν δεν σε βολεύει τίποτα απο αυτα κάνε μια αναζήτηση στο player store ...

Αν στο μεταξύ βρεις καποιο τρόπο να μπορούμε να στέλνουμε email σε μια ομάδα επαφών παρακαλώ γράψε μου.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το μήνυμά σου κατεβασα και δοκίμασα το any do είναι αυτό που λέει. Άπαιχτο.

Δεν κατάλαβα ποιά συσκευή έχεις αλλά τα ημερολόγια που έχουν τα περισσότερα κινητά είναι καλά.

Αν δεν σε βολεύει τίποτα απο αυτα κάνε μια αναζήτηση στο player store ...

Αν στο μεταξύ βρεις καποιο τρόπο να μπορούμε να στέλνουμε email σε μια ομάδα επαφών παρακαλώ γράψε μου.

 

εχω το htc sense μετα την αποτυχία του e7-00

λογω επαγγέλματος το laptop και το κινητο δουλεύουν για μένα τουλάχιστον 12 ώρες την ημέρα.

κατέβασα το any do και σε ευχαριστώ κάνει αυτά που θέλω, βέβαια θα προτιμούσα να τα κάνει το ημερολόγιο,

όμως στη ζωή δεν μπορεί να τα έχει κανείς όλα. ;όσο για τα email σε ομάδες επαφών το κάνω μέσω laptop με το

bluebyte insurance Works.

Nokia 3310 Nokia 6210&6310i, Nokia N95, Nokia N83,Nokia N86, Nokia E7-00
Link to comment
Share on other sites

παιδια το google drive δεν εχει επιλογη για να αποθηκευουμε αρχεια στο κινητο?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιος τρόπος να επεξεργαστώ τις επαφές χωρις να τις σβήσω όλες και να τις ξαναπεράσω.; για andoid ics..
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιος τρόπος να επεξεργαστώ τις επαφές χωρις να τις σβήσω όλες και να τις ξαναπεράσω.; για andoid ics..

 

Μπορείς να τις συγχρονίσεις με το gmail σου,απο εκει κανεις την επεξεργασια σου και θα τις εχεις συνέχεια και δεν θα εχεις φοβο να χαθουν

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

παιδια το google drive δεν εχει επιλογη για να αποθηκευουμε αρχεια στο κινητο?

Απλά επιλέγεις το αρχείο που θες να μπει σε Offline, για να είναι άμεσα προσβάσιμο και χωρίς ίντερνετ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα και ξεχωριστό τόπικ, αλλά ίσως εδώ να είναι καλύτερα. Αυτοκουοτάρομαι λοιπόν.

 

Για αρχεία office τι χρησιμοποιείτε; Δοκίμασα το Polaris Office (που είχε μέσα) και το Quick Office Pro, καθώς και το Think Free. Είχα το ίδιο θέμα. Άνοιξα ένα αρχείο excel που είχα φτιάξει στο PC, και μου άλλαξε το format από κάποια cells που είχα date. Δηλαδή εγώ τα είχα βάλει σε φορμάτ "DD/MM/YEAR" και αυτό τα αλλάζει σε "MM/DD/YEAR". Μάλιστα, επειδή ένα αρχείο που το ανανεώνω καθημερινά το'χω στο dropbox μου, όταν το άνοιξα από το κινητό, έκανα μια αλλαγή και το έσωσα, μετά όταν πήγα να το ανοίξω από το PC είδα πως όχι μόνο είχε αλλάξει το format στα date cells και τα άφησε έτσι, αλλά μου μίκραινε και αρκετά cells. Δηλαδή ενώ εγώ τα είχα κάνει να χωράνε ίσα ίσα τα περιεχόμενα (σε σχετικά μεγάλο font size είναι η αλήθεια 16άρι ή και 20άρι, δεν ξέρω αν έχει καμιά σχέση) αυτά τα είχε μικραίνει, με αποτέλεσμα να μου βγάζει σε πολλές στήλες ###### και να πρέπει να τις ξανακάνω re-arrange μετά.

Το Polaris μου έκανε κι ένα άλλο χαζό. Σε άλλο φύλλο, που το έχω protected, δεν με άφηνε να αλλάξω ούτε κελιά που τα έχω αφήσει unlocked.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχεία office τι χρησιμοποιείτε; Δοκίμασα το Polaris Office (που είχε μέσα) και το Quick Office Pro, καθώς και το Think Free. Είχα το ίδιο θέμα. Άνοιξα ένα αρχείο excel που είχα φτιάξει στο PC, και μου άλλαξε το format από κάποια cells που είχα date. Δηλαδή εγώ τα είχα βάλει σε φορμάτ "DD/MM/YEAR" και αυτό τα αλλάζει σε "MM/DD/YEAR". Μάλιστα, επειδή ένα αρχείο που το ανανεώνω καθημερινά το'χω στο dropbox μου, όταν το άνοιξα από το κινητό, έκανα μια αλλαγή και το έσωσα, μετά όταν πήγα να το ανοίξω από το PC είδα πως όχι μόνο είχε αλλάξει το format στα date cells και τα άφησε έτσι, αλλά μου μίκραινε και αρκετά cells. Δηλαδή ενώ εγώ τα είχα κάνει να χωράνε ίσα ίσα τα περιεχόμενα (σε σχετικά μεγάλο font size είναι η αλήθεια 16άρι ή και 20άρι, δεν ξέρω αν έχει καμιά σχέση) αυτά τα είχε μικραίνει, με αποτέλεσμα να μου βγάζει σε πολλές στήλες ###### και να πρέπει να τις ξανακάνω re-arrange μετά.

Το Polaris μου έκανε κι ένα άλλο χαζό. Σε άλλο φύλλο, που το έχω protected, δεν με άφηνε να αλλάξω ούτε κελιά που τα έχω αφήσει unlocked.

Δες και το Kingsoft Office https://play.google.com/store/apps/details?id=cn.wps.moffice_eng&feature=more_from_developer#?t=W251bGwsMSwxLDEwMiwiY24ud3BzLm1vZmZpY2VfZW5nIl0. Δεν ξέρω αν θα κάνει αυτό που θέλεις αλλά είναι δωρεάν και έχει καλές κριτικές . Δεν χανεις τιποτα να το δοκιμασεις ...

Link to comment
Share on other sites

εφαρμογη για να υποστηριζει 160 χαρακτηρες στα μυνηματα;; εχω το gosms αλλα δεν υποστηριζει , για βοηθηστε!!

 

Υποστηριζει. Κατεβασε το greek language plug in.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

εφαρμογη για να υποστηριζει 160 χαρακτηρες στα μυνηματα;; εχω το gosms αλλα δεν υποστηριζει , για βοηθηστε!!

Υποστηριζει. Κατεβασε το greek language plug in.

Bασικά το language plugin νομίζω ότι είναι μόνο για τον εξελληνισμό των μενού της εφαρμογής. Για 160 χαρακτήρες στα sms αρκεί να πας settings->advanced settings->send settings και να ενεργοποιήσεις το locale support, διαλέγοντας από κάτω τα ελληνικά ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Bασικά το language plugin νομίζω ότι είναι μόνο για τον εξελληνισμό των μενού της εφαρμογής. Για 160 χαρακτήρες στα sms αρκεί να πας settings->advanced settings->send settings και να ενεργοποιήσεις το locale support, διαλέγοντας από κάτω τα ελληνικά ;)

 

Ναι εχεις δικιο, καπου τα μπερδεψα :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξαναρωτήσει αλλά δεν πήρα απάντηση. Δεν μπορεί καποιος τρόπος θα υπάρχει να μην γράφω εναν έναν τους19 παραλειπτες καθε φορά που θέλω να τους στειλω ενα emai. Στο pc υπάρχουν οι ομάδες... εδω;

Ομάδες υπάρχουν και εδώ αλλά όταν ζητάω πχ fri... για friends η φιλ.. για φίλοι , το k9 και ο μαμήσιος clint δεν . Οταν γράφω παπ... να σου ο Παπαδοπουλος (πχ) μπροστά σου.

Δεν μπρορει κάτι κάτι κάτι

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο που εκανα ηταν αυτο αλλα τζιφος

 

Bασικά το language plugin νομίζω ότι είναι μόνο για τον εξελληνισμό των μενού της εφαρμογής. Για 160 χαρακτήρες στα sms αρκεί να πας settings->advanced settings->send settings και να ενεργοποιήσεις το locale support, διαλέγοντας από κάτω τα ελληνικά ;)

 

ευχαριστω!!!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Δες και το Kingsoft Office https://play.google.com/store/apps/details?id=cn.wps.moffice_eng&feature=more_from_developer#?t=W251bGwsMSwxLDEwMiwiY24ud3BzLm1vZmZpY2VfZW5nIl0. Δεν ξέρω αν θα κάνει αυτό που θέλεις αλλά είναι δωρεάν και έχει καλές κριτικές . Δεν χανεις τιποτα να το δοκιμασεις ...

 

Το δοκίμασα φίλε μου, αλλά πάλι τα ίδια. Περίεργο. Αρχίζω να σκέφτομαι μήπως έχει να κάνει με το πώς έχω σώσει το αρχείο (το δημιούργησα σε Excel 2007). Γιατί και σε μια από τις εφαρμογές που δοκίμασα που είχε δυνατότητα να αλλάξεις το date format (δεν είναι δηλαδή ότι δεν το αναγνωρίζει καθόλου), όταν το ανοίγω στο Android μου το βγάζει by default σε μορφή MM/DD/YEAR

Link to comment
Share on other sites

εφαρμογη για να υποστηριζει 160 χαρακτηρες στα μυνηματα;; εχω το gosms αλλα δεν υποστηριζει , για βοηθηστε!!

 

Συμπαθητικό είναι και το handcent, αλλά έχω διαβάσει λίγη γκρίνια για τις τελευταίες εκδόσεις και έχω κρατήσει παλιότερη...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βρήκα (σχεδόν) την λύση σε αυτό που είπα πριν για το date format στο Excel όταν το βλέπω μέσα από Android, να την γράψω μήπως το αντιμετωπίσει και κανείς άλλος. Αν πάει κανείς στα "more number formats" θα δει πως στο date τις 2 πρώτες επιλογές τις έχει με αστερίσκο και λέει από κάτω πως αυτές αλλάζουν ανάλογα με το OS. Έβαλα το ίδιο φορμάτ αλλά από λίγο πιο κάτω που δεν έχει αστερίσκο και δεν αλλάζει την σειρά.

 

Το 'σχεδόν' πάει στο ότι αρνείται να εμφανίσει τις καθέτους (DD/MM/YEAR) και αντ'αυτού βάζει παύλες (DD-MM-YEAR)

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογη για σημειωσεις η οποια να συγχρονιζεται και με το gmail αλλα να λειτουργει και offline εχει υποψιν του κανενας εκτος του evernote..;:confused:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογη για σημειωσεις η οποια να συγχρονιζεται και με το gmail αλλα να λειτουργει και offline εχει υποψιν του κανενας εκτος του evernote..;:confused:

 

Note everything. Μπορείς να στείλεις όποια σημείωση θέλεις στο google docs

Link to comment
Share on other sites

Note everything. Μπορείς να στείλεις όποια σημείωση θέλεις στο google docs

 

Το εχω δοκιμασει αλλα δεν με ικανοποιει...θελω κατι παρομοιο με το evernote :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογη για σημειωσεις η οποια να συγχρονιζεται και με το gmail αλλα να λειτουργει και offline εχει υποψιν του κανενας εκτος του evernote..;:confused:

 

Εχω χρησιμοποιησει πολλες αλλα αυτη με εχει βολεψει.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tinjasoft.tasks_trial

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

εχω το s3 galaxy και δεν εχει το widget που εχει το σ2 με το ποσες εφαρμογες τρεχουν στο Background.που μπορω να την βρω?καμια αλλη καλη στο ιδιο στιλ? ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Εφαρμογές γραφείου και παραγωγικότητας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...