Jump to content

Sony Ericsson Spiro


nikos_se
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λοιπον,να καταθεσω κι εγω την γνωμη μου.

το κινητακι ειναι απλα πανεμορφο σαν εμφανιση και με καλη ποιοτητα κατασκευης.

καλουτσικη οθονη,ωραια χρωματα.

καλο ηχειακη.

καλο στην συνομιλια.<<οταν δουλευει>>.

 

και στα αρνητικα.

3 spiro αλλαξαμε και τα 3 ειχαν τα εξης προβληματα.

μενου αναφορων μηνυματων...ανυπαρκτο.ενω σε αλλο το εμφανιζε.

επανεκιννησεις.

οταν απο εστελνα με bt απο το iphone στο spiro εκανε επανεκιννηση.

δυστυχως ενα ομορφο καλουπι με σοβαρα ομως bugs.

αποφαση???ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΤΕ.τουλαχιστον ωσπου να φτιαξουν ολα αυτα που το καθιστουν αδικαιολογητο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 203
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θελω να παρω το κινητακι μεσω internet αλλα δεν ξερω τι γινεται με τις εισαγωγες εκτος ελληνικης αντιπροσωπειας, γνωστός την πατησε.... Αλήθεια γνωρίζεται on-line καταστηματα που να εχουν το κινητο με εγγυηση ελληνικης αντιπροσωπειας;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω την γνωμη μου για το κινητο!

το αγορασα τον γεναρη και δε εχω μινει καθολου ευχαριστημενος,

το μονο καλο ειναι που ειναι ομορφο,ολα τα αλλα...

στο μηνα πανω μου κολουσε οταν πηγαινε στην καμερα και οταν πηγαινα να στειλω

μηνημα(και επρεπε να βγαζω την μπαταρια καθε φορα)το πηγα για αναβαθμησει στο καταστημα που το πηρα και εφτιαξε για λιγο καιρο αλλα τωρα και παλι αρχηζει να κολλαει.

επισης για καμια 10αρια μερες δεν μου δουλευε το κουμπι που κλινεις

την κληση,αλλα ως διαμαγιας εφτιαξε!

 

το εχω 3 μηνες και δεν το αντεχω αλλο!:mad:

ααα και να συμπληρωσω οτι η οθονη γρατσουνιεται πολυ ευκολα!

 

*σκευτομουνα να αγορασω το yendo αλλα και αυτο απο τη διαβασα κολλαει

εσεις τι λετε?:cool:

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο κινητο που 'εχω πάρει ποτέ.το έχω απο τα χριστούγεννα και ζήτημα

ειναι να το χώ χαρεί ένα μήνα.είναι σύνεχεια για φτιάξιμο.\

Εμένα μου χαλάει σύνεχεια το ίδιο κάνει να ανοίξει γύρω στα 10 λεπτά και δεν μπαίνει στα μνμ. τσαμπα τα 80 ευρο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα, σημερα αγορασα σαν 2ο τηλεφωνο το spiro kαι θα ηθελα να ρωτησω το εξης,

οταν το βαζω να φορτισει ενω ειναι κλειστο, δε μου βγαζει την ενδειξη με τη μπαταρια να γεμιζει σιγα σιγα αλλα αντι γιαυτο

εμφανιζει το λογοτυπο της sony ericsson. ετσι γινεται σε αυτο το τηλεφωνο? και πως θα καταλαβω οτι εχει γεμισει η μπαταρια? γιατι σε κατι παλια κ800 και κ810 που ειχα εβγαζαν το εικονιδιο με τη μπαταρια.. :blink: :worry:

ευχαριστω για την βοηθεια.

http://www.myphone.gr/gallery/uploads/5309/2.jpg Βελιγραδι VOLIM TE UVEK! 13/2/97
Link to comment
Share on other sites

πηρα το sryro μεσα Νοεμβριου και οποτε ηθελα να βγαλω φωτο ή άκουγα ραδιοφωνο η οθονη γινόταν μαυρη εβγαζε το σηματάκι της sony και μετα εβγαζε το σπαστικο ''περιμενετε'' και με πετουσε στην εναρξη.

το πηγα στην αντιπροσωπεια, περιμενα 2 εβδομαδες επειδη ειχαν φορτο εργασιας και αφου το παρελαβα 1 βδομαδα μετα αρχισε τα ιδια. :cry: Το ξαναπηγα σημερα γιατι μου χει σπασει τα νευρα και μου παν πως φταιει η 8g καρτα που χω (τα 7 ειναι αδεια)

μου το κρατησαν βέβαια για έλεγχο αλλα μου λενε πως πρεπει να βαλω καρτα με 4g.

ισχυει κατι τετοιο? ξερει κανεις αν παιζει ρολο η καρτα? γιατι απο το καταστημα αυτη μου συνεστησαν για το κινητο:blink:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!

 

Μια ερώτηση: Ψάχνω ένα κινητό για τον πατέρα μου. Κατά προτίμηση SE που ξέρει να το χειρίζεται. Δεν έχει καμία απαίτηση παρά μόνο να έχει στην οθόνη του σαν screensaver το ρολόι σε μεγάλα γράμματα ώστε να μην χρειάζεται συνεχώς να βάζει τα γυαλιά του. :hypno: Έχει αυτή την δυνατότητα το Spiro? Αν όχι μπορείτε να μου προτείνετε κάποια εναλλακτική?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους...

 

Χτες κατεβασα το update service απο την sony ericsson για να κανω στο spiro

μια αναβαθμιση....

 

Ειχε δυο επιλογες 1)Αναβαθμιση 2)Αναβαθμιση+Επαναφορα

και εξηγουσε οτι στην απλη αναβαθμιση δεν χανεται απολυτος τιποτα απο το κινητο ενω στην αναβαθμιση+επαναφορα πρεπει να κρατησεις backup...

 

Το κουλο ειναι οτι επελεξα την απλη αναβαθμιση και εχασα τα παντα...

και σαν να μην μου εφτανε αυτο διαγραφτηκαν και οι επαφες απο την sim που ειχα αφησει μεσα...λετε να εφτεξε αυτο?δλδ το οτι ειχα μεσα την sim?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έφταιξε αυτό... Το θέμα είναι ότι έχασες τα πάντα οπότε αυτό είναι το πρόβλημα. Πάντα κάνουμε backup για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο με το MyPhoneExplorer
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά. Τον γκαντέμιασα τον σπυράκο.. Σήμερα το πρωί μετά από φόρτιση της προηγούμενης νύχτας πήγα να ανοίξω το κινητό αλλά αρνούνταν κατηγορηματικά.. Ακόμα το ίδιο κάνει, μετά από 2 updates που δοκίμασα με τον update manager.. Ανοίγει αλλά ή θα βγάλει μαύρη οθόνη ή άσπρη οθόνη και απλά κολλάει εκεί.. Πολύ ωραία, για 1 μήνα κινητό.. :(

Θα το πάω για επισκευή και μετά σουτάρισμα... Είπαμε φτηνό κινητό, αλλά να ναι λειτουργικό, έλεος απλά...!!

 

Παιδιά το κινητό είναι απαράδεκτο, το πήρα από το σερβις μετά από 15 μέρες όπου και με ενημέρωσαν ότι είχε αλλαχτεί όλο εκτός από τα πλαστικά μέρη του και είχε ταξιδέψει Αθήνα γιατί οι εδώ δε μπορούσαν να το φτιάξουν. Μετα λύπης μου όταν το πήρα διαπίστωσα ότι υπάρχουν μικρές γρατζουνιές στο εσωτερικό (πιθανόν στην οθόνη) και 3 κιλά σκόνη. Πολλή σημασία δώσανε βρε εκεί στο σέρβις! Κατα απογοητευμένη από το κινητάκι που απλά δε το πολυχρησιμοποιώ και δεν θα κάνω καν τον κόπο να πάρω άλλο μιας και σκοπεύω να αλλάξω το όμνια μου με το γαλαξία 2 :p και δεν έχω όρεξη για περιττά έξοδα.

Φιλική συμβουλή, μην πλησιάστε καν το σπύρο ούτε για καλημέρα χαχα

 

Υ.Γ Πως μπορώ να το συνδέσω το γκαντεμιασμένο με το Phone explorer? Το συνδέω σε usb και όταν πατάω σύνδεση λέει ότι δε βρέθηκε συσκευή

 

Υ.Γ. 2

να πω και εγω την γνωμη μου για το κινητο!

το αγορασα τον γεναρη και δε εχω μινει καθολου ευχαριστημενος,

το μονο καλο ειναι που ειναι ομορφο,ολα τα αλλα...

στο μηνα πανω μου κολουσε οταν πηγαινε στην καμερα και οταν πηγαινα να στειλω

μηνημα(και επρεπε να βγαζω την μπαταρια καθε φορα)το πηγα για αναβαθμησει στο καταστημα που το πηρα και εφτιαξε για λιγο καιρο αλλα τωρα και παλι αρχηζει να κολλαει.

επισης για καμια 10αρια μερες δεν μου δουλευε το κουμπι που κλινεις

την κληση,αλλα ως διαμαγιας εφτιαξε!

 

το εχω 3 μηνες και δεν το αντεχω αλλο!:mad:

ααα και να συμπληρωσω οτι η οθονη γρατσουνιεται πολυ ευκολα!

 

*σκευτομουνα να αγορασω το yendo αλλα και αυτο απο τη διαβασα κολλαει

εσεις τι λετε?:cool:

Προτείνω να μην αγοράσεις Ericsson με κάτω από 100-120 ευρώ γιατί από ότι βλέπουμε δεν αξίζει να χαλάνε κάθε τρεις και λίγο. Εγώ 100% σίγουρα δε θα ξανα πάρω Ε(φ)ricsson και να δώσω λιγότερα από τόσα, είναι κρίμα..

Edited by linaki_gr

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αν το spiro συνδέεται πάνω στο MyPhoneExplorer τότε κανένα πρόβλημα. Περνάς το backup κανονικά.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!!!

Βρηκα πως θα βγαλω το μενου της κοτε επιτελους!!!

Στο WotanServer.com μπορειτε να κανετε εγγραφη δωρεαν να ακολουθησετε τις οδηγιες που δινει και δωρεαν να κανετε αναβαθμιση που βγαζει και την κοτε πανω απο το τηλεφωνο. Μολις το εκανα, ειναι πολυ ευκολο και τσαμπα και το τηλ δειχνει να πηγαινει καλυτερα γιατι λιγο αργο ηταν εδω που τα λεμε!!! Δοκιμαστε το με δικη σας ευθυνη φυσικα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια χαρά σε όλους. Παιδιά λίγη βοήθεια γιατί έχω αγανακτήσει.

 

Δεν έχω καλή σχέση με κινητά, σχεδόν ανύπαρκτη. Η γυναίκα μου είχε το K700i και πήρε το Spiro. Είπα να αναλάβω να κάνω τη μεταφορά επαφών. Έψαξα αρκετά. Σε πρώτη φάση με το MyPhone Explorer πέρασα τις επαφές από το παλιό κινητό στο Microsoft Outlook.

 

To Spiro δεν μπορώ να το κάνω με τίποτα να συνεργαστεί με το MyPhone Explorer. Είτε με Bluetooth είτε με USB. Είδα αρκετές φορές παραπάνω τη φράση "Αν το αναγνωρίζει ο MyPhone Explorer". Μπορεί κάποιος να δώσει μία σαφή απάντηση για το αν τελικά γίνεται κάτι τέτοιο και πως; Πάντως στο myspiro.lasyk.net το πρόγραμμα συνίσταται και παρέχεται για κατέβασμα.

 

Επίσης, πως επιλέγουμε "Σύνδεση τηλεφώνου" και όχι "Μεταφορά Αρχείων" όπως προτρέπει το μήνυμα στο MyPhone Explorer; Όταν συνδέω το κινητό με το PC μέσω USB εμφανίζεται το κλασσικό παράθυρο ενεργειών που βλέπουμε όταν βάζουμε οπτικούς δίσκους ή usb stick. Φυσικά το κινητό το βλέπω σαν σκληρό δίσκο.

 

Με το Bluetooth γιατί δεν καταφέρνω να συνδεθώ στο MyPhone; Έπαιξα με τις θύρες COM λίγο αλλά τζίφος.

 

Να σημειώσω ότι έχω κάνει δοκιμές τόσο σε Windows XP Professional SP3 όσο και σε Windows 7 Professional x64.

 

Όσο για το Sony Ericsson PC Suite, στα Windows 7 δεν κατάφερα να το εγκαταστήσω, στα XP δεν κατάφερε να μου αναγνωρίσει το Spiro.

 

Ευχαριστώ για κάθε δυνατή βοήθεια.

 

Υ.Γ. Από το Microsoft Outlook μπορούν να μεταφερθούν απευθείας οι επαφές στο Spiro ή χρειάζεται να παρεμβληθεί πρόγραμμα τύπου MyPhone Explorer;

 

Υ.Γ.2 Έτρεξα με επιτυχία το Update Service από το site της Sony Ericsson

Edited by multiPetros
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το K700 αλλά σε νεότερα μοντέλα όταν είσαι στις επαφές μπορείς να πατήσεις "Επιλογές" - "Για προχωρημένους" - "Αποστολή όλων" - "Με Bluetooth" και να τις στείλεις όλες σε άλλη συσκευή (στην οποία έχεις ενεργοποιήσει το Bluetooth).
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το K700 αλλά σε νεότερα μοντέλα όταν είσαι στις επαφές μπορείς να πατήσεις "Επιλογές" - "Για προχωρημένους" - "Αποστολή όλων" - "Με Bluetooth" και να τις στείλεις όλες σε άλλη συσκευή (στην οποία έχεις ενεργοποιήσει το Bluetooth).

 

Πως θα γίνει όμως αφού όταν ανοίγω το Spiro μου ζητάει να βάλω την SIM την οποία την έχω στο παλιό; Ίσως ανόητη ερώτηση αλλά όπως είπα είμαι άσχετος με κινητά.

Επιπλέον θα ήθελα να μου λυθεί η απορία πως επιλέγουμε Σύνδεση Τηλεφώνου και όχι Μεταφορά Αρχείων. Και άντε με το MyPhone Explorer ίσως να μην υπάρχει υποστήριξη ακόμα, αλλά και με το Ericsson PC Suite;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς στο ένα από τα δύο κινητά να βάλεις μια παλιά ανενεργή κάρτα sim αν έχεις ή μια από έναν φίλο σου, κτλ. Τις επαφές θα τις αποθηκεύσεις στη συσκευή οπότε η sim που θα βάλεις δεν έχει σημασία. Τη χρησιμοποιείς απλά για να λειτουργήσει το τηλέφωνο.

 

Για σύνδεση με το PC Suite επιλέγεις το "Λειτουργία τηλεφώνου" ή "Λειτουργία PC Suite" (δεν ξέρω τι βγάζει το Spiro). Συνήθως είναι η πρώτη επιλογή που εμφανίζεται ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ όταν το συνδέσεις σε θύρα USB του υπολογιστή. (αν κατάλαβα καλά τι εννοείς)

Link to comment
Share on other sites

Για σύνδεση με το PC Suite επιλέγεις το "Λειτουργία τηλεφώνου" ή "Λειτουργία PC Suite" (δεν ξέρω τι βγάζει το Spiro). Συνήθως είναι η πρώτη επιλογή που εμφανίζεται ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ όταν το συνδέσεις σε θύρα USB του υπολογιστή. (αν κατάλαβα καλά τι εννοείς)

 

Με το που συνδέω στο USB εμφανίζεται το εξής: "Δεν μπορείτε να χρησιμοποποιήσετε τις λειτουργίες του τηλ. στη διάρκεια μιας συνόδου μαζικής αποθήκευσης. Συνέχεια;"

Απαντάω ναι, εμφανίζεται για λίγο ένα μήνυμα "Προετοιμασία για μαζική αποθήκευση..." και αμέσως μετά εμφανίζεται σαν δίσκος στον υπολογιστή.

 

Πάντως από ότι κατάλαβα ψάχνοντας λίγο (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος) τόσο το MyPhone Explorer όσο και το Sony Ericsson PC Suite δεν υποστηρίζουν το Spiro. Στο site της Ericsson αναφέρει ότι το Suite δεν είναι διαθέσιμο για το Spiro και δεν είναι τυχαίο ότι στη συσκευασία δεν υπήρχε καθόλου CD.

 

Είναι δυνατόν να μην υπάρχει ένα πρόγραμμα συγχρονισμού που να συνεργάζεται με το κινητό; Υποθέτω ότι το μοντέλο μετράει αρκετούς μήνες στην αγορά. Πάντως έστω και από περιέργεια έχω σκάσει πως θα μπορέσω να το συνδέσω ως Λειτουργία Τηλεφώνου και όχι Μεταφορά Αρχείων.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας στο site της SE είδα ότι το PC Suite ΔΕΝ υποστηρίζει το Spiro. Δες εδώ.

 

Το Update Service το υποστηρίζει πάντως.

 

Με το MyPhoneExplorer δεν βρήκα στοιχεία αν συνδέεται.

 

Επίσης, νομίζω, πρέπει να έχεις τη δυνατότητα μέσα από τις "Επιλογές" των επαφών να κρατήσεις backup των επαφών στην κάρτα μνήμης (όχι στη SIM) σε μορφή vCard. Μετά δεν ξέρω αν και πως μπορείς να της περάσεις στο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας στο site της SE είδα ότι το PC Suite ΔΕΝ υποστηρίζει το Spiro. Δες εδώ.

 

 

Ναι το ξέρω. Άλλωστε το σημειώνω στο προηγούμενο post. Κάποιο άλλο λογισμικό συγχρονισμού έχει κανείς υπόψη του;

 

Λειτούργησε το Αποστολή Όλων μέσω Bluetooth. Ευχαριστώ spaul να ΄σαι καλά. Μου 'μεινε βέβαια η απορία πως συνδέεται το κινητό ως Σύνδεση Τηλεφώνου αλλά δεν πειράζει, η δουλειά έγινε.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημερα, να ρωτησω κατι, περασα μια φωτογραφια στο spiro που ειχε μεγελθος 128kb κ δεν την αναγνωριζει.. λεει πολυ μεγαλο αρχειο.. Ηταν τραβηγμενη απο το w810. Υπαρχει καποια λυση σ'αυτο? Γιατι δεν δεχεται κ αλλες φωτογραφιες απο αλλα κινητα!:X
Link to comment
Share on other sites

Δες τις διαστάσεις ή το μέγεθος μιας φωτογραφίας που μπορεί να αναγνωρίσει το κινητό και με το photoshop μίκρυνέ την.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ξέρει κανείς καμιά πατέντα για να μπορείς να κάνεις περισσότερες playlists; Χωράει μόνο δέκα :mad:
patc
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω ένα πρόβλημα..όταν γράφω ένα μεγάλο μήνυμα μου δείχνει ότι το έστειλε κ η αναφορά παράδοσης μου έρχεται κανονικά αλλά ο άλλος δεν το πέρνει το μήνυμα..τι φταίει?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Γεια σας παιδια. Εχω και εγω το spiro το οποιο μου εβγαλε αρκετα προβληματα τα οποια και ελυσα διαβαζοντας τις απαντησεις σας. Αυτο που δεν μπορω να κανω με τιποτα ειναι να βαλω ως ηχο κλησης καποιο τραγουδι που εχω περασει εγω στο κινητο και το εχω αποθηκευμενο στην καρτα μνημης, μηπως γνωριζετε πως να το κανω???
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Spiro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...