Jump to content

Sony Ericsson Spiro


nikos_se
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια κι από μένα,

 

Έχω κι εγώ το Spiro εδώ και λίγες μέρες και γενικά είναι μια χαρά, έχω ένα θέμα όμως - και συγνώμη αν έχει απαντηθεί ξανά: όταν πληκτρολογώ το pin μου, οι αριθμοί φαίνονται πρώτα και μετά γίνονται αστερίσκοι :blink: Λέει στις οδηγίες ότι αυτό συμβαίνει όταν πρόκειται για αριθμούς με τους οποίους ξεκινάνε νούμερα άμεσης ανάγκης, όμως το pin μου δεν έχει τέτοιους αριθμούς κι επιπλέον εμφανίζονται όλοι με τη σειρά και μετά γίνονται αστερίσκοι. Έχω ψάξει όλα τα μενού, και δε βρίσκω τίποτα :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 203
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το pin σου μετατρέπεται σε αστεράκια για λόγους ασφαλείας. Αποτρέπεται με αυτόν τον τρόπο το να δει κάποιος το pin σου την ώρα που το πληκτρολογείς. Ότι ακριβώς συμβαίνει με τα password στους υπολογιστές. Απόλυτα φυσιολογικό.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ξέρω - αυτό που ρωτάω είναι άλλο: γιατί εμφανίζονται πρώτα σαν αριθμοί και όχι απευθείας αστερίσκοι. Σε άλλα κινητά που είχα, το pin δεν εμφανιζόταν καθόλου, πληκτρολογούσα τους αριθμούς και έβγαιναν κατευθείαν αστερίσκοι.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι γίνεται στα SE τουλάχιστον. Φαίνοντα για λίγο προκειμένου να βεβαιωθείς ότι όντως πληκτρολόγησες το σωστό νούμερο και μετά μετατρέπονται σε αστερίσκο για λόγους ασφαλείας όπως είπαμε και πρίν. Ο λόγος που σου δείχνει για λίγο το κινητό τί ψηφίο έχεις πληκτρολογήσει είναι να αποφευχθεί λάθος εισαγωγή ΡΙΝ και να αποτραπεί τυχόν κλείδωμα του τηλεφώνου (μετά την τρίτη συνεχή λανθασμένη εισαγωγή)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Τελικά ξέρει κανείς πως γίνεται το debranding στο w100?:ninja: Γιατί το a2uploader που δοκιμάζω δεν το διαβάζει.. :ninja(σημ. εχει το c@&?ote myview:mad::mad::mad:)
Just Do It..... YOURSELF!!!:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παδιά μετά απο αναβάθμιση χάθηκαν τα Ελληνικά τελείως!!!

Δεν υπάρχουν πουθενά

Τι μπορώ να κάνω??

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο πιο εύκολος τρόπος για debrand και αλλαγή σετ γλωσσών για SE ειναι το wotan server-client.:clap: Εγγράφεσαι στο site, κατεβάζεις ένα προγραμματάκι, συνδεεις το κινητό κλειστο με πατημενο το c, το διαβάζει, και απλώς επιλέγεις πακέτο γλωσσών. (δεν έχει περιορισμό στο πόσες φορες θα το χρησιμοποιήσεις, ειναι free για debrand). Δοκίμασμένο 2 φορές σε SE (myview σε μαμά και vlive σε μαμά):wink:
Just Do It..... YOURSELF!!!:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια καλό είναι να αναφέρουμε ότι ο τελικός χρήστης αναλαμβάνει την ευθύνη της διαδικασίας με το wotan καθώς αυτή πιθανόν να ακυρώσει την εγγύηση της συσκευής του.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα.Εχω προβλημα με τα sms.μου στελνει πολυ λιγους χαρακτηρες σε ενα μνμ.διαβασα σε προηγουμενα ποστ οτι πρεπει να απενεργοποιησης τους διεθνεις χαρακτηρες.το εκανα αλλα και εφτιαξε αλλα δεν μου γραφει Ελληνικα αλλα greeklish.μερικες γραφει ελληνικα αλλες greeklish και κεφαλαια γραμματα.ξερει κανεις τπτ ???
Link to comment
Share on other sites

Κεφαλαία γράμματα θα γράφεις ούτως ή άλλως. Δεν γίνεται να γράψεις με μικρά και 160 χαρακτήρες. Έχεις αλλάξει την γλώσσα γραφής του τηλεφώνου;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδια.

Εχω ενα κινητο sony ericsson spiro και το ειχα ως βασικο κινητο.

Εκει περα λοιπον ειχα ολες τις επαφες μου.

Πριν λιγο καιρο πηρα ενα Nokia E75 απο εναν φιλο και πηγα να περασω τις επαφες μου.

Τις αποθηκευσα στην sim και τις εκανα αντιγραφη στο nokia..

Περιττο να πω πως ουτε οι μισες επαφες δεν αποθηκευονται! Και βγαινουν και αναποδα τα ονοματα

(πχ αντι για Γαρμπης Ανδρεας γραφει Ανδρεας;Γαρμπης, με το ερωτματικο μεσα :P )

 

Τις στελνω και με bluetooth αλλα δεν μου τις ανοιγει.

 

Εχετε καποιον τροπο ουτως ωστε να τις περασω στο nokia απο το ericsson;

 

(Ειμαι ασχετος οπως καταλαβατε απο κινητα).

 

Φχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Με το bluetooth λογικά θα έπρεπε να γίνεται κανονικά η μεταφορά. Διαφορετικά χρησιμοποιήσε το MyPhoneExplorer, κάνε extract τις εεπαφές σε .csv και πέρασέ τες στο NOKIA
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τις περασα μια μια τις επαφες μεσω bluetooth και ολα καλα.

Οταν τις περνουσα ομως ολες μαζι, ολον τον καταλογο δηλαδη, δεν τις επαιρνε.

Σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημερα,

 

εχω το σονι ερικσον σπιρο και χθες μου χαλασε και εκλεισε η συσκευη και δεν μπορω να την ανοιξω. επειδη γενικα ειναι πολυ προβληματικο το κινητο δεν με ενδιαφερει να το επισκευασω αλλα θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε αν υπαρχει καποιος τροπος να μεταφερω τις επαφες που ειχα στην συσκευη. να σας πω οτι δεν ανοιγει καθολου, δηλαδη με το που κανει την εναρξη τα αρχικα τα βηματα τα βγαζει αλλα οταν παει να βγαλει το κεντρικο μηνυμα κλεινει και επαναλαμβανεται η διαδικασια.

 

σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Ίσως σε κάποιο service σε βοηθήσουν.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
μπορει καποιος να βοιηθησει και να μου πει γιατι αναγνωριζει μονο 70 χαρακτηρες και οχι 160 ελληνικους σε ενα μηνυμα?
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ενεργοποιήσεις τους Εθνικούς χαρακτήρες στις επιλογές των μηνυμάτων.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θα πας στα μηνύματα και θα πατήσεις στις επιλογές. Εκεί θα πρέπει να το δεις. Δεν έχω το κινητό οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω με ακρίβεια. :(
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να την κανω αυτη την ρυθμιση επειδη ειμαι αρκετα ασχετος με sony ericsson

 

Θα πας "Μηνύματα", "Νέο Μήνυμα", "Μήνυμα", "Επιλογές", "Ρυθμίσεις Γραφής" και εκεί θα βρεις τους "Εθνικούς Χαρακτήρες" και θα τους απενεργοποιήσεις. :cool:

 

Πολύ χάλια κινητό, παιδιά. Ολόκληρη ιστορία από την πρώτη μέρα που το έπιασα στα χέρια μου και ακόμη μου κάνει νερά. :(

 

ΥΓ: Κόλπο για να δείτε πόσο καλό είναι το Spiro σας. Ανοίξτε το walkman και βάλ'τε ένα τραγούδι να παίζει, ενεργοποιήστε το bluetooth και απενεργοποιήστε το. Αν δεν γίνει τίποτε, είστε τυχεροί. Σ'εμένα κάθε φορά κλείνει και όντως έχει τέτοια προβλήματα (κλείνει από μόνο του κ.α ). ;)

Edited by DonJuan
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημερα.

Εχω το spiro και απο προχθες δεν αναβει η οθονη του αλλα δουλευει κανονικα.

Θελω, αν μπορει καποιος να βοηθησει, να μου πει τα βηματα για αντιγραφη των επαφων απο το τηλ στην sim ωστε να τα κανω στα τυφλα.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχει βγει κάποιο update για το Spiro από τότε που κυκλοφόρησε και αν "ναι", τι διορθώνει?

Ένας φίλος μου που το έχει, λέει πως δεν μπορεί να βάλει δικό του ήχο κλήσης (mp3). Ισχύει κάτι τέτοιο ή μήπως κάνει κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Spiro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...