Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Costsa για ανακαλυψη δε θα το ελεγα.για επιμονη ναι...για sense rom ειναι οτι καλυτερο...;)

Καμμια rom δεν ειναι τελεια,ολες θα παιδεψουν καποιον και θα καθησουν διαφορετικα σε καθε κινητο...αλλες λιγοτερο,αλλες περισσοτερο...εμενα πχ η aurax με παιδεψε παααρα πολυ ενω αλλους καθολου...με την starbrust που προσωπικα τη περασα σε 3 κινητα+το δικο μου,σε κανενα δε με προβληματισε...αυτο σε συνδυασμο με τη ταχυτητα της,την αυτονομια της και το περιβαλλον της με εκανε να επιμενω...

Ειναι τυχερα αυτα φιλε μου...;)

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικά συγνώμη αν το σχετικό ερώτημα έχει απαντηθεί σε προγενέστερο μήνυμα. Αλλά ο όγκος του θέματος δυσχεραίνει την αναζήτηση. Λοιπόν στην επιλογή του bluetooth ως ανιχνεύσιμο υπάρχει περιορισμό χρονικός, είναι κάτι που ρυθμίζεται μπορεί δηλαδή να είναι μόνιμα ανιχνεύσιμο ή περισσότερο από τα δλ που σου δίνει. Παρατήρησα ότι στη μεταφορά αρχείου μεγάλου όγκου όπως video μου λέει πως η μεταφορά είναι ανεπιτυχής. Ευχαριστώ πολύ όποιον μπορεί να βοηθήσει.
Link to comment
Share on other sites

φίλε ποιο patchaki εννοείς? την έβαλα την Leedroid Προχτές χωρίς κάποιο Patch και μου έβγαλε ένα πρόβλημα με το πληκτρολόγιο και ξαναγύρισα στην αρχική ROM. μήπως να φταίει που δεν έβαλα κάτι τέτοιο?

 

Για την starburst εβαλα το Data2Sd installer (http://starburstrom.wordpress.com/starburst-rom-home/resources/download-links/).

Για την leedroid εβαλα το data2whatever-v0.4d (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=867049)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους,

 

Είμαι κάτοχος ενός htc desire 2.2 εδω και 2 ημέρες. Ξεκίνησα να διαβάζω το thread αυτό απο την στιγμή που έφερα το κινητό στο σπίτι, απο την σελίδα 100...και έχω φτάσει μέχρι και την 527 (!). Προσπαθώ να έρθω στο..."σήμερα" σιγα σιγά...πριν ρωτήσω κάτι, άλλωστε απο τις πληροφορίες που έχω διαβάσει μέχρι τώρα μου έχουν λυθεί αρκετές απορίες.

 

Μέχρι να φτάσω και στο τελευταίο ποστ θέλω να ξεκαθαρίσω κάτι, που μου έχει κάνει λίγο την ζωή δύσκολη μέχρι τώρα με το κινητό. Υποτίθεται ότι με την 2.2 froyo υπάρχει η δυνατότητα να γίνεται εγκατάσταση εφαρμογών στην sd (ή τεσπα κάποιων αρχείων αυτών). Έχω εγκαταστήσει μια εφαρμογή που περνάει όσες εφαρμογές το επιτρέπουν στην sd. Οι μεγάλη πλειοψηφία όμως των εφαρμογών δεν δίνει αυτή τη δυνατότητα με αποτέλεσμα να φτάσω πολύ πολύ σύντομα να γεμίσω την εσωτερική μνήμη.

Αυτό ήταν και τέλος? θα πρέπει να βγάζω πλέον εφαρμογές για να βάζω καινούργιες?

Όταν (σύντομα) rootαρω το κινητό θα αλλάξει αυτό? To app2sd δίνει περισσότερες δυνατότητες στην εγκατάσταση εφαρμογών στην sd?

 

sorry για το μεγάλο ποστ

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους,

 

Είμαι κάτοχος ενός htc desire 2.2 εδω και 2 ημέρες. Ξεκίνησα να διαβάζω το thread αυτό απο την στιγμή που έφερα το κινητό στο σπίτι, απο την σελίδα 100...και έχω φτάσει μέχρι και την 527 (!). Προσπαθώ να έρθω στο..."σήμερα" σιγα σιγά...πριν ρωτήσω κάτι, άλλωστε απο τις πληροφορίες που έχω διαβάσει μέχρι τώρα μου έχουν λυθεί αρκετές απορίες.

 

Μέχρι να φτάσω και στο τελευταίο ποστ θέλω να ξεκαθαρίσω κάτι, που μου έχει κάνει λίγο την ζωή δύσκολη μέχρι τώρα με το κινητό. Υποτίθεται ότι με την 2.2 froyo υπάρχει η δυνατότητα να γίνεται εγκατάσταση εφαρμογών στην sd (ή τεσπα κάποιων αρχείων αυτών). Έχω εγκαταστήσει μια εφαρμογή που περνάει όσες εφαρμογές το επιτρέπουν στην sd. Οι μεγάλη πλειοψηφία όμως των εφαρμογών δεν δίνει αυτή τη δυνατότητα με αποτέλεσμα να φτάσω πολύ πολύ σύντομα να γεμίσω την εσωτερική μνήμη.

Αυτό ήταν και τέλος? θα πρέπει να βγάζω πλέον εφαρμογές για να βάζω καινούργιες?

Όταν (σύντομα) rootαρω το κινητό θα αλλάξει αυτό? To app2sd δίνει περισσότερες δυνατότητες στην εγκατάσταση εφαρμογών στην sd?

 

sorry για το μεγάλο ποστ

 

Ευχαριστώ

 

η αληθεια ειναι οτι δεν αποθηκευονται ολες κ οσες αποθηκευονται δεν πανε ολοκληρες... μολις κανεις κ το ροοτ κ μπεις στο τρυπακι να αλλαξεις κ την ρομ θα δεις χωρο 880mb στην εσωτερικη μνημη... τα παιδια κ εγω θα ειμαστε εδω για να σε βοηθησουμε....!

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους,

 

Είμαι κάτοχος ενός htc desire 2.2 εδω και 2 ημέρες. Ξεκίνησα να διαβάζω το thread αυτό απο την στιγμή που έφερα το κινητό στο σπίτι, απο την σελίδα 100...και έχω φτάσει μέχρι και την 527 (!). Προσπαθώ να έρθω στο..."σήμερα" σιγα σιγά...πριν ρωτήσω κάτι, άλλωστε απο τις πληροφορίες που έχω διαβάσει μέχρι τώρα μου έχουν λυθεί αρκετές απορίες.

 

Μέχρι να φτάσω και στο τελευταίο ποστ θέλω να ξεκαθαρίσω κάτι, που μου έχει κάνει λίγο την ζωή δύσκολη μέχρι τώρα με το κινητό. Υποτίθεται ότι με την 2.2 froyo υπάρχει η δυνατότητα να γίνεται εγκατάσταση εφαρμογών στην sd (ή τεσπα κάποιων αρχείων αυτών). Έχω εγκαταστήσει μια εφαρμογή που περνάει όσες εφαρμογές το επιτρέπουν στην sd. Οι μεγάλη πλειοψηφία όμως των εφαρμογών δεν δίνει αυτή τη δυνατότητα με αποτέλεσμα να φτάσω πολύ πολύ σύντομα να γεμίσω την εσωτερική μνήμη.

Αυτό ήταν και τέλος? θα πρέπει να βγάζω πλέον εφαρμογές για να βάζω καινούργιες?

Όταν (σύντομα) rootαρω το κινητό θα αλλάξει αυτό? To app2sd δίνει περισσότερες δυνατότητες στην εγκατάσταση εφαρμογών στην sd?

 

sorry για το μεγάλο ποστ

 

Ευχαριστώ

 

καλησπερα :)

νομιζω πως το root ειναι μονοδρομος & επειδη εισαι unrooted εχεις το sense

οποτε 1) κανεις root συμφωνα με τον οδηγο της 1ης σελιδας

2) κανεις partition την sd συμφωνα με τον οδηγο της 1ης σελιδας

3) φλασαρεις καποια ρομ εγω θα σου προτεινα την starburst με data2sd

που ειναι ρομ με sense & απο τις πιο σταθερες ρομ με data2sd ,βεβαιως υπαρχουν & αλλες ρομ οπως η leedroid & η aurax με σενς ,οι ρομ του hd with new sense ,& οι roms χωρις σενς οπως πχ η oxygen που ειναι & gingerbread η επιλογη δικη σου;)

και.......... ναι..... 950mb internal memory:lol::lol:

Edited by timos1968
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους,

 

Είμαι κάτοχος ενός htc desire 2.2 εδω και 2 ημέρες. Ξεκίνησα να διαβάζω το thread αυτό απο την στιγμή που έφερα το κινητό στο σπίτι, απο την σελίδα 100...και έχω φτάσει μέχρι και την 527 (!). Προσπαθώ να έρθω στο..."σήμερα" σιγα σιγά...πριν ρωτήσω κάτι, άλλωστε απο τις πληροφορίες που έχω διαβάσει μέχρι τώρα μου έχουν λυθεί αρκετές απορίες.

 

Μέχρι να φτάσω και στο τελευταίο ποστ θέλω να ξεκαθαρίσω κάτι, που μου έχει κάνει λίγο την ζωή δύσκολη μέχρι τώρα με το κινητό. Υποτίθεται ότι με την 2.2 froyo υπάρχει η δυνατότητα να γίνεται εγκατάσταση εφαρμογών στην sd (ή τεσπα κάποιων αρχείων αυτών). Έχω εγκαταστήσει μια εφαρμογή που περνάει όσες εφαρμογές το επιτρέπουν στην sd. Οι μεγάλη πλειοψηφία όμως των εφαρμογών δεν δίνει αυτή τη δυνατότητα με αποτέλεσμα να φτάσω πολύ πολύ σύντομα να γεμίσω την εσωτερική μνήμη.

Αυτό ήταν και τέλος? θα πρέπει να βγάζω πλέον εφαρμογές για να βάζω καινούργιες?

Όταν (σύντομα) rootαρω το κινητό θα αλλάξει αυτό? To app2sd δίνει περισσότερες δυνατότητες στην εγκατάσταση εφαρμογών στην sd?

 

sorry για το μεγάλο ποστ

 

Ευχαριστώ

 

Αν ρουτάρεις την συσκευή και βάλεις Data2SD ή Data2EXT θα μπορείς να βάζεις όσες εφαρμογές θές. Εκει που τώρα σου λεει απομένουν 145ΜΒ, θα λεει 1-2 GB. 100, 200,300... οσες μπορείς να σκεφτείς.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εμένα κάνει ένα περίεργο "τρίξιμο"/ήχο όταν πάει να σταματήσει η δόνηση.. σαν να "κουνιέται" κάτι.. πχ όσο έχω πατημένο το volume down και δονείται συνεχόμενα δεν ακούγεται τίποτα περίεργο, αλλά όταν αφήσω το κουμπί ακούγεται κάτι σαν "τακ".. ειδικά όταν γράφω κάποιο κείμενο κάνει όλη την ώρα "τακ-τακ-τακ-τακ" (και όχι δεν είναι ήχος του πληκτρολογίου).. παλιότερα έχω την εντύπωση ότι τον έκανε τον ίδιο θόρυβο και όταν έκλεινα το φλας (τώρα αυτό δεν το κάνει πλέον).. το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος; απ' όταν πήρα το κινητό το κάνει..
Link to comment
Share on other sites

Έχω προσπαθήσει ανεπιτυχώς να τοποθετήσω τρία screen protectors... :X

Κάθε φορά θα μένουν πολλές φουσκάλες στην οθόνη, κάτι το οποίο προφανώς είναι αρκετά ενοχλητικό... Εν τω μεταξύ, στο TD2 που είχα μέχρι να πάρω το Deisre δεν είχα κανένα απολύτως θέμα.

 

Το έχει πάθει και κάνας άλλος να παρηγορηθώ λίγο ή είμαι μόνος μου;:lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχω προσπαθήσει ανεπιτυχώς να τοποθετήσω τρία screen protectors... :X

Κάθε φορά θα μένουν πολλές φουσκάλες στην οθόνη, κάτι το οποίο προφανώς είναι αρκετά ενοχλητικό... Εν τω μεταξύ, στο TD2 που είχα μέχρι να πάρω το Deisre δεν είχα κανένα απολύτως θέμα.

 

Το έχει πάθει και κάνας άλλος να παρηγορηθώ λίγο ή είμαι μόνος μου;:lol:

 

:lol: Με το Desire όχι, αλλά αν σε παρηγορεί το είχα πάθει με αυτό που φαίνεται στο avatar! Ποτέ με την πρώτη!

 

Ποιό έχεις?? Εγώ τώρα έχω ένα Brando και δεν είχα πρόβλημα στην τοποθέτηση. Στο συρτάρι έχω τα αυθεντικά της HTC με τα οποία φοβάμαι ότι θα έχω..! Τα Brando είναι πολύ εύχρηστα γιατί έχουν διπλή ζελατίνα και δεν αγχώνεσαι πως να τα πιάσεις.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κ Εγώ το ίδιο πρόβλημα.. έβαλα την ζελατινη κ είναι όλο φούσκες.. υπάρχει κάποιος τρόπος για να της περάσεις σωστά..?

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Εχω κ Εγώ το ίδιο πρόβλημα.. έβαλα την ζελατινη κ είναι όλο φούσκες.. υπάρχει κάποιος τρόπος για να της περάσεις σωστά..?

Φίλε μου θα βρεις αρκετά κατατοπιστικά βίντεο στο youtube που θα σε βοηθήσουν πολύ.

Κάνε αναζήτηση με τίτλο «screen protector installation»

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Εχω κ Εγώ το ίδιο πρόβλημα.. έβαλα την ζελατινη κ είναι όλο φούσκες.. υπάρχει κάποιος τρόπος για να της περάσεις σωστά..?

 

Πολύ καλό καθάρισμα στην οθόνη.

Πας στο μπάνιο και ανοίγεις το ντουζ για κανε 5 λεπτο και εκει μέσα (όχι κάτω παο νερό :p) το τοποθετείς.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ ν κάνω ext3 partition στην κάρτα μνημης ή πρέπει πρώτα να περάσω πρώτα μία custom ROM;

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ ν κάνω ext3 partition στην κάρτα μνημης ή πρέπει πρώτα να περάσω μία custom ROM;

 

Οποτε θες κανεις το extra partion αλλα χρησιμοτητα του ειναι εκμεταλευσιμη απο custom rom....

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποιό έχεις?? Εγώ τώρα έχω ένα Brando και δεν είχα πρόβλημα στην τοποθέτηση. Στο συρτάρι έχω τα αυθεντικά της HTC με τα οποία φοβάμαι ότι θα έχω..!
Τα αυθεντικά της HTC πρέπει να έχω που δίνει το Πλαίσιο.

Βέβαια είχα δοκιμάσει ακόμα ένα, το οποίο προφανώς το γέμισα με φουσκάλες. Πωτς γένεν αυτό άραγε...;:lol:

Link to comment
Share on other sites

Οποτε θες κανεις το extra partion αλλα χρησιμοτητα του ειναι εκμεταλευσιμη απο custom rom....

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Σε ευχαριστω!

Κάτι άλλο η custom Rom που θέλω να βάλω θέλω να έχει παρόμοια χαρακτηριστικα με αυτα της μαμάς ρομ...sense Ktl...επίσης να είναι gingerbread.έχω βρεί την Starburst και τη leedroid.

Ποια μου πρότεινετε;

Ποιά είναι η πιο καλή;

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Android 2.3 (δηλαδή Gingerbread) και ROM με HTC Sense δεν υπάρχει ακόμα...

 

Αν θες υποχρεωτικά Sense μπορείς να επιλέξεις μία Android 2.2 (Froyo) ROM. Από την αλλή αν θες να δοκιμάσεις κάτι άλλο υπάρχουν κι άλλοι launchers όπως ο Zeam ή ο LauncherPro που είναι πολύ καλοί και εμφανισιακά αλλά και γρήγοροι!

Link to comment
Share on other sites

Είναι υποκειμενικό αυτό.. εγώ δοκίμασα κ τις δύο κ έμεινα πολύ ευχαριστημένος.. τελικά επέλεξα την starburst όμως.. επειδή βρήκα ένα πολύ ωραίο θέμα..!

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Android 2.3 (δηλαδή Gingerbread) και ROM με HTC Sense δεν υπάρχει ακόμα...

 

Αν θες υποχρεωτικά Sense μπορείς να επιλέξεις μία Android 2.2 (Froyo) ROM. Από την αλλή αν θες να δοκιμάσεις κάτι άλλο υπάρχουν κι άλλοι launchers όπως ο Zeam ή ο LauncherPro που είναι πολύ καλοί και εμφανισιακά αλλά και γρήγοροι!

 

Βασικα ο κύριος λόγος που θέλω να αλλάξω ρομ είναι επειδή ο αποθηκευτικος χώρος της ρομ μου έχει εξαντληθεί...και θέλω να μην αλλάξει το περιβάλλον του desire μου.

Σας ευχαριστώ και τους δύο για την βοήθεια....μάλλον θα δοκιμάσω την starburst.

Φίλε Σάκι δεν σου έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα;;

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ο κύριος λόγος που θέλω να αλλάξω ρομ είναι επειδή ο αποθηκευτικος χώρος της ρομ μου έχει εξαντληθεί...και θέλω να μην αλλάξει το περιβάλλον του desire μου.

Σας ευχαριστώ και τους δύο για την βοήθεια....μάλλον θα δοκιμάσω την starburst.

Φίλε Σάκι δεν σου έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα;;

 

δόξα τον θεό όχι ακόμα.. κ ελπίζω να μην βγάλει κ δεν βλέπω τον λόγο να βγάλει..! είναι πολύ σταθερή.. είναι ίδια με την μαμα ρομ που σου αρέσει όπως είπες.. κ από εκεί κ πέρα αλλαζεις το θέμα κ γίνεται άλλο κινητό.. την εχω μια βδομάδα κ είμαι άπειρα ευχαριστημένος..

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Μία ακόμα ερώτηση...

 

Αύριο πάω να πάρω μία microSD για το κινητό, και είμαι ανάμεσα σε μία Transcend Class6 και μία SanDisk Class 4.

 

Επειδή το λειτουργικό θα τρέχει στην SD, το μόνο που με ενδιαφέρει είναι η ταχύτητα και η απόκριση της κάρτας.

H Transcend είναι (?) Class6 αλλά για τις SanDisk διαβάζω πολύ καλά λόγια...

 

Ποιά από τις δύο θα επιλέγατε;

Link to comment
Share on other sites

Έχω προσπαθήσει ανεπιτυχώς να τοποθετήσω τρία screen protectors... :X

Κάθε φορά θα μένουν πολλές φουσκάλες στην οθόνη, κάτι το οποίο προφανώς είναι αρκετά ενοχλητικό... Εν τω μεταξύ, στο TD2 που είχα μέχρι να πάρω το Deisre δεν είχα κανένα απολύτως θέμα.

 

Το έχει πάθει και κάνας άλλος να παρηγορηθώ λίγο ή είμαι μόνος μου;:lol:

 

δεν εισαι μονος σ αυτο το κοσμο!!μην ανησυχεις!!!:lol:

με το desire φορεσα το 1ο με επιτυχια (ειχα τα γνησια της htc) και μολις τωρα χαλασα και τα 2 που πηγα να φορεσω στο HD!!δε τα ετρωγα σε σουβλακια ρε ****το;;;

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Μία ακόμα ερώτηση...

 

Αύριο πάω να πάρω μία microSD για το κινητό, και είμαι ανάμεσα σε μία Transcend Class6 και μία SanDisk Class 4.

 

Επειδή το λειτουργικό θα τρέχει στην SD, το μόνο που με ενδιαφέρει είναι η ταχύτητα και η απόκριση της κάρτας.

H Transcend είναι (?) Class6 αλλά για τις SanDisk διαβάζω πολύ καλά λόγια...

 

Ποιά από τις δύο θα επιλέγατε;

 

Βλέπω ότι ψάχνεις για 4GB. Η καλύτερη ειναι αυτη, μακράν!

 

http://www.katerelos.gr/product_info.php?products_id=5972

 

Class 6, Sandisk Mobile Ultra

 

4GB ειναι λίγα πάντως. Πάρε την αντίστοιχη 8άρα.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...