Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μέσα στις 600 τόσες σελίδες κάποιος λιγότερο μυημένος στο root και στις rom χάνεται. Αν δενκάνει κόπο σε κάποιον παρακαλώ πολύ,ίσως στο πρωτο post, να εξηγήσει κάποια πράγματα. Όπως,έναν οδηγό για το τι πρέπει να κάνουμε πριν το root, τι να κάνουμε πριν περάσουμε τη νέα rom και τι μετά. Πως κάνουμε το buckup, πριν ή μετά το root και τι κανουμε. Ακόμα να εξηγήσει τι είναι το ext3 και τι το partition αν πρέπει να γίνουν πώς και πότε. Πώς κάνουμε αναβάθμιση της rom που βαλαμε και πώς θα ξέρουμε οτι έχει βγει κάτι καινούριο;

 

αν ξερεις αγγλικα

 

http://www.htcdesireforum.com/htc-desire-how-to/%28guide%29-rootin-flashing-rom/

 

ολα οσα χρειαζονται, αναλυτικα, βημα-βημα, εμενα με βοηθησε παρα πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι εύκολο επίσης να ποστάρετε την τιμή που το αποκτήσατε, τουλάχιστον οι νεοι κάτοχοι, και που το βρήκατε ωστε να βοηθηθουμε και εμεις που ακομη ξαχνουμε!
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι εύκολο επίσης να ποστάρετε την τιμή που το αποκτήσατε, τουλάχιστον οι νεοι κάτοχοι, και που το βρήκατε ωστε να βοηθηθουμε και εμεις που ακομη ξαχνουμε!

 

skroutz εψαξες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

παιδια πηγα να περασω την official 1.21 που υπαρχει στο πρωτο ποστ, στο κινητο του φιλου μου που εχει κολλησει οπως σας ειπα, και στο τελευταιο βημα παταω ενημερωση, προχωραει, και μετα απο λιγο μου πεταει το εξης μηνυμα :

ΣΦΑΛΜΑ[140] : ΣΦΑΛΜΑ ΕΚΔΟΣΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΦΟΡΤΩΣΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΥ

το βοηθητικο προγραμμα ενημερωσης ρομ δεν μπορει να ενημερωσει το τηλεφωνο σας android.

αποκτηστε το σωστο βοηθητικο προγραμμα ενημερωσης ROM και προσπαθηστε ξανα.

 

μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος ?

 

στο προτελευταιο βημα μου εγραψε οτι το κινητο εχει μεσα την εκδοση 2.29.405.2.

froyo ειναι αυτη ?

κανω κατι λαθος ?

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Ναι ξέρω, αλλά για κάποιον που δεν ξέρει;

 

ενας επιπλεον λογος να μαθει... :D :D

χρειαζεται αρκετος χρονος παντως για να γινει ενας πληρης οδηγος για ολα τα κολπα...

Link to comment
Share on other sites

έχω το τηλ 7 μήνες τώρα και μου πείρε 6 μήνες να το ρουταρο, σκεφτόμουν πάντα ότι κάτι θα πάει στραβά και δεν το έκανα, υπάρχουν παραδείγματα που κάτι έχει πάει στραβά αλλα λίγα, το πρώτο που χρειάζεται είναι root, εύκολο αναστρέψιμο και μπορείς να πας πίσω. δεύτερο και πολύ σημαντικό backup λειτουργικού ( rom manager) προγραμμάτων (titanium backup).

μετά έρχονται οι δοκιμες σε rom, υπάρχουν αρκετές rom και κανεις δεν μπορεί να πει ποια είναι η καλύτερη αλλα ποια τον βολεύει.

θέλει πολύ ΠΡΟΣΟΧΉ σε ότι κάνουμε αλλα σε γενικές γραμμές αν έχεις κάνει ερευνα πριν είναι εύκολο.

εμενα δεν ξέρω γιατί μου πήρε τόσο καιρό να το κάνω αλλα το μετάνιωσα από την πρώτη στιγμή που το έκανα νωρίτερα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

παιδια πηγα να περασω την official 1.21 που υπαρχει στο πρωτο ποστ, στο κινητο του φιλου μου που εχει κολλησει οπως σας ειπα, και στο τελευταιο βημα παταω ενημερωση, προχωραει, και μετα απο λιγο μου πεταει το εξης μηνυμα :

ΣΦΑΛΜΑ[140] : ΣΦΑΛΜΑ ΕΚΔΟΣΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΦΟΡΤΩΣΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΥ

το βοηθητικο προγραμμα ενημερωσης ρομ δεν μπορει να ενημερωσει το τηλεφωνο σας android.

αποκτηστε το σωστο βοηθητικο προγραμμα ενημερωσης ROM και προσπαθηστε ξανα.

 

μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος ?

 

στο προτελευταιο βημα μου εγραψε οτι το κινητο εχει μεσα την εκδοση 2.29.405.2.

froyo ειναι αυτη ?

κανω κατι λαθος ?

 

κατέβασε αυτή την έκδοση και δοκίμασε πάλι.

 

αν δεν κάτσει πολύ φοβάμαι ότι το κινητό μπορεί να είναι branded.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Από χθες μου βγάζει μόνο του "Η λειτουργία αυτοκινήτου είναι ενεργοποιημένη" και να την κλείσω μετά από λίγο πάλι το ίδιο…

Το έχει πάθει κανένας ;

Λέτε να είναι hardware πρόβλημα ή με μία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων θα φτιάξει ;

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι αλλαγες έχει η 2.29.405.2 που μου πρότεινε και έκανα το HTC DESIRE ?

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

κατέβασε αυτή την έκδοση και δοκίμασε πάλι.

 

αν δεν κάτσει πολύ φοβάμαι ότι το κινητό μπορεί να είναι branded.

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Κατέβασα την ρόμ αυτή, αλλά έχω το εξής πρόβλημα τώρα. Μου εμφανίζει το σφάλμα 170, δηλαδή πρόβλημα σύνδεσης usb.

Δοκίμασα σε δύο υπολογιστές, ένα laptop με windows 7 και ένα pc με windows xp. Και στα δύο το ίδιο σφάλμα.

Το παράξενο είναι ότι στην οθόνη του fastboot, όταν συνδέω το καλώδιο στο κινητό, μου αλλάζει κανονικά από fastboot σε fastboot usb.

Έχει τύχει σε κανέναν αυτό ? Μπορεί να φταίει το καλώδιο ?

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τρέχει κανένα antivirus από πίσω και κόβει την επικοινωνία;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παίδες. Κάτοχος κ εγώ αυτού του τρελιάρικου κινητού εδώ και ένα μήνα, το έχω rootarei με περασμένη την leedroid 2.2f με a2sd+ και όλα βαίνουν καλώς. Θέλω τώρα να του περάσω απο πάνω την αναβάθμιση 2.3b διαγράφοντας μερικά apps απο το zip, αλλά ανοιγοντάς το και πηγαίνοντας να διαγράψω οποιαδηποτε απο αυτές που επιτρέπονται στο system/apps μου πετάει μήνυμα ότι το αρχείο είναι άκυρο ή κατεστραμένο και δεν τα σβήνει. Τό ίδιο συμβάινει όταν και στην έκδοση που είναι περασμένη ήδη στο κινητό. Όποιος το έχει κάνει πως τα διέγραψε και στην τελική σε τι οφελεί αυτό? Αυξάνει καθόλου την εσωτερική μνήμη που είναι διαθέσιμη?
Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά εγκαταστήσεις την 2.3b, δώσε μας εντυπώσεις για μπαταρία και lag γιατί εγώ έχω πρόβλημα και στα δύο...:mad:
Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν αποδοτικό να φτιάξω ex3 partition στην μαμα class2 κάρτα;
Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν αποδοτικό να φτιάξω ex3 partition στην μαμα class2 κάρτα;

 

εγω εκει εχω κανει το partition και εχω βαλει ολες τις εφαρμογες με το a2sd+

δεν βλεπω κανενα θεμα να εχει :)

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τρέχει κανένα antivirus από πίσω και κόβει την επικοινωνία;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Καλημερα φιλε και σ'ευχαριστω για τις απαντησεις. μιλησα με καποιον τεχνικο απο την htc και μου ειπε να εγκαταστησω το htc sync για να περαστουν οι drivers και μετα θα το βλεπει κανονικα.

μαλιστα ο ιδιος μου ειπε οτι να κανω μονος μου το περασμα της ρομ και δεν υπαρχει λογος να το στελνω στο σερβις :). προχωραω και θα επανελθω με το αποτελεσμα :).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω σε λίγο ελληνικά για MIUI .12.18

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Γιατί όταν επιχειρώ να κατεβάσω μια εφαρμογή από το Market πρέπει υποχρεωτικά αυτή να έχει πρόσβαση σε διάφορα στοιχεία του κινητού μου (π.χ. επικοινωνία δικτύου, εργαλεία συστήματος,δεδομένα προσωπικών μου επαφών και άλλα)? Σε τι επηρεάζει το κινητό μου? Τέλος, και βασικά επειδή πρώτη φορά μπλέκω με Market γενικότερα (όχι μόνο Android) ήθελα να μου πείτε αν υπάρχουν εφαρμογές εταιρειών ή προγραμματιστών που δεν είναι αξιόπιστες και μπορεί να βλάψουν το κινητό...Sorry αν κούρασα,είναι πρώτη φορά και η αλήθεια είναι πως διαβάζοντας τα threads εδώ έχω βοηθηθεί αρκετά όμως για αυτά που ρώτησα δεν μπορώ να βγάλω άκρη ;)
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια. τελικα καταφερα και περασα στο κινητο του φιλου μου την 2.29.405.5, μετα που εγκατεστησα το htc sync, και ολα καλα.

καλο μεσημερι και καλες γιορτες να εχετε :).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι φαίνεται, θα έχουμε gingerbread πολύ πιο γρήγορα απο ότι πιστεύαμε. Ο AdamG, ο master των aosp roms, έχει κάνει πολύ καλή δουλειά:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=829734

Προχωράει απίστευτα γρήγορα. Δεν κοιμάται/τρώει/βγαίνει έξω; Αναρωτιέμαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θα ηθελα εσεις που εχετε την συσκευη να μου απαντησετε σε καποια ερωτηματα που εχω σχετικα με το Desire σε σχεση με το Χ8 που εχω:

 

1. Εχει εφαρμογη για Notes οπου να μπορεις γρηγορα να βαλεις και alarm?

2. Τα SMS φαινονται σαν συζητηση?

3. Ο browser ειναι γρηγορος? Σε σχεση με iphone 3GS ή 4?

4. Στο μενου μπορουν να οργανωθουν τα εικονιδια κατα βουληση και οχι χυμα?

5. Το ραδιο πως ειναι απο ποιοτητα ληψης και ενταση απο τα ακουστικα?

6. Το εξωτερικο ηχειο εναι δυνατο?

7. Στον music player μπορω να φτιαξω playlists απο την ιδια την συσκευη?

 

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θα ηθελα εσεις που εχετε την συσκευη να μου απαντησετε σε καποια ερωτηματα που εχω σχετικα με το Desire σε σχεση με το Χ8 που εχω:

 

1. Εχει εφαρμογη για Notes οπου να μπορεις γρηγορα να βαλεις και alarm?

2. Τα SMS φαινονται σαν συζητηση?

3. Ο browser ειναι γρηγορος? Σε σχεση με iphone 3GS ή 4?

4. Στο μενου μπορουν να οργανωθουν τα εικονιδια κατα βουληση και οχι χυμα?

5. Το ραδιο πως ειναι απο ποιοτητα ληψης και ενταση απο τα ακουστικα?

6. Το εξωτερικο ηχειο εναι δυνατο?

7. Στον music player μπορω να φτιαξω playlists απο την ιδια την συσκευη?

 

Ευχαριστω πολυ

 

 

1)Εχει πληθώρα εφαρμογών στο market.Νομίζω όλο και κάτι θα σε καλύψει.

2)Ναι φαίνονται (Handcent sms)

3)Απίστευτα γρήγορος

4)Μπορούν σε φακέλους απ όσο ξέρω.Ο κάθε launcher δίνει πληθώρα επιλογών

5)Μια χαρά η ποιότητα λήψης και ο ένταση των ακουστικών

6)Δε θα έλεγα οτι είναι και το πιο δυνατό που έχω ακούσει.

7)Μπορείς.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως μπορεί κάποιος να μου πεί πως μπορώ να βάλω δικούς μου ήχους κλήσης;

 

Στην πρώτη σελίδα υπάρχει αυτό:

-Πως βάζουμε τους ήχους που θέλουμε για κλήσεις, μηνύματα, ειδοποιήσεις κλπ.

Φτιάχνουμε τους εξής φακέλους στην κάρτα μνήμης media->audio και στην συνέχεια τους φακέλους alarms, notifications, ringtones μέσα στον φάκελο audio.

Τους ήχους τους βάζουμε ανάλογα, δηλαδή:

 

alarms: Βάζουμε τους ήχους που θέλουμε για το ξυπνητήρι.

notifications: Βάζουμε τους ήχους που θέλουμε για μηνύματα, e-mail και γενικά τις ειδοποιήσεις του κινητού.

ringtones: Βάζουμε τους ήχους που θέλουμε για τις κλήσεις.

 

Αντε να μάθει .Στις οδηγίες λοιπόν λέει... install the latest version of clockwordMOD recovery...τι είναι αυτό; Πρέπει να το περάσουμε και πώς; Αυτή την ωραία δουλειά που έκανε αυτός ο ανθρωπος και τη διαβάζω τώρα, την έχει, έστω, μεταφράσει κάποιος; Έστω τα απλά κόλπα;

 

Αυτό που έχεις γράψεις: "...install the latest version of clockwordMOD recovery..." θα δεις ότι βρίσκεται στην παράγραφο με τίτλο: "Install ROM Manager", οπότε αφού εγκαταστήσεις το πρόγραμμα ROM Manager από το Market και το τρέξεις, θα δεις ότι η 1η επιλογή (αν θυμάμαι καλά) είναι το "install the latest version of clockwordMOD recovery" ;)

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

1)Εχει πληθώρα εφαρμογών στο market.Νομίζω όλο και κάτι θα σε καλύψει.

2)Ναι φαίνονται (Handcent sms)

3)Απίστευτα γρήγορος

4)Μπορούν σε φακέλους απ όσο ξέρω.Ο κάθε launcher δίνει πληθώρα επιλογών

5)Μια χαρά η ποιότητα λήψης και ο ένταση των ακουστικών

6)Δε θα έλεγα οτι είναι και το πιο δυνατό που έχω ακούσει.

7)Μπορείς.

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Σχετικα με:

2) Αρα η default SMS εφαρμογη τα δειχνει σαν εισερχομενα-εξερχομενα σωστα?

4) αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να βαλω καποιον αλλο launcher γιατι με τον μαμισιο δεν γινεται, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...