Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έκανα αλλά εμφανίζει ξανά σφάλμα. Υπάρχει περίπτωση να μην κάνη η έκδοση 3 γιατί έχω ελληνικά. Το έχω από Vodafone αγορασμένο με 2.2 (όπως το αγόρασα δηλαδή) και εχτές στο σπίτι έβαλα το HTC sync που είχε η κάρτα και έκανε συγχρονισμό σε win 7. Δοκίμασα να βάλω το 3 αλλά εμφάνισε πρόβλημα. Το ίδιο και στην δουλειά με win xp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σήμερα έφαγα την πρώτη πίκρα.... Ξύπνησα το πρωϊ και το κινητό είχε ~40% μπαταρία (φορτισμένο από χθες το πρωϊ στις 10). Τώρα χωρίς να το έχω χρησιμοποιήσει καν μόλις έσβησε!!! Αν και έβλεπα από χθες τη μπαταρία να πέφτει κάπως ανησυχητικά χωρίς βασικά να κάνω κάτι δεν έδωσα σημασία. Το κινητό δεν είναι rooted. Υπάρχει περίπτωση να μου κάνει τη ζημιά καμία εφαρμογή;
Trust no one!
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κι απο μενα,2 εβδομαδες με το desire,ομολογω το εχω ερωτευτει. μια ερωτηση,πως κανουμε backup μνημης sd card;:O Σας ευχαριστω.

 

Σήμερα έφαγα την πρώτη πίκρα.... Ξύπνησα το πρωϊ και το κινητό είχε ~40% μπαταρία (φορτισμένο από χθες το πρωϊ στις 10). Τώρα χωρίς να το έχω χρησιμοποιήσει καν μόλις έσβησε!!! Αν και έβλεπα από χθες τη μπαταρία να πέφτει κάπως ανησυχητικά χωρίς βασικά να κάνω κάτι δεν έδωσα σημασία. Το κινητό δεν είναι rooted. Υπάρχει περίπτωση να μου κάνει τη ζημιά καμία εφαρμογή;

 

Σίγουρα... μήπως έχεις καμιά λίστα με τις εγκατεστημένες εφαρμογές;

Επίσης, μπες να δεις στο battery information...

settings > (κάτω κάτω) about phone > battery use

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπορούσα να το δω.. Το κινητό έκλεισε. Θα ποστάρω αργότερα και τις εφαρμογές. Πολύ περίεργο όμως. Το μόνο που έκανα ήταν να περάσω την Official εφαρμογή του twitter, την αναβαθμισμένη έκδοση του tapatalk, dialer one και android stats ή κάπως έτσι, καθώς και το angry birds.
Trust no one!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια....πειτε κανα καλο πλοηγο που να μην χρειαζεται wifi και αν γινετε να εχει και φωνητικη εντολη στα ελληνικα.....
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους και παλι!!!!!!!!εχω καλα νεα...σε οσους εχουν προβληματα με τις εφαρμογες που δεν σας γινοντε εγκατασταση πηγεντε απτις ρυθμισεις-καρτα sd και αφαιρεση καρτας.....μολις γινει ξαναεπιλεξτε προσθηκη καρτας(αν θυμαμαι καλα)....σε μονο ειναι πλεον ολα καλα!!

 

Τι έγινε παιδιά με το μαρκετ??? καταφέρατε κάτι; έκανα και αυτο με την κάρτα μνήμης.αλλά τίποτα.....

Oneplus 3
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια....πειτε κανα καλο πλοηγο που να μην χρειαζεται wifi και αν γινετε να εχει και φωνητικη εντολη στα ελληνικα.....

 

Φωνητικες εντολες ή φωνητικες οδηγιες?

 

Πλοηγος με φωνητικες εντολες στα ελληνικα μονο της MLS νομιζω. Αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν βγηκε για android με τις φωνητικες εντολες.

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε παιδιά με το μαρκετ??? καταφέρατε κάτι; έκανα και αυτο με την κάρτα μνήμης.αλλά τίποτα.....

 

To market χάλια από χθες.. και συνεχίζει και αυτή τη στιγμή που μιλάμε.

Μήπως επιτέλους φτιάχνουν κάτι..; Paid εφαρμογές και για εμάς..;!

Link to comment
Share on other sites

Έχει ακουστεί ότι στις επόμενες χώρες που θα μπουν στο market, θα είναι και η Ελλάδα. Το μέλλον θα δείξει...
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως το πρωι κατα τις εντεκα του περασα δυο εφαρμογες απο το μαρκετ κανονικα...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Φωνητικες εντολες ή φωνητικες οδηγιες?

 

Πλοηγος με φωνητικες εντολες στα ελληνικα μονο της MLS νομιζω. Αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν βγηκε για android με τις φωνητικες εντολες.

 

Ναι εχεις δικιο.....φωνητικες οδηγιες ενοουσα....:pΓια πες κατι καλο....

Link to comment
Share on other sites

Έχει ακουστεί ότι στις επόμενες χώρες που θα μπουν στο market, θα είναι και η Ελλάδα. Το μέλλον θα δείξει...

 

Που ακούστηκε;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να προσθέσω κάποια RSS.

Στα RSS πως γράφεσαι από το κινητό ? υπάρχει κάποιος τρόπος όταν είσαι στο site (από το κινητό) ή χειροκίνητα πρέπει να γράψω την διεύθυνση.

Υπάρχει πρόγραμμα να διαχειρίζομαι το κινητό από το PC όταν είναι συνδεδεμένο με USB ?

Link to comment
Share on other sites

Που ακούστηκε;

Το είχα δει σε ένα site, όταν μπήκαν οι τελευταίες χώρες στο market. Δεν το είχα κάνει save και δεν μπορώ να το παραθέσω τώρα. Γι αυτό και έβαλα την υπόθεση...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έφαγα την πρώτη πίκρα.... Ξύπνησα το πρωϊ και το κινητό είχε ~40% μπαταρία (φορτισμένο από χθες το πρωϊ στις 10). Τώρα χωρίς να το έχω χρησιμοποιήσει καν μόλις έσβησε!!! Αν και έβλεπα από χθες τη μπαταρία να πέφτει κάπως ανησυχητικά χωρίς βασικά να κάνω κάτι δεν έδωσα σημασία. Το κινητό δεν είναι rooted. Υπάρχει περίπτωση να μου κάνει τη ζημιά καμία εφαρμογή;

 

με λυπη μου θα σε πληροφορησω πως ετσι ειναι το κινητο :( Τα κανει ολα χρυσα και αγια... αλλα απο μπαταρια... τζιφος! Ειναι τουλαχιστον απογοητευτικο...

 

Εγω σκεφτομαι να το δωσω για τον λογο αυτο :(

Link to comment
Share on other sites

με λυπη μου θα σε πληροφορησω πως ετσι ειναι το κινητο :( Τα κανει ολα χρυσα και αγια... αλλα απο μπαταρια... τζιφος! Ειναι τουλαχιστον απογοητευτικο...

 

Εγω σκεφτομαι να το δωσω για τον λογο αυτο :(

 

Κάποια εφαρμογή σου τρώει την μπαταρία. Αν θες μπορούμε να το ψάξουμε.

Link to comment
Share on other sites

με λυπη μου θα σε πληροφορησω πως ετσι ειναι το κινητο :( Τα κανει ολα χρυσα και αγια... αλλα απο μπαταρια... τζιφος! Ειναι τουλαχιστον απογοητευτικο...

 

Εγω σκεφτομαι να το δωσω για τον λογο αυτο :(

για τις επιδοσεις της μπαταριας του ειναι πλεον γνωστο αλλα πιστευω στην περιπτωση του παραπανω φιλου καποια εφαρμογη ευθυνεται...ειπαμε οτι δεν κραταει η μπαταρια αλλα οχι και τοσο...μην τα μηδενιζουμε ολα:)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας πω τη γνώμη μου για την μπαταρία:

 

1. Πλέον το 99% των touchscreen smartphones, ασχέτως λογισμικού-πλατφόρμας, έχει ως μόνιμο μειονέκτημα τη χαμηλή αυτονομία. Είναι κάτι που μου πήρε αρκετό καιρό να το συνηθίσω ερχόμενος από τα Symbian με πλήκτρα. Απλά δεν γίνεται να έχουμε top ισχύ και πλήρως λειτουργικό smartphone με touchscreen και να περιμένουμε αυτονομία πάνω από 1,5 μέρα.

 

2. Θεωρώ πως στο Desire μεγάλο ρόλο παίζει και η ROM που έχουμε εγκαταστήσει (άρα μιλάμε μόνον για rooted). Προσωπικά, μέχρι προχθές, οποιαδήποτε απόπειρα έκανα για να βάλω ROM με αξιοπρεπή αυτονομία ήταν αποτυχία (δοκίμασα κάπου 5 εκδόσεις με Sense). Αυτό που έκανα ήταν να "πειράξω" τη ROM LeeDroid 2.2d και να αφαιρέσω από μέσα μερικές εφαρμογές και αρχεία που όπως φαίνεται είχαν αρνητική επίδραση στην αυτονομία. Δεν πείραξα το kernel, ενώ η έκδοση radio που χρησιμοποιώ είναι η 32.48.00.32U_5.11.05.14

 

3. Σας προτρέπω να εγκαταστήσετε την εφαρμογή SetCPU και να φτιάξετε ένα νέο προφίλ διαχείρησης πόρων που θα έχει σχέση με το screen off (οθόνη σβηστή). Εκεί, επειδή το κινητό θεωρητικά δεν χρησιμοποιείται, μπορείτε να θέσετε τον επεξεργαστή να δουλεύει στα 245MHz. Πιστέψτε με, η θετική αλλαγή στην αυτονομία θα είναι δεδομένη!

 

4. Καλό είναι να τσεκάρετε ποιες εφαρμογές μένουν χωρίς λόγο σε σύνδεση στο internet ή ποιές ζητούν να κατεβάζουν συνεχώς (πάλι χωρίς λόγο) νέα δεδομένα (πχ καιρός, ειδήσεις κλπ.). Εγώ προσωπικά δεν έχω τίποτα σε διαρκή-συνεχή ενημέρωση. Ακόμη και το να αφήνετε ανοιχτό το WiFi χωρίς λόγο επιδρά αρνητικά στην αυτονομία. Το ίδιο ισχύει και για τον δέκτη GPS όταν δεν χρησιμοποιείτε την πλοήγηση...

 

5. Γενικά η αυτονομία εξαρτάται και από τη χρήση του κινητού. Αν παίζετε διαρκώς παιχνίδια, αν σερφάρετε πολύ στο net, αν κάνετε κλήσεις μακράς διάρκειας, αν έχετε ενεργοποιημένη τη διπλή λειτουργία δικτύου (GSM/UMTS), αν χρησιμοποιείτε πολύ την κάμερα κλπ, τότε θα έχετε πρόβλημα με την αυτονομία.

 

6. Επίσης, αν το κινητό έχει οθόνη amoled, τότε καλό είναι να αξιοποιήσετε την τεχνολογία της και να χρησιμοποιείτε σκούρα wallpapers (ακόμη και σκέτο μαύρο!), καθώς αυτά καταναλώνουν λιγότερη ενέργεια επειδή οι οθόνες amoled δεν ξοδεύουν ενέργεια για τον φωτισμό του μαύρου σε αντίθεση με τις υπόλοιπες οθόνες (τα Desire νέας παραγωγής χρησιμοποιούν οθόνη s-lcd η οποία έχει αρνητική επίδραση στην αυτονομία).

Link to comment
Share on other sites

Την κάνεις mount είτε μέσα από το desire είτε την βγάζεις και χρησιμοποιείς adaptor και την βάζεις στον υπολογιστή.. και κάνεις copy paste...

 

Ok,σ'ευχαριστω πολυ,τελευταια ερωτηση τωρα.backup μνημης κινητου στην sd memory card πως γινεται?ρωτω γιατι στην εκδοση 2.1 υπηρχε η εφαρμογη Απορρητο,οπου μεσα της ηταν η Δημιουργια αντιγραφου,ενω στην εκδοση 2.2 δεν υπαρχει. Σας ευχαριστω ολους.

Edited by joannaelmar
Link to comment
Share on other sites

Κάποια εφαρμογή σου τρώει την μπαταρία. Αν θες μπορούμε να το ψάξουμε.

 

Μετά από 1 ώρα και 45 λεπτά από 100% η μπαταρία είναι στο 90%, παλιότερα έπεφτε πολύ πιο αργά. Σε αυτή την ώρα δεν έχω μπει ιντερνετ, έχω στείλει μόνο 4-5 μηνύματα και 2 λεπτά τηλεφωνικών κλήσεων.

τα στατιστικά χρήσης είναι:

αναμονή κυψέλης 31%

Συστημα android 28%

Τηλέφωνο σε αδράνεια 16%

Φωνητικές κλήσεις 11%

Οθόνη 9%

Προγρ. κλησ. 5%

 

Πως μπορώ να δω αν κάποιο πρόγραμμα μου κάνει τη ζημιά;

Trust no one!
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1 ώρα και 45 λεπτά από 100% η μπαταρία είναι στο 90%, παλιότερα έπεφτε πολύ πιο αργά. Σε αυτή την ώρα δεν έχω μπει ιντερνετ, έχω στείλει μόνο 4-5 μηνύματα και 2 λεπτά τηλεφωνικών κλήσεων.

τα στατιστικά χρήσης είναι:

αναμονή κυψέλης 31%

Συστημα android 28%

Τηλέφωνο σε αδράνεια 16%

Φωνητικές κλήσεις 11%

Οθόνη 9%

Προγρ. κλησ. 5%

 

Πως μπορώ να δω αν κάποιο πρόγραμμα μου κάνει τη ζημιά;

 

Προσπαθησε να θυμηθεις ποιες εφαρμογες εχεις βαλη τελευταια πριν σου δημιουργηθη το προβλημα αυτο.

Βγαζε μια-μια μεχρι να ξαναεπανελθη η αναμονη στα φυσιολογικα επιπεδα....

Το ιδιο προβλημα επαθα και εγω βαζοντας 2-3 εφαρμογες και μολις τις εβγαλα ξαναεπεστρεψε στην κανονικη διαρκεια αναμονης

Link to comment
Share on other sites

Έχει αντιμετωπίσει κανείς πρόβλημα με το bluetooth του αυτοκινήτου;

 

Μετά από περίπου 3' ομιλίας αποσυνδέεται μόνο του και περνά τον ήχο στο ακουστικό του τηλεφώνου.

Επίσης, και σε κατάσταση αναμονής κάποιες φορές αποσυνδέεται μόνο του.

Υπάρχει λύση γι'αυτό;

Σκέφτομαι να του κάνω root μόνο και μόνο για να μπορέσω να του αλλάξω radio.

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να θυμηθεις ποιες εφαρμογες εχεις βαλη τελευταια πριν σου δημιουργηθη το προβλημα αυτο.

Βγαζε μια-μια μεχρι να ξαναεπανελθη η αναμονη στα φυσιολογικα επιπεδα....

Το ιδιο προβλημα επαθα και εγω βαζοντας 2-3 εφαρμογες και μολις τις εβγαλα ξαναεπεστρεψε στην κανονικη διαρκεια αναμονης

 

Καλή ιδέα θα ήταν να γράφουμε ποιες εφαρμογές μας ρουφούν μπαταρία και να τις γράφουμε εδώ.Π.χ το battery indicator pro μου φαίνεται ότι τραβούσε πολλή μπαταρία ενώ μόλις έβαλα το battery booster ήταν καλύτερα.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

...., αν έχετε ενεργοποιημένη τη διπλή λειτουργία δικτύου (GSM/UMTS), αν χρησιμοποιείτε πολύ την κάμερα κλπ, τότε θα έχετε πρόβλημα με την αυτονομία.

 

Γενικά τι κάνει η διπλή λειτουργία δικτύου;Θα έχω πρόβλημα που μπαίνω συνέχεια μέσω δικτύου στο Internet σε ταχύτητα ή τπτ αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τι κάνει η διπλή λειτουργία δικτύου;Θα έχω πρόβλημα που μπαίνω συνέχεια μέσω δικτύου στο Internet σε ταχύτητα ή τπτ αλλο?
Αν μπαίνεις στο internet μέσω πακέτου από τον πάροχο τότε θα χρειαστείς το 3G (UMTS) για καλύτερες ταχύτητες, κάτι που έχει αρνητική επίδραση στην αυτονομία σε σχέση με το 2G (GSM) που δίνει χαμηλότερες ταχύτητες στο internet αλλά καταναλώνει λιγότερη μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...