Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι να σου πω φιλε μου......και πριν σου ειπα οτι το κανει και το δικο μου και μαλιστα εκει που εχει 3 και 4 μπαρες με το που το πιανω δε μου βγαζει ουτε μια μπαρα.....(ενταξη εδω που ειμαι δεν εχει και τοσο καλο σημα)αλλα γενικως και μενα μου το κανει σχεδον παντου......Αλλα δεν με εχει κοψει ουτε μια φορα στη συνομηλια και οχι μονο δεν ακουγομαι με διακοπες κτλ....αλλα με ακουνε μαλιστα και πιο καθαρα απο οποιοδοιποτε αλλο τηλεφωνο κι αν ειχα πριν.....(και μαλιστα η πλακα ειναι οτι μου το λενε κιολας.......π.χ πρωτη φορα σε ακουμε τοσο καλα κτλ...)

Εμπαση περιπτωση να ακουσουμε κι αλλες γνωμες και εαν ειναι τελικα και αποφασισης και το πας στην αντιπροσωπια ποσταρε και εδω και πες μας και μας τι εγινε να εχουμε υποψην μας......εγω παντως ενω το εχω παρατηρηση απο την αρχη δεν μου εχει δημιουργηση κανενα προβλημα απολυτως και δεν το ειχα δωση σημασια.....εσυ πιθανως να δινεις με βαση αριθμους και db.

To προβλημα με το iphone ηταν οτι κατα τη διαρκεια κλησεων επεφτε η γραμμη και οτι οχι μονο πεφτανε οι μπαρες οταν το κρατουσανε με τη λεγομενη λαβη του θανατου αλλα εμενε το κινητο χωρις σημα γενικος.

Y.Γ.

Αλλα εαν παμε και παραπονεθουμε ολοι ισως με αυτον τον τροπο φιλοτιμηθουν και μας δωσουν καμια δερματινη θηκη δωρο και μας :lol:

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κάποια λύση για αυτό το πρόβλημά μου ??

 

Τελικά και μετα απο hard reset το προβλημα με την camera στο video παρέμεινε. Πράγμα που μου επιβεβαίωσε οτι το πρόβλημα δεν προέρχεται από conflict με αλλο πρόγραμμα.

Ευτυχως βρήκα και σ`αυτό λύση που έκανε την κάμερα να λειτουργήσει. Δυστυχώς μετά από hard reset.

 

Λοιπόν για να γλιτώσω μερικούς από hard reset, το πρόβλημα με το crash της κάμεας λύθηκε ως εξής:

 

Ανοιξτε την camera και πριν crashάρει από μόνη της κλείστε την πατώντας home. ξανακάντε το 2 – 3 φορές και ως δια μαγείας θα ξεκολήσει. Ειναι σα να ήταν κολημένο το κλείστρο και ήθελε βίαιο ανοιγόκλειμα για να ξεκολήσει.

 

Δυστυχώς το βρήκα μετά απο το hard reset.

 

Πάντως πολλά τα προβλήματα παιδιά, ελπίζω να μη βρουμε πολλά bugs ακόμα γιατι κατα τα άλλα η αναβάθμιση υποσχόταν πολλά.

 

Ενα άλλο που πρόβλημα που εντόπισα τώρα είναι οτι τελικα ηταν μύθος τα περι sortαρίσματος των επαφών με το επίθετο αντί το μικρό όνομα.

Δε μπορώ να βρώ απο πουθενα πως θα κανω το sort με το επίθετο. Η δυνατοτητα δόθηκε στο google mail αλλα δυστυχώς όχι στο android.

 

Αν το έχει βρεί κάποιος ας βοηθήσει στο πώς γίνεται.

Πρώτο μου PC: commodore 64 (την amiga την εχω ακόμα :D)

Πρώτο μου PDA-PHONE: qtek S100

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις βάλει την dalvik-cache στην SD.

 

Και όμως την έχω μεταφέρει.Απλά οι εφαρμογές αποθηκεύουν δεδομένα στο /data/data οπότε αναγκαστικά μειώνεται η μνήμη του κινητού:(.Αν εσυ έχεις βρεί κάποιο τρόπο να μην ελλατώνεται η μνήμη του κινητού θα ήθελα να μου πείς πως.Εγώ πάντως έχω κάνει ότι έχω βρεί και δεν έχω βρεί λύση.:cool:

Η σιωπή είναι χρυσός :X
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει δύο πράγματα και ήθελα να ρωτήσω αν συμβαίνει και σε κάποιον άλλο.

Πρώτον: Όταν υπάρχει άσπρο φόντο π.χ. στα μηνύματα και στο μάρκετ, εμφανίζονται κάποιες μαύρες γραμμούλες πολύ βαθειά, σαν να τρεμοπαίζουν, που γίνονται πιο έντονες με το πάτημα της οθόνης. Αυτό γίνεται συνήθως όταν η φωτεινότητα είναι αρκετά χαμηλή.

 

Δεύτερον: Το gps άλλες φορές κλειδώνει σε 3 δεύτερα και άλλες σε 5 λεπτά.

 

Αυτά τα δύο αποτελούν πρόβλημα ή έτσι είναι το κινητό;

Έχω στείλει email και στην ACE, αλλά δεν μου απάντησε κανένας.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει δύο πράγματα και ήθελα να ρωτήσω αν συμβαίνει και σε κάποιον άλλο.

Πρώτον: Όταν υπάρχει άσπρο φόντο π.χ. στα μηνύματα και στο μάρκετ, εμφανίζονται κάποιες μαύρες γραμμούλες πολύ βαθειά, σαν να τρεμοπαίζουν, που γίνονται πιο έντονες με το πάτημα της οθόνης. Αυτό γίνεται συνήθως όταν η φωτεινότητα είναι αρκετά χαμηλή.

 

Δεύτερον: Το gps άλλες φορές κλειδώνει σε 3 δεύτερα και άλλες σε 5 λεπτά.

 

Αυτά τα δύο αποτελούν πρόβλημα ή έτσι είναι το κινητό;

Έχω στείλει email και στην ACE, αλλά δεν μου απάντησε κανένας.

Ευχαριστώ!

 

1) Αυτό μου το κάνει και σε μένα καθώς και σε πολλούς άλλους. Κανείς δεν έχει να πει αν είναι πρόβλημα ή όχι, πάντως είναι γενικευμένη συμπεριφορά. Στην αρχή μου την είχε σπάσει, αλλά πλέον δε με ενοχλεί καθόλου γιατί συμβαίνει πολύ σπάνια (μία φορά το μήνα και αν και για 5 δευτερόλεπτα περίπου), οπότε δεν ασχολούμε. Ελπίζω μόνο να μην επιδεινωθεί με τον καιρό.

 

2) Αν και τα 5 λεπτά τα θεωρώ πολλά, γενικά είναι φυσιολογικό να υπάρχουν διακυμάνσεις στο χρόνο λοκαρίσματος του GPS καθώς εξαρτάται από διάφορους εξωγενείς παράγοντες (πχ διπλανά κτήρια, σύννεφα, κλπ). Θα σου πρότεινα να του δώσεις λίγο χρόνο ακόμα και να τεστάρεις τη συμπεριφορά του.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Γενικώς, επειδή έχω κακές εμπειρίες από service, θα το στείλω για service μόνο σαν έσχατη λύση. Λόγω και ότι, στατιστικά (:P), δεν μπορεί να έπεσα σε ελαττωματικό και πάλι (μετά το Milestone) το σκέφτομαι για να το στείλω. Ίσως πάρω απλώς τηλέφωνο στην HTC και ρωτήσω, δεν ξέρω.

 

δεν εχεις καλο σημα εκει που εισαι, και γινεται υπερευαισθητο, με το παραμικρο χανει db..μου φαινεται απολυτα λογικο. ολα μου τα κινητα το κανουν, ακομα και το Nokia 1600 που το εχω για να μιλαω.

 

κανε τα ιδια πειραματα σε χωρο με πολυ καλο σημα για να καταλαβεις.

 

Δυστυχώς είμαι σε νησί και η αλήθεια είναι πως η περιοχή εδώ δεν είναι ιδιαίτερα κεντρική. Μόλις γυρίσω Αθήνα σε λίγες μέρες θα είμαι και πάλι εντός των 14 ημερών που δίνει η Cosomote για αλλαγή, οπότε αν δώ πως το πρόβλημα παραμένει και εκεί και σε τόσο μεγάλο βαθμό, ίσως το στείλω.

 

Να ρωτήσω: έχετε βάλει Froyo; Όσον αφορά αυτό το θέμα, χειροτέρεψε η κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Για το φίλο htchris που λέει

[ "Ενα άλλο που πρόβλημα που εντόπισα τώρα είναι οτι τελικα ηταν μύθος τα περι sortαρίσματος των επαφών με το επίθετο αντί το μικρό όνομα.

Δε μπορώ να βρώ απο πουθενα πως θα κανω το sort με το επίθετο. Η δυνατοτητα δόθηκε στο google mail αλλα δυστυχώς όχι στο android".]

 

 

Ρε παιδιά, ας ψάχνουμε λίγο το τηλέφωνο μας, πριν να πουμε ότι δεν υποστηρίζει κατι. Εγώ 2 μήνες έχω το τηλέφωνο και με ψάξιμο και διαβάζοντας το forum έχω βρεί λυση στις απορίες μου. Η αλήθεια είναι ότι περίμενα πολλά περισσότερα από το android, πράγματα που σε άλλα λειτουργικά ( symbian ) είναι αυτονόητα ( πλήρης αποθήκευση εφαρμογών σε κάρτα μνήμης, διαχείρηση φακέλων κάρτας μνήμης ( θέλει εφαρμογή πχ astro), διαχείρηση μηνυμάτων, ούτε το handcent βοηθάει ιδιαίτερα, διαχείρηση κλήσεων και επισκόπηση τους-διάρκεια κτλ, μαζική αποστολή επαφών με bluetooth και γενικά χρειάζεται εφαρμογή για να δουλέψει το bluetooth σωστά, και πολλά άλλα ), πράγματα που δεν διορθώθηκαν ούτε και με το πολλά υποσχόμενο froyo. Μάλλον θα περιμένω λίγο να κυκλοφορήσει το Nokia N8 και αφού δω στην πράξη τα τελικά αποτελέσματα του Symbian^S3, θα αποφασίσω τελικά αν θα γυρίσω πίσω.

 

Στο θέμα μας τώρα, όσον αφορά την ταξινόμηση των επαφών ανά όνομα ή επίθετο. Μπαίνουμε κατ'αρχάς στην επαφή που θέλουμε, επιλέγουμε επεξεργασία, μετά πάνω πάνω που έχει το όνομα της επαφής, το πατάμε και στο καινούριο μενού που θα βγει, επιλέγουμε περιγρ. όνομα: και διαλέγουμε αν θα είναι μπροστά το όνομα ή το επίθετο. Αυτό ήταν!!!

 

Βέβαια να πω ότι αυτή η διαδικασία πρέπει να γίνει για κάθε μια επαφή και όχι μαζικά, μια διαδικασία πολύ χρονοβόρα, αλλά πάντως γίνεται και μέσα από το τηλεφωνο. Να άλλο ένα πρόβλημα, αλλά έιπαμε " αγάπησεις το λειτουργικό σου, με τα ελλατώματα του ".

 

Βέβαια για μένα το μεγαλύτερο ελλάτωμα του android είνα το γεγονός ότι ανά πάσα στιγμή η google γνωρίζει όλα όσα διαχειριζόμαστε με το τηλέφωνο μας, από επαφές, μέχρι σερφάρισμα κτλ.

 

Σας ευχαριστώ για την υπομονή.

Edited by mfragi
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω: έχετε βάλει Froyo; Όσον αφορά αυτό το θέμα, χειροτέρεψε η κατάσταση;

με το froyo μπαινει και καινουργιο radio που βελτιωνει το σημα συνολικα. εγω πχ ειδα διαφορα κυριως στο wifi.

Link to comment
Share on other sites

με το froyo μπαινει και καινουργιο radio που βελτιωνει το σημα συνολικα. εγω πχ ειδα διαφορα κυριως στο wifi.

 

πολυ μεγαλη θα ελεγα, αναφερομενος στο wifi...

Link to comment
Share on other sites

με το froyo μπαινει και καινουργιο radio που βελτιωνει το σημα συνολικα. εγω πχ ειδα διαφορα κυριως στο wifi.

Όντως το FroYo βελτιώνει πάρα πολύ το WiFi. Παλιά όταν ήμουν στο δωμάτιο μου έπιανα με 1 κουτάκι στο WiFi. Στο router του σπιτιού έχω απενεργοποιημένο το WiFi και πιάνω από μία κεραία που έχουμε απέναντι και για τους πελάτες (έχουμε ένα μικρό ξενοδοχείο), και γι' αυτό έπιανα τόσο λίγο, αλλά τώρα με το FroYo πιάνω 2-3 κουτάκια πάντα... Επίσης σε ένα άλλο δωμάτιο που δεν έπιανα καθόλου, τώρα πιάνω.

 

Όσο για το σήμα της τηλεφωνίας, εγώ δεν έχω διαπιστώσει ιδιαίτερο πρόβλημα. Πάντα έχω πολύ καλό, απλά μερικές φορές όταν το πιάνω μειώνετε, αλλά όχι πάντα και όχι σε ενοχλητικό βαθμό... Βέβαια στην περιοχή που μένω σε ένα βουνό σχετικά κοντά, έχει 2 μεγάλες κεραίες της Vodafone και της Cosmote κι εγώ έχω Vodafone, άρα μπορεί να παίζει αυτό ρόλο. Τώρα δεν ξέρω αν η απόσταση για το σήμα είναι μικρή ή μεγάλη, πάντως μερικές φορές που περπατάω σε ένα ξενοδοχείο δίπλα, την κεραία την βλέπω ολοκάθαρα...

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

πολυ μεγαλη θα ελεγα, αναφερομενος στο wifi...

Όντως η διαφορά είναι πολύ μεγάλη με πρίν.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα στην παρέα !! Πριν 10 μέρες έγινα και εγώ κάτοχος του desire και έχω τις καλύτερες εντυπώσεις.Όμως σαν κινητό δεν το ξέρω καθόλου.

1.Ο κολιτός μου μου έβαλε στην κλαρτα εφαρμογές σχδον 1,5 γίγα αλλα δεν μπορω να τισ δω πως μπορώ να τις δω?

2. Πως μπορώ να ωγάζω κάποια εφαρμογη πχ msntalk και να διαχειρζομαι πιες εφαρμογες θέλω να δουλευουν ?

3. το need for speed kai to pes 10 υπάαρχει για το δικό μας? και αν ναι απο που μπο΄ρω να το βρω΄? και

4. οποιος φιλος ξέρει αν 8έλει ας μου πει πια εφαρμογη να βάλω ! Σας ευχαριστώ πολί!.

 

Καλημέρα στην παρέα!Μήπως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει? Σας ευχαριστώ.!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω froyo, launcher pro και το widget του για τα favourites.

Θέλει να κάνω edit τις "αγαπημένες επαφές" του htc ώστε να γίνει update και το widget του launcher pro.

 

Πρόβλημα: δεν βρίσκω το widget του HTC για τις αγαπημένες επαφές, ούτε στο home screen, ούτε και το σχετικό πρόγραμμα μέσω του μενού.

Κάποια πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

1) Αυτό μου το κάνει και σε μένα καθώς και σε πολλούς άλλους. Κανείς δεν έχει να πει αν είναι πρόβλημα ή όχι, πάντως είναι γενικευμένη συμπεριφορά. Στην αρχή μου την είχε σπάσει, αλλά πλέον δε με ενοχλεί καθόλου γιατί συμβαίνει πολύ σπάνια (μία φορά το μήνα και αν και για 5 δευτερόλεπτα περίπου), οπότε δεν ασχολούμε. Ελπίζω μόνο να μην επιδεινωθεί με τον καιρό.

 

2) Αν και τα 5 λεπτά τα θεωρώ πολλά, γενικά είναι φυσιολογικό να υπάρχουν διακυμάνσεις στο χρόνο λοκαρίσματος του GPS καθώς εξαρτάται από διάφορους εξωγενείς παράγοντες (πχ διπλανά κτήρια, σύννεφα, κλπ). Θα σου πρότεινα να του δώσεις λίγο χρόνο ακόμα και να τεστάρεις τη συμπεριφορά του.

Thanks! Πήρα πάντως και την ίδια την HTC και μου είπε ότι καλό θα ήταν να πάω το κινητό για service για να δουν αν πραγματικά παίζει κάτι, με την οθόνη. Όσο για το gps μάλλον κάποιο πρόγραμμα από το market, το μπλοκάρει.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε κάτι άλλο ωραίο που παρατήρησα.

Το Desire έχει μια κλασσική αριθμομηχανή.

Όταν το γυρίσεις σε οριζόντια θέση, η κλασσική αριθμομηχανή γίνεται επαγγελματική αριθμομηχανή....Πολύ καλό!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

Θέλω να αγοράσω κινητο με android είτε είναι htc είτε να είναι το samsung θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που να το έχει δουλεψει το HTC Desire η το samsung galaxy s μέσω mac os. υπάρχει συμβατότητα η όχι; δηλαδή επαφές που δεν περιέχονται στην sim όπως και τα ημερολογια σημειωσεις γίνετε sync μεσω mac os και αν ναι το internet tethering πέζει κανονικά σε σύνδεση με iMac?

ευχαριστω

iPhone 11 Pro Max 256GB Midnight Green:cool:
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

Θέλω να αγοράσω κινητο με android είτε είναι htc είτε να είναι το samsung θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που να το έχει δουλεψει το HTC Desire η το samsung galaxy s μέσω mac os. υπάρχει συμβατότητα η όχι; δηλαδή επαφές που δεν περιέχονται στην sim όπως και τα ημερολογια σημειωσεις γίνετε sync μεσω mac os και αν ναι το internet tethering πέζει κανονικά σε σύνδεση με iMac?

ευχαριστω

Για το internet θα χρειαστείς το πρόγραμμα pdanet και θα κάνεις tether κανονικά. Για το desire ξέρω ότι γίνεται sync χωρίς πρόβλημα για το galaxy δεν γνωρίζω.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Για το internet θα χρειαστείς το πρόγραμμα pdanet και θα κάνεις tether κανονικά. Για το desire ξέρω ότι γίνεται sync χωρίς πρόβλημα για το galaxy δεν γνωρίζω.

 

ok φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση

iPhone 11 Pro Max 256GB Midnight Green:cool:
Link to comment
Share on other sites

Thanks! Πήρα πάντως και την ίδια την HTC και μου είπε ότι καλό θα ήταν να πάω το κινητό για service για να δουν αν πραγματικά παίζει κάτι, με την οθόνη. Όσο για το gps μάλλον κάποιο πρόγραμμα από το market, το μπλοκάρει.

 

Δηλαδή σου το κάνει συνεχώς αυτό με την οθόνη;

 

Δείτε κάτι άλλο ωραίο που παρατήρησα.

Το Desire έχει μια κλασσική αριθμομηχανή.

Όταν το γυρίσεις σε οριζόντια θέση, η κλασσική αριθμομηχανή γίνεται επαγγελματική αριθμομηχανή....Πολύ καλό!!!!

 

Ωραίος! Δεν το είχα προσέξει!

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα: δεν βρίσκω το widget του HTC για τις αγαπημένες επαφές, ούτε στο home screen, ούτε και το σχετικό πρόγραμμα μέσω του μενού.

Κάποια πρόταση;

Αν κατάλαβα καλά τι θέλεις μπορείς να το προσθέσεις σε μια από τις οθόνες κ να επεξεργαστείς τα αγαπημένα.Είναι το widget "Πρόσωπα".

 

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σου το κάνει συνεχώς αυτό με την οθόνη;

 

 

 

Ωραίος! Δεν το είχα προσέξει!

Όχι συνέχεια. Συνήθως γίνεται όταν η φωτεινότητα είναι χαμηλή. Τώρα το έβαλα στο 50% και έχει σταματήσει για την ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...