Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απλά το να έχεις ενα τοσο ακριβό κινητό και να χάνεις κλήσεις επειδή δεν το ακούς δεν είναι και ότι καλύτερο..

 

Συγνωμη αν καταλαβα καλα,το ακουστικο του ειναι ψοφιο;Δεν ακουγεται αρκετα δυνατα;

www.lancisti.gr/forum
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στις ρυθμίσεις μηνυμάτων υπάρχει και η επιλογή 'Ελληνική κωδικοποίηση' για 160 χαρακτήρες ανα μήνυμα.

 

 

Ποια είναι η σωστή κωδικοποίηση για ελληνικά sms? Έχει επιλογές

 

- Κωδικοποίηση 7 bit

- Κωδικοποίηση unicode (16 bit)

 

 

Με την κωδικοποίηση 7 bit μπορώ να γράψω μόνο κεφαλαία, ενώ με την 16 bit μπορώ να γράψω και μικρούς ελληνικούς χαρακτήρες

Link to comment
Share on other sites

έχει κάποιος φίλος κάποιος οδηγό, πως μπορώ να περάσω στο desire, Recovery Mode του AmonRa για να περνάω ότι rom θέλω;
http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η σωστή κωδικοποίηση για ελληνικά sms? Έχει επιλογές

 

- Κωδικοποίηση 7 bit

- Κωδικοποίηση unicode (16 bit)

 

 

Με την κωδικοποίηση 7 bit μπορώ να γράψω μόνο κεφαλαία, ενώ με την 16 bit μπορώ να γράψω και μικρούς ελληνικούς χαρακτήρες

 

Το 7 bit στέλνει 160 χαρακτήρες ανά sms. Στο Legend παραεισαγωγής που είχα, δεν είχε αυτή την επιλογή.

Τελικά δεν αξίζει να παίρνουμε παραεισαγωγής. Όσοι το πήραν, πλήρωσαν περισσότερα και έχουν ελλείψεις.

Link to comment
Share on other sites

έχει κάποιος φίλος κάποιος οδηγό, πως μπορώ να περάσω στο desire, Recovery Mode του AmonRa για να περνάω ότι rom θέλω;

 

Δεν μπορείς να γράψεις recovery στο Desire. Υπάρχει τρόπος να μπαίνεις σε recovery χωρίς PC, αλλά θα πρέπει το κινητό σου να είναι ήδη rooted.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να γράψεις recovery στο Desire. Υπάρχει τρόπος να μπαίνεις σε recovery χωρίς PC, αλλά θα πρέπει το κινητό σου να είναι ήδη rooted.

 

Ωχχχχ.... Άρα πρεπει 1α απόλλα να κάνω root την υπάρχων ΡΟΜ και μετά, σωστά?

 

Υπάρχει κάποιος φίλος απο αθήνα που το έχει κάνει ήδη, να το κάνουμε παρέα;

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

απο vnp που το πηρα την δευτερα εχει κωδικοποιηση 7bit και στελνει κανονικα sms ελληνικα 160 χαρακτηρες και ο φορτιστης ειναι ο ελληνικος με το usb πισω!απλα δεν εχει επιλογη στην αρχη για ελληνικη γλωσσα γιατι φοραει την wwe ρομ 1.22 και οχι την europe!κατα τα αλλα ειναι πληρες!
Link to comment
Share on other sites

κατοχος μια μερας...το ακουστικο δεν θα το ελεγα ψοφιο αλλα ουτε σε ξεκουφενει.μαλλον φυσιολογικο...ποιοτητα κατασκευης απλως καταπληκτικη...με την μπαταρια ειναι λιγακι ενα θεματακι αλλα μπροστα στα αλλα...

ολα ευκολα ρυθμιζονται ταχυτητα super...γενικως νομιζω οτι ειναι καταπληκτικο κινητο...α!!!και μια διαφορα )απο τις πολλες ισως...) οτι οι σελιδες με τα flaSH ΑΝΟΙΓΟΥΝ ευκολα με τον browser κ κανονικα.κατι που μου ειχε λειψει οταν ειχα το iphone.

συνοψιζω...ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΑΓΟΡΑ !

Περπατάμε παράλληλα...και όλα θα γίνουν κατάλληλα (?) για να σμίξουμε πάλι...Μέχρι τότε θα.... έχω εναν πόλεμο ανοιχτό....ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ...
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα,

 

Είμαι Βέλγιο και έχω βρει εδώ το desire σε καλή τιμή..Απλά αναρωτιόμουν αν λύθηκε το πρόβλημα με το battery drain που είχαν αναφέρει αρκετοί κάτοχοι...

 

Ευχαριστώ.

Phillips Diga-->Panasonic GD52-->Motorola C33-->Nokia 5210-->Nokia 6600-->HP iPaq 6515-->HP iPaq 6915-->Fujitsu Siemens T830-->HTC TyTn-->Nokia 6110 Nav-->Samsung i900 Omnia-->Nokia 5800XM-->Samsung Omnia i8910 HD-->HTC Hero-->Samsung i900 Omnia(again)-->HTC HD2 Leo-->HTC Desire-->Samsung Galaxy S2 i9100 --> :X
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα,

 

Είμαι Βέλγιο και έχω βρει εδώ το desire σε καλή τιμή..Απλά αναρωτιόμουν αν λύθηκε το πρόβλημα με το battery drain που είχαν αναφέρει αρκετοί κάτοχοι...

 

Ευχαριστώ.

 

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις τα post από εδώ και πέρα, εχουν αναφερθεί πολλά εδω περα για την μπαταρία αλλά η απάντηση είναι υποκειμενική σύμφωνα με την χρήση που κάνεις στο κινητό (απ'ότι εχω καταλάβει με πολύ απλή χρήση του κινητού, η μπαταρία κρατάει 3 μερες max). Δες και αυτό εδώ που γράφει ο Multymech σχετικά με την μπαταρία.

Επίσης, έχει υποθεί και μάλλον ισχύει ότι το να έχεις έναν task killer δεν βοηθάει στο να "μανατζάρεις" τα της μπαταρίας.

 

Τα μεταφέρω με ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ καθώς δεν είμαι ακόμα κάτοχος του desire (περιμένω να μου ερθει) και δεν μπορώ να ξέρω.

 

Τέλος, καλό θα ήταν όποιος έχει ψάξει το θέμα με την μπαταρία, σχετικές σωστές λυσεις για σωστή χρήση της και τα λοιπά θα ήταν πολύ χρήσιμο να το γράψετε. Πιστεύω το κινητό μας εχει "ευαίσθητη" μπαταρία οπότε κάθε λύση/άποψη ευπρόσδεκτη !! :happy:

Edited by Ariskos07
Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις τα post από εδώ και πέρα, εχουν αναφερθεί πολλά εδω περα για την μπαταρία αλλά η απάντηση είναι υποκειμενική σύμφωνα με την χρήση που κάνεις στο κινητό (απ'ότι εχω καταλάβει με πολύ απλή χρήση του κινητού, η μπαταρία κρατάει 3 μερες max). Δες και αυτό εδώ που γράφει ο Multymech σχετικά με την μπαταρία.

Επίσης, έχει υποθεί και μάλλον ισχύει ότι το να έχεις έναν task killer δεν βοηθάει στο να "μανατζάρεις" τα της μπαταρίας.

 

Τα μεταφέρω με ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ καθώς δεν είμαι ακόμα κάτοχος του desire (περιμένω να μου ερθει) και δεν μπορώ να ξέρω.

 

Τέλος, καλό θα ήταν όποιος έχει ψάξει το θέμα με την μπαταρία, σχετικές σωστές λυσεις για σωστή χρήση της και τα λοιπά θα ήταν πολύ χρήσιμο να το γράψετε. Πιστεύω το κινητό μας εχει "ευαίσθητη" μπαταρία οπότε κάθε λύση/άποψη ευπρόσδεκτη !! :happy:

δεν εχω προσωπική εμπειρία,μιάς και δε το έχω στα χέρια μου ακόμα το... πολυπόθυτο desire :)

όμως βρίσκω αρκετά ενδιαφέρων κάποια από τα παρακάτω που θα βρείτε εδώ..

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=22865

carpe diem
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα και για το πρωτο μου ποστ από το τηλέφωνο..αν και ειναι το πρώτο κινητό αφής που αγοράζω και έχοντας παίξει και με το 3gs της αδερφής μου εχω να πω πως σε πρώτη φαση με έχει υπερικανοποιησει!λίγο ακόμα ταλαιπωρούμαι με τα γράμματα όταν γράφω μιας και είχα λιώσει το e71 μου αλλά όσο πάει γίνομαι καλύτερος..πάραυτα εχω να τονίσω πως το Android τα σπάει,είναι γρήγορο και σταθερο και εχω καταχαρει την περιήγηση στο ιντερνετ.πολύ καλή και η εμβελεια του WiFi.αυτα για τώρα-
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ωρες brickαρα(μαλλον δηλαδη) το κινητο αλλα ευτυχως το εφτιαξα, αφου μου πηγε η ψυχη στην κουλουρη γιατι δε μπουταγε καν για να δωσω τις εντολες σε emulator. τελικα φλασαρα παλι μια ρομ μεσω recovery (το οποιο δε δουλευε βεβαια) χωρις pc και ανοιξε, εδωσα τις εντολες και οκ.
Link to comment
Share on other sites

Στις επαφές, όταν προσθέτεις ένα "Πρόσωπο", στην επιλογή "Ενημερώσεις και συμβάντα" μπορείς να κάνεις synchronize το Facebook profile αυτού του προσώπου με το contact.

 

H ερώτησή μου είναι.

 

Όταν κάποιος αλλάζει μια εικόνα profile, στο facebook δεν αλλάζει και στο contact. Γινεται αυτό με κάποιο τρόπο; Δεν είναι κάτι σημαντικό απλά θα ήθελα να ξέρω

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Στις επαφές, όταν προσθέτεις ένα "Πρόσωπο", στην επιλογή "Ενημερώσεις και συμβάντα" μπορείς να κάνεις synchronize το Facebook profile αυτού του προσώπου με το contact.

 

H ερώτησή μου είναι.

 

Όταν κάποιος αλλάζει μια εικόνα profile, στο facebook δεν αλλάζει και στο contact. Γινεται αυτό με κάποιο τρόπο; Δεν είναι κάτι σημαντικό απλά θα ήθελα να ξέρω

το εχω δει να αλλαζει αλλα και να κολλαει καποιες φορες. αν μπεις στα συμβαντα-ενημερωσεις της επαφης μεσα απο τα προσωπα; αλλαζει τιποτα;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι?Όσοι το πήρατε απο μαγαζιά εκτός του e-shop, είχε μέσα κάρτα μνήμης ? Γιατί στο site της Vodafone λέει ότι έχει μια τεσσάρα ενω στο e-shop όχι...
Link to comment
Share on other sites

το εχω δει να αλλαζει αλλα και να κολλαει καποιες φορες. αν μπεις στα συμβαντα-ενημερωσεις της επαφης μεσα απο τα προσωπα; αλλαζει τιποτα;

 

Που ακριβώς είναι αυτό φιλαράκι; Γιατί στις επαφές όταν πατάω menu δεν έχει τέτοια επιλογή

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς είναι αυτό φιλαράκι; Γιατί στις επαφές όταν πατάω menu δεν έχει τέτοια επιλογή

αν μπεις σε μια επαφη, το 4ο εικονιδιο δεξια στην κατω μπαρα. εκει εχει επιλογη και για refresh.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι?Όσοι το πήρατε απο μαγαζιά εκτός του e-shop, είχε μέσα κάρτα μνήμης ? Γιατί στο site της Vodafone λέει ότι έχει μια τεσσάρα ενω στο e-shop όχι...

 

Εγω το πηρα απο vnp και ειχε μεσα την τεσσαρα. Αρα σωστα τα λεει η vodafone :)

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι.ανοιγεις μια εφαρμογη.βγαινεις απο αυτη αλλα αν πατησεις το κουμπι αριστερα με το σπιτι (!) σου την βγαζει στο κουτακι με τις σαν multitasking εφαρμογες.αραγε συνεχιζουν να δουλευουν στο background?πως μπορεις να σβησεις τις εφαρμογες απο αυτο το κουτακι?
Περπατάμε παράλληλα...και όλα θα γίνουν κατάλληλα (?) για να σμίξουμε πάλι...Μέχρι τότε θα.... έχω εναν πόλεμο ανοιχτό....ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ...
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι.ανοιγεις μια εφαρμογη.βγαινεις απο αυτη αλλα αν πατησεις το κουμπι αριστερα με το σπιτι (!) σου την βγαζει στο κουτακι με τις σαν multitasking εφαρμογες.αραγε συνεχιζουν να δουλευουν στο background?πως μπορεις να σβησεις τις εφαρμογες απο αυτο το κουτακι?

 

Αν πατήσεις παρατεταμένα το home σου βγάζει τις 6 τελευταίες εφαρμογές που άνοιξες, όχι αυτές που τρέχουν. Παρόλο που μπορεί να τρέχουν κιόλας. Μερικές εφαρμογές έχουν exit, άρα αν πατήσεις exit, ενώ στις δείχνει με το home δεν σημαίνει κιόλας ότι τρέχουν. Για τις υπόλοιπες μην ανησυχείς, θα τρέχουν μέχρι να χρειαστεί το λειτουργικό μνήμη για άλλη εφαρμογή και να τις κλείσει μόνο του. Άσε το Android να κάνει την δουλειά του!!! Και πίστεψε με την κάνει πολύ καλά!

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι.ανοιγεις μια εφαρμογη.βγαινεις απο αυτη αλλα αν πατησεις το κουμπι αριστερα με το σπιτι (!) σου την βγαζει στο κουτακι με τις σαν multitasking εφαρμογες.αραγε συνεχιζουν να δουλευουν στο background?πως μπορεις να σβησεις τις εφαρμογες απο αυτο το κουτακι?

 

1) δεν ειναι απαραιτητο οτι τρεχουν. σου δειχνει τις 6 τελευταιες που ανοιχτηκαν. το λειτουργικο κανονιζει αν πρεπει να τις κρατησει ενεργες στην αναμονη η οχι με βαση τον χρονο λειτουργιας τους, τη διαθεσιμη ram, τις αναγκες σε ram που μπορει να προκυψουν απο αλλες εφαρμογες κτλ..

 

2) δεν χρειαζεται να τις κλεισεις η να παρακολουθεις τι κανουν και αν ειναι ανοιχτες. εχει γινει πολυ κουβεντα πανω σ αυτο το ζητημα και οι περισσοτεροι συστηνουν να αφηνουμε το λειτουργικο να κανει μονο του τη διαχειριση και να μεινουμε μακρια απο λογικες task killing κτλ

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...