Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι αρκετά στεναχωρημένος για ένα πρόβλημα που μου κάνει η συσκευή. Καθώς πραγματοποιώ κλήσεις στο ακουστικό μου εμφανίζονται κάποιοι ήχοι σα ραδιοκύματα (ή κάτι τέτοιο - δεν ξέρω πως να το περιγράψω ακριβώς) πολύ διαπεραστικοί και φυσικά παύω να ακούω το συνομιλητή μου. Εκείνος όμως εξακολουθεί να με ακούει κανονικά. Είναι ενοχλητικό σε υψηλό βαθμό αφού το τηλέφωνο είναι μέρος της δουλειάς μου και αναγκάζομαι να κλείνω τις συνομιλίες και να ξανακαλώ κουράζοντας συνεργάτες και πελάτες μου. Το πρόβλημα εμφανίζεται στο 50% των κλήσεων, ίσως και πιο συχνά. Το έχει πάθει κανείς άλλος αυτό; Υπάρχει λύση; Φταίει η συσκευή ή μήπως κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση;

 

Φιλε μου το ιδιο πραγμα το εχω παθει κ εγω αρκετες φορες με το ομνια 2,ακουγεται ενας ηχος λες κ δεχεσαι παρεμβολη με αποτελεσμα να μην ακους καθολου τον συνομιλητη σου!Παντως πολλα προβληματακια ο γαλαξιας ρε παιδια κ οπως εχουν πει κ αλλα παιδια εδω για τα λεφτα του θα επρεπε να πεταγε το εργαλειο σε ολα κ να μην εχουμε γεμισει αμφιβολιες πριν το παρουμε!Τεσπα!!!Για να δουμε!!!;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ξαναλέω:

 

Μην ρωτάτε/γράφετε εδώ για android applications! Υπάρχει ολόκληρο forum αφιερωμένο σε αυτό με όλα τα απαραίτητα topics και πολλές πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το ιδιο πραγμα το εχω παθει κ εγω αρκετες φορες με το ομνια 2,ακουγεται ενας ηχος λες κ δεχεσαι παρεμβολη με αποτελεσμα να μην ακους καθολου τον συνομιλητη σου!Παντως πολλα προβληματακια ο γαλαξιας ρε παιδια κ οπως εχουν πει κ αλλα παιδια εδω για τα λεφτα του θα επρεπε να πεταγε το εργαλειο σε ολα κ να μην εχουμε γεμισει αμφιβολιες πριν το παρουμε!Τεσπα!!!Για να δουμε!!!;)

 

Αν εξαιρέσεις το GPS που στα περισσότερα versions υπολειτουργεί, άντε και το όποιο lag, δεν βλέπω που είναι τα "πολλά προβληματάκια"...

Edited by skritikos
Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Απλα εχω ριξει το εορτολογιο στο ημερολογιο οποτε εμφανιζονται παντα ποιοι γιορταζουν.

 

Μου φαίνεται κάπου είχα διαβάσει για το πως γίνεται...έχεις πρόχειρο κάποιο λινκ; Αν όχι δεν πειράζει θα το βρω

 

Sent from my GT-I9000

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ μαζί σου mcde. Ρωτάμε εδώ για κάποια android εφαρμογή που να δουλεύει χωρίς πρόβλημα στο συγκεκριμένο τηλέφωνο Galaxy S, εφόσον δεν δουλεύουν σωστά σε όλα τα μηχανήματα όλες οι android εφαρμογές. Ρωτάμε εδώ για να μας λένε όσοι έχουν δοκιμάσει κάποιες εφαρμογές στο Galaxy S αν λειτουργούν σωστά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας...σημερα πηρα και εγω το Galaxy... το πρωτο προβλημα ηταν οτι δεν πηρε της ρυθμισεις ιντερνετ αυτοματα..

 

για vodafone συνδεσεις οι ρυθμισεις ειναι

 

Android 2.1

 

Επιλέγουμε Ρυθμίσεις à Ασύρματα Δίκτυα à Δίκτυα Κινητής Τηλεφωνίας à

Ονόματα Σημείων Πρόσβασης

 

Ρυθμίσεις Internet

Πατάμε το πλήκτρο του μενού à Νέο APN και συμπληρώνουμε τα παρακάτω στοιχεία:

 

Όνομα (Name): Internet

APN: internet.vodafone.gr

 

Όνομα Χρήστη (username): user

Κωδικός Πρόσβασης (password): pass

MCC: 202

MNC: 05

Τύπος APN (APN type): Default

 

*Αφήνουμε κενά όλα τα άλλα πεδία*

 

Πατάμε το πλήκτρο του μενού àΑποθήκευση (Save)

 

Ρυθμίσεις MMS

Πατάμε το πλήκτρο του μενού à Νέο APN και συμπληρώνουμε τα παρακάτω στοιχεία:

 

Όνομα (Name): VF MMS

APN: mms.vodafone.net

MMSC: http://mms.vodafone.gr

Διακομιστής Μεσολάβησης MMS: 213.249.19.49

Θύρα MMS: 9201

Πρωτόκολλο MMS: WAP 1.2

MCC: 202

MNC: 05

Τύπος APN: MMS

 

*Αφήνουμε κενά όλα τα άλλα πεδία*

 

Πατάμε το πλήκτρο του μενού àΑποθήκευση (Save)

 

(εάν είστε χρήστης καρτοκινητής πληκτρολογήστε: webkarta.vodafone.gr)

 

τωρα εχω ενα αλλο προβλημα...ενω μπορω να δω σελιδες δεν μπορω να συνδεθω στο android μαρκετ..

 

μου βγαζει αυτο το μηνυμα ''δεν ειναι δυνατη η δημιουργια αξιοπιστης συνδεσης δεδομενων σε αυτον τον διακομιστη . αυτο ενδεχεται να ειναι προσωρινο προβλημα η το τηλεφωνο σας να μην ειναι διαθεσιμη για υπηρεσιες δεδομενων .εαν το προβλημα συνεχιστει επικοινωνηστε με την εξυπηρετηση πελατων''

 

συνδεση εχω κανονικα στο κινητο και με 3g και με ασυρματο δικτυο..μπηπως ξερει κανεις τι μπορει να συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

@DirectorCK

Για μένα μάλλον το λέει, για τη λίστα με προγράμματα που αποδελτίωσα από όλο το νήμα. Το έκανα για μένα για να μην τα ψάχνω και είπα μήπως τη χρειάζεται και κανένας άλλος.

/Ξανθόπουλος mode on

αν είναι τόσο πρόβλημα, σβήστε το και συγγνώμη που νόμιζα ότι βοηθάω στο συμμαζεμα ενός μπαχαλοthread που έκανε ήδη 3500 post σε δύο μήνες και όλοι ψάχνονται γεμίζοντας τον server με τα ίδια και τα ίδια - me included.

/Ξανθόπουλος mode off

 

Επίσης, αφού καλύψαμε το hardware, τις roms, τα καταστήματα, κλπ, τι έμεινε να πούμε πέρα από το πως θα το στήσουμε; Δηλαδή ποια προγράμματα λειτουργούν και ποια όχι;

btw, συμφωνώ κι εγώ ότι το galaxy είναι μια χαρά και ως τώρα δεν το θεωρώ προβληματικό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...απο προχθές είμαι κι εγώ μ'ενα γαλαξία στα χέρια.

 

Το τηλέφωνο είναι φοβερό!!το interface της samsung μου άρεσε πάαααρα πολύ πραγματικά..όλα δουλεύουν ρολόι..πολύ ωραίες και έξυπνες εφαρμογές υπάρχουν για android!ΜΠΡΑΒΟ..και είναι και δωρεάν οι περισώτερες..ελπίζω η samsung να κρατήσει το συγκεκριμένο smartphone ζωντανό με αναβαθμίσεις όσο περισσότερο γίνεται..πραγματικά το αξίζει!!

 

Σήμερα είπα να δοκιμάσω τον advanced task killer επειδή όντως είδα ότι μερικές φορές ζορίζεται το τηλέφωνο όταν μένει λίγη μνήμη...χμμμμ...επειδή οι απόψεις διίστανται σχετικά με τους task killers μπορεί να μου πεί κάποιος που δουλεύει αρκετο καιρό το τηλέφωνο αν τελικά αξίζει η χρήση του advanced task killer η κάνει κακό όπως υποστιρίζει η google και πολλοί άλλοι;

..απότι είδα το έχει βάλει και στα προτηνόμενα apps κάποιος.αν όντως βοηθάει τι ρυθμίσεις χρισημοποιείτε στον advenced task killer;

 

επίσης χρειάζομαι επιγόντως βοήθεια για τα sms...δεν έχω πρόβλημα με τα ελληνικά, όλα καλα με το swepy και το πληκτρολόγιο, απλώς το τηλέφωνο ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΕΙ SMS!!και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο...

γράφω το sms και τον αριθμό και μόλις πατάω send γίνεται γκρί το κουμπί send και μετά τίποτα.δεν μου λέει ότι στάλθηκε, ο παραλήπτης δεν το λαμβάνει ποτέ και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο.έχω cosmote whats up αλλα δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα οπότε πιστεύω είναι κάποια ρύθμιση στο τηλέφωνο λάθος.

 

ευχαριστώ!

Psychedelic Traveler
Link to comment
Share on other sites

επίσης χρειάζομαι επιγόντως βοήθεια για τα sms...δεν έχω πρόβλημα με τα ελληνικά, όλα καλα με το swepy και το πληκτρολόγιο, απλώς το τηλέφωνο ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΕΙ SMS!!και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο...

γράφω το sms και τον αριθμό και μόλις πατάω send γίνεται γκρί το κουμπί send και μετά τίποτα.δεν μου λέει ότι στάλθηκε, ο παραλήπτης δεν το λαμβάνει ποτέ και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο.έχω cosmote whats up αλλα δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα οπότε πιστεύω είναι κάποια ρύθμιση στο τηλέφωνο λάθος.

 

ευχαριστώ!

 

από Γερμανό το πήρες; Ακριβώς το ίδιο ανέφερα κι εγώ πρίν 2 σελίδες περίπου, και όπως φαίνεται είναι θέμα έκδοσης firmware. Δηλαδή, λογικά, θα στρώσει με την αναβάθμιση, εκτός αν θέλεις να πειραματιστείς με καμία beta ρομ από αυτές που κυκλοφορούν. Σε εμένα αυτό γίνεται μόνο με το swype, με το "πληκτρολόγιο Samsung" πάνε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

από Γερμανό το πήρες; Ακριβώς το ίδιο ανέφερα κι εγώ πρίν 2 σελίδες περίπου, και όπως φαίνεται είναι θέμα έκδοσης firmware. Δηλαδή, λογικά, θα στρώσει με την αναβάθμιση, εκτός αν θέλεις να πειραματιστείς με καμία beta ρομ από αυτές που κυκλοφορούν. Σε εμένα αυτό γίνεται μόνο με το swype, με το "πληκτρολόγιο Samsung" πάνε κανονικά.

 

Να σε καλά αδερφέ!τουλάχιστον θα μπορώ να στέλνω :)

Psychedelic Traveler
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να πραγματοποιησεις καποιες κλησεις με ανοιχτη ακροαση. Αν δεν υπαρχει ο ηχος τοτε παιζει να ειναι προβλημα του ακουστικου...

 

Με τα ακουστικά που δοκίμασα ήδη μου το κάνει.

Και μιλάμε για μία στις δύο κλήσεις να βγαίνουν προβληματικές. Τραγικό...

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Με τα ακουστικά που δοκίμασα ήδη μου το κάνει.

Και μιλάμε για μία στις δύο κλήσεις να βγαίνουν προβληματικές. Τραγικό...

 

Ίσως κάτι στο δίκτυο σου και όχι στο τηλέφωνο? Δοκίμασες με άλλη SIM από άλλο provider?

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Απ’ ότι φαίνεται το fascinate που είναι το αντίστοιχο του Galaxy S για τις ΗΠΑ θα κυκλοφορήσει αρχές Σεπτεμβρίου (http://www.phonearena.com/htmls/Samsung-Fascinate-for-Verizon-coming-soon-at-Best-Buy-pre-orders-start-Sunday-article-a_12919.html) και θα έχει και flash στην κάμερα.

Υπάρχει καμιά περίπτωση να δούμε και καμιά έκδοση του S με flash στην Ευρώπη?

Link to comment
Share on other sites

Απ’ ότι φαίνεται το fascinate που είναι το αντίστοιχο του Galaxy S για τις ΗΠΑ θα κυκλοφορήσει αρχές Σεπτεμβρίου (http://www.phonearena.com/htmls/Samsung-Fascinate-for-Verizon-coming-soon-at-Best-Buy-pre-orders-start-Sunday-article-a_12919.html) και θα έχει και flash στην κάμερα.

Υπάρχει καμιά περίπτωση να δούμε και καμιά έκδοση του S με flash στην Ευρώπη?

 

Τι να το κάνεις το flash ειλικρινά? Στο σύνολο των κινητών οι κάμερες έχουν τέτοια χάλια που δεν έχει καμιά ουσία. Και το Galaxy έχει ήδη αρκετά καλή απόδοση ακόμη και χωρίς flash. Μια μικρή, φτηνή αλλά επώνυμη camera έχει πολύ καλύτερη απόδοση ότι και αν κάνουμε, και κοστίζει και πολύ λιγότερα και δεν μένει και από μπαταρία κάθε μέρα :)

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...απο προχθές είμαι κι εγώ μ'ενα γαλαξία στα χέρια.

 

Το τηλέφωνο είναι φοβερό!!το interface της samsung μου άρεσε πάαααρα πολύ πραγματικά..όλα δουλεύουν ρολόι..πολύ ωραίες και έξυπνες εφαρμογές υπάρχουν για android!ΜΠΡΑΒΟ..και είναι και δωρεάν οι περισώτερες..ελπίζω η samsung να κρατήσει το συγκεκριμένο smartphone ζωντανό με αναβαθμίσεις όσο περισσότερο γίνεται..πραγματικά το αξίζει!!

 

Σήμερα είπα να δοκιμάσω τον advanced task killer επειδή όντως είδα ότι μερικές φορές ζορίζεται το τηλέφωνο όταν μένει λίγη μνήμη...χμμμμ...επειδή οι απόψεις διίστανται σχετικά με τους task killers μπορεί να μου πεί κάποιος που δουλεύει αρκετο καιρό το τηλέφωνο αν τελικά αξίζει η χρήση του advanced task killer η κάνει κακό όπως υποστιρίζει η google και πολλοί άλλοι;

..απότι είδα το έχει βάλει και στα προτηνόμενα apps κάποιος.αν όντως βοηθάει τι ρυθμίσεις χρισημοποιείτε στον advenced task killer;

 

επίσης χρειάζομαι επιγόντως βοήθεια για τα sms...δεν έχω πρόβλημα με τα ελληνικά, όλα καλα με το swepy και το πληκτρολόγιο, απλώς το τηλέφωνο ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΕΙ SMS!!και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο...

γράφω το sms και τον αριθμό και μόλις πατάω send γίνεται γκρί το κουμπί send και μετά τίποτα.δεν μου λέει ότι στάλθηκε, ο παραλήπτης δεν το λαμβάνει ποτέ και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο.έχω cosmote whats up αλλα δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα οπότε πιστεύω είναι κάποια ρύθμιση στο τηλέφωνο λάθος.

 

ευχαριστώ!

Εγώ φίλε αν δεν υπήρχε το advanced task killer η κάποιο αντίστοιχο, θα το είχα δώσει το τηλέφωνο και θα ξεχναγα τα android.

Και επειδή δεν σκοπεύω μια ζωή να δουλεύω έτσι, αν και με το froyo συνεχιστεί το ίδιο σκηνικό θα δείτε την αγγελία μου στο φόρουμ :lol:

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

από Γερμανό το πήρες; Ακριβώς το ίδιο ανέφερα κι εγώ πρίν 2 σελίδες περίπου, και όπως φαίνεται είναι θέμα έκδοσης firmware. Δηλαδή, λογικά, θα στρώσει με την αναβάθμιση, εκτός αν θέλεις να πειραματιστείς με καμία beta ρομ από αυτές που κυκλοφορούν. Σε εμένα αυτό γίνεται μόνο με το swype, με το "πληκτρολόγιο Samsung" πάνε κανονικά.

 

Λοιπόν δοκίμασα το θέμα με τα sms και όταν γράφω με swype ο παραλήπτης παίρνει μήνυμα με ερωτηματικά. Με το πληκτρολόγιο της Samsung τα στέλνει αλλά τα γυρίζει σε κεφαλαία ενώ με αυτό της HTC τα στέλνει όπως ακριβώς τα γράφουμε. Επίσης αν γράψουμε το sms με swype αλλά την τελευταία λέξη με Samsung το μήνυμα στέλνεται πάλι σωστά απλά τα γυρίζει σε κεφαλαία.

Ολα αυτά οταν οι ρυθμισεις στη λειτουργία εισαγωγής είναι στο "αλφαβητο gsm" αν είναι στο "αυτόματο" με swype δεν το στέλνει καθόλου το sms.

Τέλος αν η λειτουργία εισαγωγής ειναι "unicode" το στέλνει κανονικά και με swype.

 

Ή κάπως έτσι τέλος πάντων γιατί ζαλίστηκα απ τα πολλά sms, πρέπει να έστειλα σήμερα περισσότερα από όσα έχω στείλει σ όλη μου τη ζωή. Από τις χειρότερες εφευρέσεις αυτό το sms.

 

Sent from my GT-I9000

Edited by koseft

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε αν δεν υπήρχε το advanced task killer η κάποιο αντίστοιχο, θα το είχα δώσει το τηλέφωνο και θα ξεχναγα τα android.

Και επειδή δεν σκοπεύω μια ζωή να δουλεύω έτσι, αν και με το froyo συνεχιστεί το ίδιο σκηνικό θα δείτε την αγγελία μου στο φόρουμ :lol:

 

Για τον advanced killer συμφωνώ και εγώ ότι είναι απαραίτητος δυστυχώς, και νομίζω ότι και με το froyo θα εξακολουθήσει να είναι απαραίτητος, και πάλι δυστυχώς..

 

Sent from my GT-I9000

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Για τον advanced killer συμφωνώ και εγώ ότι είναι απαραίτητος δυστυχώς, και νομίζω ότι και με το froyo θα εξακολουθήσει να είναι απαραίτητος, και πάλι δυστυχώς..

 

Sent from my GT-I9000

 

Ε τότε τον Νοέμβριο που θα ανέβω Ελλάδα θα κτυπησω το iPhone 4 να τελειωνω και να ησυχασω.

Αν και πιστεύω ότι με την επίσημη froyo θα έχουμε διαθέσιμη όλη την ram που μπορεί να δώσει η συσκευή, οπότε θα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

- Θα τρελαθω στο τέλος. Που βλέπετε τα πολλά προβλήματα δεν μπορώ να καταλαβω :confused:

- Τι task killers και κούτσουρα ματσουκια. Ημαρτον!!! ... Αν θέλετε να έχετε καμία δεκαριά εφαρμογές ανοιχτές και πρωτίστως να έχετε κάνει και ένα σώρο χακεριες αμφιβόλου αποτελεσματικοτητας, δεν σας φταιει το galaxy .... πάρτε φορητό υπολογιστή να ησυχασετε.

- Έχω εδώ και καιρό την froyo jp3 και το μηχάνημα δουλεύει άψογα. Μνήμη ραμ εχει 305mb και οπότε κοιτάξω δεν βλέπω κάτω από 170mb ... σαν τηλέφωνο δουλεύει άριστα και ιδίως η ανοιχτή ακρόαση, μηνύματα που εστειλα άψογο, (χρήση greek input method), μουσική αστερι, φωτός άψογο για την κατηγορία του, ραδιόφωνο, browsing, .... τώρα αν δεν λειτουργεί άριστα το gps και σας είναι πολύ απαραίτητο ... πάρτε ένα gps!! :mad: ... δεν είναι λόγος να κατακεραυνωνετε την συσκευή γι΄αυτο.... τι σημαίνει έχει lag???? ... ποιο είναι το μετρο; ... αντί να δουλεψετε και να χαρειτε την συσκευή σας, πλακωθηκατε να μετράτε ποσό γρήγορα ανοίγει ή κλείνει τις εφαρμογές ... δηλαδή μόνο εγώ δεν έχω πρόβλημα ή είμαι άσχετος και δεν ξέρω να χρησιμοποιήσω την συσκευή μου; ... απορώ ... πόσες εφαρμογές θέλετε να έχετε εγκαταστημενες 50; 60; .... 100;!!! ... και πόσες απ΄αυτες να τρέχουν ταυτόχρονα; ;; ... ένας handheld computer είναι, κορυφαίος για την εποχή του .... αλλά δεν παύει να είναι handheld ....

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Για τον advanced killer συμφωνώ και εγώ ότι είναι απαραίτητος δυστυχώς, και νομίζω ότι και με το froyo θα εξακολουθήσει να είναι απαραίτητος, και πάλι δυστυχώς..

 

Sent from my GT-I9000

Απ'ότι βλέπω εδώ http://gizmodo.com/5549260/android-22-review το θέμα με το lag έχει λυθεί στο froyo...ελπίζω να ισχύουν αυτά που γράφει το gizmodo για όλα τα android smartphones.

 

επίσης σήμερα μετά απο αρκετό διάβασμα κατάλαβα ότι το θέμα με την διαχείριση της μνήμης στα android μπορεί να λυθεί και με κάτι τέτοιο.

αυτό είναι memory manager και ΟΧΙ task killer/manager...

 

επίσης αυτή η εφαρμογή είναι 2 σε 1..memory manager & task manager.

 

Το τι ακριβώς κάνουν εξηγείται αναλυτικά εδώ http://www.androidcentral.com/fine-tuning-minfree-settings-improving-androids-multi-tasking

 

και έχει να κάνει με παραμέτρους που λένε στο σύστημα πότε να σκοτώνει μια εφαρμογή για να ελευθερώνει μνήμη...εκεί κολάνε τα android κρατόντας ghost εφαρμογές στο background με σκοπό να ανοίγουνε γρηγορότερα αλλα τελικά δεν μένει μνήμη για τις εφαρμογές που τρέχουνε στο προσκήνιο απο ένα σημείο και μετά.μέσω της εφαρμογής θέτεις τα όρια που αρχίζει το σύστημα και σκοτώνει αχρείαστες εφαρμογές.πολύ ποιό σωστή παρεμβολή απο κάποιον task killer κατα την γνώμη μου.

 

Γι'αυτό και πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα διορθωθούνε τα πράματα στα android, γιατί απο τέτοιες βλακείες δεν τρέχουν σφαίρα.

 

Δυστηχώς δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα γιατί έχω το τηλέφωνο μόνο 3 μέρες και δέν έχω κάνει root.αν και απ'ότι διαβάζω λειτουργεί πολύ καλά το παραπάνω σύστημα!

Psychedelic Traveler
Link to comment
Share on other sites

- Θα τρελαθω στο τέλος. Που βλέπετε τα πολλά προβλήματα δεν μπορώ να καταλαβω :confused:

- Τι task killers και κούτσουρα ματσουκια. Ημαρτον!!! ... Αν θέλετε να έχετε καμία δεκαριά εφαρμογές ανοιχτές και πρωτίστως να έχετε κάνει και ένα σώρο χακεριες αμφιβόλου αποτελεσματικοτητας, δεν σας φταιει το galaxy .... πάρτε φορητό υπολογιστή να ησυχασετε.

- Έχω εδώ και καιρό την froyo jp3 και το μηχάνημα δουλεύει άψογα. Μνήμη ραμ εχει 305mb και οπότε κοιτάξω δεν βλέπω κάτω από 170mb ... σαν τηλέφωνο δουλεύει άριστα και ιδίως η ανοιχτή ακρόαση, μηνύματα που εστειλα άψογο, (χρήση greek input method), μουσική αστερι, φωτός άψογο για την κατηγορία του, ραδιόφωνο, browsing, .... τώρα αν δεν λειτουργεί άριστα το gps και σας είναι πολύ απαραίτητο ... πάρτε ένα gps!! :mad: ... δεν είναι λόγος να κατακεραυνωνετε την συσκευή γι΄αυτο.... τι σημαίνει έχει lag???? ... ποιο είναι το μετρο; ... αντί να δουλεψετε και να χαρειτε την συσκευή σας, πλακωθηκατε να μετράτε ποσό γρήγορα ανοίγει ή κλείνει τις εφαρμογές ... δηλαδή μόνο εγώ δεν έχω πρόβλημα ή είμαι άσχετος και δεν ξέρω να χρησιμοποιήσω την συσκευή μου; ... απορώ ... πόσες εφαρμογές θέλετε να έχετε εγκαταστημενες 50; 60; .... 100;!!! ... και πόσες απ΄αυτες να τρέχουν ταυτόχρονα; ;; ... ένας handheld computer είναι, κορυφαίος για την εποχή του .... αλλά δεν παύει να είναι handheld ....

Στάθη δεν είναι έτσι όπως τα λες.

Τουλάχιστον εγώ όπως έχω αναφέρει εδώ και πάνω από μια βδομάδα, έχω περάσει την official JM1 και ίσα που έχω κάνει root για να μπορώ να αγοράζω εφαρμογές από το market γιατί οι σπασμενες δεν λειτουργούν πολλές φορές σωστά η είναι παλιότερες εκδόσεις. Πχ tapatalk

 

Δεν έχω βάλει κανένα fix lag.

 

Δεν ξέρω τι συσκευές έχουν περάσει από τα χέρια σου και τι απαιτήσεις έχεις.

Δεν ζητώ υπερβολικά πράγματα και προσωπικά δεν έχω πιστει ότι είναι θέμα συσκευής.

Περισσότερο ευθύνεται το λειτουργικό.

 

Αυτό που υπόσχονται τα android είναι ότι δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι τι και πόσες εφαρμογές τρέχουν στο παρασκήνιο.

 

Τι θέλω εγώ τώρα από την συσκευή μου.

Να αφήνω ανοικτές 3-4 εφαρμογές που χρησιμοποιώ συνεχώς. Όπως ημερολόγιο, tasks, notes και τις υπόλοιπες να τις κλεινω με το πληκτρο επαναφοράς.

 

Απαιτώ όμως μ αυτήν την φυσιολογική χρήση, η συσκευή μου να έχει σταθερή συμπεριφορά.

Όχι κάποιες στιγμές να έχω αστραπιαιο άνοιγμα και λίγο αργότερα να παταω στην ίδια εφαρμογή και να σκαλωνει στο άνοιγμα.

 

Δεν είναι νορμαλ να κανείς reboot και μετά από μια ώρα να έχει πέσει η διαθέσιμη ραμ στα 52ΜΒ από τα 170 που ξεκίνησε. Και μάλιστα με όλες τις εφαρμογές κλεισμενες με το πληκτρο επαναφοράς που σημαίνει ότι στο official widget της διαχείρισης εφαρμογών, δεν εμφανίζεται καμία εφαρμογή ανοικτή, αλλά αν ανοίξεις κάποιον task manager, βλέπεις να τρέχουν στο παρασκήνιο όλες οι εφαρμογές που έχει χρησιμοποιήσει συν κάποιες άλλες που δεν τις ακουμπισες καν.

 

Αποτέλεσμα μ αυτά τα 50ΜΒ που έχουν απομείνει να γίνεται αργή η συσκευή. Πράγμα που δεν δικαιολογείται για συσκευή με 1giga επεξεργαστη και 512ΜΒ ραμ.

 

Χρησιμοποιούμε λοιπόν τον task killer ώστε να κλείνει αυτόματα ότι δεν χρειαζόμαστε για να δώσουμε ανάσες στην συσκευή και να έχουμε αξιοπρεπές άνοιγμα εφαρμογών.

 

Όλο το ζήτημα σ ένα smartphone είναι η ταχύτητα ώστε να έχεις γρηγορη πρόσβαση στις πληροφορίες που χρειάζεσαι χωρίς να το κρατάς στα χέρια σου μια ώρα.

 

Δυστυχώς με την 2.1 και χωρίς την χρήση κάποιου task killer, δεν γίνεται αυτό.

 

Θα περάσω την JP3 να την δουλέψω μερικές μέρες να δω αν όντως υπάρχουν διάφορες.

 

Απ'ότι βλέπω εδώ http://gizmodo.com/5549260/android-22-review το θέμα με το lag έχει λυθεί στο froyo...ελπίζω να ισχύουν αυτά που γράφει το gizmodo για όλα τα android smartphones.

 

επίσης σήμερα μετά απο αρκετό διάβασμα κατάλαβα ότι το θέμα με την διαχείριση της μνήμης στα android μπορεί να λυθεί και με κάτι τέτοιο.

αυτό είναι memory manager και ΟΧΙ task killer/manager...

 

επίσης αυτή η εφαρμογή είναι 2 σε 1..memory manager & task manager.

 

Το τι ακριβώς κάνουν εξηγείται αναλυτικά εδώ http://www.androidcentral.com/fine-tuning-minfree-settings-improving-androids-multi-tasking

 

και έχει να κάνει με παραμέτρους που λένε στο σύστημα πότε να σκοτώνει μια εφαρμογή για να ελευθερώνει μνήμη...εκεί κολάνε τα android κρατόντας ghost εφαρμογές στο background με σκοπό να ανοίγουνε γρηγορότερα αλλα τελικά δεν μένει μνήμη για τις εφαρμογές που τρέχουνε στο προσκήνιο απο ένα σημείο και μετά.μέσω της εφαρμογής θέτεις τα όρια που αρχίζει το σύστημα και σκοτώνει αχρείαστες εφαρμογές.πολύ ποιό σωστή παρεμβολή απο κάποιον task killer κατα την γνώμη μου.

 

Γι'αυτό και πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα διορθωθούνε τα πράματα στα android, γιατί απο τέτοιες βλακείες δεν τρέχουν σφαίρα.

 

Δυστηχώς δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα γιατί έχω το τηλέφωνο μόνο 3 μέρες και δέν έχω κάνει root.αν και απ'ότι διαβάζω λειτουργεί πολύ καλά το παραπάνω σύστημα!

 

Αυτό ακριβώς περιγράφω. Μπράβο φίλε μου.

Θα δοκιασω αυτά που ανακαλυψες να δούμε τις γίνεται.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

- Θα τρελαθω στο τέλος. Που βλέπετε τα πολλά προβλήματα δεν μπορώ να καταλαβω :confused:

 

Είσαι άσχετος :p:p

 

Πλάκα κάνω, και εγώ θεωρώ πως υπερβάλουμε λίγο. Έχω μόνιμα ανοιχτά Twitter, Facebook, Reuters, Calendar, πολλές φορές Music Player και Youtube και όλα πάνε σφαίρα. Με JP3 και εγώ, χωρίς extra task manager πλην του Froyo.

Ακόμη και με 250/305 γεμάτα το τηλ λειτουργεί σωστά. Δεν κάνω quit (back arrow) αλλά Home σε όλα όσα δεν θέλω να κλείνουν. Τριάντα λεπτά μου πήρε να το συνηθίσω...

 

Κώστα (Te_salat) βάλε όσα έχω στην υπογραφή μου και θα καταλάβεις τι εννοώ. Μια ώρα θα σου πάρει όλο μαζί.

Edited by skritikos
Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...