Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το wi-fi πως ενεργοποιητε ρε παιδια . Κουτη ερωτηση αλλα δεν πολυξερω απ αυτα . Ειμαι διπλα στον υπολογιστη , δεν θαπρεπε να πιανει ? η χρειαζετε να του κανω κατι. Για βοηθηστε ρε παιδες.

Κατέβασε το Quick Settings απο το μαρκετ και μπορεις να ανοίγεις και να κλείνεις οτι θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Sorry τωρα το ειδα vista εχω σε acer aspire 5930G

 

Βαλε το stick στο laptop και βεβαιωσου οτι εχεις internet μετα κανε οτι λεει εδω:

 

http://www.brighthub.com/computing/windows-platform/articles/1685.aspx

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

@@le_bron

 

Thank you! Much obliged :)

 

Πολύ ωραίο, συγχαρητήρια. Έτσι, να οργανωνόμαστε :)

 

Εξαιρετικό, πολύ χρήσιμο, μπράβο!

Χωρίς να θέλω να γίνω εριστικός -ως νέος στο φορουμ-, η χρηστικότητα αυτής της ανάρτησης ισοδυναμεί με εκατοντάδες από έκεινες τις αναρτήσεις σχετικα με τις θήκες (δερματινες, πλαστικές, κόκκινες, κίτρινες, κανονικές, ακανόνιστες, ανάποδες, αναποδογυρισμένες κλπ) που δεν προσφέρουν (κατά τη γνώμη) τίποτα ουσιαστικό στην χρήση των συσκευών.

 

@ le bron είσαι ωραίος φίλε!:D

 

Ευχαριστώ κι εγώ τον φίλο le_bron για τον οδηγό FTP! Είναι πολύ πιό πρακτικό και γρήγορο από το bluetooth ή το καλώδιο, όταν είμαι σπίτι.

 

Να προσθέσω ότι για τους χρήστες Mac το πρόγραμμα Cyberduck για μεταφορά με FTP είναι πολύ απλό και εύχρηστο. Με αυτό και με το swiFTP μεταφέρω αρχεία με WiFi στο Mac.

 

@ le bron, πολυ καλος ο οδηγος, μολις το εγγατεστησα και δουλευει τελεια.

 

@le_bron,

Νασαι καλά φίλε μου μπράβο!!:)

Να στε καλα παιδια ολοι. Και οποιος βρισκει καποιο trick που να κανει τη ζωη μας πιο ευκολη να το ποσταρει για να βοηθουμαστε ολοι :)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ λέει πότε θα γινουν αναβαθμίσεις ανα τον κόσμο.

http://www.samfirmware.com/apps/blog/entries/show/4848340-samsung-android-versions-

 

Το παρακάτω δε το κατάλαβα.

 

T-Mobile end September.

We think for Europe/Asia it will be October.

 

Samsung US November.

T-Mobile US November.

We think it will be for US end November.

 

Εμένα που είναι T-Mobile Branded (Vibrant), πότε θα μου έρθει; Τέλη Σεπτέμβρη ή μέσα Νοέμβρη;

Edited by giorgos147
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μετά το πέρασμα του τελευταίου OCLF 2.1.2 οι εντυπώσεις μου για την ταχύτητα απόκρισης είναι ανάμικτες. Με αρκετή καθάρη μνήμη το τηλέφωνο πετάει, αλλά έχω την εντύπωση ότι εμφανίζει όσο περνά η ώρα lag ιδίως στο άνοιγμα εφαρμογών...

Επίσης μετά και το lagfix κάποια στιγμή το τηλέφωνο έκανε restart καθώς τη στιγμή που αναζητούσε δίκτυα wi-fi έσβησε η οθόνη. Δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο πριν το lagfix, αν και δεν είχε τύχει η συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Ο περισσότερος κόσμος του XDA χρησιμοποιεί voodoo lagfix (voodoo=ext4 και όχι ext2 όπως το OCLF) πάντως.. ;)

 

http://project-voodoo.org/

 

Επίσης παίδες για Sms είτε έχετε πρόβλημα είτε όχι βάλτε handcent ! μετράει πολύ!!!

 

http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chs=150x150&chl=market://search%3Fq%3Dpname:com.handcent.nextsms

 

 

Και τέλος για τις payed εφαρμογές εάν θέλει κάποιος (χρειάζεται root)

 

http://amip.tools-for.net/wiki/_media/android/qrcode_marketaccess.png

Edited by vipercubic
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Μόλις εγκατέστησα το kies και την αναβάθμισή του και πήγα να κάνω αναβάθμιση της συσκευής από JF3 σε JM3 που έλεγε ότι ήταν διαθέσιμη. Κατά τη διάρκεια όμως έβγαλε ένα μήνυμα ότι δεν μπορεί να αναβαθμίσει το MSC Thunder firmware ή κάπως έτσι και η αναβάθμιση σταματούσε τελείως. Ξέρει κανείς κάτι γι'αυτό; Μάλλον θα περιμένω κατευθείαν το froyo αλλά μ'αυτό το kies χλωμό το βλέπω έτσι κι αλλιώς...:( Edited by izabo
Δήμητρα :kitty:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Μόλις εγκατέστησα το kies και την αναβάθμισή του και πήγα να κάνω αναβάθμιση της συσκευής από JF3 σε JM3 που έλεγε ότι ήταν διαθέσιμη. Κατά τη διάρκεια όμως έβγαλε ένα μήνυμα ότι δεν μπορεί να αναβαθμίσει το MSC Thunder firmware ή κάπως έτσι και η αναβάθμιση σταματούσε τελείως. Ξέρει κανείς κάτι γι'αυτό; Μάλλον θα περιμένω κατευθείαν το froyo αλλά μ'αυτό τι kies χλωμό το βλέπω έτσι κι αλλιώς...:(

 

Καλώς ή κακώς (κακώς!) το Κιες είναι για τα βουνά :mad: Ρίξε ματιά εδώ για updates μέσω Odin3 έχει και οδηγίες στα Ελληνικά και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε

 

http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-i9000.htm (χρειάζεται account)

Edited by vipercubic
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή και να θέλω δεν μπορώ να το κάνω; Ωραία...:mad: Παρεπιπτόντως, μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ να έχω τον καιρό στην οθόνη μου σε live wallpaper γιατί κατέβασα το beautiful weather από market αλλά βλέπω μόνο ήλιο και χορταράκια να κινούνται! Μήπως δουλεύει μαζί με καμιά άλλη εφαρμογή;
Δήμητρα :kitty:
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή και να θέλω δεν μπορώ να το κάνω; Ωραία...:mad: Παρεπιπτόντως, μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ να έχω τον καιρό στην οθόνη μου σε live wallpaper γιατί κατέβασα το beautiful weather από market αλλά βλέπω μόνο ήλιο και χορταράκια να κινούνται! Μήπως δουλεύει μαζί με καμιά άλλη εφαρμογή;

 

Μάλλον σε Widget εννοείς, δοκίμασε το snowstorm!

 

http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chs=150x150&chl=market://search%3Fq%3Dpname:se.f1nally.snowstorm

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μετά το πέρασμα του τελευταίου OCLF 2.1.2 οι εντυπώσεις μου για την ταχύτητα απόκρισης είναι ανάμικτες. Με αρκετή καθάρη μνήμη το τηλέφωνο πετάει, αλλά έχω την εντύπωση ότι εμφανίζει όσο περνά η ώρα lag ιδίως στο άνοιγμα εφαρμογών...

Επίσης μετά και το lagfix κάποια στιγμή το τηλέφωνο έκανε restart καθώς τη στιγμή που αναζητούσε δίκτυα wi-fi έσβησε η οθόνη. Δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο πριν το lagfix, αν και δεν είχε τύχει η συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Δεν είναι θέμα του lag fix. Από το πρώτο που κυκλοφόρησε στο XDA είχα πει ότι κακώς ονομάζεται lag fix αφού ουσιαστικά δεν διορθώνει το πρόβλημα της κακής διαχείρισης της μνήμης ram, αλλά μετάφεροντας το filesystem σε ext δίνει εξτρα ταχύτητα, η οποία ισοροπει κάπως τα πράγματα όταν αρχίζει να μειώνεται η διαθέσιμη ram.

 

Από μόνο του δεν μπορεί να τα καταφέρει όταν η μνήμη πέσει σε πολύ χαμηλά επίπεδα γι αυτό χρειάζεται την υποστήριξη του MinFreeManager που ενσωματώνει.

Εγώ καταφερνω και κρατώ την μνήμη σε πολύ καλό επίπεδο χωρίς task killer.

 

Αυτό το πετυχαινω όπως έχω ξαναπεί, χρησιμοποιοντας την εφαρμογή auto run killer.

Από τις ρυθμίσεις του απαγαρευω σε κάποιες εφαρμογές να τρέχουν στο παρασκήνιο χωρίς καν να τις έχω ανοίξει.

 

Δυστυχώς υπάρχουν μερικές που δεν μπλοκαρονται. Κάποιες δικαιολογημένα γιατί χρειάζεται να τρέχουν συνεχώς και άλλες είτε από αδυναμία του developer η επιθυμία του για να δείχνει πιο Γρηγόρη στο άνοιγμα η εφαρμογή του χωρίς να τον νοιάζει το κόστος.

Τέτοιες εφαρμογές αν δεν μου είναι απαραίτητες τις πεταω και ψάχνω άλλες παρόμοιες που "υπακούουν" σε μένα.

Είναι όμως μερικές που δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο και τις χρειάζομαι. Για παράδειγμα ο Wallpaper maker, μια εφαρμογή που της δινεις μια φωτογραφια και την μετατρέπει στον server του προγραμματίστη, σε ιδανικό wallpaper για την συσκευή μας.

Δεν υπάρχει κανένας λόγο να τρέχει στο background χωρίς καν να την έχεις χρησιμοποιήσει. Δεν φτάνει που ανοίγει μόνη της, ακόμα και όταν ρυθμιζω να παραμένει ανενεργή με τον auto run killer, αυτή τον παρακάμπτει.

 

Για να την αποφύγω την κλεινω οριστικα επειτα απο καθε χρηση.

Για να ξανανοιξει θα πρέπει η να την χρησιμοποιήσω και παλι η αν κάνω reboot.

Οπότε ησυχαζω και μ αυτήν αφού την χρησιμοποιώ πολύ σπάνια και δεν κλεινω την συσκευή μου σχεδόν ποτέ.

 

Ένα άλλο που κάνω είναι να μην κρατώ χαζες εφαρμογές που δεν τις χρειάζομαι ουσιαστικά. Πχ μια που σου δείχνει στην lock screen πληροφορίες για αναπάντητες, εισερχομενα mail, ραντεβού κ.λ.π.

Να την κάνω τι αφού μπορώ να τα δω στην μπάρα των notifications. Είναι χρήσιμο να έχω μια εφαρμογή που κρατά συνεχώς 20-23 MB και αυξάνει την κατανάλωση για να μην μπαίνω στον κόπο να ξεξλειδωσω την οθόνη; Και μάλιστα όταν δεν χρησιμοποιώ κωδικό για κλείδωμα;

 

Υπάρχουν πολλές τέτοιες εφαρμογές οι οποίες δεν προσφέρουν σχεδόν τίποτα και τρέχουν συνεχώς παραμένοντας ενεργές και κατασπαταλοντας την μνήμη.

Με το System Panel αρκούν λίγα λεπτά για να καταλάβω αν πρέπει να κρατησω μια εφαρμογή η να την πετάξω κατευθείαν.

 

Αποφεύγετε λοιπόν όλες τις αχρηστες εφαρμογές που πρέπει να τρέχουν συνεχώς.

Συνήθως όλες όσες παρεμβαίνουν στις ρυθμίσεις του συστήματος το κάνουν.

Κάτι profiler που χρησιμοποιούμε για να αλλάζουν τις ρυθμίσεις ώστε να έχουμε διαφορετικό προφίλ ήχων σε συγκεκριμένες ώρες για παράδειγμα είναι ότι χειρότερο.

 

Γενικά θα έλεγα πέρα από τις must to have εφαρμογές, να ψάχνετε στο market μόνο για κάτι συγκεκριμένο που σας είναι πραγματικά χρήσιμο.

Όχι να βάζετε μια εφαρμογή και μετά να ψάχνετε χρήση γι αυτήν.

 

Δεν έχω λίγες, αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχω περίπου στις 88 εφαρμογές. Αλλά τις έχω επιλέξει μια μια.

 

Ο τρόπος που δουλεύω την συσκευή μου είναι να κλεινω από το πληκτρο επαναφοράς όσες χρησιμοποιώ καθημερινά και συχνά, ώστε να παραμένουν παγωμένες καταναλώνοντας λιγότερη μνήμη αλλά ταυτόχρονα άμεσα προσβάσιμες.

 

Τις υπόλοιπες που ανοίγω περιστασιακά για να κάνω συγκεκριμένα πράγματα τις κλεινω ολοκληρωτικά από τον official task manager. Για ποιο λόγο να αφήσω τον music player ανοικτό η το Pulse τα οποία ακομα και με το πληκτρο επαναφοράς δεν παγώνουν. Μένουν ενεργά και κρατάνε την μνήμη που χρειάζονται αυτούσια.

 

Όλα αυτά είναι ρουτίνα και πολύ απλά. Δεν πρόκειται για κάποια χρονοβόρα διαδικασία. Τα έχω εντάξει στον χειρισμό της συσκευής.

Ξέρω τις 5-10 apps που πρέπει να κλεινω από τις οποίες άντε μια δυο να χρησιμοποιώ κάθε μέρα.

Έχω πάψει πλέον να κοιταω την διαθέσιμη μνήμη. Μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις που δουλεύω με αρκετές εφαρμογές ταυτόχρονα πεφτω κάτω από 100MB και αυτό στιγμιαία για όσο διάστημα τις έχω όλες ανοικτές.

 

Ακόμα και χωρίς lag fix η συσκευή μου παραμένει Γρηγόρη μ αυτή την χρήση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Eίναι γνωστό το πρόβλημα, και λύνεται ΜΟΝΟ με 1) επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, ή 2) root και διαγραφή του /data/wifi/bcm_supp.conf.

Για περισσότερα διάβασε και το παλιότερο ποστ εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3309650#post3309650

 

Το έκανα το root τελικά και δούλεψε like a treat.. Το να έχεις κάνει root έχει τελικά μεγάλα πλεονεκτήματα..

Απλά σαν noob που είμαι μου πήρε λίγη ώρα να συνειδητοποιήσω ότι

1ον) δε γίνεται να βρω το φάκελο data με ένα file explorer πρόγραμμα σαν να είμαι στα windows

2ον) χρειάζομαι ή το ADB ή ένα πρόγραμμα terminal

3ον) πρέπει να έχει δικαιώματα superuser το terminal που τα αποκτά αν γράψω στην αρχή κάθε session ένα "su"

4ον) η εντολή είναι "rm /data/wifi/bcm_supp.conf" για να γίνει delete to αρχείο...

Και τελικά δε χρειάστηκε και reboot

Σε ευχαριστώ tyxerakia, είσαι μάγκας

Edited by zavarakatranemia
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα το root τελικά και δούλεψε like a treat.. Το να έχεις κάνει root έχει τελικά μεγάλα πλεονεκτήματα..

Απλά σαν noob που είμαι μου πήρε λίγη ώρα να συνειδητοποιήσω ότι

1ον) δε γίνεται να βρω το φάκελο data με ένα file explorer πρόγραμμα σαν να είμαι στα windows

2ον) χρειάζομαι ή το ADB ή ένα πρόγραμμα terminal

3ον) πρέπει να έχει δικαιώματα superuser το terminal που τα αποκτά αν γράψω στην αρχή κάθε session ένα "su"

4ον) η εντολή είναι "rm /data/wifi/bcm_supp.conf" για να γίνει delete to αρχείο...

Και τελικά δε χρειάστηκε και reboot

Σε ευχαριστώ tyxerakia, είσαι μάγκας

 

Χαίρομαι που τα κατάφερες :) Αλλά θα μπορούσες να αποφύγεις όλη την ταλαιπωρία με τον root explorer (market), και ούτε terminal ούτε adb θα χρειαζόσουνα για να βρεις το αρχείο και να το σβήσεις... Ούτε καν να το συνδέσεις στο pc :)

 

Sent with Swype from my Galaxy S

- Alex
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα!η διαδικασια του root στο galaxy s είναι ιδια και για το galaxy 3 που θέλω να κάνω?ακολουθώ ακριβως την ίδια διαδικασια?

visit my photostream

Vaggelis Skoulaxenos

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω μπερδευτεί πάρα πολυ με όσα διαβάζω.

Το κινητό λειτουργεί μια χαρα μέχρι στιγμης (φτου φτου φτου).

Μόνο 2 φορες εσβησε και ανοιξε μονο του, δεν ξερω γιατι.

Επίσης , όταν χτυπάει το ξυπνητήρι και το κλείνω, μετά όταν παω να δω κάτι στο κινητό μου βγάζει να ρυθμίσω ώρα , πόλη κτλ. αλλά το πηγαίνω στην πρώτη σελίδα και όλα οκ.

Τέλος, κάποιες φορές όταν πηγαίνω να καλέσω κάποιο νούμερο, ή να βρω κάποιον στις επαφές, δειχνει μια μαύρη οθόνη για κάποια δευτερόλεπτα αλλά μετα οκ.

 

Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι ,πρέπει να το κάνω αναβάθμιση; Αν ναι, γιατί;

Πρέπει να βάλω άλλον task manager απο εκείνον που έχει το κινητο;Δεν είναι καλός;

Το lagfix τι είναι; Το root; Πρέπει να τα κάνω και αυτα;

Πραγματικά έχω μπρεδευτει!

 

Καλημέρα.

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω μπερδευτεί πάρα πολυ με όσα διαβάζω.

Το κινητό λειτουργεί μια χαρα μέχρι στιγμης (φτου φτου φτου).

Μόνο 2 φορες εσβησε και ανοιξε μονο του, δεν ξερω γιατι.

Επίσης , όταν χτυπάει το ξυπνητήρι και το κλείνω, μετά όταν παω να δω κάτι στο κινητό μου βγάζει να ρυθμίσω ώρα , πόλη κτλ. αλλά το πηγαίνω στην πρώτη σελίδα και όλα οκ.

Τέλος, κάποιες φορές όταν πηγαίνω να καλέσω κάποιο νούμερο, ή να βρω κάποιον στις επαφές, δειχνει μια μαύρη οθόνη για κάποια δευτερόλεπτα αλλά μετα οκ.

 

Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι ,πρέπει να το κάνω αναβάθμιση; Αν ναι, γιατί;

Πρέπει να βάλω άλλον task manager απο εκείνον που έχει το κινητο;Δεν είναι καλός;

Το lagfix τι είναι; Το root; Πρέπει να τα κάνω και αυτα;

Πραγματικά έχω μπρεδευτει!

 

Καλημέρα.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=283153

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα!

 

Εκλεισα 48 ωρες με το κινητό από τις οποιες 40 ωρες ΔΕΝ μπορω να κατεβασω τιποτα από το Μαρκετ. Μονο στην αρχη πηγαιναν ολα οκ... Τι προγραμματα ξηλωσα τι το ενα τι το αλλο ΔΕΝ γίνεται τιποτα.

Κανω browsing στο Μαρκετ παταω να κατεβει η εφαρμογη αλλα μου βγαζει αμεσως: Ανεπιτυχης Ληψη. Τι να κανω; Να βαλω το lagfix; Να κανω HardReset το τηλεφωνο (πως γινεται; ) βοηθεια βρε παιδια...

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα!

 

Εκλεισα 48 ωρες με το κινητό από τις οποιες 40 ωρες ΔΕΝ μπορω να κατεβασω τιποτα από το Μαρκετ. Μονο στην αρχη πηγαιναν ολα οκ... Τι προγραμματα ξηλωσα τι το ενα τι το αλλο ΔΕΝ γίνεται τιποτα.

Κανω browsing στο Μαρκετ παταω να κατεβει η εφαρμογη αλλα μου βγαζει αμεσως: Ανεπιτυχης Ληψη. Τι να κανω; Να βαλω το lagfix; Να κανω HardReset το τηλεφωνο (πως γινεται; ) βοηθεια βρε παιδια...

 

Αν έχεις κάνει reset κλείνοντας την συσκευή σου και δεν διορθώνεται, δεν ξέρω τι άλλο μένει να δοκιμάσεις εκτός από hard reset.

 

Αν αποφασίσεις να το κανείς, πάρε ένα backup τις εφαρμογές σου με τον astro explorer

Menu/tools/application manager backup

Μόλις φορτωθούν όλες οι εφαρμογές που έχεις εγκατεστημένες, τικαρισε το πρώτο κουτάκια πάνω δεξιά και πατά backup.

 

Με τον ίδιο τροπο θα μπορέσεις να τις επαναφερεις μετά το hard reset.

 

Για να κανείς hard reset πήγαινε:

Ρυθμίσεις/ απόρρητο και επέλεξε επαναφορά εργοστασιακών

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

παρακαλω πολυ αν ξερει καποιος να μου πει πως θα απενεργοποιησω το indernet

kai na to xρησιμοποιω οταν θελω γιατι βαζω κατρα με μοναδες και την επομενη δεω εχω μοναδες ρωτησα στην cosmote και μου απαντησαν οτι το τηλ ανταλλασει δεδομενα νε το indernet.Eπανω στην μπαρα εχει ενα κουτακι με 2 βελη ενα ασπρο και ενα πρασινο που καποιες φορες αναβοσβηνουν

ειπα στην cosmote και μου απενεργοποιησε το indernet kαι απο τοτε το κουτακι επανω στην μπαρα εξαφανιστηκε

τι μπορω να κανω ωστε το τηλ να μπαινει internet mono otan εγω θελω

ευχαριστω πολυ

Edited by zafiridis
xrevsh
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς να κλείσω-ανοιξω απλα την συσκευη μου εννοείται πως το έχω κανει αρκετες φορες... Έχω αρχίσει να βγάζω και προγραμματα πως τα πισω και παλι τιποτα, καθε εφορα εννοειται επανεκκινησεις και τιποτα...

Root/unroot τα παντα...

Άρα να παω στην επαναφορά εργοστασιακων ρυθμισεων ε;

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω πολυ αν ξερει καποιος να μου πει πως θα απενεργοποιησω το indernet

kai na to xρησιμοποιω οταν θελω γιατι βαζω κατρα με μοναδες και την επομενη δεω εχω μοναδες ρωτησα στην cosmote και μου απαντησαν οτι το τηλ ανταλλασει δεδομενα νε το indernet.Eπανω στην μπαρα εχει ενα κουτακι με 2 βελη ενα ασπρο και ενα πρασινο που καποιες φορες αναβοσβηνουν

ειπα στην cosmote και μου απενεργοποιησε το indernet kαι απο τοτε το κουτακι επανω στην μπαρα εξαφανιστηκε

τι μπορω να κανω ωστε το τηλ να μπαινει internet mono otan εγω θελω

ευχαριστω πολυ

 

Δοκίμασε να βάλεις το APNdroid.

 

Εγώ πάντως, έχω κλείσει να ανταλλάσσουν δεδομένα οι εφαρμογές που χρειάζονται Internet ώστε να ανανεωθούν και έχω συνεχώς το Internet ανοιχτό (και εγώ κάρτα έχω των 120MB). Φυσικά δε το έχω στο 3G γιατί θα μου έτρωγε πολύ μπαταρία, αλλά το έχω στο 2G εδώ και 1 μήνα και το χρησιμοποιώ άμεσα όποτε το χρειάζομαι! :)

Link to comment
Share on other sites

Ο περισσότερος κόσμος του XDA χρησιμοποιεί voodoo lagfix (voodoo=ext4 και όχι ext2 όπως το OCLF) πάντως.. ;)

 

http://project-voodoo.org/

 

Επίσης παίδες για Sms είτε έχετε πρόβλημα είτε όχι βάλτε handcent ! μετράει πολύ!!!

 

http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chs=150x150&chl=market://search%3Fq%3Dpname:com.handcent.nextsms

 

 

Και τέλος για τις payed εφαρμογές εάν θέλει κάποιος (χρειάζεται root)

 

http://amip.tools-for.net/wiki/_media/android/qrcode_marketaccess.png

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς το vodoo lagfix???

 

Αποτελέσματα?? Πρέπει να απεγκαταστήσεις το OCLF και μετά να εγκαταστήεις το άλλο??

 

Κάτι άλλο τωρα, απο τότε που έβαλα το market με τις εφαρμογές που πληρώνεις, δεν μπορώ να το επαναφέρω όπως ήταν.

Με την άποψη ότι παρόλο που γυρίζω την sim όπως ήταν (είχα κάνει backup, δεν βρήκα ρυθμιση default) μου δείχνει και το μενου των εφαργμογών προς πληρωμη παρόλου που δεν με αφήνει να τις κατεβάσω, όπως επίσης μου δείχνει την ιδια εφαργμογή πεντε έξι φορές με κινέζικα χωρίς εικονίδιο, ενω πριν την έδειχνε μόνο μία φορά...

 

 

Υ.Γ.

 

Ωραία τα μπαλονάκια δίπλα στο όνομα μου......:D Έχω γενέθλια σήμερα..... :D!!!!!

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω πολυ αν ξερει καποιος να μου πει πως θα απενεργοποιησω το indernet

kai na to xρησιμοποιω οταν θελω γιατι βαζω κατρα με μοναδες και την επομενη δεω εχω μοναδες ρωτησα στην cosmote και μου απαντησαν οτι το τηλ ανταλλασει δεδομενα νε το indernet.Eπανω στην μπαρα εχει ενα κουτακι με 2 βελη ενα ασπρο και ενα πρασινο που καποιες φορες αναβοσβηνουν

ειπα στην cosmote και μου απενεργοποιησε το indernet kαι απο τοτε το κουτακι επανω στην μπαρα εξαφανιστηκε

τι μπορω να κανω ωστε το τηλ να μπαινει internet mono otan εγω θελω

ευχαριστω πολυ

+10 Και απο εμενα για το APNdroid,το χρησιμοποιω ενα χρονο και ειναι ενα απο τα βασικοτερα apks στο κινητο μου.Βαλε το και θα ησυχασεις (η τελευταια εκδοση εχει και widget για την κυρια οθονη,με ενα αγγιγματακι ανοιγοκλεινεις το νετ)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αρκετοι μου εχουν στειλει πμ, θα κανω εναν οδηγο για το πως μπορειτε να συνδεσετε το Galaxy S σας και γενικα οποιο Android κινητο εχετε με το pc σας για να καντε file transfer μεσω LAN WIFI, χωρις καθε φορα το βαλε/βγαλε καλωδιο.

 

Συνδεθειτε στο WIFI δικτυο σας.

 

1. Εγκαταστηστε απο το market την εφαρμογη SwiFTP.

Αυτη η εφαρμογη επιτρεπει να χρησιμοποιησετε το android κινητο σας σαν FTP server.

 

 

2. Τρεξτε το SwiFTP, πηγαινετε στο set up και βαλτε το username & το password που θα χρησιμοποιησετε.

Στην επιλογη stay with in folder βαλτε μετα την ''/'', το ονομα του φακελου που θα εχετε access απο τον υπολογιστη σας,πχ /sdcard. Για να εχετε παντου access βαλτε μονο ''/''. Eπισης επιλεξτε το Accept connections from WIFI.

 

3. Πηγαιντε στην main screen του swiFTP και πατηστε Start.

Διπλα στο Wifi url θα σας εχει εναν αριθμο του τυπου ftp://192.168.x.x:..../ που ειναι η διευθυνση που κινητου σας στο τοπικο δυκτιο.

 

4. Ανοιξτε το myComputer απο τον υπολογιστη σας και πατηστε Map Network Drive.

 

5. Θα σας βγαλει ενα παραθυρο να διαλεξετε drive letter και folder. Αγνοηστε τα και πατηστε στο link απο κατω. Στη συνεχεια πατηστε next και εισαγετε αυτο που ειδατε στο βημα 3.

 

6. Στο παραθυρο που θα σας ανοιξει, ξετικαρετε το log in anonymous και βαλτε το username που βαλατε στο βημα 2.

Πατηστε next και στη συνεχεια βαλτε ενα ονομα για το πως θα εμφανιζεται το κινητο σας στον υπολογιστη σας, πχ Galaxy S.

 

Tελειωσατε.

Αν ολα πηγαν καλα πλεον θα βλεπετε το κινητο σας στο Mycomputer, με το ονομα που δωσατε στο προηγουμενο βημα. Το μονο που πρεπει να κανετε ειναι να ειστε συνδεδεμενοι στο wifi του σπιτιου σας κα να πατατε start στο SwiFTP, καθε φορα που θελετε να κανετε file transfer απο το pc στο κινητο σας.

 

Αυτο που γραφεις στο 4 δεν το καταλαβαινω.(ειμαι και λιγο ασχετος)Δηλαδη ανοιγω στον pc τον υπολογιστη μου και μετα?Δεν βρισκω αυτο το map network drive.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...