Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπορει κανις να μου πει πως μπαινω ιντερνετ με 3g με το samsung galaxys και πως στο πληκτρολογιο αλλαζω απο αγγλικα σε ελληνικα;

 

 

1)http://magic-tips.blogspot.com/2010/03/internet-mms.html

 

2)5 απαντησεις πριν το Νο 2.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φιλε Αργυρη Ευχαριστω!

Φιλε Diatheke, ευχαριστω για το καλωσορισμα, αλλα αν ειχαν ολοι την την δικη σου λογικη, δεν θα υπηρχαν και φορουμς.

Αφου βρε παιδια απαντηθηκαν πολλα ερωτηματα, γιατι δεν κανετε ενα Faq στην πρωτη σελλιδα να μην πεδευετε ο κοσμος;

Στο τοπικ του HD2 υπαρχει και ειναι παρα πολυ χρησιμο για πολυ κοσμο, ακομη και για τους πιο παλιους.

Το Galaxy δεν ειναι ενα τηλ που θα σβησει σε ενα μηνα. Οποτε θα βρισκει ο καθενας ολες τις απαντησεις του και δεν θα ενοχλουμε

τον φιλο που ανεφερα παραπανω με περιτες ερωτησεις που ισως απαντηθηκαν πριν 50 η 120 σελλιδες.

Και κατι ακομη για αυτους που λενε με το παραμικρο "ψαξε".

Εχω απο το 2003 εδω, και σε αλλα φορουμς, και ουτε μια φορα απαντησα με το "ψαξε". Για καποιον ο οποιος ειναι με το τηλεφωνο στο χερι, καλο ειναι οντως

να ψαξει, η καλυτερα να ενημερωνετε συνεχως μεσω του φορουμ. Αλλα για καποιον σαν εμενα ο οποιος δεν εχει το τηλεφωνο στο χερι (και το ανεφερα αυτο),

η καποιος θελει να το αγορασει αλλα εχει ενδοιασμους, ειναι τοσο δυσκολο να απαντηθουν μερικα ερωτηματα;

Δηλαδη φιλε Diatheke, τα δικα σου 5 λεπτα για να απαντησεις εχουν μεγαλυτερη αξια απο τις δικες μου 2-3 ωρες που θα χρειαστω να ψαξω για μερικες ερωτησεις;

Μην απαντησεις γιατι δεν θα ασχοληθω αλλο με το θεμα.

Ευχαριστω και παλι.

Edited by katerini
Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Αργυρη Ευχαριστω!

Φιλε Diatheke, ευχαριστω για το καλωσορισμα, αλλα αν ειχαν ολοι την την δικη σου λογικη, δεν θα υπηρχαν και φορουμς.

Αφου βρε παιδια απαντηθηκαν πολλα ερωτηματα, γιατι δεν κανετε ενα Faq στην πρωτη σελλιδα να μην πεδευετε ο κοσμος;

Στο τοπικ του HD2 υπαρχει και ειναι παρα πολυ χρησιμο για πολυ κοσμο, ακομη και για τους πιο παλιους.

Το Galaxy δεν ειναι ενα τηλ που θα σβησει σε ενα μηνα. Οποτε θα βρισκει ο καθενας ολες τις απαντησεις του και δεν θα ενοχλουμε

τον φιλο που ανεφερα παραπανω με περιτες ερωτησεις που ισως απαντηθηκαν πριν 50 η 120 σελλιδες.

 

Αστο Κώστα μην το πυροδοτεις το θέμα, οτιδήποτε θες ειδικότερο εσύ ή φίλος σου που όπως καταλαβαίνω είναι καινούριος, εγώ αλλά και τ άλλα παιδιά εδώ μεσα θα του απαντήσουμε αναλυτικά αν ξέρουμε ή όπου χρειάζεται θα δώσουμε λινκ.

 

Tα faq στην πρώτη σελιδα τα κάνουν οι mod, στο HD2 πήρχε ο athanaso:)

Edited by argam
Link to comment
Share on other sites

@@katerini

Κώστα το τηλέφωνο είναι μια χαρά. Εμένα ήταν με παλιότερη ρομ και δεν είχε τέτοια lagαρισματα.

Αν ήταν όπως το περιγραφεις θα το είχα δώσει με την μια.

 

Όταν ανοίγεις για πρώτη φορά μια εφαρμογή μετά την εγκατάσταση της ακόμα και αυτές που είναι ενσωματομενες θέλουν λίγα δευτερόλεπτα.

Από εκεί και μετά ανοίγουν κάθε φορά που θα τις χρειαστείς κανονικοτατα.

 

Ο μοναδικός λόγος που φλασαρισα νεότερη beta έκδοση ήταν για να μην έχω πρόβλημα στο gps.

 

Στο HD2 μην ξεχνάς οτι τρέχεις froyo και μάλιστα σε custom έκδοση. Αν και στις δοκιμές που έκανα στο δικό μου Leo, ήταν σαφώς πιο αργό από το galaxy όταν έτρεχε android.

 

Ας δουλέψει την συσκευή ελεύθερα και το μόνο που δεννθα κλείνει με το πληκτρο επαναφοράς είναι ο dialler και το Συλλογη.

Η Συλλογη φωτογραφιών καθυστερεί λίγο περισσότερο απ ότι το photos στο HD2 με 6.5.5 γιατί στο Leo ανοίγει μόνο το προεπιλεγμενο άλμπουμ που έχουμε ορίσει σαν αγαπημένο. Ενώ στα android ότι εχουμε στην συσκευή.

Δοκίμασα να κάνω το ίδιο στο Leo μου και πίστεψε ήταν τρομερά αργό στο να φορτώσει όλα τα άλμπουμ που είχα στην συσκευή.

 

Με το dialler δεν ξέρω γιατί εδώ και χρόνια έχω τις επαφές μου στα αγγλικά.

 

Κάποια στιγμή θα τραβηξω ένα βιντεακι για να δείτε πως δουλεύει απροβληματιστα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι αναρωτιεμαι γιατι ο καθενας που λεει αοριστα να γινει ενα sticky ενα faq ενα κατι τις

γιατι δεν το κανει μονος του ουτος η αλλος τα φορουμς δουλευουν με το μερακι του καθενος

στο xda υπαρχουν ολα ας κατσει καποιος που θελει faq να φτιαξει,δεν πιστευει κανεις mod να του αρνηθει να το σηκωσει,αντιστοιχα εχει γινει σε πολλα τοπικς στο παρον φορουμ αλλα ειπαμε θελει μερακι

Link to comment
Share on other sites

Απλά να ξεκαθαρίσω σε σένα Κώστα και σε οποιοδήποτε άλλον, παλαιό ή νέο (από την αρχή του unwired σας διαβάζω btw, αλλά τέλος πάντων) συνφορουμίτη, ότι το καλωσόρισμα μου ήταν ειλικρινές. :)

 

Δε με ενόχλησε η ερώτησή σου, αντιθέτως απάντησα θεωρώντας ότι βοηθάω το να επισημάνω ότι έχουν απαντηθεί εδώ όλες οι ερωτήσεις σου. Ελπίζω τώρα να κατάλαβες το πνεύμα της απάντησής μου.

 

Διαφωνούμε φυσικά σε όλα τα άλλα, αλλά αλίμονο αν υπάρξουν παρεξηγήσεις και ειρωνείες εκατέρωθεν για διαφορετικές απόψεις. Σου απαντάω, διότι ουσιαστικά το ποστ σου είναι επί προσωπικού.

 

Καλό απόγευμα ;)

 

ΥΓ. Αν μπορούμε να οργανωθούμε - και με τη βοήθεια ενός mod - να δημιουργήσουμε ένα faq ή wiki, θα χαρώ να συμμετέχω.

RTFM...
Link to comment
Share on other sites

ένα εύκολο προγραμματακι για one (1) click root για αρχάριους

δουλεύει σε όλες τις εκδόσεις πριν τις froyo

μοναδικές προϋποθέσεις η ύπαρξη net framework v4 στο pc και οι drivers που μπαίνουν έτσι κι αλλιώς μαζί με το kies...

Link

 

Υ.Γ. Έκανα αναζήτηση στη λίστα και δεν το είδα πουθενά γι' αυτό το δημοσιεύω.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι αναρωτιεμαι γιατι ο καθενας που λεει αοριστα να γινει ενα sticky ενα faq ενα κατι τις

γιατι δεν το κανει μονος του ουτος η αλλος τα φορουμς δουλευουν με το μερακι του καθενος

στο xda υπαρχουν ολα ας κατσει καποιος που θελει faq να φτιαξει,δεν πιστευει κανεις mod να του αρνηθει να το σηκωσει,αντιστοιχα εχει γινει σε πολλα τοπικς στο παρον φορουμ αλλα ειπαμε θελει μερακι

 

Για να γίνει κάτι τέτοιο χρειάζεται η συμβολή κάποιου moderator.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι αναρωτιεμαι γιατι ο καθενας που λεει αοριστα να γινει ενα sticky ενα faq ενα κατι τις

γιατι δεν το κανει μονος του ουτος η αλλος τα φορουμς δουλευουν με το μερακι του καθενος

στο xda υπαρχουν ολα ας κατσει καποιος που θελει faq να φτιαξει,δεν πιστευει κανεις mod να του αρνηθει να το σηκωσει,αντιστοιχα εχει γινει σε πολλα τοπικς στο παρον φορουμ αλλα ειπαμε θελει μερακι

 

Μεράκι υπάρχει, χρόνος για σοβαρή δουλειά δεν υπάρχει.

Κατά τα άλλα, συνηθίζεται να ανατρέχεις πρώτα σε ένα thread και μετά να ρωτάς. Διαφορετικά αν όλοι κάναμε απ'ευθείας το δεύτερο θα γέμιζε το thread με άπειρες επαναλήψεις του ίδιου θέματος!

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις!

Δεν το εχω το τηλ οπως ειπα, αλλα αν το ειχα σιγουρα θα ευρισκα χρονο σιγα σιγα να διαβασω και 1200 σελλιδες αν ηταν.

Edited by katerini
Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη μολις πηρα την συσκευη,θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος να ανοιγοκλεινω το 3g,οπως υπαρχει με το wifi,ετσι ωστε να μην μου τρωει μπαταρια.
Νέα ARoMA-CN-28s-Rooted- και Debloated
Link to comment
Share on other sites

Τζιφος η εγκατασταση του swype. Απεγκατεστησα το μαμισιο προγραμμα μεσω του titanium (καλο αυτο), αλλα και παλι το apk του swype που θελω να εγκαταστησω μου λεει πως δεν εγκατασταθηκε...

Το δοκιμασα και μεσω του astro αλλα και μεσω του root explorer. Aπο το titanium δεν βρηκα επιλογη να κανω browse στον φακελο που εχω το αρχειο που θελω να εγκαταστησω, προφανως δεν υπαρχει τετοια.

Εσεις πως το βαλατε???

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βγαίνει άκρη, υπάρχει emulator για PSP και Playstation 2 ή μόνο για το 1?

Υπάρχει το CapcomPS2 emulator αλλά δεν διευκρινίζει αν κάνει για όλα τα PS2 παιχνίδια ή μόνο για της Capcom...

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι :) να κάνω μια ερώτηση και εγώ. Υπάρχει τρόπος τα εγκατεστημένα παιγνίδια ή ακόμα και οι εφαρμογές να μπαίνουν σε κάποιο directory στο μενού και όχι σκόρπια ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη μολις πηρα την συσκευη,θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος να ανοιγοκλεινω το 3g,οπως υπαρχει με το wifi,ετσι ωστε να μην μου τρωει μπαταρια.

 

Αν κρατήσεις πατημένο το "Power key" για λίγο, σου βγάζει ένα μενού που σου επιτρέπει να κάνεις disable/enable το Data connection (και όχι μόνο).

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Αν κρατήσεις πατημένο το "Power key" για λίγο, σου βγάζει ένα μενού που σου επιτρέπει να κάνεις disable/enable το Data connection (και όχι μόνο).

 

Μήπως αυτό είναι χαρακτηριστικό του froyo μόνο ;

Σε εμένα ( Μ2 ) δεν έχει τέτοια επιλογή

 

Επανέρχομαι :) να κάνω μια ερώτηση και εγώ. Υπάρχει τρόπος τα εγκατεστημένα παιγνίδια ή ακόμα και οι εφαρμογές να μπαίνουν σε κάποιο directory στο μενού και όχι σκόρπια ?

 

Ουσιαστικά , η συσκευή δεν έχει μενού, μόνο η εκάστοτε εφαρμογή έχει υπομενού κατά το δοκούν.

Οι αρχικές σου οθόνες είναι το παραμετροποιήσιμο μενού που ψάχνεις. Διμιουργείς ένα φάκελο και βάζεις μέσα τις εφαρμογές/παιχνίδια που θέλεις. Σκέψου πως αντί για πλήκτρο "μενού" , μπορείς να κάνεις slide δεξιά ή αριστερά.

Το εικονικό πλήκτρο κάτω δεξιά "Εφαρμογές" είναι ουσιαστικά μια λίστα με όλα τα συμπράγκαλα που έχει εγκατεστημένα η συσκευή σου.

Edited by voltaire

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Αν κρατήσεις πατημένο το "Power key" για λίγο, σου βγάζει ένα μενού που σου επιτρέπει να κάνεις disable/enable το Data connection (και όχι μόνο).

 

Δεν μου βγαζει τετοια επιλογη. . .και δεν ξερω και τι ειναι το froyo. . . Μολις σημερα μπηκα στον κοσμο των android

Νέα ARoMA-CN-28s-Rooted- και Debloated
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου βγαζει τετοια επιλογη. . .και δεν ξερω και τι ειναι το froyo. . . Μολις σημερα μπηκα στον κοσμο των android

 

codename= Froyo (frozen yogurt!)

actual name= Android v2.2

 

:)

 

Λυπάμαι, φαίνεται πως το pop-up είναι στο 2.2 μόνο....

Edited by skritikos
Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

τσιμπημενη και η βοντα τελικα...

ειλικρινα δεν βρισκω λογω αν καποιος δεν εχει η δεν θελει να κανει χρηση επιδοτησης,να τους προτιμησει,αλλα και με επιδοτηση παλι ειναι περιπου 20% ακριβωτεροι συν το σαμαρι για ενα χρονο υποχρεοση να παραμεινεις σε αυτους

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,επειδη εχω καταληξει στην αγορα κινητου,για να δουλεψει σωστα ,το gps,επειδη σε κονητο τπ δουλευω συνεχεια,πρεπει να κανεις root? Ειχα το desire και δουλευε ρολοι,υπαρχει προβλημα...?
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,πως μπορουμε να περασουμε το 2.2 υπαρχει καποιος οδηγος καπου ?

 

ετοιμο faq και οδηγος για σχεδον ολες τις αποριες

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=723596

 

και firmwares

http://samsung-firmware.webs.com/samsungi9000.htm

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα

Μετά το μήνυμα του Κώστα από την Κατερίνη, σχετικά με την αγορά του κινητού από τον Γερμανό και το lagarisma που αναφέρει, προβληματίστηκα αρκετά, γιατί σκέφτομαι και εγώ να το πάρω από τον Γερμανό.

Δεν διάβασα κάπου για παρόμοια Lagarismata του Γαλαξία.

Πιστεύετε ότι έχει σχέση με την παρτίδα των τηλεφώνων-ROMS που έχει ο Γερμανός;

Όσοι έχετε αγοράσει από εκεί είχε το τηλέφωνο τέτοια προβλήματα;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια.

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοείς 5 μέτρα, τόσο λέει το δικό μου. 50 μέτρα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ απόκλιση, ειδικά αν οδηγείς. Εμένα ευτυχώς με τα 5 μέτρα που λέει το GPS Test, με πρόγραμμα navigation στην Ελλάδα πήγαινε τέλεια.

 

Τί στρατιωτικό δέκτη λες τώρα... είναι δυνατόν να σου λέει στρίψε αριστερά 50 μέτρα μετά τη στροφή; Αν όντως έχεις 50 μέτρα απόκλιση να το κοιτάξεις, μάλλον έχει πρόβλημα η συσκευή σου.

 

Το GPS έχει ακόμα προβλήματα σε σχέση με άλλες συσκευές και δεν είναι ακόμα χρησιμοποιήσιμο π.χ. για βόλτες πεζή ή για geocaching, αλλά στην οδήγηση είναι μια χαρά. Αν δε με πάει στο 25, θα με πάει στο 24Β, όχι στο 80!! Και υποτίθεται η Samsung θα το κάνει ακόμα καλύτερο με αναβάθμιση το Σεπτέμβρη.

 

- Μαλλον εχω μεινει πισω στα gps .... :( ... η αληθεια ειναι οτι δεν μου χρειαστηκε και δεν εχω ερευνησει το θεμα λεπτομερως ... η μονη χρηση που εχω κανει ειναι στατικη δοκιμαστικα και η αποκλιση ηταν απο 50 εως 500 μετρα (με wifi και iphone) ,σε αυτοκινητο που δοκιμασα με το Ε71 παλια , οπως λετε ,μου εδειχνε την στροφη 50 μετρα νωριτερα .... οποτε γελασα :p και απλα δεν ξανασχοληθηκα ....

 

- Χθες το βραδυ εβαλα την JM5 απο περιεργεια. Αφου εκανα γενικο σκουπισμα στην προυπαρχουσα ρομ ,περασα την JM5 ,... ολα καλα εκτος τα ρωσσικα που εχει ως γλωσσα εκκινησης ,ομως στα σετινγκς την αλλαζεις με μια αλλη.

- Επειδη δεν μου εκατσε καλα το ρωσσικο, την ξαναπερναω ... αυτη την φορα με το CSC (XXJM1) της JM2 .... αγγλικη εκκινηση με swype ,πληκτρολογο στα ελληνικα , .... αλλα απο ταχυτητα γενικα ... :X .... ιδιως ο browser ... αστα να πανε .... χρεπι ...σερνοταν ... μου αρεσε ομως η λειτουργια του launcher που ηταν ... σπεσιαλ πολυ απαλη και με το εφε του fade ....

- ... Επιστροφη στην JP3 .... ,μονο και μονο η ταχυτητα στο browsing ειναι αρκετη .....

- Παρατηρησα στην JM5 ,εχθες βραδυ ... το μαυρο να μην ειναι τοσο μαυρο ;;!! σαν να εβλεπα μια αμιδρη ασπριλα(στο μαυρο background) ,γυρω απο τα εικονιδια που ειχα στην επιφανεια εργασιας ... :X , κατι που δεν ειναι παρατηρησημο στην JP3.

 

- Βαζοντας παλι την JP3, ειπα να κανω καποιες δοκιμες με διαφορετικα αρχεια ρομς. Ετσι κρατησα το PDA της JP3 ,αλλα code και modem εβαλα απο JM5 και JM2, .... ομως το συστημα δεν αναγνωριζε το csc αρχειο απο την jm2 και με πεταγε σε recovery mode, οποτε επιστροφη στα καθαρα αρχεια της jp3 ....

- Καθε φορα που βαζω καποια ρομ ,πρωτιστως κανω γενικο σκουπισμα της προηγουμενης ,για αποφυγη οποιασδηποτε παρενεργειας. Πληκτρολογοντας τον κωδικο *2767*3855# γινεται γενικο καθαρισμα της συσκευης (format - wipe).ΠΡΟΣΟΧΗ με τη πληκτρολογηση και του # ,δεν περνουμε προειδοποιητικο μηνυμα φορματ ,αλλα κατευθειαν μπαινει στην διαδικασια διαγραφης των παντων και επαναφορας στη αρχικη κατασταση της υπαρχουσας ρομ. Οταν υπαρχει η καρτα μνημης μπορει να βγαλει force closed, γι'αυτο πριν το κανουμε αφαιρουμε τις καρτες απο την συσκευη.

- Ετσι και τωρα αφου "σκουπισα" ... συνδεσα με το odin και αφου ολοκληρωθηκε η διαδικασια πηρα pass!! ... Ολα εδειχναν καλα ,ομως με εναν ελεγχο του firmware πληκτρολογοντας στο dial pad (*#1234#) , ειδα στο csc να γραφει unknown .... οπα λεω κατι τρεχει .... πληκτρολογω τον πιο λεπτομερη κωδικο αναγνωσης του firmware που φερει η συσκευη (*#*#44336#*#*) ο οποιος κωδικος δειχνει ακομα αν υπαρχει αριθμος changelist του firmware καθως και την ημερομηνια και ωρα δημιουργιας του ... (τα επισημα firmwares εχουν αριθμο changelist, ενω τα μπετα δευτερης κατηγοριας οχι ... :cry: ) . Για καντε μια δοκιμη να δουμε τι κουβαλαει η συσκευη σας;; :shifty:

- Ετσι αναγκαστηκα να ξαναπερασω την JP3 ,ομως αυτη την φορα εκανα και φορματ στην εσωτερικη καρτα μνημης , γιατι ειχε κρατησει αρχεια απο τις αλλες εγκαταστασεις και θεωρησα οτι μπορει να ευθυνοται .... οποτε παλι odin, τα τρια αρχεια της ρομ και παλι pass! ... αυτη την φορα ολα καλα ... οπως δειχνει και το screenshot :

http://img37.imageshack.us/img37/6792/sc20100819134753.png

 

Uploaded with ImageShack.us

 

- Στην περιπτωση μου το συμπερασμα που εξαγω ειναι οτι εστω και αν ολα φαινονται ΟΚ .... ,μπορει να μην ειναι .... μπορει αν κατι δεν λειτουργει σωστα να χρειαζεται hard reset ,wipe - cashe wipe, format memory card ... και επανεγκατασταση του firmware.

- Μπορει και ετσι ( CSC: unknown ) να μην ειχε προβλημα ,αλλα δεν ειναι σωστο και σιγουρα κατι δεν ειχε παει καλα ...

 

- Τελικα η JP3 μπορει να ειναι μπετα .... αλλα σε επισημη βαση (changelist:470734) .. :)

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...