Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ξερω ρε Αντωνη οτι κακως το εβγαλα αλλα αφου δεν τα καταλαβαινα αυτα που εγραφε κατω κατω τι νακανα. Για σας που εισαστε πιο εξπερ ειναι απλα τα πραγματα για μας τους αρχαριους αστα να πανε .Ευτυχως που υπαρχουν φιλοι σαν κι εσενα εδω στο φορουμ και βοηθατε. Σ ευχαριστω

 

Έχω την υποψία ότι δεν έκανες ούτε το root. Κοίτα αν έχεις αυτό το 'Δικαιώματα' που είπε ο Αντώνης, αν όχι απλά κάνε απεγκατάσταση την εφαρμογή και σβήσε το update.zip από την κάρτα σου από το 'Τα αρχεία μου', και ουσιαστικά θα είναι σα να μην έκανες τίποτα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχω την υποψία ότι δεν έκανες ούτε το root. Κοίτα αν έχεις αυτό το 'Δικαιώματα' που είπε ο Αντώνης, αν όχι απλά κάνε απεγκατάσταση την εφαρμογή και σβήσε το update.zip από την κάρτα σου από το 'Τα αρχεία μου', και ουσιαστικά θα είναι σα να μην έκανες τίποτα.

 

Φακελλο με "Δικαιωματα" δεν βλεπω πουθενα ,τον update.zip τον εσβησα κι οταν το ξανακατεβεσα μου ειχε επιλογη να κανω root οποτε πρεπει ναμαι ενταξει . ΟΥΦ

ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ναι, πήγαινε Ρυθμίσεις-Εφαρμογές-Διαχείριση εφαρμογών βρες τον launcher pro μπες σε αυτόν και επέλεξε Διαγραφή προεπιλογών τώρα όταν πατήσεις το home button θα σου δώσει δύο επιλογές για launcher του κινητού και του launcher pro επιλέγεις το πρώτο και δοκίμασε να μπεις kies

 

Sent from my Galaxy S

 

Βασικά έχω το home switcher το ίδιο δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Φακελλο με "Δικαιωματα" δεν βλεπω πουθενα ,τον update.zip τον εσβησα κι οταν το ξανακατεβεσα μου ειχε επιλογη να κανω root οποτε πρεπει ναμαι ενταξει . ΟΥΦ

 

Καλά δε θα πάθαινες και τίποτα μην αγχώνεσαι έτσι.. :p

 

Βασικά έχω το home switcher το ίδιο δεν είναι?

Ναι το ίδιο είναι απλά γίνεται και χωρίς

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει αντιμετωπίσει κανείς πρόβλημα με το MLS Destinator όταν έβαλε Froyo 2.2? Εμένα μετά την εγκατ. του 2.2 δεν το ανοίγει.
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω ξερετε αν οταν συνδεομαι απο το λαπτοπ με το κινητο σαν modem router δλδ με cosmote χρεονομαι extra η κανονικα μετραει το 1,5 giga που εχω ?

 

Ίδια είναι η χρέωση από όπου και να μπεις. Αν έχεις πρόγραμμα με δωρεάν gb τα τραβάει από εκεί.

 

Sent from my GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ,χωρις καμμια εφαρμογη να λειτουργει εχω τη ram στο260 mb .ειναι σωστη η λαθος ενδειξη

 

δες μετα απο reboot τι σου βγαζει

Edited by dimkit
Link to comment
Share on other sites

Mετα απο κατοχη του κινητου δυο βδομαδων και χωρις να το εχω σκαλισει με εφαρμογες που δεν χρειαζομαι,το κινητο εχει αρχισει το φαινομενο του lag πολυ εντονα και ειδικα στην yahoo mail εφαρμογη.Μιλαμε για σκαλωματα της ταξης των 10 δευτερολεπτων.:mad:

 

Το κινητο το κλεινω το βραδυ οποτε δεν ειναι θεμα οτι το εχω συνεχεια ανοιχτο.Τοσο πολυ κανει και σε οσους εχουν/ειχαν το lag?Η θα πρεπει να απεγκαταστησω την εφαρμογη και να την ξαναβαλω?Δεν ειχε θεμα παρεπιπτοντως,τωρα απεκτησε αυτην την καθυστερηση.

 

(εκτος και αν μαμιεται το wifi στο γραφειο.:O)

 

ps:Απο εφαρμογες εχω μονο facebook,hotmail,yahoo,msn,go chat (facebook chat),ringdroid,advanced task killer και launcher pro.Τι στο καλο τοσα πολλα του εχω βαλει και κολλαει?:blink:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Mετα απο κατοχη του κινητου δυο βδομαδων και χωρις να το εχω σκαλισει με εφαρμογες που δεν χρειαζομαι,το κινητο εχει αρχισει το φαινομενο του lag πολυ εντονα και ειδικα στην yahoo mail εφαρμογη.Μιλαμε για σκαλωματα της ταξης των 10 δευτερολεπτων.:mad:

 

Το κινητο το κλεινω το βραδυ οποτε δεν ειναι θεμα οτι το εχω συνεχεια ανοιχτο.Τοσο πολυ κανει και σε οσους εχουν/ειχαν το lag?Η θα πρεπει να απεγκαταστησω την εφαρμογη και να την ξαναβαλω?Δεν ειχε θεμα παρεπιπτοντως,τωρα απεκτησε αυτην την καθυστερηση.

 

(εκτος και αν μαμιεται το wifi στο γραφειο.:O)

 

ps:Απο εφαρμογες εχω μονο facebook,hotmail,yahoo,msn,go chat (facebook chat),ringdroid,advanced task killer και launcher pro.Τι στο καλο τοσα πολλα του εχω βαλει και κολλαει?:blink:

 

Δες με το advanced task killer αν τρέχουν ίσως εφαρμογές στο παρασκήνιο, κλείσε τις και δες αν έχεις διαφορά.

Όσον αφορά τώρα για την ποιότητα του wifi, σου παρουσιάζει lag και σε εφαρμογές που δεν χρειάζονται σύνδεση;

Μάνος
Link to comment
Share on other sites

Mετα απο κατοχη του κινητου δυο βδομαδων και χωρις να το εχω σκαλισει με εφαρμογες που δεν χρειαζομαι,το κινητο εχει αρχισει το φαινομενο του lag πολυ εντονα και ειδικα στην yahoo mail εφαρμογη.Μιλαμε για σκαλωματα της ταξης των 10 δευτερολεπτων.:mad:

 

Το κινητο το κλεινω το βραδυ οποτε δεν ειναι θεμα οτι το εχω συνεχεια ανοιχτο.Τοσο πολυ κανει και σε οσους εχουν/ειχαν το lag?Η θα πρεπει να απεγκαταστησω την εφαρμογη και να την ξαναβαλω?Δεν ειχε θεμα παρεπιπτοντως,τωρα απεκτησε αυτην την καθυστερηση.

 

(εκτος και αν μαμιεται το wifi στο γραφειο.:O)

 

ps:Απο εφαρμογες εχω μονο facebook,hotmail,yahoo,msn,go chat (facebook chat),ringdroid,advanced task killer και launcher pro.Τι στο καλο τοσα πολλα του εχω βαλει και κολλαει?:blink:

 

Δεδομένου ότι δεν έχεις πολλές εφαρμογές εγκατεστημένες και ότι στο κάνει σε μία μόνο συγκεκριμένη εφαρμογή θεωρώ πως το λαγκ που παρατηρείς δεν έχει να κάνει με το κλασικό λαγκ του Γαλαξία το οποίο εμφανίζεται μετά απο ταυτόχρονη εκτέλεση πολλών προγραμμάτων μαζί!

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα κατι ασχετο απο εναν ασχετο πωσ βλεπουμε ποση ram εχουμε?:X
Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει να αλλαξω το gps.conf ,με astro ενω μπορω να ανοιξω το αρχειο με file editor και να το κανω επεξεργασια δεν μπορω να κανω save, σαν επιλογη υπαρχει το save αλλα δεν υπαρχει η δυνατοτητα να πατηθει, με root explorer με παρατεταμενο πατημα στο αρχειο μου βγαζει μονο delete,copy.move permision κτλ.

η συσκευη ειναι root :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Mετα απο κατοχη του κινητου δυο βδομαδων και χωρις να το εχω σκαλισει με εφαρμογες που δεν χρειαζομαι,το κινητο εχει αρχισει το φαινομενο του lag πολυ εντονα και ειδικα στην yahoo mail εφαρμογη.Μιλαμε για σκαλωματα της ταξης των 10 δευτερολεπτων.:mad:

 

Το κινητο το κλεινω το βραδυ οποτε δεν ειναι θεμα οτι το εχω συνεχεια ανοιχτο.Τοσο πολυ κανει και σε οσους εχουν/ειχαν το lag?Η θα πρεπει να απεγκαταστησω την εφαρμογη και να την ξαναβαλω?Δεν ειχε θεμα παρεπιπτοντως,τωρα απεκτησε αυτην την καθυστερηση.

 

(εκτος και αν μαμιεται το wifi στο γραφειο.:O)

 

ps:Απο εφαρμογες εχω μονο facebook,hotmail,yahoo,msn,go chat (facebook chat),ringdroid,advanced task killer και launcher pro.Τι στο καλο τοσα πολλα του εχω βαλει και κολλαει?:blink:

H εφαρμογη yahoo-mail ποτε δεν μου δουλεψε σωστα για αυτο πηρε ποδι!!! Τον yahoo λογαριασμο μου τον διαχειριζομαι στον dolphin browser ΗD στον οποιοο to λινκ που εχει για το yahoo-mail σε παει σε ενα interface του yahoo προφανως για κινητα που κανεις ανετοτατα την διαχειριση του mail σου!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με τη ram μπορει καπιος να με βοηθησει χωρις ενεργες εφαρμογες βλεπω μα ειναι στα 200 με 260 md.

 

260 MB ??

Πάρα πολλά είναι!

 

Ρε σεις ηρεμήστε λίγο με τα ΜΒ της RAM, δεν παίζει τόσο ρόλο στο Android!

Αν είναι δυνατόν, όλοι οι νέοι χρήστες πανικοβάλλονται και ρωτάνε για την ελεύθερη μνήμη τους... Επειδή έχει επικρατήσει ένας μύθος περί αυτού...

Δεν είναι κλασσικός υπολογιστής που θέλει να έχει όσο το δυνατόν ελεύθερη RAM...

 

Από πολλά άρθρα που διάβασα στο ίντερνετ ψάχνοντας για τη λειτουργία του Android, διαπίστωσα ότι δεν μας ενδιαφέρει το να πετύχουμε >100 ΜΒ ελεύθερη RAM.

Η διαχείριση μνήμης του Android (και του Galaxy S επομένως, οι κατασκευαστές ΔΕΝ επηρεάζουν τόσο βασικές λειτουργίες του λειτουργικού συστήματος) δουλεύει υποδειγματικά.

 

Προβλήματα έρχονται από κακοδιαχείριση της CPU, συνήθως από κακογραμμένες εφαρμογές που κατεβάζει ο κόσμος.

 

Εγώ για παράδειγμα, με το Advanced Task Killer που είχα βάλει στόχο της ζωής μου να έχω >100 ΜΒ διαθέσιμα, τελικά είτε είχα 50 ΜΒ είτε 100ΜΒ το ίδιο ήταν στη συμπεριφορά του κινητού.

Εγκατέστησα (με 2,5€...) την εφαρμογή watchdog που δίνει μεγαλύτερη σημασία στη κατανάλωση CPU από μία εφαρμογή, και είδα ότι ο ΑΤΚ κατανάλωνε 12%...Τον απεγκατέστησα και είδα διαφορά στη συμπεριφορά της συσκευής.

 

Πιο πολλά στο άρθρο του lifehacker... Και σε πολλά άλλα άρθρα στο ίντερνετ, ψάξτε το λίγο αν ενδιαφέρεστε

 

EDIT: Μόλις είδα ότι έχει δώσει το ίδιο λινκ ο dbekia πιο πάνω :-P

Edited by zavarakatranemia
Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει να αλλαξω το gps.conf ,με astro ενω μπορω να ανοιξω το αρχειο με file editor και να το κανω επεξεργασια δεν μπορω να κανω save, σαν επιλογη υπαρχει το save αλλα δεν υπαρχει η δυνατοτητα να πατηθει, με root explorer με παρατεταμενο πατημα στο αρχειο μου βγαζει μονο delete,copy.move permision κτλ.

η συσκευη ειναι root :blink:

 

Πατα το "πισω" και θα σε ρωτησει αν θες να το σωσεις...

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πρόβλημα :(.

 

Ενώ στο σπίτι μπαίνω κανονικά απο το ασύρματο router σε άλλο router ενώ βάζω σωστά το password δεν το κάνει αποδεκτό γιατι είναι λάθος. ενω με άλλο κινητό φίλου μπαίνω ανετα και γρήγορα. Βοήθεια αν μπορείτε :(

Καλημέρα φίλε μου,

Μην χαλιέσαι, δεν υπάρχει λόγος.

Το πιο πιθανό ότι δεν φταίει το κινητό. Λογικά είναι ο ρούτερ που δεν σου δίνει ip.κάτι παίζει λογικά με τον dchp και δεν σου δίνει διεύθυνση.

Κάνε μία επανεκκίνηση τον ρούτερ αν μπορείτε και πες μου.

 

 

Sent from my Samsung Galaxy S I-9000

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει να αλλαξω το gps.conf ,με astro ενω μπορω να ανοιξω το αρχειο με file editor και να το κανω επεξεργασια δεν μπορω να κανω save, σαν επιλογη υπαρχει το save αλλα δεν υπαρχει η δυνατοτητα να πατηθει, με root explorer με παρατεταμενο πατημα στο αρχειο μου βγαζει μονο delete,copy.move permision κτλ.

η συσκευη ειναι root :blink:

 

Εγώ το έκανα με root explorer και ΧΩΡΙΣ save απλά πατώντας το back πληκτρο βγήκα από την εφαρμογή αφου το ειχα διορθώσει, του έκανα και ένα restart και το "europe" το έχει κρατήσει κανονικά...

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτησουλα...εκανα root συμφωνα με τις οδηγιες του Tyxerakias στο αντιστοιχο θεμα.

Παταω "Δικαιωματα" στις εφαρμογες.

Οταν παω να μπω στο log μου βγαζει μηνυμα "Η εφαρμογη Δικαιωματα Superuser (σε εξελιξη com.noshufou.android.su) τερματιστηκε απροσδοκητα. Δοκιμαστε ξανα" και παταω "αναγκαστικο κλεισιμο"...Εχεις κανεις ιδεα γιατι συμβαινει αυτο?

 

 

Επισης, τελευταια παρατηρησα κατι περιεργο:Η διαταξη των εφαρμογων αλλαζει συνεχεια. Χωρις να προσθετω ή να αφαιρω ή να πειραζω κατι, τα εικονιδια μετατιθενται μονα τους...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανα με root explorer και ΧΩΡΙΣ save απλά πατώντας το back πληκτρο βγήκα από την εφαρμογή αφου το ειχα διορθώσει, του έκανα και ένα restart και το "europe" το έχει κρατήσει κανονικά...

 

με το root πως? αφου δεν εχει επιλογη επεξαργασιας :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτησουλα...εκανα root συμφωνα με τις οδηγιες του Tyxerakias στο αντιστοιχο θεμα.

Παταω "Δικαιωματα" στις εφαρμογες.

Οταν παω να μπω στο log μου βγαζει μηνυμα "Η εφαρμογη Δικαιωματα Superuser (σε εξελιξη com.noshufou.android.su) τερματιστηκε απροσδοκητα. Δοκιμαστε ξανα" και παταω "αναγκαστικο κλεισιμο"...Εχεις κανεις ιδεα γιατι συμβαινει αυτο?

 

 

Επισης, τελευταια παρατηρησα κατι περιεργο:Η διαταξη των εφαρμογων αλλαζει συνεχεια. Χωρις να προσθετω ή να αφαιρω ή να πειραζω κατι, τα εικονιδια μετατιθενται μονα τους...

 

Μην ανησυχεις...Λογικα δεν του εχεις περασει καμμια εφαρμογη...ΟΤαν λειτουργησει καποιο προγραμμα που χρειαζεται root,τοτε θα αρχισει να δημιουργητε το log,και δεν θα σου βγαζει αυτο το προβλημα...

 

και εγω το ιδιο επαθα :p

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και απο εμένα.

Ξέρετε αν μπορούμε να βάλουμε στο κινητο λεξικα;

Αν ναι, πως γίνεται;

Μιλάω για ελληνοελληνικο πχ οπως τεγοπουλος φυτρακης ή αλλο , και αγγλοελληνικο ή αγγλοαγγλικο τύπου magenta ή κάτι αλλο.

Να είναι δωρεάν(κατα προτίμηση) με κάποιο τρόπο...

 

ΥΓ: Παιδιά θα ρωτήσω κάτι άλλο που είναι άσχετο με το θέμα αλλά εχω σπαστεί. Νοικιαστηκε το διπλανό διαμέρισμα το οποιο δεν είχε τηλεφωνικη γραμμή. Ήρθε χθες ηλεκτρολόγος δεν ξέρω τι έκανε και όταν ήρθα σπίτι το μεσημέρι το τηλέφωνο ήταν φουλ στο παράσιτο.Πήγα να πάρω τηλέφωνο και έκανε έναν εκκωφαντικό θόρυβο.Με καλούσαν και όταν απαντούσα πάλι δεν άκουγα τίποτα ενώ κάποιες φορές εκείνοι με άκουγαν. Ήρθε ο ηλεκτρολόγος το απογευμα κάτι έκανε, λειτούργησε εκεινη την ώρα που το τσέκαρα μια χαρά και μετά πάλι τα ίδια.

Τωρα μπορει να πω βλακεία αλλα συγχωρέστε με καθότι άσχετη.

Υπάρχει περίπτωση να κάνει παράσιτα στο τηλέφωνο το ασυρματο ιντερνετ που έβαλε ο διπλανός;Επειδή η τηλεφωνική συσκευή που έχω είναι ασύρματη. Υπάρχει τέτοια περίπτωση;

Edited by sinagrida
Μαρία
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και απο εμένα.

Ξέρετε αν μπορούμε να βάλουμε στο κινητο λεξικα;

Αν ναι, πως γίνεται;

Μιλάω για ελληνοελληνικο πχ οπως τεγοπουλος φυτρακης ή αλλο , και αγγλοελληνικο ή αγγλοαγγλικο τύπου magenta ή κάτι αλλο.

Να είναι δωρεάν(κατα προτίμηση) με κάποιο τρόπο...

 

ΥΓ: Παιδιά θα ρωτήσω κάτι άλλο που είναι άσχετο με το θέμα αλλά εχω σπαστεί. Νοικιαστηκε το διπλανό διαμέρισμα το οποιο δεν είχε τηλεφωνικη γραμμή. Ήρθε χθες ηλεκτρολόγος δεν ξέρω τι έκανε και όταν ήρθα σπίτι το μεσημέρι το τηλέφωνο ήταν φουλ στο παράσιτο.Πήγα να πάρω τηλέφωνο και έκανε έναν εκκωφαντικό θόρυβο.Με καλούσαν και όταν απαντούσα πάλι δεν άκουγα τίποτα ενώ κάποιες φορές εκείνοι με άκουγαν. Ήρθε ο ηλεκτρολόγος το απογευμα κάτι έκανε, λειτούργησε εκεινη την ώρα που το τσέκαρα μια χαρά και μετά πάλι τα ίδια.

Τωρα μπορει να πω βλακεία αλλα συγχωρέστε με καθότι άσχετη.

Υπάρχει περίπτωση να κάνει παράσιτα στο τηλέφωνο το ασυρματο ιντερνετ που έβαλε ο διπλανός;Επειδή η τηλεφωνική συσκευή που έχω είναι ασύρματη. Υπάρχει τέτοια περίπτωση;

 

Καλησπέρα τέτοια ώρα καταρχήν :p Τύπου τεγόπουλος φυτράκης δεν πρόκειται να βρείς σίγουρα! Τύπου magenta θα βρείς. Δοκίμασε το google translate για αρχή, πολύ βολικό και μεταφράζει σε 50 γλώσσες!

 

http://www.appbrain.com/app/google-translate/com.google.android.apps.translate

 

Όσο για το τηλέφωνο που λες δύσκολα θα σου δημιουργούσε πρόβλημα ένα wi-fi, εάν έχεις κάποια σταθερή συσκευή στο σπίτι κάνε μια δοκιμή και βάλτην να δοκιμάσεις. Εγώ φοβάμαι εάν ο ηλεκτρολόγος του άλλαξε την οριζόντια καλωδίωση στην οικοδομή να μην τα έμπλεξε και τα δικά σου καλώδια πάνω στις ρεγκλέτες (ειδικά άμα είναι παλιά η οικοδομή κουνιούνται/βγαίνουν για πλάκα). Για αρχή κάνε την δοκιμή με μια 2η συσκευή!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...