Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επειδη βλεπω εχετε παρει και οι δυο εξτρα μπαταριες...ψηνομαι και εγω να παρω..θα ηθελα ετσι ενα σχολιο αργοτερα για το αν τελικα αξιζει να τις παρω!!thanks!!

για τις μπαταρίες από το ebay που είχα παραγγείλει διαβάστε εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=733705&page=10

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Off topic mode on: Αρχικά, σαφώς και πρέπει να αποδεχτούμε πως το μηλοφωνο είναι ένα παγκόσμιο φαινόμενο που άλλαξε τα δεδομένα στον τομέα των smartphones και όλοι πλέον σχεδιάζουν με βάση αυτό. Καμία αμφιβολία περί αυτού.

Απο κει και πέρα γιατί να μην δούμε κι λίγο παραπέρα εστιαζοντας στα καινούρια στοιχεία που έχουν να μας προσφέρουν οι προτάσεις των άλλων εταιρειών και να πειραματιστούμε με τις συσκευές μας για να τις κάνουμε καλύτερες?

Το λεω αυτό γιατί ανα 2-3 post κάπου θα σκάσει μύτη το iPhone είτε για σύγκριση, είτε για θαψιμο η οτιδήποτε. No offence φυσικά απλά μου κάνει εντύπωση μετά απο 3 μήνες που έχει σχεδόν στην αγορά η συσκευη. Off topic mode off

 

Μετά απο μια μέρα χρήσης με το oclf εχω να παρατηρήσω σαφή βελτίωση στη λειτουργία του τηλεφώνου.Χαρακτηριστικό παράδειγμα το χοντρό κόλλημα που έτρωγε για λίγα δευτερόλεπτα στο ταυτόχρονο κατέβασμα και εγκατάσταση εφαρμογών απο το μάρκετ το οποίο γίνεται πλέον αστραπιαία.

 

Εγκατεστησα και το minfreemanager σήμερα και ήθελα να ρωτήσω κάποιον που τα έχει δοκιμάσει αν έχει νόημα η ταυτόχρονη χρήση του με το oclf.

 

Εγώ μόνο το minfreemanager εχω και πάει τέλεια το μηχάνημα.ούτε task killers ούτε lag fix

Psychedelic Traveler
Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πάει καλά με το wifi σου.. σίγουρα έβαλες τα σωστά passwords? Μήπως το wifi ρούτερ έχει κάποιο mac address filter? Τί γράφει ακριβώς, τα βλέπει τα δίκτυα και δε μπορεί να συνδεθει;

 

Όσο για το google account, πήγαινε στις ρυθμίσεις, accounts and sync, σβήστο και ξαναβάλτο.

 

To wifi τελικώς κατάφερα να το συνδέσω με του σπιτιού, στο οποίο έβαλα WAP κωδικό για να είναι εύκολο. Στο γραφείο σε δύο συσκευές με κωδικό (WEP) και μια ελεύθερη δεν κατάφερα να συνδεθώ. Πήγα στο Mall και συνδέθηκε μετά από πολλές απόπειρες με του flocafe (και όχι με τα άλλα ελεύθερα).

Στο google account δεν είχα καταφέρει να μπω καθόλου, οπότε δεν υπήρχε αποθηκευμένη ρύθμιση. Όταν συνδέθηκα στο σπίτι μπήκα κανονικά και έκανα τον συγχρονισμό. Παραμένουν όμως οι απορίες:

1. Γιατί να μην μπορώ να συνδεθώ με τα υπόλοιπα WiFi σε μια συσκευή φτιαγμένη για internet; Στην πορεία θα ψάξω να βρω τι φταίει και αν βρω λύση θα την γράψω

2. Γιατί στο google account δεν μπορούσα να μπω με Vodafone Internet που έπιανε καμπάνα εκεί που ήμουν, ενώ ταυτόχρονα ο browser δούλευε κανονικά; Δεν έχει λογική.

 

Τέλος, μια ερώτηση (μάλλον αφελής). Υπάρχει κανένας τρόπος να εμφανίζει ελληνικούς χαρακτήρες στην δεξιά γραμμή κύλησης των επαφών; Έχω όλες τις επαφές μου στα Ελληνικά και μου δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

να ρωτησω και γω ενα - δυο πραγματακια για το κινητο...

καρτα μνημης : μεγιστη χωρητικοτητα και αν τρεχει ανετα το κινητο.

πως μπορω να βαλω δυο γλωσσες στο πληκτρολογιο των μηνυματων αλλα και στο browser ( εννοω ελληνικα και αγγλικα ταυτοχρονα,και εναλλαγη οπως iphone).

μπορω να αντιγραψω το destinator σε μεγαλυτερη καρτα (ειναι 2gb του κουτιου);

εφαρμογη για αρχεια doc.pdf...;

μηπως θα πρεπει να γινει ξεχωριστο θεμα με τις καλυτερες εφαρμογες για το κινητο (βλεπε το θεμα του iphone)και οχι να υπαρχει για ολα τα android.

 

thanks και sorry αν κουρασα...

Link to comment
Share on other sites

Άλλο αν συνδέονταν το κινητό με το wifi και άλλο αν δεν μπορούσες να μπεις στο internet. Μπορεί να συνδεέσαι με το wifi modem και να μην έχεις πρόσβαση στο internet διότι δεν σε αφήνει το wifi modem στην περίπτωση αυτή δεν φταίει το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Mια ερωτηση για το minfreemanager.Γινεται να μου κραταει τις ρυθμισεις οταν κανει reboot το τηλεφωνο και να μην χρειαζεται να τις ξαναπερναω καθε φορα;

edit το βρηκα.Απλα στη δικια μου ρομ δεν γινεται

Edited by ioma

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πρέπει να αρχίσουμε να ξεκολλάμε, όλοι σιγά σιγά. το τηλέφωνο είναι εξαιρετικό+ δόξα τω θεω, για όποιον θέλει μπορεί να γίνει ακόμη καλύτερο.τέλος. Edited by drlacan
Link to comment
Share on other sites

η σύγκριση με το μηλόφωνο από όλους τους πρωήν χρήστες του γίνεται σαφώς για την άρτια υποστήριξη όσον αφορά το λογισμικό από την apple. Έχετε δει άλλο κατασκευαστή επί 3 χρόναι να δίνει αναβαθμίσεις για ΟΛΑ τα κινητά του??? Δε νομίζω...

Πολύ φοβάμαι ότι η samsung άντε να μας δόσει το 2.2.... και το πολύ (με πιθανότητα να πλησιάζει το απόλυτο 0 :p ) το 3.0. Από κει και πέρα προφανώς θα ασχοληθεί πλέον με τα πιο νέα κινητά της και για μας στα @@ της :X

Και φυσικά η παραπάνω σύγκριση γίνεται για να πετύχουε τουλάχιστο το ήμισυ της παραπάνω υποστήριξης και εδώ...

 

PS:

Για την JM2 που αναφέρθηκε παραπάνω, απλά παρατήρησα ότι όσοι έιπαν ότι δε δουλεύει ο συνδυασμός κλπ είχαν από τη μάνα του JM2. Αν την έβαλαν αργότερα προφανώς και έχουν άλλη προγενέστερη παρτίδα... Εγώ προσωπικά θα περιμένω και νομίζω ότι θα δοθεί νέος συνδυασμός για να το πετύχουμε και αν όχι πάλι αν κολλήσει σε κάποιο flasharisma θα το πάω πίσω στη Samsung :) Ε λίγο ρίσκο δε βλάπτει στη ζωή μας.... μας κρατάει σε εγρήγορση :P Άλλωστε κάπως έτσι φλασαραμε πριν 10 χρόνια τα πρωτα μας κινητά χωρίς εργαλεία backup και μόνο κ μόνο για να αλλάξουμε την εμφάνιση κλπ, που τότε ήταν όλα στο firmware των κινητών και όχι παραμετροποιήσιμα...

 

PS2:

Καλά πόσο ζωντόβολα μπορούν να χαρακτηριστούν εκεί στην εταιρία που δίνει το δωρεάν λογισμικό πλοήγησης που θέλουν να έχουν την sd θύρα όλη δική τους για να δουλέψει??? Μήπως να μας καταργήσουν και το κινητό και να είναι μονο PNA όσο δουλεύει το πρόγραμμα πλοήγησης???? Ήμαρτον που έλεγε...

Edited by AGNOSTOS
:tease:
Link to comment
Share on other sites

το omnia II πάντως το στήριζε κανονικότατα επί παραπάνω από 1,5 χρόνο. Το παράτησε όταν πέθανε η πλατφόρμα και είδε ότι το android έχει εκτοξευτεί.
Link to comment
Share on other sites

νομίζω πρέπει να αρχίσουμε να ξεκολλάμε, όλοι σιγά σιγά. το τηλέφωνο είναι εξαιρετικό+ δόξα τω θεω, για όποιον θέλει μπορεί να γίνει ακόμη καλύτερο.τέλος.

Συμφωνώ πως το τηλέφωνο είναι εξαιρετικό. Ερχόμενος όμως από το iphone και μετά από χρόνια χρήσης ομολογώ πως η κύρια διαφορά και υπεροχή του είναι το app store. Το market ακόμα και με τη χρήση του market enabler είναι πολύ φτωχό σε ποιότητα και πλήθος καλών εφαρμογών.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περασμένα και το lag fix και τo minfree, για τέταρτη μέρα το κινητό συμπεριφέρεται άψογα, τέλος οι μαύρες οθόνες, γρήγορο downloading και access στο μάρκετ και κανένα lag so far....για το αν θα πρέπει να τα έχουμε και τα δύο στο κινητό θεωρώ πως ναι αν και δεν έχω δοκιμάσει μόνο του το lag fix κάτι που θα κάνω σήμερα και θα ενημερώσω πως θα πάει ...νομίζω πως πρέπει να είναι και τα δύο ενεργά γιατί με το minfree επιτυγχάνουμε να κρατάμε την διαθέσιμη μνήμη πάνω από 80 mb σημείο που πιστεύω ότι κάνει το κινητό να δουλεύει σωστά...οι ρυθμίσεις λοιπόν που κάνουμε στο minfree είναι τέτοιες ώστε να μας δίνει αυτά τα 80 mb..εγώ τις έχω βάλει λίγο πάνω από το aggressive (8, 10 , 20, 40, 80, 100) και έχω τώρα σταθερά πάνω από 80 mb free ...για έναν φίλο που ρωτάει μέσα στην εφαρμογή του minfree έχει την επιλογή apply on reboot και έτσι όταν κάνουμε restart το κινητό έχει κρατήσει την τελευταία επιλογή που έχουμε κάνει active...τα νούμερα που εγώ έχω βάλει τα κάνουμε πριν save as custom για να τα κρατάει και apply από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής...θα επιστρέψω για εντυπώσεις χρήσης μόνο του lag fix χωρίς το minfree σε λειτουργία για να δούμε τι παίζει...

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Είναι το firmware με το οποίο το αγόρασες ή το εγκατέστησες εσύ?

Αγορασμένο με JM2 λειτουργούν κανονικά οι συνδυασμοί πλήκτρων.

PDA : I9000XWJM2

PHONE : I9000XXJM1

CSC : I9000OXXJM2

Να ξέραμε και τι σημαίνει αυτό το Ο στο CSC καλά θα΄τανε...

Link to comment
Share on other sites

QUOTE=red_herring;3298931]Off topic mode on: Αρχικά, σαφώς και πρέπει να αποδεχτούμε πως το μηλοφωνο είναι ένα παγκόσμιο φαινόμενο που άλλαξε τα δεδομένα στον τομέα των smartphones και όλοι πλέον σχεδιάζουν με βάση αυτό. Καμία αμφιβολία περί αυτού.

Απο κει και πέρα γιατί να μην δούμε κι λίγο παραπέρα εστιαζοντας στα καινούρια στοιχεία που έχουν να μας προσφέρουν οι προτάσεις των άλλων εταιρειών και να πειραματιστούμε με τις συσκευές μας για να τις κάνουμε καλύτερες?

Το λεω αυτό γιατί ανα 2-3 post κάπου θα σκάσει μύτη το iPhone είτε για σύγκριση, είτε για θαψιμο η οτιδήποτε. No offence φυσικά απλά μου κάνει εντύπωση μετά απο 3 μήνες που έχει σχεδόν στην αγορά η συσκευη. Off topic mode off

 

η σύγκριση με το μηλόφωνο από όλους τους πρωήν χρήστες του γίνεται σαφώς για την άρτια υποστήριξη όσον αφορά το λογισμικό από την apple. Έχετε δει άλλο κατασκευαστή επί 3 χρόναι να δίνει αναβαθμίσεις για ΟΛΑ τα κινητά του??? Δε νομίζω...

Πολύ φοβάμαι ότι η samsung άντε να μας δόσει το 2.2.... και το πολύ (με πιθανότητα να πλησιάζει το απόλυτο 0 :p ) το 3.0. Από κει και πέρα προφανώς θα ασχοληθεί πλέον με τα πιο νέα κινητά της και για μας στα @@ της :X

Και φυσικά η παραπάνω σύγκριση γίνεται για να πετύχουε τουλάχιστο το ήμισυ της παραπάνω υποστήριξης και εδώ...

 

 

 

PS2:

Καλά πόσο ζωντόβολα μπορούν να χαρακτηριστούν εκεί στην εταιρία που δίνει το δωρεάν λογισμικό πλοήγησης που θέλουν να έχουν την sd θύρα όλη δική τους για να δουλέψει??? Μήπως να μας καταργήσουν και το κινητό και να είναι μονο PNA όσο δουλεύει το πρόγραμμα πλοήγησης???? Ήμαρτον που έλεγε...

 

γνωρίζω ότι παλι ειμαι off topic αλλα, η συγριση ειναι αναπόφευκτη.ειναι σαν να μιλάμε για αυτοκινητα και στην κουβέντα να μην πει κανείς για mercedes ή για ποιοτητα κατασκευης στο vw golf.μερικά πραγματα ίσως και λανθασμένα έχουν καταχωρηθει στην αντιληψη ειδικων και μη ως μετρα συγρισης.όπως τα rolex, τα ξερουν ολοι, τα παιρνουν όλοι, κυκλοφορουν απομιμησεις και ειναι μετρο συγκρισης, ας υπαρχουν μαρκες ελβετικες που τα κανουν σκόνη.Οπότε είναι δύσκολο όσο και να θες να πεις κάποια πραγματα να μην αναφερεις to iphone.Μακαρι να ήταν το αντιθετο και να συγκριναν όλοι σε σχέση με το galaxy ή κάποιο άλλο.Δεν έγινε όμως αυτό γιατί όταν μεσορανούσαν κάτι Νοκιες έβγαζαν κάτι symbian τετραπλοκλειδωμένα με γελείες πανακριβες εφαρμογες και για να κάνουμε αναβάθμιση έπρεπε να τρέχουμε σε κάτι εταιρίες που είχαν την μύτη ψηλά σαν την allpa c**y και να αφηνουμε το κινητό μας ενα μηνα.Αυτα άλλαξε η apple και εγινε αυτο που έχει γίνει τωρα...(καλή και αυτή του λογου της βιντεοκλήση το 2011)Αυτα.Δεν ξαναμιλάω όμως για άλλα κινητα.Πιπέρι!!!πιπέρι!!

 

στην MLS το εχουν δει ότι πουλανε χρυσάφι.γιαυτο πανε κατα διαόλου...μπορεις όμως να τους πας όποια καρτα θελεις μαι την αυθεντικη μαζι με την αδεια και στο περνανε εκει, με το απαραιτητο κλειδωμα βεβαια.το οποιο βρισκω λογικο, γιατι αν δεν ηταν κλειδωμενο μια αδεια θα ειχε αγοραστει στην ελλάδα, του πειρατή!

Edited by carculas
Link to comment
Share on other sites

" Some of you have reported to us that there is an intermittent software issue affecting the Galaxy S and “recovery mode” functionality. We’ll be announcing a downloadable software update shortly. Thank you for your patience."

 

Facebook - Samsung Mobile Canada

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις που έχει βαλει το destinator αν μπορουμε εφοσον το εγκαταστησουμε να βγαλουμε την micro sd να βαλουμε δικια μας και να μετα οταν το χρειαστουμε να ξαναβάλουμε την δικια του μεσα.

Θα τρέχει???ή θα έχουμε τα γνωστα προβληματα που είχαμε με τις άδειες στα eten και σε αλλα κινητα windows mobile??

επισης εχει κανεις το κινητο για καιρο χωρις θηκη?το γοριλένιο τζαμι αντεχει πραγματι???έχω zagg shield επανω και δε δειχνει τοσο καλα στο εμπρος μερος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, δεν ξερω αν θα βοηθησει οσους δεν μπορουν να χρησιμοποιησουν τον συνδυασμο πληκτρων, αλλα στα features του extended controls widget ειδα πως υπαρχει reboot feature το οποιο επιλεγεις αν θελεις να σε παει σε recovery ή download mode. Μπορειτε να το τσεκαρετε αν θελετε...

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτησην κατεβασα την εφαρμογη lagfix απο το market το ετρεξα εκανα root την συσκευη μετα με τον συνδιασμο των πληκτρων εκανα το update zip αλλα δεν συνδεσα το τηλεφωνο με το pc
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτησην κατεβασα την εφαρμογη lagfix απο το market το ετρεξα εκανα root την συσκευη μετα με τον συνδιασμο των πληκτρων εκανα το update zip αλλα δεν συνδεσα το τηλεφωνο με το pc

 

Εφόσον βλέπεις ένα καινούριο φάκελο με όνομα Δικαιώματα το root έγινε σωστά...στο one click lag fix από το μάρκετ δεν χρειάζεται σε καμία φάση να συνδεθείτε με το pc...Τώρα για αυτό που ποσταρα πιο πάνω....όλα δείχνουν ότι το Minfree ΔΕΝ χρειάζεται όταν είναι περασμένο το one click lag fix...κρατάει μόνο του σταθερά την μνήμη πάνω από 90 mb και όλα λειτουργούν κανονικά....μάλιστα έχω την εντύπωση ότι το Minfree σε συνδυασμό με το one click ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΘΌΛΟΥ!! Θα επανέλθω μετά από χρήση μιας μέρας...

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί να βοηθήσει κόποιος με το one click lag fix; Το root έχει γίνει κανονικά αλλά η ταχύτητα στο Quadrant παραμένει στα 890, επίσης το system information δείχνει συχνότητα λειτουργίας της cpu 800 ΜΗz με μέγιστο 1000 είναι σωστό αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί να βοηθήσει κόποιος με το one click lag fix; Το root έχει γίνει κανονικά αλλά η ταχύτητα στο Quadrant παραμένει στα 890, επίσης το system information δείχνει συχνότητα λειτουργίας της cpu 800 ΜΗz με μέγιστο 1000 είναι σωστό αυτό;

 

Μετά το root επέλεξες μέσα από την εφαρμογή του one click το one click lag fix ώστε να τρέξει και αυτό ;

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις που έχει βαλει το destinator αν μπορουμε εφοσον το εγκαταστησουμε να βγαλουμε την micro sd να βαλουμε δικια μας και να μετα οταν το χρειαστουμε να ξαναβάλουμε την δικια του μεσα.

Θα τρέχει???ή θα έχουμε τα γνωστα προβληματα που είχαμε με τις άδειες στα eten και σε αλλα κινητα windows mobile??

επισης εχει κανεις το κινητο για καιρο χωρις θηκη?το γοριλένιο τζαμι αντεχει πραγματι???έχω zagg shield επανω και δε δειχνει τοσο καλα στο εμπρος μερος.

 

οχι δεν μπορεις να βγαλεις την καρτα και να δουλεψει το destinator...αν θες απευθυνσου σε καποιο γραφειο της mls για να πας τις καρτες αυτην με το dest.και αυτην που θες να βαλεις στην συσκευη και θα κανουν αυτοι την μεταφορα,δεν ξερω ομως αν την κανουν με το αζημίωτο

MLS ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ Α.Ε., στην Πυλαία Θεσσαλονίκης ,Διγενή Ακρίτα 40 & Αργυρουπόλεως στην Αργυρούπολη αθηνα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...