Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε χρειάζεται να επαναλαμβάνεσαι, αν ξέρει κάποιος θα σου πει.

Δοκίμασε το PC share manager της Samsung, δουλεύει καλά και κάνει αυτό που θέλεις μέσω της εφαρμογής Allshare στο κινητό.

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ! Τελικά έβαλα Pc manager στο search του market και διάλεξα το ES File explorer και βλέπει και τους φακέλους μου και με την ρύθμιση LAN βλέπει και τους shared από το PC μου.

Όσο για το ότι έγραψα "επαναλαμβάνω" στη δεύτερη ερώτησή μου, το έγραψα όχι θυμωμένα, αλλά επειδή οι ερωτήσεις πέφτουν καταιγιστικές και είναι λογικό να ξεφεύγουν μερικές.

 

Ευχαριστώ πάντως!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου,αλλα κατι δεν παει καλα!!!Βαζω τις ρυθμισεις οπως μου ειπες,κανω restart, κ δειχνει πανω το σημα G μπαινω ιντερνετ ενιοτε γινεται 3G,ξαφνικα H με τα βελακια πανω κατω κ μετα παλι G.Μπαρες εχω αρκετες!!Την περιαγωγη δεδομενων πρεπει να την εχω τικαρισμενη?Εντωμεταξυ οταν παταω χρηση μονο δικτυων2G το σημα εξακολουθει να δειχνει G με βελακια πανω κατω.Πηρα κ τηλ cosmote να στειλει τις ρυθμισεις εδω κ 4 μερες κ ακομα τις στελνουν!!Οταν βαζω το apndroid κ απενεργοποιω το 3g,τοτε δειχνει σκετες μπαρες!Το κινητο εχει απο μαμα 2 ρυθμισεις στα ονοματα σημειων προσβασης cosmote internet kai cosmote mms.HELP:cry:

 

Δε βλέπω κάποιο πρόβλημα. Το 3G σε Η ή σκέτο G είναι θέμα ισχύος σήματος εκεί που είσαι. Μια χαρά ακουγεται να σου δουλεύει.

Όσο για τα 2 σημεία, λογικά είναι αυτά που σου έδωσα, και τα 2 μαζί σε ένα (το Galaxy έχει επιλογή τύπου APN ιντερνετ+μμς, που τα περισσότερα άλλα δεν έχουν, οπότε χρειάζονται 2 ξεχωριστά σε άλλα τηλέφωνα).

 

Γιατί νομίζεις ότι έχεις πρόβλημα;

 

 

Ευχαριστώ πολύ! Τελικά έβαλα Pc manager στο search του market και διάλεξα το ES File explorer και βλέπει και τους φακέλους μου και με την ρύθμιση LAN βλέπει και τους shared από το PC μου.

Όσο για το ότι έγραψα "επαναλαμβάνω" στη δεύτερη ερώτησή μου, το έγραψα όχι θυμωμένα, αλλά επειδή οι ερωτήσεις πέφτουν καταιγιστικές και είναι λογικό να ξεφεύγουν μερικές.

 

Ευχαριστώ πάντως!!!

 

Ωραία, να το δοκιμάσουμε κι αυτό το ES file explorer :) Btw, το PC share manager που σου είπα δεν είναι app στο android, αλλά στο pc (http://samsung-pc-share-manager.software.informer.com/). To χρησιμοποιείς με το allshare.

 

Σήμερα είναι η δεύτερη μέρα με το νέο μου Galaxy S. Οι γενικές εντυπώσεις είναι πάρα πολύ καλές, και δεν μετανοιώνω που έφυγα από το Symbian μετά από πολλά χρόνια. Έχω ακόμη πάντως μερικές απορίες και σχόλια:

 

1. Μετέφερα τα αρχεία ήχου μου στο τηλέφωνο, αλλά όταν διαλέγω κάποιο τραγούδι mp3 για ήχο κλήσης (μέσω του player) ή για συγκεκριμένη επαφή, ενώ με αφήνει να το επιλέξω, όταν με παίρνουν δεν χτυπάει αυτό αλλά κάποιο του τηλεφώνου. Υπάρχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές για τα mp3 που δέχεται για ήχο κλήσης;

 

2. Στο ημερολόγιο δεν έχει δυνατότητα σε ολοήμερο event (π.χ. γενέθλια) να βάλεις ειδοποίηση εντός της ημέρας. Παράλογο! Εμένα με ενδιαφέρει να το θυμηθώ να πάρω τηλέφωνο την ίδια μέρα, όχι την προηγούμενη... Έτσι χάνω και όλες τις ειδοποιήσεις που είχα βάλει στις επαφές από το N97.

 

3. Το Kies, σε σχέση με το PC Suite είναι πρωτόγονο. Οι δυνατότητες που είχε το δεύτερο για επέμβαση στις επαφές, το ημερολόγιο και τα μηνύματα ήταν απίστευτες, τόσο σε επεξεργασία όσο και σε αντιγραφή, επικόλληση, εισαγωγή, εξαγωγή κλπ. Επίσης είχε τέλειο backup, συγχρονισμό, εισαγωγή αρχείων στο τηλέφωνο κ.ά.

 

4. Υπάρχει κάτι αξιόλογο για backup του τηλεφώνου;

 

Εννοείται ότι θα έχω συνέχεια απορίες ως νέος στο Android. Ελπίζω να λύσω τις περισσότερες από αυτές με τη βοήθειά σας...

 

1. Βάλε το Astro file manager και δε θα έχεις αυτό το πρόβλημα, διαλέγεις ένα mp3 και γίνεται ήχος κλήσης κατευθείαν.

3. Συμφωνώ απόλυτα, το Kies είναι ένα χάλι μαύρο. Ευτύχως υπάρχουν άλλες λύσεις.

4. Titanium Backup, θέλει root.

 

To 2 δεν το'χω ψάξει...

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πως βλέπουμε το Device ID της συσκευής μας?

 

Ευχαριστώ

 

Τι εννοείς device id? Που στο ζητάει;

 

Μπορουμε να μεγαλωσουμε την γραμματοσειρα στην συνταξη sms?

 

Όχι από το μαμίσιο app... αλλά νομίζω γίνεται αν βάλεις το handcent sms.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς device id? Που στο ζητάει;

 

 

 

Όχι από το μαμίσιο app... αλλά νομίζω γίνεται αν βάλεις το handcent sms.

 

 

Σε ένα Geygen (καλό ε?) για να ενεργοποιήσω τους χάρτες του Sygic

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα Geygen (καλό ε?) για να ενεργοποιήσω τους χάρτες του Sygic

 

ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα.για να δεις το id πρεπει να εγκαταστησεισ το sygic σε μια εξωτερικη καρτα μνημης και θα το δεις κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

εχει καταφερει κανενας να φαινονται οι εικονες απο τους καλουντες μεγαλες , αντι για τα εικονιδιακια που εχει τωρα?
Link to comment
Share on other sites

ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα.για να δεις το id πρεπει να εγκαταστησεισ το sygic σε μια εξωτερικη καρτα μνημης και θα το δεις κανονικα.

 

Σ' ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω...

Link to comment
Share on other sites

http://www.mammothhd.com/MHD_DemoReels.html

καταπληκτικα hd βιντεακια χρειαζετε quick time player,αφου φορτωσει κανετε δεξι κλικ και save as, τα ριχνετε στην καρτα σας,υπαρχει πιθανοτητα να μην παιξουν,μεσο astro πατατε παρατεταμενα πανω στην ταινια και open as ,video υπαρχει και πιθανοτητα να μην εχετε και ηχο ειναι mov αρχεια ,,,,αλλα οι εικονα θα σας αποζημιώσει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

........παίδες το 2.2 πότε προβλέπεται???

 

επειδή μου βούτηξαν το iphone μου, σκέφτομαι

την απόκτηση του s και την μετάβαση στο android....

Time hominem unius libri
Link to comment
Share on other sites

Σημερα,αποκτησα τον γαλαξια....φανταστικο,ακουστε ενα παραξενο,ειχα σε μια καρτα

μνημης ενα σπασμενο navigon σε ολες τις συσκευες που ειχα,ανοιγε κανονικα μετα απο εγκατασταση,ωρα στον γαλαξια,ζηταει συνδεση ειτε με υπολογιση ειτε ασυρματα...για να βρει καποια αρχεια.

Γιατι αυτο βρε παιδια κ αυριο το εχω αναγκη....:(

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

........παίδες το 2.2 πότε προβλέπεται???

 

επειδή μου βούτηξαν το iphone μου, σκέφτομαι

την απόκτηση του s και την μετάβαση στο android....

 

Τέλος του μήνα

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Σημερα,αποκτησα τον γαλαξια....φανταστικο,ακουστε ενα παραξενο,ειχα σε μια καρτα

μνημης ενα σπασμενο navigon σε ολες τις συσκευες που ειχα,ανοιγε κανονικα μετα απο εγκατασταση,ωρα στον γαλαξια,ζηταει συνδεση ειτε με υπολογιση ειτε ασυρματα...για να βρει καποια αρχεια.

Γιατι αυτο βρε παιδια κ αυριο το εχω αναγκη....:(

 

Γιατί στο γαλαξία πρέπει να βάλεις το φάκελο στην "εσωτερική" μνήμη... ;)

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Γιατί στο γαλαξία πρέπει να βάλεις το φάκελο στην "εσωτερική" μνήμη... ;)

 

Όχι απαραίτητα, εγώ τον έχω στην εξωτερική. Αλλά πρέπει να πειράξεις κάτι ως root, δε γίνεται αλλιώς.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Γιατί στο γαλαξία πρέπει να βάλεις το φάκελο στην "εσωτερική" μνήμη... ;)

 

ευχαριστω παρα πολυ,αυτο ηταν,κ 2 ακομα ερωτησεις,επειδη φευγω εκτατος σημερα ξημερωματα,καπου εδω ειχε αναφερθει για πληκτρολογιο της htc,κ ρυθμισεις apn για wind...μπορεις να με βοηθησεις θα ημουν υποχρεως...

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ,αυτο ηταν,κ 2 ακομα ερωτησεις,επειδη φευγω εκτατος σημερα ξημερωματα,καπου εδω ειχε αναφερθει για πληκτρολογιο της htc,κ ρυθμισεις apn για wind...μπορεις να με βοηθησεις θα ημουν υποχρεως...

 

http://magic-tips.blogspot.com/2010/03/internet-mms.html

 

http://www.hallerud.se/htc_ime_jonasl_hires_27.zip

- Alex
Link to comment
Share on other sites

 

Παιδιά έχω διαβάσει τα υπέρ και τα κατά των δυο ποιο δυνατών κινητών αυτή τη στιγμή στη αγορά I phone 4 v galaxy s και δεν έχω καταλήξει ακόμα μιας και οι δυο προτάσεις έχουν εκτός από το υψηλό κόστος κτήσης και κάποια επιμέρους πλεονεκτήματα η μια έναντι της άλλης,

Έχουν όμως και οι δυο ένα κοινό χαρακτηριστικό ,οι οθόνες τους είναι touch screen και για κάποιον όπως εγώ που χρόνια χρησιμοποιώ κινητό με πενάκι αυτό είναι πρόβλημα.

Και εξηγούμε, σε εφαρμογές που χρειάζεται ακρίβεια στο χειρισμό ή ταχύτητα στη πληκτρολόγηση, ειδικά αν έχεις χοντρά δάχτυλα, είναι ένα θέμα, που παρά την οποία εξοικιωση παραμένει μια δυσκολία στη χρήση.

Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε εντυπώσεις και ιδέες , ειδικά αν κάποιος είχε κινητό π.χ, Ρ1i ,P990 η κάποιο άλλο με χρήση πένας,

Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο και σας ευχαριστώ προκαταβολικά.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω διαβάσει τα υπέρ και τα κατά των δυο ποιο δυνατών κινητών αυτή τη στιγμή στη αγορά I phone 4 v galaxy s και δεν έχω καταλήξει ακόμα μιας και οι δυο προτάσεις έχουν εκτός από το υψηλό κόστος κτήσης και κάποια επιμέρους πλεονεκτήματα η μια έναντι της άλλης,

Έχουν όμως και οι δυο ένα κοινό χαρακτηριστικό ,οι οθόνες τους είναι touch screen και για κάποιον όπως εγώ που χρόνια χρησιμοποιώ κινητό με πενάκι αυτό είναι πρόβλημα.

Και εξηγούμε, σε εφαρμογές που χρειάζεται ακρίβεια στο χειρισμό ή ταχύτητα στη πληκτρολόγηση, ειδικά αν έχεις χοντρά δάχτυλα, είναι ένα θέμα, που παρά την οποία εξοικιωση παραμένει μια δυσκολία στη χρήση.

Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε εντυπώσεις και ιδέες , ειδικά αν κάποιος είχε κινητό π.χ, Ρ1i ,P990 η κάποιο άλλο με χρήση πένας,

Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο και σας ευχαριστώ προκαταβολικά.:confused:

 

Για το Galaxy S που μπορώ να μιλήσω κι εγώ φοβόμουν λίγο το θέμα της αφής (κυρίως επειδή στέλνω πολλά mail από το κινητό και κάνω επεξεργασία κειμένου). Αλλά, η εξοικίωση, κράτησε μία μέρα. Ειδικά με το swype, παρά το ότι δεν το πιστεύεις αν δεν το δουλέψεις, γράφεις τρομερά γρήγορα και με απόλυτη ακρίβεια. Τώρα θυμάμαι την προηγούμενη κατάστασή μου (είχα ένα pdaτης HP γι' αυτές τις δουλειές με πενάκι) με το τσούκου τσούκου το πενάκι και γελάω. Α, και μην ξεχάσω ότι ακόμη και μεγάλα ή χοντρά δάχτυλα δεν έχουν πρόβλημα ειδικά σε λειτουργία landscape.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω διαβάσει τα υπέρ και τα κατά των δυο ποιο δυνατών κινητών αυτή τη στιγμή στη αγορά I phone 4 v galaxy s και δεν έχω καταλήξει ακόμα μιας και οι δυο προτάσεις έχουν εκτός από το υψηλό κόστος κτήσης και κάποια επιμέρους πλεονεκτήματα η μια έναντι της άλλης,

Έχουν όμως και οι δυο ένα κοινό χαρακτηριστικό ,οι οθόνες τους είναι touch screen και για κάποιον όπως εγώ που χρόνια χρησιμοποιώ κινητό με πενάκι αυτό είναι πρόβλημα.

Και εξηγούμε, σε εφαρμογές που χρειάζεται ακρίβεια στο χειρισμό ή ταχύτητα στη πληκτρολόγηση, ειδικά αν έχεις χοντρά δάχτυλα, είναι ένα θέμα, που παρά την οποία εξοικιωση παραμένει μια δυσκολία στη χρήση.

Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε εντυπώσεις και ιδέες , ειδικά αν κάποιος είχε κινητό π.χ, Ρ1i ,P990 η κάποιο άλλο με χρήση πένας,

Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο και σας ευχαριστώ προκαταβολικά.:confused:

 

Είναι απλό θα πρέπει να δεις το Swype, το οποίο δεν χρειάζεται ακρίβεια για να δουλέψεις. Όλα τ άλλα προγράμματα τ' ανοίγεις χωρίς πρόβλημα.

 

Οπότε σε αυτό τον τομέα υπερτερεί το Galaxy S. Επίσης είναι πιο responsive και ποιό ποιοτικό το touch screen του. Επιπλέον έχει super amoled που είναι πολύ πιο καλή. Επίσης σαν software που θα πάρει το 2,2 σε λίγες μέρες.. Δεν συγκρίνεται απλά.

 

π.χ. το παίρνεις και το πετάς στην θάλασσα. Πας σ' ένα κατάστημα παίρνεις ένα κινητό και κατευθείαν έχεις τα πάντα όπως και πριν Ρυθμίσεις, επαφές, μηνύματα κ.τ.λ.

 

Στα αρνητικά σε σχέση με το iPhone δεν έχει flash στην κάμερα, έχει πλαστικό στο κάλυμα.

Link to comment
Share on other sites

 

εκανα εγκατασταση το πληκτρολογιο,εκανα τις ρυθμισεις,πως εμφανιζετε οταν παω να γραψω μυνημα...?:(

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

εκανα εγκατασταση το πληκτρολογιο,εκανα τις ρυθμισεις,πως εμφανιζετε οταν παω να γραψω μυνημα...?:(

 

Όπως και το Swype, πατάς παρατεταμένα εκεί που θες να γράψεις, και αλλάζεις τη μέθοδο εισαγωγής.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όπως και το Swype, πατάς παρατεταμένα εκεί που θες να γράψεις, και αλλάζεις τη μέθοδο εισαγωγής.

 

ευχαριστω παρα πολυ κ τους 2,απλως στο desire,γινοντουσαν πιο ευκολα....;)

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω διαβάσει τα υπέρ και τα κατά των δυο ποιο δυνατών κινητών αυτή τη στιγμή στη αγορά I phone 4 v galaxy s και δεν έχω καταλήξει ακόμα μιας και οι δυο προτάσεις έχουν εκτός από το υψηλό κόστος κτήσης και κάποια επιμέρους πλεονεκτήματα η μια έναντι της άλλης,

Έχουν όμως και οι δυο ένα κοινό χαρακτηριστικό ,οι οθόνες τους είναι touch screen και για κάποιον όπως εγώ που χρόνια χρησιμοποιώ κινητό με πενάκι αυτό είναι πρόβλημα.

Και εξηγούμε, σε εφαρμογές που χρειάζεται ακρίβεια στο χειρισμό ή ταχύτητα στη πληκτρολόγηση, ειδικά αν έχεις χοντρά δάχτυλα, είναι ένα θέμα, που παρά την οποία εξοικιωση παραμένει μια δυσκολία στη χρήση.

Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε εντυπώσεις και ιδέες , ειδικά αν κάποιος είχε κινητό π.χ, Ρ1i ,P990 η κάποιο άλλο με χρήση πένας,

Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο και σας ευχαριστώ προκαταβολικά.:confused:

Oποια συσκευη και να παρεις δεν εχει καμια σχεση με αυτα που εχεις δει με τα πενακια...

Και εγω που ειχα παλια συσκευες με πενακια με ειχαν κουρασει τωρα ομως ειμαι μια χαρα...

Είναι απλό θα πρέπει να δεις το Swype, το οποίο δεν χρειάζεται ακρίβεια για να δουλέψεις. Όλα τ άλλα προγράμματα τ' ανοίγεις χωρίς πρόβλημα.

 

Οπότε σε αυτό τον τομέα υπερτερεί το Galaxy S. Επίσης είναι πιο responsive και ποιό ποιοτικό το touch screen του. Επιπλέον έχει super amoled που είναι πολύ πιο καλή. Επίσης σαν software που θα πάρει το 2,2 σε λίγες μέρες.. Δεν συγκρίνεται απλά.

 

π.χ. το παίρνεις και το πετάς στην θάλασσα. Πας σ' ένα κατάστημα παίρνεις ένα κινητό και κατευθείαν έχεις τα πάντα όπως και πριν Ρυθμίσεις, επαφές, μηνύματα κ.τ.λ.

 

Στα αρνητικά σε σχέση με το iPhone δεν έχει flash στην κάμερα, έχει πλαστικό στο κάλυμα.

 

Του χαριζαν τον γαιδαρο και τον κοιταγε στα δοντια:D Ρε παιδια ας σοβαρευτουμε λιγο που βλεπετε το - στο φλας :lol::lol::lol: Το μονο που δεν πρεπει να σας ενδιαφερει σε αυτες τις συσκευς ειναι το φλας και η καμερα. Πιστευω οτι αν θες να τραβηξεις μια καλη φωτο χρειαζεσε φωτογραφικη και οχι τον γαλαξια i-phone και το καθε τι.... Αυτα ειναι βλακειες για να λεει ο ενας στον αλλον οτι εχει καλυτερη συσκευη επειδη εχει φλας και τετοιες σαχλαμαρες

Edited by morgan21
iphone 6 Sony Vaio duo 13 ipod nano 6th
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...