Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκεφτομαι να περασω την 22/Jul r3 (JG5) - MoDaCo Custom ROM for Samsung Galaxy S with Online Kitchen

 

Θα ηθελα την βοηθεια σας σε 2-3 σημεια που δεν καταλαβαινω.

Οποιος εχει λιγο χρονο και υπομονη ας βοηθησει. Απο την μερια μου αν τα καταφερω θα ποσταρω μετα ενα οδηγο βημα βημα με screen shots για να βοηθησουμε και τους υπολοιπους.

Δεν εχω εμπειρια android αλλα φλασαρω τις συκευες μου εδω και δυο χρονια απο την πρωτη μερα που τις αγοραζω. Απλα χρειαζομαι να κατανοησω καποια πραγματα για να ξερω τι κανω.

 

Γραφει λοιπον ο Paul στις οδηγιες του:

 

.......JG5 is available on MediaFire Pro or ROMraid

/ CoBlitz - MD5: be63b89ec65199a3925b29d8213c39c6

 

Αυτος ο κωδικος MD5: be63b89ec65199a3925b29d8213c39c6 τι ειναι;

 

Και συνεχιζει:

To install this ROM:

Ensure you have the JG5 ROM installed (linked above)

Download the zip file of your choice from the links below (or the online kitchen) and copy to your SD card named 'update.zip'

 

Προφανως εννοει να το κανουμε copy στην καρτα μας (SD card) και οχι στη εσωτερικη μνημη των 8 giga ?

 

Restart your device in recovery mode by running 'adb reboot recovery'(download adb if you do not have it already, use adb-windows, adb-mac or adb-linux as appropriate)

Αυτο το κανουμε λογικα απο την συσκευη με το γνωστο «Press volume down + home key + power on»? και μετα συνδεουμε για να περασουμε τις εντολες μεσω cmd?

 

Select the option to apply an update zip, and select the zip file you copied to your memory card

Πως γινεται αυτο?

 

 

Note that as r2 is a deodex build, the first boot will take a little while.

 

Υπαρχει παροιμοια ερωτηση σε προηγουμενο ποστ στην σελιδα 97 αλλα κακως η απαντηση δινεται με προσωπικο μηνυμα, ενω ενδιαφερει ολο το φορουμ.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3244404#post3244404

 

Μπορει καποιος να περιγραψει το συγκεκριμενο κομματι βημα βημα και να γραψει τις εντολες που πρεπει να πληκτρολογησουμε στο cmd?

 

Ευχαριστω.

 

 

Ο τρόπος που περνάς τροποποιημένες ρομ χωρίς να μπλέξεις με adb όπως τουλάχιστον έχω κάνει εγώ σε 2 ρομ που πέρασα (όχι από modaco, αλλά από ΧDA) είναι ο εξής.

 

Κατ αρχήν είναι απαραίτητο να φλασάρεις την original G5 που είναι η βάση της τροποιημένης ρομ οπως αναφέρεται στη συγκεκριμένη που θες να βάλεις.

 

Και μετά

1. Κατεβάζεις το update.zip και το βάζεις χύμα στην εσωτετρική μνήμη των 8g (εδώ όταν αναφέρουν sd εννούν την εσωτερική και όχι αυτή που νομίζουμε εμείς την microsd που λέγεται external sd) με το KIES.

 

2. Μπαίνεις σε recovery mode (Volume up + power on + home key), πλoηγήσου με το πλήκτρο volume και επέλεξε με το πλήκτρο home το apply sdcard:update.zip

 

Αυτό ήταν απλά και γρήγορα χωρίς adb που δεν μου έχει χρειαστεί μέχρι τώρα.

 

Θα σου έλεγα μην βάλεις αμέσως τροποποιηένες ρομ, φλάσαρε το κινητο με μια πιο καινουρια ρομ (εγώ έχω την Μ2) και δες την πρώτα. Αυτές που είχα βάλει εγώ δεν τις κράτησα πάνω από 2 μέρες, δεν είδα και κάποια αισθητή διαφορά.

 

Αν δεν σου αρέσει η τροποποιημένη ρομ και θες να επιστρέψεις δεν κάνεις hard reset αλλά ξαναφλασάρεις μέσω odin μια άλλη αυθεντική ρομ.

 

Επίσης αν θες να κάνεις root τη συσκευή πρόσεξε το update.zip να έχει μέγεθος 1.2 mb γιατί κυκλοφορούν 2 εκδόσεις

 

Αποκλείεται να συναντήσεις δυσκολίες κατά τη διαδικασία είναι πολύ απλά τα πράγματα

 

Καλή επιτυχία

 

.........Αυτός ο μακροσυρτος κωδικός δεν ξέρω τι είναι................

Edited by argam
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτός ο μακροσυρτος κωδικός md5 χρησιμοποιηται ως εξής. Το αρχείο που κατεβαζεις από το ιντερνετ μπορεί να χαλασμένο ή να μην κατέβηκε σωστά. Με προγραμματακια τύπου md5 checker ελεγχεις το αρχείο που κατεβασες. Αν ο κωδικός που σου βγάζει είναι ίδιος με αυτόν που γράφει το αρχείο σημαίνει ότι όλα οκ. Αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος.
Link to comment
Share on other sites

Πας στις ρυθμίσεις τηλεφώνου και ψάξε εκεί αναφορικά με το λογισμικό. Αλήθεια ξέρετε ποσά frames per second έχει η κάμερα; Τώρα είδα διαφήμιση που έλεγε στο Γερμανό 99€ αλλά δεν είδα πιο προγραμμα. Αν ξέρει κάποιος ας πει.

 

Τι γίνεται τελικά με αυτή την διαφήμιση??? Δεν την έχω δει, αλλά από χτες μπήκα τρεις φορές στο site του γερμανού και δεν έχει αλλάξει τίποτα. Λέει ότι κοστίζει 599,90 ευρώ (το 0,90 μας μάρανε:wacko:) και δίνει δώρο τους χάρτες αξίας 99ευρώ!

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Ναι το φτηνότερο πακέτο είναι το απεριόριστο με internet 35 και σκάς και επιπλέον 476,90 ευρώ.Σύνολο δηλαδή 35Χ12=420 (Πρόγραμμα για 1 χρόνο υποχρεωτικά)+476,90=896,90 ευρώ...

Εαν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με....

Προφανώς μας περνάνε για αμερικανάκια.Μόνο όποιος έχει επιδότηση τον συμφέρει να το πάρει.Για όλους τους υπόλοιπους συμφέρει αγορά από εξωτερικό σαν συσκευή.

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Εχεις επιλέξει το enable plugins απο τα settings του browser?

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Εκεί στις ρυθμίσεις του browser έχει και μία επιλογή που λέει "Διαγραφή μνήμης cache" .... αυτή η επιλογή τι ακριβώς κάνει; Θέλω να πω καθαρίζει τα cache η σβύνει και τίποτα άλλο ;

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που περνάς τροποποιημένες ρομ χωρίς να μπλέξεις με adb όπως τουλάχιστον έχω κάνει εγώ σε 2 ρομ που πέρασα (όχι από modaco, αλλά από ΧDA) είναι ο εξής.

.

 

σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Θα γράφω κάτω από τις οδηγίες σου για να είναι πιο εύκολο να διαβαστεί.

Κατ αρχήν είναι απαραίτητο να φλασάρεις την original G5 που είναι η βάση της τροποιημένης ρομ οπως αναφέρεται στη συγκεκριμένη που θες να βάλεις.

Ναι το γνωρίζω αυτό έχω κατεβάσει την official rom που με ενδιαφέρει και θα την περάσω με το Odin

 

Και μετά

1. Κατεβάζεις το update.zip και το βάζεις χύμα στην εσωτετρική μνήμη των 8g (εδώ όταν αναφέρουν sd εννούν την εσωτερική και όχι αυτή που νομίζουμε εμείς την microsd που λέγεται external sd) με το KIES.

σημαντική διευκρίνιση

 

2. Μπαίνεις σε recovery mode (Volume up + power on + home key), πλoηγήσου με το πλήκτρο volume και επέλεξε με το πλήκτρο home το apply sdcard:update.zip

 

Αυτό ήταν απλά και γρήγορα χωρίς adb που δεν μου έχει χρειαστεί μέχρι τώρα.

 

Θα σου έλεγα μην βάλεις αμέσως τροποποιηένες ρομ, φλάσαρε το κινητο με μια πιο καινουρια ρομ (εγώ έχω την Μ2) και δες την πρώτα. Αυτές που είχα βάλει εγώ δεν τις κράτησα πάνω από 2 μέρες, δεν είδα και κάποια αισθητή διαφορά.

Υπαρχει στο xda μια ρομ που βασίζεται πάνω σ αυτή του modaco και φλασαρεται με τον τροπο που λες.

Θα διαβάσω σχετικά μ αυτήν να δω κατα πόσο είναι καλή και θ αποφασίσω.

Ο λόγος που θέλω να περάσω κάποια custom rom είναι κυρίως γιατί περιέχουν το fix για την διόρθωση του γνωστου lug.

 

 

Αν δεν σου αρέσει η τροποποιημένη ρομ και θες να επιστρέψεις δεν κάνεις hard reset αλλά ξαναφλασάρεις μέσω odin μια άλλη αυθεντική ρομ.

 

Επίσης αν θες να κάνεις root τη συσκευή πρόσεξε το update.zip να έχει μέγεθος 1.2 mb γιατί κυκλοφορούν 2 εκδόσεις

 

Αποκλείεται να συναντήσεις δυσκολίες κατά τη διαδικασία είναι πολύ απλά τα πράγματα

 

Δεν θα φλασαρω αμέσως. Θα κρατησω κανά δυο μέρες την συσκευή όπως είναι για να την τσεκαρω και να δω τις δυνατότητες της ώστε να έχω μετρό σύγκρισης.

Να σε ρωτήσω, λογικά θα την κάνω root αφού πρώτα κάνω update στην official που μ ενδιαφέρει π.χ. στην G5.

Την περνάω με το Odin στην συνέχεια κάνω root με αυτή την μέθοδο " [REF] Howto root your SGS I9000 the easy way (keep all your data) (all firmwares)" από το xda. Σωστά?

Και μετά φλασαρω κανονικά την ρομ που θέλω.

 

Αυτός ο μακροσυρτος κωδικός md5 χρησιμοποιηται ως εξής. Το αρχείο που κατεβαζεις από το ιντερνετ μπορεί να χαλασμένο ή να μην κατέβηκε σωστά. Με προγραμματακια τύπου md5 checker ελεγχεις το αρχείο που κατεβασες. Αν ο κωδικός που σου βγάζει είναι ίδιος με αυτόν που γράφει το αρχείο σημαίνει ότι όλα οκ. Αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Σ ευχαριστώ φίλε μου.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω, λογικά θα την κάνω root αφού πρώτα κάνω update στην official που μ ενδιαφέρει π.χ. στην G5.

Την περνάω με το Odin στην συνέχεια κάνω root με αυτή την μέθοδο " [REF] Howto root your SGS I9000 the easy way (keep all your data) (all firmwares)" από το xda. Σωστά?

Και μετά φλασαρω κανονικά την ρομ που θέλω.[/color]

 

 

 

Ακριβως έτσι, φλασάρεις την G5 (δoκίμασε και την M2) με το odin και μετά root με τον τρόπο που αναφέρεις. Επειδή δεν έχω χρόνο να κοιτάξω το λινκ πρόσεξε το update.zip που σου δίνει να είναι 1.2 ΜΒ.

Χωρίς να είμαι σίγουρος οι custom rom είναι rooted

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που περνάς τροποποιημένες ρομ χωρίς να μπλέξεις με adb όπως τουλάχιστον έχω κάνει εγώ σε 2 ρομ που πέρασα (όχι από modaco, αλλά από ΧDA) είναι ο εξής.

 

Κατ αρχήν είναι απαραίτητο να φλασάρεις την original G5 που είναι η βάση της τροποιημένης ρομ οπως αναφέρεται στη συγκεκριμένη που θες να βάλεις.

 

Και μετά

1. Κατεβάζεις το update.zip και το βάζεις χύμα στην εσωτετρική μνήμη των 8g (εδώ όταν αναφέρουν sd εννούν την εσωτερική και όχι αυτή που νομίζουμε εμείς την microsd που λέγεται external sd) με το KIES.

 

2. Μπαίνεις σε recovery mode (Volume up + power on + home key), πλoηγήσου με το πλήκτρο volume και επέλεξε με το πλήκτρο home το apply sdcard:update.zip

 

Αυτό ήταν απλά και γρήγορα χωρίς adb που δεν μου έχει χρειαστεί μέχρι τώρα.

 

Θα σου έλεγα μην βάλεις αμέσως τροποποιηένες ρομ, φλάσαρε το κινητο με μια πιο καινουρια ρομ (εγώ έχω την Μ2) και δες την πρώτα. Αυτές που είχα βάλει εγώ δεν τις κράτησα πάνω από 2 μέρες, δεν είδα και κάποια αισθητή διαφορά.

 

Αν δεν σου αρέσει η τροποποιημένη ρομ και θες να επιστρέψεις δεν κάνεις hard reset αλλά ξαναφλασάρεις μέσω odin μια άλλη αυθεντική ρομ.

 

Επίσης αν θες να κάνεις root τη συσκευή πρόσεξε το update.zip να έχει μέγεθος 1.2 mb γιατί κυκλοφορούν 2 εκδόσεις

 

Αποκλείεται να συναντήσεις δυσκολίες κατά τη διαδικασία είναι πολύ απλά τα πράγματα

 

Καλή επιτυχία

 

.........Αυτός ο μακροσυρτος κωδικός δεν ξέρω τι είναι................

 

Εγώ έχω ήδη περασμένη την JG5...αν περάσω και αυτή την τροποποιημένη του MoDaCo, τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις μου τις χάνω και φτου από την αρχή;

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ήδη περασμένη την JG5...αν περάσω και αυτή την τροποποιημένη του MoDaCo, τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις μου τις χάνω και φτου από την αρχή;

 

Αν θυμάμαι καλά όχι, αλλά κάνε ένα backup τις εφαρμογές σου με το astro file mnager και ένα backup τις ρυθμίσεις (οχι τις εφαρμογες) με το mybackup pro και η διαδικασία επαναφοράς είναι εύκολη υπόθεση

 

Edit

Για να κατεβάσεις την ρομ απο modaco πρεπει να κάνεις donate απ ότι ξέρω

Edited by argam
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται τελικά με αυτή την διαφήμιση??? Δεν την έχω δει, αλλά από χτες μπήκα τρεις φορές στο site του γερμανού και δεν έχει αλλάξει τίποτα. Λέει ότι κοστίζει 599,90 ευρώ (το 0,90 μας μάρανε:wacko:) και δίνει δώρο τους χάρτες αξίας 99ευρώ!

 

Αυτό που έχω δει εγώ με τα 99 € είναι προσφορά με σύνδεση στο Cosmote Απεριόριστα.

 

Τελικά επιβεβαιώνεται. Το είδα πριν λίγο σε γερμανό σε αφίσα μεγάλη. Galaxzy S 99 ευρώ με πρόγραμμα cosmote απεριόριστα 70 (και πάνω), μέχρι 31/8. Μέχρι τότε νομίζω θα διατίθεται αποκλειστικά μόνο από cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά όχι, αλλά κάνε ένα backup τις εφαρμογές σου με το astro file mnager και ένα backup τις ρυθμίσεις (οχι τις εφαρμογες) με το mybackup pro και η διαδικασία επαναφοράς είναι εύκολη υπόθεση

 

Edit

Για να κατεβάσεις την ρομ απο modaco πρεπει να κάνεις donate απ ότι ξέρω

 

Thanks... τα έχω κάνει backup τα αρχεία μου...ναι τώρα μόλις είδα και το donate...

Μάλλον θα περιμένω το froyo....

 

EDIT

άσχετο...τις εφαρμογές πως στο καλό τις κάνεις backup με το astro file manager... δεν βλέπω τέτοια επιλογή....

Edited by tonysac
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Στο Πλαίσιο προβλέπεται να έρθει?

Να ρωτήσω κι εγώ να μου πείτε τον λόγο που θα το αγοράσει κάποιος από κατάστημα που το πουλάει πάνω από 550 Ευρώ ενώ υπάρχουν μερικά καταστήματα που το φέρνουν στα 500?

 

Απλά θέλω να μάθω γιατί θα το κάνει κάποιος αυτό, εφόσον η εγγύηση είναι η ίδια και το service που θα πρέπει να απευθυνθείς το ίδιο σε κάθε περίπτωση.

 

Ρωτάω...

 

Εγώ πάντως να πω το γιατί δεν το αγόρασα από κάποιο κατάστημα που το είχε φτηνό...Γιατί μπήκα μέσα και είδα μουτρωμένα πρόσωπα που με ρώτησαν πριν τους πω ότι θα το αγοράσω, "μετρητά ή κάρτα?" και μετά ενώ τους είπα λίγο να δω το κουτί με ξαναρώτησαν το ίδιο. Βγάλτε και ένα μικρό χαμόγελο κύριοι έμποροι...δε θα πάθετε τίποτα...

 

Εσείς γιατί θα το αγοράσετε ας πούμε 550 και όχι 500?

Link to comment
Share on other sites

Εκεί στις ρυθμίσεις του browser έχει και μία επιλογή που λέει "Διαγραφή μνήμης cache" .... αυτή η επιλογή τι ακριβώς κάνει; Θέλω να πω καθαρίζει τα cache η σβύνει και τίποτα άλλο ;

 

- Αυτη η επιλογη ειναι σημαντικη. Διαγραφει οτι σαβουρα εχει κατεβει απο την χρηση του ιντερνετ. Εγω καθε φορα που τελειωνω με την περιηγηση στο νετ ,κανω διαγραφη cache - history( το δευτερο οχι πολυ σημαντικο ) .

- Αν κανεις αρκετη χρηση περιηγησης στο νετ ,κοιτωντας σελιδες με πολλες φωτος , κοιτα μετα την εσωτερικη μνημη ( απο τα 2GB ) που σου εχει απομεινει και θα καταλαβεις. Βεβαιως τα 2GB ειναι αρκετα σε σχεση με αλλες συσκευες ,αλλα γιατι να αφηνεις την σαβουρα της περιηγησης να σου τρωει μνημη;

- Υπαρχει πριν την επιλογη διαγραφης της cache και η επιλογη default storage . Νομιζω πως εκει επιλεγεις που θελεις να φορτωνονται τα περιεχομενα των σελιδων που βλεπεις ,οποτε επιλεγεις εξωτερικη μνημη και τελειωνεις , ... αλλα και παλι καποια στιγμη πρεπει και αυτη να την αδειαζεις γιατι δεν υπαρχει λογος να κρατα αχρηστα δεδομενα απο τις περιηγησεις. :)

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Thanks... τα έχω κάνει backup τα αρχεία μου...ναι τώρα μόλις είδα και το donate...

Μάλλον θα περιμένω το froyo....

 

EDIT

άσχετο...τις εφαρμογές πως στο καλό τις κάνεις backup με το astro file manager... δεν βλέπω τέτοια επιλογή....

 

Απλό και μ έχει σώσει φίλε μου

 

Ανοίγεις το αστρο πατας μενού επιλέγεις tools και μετά Application Manager/Backup

Link to comment
Share on other sites

Απλό και μ έχει σώσει φίλε μου

 

Ανοίγεις το αστρο πατας μενού επιλέγεις tools και μετά Application Manager/Backup

 

Ook! Θα το κάνω και εγώ!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

- Αυτη η επιλογη ειναι σημαντικη. Διαγραφει οτι σαβουρα εχει κατεβει απο την χρηση του ιντερνετ. Εγω καθε φορα που τελειωνω με την περιηγηση στο νετ ,κανω διαγραφη cache - history( το δευτερο οχι πολυ σημαντικο ) .

- Αν κανεις αρκετη χρηση περιηγησης στο νετ ,κοιτωντας σελιδες με πολλες φωτος , κοιτα μετα την εσωτερικη μνημη ( απο τα 2GB ) που σου εχει απομεινει και θα καταλαβεις. Βεβαιως τα 2GB ειναι αρκετα σε σχεση με αλλες συσκευες ,αλλα γιατι να αφηνεις την σαβουρα της περιηγησης να σου τρωει μνημη;

- Υπαρχει πριν την επιλογη διαγραφης της cache και η επιλογη default storage . Νομιζω πως εκει επιλεγεις που θελεις να φορτωνονται τα περιεχομενα των σελιδων που βλεπεις ,οποτε επιλεγεις εξωτερικη μνημη και τελειωνεις , ... αλλα και παλι καποια στιγμη πρεπει και αυτη να την αδειαζεις γιατι δεν υπαρχει λογος να κρατα αχρηστα δεδομενα απο τις περιηγησεις. :)

 

Σε ευχαριστώ! Κάτι μου έλεγε ότι αυτη η επιλογή είναι χρήσιμη αλλά δεν γνώριζα το λόγο lol

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

H νέα ρομ στο xda που βασίζεται στην Μ2 χρειάζεται να βάλουμε νέο kernel.

Μετά αν θελουμε να επιστρέψουμε σε κάποια official rom πως γυρνάμε στον kernel που είχαμε?

 

Διάβασα λίγο τα σχετικα με την 1.8 Του SamSet. Κάποιοι έχουν πρόβλημα με τον νέο kernel και γενικά υπάρχει ένα bug το οποίοι δημιουργεί μια καθυστεριση όταν πας να ξεκλειδωσεις την συσκευή από sleep mode.

 

Η διαπίστωση μου είναι ότι για το galaxy υπάρχει περιορισμένη και ελειπης υποστήριξη στο XDA.

Δεν υπάρχουν γνωστοί developers, οι επιλογές για custom rom ελάχιστες και σίγουρα οι οποιεσδήποτε επεμβάσεις κρύβουν κινδύνους γιατί δεν έχουν απλοποιηθει όπως για παράδειγμα στα WM όπου κανείς ένα HSPL και φλασαρεις τρέχοντας ένα αρχείο είτε από κάρτα είτε από το pc.

 

Αντίθετα στο Desire υπάρχουν πολύ δυνατά μέλη από την κοινότητα οι οποίοι έχουν απλοποιησει τα πράγματα και το φλασαρισματα είναι απλή υπόθεση.

Εδώ κατάφεραν πολύ γρήγορα να προσθέσουν στη froyo το HTC Sense.

 

Τι να κάνουμε αυτό είναι το μεγάλο μείον του Galaxy.

 

Ελπίζω η επίσημη αναβάθμιση σε froyo από την samsung να λύσει τα προβλήματα με το lag.

 

Ισχύει ότι όταν πατάς να ανοίξει ο Dialer έχει μια καθυστεριση 6-7 δευτερολέπτων?

Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο το θεωρώ απαράδεκτο.

 

Προερχομαι από μια συσκευή που όλα δουλεύουν ρολόι και μοναδικός λόγος που την παροπλιζω είναι το απαρχαιομενο και βαρετό λειτουργικό των windows.

Αν όμως στην πολυδιαφημισμενη ναυαρχίδα της samsung χρειάζεσαι 6-7 δευτερόλεπτα πριν ανοίξει ο dialer για να μπορέσεις να κανείς μια κλήση, τι να πω είναι απαράδεκτο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

 

Ισχύει ότι όταν πατάς να ανοίξει ο Dialer έχει μια καθυστεριση 6-7 δευτερολέπτων?

Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο το θεωρώ απαράδεκτο.

 

Προερχομαι από μια συσκευή που όλα δουλεύουν ρολόι και μοναδικός λόγος που την παροπλιζω είναι το απαρχαιομενο και βαρετό λειτουργικό των windows.

Αν όμως στην πολυδιαφημισμενη ναυαρχίδα της samsung χρειάζεσαι 6-7 δευτερόλεπτα πριν ανοίξει ο dialer για να μπορέσεις να κανείς μια κλήση, τι να πω είναι απαράδεκτο.

 

To lag που αναφέρεις δεν ισχύει ούτε με τη g5 ούτε με την Μ2, ο dialer και οι επαφες ανοίγουν αστραπίαια, καλού κακού όμως θα εγκαταστήσεις και το advanced task kill να κλείνεις τις εφαρμογές

Από το HD2 προέρχομαι κιεγώ, από το 2005 με WM είμαι και όλες συσκευές της HTC, αν η HTC βγάλει κάτι καλύτερο από το desire τοτε θα ξαναγυρίσω

Edited by argam
Link to comment
Share on other sites

ηρθε η συσκευη απο αμαζον μια μερα νωριτερα ! η καλυτερη εκπληξη για σημερα!!!

εντωμεταξυ μου εκανε εντυπωση γιατι το αφησαν εξω απο το σπιτι χυμα , υπαρχει μεγαγος κινδυυνος κλοπης , ουτε τηλ με πηραν ουτε τιποτα , σιγουρα δεν ηταν ταχυδρομιο ελληνικο γιατι αφηνουν ειδοποιηση

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινετε την αγωνια μου λιγες ωρες πριν το παρω στα χερια μου.

 

Τελικα δεν ξερω τι να πω πρεπει να κυκλοφορουν πολλα νουμερα στα διαφορα φορουμ.

 

Αυτο με τον Dialer το διαβασα σε δυο διαφορετικα. Μαλλον υπαρχουν ατομα παντελως ασχετα που πειραζουν πραγματα χωρις να ξερουν και μετα φαντασιονονται προβληματα. Δεν εξηγειται διαφορετικα.

 

Φιλε argam μια τελευταια ερωτηση.

 

Οταν περναμε καποιο νεοτερο update με ODIN3 εισαγουμε πρωτα το PIT 512

και μετα εκει που γραφει PDA βαζουμε το αρχειο code_xxxm2.tar για παραδειγμα;

Στα υπολοιπα modem, CSC, ενταξη ειναι ξεκαθαρο που εισαγουμε καθε tar.

 

Αλλαζεις το modem (radio οπως το λεγαμε στα WM) η κρατας αυτο που ειχε στην αρχικη ρομ με την οποια το αγορασες;

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινετε την αγωνια μου λιγες ωρες πριν το παρω στα χερια μου.

 

Τελικα δεν ξερω τι να πω πρεπει να κυκλοφορουν πολλα νουμερα στα διαφορα φορουμ.

 

Αυτο με τον Dialer το διαβασα σε δυο διαφορετικα. Μαλλον υπαρχουν ατομα παντελως ασχετα που πειραζουν πραγματα χωρις να ξερουν και μετα φαντασιονονται προβληματα. Δεν εξηγειται διαφορετικα.

 

Φιλε argam μια τελευταια ερωτηση.

 

Οταν περναμε καποιο νεοτερο update με ODIN3 εισαγουμε πρωτα το PIT 512

και μετα εκει που γραφει PDA βαζουμε το αρχειο code_xxxm2.tar για παραδειγμα;

Στα υπολοιπα modem, CSC, ενταξη ειναι ξεκαθαρο που εισαγουμε καθε tar.

 

Αλλαζεις το modem (radio οπως το λεγαμε στα WM) η κρατας αυτο που ειχε στην αρχικη ρομ με την οποια το αγορασες;

 

Ετσι όπως τα λες

PIT :512

PDA: CODE

PHONE: MODEM

CSC: CSC

 

Εγώ όταν αλλάζω firmware τα αλλάζω όλα, πιστεύω πως κάποιος λόγος θα υπάρχει για να τα βάζουν.

 

Αυτό που δεν ξέρω είναι πότε κάνουμε repartition, αν ξέρει κάποιος πιο έμπειρος ας μας απαντήσει.

 

Επίσης κάποιο firmware δεν μου έμπαινε με τίποτα, προσπάθησα καμιά 20ρια φορές χωρίς επιτυχία, έπρεπε τελικά να απενεργοποιήσω το firewall (nod32) -έχε το υπόψη σου αυτό αν κάτι δεν σου παέι καλά-

Edited by argam
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως να πω το γιατί δεν το αγόρασα από κάποιο κατάστημα που το είχε φτηνό...Γιατί μπήκα μέσα και είδα μουτρωμένα πρόσωπα που με ρώτησαν πριν τους πω ότι θα το αγοράσω, "μετρητά ή κάρτα?" και μετά ενώ τους είπα λίγο να δω το κουτί με ξαναρώτησαν το ίδιο. Βγάλτε και ένα μικρό χαμόγελο κύριοι έμποροι...δε θα πάθετε τίποτα...

 

Λοιπόν άκου.Εαν μου έλεγαν εμένα έτσι και μάλιστα 2 φορές για να δω το κινητό θα τους έλεγα : Φυσικά μετρητά.Μπορώ να δω όμως λίγο τη συσκευή;

Θα μου την έδιναν.Θα την περιεργαζόμουν για καμιά ώρα μέχρι να τους αδειάσω την μπαταρία,θα τους έκανα χίλιες δυο ερωτήσεις σχετικές και άσχετες με το κινητό , και στο τέλος αφού θα τους τα είχα κάνει τσουρέκια θα τους έλεγα :

Τελικά δεν είναι και τόσο τρομερό κινητό όσο το παρουσίαζαν.Θαααααααα το σκεφτώ! Και θα έφευγα :lol:

Τέτοια αντιμετώπιση θέλουν...

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως τα λες

PIT :512

PDA: CODE

PHONE: MODEM

CSC: CSC

 

Εγώ όταν αλλάζω firmware τα αλλάζω όλα, πιστεύω πως κάποιος λόγος θα υπάρχει για να τα βάζουν.

 

Αυτό που δεν ξέρω είναι πότε κάνουμε repartition, αν ξέρει κάποιος πιο έμπειρος ας μας απαντήσει.

 

Επίσης κάποιο firmware δεν μου έμπαινε με τίποτα, προσπάθησα καμιά 20ρια φορές χωρίς επιτυχία, έπρεπε τελικά να απενεργοποιήσω το firewall (nod32) -έχε το υπόψη σου αυτό αν κάτι δεν σου παέι καλά-

 

Αργύρη εννοείς το repartition στην κάρτα για να δουλέψει το script του modaco που λύνει το πρόβλημα με το lug?

 

Αν είναι αυτό χρειάζεται μια εφαρμογή για pc. Την ξέρω αλλά είμαι στο γραφείο τώρα.

Είναι εμπορική αλλά έχει και trial. Δεν ξέρω όμως αν η δοκιμαστική έκδοση μπορεί να κάνει partition σε ext που χρειάζεται.

 

Στο Mac μου κάνει partition αλλά δεν ξέρω επίσης αν έχει τέτοιο φορματ η έχει μόνο το fat32.

 

Θα το ψάξω φαίνεται καλή ιδέα να εγκαταστησουμε μόνο το script σε κάποιο καλό update ώστε να έχουμε το fix χωρίς να χρειαστεί να πάμε σε κάποια custom rom.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...