Jump to content

[Επίσημο] HTC Legend


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το τηλέφωνο με τη 2.2 εδώ και δύο ημέρες gami και δέρνει ! :)

Ειδικά το internet browsing , πετάει ! :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 981
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά, εγώ έχω την 2.2 εδώ και πάρα πολύ καιρό.. Στην αρχή, πράγματι πήγαινε σφαίρα.. Δεν είχε κανένα πρόβλημα.. Όμως, έχει μερικές μέρες που χαζοσέρνεται.. και ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνω τον λόγο, διότι δεν του πέρασα καμιά καινούρια εφαρμογή.. Ίσα ίσα, απεγκατέστησα και 2 εφαρμογές.. Φαίνεται σαν πρόβλημα της Ραμ.. Ξέρει κανείς αν μπορούμε από κάπου να δούμε πόση Ραμ καταναλώνει;;

 

Επίσης, παρατήρησα ότι αν τρέξω μια εφαρμογή, π.χ. Ndrive(που θεωρώ ότι είναι ψιλοβαριά διότι φορτώνει μπόλικα) δεν κολλάει καθόλου... Τρέχει τέλεια! Οπότε ίσως να αναιρείται το θέμα της Ραμ και μένει μόνο το θέμα του λογισμικού....

Τσ Πάντα Ξει.....
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ξέρει κανείς αν μπορούμε από κάπου να δούμε πόση Ραμ καταναλώνει;;

 

https://market.android.com/details?id=com.rookiestudio.systemmonitor

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

 

1000 ευχαριστώ athanaso77! Έβαλα την εφαρμογή, και δίχνει ότι όταν είναι χαλαρό το κινητό, χωρίς να τρέχουν εφαρμογές κλπ, η ελεύθερη ραμ, είναι 98ΜΒ... Που καταναλώνονται τα ~300ΜΒ υπόλοιπα;;;; Λέτε να καταναλώνει πολύ το HTC Sence??

Τσ Πάντα Ξει.....
Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα και το πήρα και προσπαθώ να εισάγω τον λογαριασμό hotmail μου αλλά μου λέει οτι υπάρχει πρόβλημα με το Username ή το password. Οι ρυθμίσεις που περνάω είναι αυτές:

Incoming:

Username: blahdeblah@hotmail.com

Password: your password

POP server: pop3.live.com

Port: 995

Security type: SSL (always)

 

Outgoing:

SMTP server: smtp.live.com

Port: 25 / 587

Security type: TLS (always)

Username: blahdeblah@hotmail.com

Password: your password

 

Επίσης έχω το ίδιο πρόβλημα με έναν φίλο πιο πάνω.Παρόλο που του ρυθμίζω να μην φαίνονται οι επαφές της sim όταν επιλέγω τηλέφωνο εμφανίζονται!

 

EDIT:Για το mail το βρήκα.Έφταιγε ότι είχα μεγάλο κωδικό! =)

EDIT2: Τελικά απλά διέγραψα τις επαφές της Sim.

Edited by PetitPr1nce
Link to comment
Share on other sites

Μέση ελεύθερη ΡΑΜ, ~90ΜΒ με μέγιστη τα 110ΜΒ κι ελάχιστη τα 70ΜΒ.... Αντιμετωπίζει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα;;;

 

Έκδοση Android, προφανώς η 2.2 :wacko:

Τσ Πάντα Ξει.....
Link to comment
Share on other sites

Μέση ελεύθερη ΡΑΜ, ~90ΜΒ με μέγιστη τα 110ΜΒ κι ελάχιστη τα 70ΜΒ.... Αντιμετωπίζει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα;;;

 

Έκδοση Android, προφανώς η 2.2 :wacko:

 

Ειναι προβλημα που εχεις 90 μεγιστη και 70 ελαχιστη? ποσο ram εχει γενικα το legend?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι προβλημα που εχεις 90 μεγιστη και 70 ελαχιστη? ποσο ram εχει γενικα το legend?

 

384ΜΒ αδερφέ... το θέμα είναι.. που καταναλώνονται τα ~300ΜΒ;;; Και το άλλο κορυφαίο, αν τρέξεις μια εφαρμογή, π.χ. το NDrive θα τρέξει κανονικά... αλλά όλες οι άλλες εφαρμογές, π.χ. τηλέφωνο, μηνύματα κλπ κολλάνε....

 

Παρατήρησα, ότι όταν το βάζω να φορτίσει πάει σχεδόν μια χαρά... όμως, το ρεύμα που στέλνει η μπαταρία, είναι στα ~650mA ενώ όταν δεν φορτίζει είναι στα ~250mA...

Τσ Πάντα Ξει.....
Link to comment
Share on other sites

384ΜΒ αδερφέ... το θέμα είναι.. που καταναλώνονται τα ~300ΜΒ;;; Και το άλλο κορυφαίο, αν τρέξεις μια εφαρμογή, π.χ. το NDrive θα τρέξει κανονικά... αλλά όλες οι άλλες εφαρμογές, π.χ. τηλέφωνο, μηνύματα κλπ κολλάνε....

 

Παρατήρησα, ότι όταν το βάζω να φορτίσει πάει σχεδόν μια χαρά... όμως, το ρεύμα που στέλνει η μπαταρία, είναι στα ~650mA ενώ όταν δεν φορτίζει είναι στα ~250mA...

 

Αν εχει 384 δεν πρεπει να ειναι λογικο εμενα το ομνια εχει 256 ram και οταν ανοιγει εχει 70 mb ram οριο.Αποθηκευσε τα "συμανικα" αρχεια και κανε ενα hard reset...τωρα αυτο για την μπαταρια δεν ξερω.Παντος φαινεται γρηγορο κινητο για να κολαει με κατι "απλο" οπως λες.

Link to comment
Share on other sites

Μέση ελεύθερη ΡΑΜ, ~90ΜΒ με μέγιστη τα 110ΜΒ κι ελάχιστη τα 70ΜΒ.... Αντιμετωπίζει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα;;;

 

Έκδοση Android, προφανώς η 2.2 :wacko:

Βαλε το DiskUsage για να δεις που καταναλωνεται η ραμ σου. Για να σε πληροφορησω περιπου 55ΜΒ κραταει το System Data

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δν είναι να δω πόσο χώρο πιάνουν στον δίσκο, αλλά πόση ραμ καταναλώνει το καθένα... :wacko:

πιθανότατα, να είναι θέμα των συγκεκριμένων προγραμμάτων του λειτουργικού.. άλλες εφαρμογές, βαρύτερες, δεν κολλάνε...

Τσ Πάντα Ξει.....
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να πω τις εντυπώσεις μου! :)

Το κινητό είναι γρήγορο, η ποιότητα κατασκευής του μου φαίνεται πάρα πολύ καλή και το μαραφέτι είναι ταχύτατο!

 

Χεχ! Θυμάμαι πόσο απίστευτος μου φαινόταν ο 450άρις επεξεργαστής μου πριν από αρκετά χρόνια και τώρα έχω έναν 600άρι στο κινητό μου. Δεν πολύ στέκει η σύγκριση, αλλά και πάλι.:)

 

Τα μόνα παράπονα που έχω είναι δυο:

Σήμερα το πρωί είχα βάλει ξυπνητήρι και την τρίτη φορά που χτύπησε(snooze:p) πήγα να πατήσω να το ξανακαθυστερήσει και το κινητό κόλλησε. Η οθόνη είχε σβήσει, το ξυπνητήρι χτυπούσε και περίμενα μπας και ξεκολλήσει αλλά τίποτα. Όταν πήγα να το σβήσω δεν ανταποκρινόταν και του έβγαλα την μπαταρία για να κλείσει. :(

 

Και το άλλο πρόβλημα έχει να κάνει, με την OLED οθόνη απ'ότι διαβάζω. Όταν ρυθμίζω την φωτεινότητα σε χαμηλά επίπεδα τα γκρι φαίνονται λίγο πιο καφέ. Το μαύρο και τα υπόλοιπα χρώματα είναι νορμάλ. Εκτός από το site της HTC στο οποίο τα γκρι φαίνονται ροζ. Συμβαίνει σε αρκετούς απ'ότι φαίνεται.

Ποια η γνώμη σας για το δεύτερο 'πρόβλημα';

Link to comment
Share on other sites

Eιχα τρια Legend συνολικα. To τριτο και πιο προσφατο το ειχε. Οταν κατεβαζα την φωτεινοτητα κατω απο το 10% περιπου, τα χρωματα και ειδικα το γκρι, επερναν μια βαθεια ροζε αποχρωση. Το ιδιο και καθε φορα που χαμηλωνε η φωτεινοτητα πριν σβησει η οθνη στην αναμονη. Δε νομιζω οτι δημιουργει προβλημα αλλα σου τη σπαει γιατι καταλαβαινεις οτι ειναι καποια δυσλειτουργια/ελατωμμα.

 

Δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα αλλά είναι αυτό που είπες στο τέλος. Το σκέφτομαι να πάω στα Multirama να δω αν μπορώ να το αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μου, το "προβληματικό" απο το Multirama ηταν...οπως και το δεύτερο, το μη-προβληματικο.

http://brodiebeta.com/wp-content/uploads/2010/07/legendmain-200x300.jpg

Κοιτώντας αυτή τη φωτογραφία που βρήκα στο internet και συγκρίνοντας με το δικό μου παρατηρώ πως, ακόμα και σε μέγιστη φωτεινότητα όπου βελτιώνεται η κατάσταση, η κάτω μπάρα δεν είναι πλήρως μαύρη αλλά έχει αυτή τη περίεργη καφέ απόχρωση. Παρόλα αυτά στις ρυθμίσεις πχ το μαύρο background εμφανίζεται τέλεια.

Τα Multirama θα κάνουν άμεση αλλαγή αν το ζητήσω ή θα μπλέξω με σέρβις;

Link to comment
Share on other sites

Θα κανουν αμεση ανταλλαγη, ή ακόμη θα σου επιστρεψουν και τα χρηματα ΑΣΥΖΗΤΗΤΙ, αν εχει αγοραστει μεχρι πριν επτα μερες και εχεις πληρη συσκευασια και αποδειξη...αλλοιως παει στο σερβις. Εγω το επεστρεψα και ειχα και τις δυο επιλογες. Δεν ειχαν αλλη συσκευη και μπορουσα να παρω πισω τα χρηματα. Τελικα, επειδη ειχαν Defy καταμαυρο και τελευταιας παραγωγης, χωρις ενδεχομενο ελαττωματικου ακουστικου, πηρα το Defy. Μαλιστα, παροτι το ειχαν στα 395 ευρω, οταν τους ειπα οτι η Wind το δινει 359, μου το εδωσαν σε αυτην την τιμη, δηλαδη εδωσα επιπλεον 60 ευρω (299+60+359). Ηταν ευγενεστατοι και εξυπηρετικωτατοι στο Multirama του Cosmos στη Θεσσαλονικη...ΣΠΑΝΙΟ πραγμα...ουτε καν μαλωσα! :p:lol:

 

Ωραία, θα πάω αύριο λοιπόν να το αλλάξω. Λογικά δεν θα πιαστούμε στα χέρια! :lol:

Ελπίζω βέβαια το μοντέλο που θα μου αντικαταστήσουν ( αν έχουν ακόμα)να μην έχει το ίδιο πρόβλημα.

Λες να είμαι τυχερός;:p

Link to comment
Share on other sites

Ααααα...πολυ απλο! Το παιρνεις και το δοκιμαζεις ΕΚΤΕΝΩΣ μεσα στο καταστημα! Αν δεις το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ το ξαποστελνεις και αυτο! :rocket: Παντως σκεψου τι θα κανεις στο ΠΟΛΥ σοβαρο ενδεχομενο να μην εχουν αλλη συσκευη να σου δωσουν μιας και τα αποθεματα εχουν σχεδον εξαντληθει! :cry:

 

Θα μπορώ να το ανοίξω εκεί ε;Σωστά εξάλλου είναι ημι φορτισμένα στις συσκευασίες τους τα κινητά.

:( Αυτό σκέφτομαι. Δεν ξέρω.Υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να το κρατήσω. Μου αρέσει ΠΑΡΑ πολύ.

Αλλιώς παίρνω τα χρήματα πίσω και επιστρέφω στην αγκαλιά του Sony Ericsson Yari μου ταπεινωμένος.:p

Link to comment
Share on other sites

Απο Legend σε Yari;;;;;;;;;;; :dash:

 

Παρε την 300άρα σου και πανε να βρεις αλλο Legend καπου αλλου...σε αλλο Multirama...στο (κ@λο)Saturn...καπου....!

Αχαχα! Τόσο καιρό με το Yari ήμουν! :p

Εννοείται πως θα προσπαθήσω να το βρώ και απο αλλού αλλά εδώ στο Ηράκλειο είναι λίγες οι επιλογές!

9 το πρωί πάντως, με το που ανοίγουν, θα είμαι απ'έξω! Ελπίζω να πάνε όλα καλά! :lol:

 

EDIT: Το κινητό μου μόλις έκανε άλλη μια αναβάθμιση. Δεν παρατηρώ κάποια διαφορά, και σε φουλ φωτεινότητα το μαύρο στην κάτω μπάρα δεν είναι όπως στην εικόνα που έκανα ποστ προηγουμένως. Και να άλλαξε κάτι δηλαδή αυτό παραμένει.Το αστείο είναι πως το site της HTC, στο οποίο τα γκρι φαινόντουσαν ροζ, πλέον φαίνονται γκρι αλλά όταν πατάς την οθόνη ροζίζει λίγο.

Αυτό δηλαδή.

 

EDIT 2:Έκανα και ένα reset και το πρόβλημα παραμένει. Τεστάροντας και με αυτό εδώ την οθόνη του κινητού κάποιες αποχρώσεις του γκρί φαίνονται καφέ!

Edited by PetitPr1nce
Link to comment
Share on other sites

αδερφέ νομίζω ότι αυτό που λες σχετικά με το μαύρο και το γκρι δεν είναι πρόβλημα... Για να το τεστάρω στο δικό μου, πήγα τη φωτεινότητα στο ελάχιστο και για να δω κατά πόσο το μαύρο "αλλάζει" πήγα να δω το background στο μενού με τις εφαρμογές.... και εκεί ήταν μαύρο κανονικά.. ούτε γκρί ούτε τπτ.. η κάτω μπάρα, αλλάζει χρώμα γιατί δεν είναι μαύρη.. Όπως είναι λογικό, το μαύρο, θα παραμείνει μαύρο σε όλες τις φωτεινότητες :) Υποθέτω ότι το κινητάκι σου είναι μια χαρά από αυτήν την άποψη..

Στη θέση σου θα με άγχωνε το θέμα του ξυπνητηριού... κατά πόσο είναι θέμα hardware ή software...

Τσ Πάντα Ξει.....
Link to comment
Share on other sites

Θα τρελαθούμε.

 

Ξυπνάω σήμερα έτοιμος να πάω στα Multirama, ξεκλειδώνω το κινητό και παρατηρώ οτι τα γκρί εμφανίζονται σωστά. Κοιτάζω την φωτεινότητα και ήταν κατεβασμένη αρκετά. Μόνο αν την κατεβάσω τέρμα κάτω αλλάζει η απόχρωση.Αλλά και πάλι λίγο. Όχι όπως πριν τουλάχιστον.Ουσιαστικά νομίζω λειτουργεί σωστά τώρα. Ο_Ο

 

Αυτό με το ξυπνητήρι δεν μου το έκανε σήμερα.:p

 

Πριν κάνω το factory reset μου έκανε backup στην κάρτα. Ψάχνοντας με το ASTRO την sd μου βλέπω τα backups των εφαρμογών(θέλω να τις επαναφέρω) αλλά στην επιλογή restore from sd card δεν μου τις δείχνει. Τώρα που το κοιτάω, ούτε στο μάρκετ μου τις δείχνει. Αν τις ξανακατεβάσω και τις εγκαταστήσω δεν θα υπάρχουν εγκατεστημένες (όσες γινόταν τις είχα εγκαταστήσει στην κάρτα πριν το reset)δύο φορές στην κάρτα μου μετά;

Link to comment
Share on other sites

Θα τρελαθούμε.

 

Ξυπνάω σήμερα έτοιμος να πάω στα Multirama, ξεκλειδώνω το κινητό και παρατηρώ οτι τα γκρί εμφανίζονται σωστά. Κοιτάζω την φωτεινότητα και ήταν κατεβασμένη αρκετά. Μόνο αν την κατεβάσω τέρμα κάτω αλλάζει η απόχρωση.Αλλά και πάλι λίγο. Όχι όπως πριν τουλάχιστον.Ουσιαστικά νομίζω λειτουργεί σωστά τώρα. Ο_Ο

 

Αυτό με το ξυπνητήρι δεν μου το έκανε σήμερα.:p

 

Πριν κάνω το factory reset μου έκανε backup στην κάρτα. Ψάχνοντας με το ASTRO την sd μου βλέπω τα backups των εφαρμογών(θέλω να τις επαναφέρω) αλλά στην επιλογή restore from sd card δεν μου τις δείχνει. Τώρα που το κοιτάω, ούτε στο μάρκετ μου τις δείχνει. Αν τις ξανακατεβάσω και τις εγκαταστήσω δεν θα υπάρχουν εγκατεστημένες (όσες γινόταν τις είχα εγκαταστήσει στην κάρτα πριν το reset)δύο φορές στην κάρτα μου μετά;

 

Πράγματι είναι να τρελαίνεσαι...

Δοκίμασε Μενού -> Εφαρμογές -> Διαχείριση Εφαρμογών και μετά πέλεξε "στην κάρτα"

Δες τι σου βγάζει εκεί... αν σου δείχνει κάτι, λογικά θα είναι τα εγκατεστημένα, τα οποία, όμως, θα πρέπει να σου τα εμφανίζει και στο μενού των προγραμμάτων..

Όσα δεν σου τα βγάζει, κάνεις μια απλή διαγραφή του φακέλου και το ξανακατεβάζεις από το μάρκετ...

Τσ Πάντα Ξει.....
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι είναι να τρελαίνεσαι...

Δοκίμασε Μενού -> Εφαρμογές -> Διαχείριση Εφαρμογών και μετά πέλεξε "στην κάρτα"

Δες τι σου βγάζει εκεί... αν σου δείχνει κάτι, λογικά θα είναι τα εγκατεστημένα, τα οποία, όμως, θα πρέπει να σου τα εμφανίζει και στο μενού των προγραμμάτων..

Όσα δεν σου τα βγάζει, κάνεις μια απλή διαγραφή του φακέλου και το ξανακατεβάζεις από το μάρκετ...

 

Τα ξαναεγκατέστησα τα προγράμματα και όλα οκ.

Τώρα όσον αφορά το θέμα της οθόνης, επειδή συνέχεια πιάνω τον εαυτό μου να ελέγχω τις διαβαθμίσεις του γκρί, θα περάσω απο τα Multirama να δω το Legend που θα έχουν εκεί πως φαίνεται και αν είμαι τυχερός και το έχει κάποιος υπάλληλος θα κοιτάξω και το δικό του αν γίνεται.

Επίσης, αν κάνω αλλαγή συσκευής και έχει το ίδιο ή και χειρότερο(θα την ανοίξω εκει);

Θα κάνω και άλλη αλλαγή επί τόπου;:p

Αν μπορούσα να δω μια οθόνη Legend που δουλεύει 100% σωστά θα ήταν όλα πιο εύκολα. :(

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να απενεργοποιηθεί το HTC Sense?

Προσπάθησα από τη διαχείριση εφαρμογών να το κάνω, αλλά τίποτα.

Edited by HOC_MODO
992
Link to comment
Share on other sites

Μόλις επέστρεψα από Multirama. Άλλαξα το κινητό και δεν το άνοιξα εκεί γιατί μου είπαν ότι ούτως ή άλλως δεν θα μπορούσαν να μου κάνουν ξανά αλλαγή(έπρεπε να διαλέξω ή να πάρω τα λεφτά μου πίσω, ή να πάρω την ίδια συσκευή ή άλλη). Δεν μπόρεσα να περιμένω να φορτίσει και το άνοιξα να δω. Ίδιο με το προηγούμενο μου φαίνεται. Ωστόσο κατεβάζω και το τελευταίο Update Και περιμένω να δω μήπως και αλλάξει κάτι.Αυτά απο την ιστορία μου.Ελπίζω να μην σας έπρηξα. :O

 

Υπάρχει περίπτωση να απενεργοποιηθεί το HTC Sense?

Προσπάθησα από τη διαχείριση εφαρμογών να το κάνω, αλλά τίποτα.

 

Νομίζω μόνο αν βάλεις άλλη rom ή αν εγκαταστήσεις κάποιον launcher!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...