Jump to content

[Επίσημο] HTC Legend


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, έχω το Legend εδώ και 2 εβδομάδες.. Ομολογώ ότι είμαι ευχαριστημένος από τη συσκευή.. Το μόνο που δεν μου έχει φανεί καλό, είναι το θεματάκι με τα μηνύματα.. Διάβασα σε παλαιότερο post, ότι ένας τρόπος για να στέλνεις 160, είναι να μην είναι τονισμένα κ κατ'επέκταση να μη χρησιμοποιειται το Τ9... Όμως, η αλήθεια είναι ότι το Τ9, κάνει καλή δουλειά... Πιθανότατα η μοναδική λύση είναι το handcent, αλλά δεν θέλω να φορτώνω extra εφαρμογές εφόσον οι ήδη υπάρχουσες τα πάνε μια χαρά...

Αυτό που μ'έχει κάνει εντύπωση, είναι ότι πολλές φορές δείχνει ότι δεν έχει σήμα.. τις προάλλες, έβγαλε ένα x πάνω από τις γραμμές του σήματος κ έγραφε εκτός δικτύου! Παίρνω τηλ από το σταθερό στο κινητό και μου λέει ότι βρίσκομαι εκτός δικτύου! Στην ίδια θέση που βρίσκεται το κιν, πατάω να πάρει τηλ στο 1314 κ απευθείας, συνδέεται και παίρνει.. όμως... έχασα μία κλήση, ενώ κανονικά δεν θα έπρεπε.. Έχετε καμιά ιδέα του τι μπορεί να συμβαίνει;;

Καλησπέρα και καλωσήρθες στο φόρουμ :)

Τα κινητά αυτά είναι για να βάζεις εφαρμογές! Η αλήθεια είναι κι εγώ έτσι σκεφτόμουν στην αρχή, αλλά πλέον κοιτάω να βάζω ότι κάνει τη ζωή μου πιο εύκολη... Επίσης σκέψου ότι όντως οι ήδη υπάρχουσες εφαρμογές ήταν οκ, δε θα είχες πρόβλημα με τα μηνύματα :p Δε σου λέω να το βάλεις, απλά γενικότερα στο λέω για να μη μείνεις με αυτή τη γενικότερη νοοτροπία (που την είχα κι εγώ στην αρχή), γιατί πλέον χαίρομαι πιο πολύ το κινητό μου!

Μήπως έχεις ενεργοποιημένο το 3g σήμα κι όχι το 2g; Στα περισσότερα σημεία η κάλυψη του 2g είναι καλύτερη και συνεπώς έχεις καλύτερο σήμα ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 981
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλώς σας βρήκα :)

Αδερφέ, πράγματι έκανα αυτό που είπες.. Έβαλα μόνο GSM κ το σηματάκι είναι καμπάνα! Η αρχική ρύθμιση ήταν GSM/WCDMA κ μάλλον ο αλγόριθμος επιλογής δεν είναι ακόμη τόσο καλοστημένος. Όσο για τις εφαρμογές, απ'ότι φαίνεται θα τις εγκαταστήσω :)

Ευχαριστώ πολύ!

Τσ Πάντα Ξει.....
Link to comment
Share on other sites

καλώς σας βρήκα :)

Αδερφέ, πράγματι έκανα αυτό που είπες.. Έβαλα μόνο GSM κ το σηματάκι είναι καμπάνα! Η αρχική ρύθμιση ήταν GSM/WCDMA κ μάλλον ο αλγόριθμος επιλογής δεν είναι ακόμη τόσο καλοστημένος. Όσο για τις εφαρμογές, απ'ότι φαίνεται θα τις εγκαταστήσω :)

Ευχαριστώ πολύ!

Νομιζω ομως οτι αν βαλεις μονο gsm δεν μπορεις να μπεις σε 3g αλλα μονο σε hsdpa οταν θελεις να συνδεθεις στο ιντερνετ. Αρα οταν θα μπαινεις ιντερνετ πρεπει να το αλαζεις αυτο

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ομως οτι αν βαλεις μονο gsm δεν μπορεις να μπεις σε 3g αλλα μονο σε hsdpa οταν θελεις να συνδεθεις στο ιντερνετ. Αρα οταν θα μπαινεις ιντερνετ πρεπει να το αλαζεις αυτο

That's true! Mπορείς να μπείς μόνο μέσω gprs, το οποίο είναι αργό. Σε περίπτωση που χρειάζεσαι ίντερνετ μέσω του δικτύου κινητής τηλεφωνίας, θα πρέπει να αλλάζεις από τις ρυθμίσεις ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά! Λογικά, θα κάνω αυτό που λέτε.. αλλαγή κι εντάξει..

 

 

Ποίο είναι το μέγιστο μέγεθος για mail attachmetns στο legend?

 

Αδερφέ, φαντάζομαι εννοείς ότι θέλεις να ρυθμίσεις κάποιο mail account, οπότε σε αυτό το λινκ http://brightpointuk.co.uk/setting-exchange-email-htc-desire-hd?page=1

θα βρεις τα πάντα.. Λέει από που ορίζεις και τα Size Limits.

Τσ Πάντα Ξει.....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Είμαι και εγώ ένας ευτυχής κάτοχος του HTC Legend από χθες. Έχω κάποιες απορίες..

Το μόνο software για να διαχειριζόμαστε το κινητό απο pc είναι το htcsync?? Μου φαίνεται πολύ ελλιπές... το μόνο που κάνει είναι sync..και αυτό δεν πολυκατάλαβα πώς..για τις επαφές με το outlook... όταν προσπάθησα ήταν απενεργοποιημένη η επιλογή για τα πρόσωπα..

Είχα ενα sony ericsson k810i και χρησιμοποιούσα το Pcsuite..από εκεί μπορούσα να κάνω τα πάντα..υπάρχει κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα για το Legend?????

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το myphone explorer 1.8 for android platform που κάνει σχεδόν τα πάντα...

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο άλλο καλύτερο πρόγραμμα....

Αν το θέμα έχει ξανασυζητηθεί ζητώ συγνώμη...αλλά δεν βρήκα κατι..

Link to comment
Share on other sites

το android gingerbread 2.3 εμεις ποτε θα το παρουμε;

τι επιπλεον δυνατοτητες απο το froyo εχει;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
το android gingerbread 2.3 εμεις ποτε θα το παρουμε;

τι επιπλεον δυνατοτητες απο το froyo εχει;

 

Για επίσημα ρωτάς; Υπάρχουν ήδη πολλές συσκευές στην ουρά της αναμονής. Θα δείξει.

 

Όσον αφορά τις επιπλέον δυνατότητες... http://www.differencebetween.com/difference-between-android-2-2-froyo-and-android-2-3-gingerbread/

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν αντεξα...το αγόρασα και εγω χθες απο το multimara.Τελευταία συσκευή που είχε μεινει στο κατάστημα.Μετα τα symbrian και το 3gs είναι για πολύ ευχάριστη αλλαγή!!!

2 μονό σχόλια: το HTC sync είναι απαράδεκτο...πολυ κατωτερο απο οvi & pc studio και το wifi δυστυχώς δεν έχει μεγάλη εμβέλεια. χάνει γρήγορα το σήμα.

Link to comment
Share on other sites

το android gingerbread 2.3 εμεις ποτε θα το παρουμε;

τι επιπλεον δυνατοτητες απο το froyo εχει;

Είσαι δηλαδή σίγουρος ότι θα πάρει το κινητό επίσημα τη 2.3; Μακάρι αν και δεν το νομίζω... Εδώ για το desire κι έχω τις αμφιβολίες μου. Μιλάμε όμως πάντα για επίσημα. Ανεπίσημα μπορεί και να υπάρχει ήδη...

Τελικά δεν αντεξα...το αγόρασα και εγω χθες απο το multimara.Τελευταία συσκευή που είχε μεινει στο κατάστημα.Μετα τα symbrian και το 3gs είναι για πολύ ευχάριστη αλλαγή!!!

2 μονό σχόλια: το HTC sync είναι απαράδεκτο...πολυ κατωτερο απο οvi & pc studio και το wifi δυστυχώς δεν έχει μεγάλη εμβέλεια. χάνει γρήγορα το σήμα.

Με γειά!

Για το htc sync συμφωνώ (από αυτά που ακούω γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει). Πολλοί χρησιμοποιούν το myphone explorer και λένε καλά λόγια ;) Για το wifi, έχεις την τελευταία έκδοση λογισμικού;

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

ανεπισημη rom πως περναμε;

καποια 2,3 καλη εχετε να προτεινετε;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να δεις εδώ για τις roms που υπάρχουν, καθώς και για οδηγούς για το πως μπαίνουνε! Δεν μπορώ να σου προτείνω κάποια, γιατί δεν έχω το legend. ΠΡΟΣΟΧΗ!

Αν δεν είσαι σίγουρος για το τι κάνεις, μην κάνεις τίποτα γιατί μπορεί να κάνεις ζημια στο κινητό σου. Πρέπει βέβαια να είσαι rooted πρώτα...

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

 

Με γειά!

Για το htc sync συμφωνώ (από αυτά που ακούω γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει). Πολλοί χρησιμοποιούν το myphone explorer και λένε καλά λόγια ;) Για το wifi, έχεις την τελευταία έκδοση λογισμικού;

 

 

Προς το παρον 2.1, γιατι με αυτα που εχω διαβασει στο forum, το legend με την 2.2 εχει προβληματακια...

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον 2.1, γιατι με αυτα που εχω διαβασει στο forum, το legend με την 2.2 εχει προβληματακια...

 

Φίλε Sagonia έχω την 2.2 εδώ και 2 μέρες χωρίς κανένα πρόβλημα ;)

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ μερικές εντυπώσεις ...

1 . Η μπαταρία κρατάει σχεδόν 2,5 μέρες με λογική χρήση ( λίγο ομιλία , λίγο νετ , λίγο παιχνίδι)

2. Πληκτρολόγιο συνηθίζεται και είναι καλό (από το τηλ. γράφω)

3. Ακουστικοτητα υπεροχη

4. Αντοχή σε πτώσεις κορυφαία

5. Όταν μιλάς το μεταλλικό περίβλημα σού γδερνει ελαφρώς το αυτί ...

6. Το κυριώτερο : Ο τηλ. κατάλογος δεν έχει μεγάλη γραμματοσειρα και είναι δύσκολος στην ανάγνωση. Ναι εχω πρεσβυωπεια:D

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

Τόσο καιρό μετά από το service και το 2.2 δουλεύει άψογα. Καμία σχέση με πριν όπου ακόμα και με επαναφορά εργοστασιακών μετά από λίγο σερνόταν (αυτό πριν πεθάνει το touchscreen). Επιβεβαιώνει νομίζω τις υποψίες μου πως το πρόβλημα δεν είναι το froyo αλλά κάτι που πάει στραβά κατά τη διάρκεια της αναβάθμισης. Τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση και ελπίζω τα προβλήματα να μην επανέλθουν γιατί το χρησιμοποιώ ως βασικό κινητό και με βολεύει αφάνταστα.
y4
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό αυτό είναι απίστευτο !!!!! :)

Το πήρα και εγώ από Multirama με 299 ευρώ !

 

Ποιότητα κατασκευής , στιβαρότητα , design , τέλειο !!!!

Η οθόνη άριστη , τα παιχνίδια , τα live wallpapers καταπληκτικά !!! :happy:

 

Το έκανα update σε 2.2 και πετάει παντού , κανένα πρόβλημα πουθενά !

Η υποστήριξη flash στις ιστοσελίδες super , κανένα πρόβλημα και με το wifi !!!

 

Το έχω ξεσκίσει εδώ και 20 ώρες και δεν έχει κάνει ούτε ένα σπαστικό , τίποτα !!!

Legend όνομα και πράγμα το άτιμο !!!!!!! :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να το τσιμπήσω σήμερα τελικά, αλλά η Visa που θα χρησιμοποιούσα για να βάλω δόσεις, (τρείς), είναι debit και έφαγα άκυρο. Το αστείο είναι ότι καθώς η -εξυπηρετικότατη- ταμίας μου εξηγούσε για τις πιστωτικές, κρατούσε το legend στο χέρι και το κουνούσε πέρα δώθε! :p
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παιδιά... , στη λειτουργεία "τηλέφωνο" πως μπορώ να εμφανίζω μόνο

τα τηλέφωνα από τη sim ή μόνο από τη συσκευή ;

 

Κάτι πείραξα (δεν θυμάμαι) και εμφανίζει όλες μου τις επαφές διπλές.

 

Δηλαδή έχω ταυτόχρονα στην οθόνη τα τηλέφωνα και από τη sim και από

τη συσκευή. :(

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παιδιά... , στη λειτουργεία "τηλέφωνο" πως μπορώ να εμφανίζω μόνο

τα τηλέφωνα από τη sim ή μόνο από τη συσκευή ;

 

Κάτι πείραξα (δεν θυμάμαι) και εμφανίζει όλες μου τις επαφές διπλές.

 

Δηλαδή έχω ταυτόχρονα στην οθόνη τα τηλέφωνα και από τη sim και από

τη συσκευή. :(

 

πήγαινε πρόσωπα πάτα menu επέλεξε προβολή και κανε uncheck στο κουτάκι τηλέφωνο ή sim ανάλογα τη δεν θες να βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παιδιά... , στη λειτουργεία "τηλέφωνο" πως μπορώ να εμφανίζω μόνο

τα τηλέφωνα από τη sim ή μόνο από τη συσκευή ;

 

Κάτι πείραξα (δεν θυμάμαι) και εμφανίζει όλες μου τις επαφές διπλές.

 

Δηλαδή έχω ταυτόχρονα στην οθόνη τα τηλέφωνα και από τη sim και από

τη συσκευή. :(

 

Αδερφέ το έχω κάνει έτσι ακριβώς και πλέον είναι Unchecked η Sim, αλλά μόνο όταν πάω στα "Πρόσωπα". Αν πάω στο "Τηλέφωνο" μου τα βγάζει όλα. Δεν ξέρω, ίσως κάτι κάνω λάθος..

Προς αποφυγή αυτού, "κατέστρεψα" μια απ' τις 7 σελιδες, π.χ. αυτή με τους σελιδοδείκτες και πρόσθεσα εκεί μια νέα σελίδα, όπου παρουσιάζονται οι επαφες όλες(πριν το κάνεις αυτό, βάλε όλες τις επαφές σε μια ομάδα). Αν χρειαστείς περαιτέρω βοήθεια, πες μου..

Τσ Πάντα Ξει.....
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει πως περνάμε την froyo 2.2....

 

Μπορεί κανείς να βοηθήσει?

 

Επίσης:Επαφές, προγράμματα και ρυθμίσεις θα χαθούν? Το τηλέφωνο χάνει σε ταχύτητα ?

Στάθης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει πως περνάμε την froyo 2.2....

 

Μπορεί κανείς να βοηθήσει?

 

Επίσης:Επαφές, προγράμματα και ρυθμίσεις θα χαθούν? Το τηλέφωνο χάνει σε ταχύτητα ?

 

εχω την 2.2 εδω και μια εβδομαδα και δουλευει μια χαρα.πας ρυθμισεις-σχετικα με το τηλεφωνο-ενημερωσεις λογισμικου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...