Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

@nickolas84

 

Έτσι όπως γίναμε, πάει το thread, εντελώς off. Ο popolaros κατάλαβε τι ήθελα να πω, άρα αν δεν κατάλαβες ή κατάλαβες λάθος, δε φταίω.

 

Σκέψου μόνο το εξής:

1. Αν το TypeR ζύγιζε 1290 κιλά, θα είχε πολύ χειρότερες επιδόσεις και κατάναλωση;

2. Αν το νέο Civic είχε 200 ίππους, θα ήταν υπερβολικό το 225 λάστιχο;

 

Μη μου απαντήσεις, θέλω αυτά τα ερωτήματα να πλανώνται στον αέρα...

Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά Καλησπέρα,

 

έχω ένα Yaris Ts 1500 και μεχρι τώρα φόραγα Yokohama A539 τα οποία σκέφτομαι να αλλάξω. Έχει κανείς να μου προτείνει κανενα καλό λάστιχο?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Πές μας διάσταση....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

185/55/15 αλλά τώρα σκέφτομαι να βάλω 195/50/15
εχεις δοκιμασει bridgestone potenza re720 σε αυτη τη διασταση?ειναι πολυ καλο λαστιχο και πιστευω το T-Sport θα τα ζεσταινει ανετα.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τι λάστιχα να βάλω στην alfa GT μου? φοράει 205/55/16

είμαι ανάμεσα σε michelin exalto και bridgestone ER300.

 

 

χρηστο εξαλτο 2....... simple the best....... κοστος : λιγο πανω απο 500 ευρο....τα δοκιμασα και εμεινα :blink: :blink: :blink:

Link to comment
Share on other sites

χρηστο εξαλτο 2....... simple the best....... κοστος : λιγο πανω απο 500 ευρο....τα δοκιμασα και εμεινα :blink: :blink: :blink:

 

 

τα εβαλα τελικα τα εξαλτο 2.Στα 540 ευρω.Πολυ καλες οι πρωτες εντυπωσεις.

Link to comment
Share on other sites

τα εβαλα τελικα τα εξαλτο 2.Στα 540 ευρω.Πολυ καλες οι πρωτες εντυπωσεις.

 

 

περιμενουμε και αλλες αντυπωσεις στο μελλον........

Link to comment
Share on other sites

τα εβαλα τελικα τα εξαλτο 2.Στα 540 ευρω.Πολυ καλες οι πρωτες εντυπωσεις.
στην ίδια διάσταση στη 316ci προτίμησα τα pirelli p zero nero, τα έχω μισό χρόνο, είναι άψογα. Και τα P zero και τα exalto 2 τα έβρισκα 520 ευρώ.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΕΧΩ BRIDGESTONE KAI EIMAI POLY EUXARISTHMENOS...STO MONDEO FORAW TA ER 300 205-55-16 KAI STO GORDOBA KAI STO FIESTA POTENZA ER720 185-60-14..NA SAS RWTHSW RE PAIDIA EVALA TA ER720 STHN DIASTASH POU ANAFERW 250 EYRW EINAI POLLA H KALH TIMH?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα (καλημέρα) και από εμένα.

 

Λέω το καλοκαίρι να αλλάξω λάστιχα στη ZX 1.4 που έχω. Το αυτοκίνητο φορούσε μαμά 175/70 R13 Michelin (δεν θυμάμαι ποια ακριβώς, τα άλλαξα στα 6 χρόνια, το καλοκαίρι του 2000) και μετά πήγα στα Bridgestone RE720 σε 185/60 R14 (μαζί με ζάντες αλουμινίου).

 

Περιττό να πω ότι το αυτοκίνητο άλλαξε δραματικά προς το καλύτερο, ειδικά σε θέματα φρεναρίσματος και κρατημάτων, να μη μιλήσουμε για τις αντοχές τους στους ##^#@$δρόμους της Χίου. Αργούν λίγο να ζεσταθούν βέβαια (θέλουν 3-4χλμ), αλλά μετά είναι άψογα. Ακόμα και μετά από 6 χρόνια (τα κλείνουν σε 1 μήνα) και 24000χλμ κρατούν αρκετά καλά, πολύ καλύτερα από τα Michelin που στο ίδιο διάστημα μου επέτρεπαν να κάνω πατινάζ στο στεγνό.

 

Μοναδικό μειονέκτημα: όπως προανέφεραν πολλοί από εδώ, η σκληρότητά τους. Πριν αλλάξω αναρτήσεις (το 2004 αν θυμάμαι καλά - στα 10 χρόνια του αυτοκινήτου) ακόμα και η πιο μικρή ανωμαλία του δρόμου, πέρναγε στην καμπίνα των επιβατών. Αλλαγή των αναρτήσεων σε Bilstein έλυσε αρκετά το πρόβλημα, αλλά πλέον τα Potenza είχαν γίνει πολύ σκληρά.

 

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες για πιθανούς αντικαταστάτες των Potenza RE720 (αν και τρώγωμαι να ξαναβάλω τα ίδια...), δεδομένου ότι:

1. Δεν έχουμε μεγάλες διαδρομές εδώ (max 130-140km).

2. Οι δρόμοι δεν είναι και ό,τι καλύτερο σε θέματα επίστρωσης ασφάλτου (δε μιλάμε για ομοιόμορφο στρώσιμο, αυτό είναι απλά ανύπαρκτο).

3. Η ηλικία μου πλέον δε με παίρνει να κάνω τις κουτουράδες του παρελθόντος :rolleyes: :D αλλά κρατήματα επιβάλλονται, διότι μερικές φορές βγαίνει το "παιδί" από μέσα μου.

4. Το συγκεκριμένο αυτοκίνητο πλέον χρησιμοποιείται για μεταφορά >1 ατόμων (για εμένα έχω ένα νέο smart), οπότε η ανάγκη No3 είναι επιτακτικότερη.

 

Για την κατηγορία αυτή (και τη διάσταση), σε Bridgestone καλύτερα από τα RE720 δεν υπάρχουν (νομίζω). Σε Michelin (δεν καβαλάω πεζοδρόμια) ίσως κάποια Pilot Exalto2 να έκαναν καλύτερη δουλειά από τα RE720 (επειδή ζεσταίνονται πιο γρήγορα και όντας μαλακότερα θα ακούγονται και λιγότερο). Από Continental δεν γνωρίζω κάτι, αλλά βλέποντας αυτά που ήρθαν από τη μαμά smart-Mercedes, πρέπει να είναι αρκετά καλά (αν και ένα κλικ πιο κάτω από RE720/Pilot).

 

Μέγιστο διαθέσιμο ποσό για αυτή τη διάσταση: €320.

 

Θα ήθελα να ακούσω κάποιες γνώμες, με κάποια εξήγηση εάν γίνεται, ώστε να μπορέσω να μάθω περισσότερα και να αποφασίσω για την αλλαγή.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

"Original" αντικαταστάτης των 720 δεν υπάρχει, απ'όσο έχω ακούσει. Original, εννοώ με την έννοια της διατήρησης της ταυτότητας των 720.;)

 

Κύριος λόγος που ένα ελαστικό το αισθανόμαστε σκληρό είναι τα πλαϊνά του. Και το RE720, εκτός της σχετικά σκληρής γόμας, είχε και σκληρά πλαϊνά.

 

Τα Exalto 2 είναι πολύ καλά ελαστικά, με σχετικά μαλακή γόμα και πλαϊνά. Ο προσανατολισμός τους δηλαδή διαφέρει ελαφρώς από των 720, με την έννοια ότι είναι ελαφρώς περισσότερο προσανατολισμένα στην άνεση. Εγώ στα προτείνω σαν λάστιχα. Αν κοιτάς για λάστιχο με σκληρότερο πλαϊνό, μπορείς να δεις τα Yokohama AVS Sport V102. Αυτά φοράω εγώ στο δικό μου. Πολύ καλή πρόσφυση με λίγο σχετικά ζέσταμα, πολύ καλή κατευθυντικότητα. Λίγο παραπάνω προσοχή θέλουν μόνο σε λιμνάζοντες δρόμους( υδρολισθαίνουν). Σε βρεγμένους δρόμους όμως είναι εξίσου πολύ καλά.

 

Υπάρχουν και τα Continental Premium Contact και Sport Contact, για τα οποία όμως δεν έχω άποψη.

 

Επίσης, δεν ξέρω τι δείκτη θέλεις. Θα σου προτείνω H. Δεν ξέρω αν τα παραπάνω ελαστικά όμως βγαίνουν με δείκτη H, οπότε κοίτα και αυτήν την παράμετρο. Να ξέρεις πως V δείκτης => σκληρότερη γόμα => περισσότερο ζέσταμα.:)

Ζήσε τη ζωή σου!!!!

 

Bubby's Community : www.viennas.net/cs

 

Blogs, συζητήσεις, photo galleries και άλλα πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Σε Freelander του 2000 έβαλα τα Michelin Syncrhone 195/60/15 με άζωτο και πηγαίνει μια χαρά. Βέβαια είναι περισσότερο για δρόμο 80-20 από τα 4χ4 που είχα πριν και ήταν 50-50, αλλά το κυκλοφορώ περισσότερο σε άσφαλτο οπότε....

Γιώργος

Galaxy s9+

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια ερωτισουλα.. Για bmw 316 compact (φοραει τα εργοστασιακα 205 50 17 νομιζω) τι λαστιχα να βαλω? Καλη διασταση ειναι αυτη που φοραει? Ποια ειναι τα καλυτερα? Δεν θελω να παει πανω απο 250Ε το ενα..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...