Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

ναι, ενώ στο βρεγμένο... πφφ μακριά :mad:

 

Όντως απαράδεκτα στο βρεγμένο. Εχει ο πατέρας μου... πεταμένα λεφτά...

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημερα,θα ηθελα τη γνωμη σας .Υπαρχουν ελαττωματικα λαστιχα;(οτι μπορει να περιλαμβανει η λεξη ελλατωματικο).To ρωταω γιατι ο αντιπροσωπος που μου εβαλε προσφατα τα TOYO PROXES T1-R(195 /50/15) ηταν απολυτος οτι δεν υπαρχουν ελαττωματικα στο εμποριο καθως αυτα τα εχει ηδη εντοπισει και καταστρεψει η κατασκευαστικη τους εταιρια πριν την προωθηση τους στο εμποριο.

 

:!:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου οσο και να σου φαινεται παραξενο , στο βρεγμενο δεν ειχα κανενα προβλημα........ ισα ισα θα ελεγα , ΕΜΕΙΝΑ εντυπωσιασμενος.....
μήπως τα δοκίμασες αρκετά καινούρια; Γιατί εγώ μιλάω έπειτα από 1 χρόνο και 15.000 χιλιόμετρα από την τοποθέτηση τους. Όταν βρέχει, σε δρόμους που κρατάνε νερά, ακόμα και με 30 χ.α.ω. μπορεί να μην ακούσει σε στρίψιμο του τιμονιού. Στο ίδιο αυτοκίνητο, τα μαμά και καλά χειρότερα firestone με τα διπλά χιλιόμετρα και ηλικία, ήταν απίστευτα ασφαλέστερα...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την απάντηση την φοβόμουν γιατι οτι υπολογισμούς και να εκανα με διάφορες διαστάσεις δεν μου εβγαινε κανονικη περιμετρος για την 16αρα.Το θεμα ομως ειναι οτι εδωσα 1180 ΕΥΡΩΠΟΥΛΑ για να τα βαλω και τωρα να γυρισω στα εργοστασιακα?Μαλλον θα βαλλω αμορτισερ στο καθισμα μου να απορροφα τις ανωμαλιες των δρομων.:))))))
Harry_65
Link to comment
Share on other sites

to primacy ειναι απαραδεκτο στο στεγνο και συν της αλλης δεν υπαρχει conti sport3......

το primacy ειναι λαστιχο ανεσης δεν ειναι για σπορ οδηγηση και για ιδιαιτερες πιεσεις επισης χρειαζεται μαλλον βαρυ αυτοκινητο για να δουλεψει τα εχει φιλος σε Α6 και ειναι οκ.. οσο για το conti sport 3 εκανα λαθος ειναι conti eco contact 3..

http://www.twt.to/default.aspx?I=3&z=3

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πού να δούμε για λάστιχα σε καλές τιμές?

 

Επιπλέον, τι προτείνετε για διαστάσεις 225/45/R17 για ΤΤ? γιατί ζητάνε τρελά λεφτά!!

Όταν κουραστείς να κάθεσαι, σήκω.

Όταν κουραστείς να στέκεσαι, τρέξε.

Όταν κουραστείς να τρέχεις, σταμάτα...... στο κάτω-κάτω, σκάσε και κολύμπα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πού να δούμε για λάστιχα σε καλές τιμές?

 

Επιπλέον, τι προτείνετε για διαστάσεις 225/45/R17 για ΤΤ? γιατί ζητάνε τρελά λεφτά!!

Είχες λεφτά για ΤΤ και δεν έχεις για να του πάρεις λάστιχα?? :blink: :blink: :blink:

η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πού να δούμε για λάστιχα σε καλές τιμές?

 

Επιπλέον, τι προτείνετε για διαστάσεις 225/45/R17 για ΤΤ? γιατί ζητάνε τρελά λεφτά!!

 

Ψάξε για το αντίστοιχης διαμέτρου λάστιχο ύψους 40 (πιο σπορ) ή 50 (πιο άνεση) και θα σου έρθει ΠΟΛΥ πιο φτηνά.

 

Αν η Audi προτείνει συγκεκριμένα λάστιχα λάβε το ως χαρακτηριστικό σοβαρά υπόψιν.

 

Γενικά εγώ έχω καλά λόγια για τα Goodyear Eagle F1 ή Ventura.

Link to comment
Share on other sites

Είχα Pirelli P6000 στο Corsa αλλά είχε ξεσκιστεί το ABS να λειτουργεί!! Το λάστιχο δεν ζεσταινόταν με την καμία!!!! Έβαλα Continental Sport Contact (τα απλά όχι τα ΙΙ) και ηρέμησα... το αμάξι έγινε πιο προβλέψιμο και επιτέλους ξέχασα την ύπαρξη του ABS!
Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

1ον, το ΤΤ δεν είναι δικό μου

2ον, δεν είναι θέμα αν μπορείς εύκολα ή δύσκολα να δώσεις το ζητούμενο ποσό... το θέμα είναι ότι 900 ή 800 ευρώ είναι αντικειμενικά πολλά για λάστιχα. Γνώμη μου είναι οτι αν όλοι προσέχουμε οι τιμές στις οποίες αγοράζουμε να είναι λογικές (αν όχι χαμηλές) και αν καθοδηγούμε ο ένας τον άλλο να αγοράζει φθηνά τότε κατευθύνουμε (όσο είναι δυνατό) την αγορά προς πιο λογικές τιμές.

 

Αυτό σε χαλάει adompros??

 

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές.

Όταν κουραστείς να κάθεσαι, σήκω.

Όταν κουραστείς να στέκεσαι, τρέξε.

Όταν κουραστείς να τρέχεις, σταμάτα...... στο κάτω-κάτω, σκάσε και κολύμπα

Link to comment
Share on other sites

1ον, το ΤΤ δεν είναι δικό μου

2ον, δεν είναι θέμα αν μπορείς εύκολα ή δύσκολα να δώσεις το ζητούμενο ποσό... το θέμα είναι ότι 900 ή 800 ευρώ είναι αντικειμενικά πολλά για λάστιχα. Γνώμη μου είναι οτι αν όλοι προσέχουμε οι τιμές στις οποίες αγοράζουμε να είναι λογικές (αν όχι χαμηλές) και αν καθοδηγούμε ο ένας τον άλλο να αγοράζει φθηνά τότε κατευθύνουμε (όσο είναι δυνατό) την αγορά προς πιο λογικές τιμές.

 

Αυτό σε χαλάει adompros??

 

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές.

Βασικά συμφωνώ απόλυτα μαζί σου... καλό είναι να προσέχουμε όλοι τι αγοράζουμε και πόσο το αγοράζουμε, για να μην οδηγείτε η αγορά σε τρελλές τιμές.

Παρόλο αυτά για το αυτοκίνητο που λες, που είναι υψηλών ταχυτήτων και αποδόσεων, λογικό είναι τα λάστιχα να είναι αντίστοιχα ακριβά. Και εκτός από αυτό οι επιλογές παίζουν πολύ ανάλογα με την ποιότητα του λάστιχου...

Εγώ έβαλα 185/65/R14 Continental με 260 Euro σε OPEL ASTRA '99, ενώ ειχε και άλλα π.χ. κάτι Goodyear με πάνω από 350 ευρώ. Επιλέγεις και παίρνεις ανάλογα με το budget σου...:ninja:

η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πού να δούμε για λάστιχα σε καλές τιμές?

 

Επιπλέον, τι προτείνετε για διαστάσεις 225/45/R17 για ΤΤ? γιατί ζητάνε τρελά λεφτά!!

 

Ενας γνωστος μου εβαλε fulda. Δεν ξερω τυπο και αν αξιζουν, απλα ξερω οτι τα πληρωσε κατω απο 600 ευρω, ενω τα αλλα φευγαν πανω απο 900. Ψαξτο να δεις αν αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Tα ελαστικά με διαστάση ύψους 30, 40, 50, 60 κ.ο.κ. είναι πάντα πολύ πιο φθηνά από τα ελαστικά με ύψος 35, 45, 55, 65 κλπ.

Συνεπώς πάντα βάζετε λάστιχα της άνω διάστασης!

Link to comment
Share on other sites

Tα ελαστικά με διαστάση ύψους 30, 40, 50, 60 κ.ο.κ. είναι πάντα πολύ πιο φθηνά από τα ελαστικά με ύψος 35, 45, 55, 65 κλπ.

Συνεπώς πάντα βάζετε λάστιχα της άνω διάστασης!

Ακριβώς! Stelar, στην εικόνα που παραθέτω μπορείς να δεις ελαστικά με παρόμοιες διαστάσεις των stock σου, αλλά με προφίλ x0 :

 

http://img67.imageshack.us/img67/9553/tires9vg.th.jpg

 

Με το 40άρι προφίλ πας σε μεγαλύτερο φάρδος πέλματος, με το 50άρι σε μικρότερο. Μπορείς να πας εδώ και βάζοντας στο stock tires τα ελαστικά που έχεις τώρα, από κάτω να δοκιμάσεις και άλλες επιλογές που να προσεγγίζουν όσο το δυνατόν περισσότερο τη διάσταση που έχεις τώρα. Αλλά πάντα με προφίλ x0 ( x={3,4,5,6 κτλ. ) για να σου έρθει πολύ πιο οικονομικά.

Ζήσε τη ζωή σου!!!!

 

Bubby's Community : www.viennas.net/cs

 

Blogs, συζητήσεις, photo galleries και άλλα πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που συμφωνείς adompros, κι έχεις δίκιο... από αυτό το σημείο και μετά ο καθένας μπορεί να επιλέξει και να αγοράσει αυτό που του πάει και μπορεί να πληρώσει, αρκεί να έχει επιλογές που να του κάνουν!

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις... είναι πολύ διαφωτιστικές

 

Τα fulda θα τα δω... !

 

nickolas84 και johnnypatras, πολύ σωστή η παρατήρησή σας, όντως είναι φθηνότερα τα λάστιχα με προφίλ 40, 50 σε σχέση με 45 και 55.

Johnny πολύ ενδιαφέρον ο πίνακας που παράθεσες.

Ευχαριστώ πολύ.

Αύριο θα πρέπει να κάνω έναν γύρω στην αγορά!! :shifty:

Όταν κουραστείς να κάθεσαι, σήκω.

Όταν κουραστείς να στέκεσαι, τρέξε.

Όταν κουραστείς να τρέχεις, σταμάτα...... στο κάτω-κάτω, σκάσε και κολύμπα

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι αυτα???

Εδώ άσχετη. Το λέει και το ψευδώνυμό μου. Για τα Nankang ελαστικά. Δεν ξέρω. Λένε οτι είναι θυγατρική της Γιοκοχάμα. Έχω μπλεχτεί λίγο με το θέμα των ελαστικών. Τα πρώτα λάστιχα - μανίσια-ήταν Μισελέν. Μετά έβαλα Κλέμπερ και τώρα μου είπαν οτι ξεράθηκαν και θέλουν αλλαγή. (επι τη ευκαιρία "τι σημαίνει ξερό λάστιχο; - δηλαδή τι κακό μπορείς να πάθεις; - Νιώθω βέβαια οτι το αμαξάκι κάνει λίγο πατινάζ (you know, σχολιασμός Αλέξη Κωστάλα - άξελ, τόλουτ κλπ.). Γενικά, είναι καλό το μαλακό λάστιχο ή το πιο σκληρό; Όλοι μου λένε διάφορα.... κι έχω μπερδευτεί. Ήθελα ν' ακούσω και δικές σας γνώμες... (Yaris εχω 1.0). Ευχαριστώ. (δεν έχω εξοικοιωθεί ακόμα με το site - sorry για την αργοπορία)

Link to comment
Share on other sites

Mετά από κάποια χρόνια το λάστιχο (κυριολεκτικά) ξερένεται και χάνει την πρόσφυσή του με αποτέλεσμα το αυτοκίνητο να σου γλιστράει. Για αυτό καλό είναι κάθε 3 χρόνια να αλλάζουμε λάστιχο (αν δεν έχουν φαγωθεί πιο νωρίς από τη φυσιολογική φθορά) με απόλυτο μάξιμουμ όριο τα 5 χρόνια.

Θα σου πρότεινα να μην πειραματιστείς με άγνωστες μάρκες πάντως...

Πες μας τη διάσταση των ελαστικών σου (είναι 3 νούμερα πάνω στο ελαστικό σου της μορφής 175/60-14)

Link to comment
Share on other sites

Mετά από κάποια χρόνια το λάστιχο (κυριολεκτικά) ξερένεται και χάνει την πρόσφυσή του με αποτέλεσμα το αυτοκίνητο να σου γλιστράει. Για αυτό καλό είναι κάθε 3 χρόνια να αλλάζουμε λάστιχο (αν δεν έχουν φαγωθεί πιο νωρίς από τη φυσιολογική φθορά) με απόλυτο μάξιμουμ όριο τα 5 χρόνια.

Θα σου πρότεινα να μην πειραματιστείς με άγνωστες μάρκες πάντως...

Πες μας τη διάσταση των ελαστικών σου (είναι 3 νούμερα πάνω στο ελαστικό σου της μορφής 175/60-14)

Ευχαριστώ για την απάντηση. Διαστάσεις: 175/70-13. Τα μανίσια του ήταν 155 κάτι (το υπόλοιπο δεν το θυμάμαι). Γενικά, θα ήθελα να νιώθω ασφάλεια όταν μπαίνω σε στροφές (δεν τρέχω πάρα πολύ, αλλά δοκιμάζω το αυτοκίνητο να δω τις αντοχές του και τα κρατήματά του και όσο να 'ναι στη Θεσσαλονίκη, ειδικά στον περιφερειακό, χρειάζεσαι κάτι καλό).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Διαστάσεις: 175/70-13. Τα μανίσια του ήταν 155 κάτι (το υπόλοιπο δεν το θυμάμαι). Γενικά, θα ήθελα να νιώθω ασφάλεια όταν μπαίνω σε στροφές (δεν τρέχω πάρα πολύ, αλλά δοκιμάζω το αυτοκίνητο να δω τις αντοχές του και τα κρατήματά του και όσο να 'ναι στη Θεσσαλονίκη, ειδικά στον περιφερειακό, χρειάζεσαι κάτι καλό).

Επίσης το λάστιχο ξεράθηκε μέσα σε 1,5 χρόνο. Έκανε 40,000 χλμ και τα έφτυσε. Πιστεύω οτι είναι φυσιολογικό. Εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...