Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καθε φορα που στελνω sms το μηνυμα ενω το γραφω με μικρους χαρακτηρες στελνεται με κεφαλαια... Ξερει κανεις πως να το διορθωσω αυτο? Μηπως φταει το handcent?

 

Μπες στις ρυθμίσεις της μαμίσιας εφαρμογής και απενεργοποίησε κάτι που λέει για εθνικούς χαρακτήρες... Λίγες σελίδες πιο πίσω ο Manos-7 ρωτούσε πως γίνεται αυτό.:)

 

μηνυματα > ρυθμισεις >εξοικον.κοστους

 

Ευχαριστω για την βοηθεια ομως δεν εβγαλα ακρη. Αρχικα δεν μου εχει επιλογη στις ρυθμισεις εξοικον.κοστους, ουτε βρηκα πουθενα τπτ για εθνικούς χαρακτήρες. Να σημειωσω οτι η συσκευη ειναι 2.1 μεσω nordic. Δεν ξερω αν φταιει αυτο ομως. help!

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε εμένα πάντως με απενεργοποιημένη την κίνηση δεδομένων μου έρχεται κανονικά το mms....

 

κι εμενα μια χαρα ερχονται.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την βοηθεια ομως δεν εβγαλα ακρη. Αρχικα δεν μου εχει επιλογη στις ρυθμισεις εξοικον.κοστους, ουτε βρηκα πουθενα τπτ για εθνικούς χαρακτήρες. Να σημειωσω οτι η συσκευη ειναι 2.1 μεσω nordic. Δεν ξερω αν φταιει αυτο ομως. help!

 

Αυτό φταίει, πρέπει να πάρεις την ελληνική 2.1. :)

Link to comment
Share on other sites

πριν από λίγο μού έβγαλε μια ειδοποίηση το κινητό ότι υπάρχει νέο λογισμικό της sony ericsson και το κατέβασα απευθείας στο κινητό και το έκανε εγκατάσταση-αναβάθμιση! το θέμα είναι ότι δεν θυμάμαι τα ακριβή στοιχεία του προηγουμένου λογισμικού για να δω τι έγινε.. έχω το x10 mini με 2,1 αγορά από το πλαίσιο (με 1,6 όπου το αναβάθμισα από το σπίτι) χωρίς ρουτ..
Link to comment
Share on other sites

καλημερα !! πρωινος πρωινος καθως εχω μπουγατσατζιδικο.:lol::lol:

λοιπον, εκανα χθες root την συσκευη μου με το super one click των xda..:cool:

ολα μια χαρα εκτος απο κατι που εσβησα μαζι με τα αχρηστα προγραμματα της se, και τωρα δεν δουλευει η καμερα. ανοιγει αλλα μολις τραβηξεις φωτο κλεινει το προγραμμα.:worry: οποιος εχει καμια ιδεα του τι εσβησα και το κανει αυτο, ας μου απαντησει. ευχαριστω:lol:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα !! πρωινος πρωινος καθως εχω μπουγατσατζιδικο.:lol::lol:

λοιπον, εκανα χθες root την συσκευη μου με το super one click των xda..:cool:

ολα μια χαρα εκτος απο κατι που εσβησα μαζι με τα αχρηστα προγραμματα της se, και τωρα δεν δουλευει η καμερα. ανοιγει αλλα μολις τραβηξεις φωτο κλεινει το προγραμμα.:worry: οποιος εχει καμια ιδεα του τι εσβησα και το κανει αυτο, ας μου απαντησει. ευχαριστω:lol:

 

SemcCamera.apk; Το έχεις αυτό; Δοκίμασε να περάσεις το και Vignette πάντως, στην full έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

το εχω..... κατι αλλο λειπει. σε λιγο θα ξεκινισω την διαδικασια app2sd. μπορω να το διορθωσω αργοτερα??

 

το εχω αυτο... κατι αλλο λειπει... σε λιγο θα ξεκινησω την διαδικασια για το app2sd. πρεπει να φτιαξω προτα την καμερα η διορθωνεται και μετα????

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Όχι, αν απλώς έχεις σβήσει κάποιο αρχείο από το system/app (που δεν μου έρχεται τώρα, αν το δει ο Dark Dog μάλλον θα ξέρει:)), θα διορθώνεται και μετά... Κάνε το app2sd..
Link to comment
Share on other sites

το εχω αυτο... κατι αλλο λειπει... σε λιγο θα ξεκινησω την διαδικασια για το app2sd. πρεπει να φτιαξω προτα την καμερα η διορθωνεται και μετα????

 

Εφόσον η δυσλειτουργία της κάμερας οφείλεται σε αρχείο συστήματος, το app2sd δεν πρόκειται να το επηρρεάσει.

Από την άλλη αυτό με την κάμερα είναι πρόβλημα. Μπορείς να παραθέσεις τα αρχεία που έχεις σβήσει? (ονομαστικά)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εσβησα οτι προτεινες να σβησω απο την λιστα εδω με τα αχρηστα της se. νομιζω ομως οτι επειδη εκανα πολλαπλες επιλογες για μεταφορα απο system/app σε data/app εσβησα και κατι που δεν επρεπε :confused::confused:

 

.....κι η συντομευση album στο τηλεφωνο ενω ανοιγει,:X δειχνει οτι εχει 2 κατεστραμενα αρχεια. δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο με το προβλημα μου στην καμερα...:worry:

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

κατι πατησα κατα λαθος και εξαφανισθηκαν απο την αρχικη οθονη τα εξης εικονιδια

ωρα ημερομηνια και οταν κανεις προς τα αριστερα google - καλως ηλθατε στο Timescape- Υποστ.χρηστη

 

γνωρίζει καποιος πως τα επαναφέρω ?

Link to comment
Share on other sites

κατι πατησα κατα λαθος και εξαφανισθηκαν απο την αρχικη οθονη τα εξης εικονιδια

ωρα ημερομηνια και οταν κανεις προς τα αριστερα google - καλως ηλθατε στο Timescape- Υποστ.χρηστη

 

γνωρίζει καποιος πως τα επαναφέρω ?

 

Πάτα το αριστερό κουμπί --> προσθήκη widget;

 

 

.....κι η συντομευση album στο τηλεφωνο ενω ανοιγει,:X δειχνει οτι εχει 2 κατεστραμενα αρχεια. δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο με το προβλημα μου στην καμερα...:worry:

 

Πρέπει να παίζει, γιατί το album και η κάμερα είναι μέσα στο semccamera.apk αν θυμάμαι καλά... Είσαι σίγουρος ότι δεν πείραξες το παραπάνω αρχείο;:p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,εκανα αναβαθμιση σε 2.1 και root,μου εβγαλε καποια προβληματακια και μετα ξαναπερασα την 2.1 και ξανα root.Παρ'όλα αυτα καποια προβληματα συνεχιζουν οποτε ζητω την βοηθεια σας.

1.Δεν λειτουργει σωστα το Hotmail.Μπορω να στειλω αλλα δεν μπορω να λαβω mails.Γενικα μου φωρτωνει τα εισερχομενα 1 στις 10 φορες οποτε το ζηταω και καμια φορα αντι να τα φορτωσει τα σβηνει ολα.Προσπαθησα να παιρνω τα mails απο hotmail στο gmail λλα ουτε αυτο δουλευει.Εχει παρει μονο 2 τα πρωτα οταν ενεργοποιησα την υπηρεσια.Στο 1.6 δουλευε κανονικα.Φιλος μου ειπε οτι το hotmail εχει θεμα με το pop3.Ξερει κανεις καμια λυση?

2.Αν και το κινητο ειναι rooted δεν δουλευει το reboot windget.

3.Καμια φορα κολαει στις εισερχομενες.Δηλαδη δεν μπορω να απαντησω μερικες φορες και αλλες απανταω αλλα δεν ακουγομαι.

4.Πηρα την μπαταρια που εχει αναφερθει σε προηγουμενο post με χωρητικοτητα 1600.Δεν παρατηρησα διαφορα,ισως και να κραταει λιγο λιγοτερο.

5.Δεν λειτουργει ο οδηγος χρηστη και η υποστηρηξει χρηστη.Μου γραφει οτι τα δεδομενα εχουν διαγραφει.Φανταζομαι οτι εχει να κανει με το root αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν εσβησα κατι σχετικο.

 

Αυτα.Αν καποιος μπορει να βοηθησει..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,εκανα αναβαθμιση σε 2.1 και root,μου εβγαλε καποια προβληματακια και μετα ξαναπερασα την 2.1 και ξανα root.Παρ'όλα αυτα καποια προβληματα συνεχιζουν οποτε ζητω την βοηθεια σας.

1.Δεν λειτουργει σωστα το Hotmail.Μπορω να στειλω αλλα δεν μπορω να λαβω mails.Γενικα μου φωρτωνει τα εισερχομενα 1 στις 10 φορες οποτε το ζηταω και καμια φορα αντι να τα φορτωσει τα σβηνει ολα.Προσπαθησα να παιρνω τα mails απο hotmail στο gmail λλα ουτε αυτο δουλευει.Εχει παρει μονο 2 τα πρωτα οταν ενεργοποιησα την υπηρεσια.Στο 1.6 δουλευε κανονικα.Φιλος μου ειπε οτι το hotmail εχει θεμα με το pop3.Ξερει κανεις καμια λυση?

2.Αν και το κινητο ειναι rooted δεν δουλευει το reboot windget.

3.Καμια φορα κολαει στις εισερχομενες.Δηλαδη δεν μπορω να απαντησω μερικες φορες και αλλες απανταω αλλα δεν ακουγομαι.

4.Πηρα την μπαταρια που εχει αναφερθει σε προηγουμενο post με χωρητικοτητα 1600.Δεν παρατηρησα διαφορα,ισως και να κραταει λιγο λιγοτερο.

5.Δεν λειτουργει ο οδηγος χρηστη και η υποστηρηξει χρηστη.Μου γραφει οτι τα δεδομενα εχουν διαγραφει.Φανταζομαι οτι εχει να κανει με το root αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν εσβησα κατι σχετικο.

 

Αυτα.Αν καποιος μπορει να βοηθησει..

 

1. Δοκίμασε την εναλλακτική του K9 Mail.

 

2. Δεν είναι όλα τα reboot widget συμβατά με την 2.0.2.Α.0.24. Αν εννοείς αυτό, στην 2.0.Α.0.504 λειτουργούσε κανονικά σε x10 mini.

 

5.Αν έχεις διαγράψει τα αρχεία απο την sd δεν λειτουργεί ο οδηγός χρήστη.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για τα πολλαπλα posts. dark δεν κατεβαζει τπτ απο το μαρκετ. ενω δειχνει οτι κατεβζει... αν κανω επισκευη χανετε το app2sd?? και πωσ γινετε επισκευη?? :p:p:p
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, νέος στο android και στο Forum και κάτοχος ενός Χ10mini. Διάβασα όσο άντεξα το τεράστιο νημα σχετικά με το τηλέφωνό μου αλλα δυστυχώς δεν μπορεσα να βγάλω μια καλή απάντηση στο θεμα GPS. Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει σε 3 ερωτησεις:

1. Ποιο gps παίζει στο Χ10μινι χωρίς χρεώσεις δεδομένων με εφάπαξ αγορά

2. Εχει χάρτες Ελλάδας και Νεας Υόρκης?

3. Πώς το αγοράζω

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φταίει, πρέπει να πάρεις την ελληνική 2.1. :)

 

Επειδη εχω πολυ καιρο να ασχοληθω ειναι ευκολο να μ πει καποιος πως μπορω να παρω την ελληνικη 2.1? Επειδη σιγουρα εχει γραφει ηδη καπου εδω μεσα αν ειναι πειτε μου που ειναι να το ψαξω μονος μ ή αν γινεται στειλτε μου pm για να μην γεμιζουμε με περιτα post το θεμα...

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

 

3.Καμια φορα κολαει στις εισερχομενες.Δηλαδη δεν μπορω να απαντησω μερικες φορες και αλλες απανταω αλλα δεν ακουγομαι.

αυτο μου το κανει και μενα! αρκετα συχνα μπορώ να πω και καταντα σπαστικο. ενώ ακούω τον άλλον καμπάνα, ο άλλος δεν με ακουει καθόλου. στο καπάκι με παιρνει τηλέφωνο και με ακουει κανονικα. μου το έκανε και στην 1.6 αλλα το κάνει και ακομα στη 2.1. στην 2.1update1 που πέρασα χθες δεν ξερω αν το κάνει. τι δίκτυο είσαι; εγώ είμαι με what's up cosmote.

Link to comment
Share on other sites

αυτο μου το κανει και μενα! αρκετα συχνα μπορώ να πω και καταντα σπαστικο. ενώ ακούω τον άλλον καμπάνα, ο άλλος δεν με ακουει καθόλου. στο καπάκι με παιρνει τηλέφωνο και με ακουει κανονικα. μου το έκανε και στην 1.6 αλλα το κάνει και ακομα στη 2.1. στην 2.1update1 που πέρασα χθες δεν ξερω αν το κάνει. τι δίκτυο είσαι; εγώ είμαι με what's up cosmote.

 

κατα την κληση εχει στην οθονη κατι επιλογες για ενεργοποιηση κλπ μικροφωνου, μηπως πατατε καταλαθος αυτην την επιλογη?

Link to comment
Share on other sites

4.Πηρα την μπαταρια που εχει αναφερθει σε προηγουμενο post με χωρητικοτητα 1600.Δεν παρατηρησα διαφορα,ισως και να κραταει λιγο λιγοτερο.

+1:(

Μεχρι τωρα η μπαταρια ειναι μια απογοητευση. Βεβαια ειμαι ακομα στις 2 φορτισεις. Λογικα θα παρει κι αλλο αργοτερα αλλα ποσο? Εσυ ποσες φορτισεις-αποφορτισεις το εχεις κανει?

 

 

 

κατα την κληση εχει στην οθονη κατι επιλογες για ενεργοποιηση κλπ μικροφωνου, μηπως πατατε καταλαθος αυτην την επιλογη?

Αυτο το προβλημα το ανεφερα πριν κανα μηνα και εγω. Πατιεται το mute απο το αυτι μου και δεν με ακουει ο αλλος. Τωρα, πλησιαζω "σιγα" το τηλεφωνο στο αυτι ωστε πρωτα να ενεργοποιηθει ο "αισθητηρας προσεγγισης" και μετα να ακουμπησει το τηλεφωνο πανω μου! Στην αρχη ηταν περιεργο αλλα τωρα το κανω μηχανικα...

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, νέος στο android και στο Forum και κάτοχος ενός Χ10mini. Διάβασα όσο άντεξα το τεράστιο νημα σχετικά με το τηλέφωνό μου αλλα δυστυχώς δεν μπορεσα να βγάλω μια καλή απάντηση στο θεμα GPS. Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει σε 3 ερωτησεις:

1. Ποιο gps παίζει στο Χ10μινι χωρίς χρεώσεις δεδομένων με εφάπαξ αγορά

2. Εχει χάρτες Ελλάδας και Νεας Υόρκης?

3. Πώς το αγοράζω

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

καλησπερα και καλωσηρθες!υπαρχουν αρκετα προγραμματα πλοηγησης που δουλευουν χωρις χρηση ιντερνετ.εχω χρησιμοποιησει δυο.το ndrive και το navigon και κατεληξα στο navigon.με βολευει περισσοτερο.μπορω αν θες να σ πω πως και τι..ξεεω οτι σιγουρα μπορεις να βρεις ολους τους χαρτες της ευρωπης.για αμερικη δεν ξερω..

 

κατα την κληση εχει στην οθονη κατι επιλογες για ενεργοποιηση κλπ μικροφωνου, μηπως πατατε καταλαθος αυτην την επιλογη?

 

κλασσικο πλεον!!εχω και μεγαλα αυτια ρε γμτ..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, νέος στο android και στο Forum και κάτοχος ενός Χ10mini. Διάβασα όσο άντεξα το τεράστιο νημα σχετικά με το τηλέφωνό μου αλλα δυστυχώς δεν μπορεσα να βγάλω μια καλή απάντηση στο θεμα GPS. Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει σε 3 ερωτησεις:

1. Ποιο gps παίζει στο Χ10μινι χωρίς χρεώσεις δεδομένων με εφάπαξ αγορά

2. Εχει χάρτες Ελλάδας και Νεας Υόρκης?

3. Πώς το αγοράζω

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Σου έχω λίγο διάβασμα ακόμα: :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=291854

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα! λετε να φταιει αυτο; θα το προσεξω να δω αν ξαναγινει.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το παθαίνω, 3 στις 5 φορές. Και το καλύτερο, το παθαίνω όταν θέλω να πω 2 λέξεις.. πφφφ. :p
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...