Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους.Αγοράζοντας το x10mini εγκατέστησα το copilot live 8(πολυ καλο και αξιοπιστο)σημερα ομως εληξε το πληκτρολογιο με το οποιο συνεργαζεται,ξερει κανεις να μου προτεινει κατι αντιστοιχο?free εννοειτε,ευχαριστω εκ των προτερων και ευχομαι να φανω χρησιμος οπου χρειαστει

καποιο αξιοπιστο free δεν νομιζω να βρεις.. ριξε μια ματια στη δοκιμαστικη εκδοση του ndrive.

Παιδιά μπορώ να κάνω αναβάθμιση στη 2.1 με το Pc Companion???Δεν μου έχει εμφανιστεί στην οθόνη κάποιο μήνυμα για αναβάθμιση... SE mini

αν εισαι με ελληνικό branded κινητό. θα πρεπει να περιμένεις αρκετα.. ειδαλλιως θα πρεπει να το κάνεις root και μετά unbrand και θα μπορέσεις να περάσεις την 2.1... εχε υποψιν σου ομως ότι χάνεις την εγγυηση σου αλλάζοντας firmware.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

κάτι έχει πάθει και μου φορτώνει απελπιστικά αργά τις μικρογραφίες των εικόνων στο άλμπουμ. καμιά ιδέα?

ακόμα όποτε συνδέω το κινητό με usb στο pc και πατάω μεταφορά αρχείων το κινητό μετά από λίγα δευτερόλεπτα κάνει restart και έτσι δεν μπορώ να περάσω αρχεία.

ps. την 2.1 έχω.

Edited by petevam
Link to comment
Share on other sites

Παιδες εσεις με το generic UK αναβαθμισατε σε 2.1? Διαβασα στο blog της SE οτι αναβαθμισαν οσοι ειχαν.
Link to comment
Share on other sites

αν εισαι με ελληνικό branded κινητό. θα πρεπει να περιμένεις αρκετα.. ειδαλλιως θα πρεπει να το κάνεις root και μετά unbrand και θα μπορέσεις να περάσεις την 2.1... εχε υποψιν σου ομως ότι χάνεις την εγγυηση σου αλλάζοντας firmware.

 

Δεν το αγόρασα από κατάστημα Κινητής τηλεφωνίας...Γιατί να κάνω Unbrand???

Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

κάτι έχει πάθει και μου φορτώνει απελπιστικά αργά τις μικρογραφίες των εικόνων στο άλμπουμ. καμιά ιδέα?

ακόμα όποτε συνδέω το κινητό με usb στο pc και πατάω μεταφορά αρχείων το κινητό μετά από λίγα δευτερόλεπτα κάνει restart και έτσι δεν μπορώ να περάσω αρχεία.

ps. την 2.1 έχω.

 

Πιθανόν να έχει σφάλματα η sd.

 

Αν έχεις pc με card reader κάνε ένα backup ΟΛΩΝ των αρχείων, κάνε ένα format(διαμόρφωση) στην κάρτα μνήμης και ξαναπέρασε τα αρχεία σου.

 

Μετά ενεργοποίησε το κινητό (δεν χρειάζεται να πούμε πως το κινητό πρέπει να έχει ΠΑΝΤΑ κάρτα μνήμης όταν είναι ενεργοποιημένο) και πήγαινε Ρυθμίσεις - Εφαρμογές - Ανάπτυξη - Εντοπισμός Σφαλμάτων και ενεργοποίησε το (Απλά θα ακούς και ένα δεύτερο "γκλιν - γκλον" κάθε φορά που θα συνδέεις το usb)

 

Τέλος καλό είναι όταν θέλουμε να αποσυνδέσουμε το κινητό από το usb, να κάνουμε αποσύνδεση από το μενού και όχι να τραβάμε το usb απλά εκτός θύρας γιατί δημιουργεί σοβαρά σφάλματα στην δομή του file system της κάρτας (bad sectors κλπ) και γι'αυτό πιθανόν να έχεις αυτά τα προβλήματα.

Edited by DaRk_dOg

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θέλω τα φώτα σας. γίνεται να κάνω σύνδεση την επαφή τηλεφώνου με επαφή facebook αλλά να μην χρησιμοποιείται η φωτογραφία του fb και να χρησιμοποιείται η φωτογραφία που έχω διαλέξει εγώ για φωτογραφία επαφής;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα όσον αναφορά τα μηνύματα. Δεν μπορώ να στείλω μήνυμα στο εξωτερικό. Με άλλες συσκευές που είχα στο παρελθόν (Sony ericsson W995, nokia n95) στέλνονται μια χαρά στον συγκεκριμένο αριθμό, οπότε θεώρησα οτι είναι πρόβλημα της συσκευής. Πήγα μενού - > Ρυθμίσεις -> Sony Ericsson αλλά δεν έχει τίποτα ιδιαίτερες ρυθμίσεις, μόνο τα κλασικά, απλά. Έχετε καμιά ιδέα μήπως? Ευχαριστώ.

 

αν εχεις αποθηκευμενο τον αριθμο στη μορφη +3 κλπ σβησε το + και αντικατέστησέ το με 00 και ξαναδοκιμασε.

Link to comment
Share on other sites

Στο επίσημο blog αναφέρει ότι βγήκε η αναβάθμιση για Ελλάδα !!!! :yahoo::yahoo::yahoo::yahoo:

 

http://blogs.sonyericsson.com/products/2010/11/

Μάθε να περιμένεις και περίμενε για να μάθεις....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έπειδη μου είναι δύσκολο ως ακατόρθωτο να διαβάσω τόσες σελίδες θα σας παρακαλούσα να μου πείτε τις διαφόρες του pro με το απλό mini..

Μόνο το qwerty; Εσείς ποιο προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έπειδη μου είναι δύσκολο ως ακατόρθωτο να διαβάσω τόσες σελίδες θα σας παρακαλούσα να μου πείτε τις διαφόρες του pro με το απλό mini..

Μόνο το qwerty; Εσείς ποιο προτείνετε;

Λοιπον ειναι το qwerty και το οτι στο pro μπορεις να βγαλεις την μπαταρια κατι που στο απλο δεν γινεται γιατι ειναι ενσωματωμενη... Το qwerty ειναι παρα πολυ χρησιμο εαν γραφεις πολυ αλλα δινει λιγο εξτρα βαρος και ογκο στην συσκευη!Εαν δεν σε πειραζουν αυτα και θες ευχρηστια κατα την πληκτρολογηση αλλα εχεις και την χρηματικη διαφορα πηγαινε για pro. . .

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια!! Ειμαι καινουργιος στο Foroum και θα ηθελα να με βοηθησετε σε ενα θεμα. Εχω το sony erricson Xperia mini και προσπαθώ να δουλεψω το GPS. Αδυνατον ομως. Μονο οταν ειναι συνδεδεμενο με WIFI μου διχνει οτι λειτουργει μιας και βρισκει δεδομενα απο εκει. Εγω θελω να το το κανω να δουλεψει και οταν δεν εχω WIFI απλα με την ενεργοποιηση του απο τις επιλογες. Ας μοθ δςσει καποιος τα φωτα του..... Edited by Laimos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια!! Ειμαι καινουργιος στο Foroum και θα ηθελα να με βοηθησετε σε ενα θεμα. Εχω το sony erricson Xperia mini και προσπαθώ να δουλεψω το GPS. Αδυνατον ομως. Μονο οταν ειναι συνδεδεμενο με WIFI μου διχνει οτι λειτουργει μιας και βρισκει δεδομενα απο εκει. Εγω θελω να το το κανω να δουλεψει και οταν δεν εχω WIFI απλα με την ενεργοποιηση του απο τις επιλογες. Ας μοθ δςσει καποιος τα φωτα του.....

Tι ακριβώς προσπαθείς να δουλέψεις με το gps? Κάποιο προγραμμα πλοήγησης? Κάποια από αυτά χρειάζονται σύνδεση internet για να κατεβάζουνε δεδομένα....

Μάθε να περιμένεις και περίμενε για να μάθεις....
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον το ίδιο το κινητο εχει δεκτη GPS (πλοηγο) εννοω, γιατι οταν ενεργοποιω το GPS δεν βρισκει δορυφορο. Μονο απο το internet μου δινει εντολες. Δεν υπαρχει τροπος να κανει πλοηγηση χωρις internet????
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον το ίδιο το κινητο εχει δεκτη GPS (πλοηγο) εννοω, γιατι οταν ενεργοποιω το GPS δεν βρισκει δορυφορο. Μονο απο το internet μου δινει εντολες. Δεν υπαρχει τροπος να κανει πλοηγηση χωρις internet????

Άφησε το για λίγο να ψάξει και να κλειδώσει δορυφόρους και όχι σε εσωτερικούς χώρους. Τώρα όσον αφορά τα προγράματα πλοήγησης χρειάζονται σύνδεση ιντερνετ για να κατεβάζουνε τούς χάρτες. Το μόνο που δεν θέλει γιατί κατεβάζει τούς χάρτες και τούς κάνει αποθήκευση στην κάρτα είναι το ndrive αν θυμάμαι καλά....

Μάθε να περιμένεις και περίμενε για να μάθεις....
Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια μονο με internet δουλευει??? Αν του βαλω εναν πλοηγο της GARMIN π.χ θα δουλεψει??? Εχεις να μου προτινεις κατι καλο????
Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια μονο με internet δουλευει??? Αν του βαλω εναν πλοηγο της GARMIN π.χ θα δουλεψει??? Εχεις να μου προτινεις κατι καλο????

 

Laimos έχει A-gps και όχι gps. Γενικά προσδιορίζει κάποια τοπογραφικά στοιχεία μέσω κεραιων κινητής τηλεφωνιας οπότε το 3g του το χρειάζεται.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια μονο με internet δουλευει??? Αν του βαλω εναν πλοηγο της GARMIN π.χ θα δουλεψει??? Εχεις να μου προτινεις κατι καλο????

το wisepilot που έχει από τη μαμά του το κινητό δουλέυει μόνο με ιντερνετ. Εγώ περιμένω την αναβάθμιση σε 2.1 και μετά μάλλον θα πάω πρός ndrive μεριά.....

Μάθε να περιμένεις και περίμενε για να μάθεις....
Link to comment
Share on other sites

Ναι Εχω A-GPS... αν δεν πιανει 3G δλδ δεν δουλευει ο πλοηγος????? Στην τελικη τι πρεπει να κανω για να δουλεψει?????

 

VAssaki Σε ευχαριστω. Το NDrive το περνεις απο αναβαθμηση η το κανεις Download απο καπου???

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

;)

VAssaki Σε ευχαριστω. Το NDrive το περνεις απο αναβαθμηση η το κανεις Download απο καπου???

Από αναβάθμιση όχι.Ή θα το πληρώσεις κανονικά ή θα το πάρεις από διάφορα "μαγαζάκια" που κυκλοφορούνε στο internet. Ο θείος Γούγλης να είναι καλά....

 

Κατέβασε την δοκιμαστική έκδοση από το μάρκετ πρώτα να το δοκιμάσεις. Ελπίζω να σε βοήθησα.....καλό βράδυ !

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Μάθε να περιμένεις και περίμενε για να μάθεις....
Link to comment
Share on other sites

Στο επίσημο blog αναφέρει ότι βγήκε η αναβάθμιση για Ελλάδα !!!! :yahoo::yahoo::yahoo::yahoo:

 

http://blogs.sonyericsson.com/products/2010/11/

 

Όντως έτσι λέει αλλά λέει και some

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

ειμαι καινουργιος στο forum και αρχαριος με την χρηση του android.Μολις χτες αγορασα ενα καινουργιο X10 mini pro. Το software που εχει εγκατεστημενο ειναι το 1.6. Δοκιμαζοντας να το αναβαθμισω απο την τελευταια εκδοση του PC companion μου λεει οτι η εκδοση μου ειναι η τελευταια... Δοκιμασα να το κανω και μεσω του update option στο κινητο και τζιφος.

 

Κανω κατι λαθος? Βλεπω πολλους που λενε πως εχουν ηδη την 2.1 εκδοση στα συγκεκριμενα κινητα.Μηπως η αναβαθμιση σε 2.1 δεν διατιθεται ακομα?Αν οχι ξερει κανεις ποτε προκειται να γινει η διανομη της η αν μπορω να κανω κατι για να την επισπευσω?

Edited by evademe
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα μια εφαρμογή λέγεται appsaver δεν ξέρω αν την έχει χρησιμοποίηση κανεις.

Λοιπόν την έκανα εγκατάσταση μεταφέρει τις εφαρμογές στην κάρτα μνήμης ΑΛΛΑ όχι όταν κατεβάζουμε εφαρμογές, όταν γίνοντε εγκατάσταση.

Πηγαίνει και δημιουργεί έναν φάκελο στην sd ονομάζοντας τον appsaver και εκεί μέσα βάζει τις εφαρμογές.

Eίδα ότι κάνει χώρο στην μνήνη του τηλεφώνου σε κάθε εφαρμογή που μετέφερα.

Τι γίνετε όμως τώρα :P ok κατεβάζω μια εφαρμογή την κάνω εγκατάσταση. Ανοίγω το appsaver μεταφέρω την εφαρμογή στον φάκελο που φτιάχνει το πρόγραμμα appsaver, μετά ανοίγω το root explorer βρίσκω τον φάκελο και διαγράφω την εφαρμογή που έχει μεταφέρει .

Αλλα μετά μπορώ να συνεχίσω να τρέχω την εφαρμογή :/ :S αν έχω καταλάβει καλά πάει και αποθηκεύει τα install κάθε εφαρμογής?

 

Η εφαρμογή app2sd τι κάνει?

Απλά μεταφορά εφαρμογών στην sd ή κάνει και εγκατάσταση στην sd ?

Edited by KOUNELOS1986
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να έχει σφάλματα η sd.

 

Αν έχεις pc με card reader κάνε ένα backup ΟΛΩΝ των αρχείων, κάνε ένα format(διαμόρφωση) στην κάρτα μνήμης και ξαναπέρασε τα αρχεία σου.

 

Μετά ενεργοποίησε το κινητό (δεν χρειάζεται να πούμε πως το κινητό πρέπει να έχει ΠΑΝΤΑ κάρτα μνήμης όταν είναι ενεργοποιημένο) και πήγαινε Ρυθμίσεις - Εφαρμογές - Ανάπτυξη - Εντοπισμός Σφαλμάτων και ενεργοποίησε το (Απλά θα ακούς και ένα δεύτερο "γκλιν - γκλον" κάθε φορά που θα συνδέεις το usb)

 

Τέλος καλό είναι όταν θέλουμε να αποσυνδέσουμε το κινητό από το usb, να κάνουμε αποσύνδεση από το μενού και όχι να τραβάμε το usb απλά εκτός θύρας γιατί δημιουργεί σοβαρά σφάλματα στην δομή του file system της κάρτας (bad sectors κλπ) και γι'αυτό πιθανόν να έχεις αυτά τα προβλήματα.

 

έκανα ότι μου είπες και έφτιαξε!ευχαριστώ πολύ:)

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας ημέρα,

είμαι και εγώ ένας "υποψήφιος" αγοραστής του X10 mini.

........................

P.S. : στα διάφορα κινητά που έιχα ήταν και το G900, Που είχε Symbian Και ήταν πολύ αργό και κολλούσε όλη την ώρα...ήταν από τα λίγα κινητά της S.E. που δεν με είχαν εντυπωσιάσει...

 

thanks και περιμένω τα φώτα σας...:D

 

φίλε μου στα 160 σφραγισμένο, δεν ρωτάνε, πρώτα το παίρνουν και μετά ρωτάνε!!!

........................

 

Η δική μου περίπτωση είναι όπως του vaniasgr, απογοητευμένος και εγώ από το G900, ψάχνομαι για το πρώτο μου Android phone, και μου άρεσε το mini pro λόγω μεγέθους και QWERTY. Τελικά το πήρες; Σου αρέσει σχετικά με το G900;

 

Και κάποιες γενικές ερωτήσεις, δέχεται οτιδήποτε δέχονται και τα άλλα Android phones (αν εξαιρέσουμε ο,τι κάποιες εφαρμογές δεν "κάνουν" λόγω μεγέθους); Έχει μεγάλη αυτονομία; Κυρίως (γιατί στο G900 μου έσπασε τα νεύρα) κολλάει; Από hardware χαρακτηριστικά πως πάει; Είδα video στο youtube, και η απόκριση φαίνεται καλή, αλλά θα ήθελα την γνώμη σας μετά από χρήση και περασμένες εφαρμογές.

 

Βασικά θέλω να χρησιμοποιώ το wifi (youtube/ενημέρωση/gmail/ebay/msn/fb), να μπορώ να πλοηγούμαι γρήγορα στα menu του, να στέλνω εύκολα SMS (και να γνωρίσω τον κόσμο του Android). Μου το προτείνεται;

 

Η κάμερα του είναι καλή; (προηγούμενα κινητά w810i και G900. Οτιδήποτε καλύτερο από αυτό καλό είναι :p)

Το πληκτρολόγιο φαντάζομαι λειτουργεί κανονικότατα στα ελληνικά;

Αξίζουν τα παραπάνω λεφτά για το QWERTY;

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, και επειδή είναι και το πρώτο post στο forum, καλημέρα και καλώς σας βρήκα.:)

 

P.S. Συγγνώμη που δεν είχα το χρόνο να διαβάσω όλες τις σελίδες του thread, φαντάζομαι πολλά από τα παραπάνω είναι ήδη απαντημένα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...