Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σου και καλώς ήρθες.

 

Το 1.6 λειτουργικό της SE διατίθεται σε διάφορα γεωγραφικά brands. Σκέψου το σαν γεωγραφικές μάρκες (υποεκδόσεις αν θες).

Οι υποεκδόσεις αυτές δεν έχουν διαφορά όσον αφορά τις επιδόσεις τους ή τις κύριες εφαρμογές τους (αν και μερικές φορές προστίθενται κάποιες άνευ σημασίας - θα σου εξηγήσω παρακάτω τι εννοώ).

Το θέμα είναι ότι οι συσκευές που διατίθενται σε κάθε χώρα έχουν σηματοδοτηθεί και με διαφορετικού brand λειτουργικό. Έτσι π.χ. οι συσκευές Ελλαδικού χώρου και γειτονικών χωρών φέρουν το brand "Balkania" , αυτές της Σκανδιναβικής χερσονήσου το "Nordic" και άλλα πολλά που δεν θυμάμαι να απαριθμήσω.

 

Τι γίνεται τώρα ... H SE δίνει την αναβάθμιση σε 2.1 αλλά για να μην μπουκάρουν όλοι στον server της από όλα τα γεωγραφικά μήκη και πλάτη και γίνει πανικός λένε:

Δευτέρα θα πάρουν την 2.1 οι Nordic

Τετάρτη οι German

Παρασκευή οι France και ούτω καθ εξής μέχρι να φτάσει η σειρά των Balkania.

 

***Οι μέρες και οι χώρες είναι στην τύχη αν θες τις ακριβείς ημερομηνίες αναφέρονται κάπου στο επίσημο blog της SE. Εδώ απλώς φέρνω ένα παράδειγμα.***

 

Οπότε η απάντηση στην ερώτηση σου είναι ότι πιθανώς το brand του λειτουργικού 1.6 που φοράς τώρα δεν έχει έρθει ακόμα η ώρα του να αναβαθμιστεί. Να σημειωθέι και δώσε ιδιαίτερη έμφαση πως αν το κινητό είναι αγορασμένο από Vodafone , Cosmote , Wind τότε αυτές οι εταιρείες να ξέρεις ότι έχουν δικά τους brand για τα λειτουργίκα. Υπάρχει δηλαδή το :

Vodafone , Greece

Cosmote , GR

κλπ. (τα ονόματα είναι στο περίπου - δεν τα ξέρω ακριβώς)

 

Σε αυτή την περίπτωση (ας πούμε ότι έχεις Vodafone Brand) η SE δεν μπορεί να σου δώσει το απλό λειτουργικό για Balkania (κι ας είσαι Ελλάδα) αλλά τι κάνει...?

Περιμένει την Vodafone να της στείλει το λειτουργικό με το brand "Vodafone" μέσα προκειμένου να αναβαθμίσει την συσκευή σου και έως ότου γίνει αυτό φυσικά σου λέει πως έχεις την πιο πρόσφατη έκδοση. Δεδομένου ότι οι εταιρείες τηλεφωνίας Vodafone, Comsmote κλπ. αργούν πολύ σε κάτι τέτοια το να έχεις Vodafone-brand ή κάτι εφάμιλλο είναι συνώνυμο της αναμονής και της υπομονής...!

 

Ενημερωτικά οι πρώτοι που πήραν το λειτουργικό (2.1) ήταν οι Σκανδιναβοί γενικώς (αυτοί που το brand τους δηλαδή έγραφε Nordic - τι περίεργο δεδομένης της θέσης των κεντρικών της Sony Ericsson :rolleyes: ). Υπάρχει τρόπος να γυρίσεις το λειτουργικό σου σε Νορβηγικό brand αλλά είναι λίγο περίεργη η διαδικασία για κάποιον που δεν έχει ξαναασχοληθεί. (και όχι αυτό δεν θα επηρεάσει τίποτα όσον αφορά την γλώσσα , τα γράμματα , τις επιδόσεις , τις εφαρμογές ή οτιδήποτε άλλο - εξήγησα και παραπάνω είναι καθαρά γεωγραφικός ο διαχωρισμός και τίποτα περισσότερο).

 

Για περισσότερες λεπτομέριες δες:

Το επίσημο thread του x10 mini/mini pro.

Τον οδηγό για unbdanding του x10 mini/mini pro. Μόνο αν βιάζεσαι να αναβαθμιστείς και ΠΟΛΥ προσοχή!!!

:)

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βρήκα μια εφαρμογή λέγεται appsaver δεν ξέρω αν την έχει χρησιμοποίηση κανεις.

Λοιπόν την έκανα εγκατάσταση μεταφέρει τις εφαρμογές στην κάρτα μνήμης ΑΛΛΑ όχι όταν κατεβάζουμε εφαρμογές, όταν γίνοντε εγκατάσταση.

Πηγαίνει και δημιουργεί έναν φάκελο στην sd ονομάζοντας τον appsaver και εκεί μέσα βάζει τις εφαρμογές.

Eίδα ότι κάνει χώρο στην μνήνη του τηλεφώνου σε κάθε εφαρμογή που μετέφερα.

Τι γίνετε όμως τώρα :P ok κατεβάζω μια εφαρμογή την κάνω εγκατάσταση. Ανοίγω το appsaver μεταφέρω την εφαρμογή στον φάκελο που φτιάχνει το πρόγραμμα appsaver, μετά ανοίγω το root explorer βρίσκω τον φάκελο και διαγράφω την εφαρμογή που έχει μεταφέρει .

Αλλα μετά μπορώ να συνεχίσω να τρέχω την εφαρμογή :/ :S αν έχω καταλάβει καλά πάει και αποθηκεύει τα install κάθε εφαρμογής?

 

Η εφαρμογή app2sd τι κάνει?

Απλά μεταφορά εφαρμογών στην sd ή κάνει και εγκατάσταση στην sd ?

 

Χμ... είσαι σίγουρος οτι κάνει μεταφορά το install?..

 

Γιατί αν απλά κάνει copy την εγκατεστημένη εφαρμογή στην sd το ίδιο το κάνει και το Titanium Backup.

 

Το app2sd δεν είναι εφαρμογή (όχι τουλάχιστον στην 2.1 που τρέχουμε εμείς) αλλά script το οποίο τρέχεις με adb shell και με απλά λόγια, μεταφέρει την εγκατάσταση των εφαρμογών από τo /system/data/app στο /sdcard/data/app και από εκεί και πέρα εγκαθιστά εκεί.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε γα****το πρωι πρωι εφαγε τρελο κολλημα το κινητο με την καρτα sim

της cosmote.Προσπαθω μια ωρα κυριολεκτικα να το ανοιξω και δεν ανοιγει με τίποτα μόνο με άλλη κάρτα. Θα πάω να κάνω αντικατάσταση δεν είναι κατάσταση αυτή, δλδ αν σου τύχει κατι να μην

μπορεις να ανοίξεις το κιν? ελεος

Link to comment
Share on other sites

Ρε γα****το πρωι πρωι εφαγε τρελο κολλημα το κινητο με την καρτα sim

της cosmote.Προσπαθω μια ωρα κυριολεκτικα να το ανοιξω και δεν ανοιγει με τίποτα μόνο με άλλη κάρτα. Θα πάω να κάνω αντικατάσταση δεν είναι κατάσταση αυτή, δλδ αν σου τύχει κατι να μην

μπορεις να ανοίξεις το κιν? ελεος

 

 

Εχεις δοκιμασει να βαλεις την καρτα σου σε αλλο κινητο και να το ανοιξεις;

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα μαγκες...

 

το κινητο απο σημερα ΔΕΝ ανοιγει ... και δε ξερω τι να κανω ..

 

εννοειται οτι πατησα μαζι το power και το home .. εκανε μια δονηση και τιποτα αλλο

 

εκει που το ειχαμε σινιαρει και περιμεναμε να περασει ο Νοομβρης μπας και δουμε την 2.1 και εμεις... τωρα τζιφος...

Edited by freedomandloveSW
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα μαγκες...

 

το κινητο απο σημερα ΔΕΝ ανοιγει ... και δε ξερω τι να κανω ..

 

εκει που το ειχαμε σινιαρει και περιμεναμε να περασει ο Νοομβρης μπας και δουμε την 2.1 και εμεις... τωρα τζιφος...

 

Δοκιμασε να το βαλεις στην φορτισει να γεμιση η μπαταρια και μετα ανοιξε την εφαρμογη Update Service και δοκιμασε να ξανα κανεις εγκατασταση του λειτουργικου. Οταν συνδεσης το κινητο το μετον υπολογιστη να εχεις πατημενο το κουμπι επιστρορφης και τοτε θα το συνδεσεις.

Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα ΚΑΙ αυτο , το εβαλα να φορτισει αλλα τιποτα.. δεν ανοιξε τιποτα ..

 

το έχεις κάνει unbrandet?

Link to comment
Share on other sites

οχι δε το εχω πειραξει ποτε

 

χθες εκανα εγκατασταση μια ενημερωση για το ΜΡΕ απο το μαρκετ

 

Και μένα είχε πάθει το ίδιο (νεκρό, όταν λεμε νεκρό, από το νεκρό, πιο ΝΕΚΡΟ), το πήγα στην SE και το έφτιαξαν (δεν έκαναν τίποτε, μην φανταστείς, αναβάθμιση το λενε, αλλα δεν είναι τίποτε αλλα παρα να ξανεγκαταστησουν το firmware που φορούσε ήδη) :p

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

οχι δε το εχω πειραξει ποτε

 

χθες εκανα εγκατασταση μια ενημερωση για το ΜΡΕ απο το μαρκετ

 

Νεκρό τελείως, ούτε καν το αναγνωρίζει; Led σου ανάβει καθόλου;

 

Και μένα είχε πάθει το ίδιο, το πήγα στην SE και το έφτιαξαν (δεν έκαναν τίποτε, μην φανταστείς, αναβάθμιση το λεννε, αλλα δεν είναι τίποτε αλλα παρα να ξανεγκαταστησουν το firmware που φορούσε ήδη) :p

 

κανονικά θα πρέπει να μπορεί να το flashari και μόνος του,

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Για να προλαβω, ούτε SEUS, ούτε PC Companion, δεν το αναγνώριζε κανένα :(

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

οτι να'ναι ..

μετα απο 40 λεπτα ... ανοιξε μονο του !

 

( μπορει να επαιξε ρολο που εστειλα πμ στον DaRk_dOg ) :p

 

ουφ τωρα που ησυχασα μια ερωτηση..

 

ξερει κανενας αν υπαρχει ρυθμιση ετσι ωστε οταν εχουμε το κινητο ανοιχτο με σβηστη οθονη, και μας κανουν αναπαντητη, να σβηνει παλι μετα απο λιγο η οθονη και να μη μενει ανοιχτη ?( το ιδιο και με τα μηνυματα )

 

δεν εχει που δεν μπαταρια, το εχω με σβηστη οθονη , μου κανουν αναπ. , το βλεπω μετα απο 2 ωρες και εχω "χασει" και ενα 20% μπαταριας ..:(

Link to comment
Share on other sites

οτι να'ναι ..

μετα απο 40 λεπτα ... ανοιξε μονο του !

 

( μπορει να επαιξε ρολο που εστειλα πμ στον DaRk_dOg ) :p

 

ουφ τωρα που ησυχασα μια ερωτηση..

 

ξερει κανενας αν υπαρχει ρυθμιση ετσι ωστε οταν εχουμε το κινητο ανοιχτο με σβηστη οθονη, και μας κανουν αναπαντητη, να σβηνει παλι μετα απο λιγο η οθονη και να μη μενει ανοιχτη ?( το ιδιο και με τα μηνυματα )

 

δεν εχει που δεν μπαταρια, το εχω με σβηστη οθονη , μου κανουν αναπ. , το βλεπω μετα απο 2 ωρες και εχω "χασει" και ενα 20% μπαταριας ..:(

 

Με λιγα λογία θέλεις κάτι σαν υπενθύμιση στις χαμένες κλήσης σου;

 

Edit Αφού σου ανάβει το led όταν έχεις μηνύματα η κλήσης χαμένες.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις-Ηχος και Εικονα-Ληξη οριου χρονου οθονης

Ποσο το εχεις?

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

οτι να'ναι ..

μετα απο 40 λεπτα ... ανοιξε μονο του !

 

( μπορει να επαιξε ρολο που εστειλα πμ στον DaRk_dOg ) :p

 

ουφ τωρα που ησυχασα μια ερωτηση..

 

ξερει κανενας αν υπαρχει ρυθμιση ετσι ωστε οταν εχουμε το κινητο ανοιχτο με σβηστη οθονη, και μας κανουν αναπαντητη, να σβηνει παλι μετα απο λιγο η οθονη και να μη μενει ανοιχτη ?( το ιδιο και με τα μηνυματα )

 

δεν εχει που δεν μπαταρια, το εχω με σβηστη οθονη , μου κανουν αναπ. , το βλεπω μετα απο 2 ωρες και εχω "χασει" και ενα 20% μπαταριας ..:(

 

Βασικά γιατί μένει ανοιχτή η οθόνη μετά από αναπάντητη?!!? Εμένα σβήνει και απλά αναβοσβήνει το led!

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

το πηρα αρχες οκτωβρη απο καταστημα wind

 

απλα θελω οπως και στα παλια S.E. οταν το τηλεφωνο ειναι κλειδωμενο και εχει σβηστη οθονη και σου εχεις μηνυμα/αναπαντητη κληση , αναβει η οθονη για λιγο και μετα σβηνει παλι ( εξοικονομωντας μπαταρια )

 

υ.γ. που να γραψω για μια θηκη που πηρα με 2 ευρω ?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά γιατί μένει ανοιχτή η οθόνη μετά από αναπάντητη?!!? Εμένα σβήνει και απλά αναβοσβήνει το led!

 

ναι έτσι είναι το σωστό, εκτός από μερικές φορές (εκδοσή 1.6) που έτρωγε κάτι κολλήματα και δεν έκλεινε ποτέ η οθόνη και ήθελε restart.

Link to comment
Share on other sites

το πηρα αρχες οκτωβρη απο καταστημα wind

 

απλα θελω οπως και στα παλια S.E. οταν το τηλεφωνο ειναι κλειδωμενο και εχει σβηστη οθονη και σου εχεις μηνυμα/αναπαντητη κληση , αναβει η οθονη για λιγο και μετα σβηνει παλι ( εξοικονομωντας μπαταρια )

 

υ.γ. που να γραψω για μια θηκη που πηρα με 2 ευρω ?

 

άσχετο, τι έχει η θήκη;

 

Μην ξεχνάς ότι δεν μπορείς να το συγκρίνεις μετά παλιά S.E, από την στιγμή που φοράει android έχει αλλάξει όλοι η νοοτροπία για τα S.E

Edited by legion
Link to comment
Share on other sites

ειναι μια χαρα και κανει 2 ευρω απο ebay, το πηρα σε βυσσινι ( και free shipping ) o seller ειναι ο wonbag

 

ναι συμφωνω οτι δε χωρανε συγκρισεις, απλα τα θετικα που ειχαμε στο παρελθον αν μη τι αλλο να τα εχουμε και τωρα ;-)

Link to comment
Share on other sites

ειναι μια χαρα και κανει 2 ευρω απο ebay, το πηρα σε βυσσινι ( και free shipping ) o seller ειναι ο wonbag

 

ναι συμφωνω οτι δε χωρανε συγκρισεις, απλα τα θετικα που ειχαμε στο παρελθον αν μη τι αλλο να τα εχουμε και τωρα ;-)

 

Ωραιο αυτό παντος αν βγαινει και σε μπροστα θα ειναι σχεδον σαν το Χ8, θα φανεται μεγαλυτερο.

 

ειναι μια χαρα και κανει 2 ευρω απο ebay, το πηρα σε βυσσινι ( και free shipping ) o seller ειναι ο wonbag

 

ναι συμφωνω οτι δε χωρανε συγκρισεις, απλα τα θετικα που ειχαμε στο παρελθον αν μη τι αλλο να τα εχουμε και τωρα ;-)

 

πιστευω οτι τα εχουμε, ειχα βρει μια εφαρμογη που το κανει αυτα που ζητας ριξε μια ματια εδω

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

ωπ!!πες λιγο για τη θηκη!!ψαχνω και γω θηκουλκα!την πιο απλη που υπαρχει.οχι δερματινη και τετοια.ουτε να εχει πιαστρακι πισω..ακομα και σαν θηκη γυαλιων ναναι δεν με πειραζει..αλλα οσες εχω βρει εχουν 10-15 ευρω και δεν ψηνομαι να παρω ενα κομματι υφασμα με τοσο..
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...