Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επισης θα ηθελα να μου πειτε πως μπορω να μεταφερω οτι εφαρμογη εχω κατεβασει στην sd καρτα ωστε σε μια αναβαθμιση να μην τα χασω , πληροφοριακα , δεν ξερω αν βοηθαει σε κατι εχω το astro file manager

 

Δε μπορείς να μεταφέρεις την εφαρμογή στην SD και να τρέχει από εκεί, μπορείς όμως μέσω του Astro File Manager να αποθηκεύσεις στην κάρτα το αρχείο εγκατάστασης, ώστε αν συμβεί το οτιδήποτε (αναβάθμιση, factory reset, κτλ) να μπορείς να την εγκαταστήσεις εκ νέου.

Άνοιξε τον Astro, πάτα το πλήκτρο Μενού, μετά επέλεξε Tools και Backup/Restore Manager. Επέλεξε τις εφαρμογές που θες να αποθηκεύσεις και κάνε Backup.

Τα apk αρχεία εγκατάστασής τους θα βρίσκονται στον φάκελο /sdcard/backup/apps.

Να σημειώσω ότι με αυτή τη διαδικασία, έχεις απλά το αρχείο εγκατάστασης. Αν κάνεις format θα μπορείς να εγκαταστήσεις ξανά την εφαρμογή, χάνοντας όμως όλα τα αποθηκευμένα δεδομένα. Πχ: σε ένα παιχνίδι, δε θα μπορέσεις να ανακτήσεις τα high-score σου. ;)

 

@renesis_87: Με πρόλαβες! :)

Edited by Lillifee

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

thanks ,apla boitha ligo parapano aderfe giati den gnorizo kala, meta ti kano k pos tis apothikeuo sti sd? k fisika meta pos ta epanafero apo ena format

 

Ένα post πιο πάνω... :rolleyes:

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σήμερα... Μια ερώτηση ακόμη... (που θα μου πάει, θα το μάθω...)

Υπάρχει επιλογή ώστε όταν αλλάζει κάρτα sim στο κινητό, να ζητάει κωδικό ασφαλείας;

Keep the faith
Link to comment
Share on other sites

den mou to kanei backup , mou bgazei ena minima "the backup directory/καρταsd/backup/apps could not be created.Please change the directory in the preferences

 

Μηπως ειναι τιγκαρισμενη η καρτα σου και δεν εχει τον απαραιτητο χωρο για το backup????

 

Στην τελικη δοκιμασε απο μονoς σου να δημιουργησεις το directory μεσω του Astro.

 

@Lillyfee: Eιχες καιρο να γραψεις και μου φαινεται οτι εχασες την φορμα σου... :D

Edited by renesis_87
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

den mou to kanei backup , mou bgazei ena minima "the backup directory/καρταsd/backup/apps could not be created.Please change the directory in the preferences

 

Σου λέει καρταsd ή sdcard;

Έχεις μετονομάσει τον φάκελο της κάρτας μνήμης;

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

leei /καρτα sd

oso afora to proto mou erotima sxetika me ton ixo klisis sto akoustiko? kamia apantisi?

 

Προσοχή!

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, τα μηνύματα με greeklish θα διαγράφονται.

Παρακαλούμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες στα μηνύματά σας!

Link to comment
Share on other sites

leei /καρτα sd

 

Ναι, την έχεις μετονομάσει εσύ;

Γιατί στο android το directory της κάρτας μνήμης είναι το /sdcard.

Αν έχεις κάνει μετονομασία στο φάκελο, θα έχεις προβλήματα με όποια εφαρμογή χρησιμοποιεί την κάρτα μνήμης σου.

Πιθανότατα γι αυτό ο Astro δε μπορεί να κάνει backup.

 

oso afora to proto mou erotima sxetika me ton ixo klisis sto akoustiko? kamia apantisi?

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αν είχαμε απάντηση, θα την αποκρύπταμε; :ninja:

:lol:

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Μόλις απέκτησα κι εγώ το μίνι και προσπαθώ να προσαρμοστώ στο Android!

1η ερώτηση: Το προηγούμενο μου κινητό ήταν το SE G900 με UIQ3. Έχω τις επαφές μου σε backup μέσω του PC Suite της SE. Ποιός είναι ο πιο εύκολος τρόπος να συγχρονίσω το Mini; Έχω gmail στο οποίο όμως δεν έχω οργανωμένες επαφές. Πώς μπορώ να συγχρονίσω το gmail με το G900 ώστε να τις πάρει και το Mini;

Ενδιαφέρομαι μόνο για τις επαφές, σημειώσεις και ημερολόγια δε με ενδιαφέρουν.

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Μόλις απέκτησα κι εγώ το μίνι και προσπαθώ να προσαρμοστώ στο Android!

1η ερώτηση: Το προηγούμενο μου κινητό ήταν το SE G900 με UIQ3. Έχω τις επαφές μου σε backup μέσω του PC Suite της SE. Ποιός είναι ο πιο εύκολος τρόπος να συγχρονίσω το Mini; Έχω gmail στο οποίο όμως δεν έχω οργανωμένες επαφές. Πώς μπορώ να συγχρονίσω το gmail με το G900 ώστε να τις πάρει και το Mini;

Ενδιαφέρομαι μόνο για τις επαφές, σημειώσεις και ημερολόγια δε με ενδιαφέρουν.

 

Εγώ απλά είχα περασμένες τις επαφές στη κάρτα σιμ και μόλις άνοιξα το κινητό είχε επιλογή να μεταφερθούν οι επαφές στο τηλέφωνο....όπερ και εγένετο! :p

Και είναι η πρώτη φορά που οι επαφές μου μεταφέρθηκαν τόσο γρήγορα σε άλλο κινητό και το κυριότερο: ακριβώς έτσι όπως ήταν περασμένες οι επαφές στο προηγούμενο κινητό.

Ούτε sync,ούτε τίποτα!

If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια! :help:

Ξέρει κανείς πως μπορώ να κατεβάσω απ'το Android market μέσω pc εφαρμογές και παιχνίδια? μπαίνω στο site και δεν έχει επιλογή για download!

Όχι τιποτα άλλο,απ'το κινητό μερικές εφαρμογές δεν τις βρίσκει...:(

Ευχαριστώ!:thanks:

If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Μόλις απέκτησα κι εγώ το μίνι και προσπαθώ να προσαρμοστώ στο Android!

1η ερώτηση: Το προηγούμενο μου κινητό ήταν το SE G900 με UIQ3. Έχω τις επαφές μου σε backup μέσω του PC Suite της SE. Ποιός είναι ο πιο εύκολος τρόπος να συγχρονίσω το Mini; Έχω gmail στο οποίο όμως δεν έχω οργανωμένες επαφές. Πώς μπορώ να συγχρονίσω το gmail με το G900 ώστε να τις πάρει και το Mini;

Ενδιαφέρομαι μόνο για τις επαφές, σημειώσεις και ημερολόγια δε με ενδιαφέρουν.

 

Λοιπόν δώσε προσοχή, γιατί και εγώ από το G900 στο x10mini παιδεύτηκα τρελά, και μέσω gmail και μέσω sim.... και νομίζω φταίει ο τρόπος που το G900 κάνει list τις επαφές .... τελος πάντων, μην μπλέξεις με το gmail, αν έχεις εγκαταστήσει pc suite στο pc (και άρα δουλεύει το mrouter), εγκατέστησε και το my phone explorer και επεξεργάσου τις επαφές εκεί, και σώστες στην SIM. Μετά βάζεις την sim στο x10mini και κάνεις αντιγραφή από την sim στις επαφές.

 

ΥΓ Η καλύτερη "απεικόνιση" κατά τη γνώμη μου είναι να γράψεις το πλήρες όνομα στο first name (και να μην βάλεις τίποτα στο last name), και επίσης να περάσεις τα νούμερα με +30 μπροστά.

 

Προφανώς θα πρέπει να κάνεις αντιστοίχηση 1 επαφή - 1 τηλέφωνο (και αυτό είναι το μόνο μειονέκτημα της μεταφοράς μέσω sim - από την άλλη, αν σου περισσεύει καμμιά ανενεργή sim θα είναι το καλύτερο backup των επαφών σου)

Edited by PP6210
Link to comment
Share on other sites

leei /καρτα sd

oso afora to proto mou erotima sxetika me ton ixo klisis sto akoustiko? kamia apantisi?

 

Γράφε Ελληνικά φίλε μου, είναι κανόνας του φόρουμ που πρέπει να σεβαστείς όπως όλοι μας.

 

Μια από τις χρησιμότερες εφαρμογές που θα κατεβάσεις λέγεται quick settings (εγώ την έχω και σε ένα από τα 4 shortcuts), η οποία μεταξύ άλλων έχει και ρυθμιστή για τον ήχο της κλήσης.... εγώ το δοκίμασα μόλις πριν λίγο μειώνοντάς το στο 1 και πράγματι ακουγόταν χαμηλά, στη διάρκεια της κλήσης το ανέβασα από τα πλαϊνά και μετά την κλήση πήγα στο μενού του quick settings και όντως το βρήκα πάλι ψηλά.... άρα μάλλον δουλεύει ( ενώ π.χ. στον ήχο του ξυπνητηριού σε αφήνει να ρυθμίσεις ένταση αλλά στην πράξη μένει πάντα στο default value)...

Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές aHome κλπ για personalization δουλεύουν στο Χ10;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει καταφέρει κανείς να κάνει το xperia να δουλέψει με bluetooth handsfree ?

Έχω ένα της sony αλλά δε το βρίσκει .:worry:

μια χαρα δουλευει. με 2-3 που εχω δοκιμασει δεν ειχα το παραμικρο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση επειγοντος. Οταν με καλουν ή καλω, ο ηχος στο ακουστικο ειναι χαμηλος, τον ανεβαζω με τα πλαινα πληκτρα,ομως στην επομενη κληση εχω το ιδιο θεμα, δεν κραταει την ρυθμηση, τι μπορω να κανω? ...

 

Το ιδιο ειχα ρωτησει και γω πριν καιρο. Μαλλον δεν υπαρχει λυση.

 

Παιδιά έχει καταφέρει κανείς να κάνει το xperia να δουλέψει με bluetooth handsfree ?

Έχω ένα της sony αλλά δε το βρίσκει .:worry:

 

Σε μενα το βρηκε αμεσως

Link to comment
Share on other sites

...

Αν θυμάμαι επίσης καλά παίρνει πρόγραμμα πλοήγησης , κάποιος φίλος είχε βάλει το Navigon αν δεν κάνω λάθος ο @manwlhs77 αλλά για να λειτουργήσει προϋποθέτει εγκατάσταση third-party πληκτρολογίου από το market (ψάξε για το SlideIt).

 

...

 

Εγώ πάντως δοκιμάζω το NAVIGON αυτές τις μέρες (την δοκιμαστική έκδοση) και δεν χρειάστηκα κανένα πληκτρολόγιο! Μια χαρά λειτουργεί! Απλά επειδή οι χάρτες της Ευρώπης (που μου πρότεινε να βάλει) δεν χωρούσαν στην κάρτα έβαλα μόνο της Ελλάδας. :)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πρόβλημα πέρασα όλες τις επαφές στο κινητό με +30 και λειτουργεί οκ όταν μου στέλνουν μηνύματά άλλα όταν με παίρνουν το θέλει χωρίς +30 ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω????
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει καταφέρει κανείς να κάνει το xperia να δουλέψει με bluetooth handsfree ?

Έχω ένα της sony αλλά δε το βρίσκει .:worry:

 

Και εμένα με ένα hand sfree της Samsung δουλεύει μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δώσε προσοχή, γιατί και εγώ από το G900 στο x10mini παιδεύτηκα τρελά, και μέσω gmail και μέσω sim.... και νομίζω φταίει ο τρόπος που το G900 κάνει list τις επαφές .... τελος πάντων, μην μπλέξεις με το gmail, αν έχεις εγκαταστήσει pc suite στο pc (και άρα δουλεύει το mrouter), εγκατέστησε και το my phone explorer και επεξεργάσου τις επαφές εκεί, και σώστες στην SIM. Μετά βάζεις την sim στο x10mini και κάνεις αντιγραφή από την sim στις επαφές.

 

ΥΓ Η καλύτερη "απεικόνιση" κατά τη γνώμη μου είναι να γράψεις το πλήρες όνομα στο first name (και να μην βάλεις τίποτα στο last name), και επίσης να περάσεις τα νούμερα με +30 μπροστά.

 

Προφανώς θα πρέπει να κάνεις αντιστοίχηση 1 επαφή - 1 τηλέφωνο (και αυτό είναι το μόνο μειονέκτημα της μεταφοράς μέσω sim - από την άλλη, αν σου περισσεύει καμμιά ανενεργή sim θα είναι το καλύτερο backup των επαφών σου)

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ευτυχώς το δεύτερο κομμάτι (σχετικά με τη μορφή των επαφών) το έχω ήδη έτσι! Στο πρώτο δεν κατάλαβα ακριβώς τι είναι το my phone explorer! :P Ελπίζω να μπορώ να τις κάνω όλες μαζί αντιγραφή στη SIM και όχι μία-μία...

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Θέλω βοήθεια! Το κινητό ενώ φαίνεται να δουλεύει η οθόνη είναι νεκρή και δεν ανάβει! Τι να κάνω? Help!

 

ανοιχτη ειναι απλως εχει κολλησει ο φωτισμος της οθονης,βαλτο κατω απο καποιο φως,ξεκλειδωσε το,σβηστο και αναψε το,θα φτιαξει.το εχουν αναφερει καποια παιδια σε προηγουμενες σελιδες αυτο.η βγαλε το καπακι και οπως το κοιταςκατω αριστερα εχει ενα πολυ μικρο κουμπι reset,πατα το να κανει επανεκκινηση

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

To πηρα σημερα να το κοιταξω και το κανει τελικα... Ειχε δικιο... Αν παρω τηλεφωνο , και δεν το σηκωσει ο αλλος, ή το σηκωσει χωρις να κλεισει η οθονη, κλεινει κανονικα απο το κοκκινο κουμπι στην οθονη... Αν, ομως, το βαλω στο αυτι και σβησει η οθονη, μετα παταω ενα πληκτρο να ξανανοιξει, αλλα μετα δεν γινεται να πατησω τιποτα πανω στην οθονη... Με αποτελεσμα να μην μπορω να τερματισω την κληση....:(

Να το στειλω για service λετε? Παιζει να έχει κανει καποια ρυθμιση λαθος? Ή οντως εχει προβλημα?

Εσεις πως τερματιζετε μια κληση? Πατατε ενα πληκτρο να ανοιξει η οθονη, και πατατε κανονικα το κοκκινο τηλεφωνο? Ή περιμενετε να ανοιξει ο φωτισμος απο μονος του χωρις να πατησετε τιποτα...?

Πειτε μου αμα ειναι να το παω για service αυριο το πρωι...:(

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

ανοιχτη ειναι απλως εχει κολλησει ο φωτισμος της οθονης,βαλτο κατω απο καποιο φως,ξεκλειδωσε το,σβηστο και αναψε το,θα φτιαξει.το εχουν αναφερει καποια παιδια σε προηγουμενες σελιδες αυτο.η βγαλε το καπακι και οπως το κοιταςκατω αριστερα εχει ενα πολυ μικρο κουμπι reset,πατα το να κανει επανεκκινηση

 

 

Αυτό με το φωτισμό το έκανα και δεν έκανε τίποτα! Η οθόνη είναι μαύρη και κάτω από το φώς. Το μόνο που κάνει είναι να αναβοσβήνει το λαμπάκι ότι έχω μήνυμα!

Το reset που είναι ακριβώς? είναι άσπρο??

Σε ευχαριστώ που απάντησες!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το φωτισμό το έκανα και δεν έκανε τίποτα! Η οθόνη είναι μαύρη και κάτω από το φώς. Το μόνο που κάνει είναι να αναβοσβήνει το λαμπάκι ότι έχω μήνυμα!

Το reset που είναι ακριβώς? είναι άσπρο??

Σε ευχαριστώ που απάντησες!

 

δεν ειναι ακριβως κουμπι ειναι ασπρο μεσα σε μια τρυπουλα μικρη,θελει κατι μυτερο να το πατησεις.ειναι κατω αριστερα χαμηλα.στη χειροτερη θα περιμενεις να αδειασει η μπαταρια,αλλα δοκιμασε το κουμπακι αυτο θα δουλεψει

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...