Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πράγματι το wave είναι τηλεφωνάρα!

Και από θέμα hardware είναι ότι καλύτερο στην καλύτερη τιμή...

Σαν smartphone όμως δεν πείθει μπροστά στο android και το iOS...

Και αυτό λόγο των λίγων εφαρμογών...

Από σταθερότητα,ταχύτητα και ευκολία χρήσης τα πάει περίφημα,δεν έχω κανένα παράπονο...και ευτυχώς δεν σε περιορίζει στην ανταλλαγή δεδομένων (iOS & Wp7)...Όμως λίγο υψηλότερο επίπεδο παραμετροποίησης του κινητού θα ήταν ευπρόσδεκτο...

Εκεί που το bada χάνει πολύ είναι ο browser του...

Η εμπειρία του browsing δεν είναι ιδιαίτερα ικανοποιητική αν σκεφτούμε πως και το galaxy s με τον ίδιο επεξεργαστή τα πάει πολύ καλύτερα και υποστηρίζει και full flash content...

Από εκεί και πέρα έχει το άλλο το σπαστικό που δεν σε αφήνει να κατεβάζεις ότι αρχείο θέλεις αλλά σε περιορίζει μόνο σε εικόνες,τραγούδια και βιντεο...

Και τέλος το άλλο το σπαστικό οπού ο browser ρυθμίζει την φωτεινότητα το 4 με το έτσι θέλω...

Αν δεν κανω λαθος το IOS ειναι στην 4 εκδοση και το WM στο 7

οποτε δεν υπαρχει μετρο συγκρισης προς το παρων

Ας περιμενουμε την εκδοση 2 του BADA και μετα τα λεμε παιδια η SAMSUNG ειναι κολοσσος και εχει επενδυσει πολλα φραγκα στην αναπτυξη του BADA και πραγματικα πιστευω οτι τα καλυτερα επονται

Ετσι κι αλλιως κανενας εδω μεσα δεν εχει το τηλεφωνο στα χερια του πανω απο 1 χρονο

Ας μην ειμασται και πλεονεκτες.....

Up The Irons \m/
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορώ να πω οτι προσπάθησα και έκανα οτι έλεγε το βίντεο χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Προσπάθησα να αλλάξω το ski jump με το assasins creed. 'Εκανα όλη την διαδικασία, έκανα αλλαγή γλώσσας, άλλαξε το εικονίδιο απο ski σε assasins αλλά όταν το πάταγα δεν γινόταν τίποτα!!! Δεν πρέπει να δουλεύει σε bada 1.2. Μακάρι κάποιος να με βγάλει ψεύτη..

 

Για να το τρεξεις αν εχει την 1.2, πρεπει να μπεις στο samsung apps, να βρεις την εφαρμογή ski jump και απο εκει μεσα να πατησεις εκκινηση....

Link to comment
Share on other sites

Για να το τρεξεις αν εχει την 1.2, πρεπει να μπεις στο samsung apps, να βρεις την εφαρμογή ski jump και απο εκει μεσα να πατησεις εκκινηση....

ναι ετσι επιασε!! ευχαριστω!!:D

Link to comment
Share on other sites

οι εφαρμογες που ναι δωραιαν οκ ξερω που θα τις βρω ,τις αλλες που τις βρισκουμε?

 

κ κατι αλλο

 

πολλες εφαρμογες οπως απο πχ αυτη

NOVA (---untouched) το untouched τι ειναι?κανω αναζητηση στο σαμσουν αππς αλλα δε το βρισκω

Edited by ageliko445
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος το IOS ειναι στην 4 εκδοση και το WM στο 7

οποτε δεν υπαρχει μετρο συγκρισης προς το παρων

Ας περιμενουμε την εκδοση 2 του BADA και μετα τα λεμε παιδια η SAMSUNG ειναι κολοσσος και εχει επενδυσει πολλα φραγκα στην αναπτυξη του BADA και πραγματικα πιστευω οτι τα καλυτερα επονται

Ετσι κι αλλιως κανενας εδω μεσα δεν εχει το τηλεφωνο στα χερια του πανω απο 1 χρονο

Ας μην ειμασται και πλεονεκτες.....

 

Δεν με κατάλαβες...δεν σύγκρινα το κινητό με το iOS και το wp7...Όσο για τα Windows mobile πάνε καταργήθηκαν...δεν υπάρχουν πια,αντικαταστάθηκαν από τα windows phone 7 τα οποία έχουν αντιγράψει την φιλοσοφία του iOS...Η samsung με το touchwiz 3.0 έχει κάνει φοβερά πράγματα στο wave,ωραία,εφετζίδικα και πρακτικά,όμως χρειάζεται μεγάλη βελτίωση σε ορισμένους τομείς όπως του multitasing,του πλήθους των εφαρμογών και του browser...

 

οι εφαρμογες που ναι δωραιαν οκ ξερω που θα τις βρω ,τις αλλες που τις βρισκουμε?

 

κ κατι αλλο

 

πολλες εφαρμογες οπως απο πχ αυτη

NOVA (---untouched) το untouched τι ειναι?κανω αναζητηση στο σαμσουν αππς αλλα δε το βρισκω

 

Untouched δεν είναι εφαρμογή,από ότι καταλαβαίνω μάλλον όσα apps έχουν το untouched δεν είναι επεξεργασμένα ωστέ να γίνουν spoof στην θέση κάποιων άλλων εφαρμογών...

 

@Mods sorry ξεχάστηκα....

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

ναι ετσι επιασε!! ευχαριστω!!:D

Δυστυχώς από οτι φαίνεται είμαι ο μοναδικός που έχει πρόβλημα με το samsung apps απο το κινητό. Απο την πρώτη εβδομάδα κιόλας του κινητού, μου έβγαλε το samsung apps αίτηση για αναβάθμιση που βέβαια ποτέ δεν έκανε!! Εκ τότε όποτε πατάω το κουμπί για να μπω και να κατεβάσω καμιά εφαρμογή, φορτώνει το λογότυπο και μετά με πετάει έξω. Να σημειώσω οτι το πρόβλημα δεν λύθηκε, ούτε με τις αναβαθμίσεις που ακολούθησαν και ούτε με hard reset. Φοβήθηκα να το πάω και στο service. To χα αγοράσει απο τα media mrkt... Παρακαλώ όποιος πιστεύει οτι μπορεί να έχει κάποια λύση για το πρόβλημα μου.. θα εκτιμούσα πολύ την βοήθεια του.

Link to comment
Share on other sites

Από το kies μπορείς να κατεβάσεις εφαρμογές και να τις περάσεις στο κινητό;

Τις εφαρμογές που έχεις επιλέξει να τις αποθηκεύεις;

Στο κινητό ή στην κάρτα μνήμης;

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε μια μάτια στο samsung apps του κινητού ....... εμένα μου βγάζει στα νέα μια εφαρμογή που είναι επί πληρωμής :)

 

#6000 μήνυμα!

400 σελίδες....

 

Αντε, να τις χιλιάσουμε με τέτοια πάντα μηνύματα :happy:

 

και αν είναι εύκολο ας προτείνει κάποιος κάρτα microsdhc, ας πούμε 8GB, που να συνεργάζεται απροβλημάτιστα με το wave.

Edited by fonzi
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση ξανά...σχετικά με το background.

Επιλέγοντας φωτογραφία για background μου δε μπορώ να διαλέξω όλη τη φωτογραφία αλλά μόνο ένα κομμάτι της (μπορώ να ζουμάρω με τα 2 δάχτυλα αλλά όχι να ξεζουμάρω από την αρχική ώστε να φαίνεται όλη η φωτογραφία) Γιατί; Καταλάβατε τι λέω ; :)

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση ξανά...σχετικά με το background.

Επιλέγοντας φωτογραφία για background μου δε μπορώ να διαλέξω όλη τη φωτογραφία αλλά μόνο ένα κομμάτι της (μπορώ να ζουμάρω με τα 2 δάχτυλα αλλά όχι να ξεζουμάρω από την αρχική ώστε να φαίνεται όλη η φωτογραφία) Γιατί; Καταλάβατε τι λέω ; :)

 

αν δεν κάνω λάθος είναι γιατί η φωτογραφία που προσπαθείς να βάλεις είναι μεγαλύτερης ανάλυσης απο το 480 x 800 που είναι η ανάλυση της οθόνης..άρα το κινητό αναγνωρίζει μόνο ένα κομμάτι της φωτογραφίας και κόβει αυτό το οποίο "προεξέχει" απο το 480 x 800...βέβαια δεν κατάλαβα πλήρως την ερώτηση σου άρα ελπίζω απο αυτό που κατάλαβα να σε βοήθησε η απάντηση μου :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μόνο από το Kies περνάω εφαρμογές και τις εγκαθιστώ στην κάρτα μνήμης. Γι αυτό και δεν με ένοιαζε τόσο καιρό. Τώρα όμως που βρέθηκε τρόπος για να παίζεις κι <<άλλα>> παιχνίδια, είναι πλεον απαραίτητο να διορθλωσω αυτό το πρόβλημα. Σκεφτόμουν μήπως ανεβάζε κάποιος χρήστης το φάκελο που περιέχει το samsung apps και να το έκανα αντιγραφ΄γ στο δικό μου κινητό, μπας και δουλέψει. Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο άλλο τρόπο.. Θέλω να αποφύγω να το πάω για service.. Δεν τους εμπιστεύομαι..

 

Για όσους δεν γνωρίζουν το πρόβλημα μου, δεν μπορώ να μπω απο το κινητό στο app store. Φορτώνει το λογότυπο και μετά με πετάει έξω! Δεχτή κάθε βοήθεια-πρόταση!

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει πρώτα να κάνει το κινητό unbranded? Γιατι στον οδηγό λέει ότι πρώτα εκανε το κινητο unbranded και μετα αλλαξε το product code. Ρωτάω γιατι μ' ενδιαφέρει και μένα.

 

Ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό αλλάζεις ΜΟΝΙΜΑ το product code στο wave

και δέχεται τις "unbranded" αναβαθμίσεις κανονικά μέσω οποιουδήποτε kies.

Η άλλη διαδικασία που γίνεται ΜΟΝΟ με kies 1.5.1 είναι για να αλλάξεις

προσωρινά το product code για να δεχθεί "unbranded" αναβάθμιση

και πρέπει να την ακολουθείς σε κάθε αναβάθμιση.

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός :wacko:

 

και αν είναι εύκολο ας προτείνει κάποιος κάρτα microsdhc, ας πούμε 8GB, που να συνεργάζεται απροβλημάτιστα με το wave.

 

Τοshiba SD HC 8GB class 4 ;)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ...ΑΜΑΝ πια με αυτές τις "αδικαιολόγητες" επιθέσεις στο κινητό για πράγματα τα οποία δεν ξέρουν απλά κάποιοι..αν δεν ξέρεις ρωτάς και μετά κρίνεις..

 

επίσης ΜΗΝ ξεχνάμε πως το κινητό έχει ένα καινούριο λειτουργικό σύστημα το οποίο μόνο στάσιμο δεν είναι..είναι εξελίσημο και αυτό φαίνεται..το iphone που όλοι λένε έχει πολλά χαζά μείων και αυτό το ξέρουν όλοι..ΟΣΟΙ και το λέω ειλικρινά αυτό μα ΟΣΟΙ φίλοι μου το έχουν και έκαναν πρόχειρες συγκρίσεις στην χρήση και την σταθερότητα της συσκευής απογοητεύτηκαν που έδωσαν 600+ ευρώ ! ! ! για την οθόνη δεν το συζητάμε καν... αυτά τα ολίγα για αρχή..όταν βρώ χρόνο και αφορμή θα πω και άλλα :p

 

Είχα πει όταν το πήρα ότι είναι iphone killer. Μετά από μια βδομάδα χρήσης , τείνει να γίνει iPhone Terminator !!!

 

Θα ήθελα λίγο περισσότερα ενημέρωτικά ελλήνικά sites.

 

Και επίσης δεν έχω τεστάρει το GPS καλά, αλλά γιατί νομίζω ότι τρώει κάποια κολήματα.

 

#6000 μήνυμα!

400 σελίδες....

 

Αντε, να τις χιλιάσουμε με τέτοια πάντα μηνύματα :happy:

 

και αν είναι εύκολο ας προτείνει κάποιος κάρτα microsdhc, ας πούμε 8GB, που να συνεργάζεται απροβλημάτιστα με το wave.

 

Και εγώ πήρα την Toshiba που λεει ο jaggelo , από τα MULITRAMA όταν το πήρα. Μια χαρα συνεργάζεται.

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μόνο από το Kies περνάω εφαρμογές και τις εγκαθιστώ στην κάρτα μνήμης. Γι αυτό και δεν με ένοιαζε τόσο καιρό. Τώρα όμως που βρέθηκε τρόπος για να παίζεις κι <<άλλα>> παιχνίδια, είναι πλεον απαραίτητο να διορθλωσω αυτό το πρόβλημα. Σκεφτόμουν μήπως ανεβάζε κάποιος χρήστης το φάκελο που περιέχει το samsung apps και να το έκανα αντιγραφ΄γ στο δικό μου κινητό, μπας και δουλέψει. Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο άλλο τρόπο.. Θέλω να αποφύγω να το πάω για service.. Δεν τους εμπιστεύομαι..

 

Koίτα δεν είναι τόσο απλό το θέμα από ότι καταλαβαίνω...Μάλλον θα πρέπει να εγκαταστήσεις την έκδοση 1.2 μέσω του multiloader ωστέ να ξηλωθούν τα πάντα από το κινητό και να ξαναπεραστούν σωστά...Βέβαια αυτό μπορεί να εγγυμονεί κινδύνους,εγώ σχεδόν κατέστρεψα το κινητό μου(ευτυχώς κατάφερα και το επανέφερα...) οι περισότεροι βέβαια δεν είχαν πρόβλημα...Α και κάτι άλλο αν περάσεις άλλη έκδοση με τον multiloader πολύ πιθανόν να μην έχεις ελληνικά...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια..εχω εδω και 3 μηνες το waveee . μεχρι χτες λειτουργουσε μια χαρα .κατεβασα την νεα εκδοση των kies κ του εκανα ταυτοχρονα αναβαθμιση με το τελευταιο official filmware.απο κει και περα καθε φορα που το συνδεω με το pc ανοιγει κανονικα το kies κ περιμενει να συνδεθει με το wave αλλα τιποτα (το pc αναγνωριζει κανονικοτατα το κινητο ) τι μπορει να φταιει ?=/ ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσο αφορα την μπαταρια μαλλον μερικοι μπερδευτηκατε η εγω δεν το εξηγησα καλα

1)Φορτιστε ΚΑΝΟΝΙΚΑ το κιν σας ΧΩΡΙΣ να βαλετε κανενα κωδικο μεχρι να δειξει στην οθονη μπαταρια πληρης

2)Αφου βγαλετε το κιν που ειναι πληρως φορτισμενο πατηστε τον κωδικο *#0228# και θα δειτε οτι η ΤΡΙΤΗ ενδειξη ΔΕΝ ειναι στο 100%

3)Τωρα με αναμμενο το κιν πατηστε τον κωδικο και ΞΑΝΑΒΑΛΤΕ ΤΟ στην πριζα,θα δειτε σιγα σιγα οτι η ΤΡΙΤΗ ενδειξη θα φτασει ΣΙΓΟΥΡΑ στο 100% μετα απο καποια ωρα.

Την πρωτη φορα που το εκανα αυτο η μπατ μου ηταν στο 96.5% και τορα πλεον δεν πεφτει κατω απο το 99.5% μετα απο 4-5 φορτισεις.Ελπιζω αυτη τη φορα να ημουν πιο επεξηγηματικος¨)

 

Thanks για τον οδηγό αλλά δεν χρειάζεται όταν το wave φορτίζει μέσω usb.

Μόλις το τσέκαρα και η 3η ένδειξη είναι στο 100% :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια..εχω εδω και 3 μηνες το waveee . μεχρι χτες λειτουργουσε μια χαρα .κατεβασα την νεα εκδοση των kies κ του εκανα ταυτοχρονα αναβαθμιση με το τελευταιο official filmware.απο κει και περα καθε φορα που το συνδεω με το pc ανοιγει κανονικα το kies κ περιμενει να συνδεθει με το wave αλλα τιποτα (το pc αναγνωριζει κανονικοτατα το κινητο ) τι μπορει να φταιει ?=/ ευχαριστω

 

πρέπει να σβήσεις τους drivers και να τους ξαναεγκαταστήσεις και όλα θα είναι οκ λογικά!

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να σβήσεις τους drivers και να τους ξαναεγκαταστήσεις και όλα θα είναι οκ λογικά!

 

πως μπορω να το κανω αυτο? ?:s ιδεα δεν εχω απο αυτα..=/

Edited by Tyxerakias
Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να το κανω αυτο? ?:s ιδεα δεν εχω απο αυτα..=/

 

ακολόθησε αυτό τον mini οδηγό και λογικά όλα θα λυθούν :)

ΑΝ δεν έχεις win7 πες μου να δώ σε ένα απο τα PC μου με άλλο λογισμικό για το πού θα βρείς το "Device Manager" αν και πιστεύω πως είναι εύκολο να το βρείς...πάντως ελπίζω να έχεις win7 για να μην χρειαστεί να ψαχτείς άλλο :)

 

 

Για όσους έχουν πρόβλημα σύνδεσης με το Kies 2.0 μετά την αναβάθμιση στην 1.2 δοκιμάστε το παρακάτω (σε windows 7):

 

Συνοπτική περιγραφή: Διαγράφετε τους drivers του Wave ώστε να εγκατασταθούν οι καινούριοι όταν το ξανασυνδέσετε.

 

Αναλυτικά βήματα:

1. Συνδέετε το Wave σε Kies mode.

2. Πηγαίνετε "Computer" δεξί κλικ-->Properties-->Κλικ στο "Device Manager" στο αριστερό πλαίσιο.

3. Με συνδεδεμένο το Wave θα υπάρχει μια κατηγορία στη λίστα με το όνομα "Portable Devices". Κάνετε κλικ στο βελάκι που έχει δίπλα και σας εμφανίζει από κάτω "Samsung Wave(GT-S8500)". Κάνετε αριστερό κλικ πάνω του και επιλέγετε "Uninstall". Επιβεβαιώνετε την επιλογή σας με ΟΚ.

4. Ενδεχομένως χρειαστεί να επανεκκινήσετε τον υπολογιστή σας.

5. Μόλις επανεκκινήσετε ανοίγετε το Kies και συνδέετε κανονικά το Wave. Θα οδηγούν οι νέοι οδηγοί και θα συνδεθείτε κανονικά.

 

(Η συγγραφή οδηγών έχει γίνει το νέο μου φετίχ φαίνεται :lol:)

 

Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

εφτιαξεε !!φιλε ευχαριστω παρα πολυ :D με εσωσες! :P

 

Τίποτα φίλε μου..αν και πιστεύω το ευχαριστώ πρέπει να πάει στον φίλο Studentmail ο οποίος έφτιαξε αυτό τον mini οδηγό :D

Link to comment
Share on other sites

@georgepwr

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό

για να αλλάξεις μόνιμα το product code του wave.

 

Μετά από αυτό γίνονται όλες οι αναβαθμίσεις κανονικά με οποιοδήποτε kies ;)

 

Αν χρησιμοποιήσω τον οδηγώ:http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=18359&d=1296724251

θα έχω τα ίδια αποτελέσματα ή όχι;

HTC 8X :WP8.1:8.10.12359.845

HTC HD2: Rom: 3.14.482.2, Radio:2.16.50.14

iGo Primo:2.0 v9.6.2.209584-Garmin MobileXT: 5.00.20Wp,

NOKIA N95 Garmin Mobile XT v5.00.60

Link to comment
Share on other sites

Θα επαναλάβω για άλλη μια φορά, ότι η δημοσίευση παράνομου λογισμικού, καθώς και οδηγίες πώς να το αποκτήσουμε, οι σύνδεσμοι σε sites με παράνομο υλικό, συζητήσεις περί παράνομου λογισμικού και γενικά οτιδήποτε αφορά σπασμένες εφαρμογές, spoofing και δε συμμαζεύεται, απαγορεύεται στο myphone.gr

 

Tα μηνύματα που δημοσιεύτηκαν παραπάνω αφαιρέθηκαν όλα, και αν συνεχίσει αυτή η ιστορία θα υπάρξουν ποινές.

-- Απο Ομάδα Διαχείρισης του myphone.gr --

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Λ

|

|

|

:scared::scared::scared::scared:

:down::down::down::down:

 

ΤΕΣΠΑ....

εχει παρατηρήσει κανεις οτι μεά απο την αναβάθμηση σε 1.2 δεν διχνει τους υπότιτλους στον μανίσιο video player?

Σε εμένα δείχνει μόνο τον πρώτο και μετα οχι....

Edited by garrythesnail
Link to comment
Share on other sites

Λ

|

|

|

:scared::scared::scared::scared:

:down::down::down::down:

 

ΤΕΣΠΑ....

εχει παρατηρήσει κανεις οτι μεά απο την αναβάθμηση σε 1.2 δεν διχνει τους υπότιτλους στον μανίσιο video player?

Σε εμένα δείχνει μόνο τον πρώτο και μετα οχι....

 

εμενα τους δειχνει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...