Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θα κάνω και εγώ μια προσπάθεια να βάλω την 2.0 μήπως και διορθωθεί το πρόβλημα με τη κάμερα και δε χρειαστεί να το στείλω στο servis. Ίσως θα είναι καλύτερα να κάνω hard reset πριν κάνω αναβάθμιση... θα δείξει...

 

Εχώ είχα προβλημα με την κάμερα και έστρωσε με την 2.0!!!

Στέφανος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παρατήρησα όταν μπουκώνει η μνήμη κάνει restart από μόνο του... Και αυτό συμβαίνει κυρίως με τον browser. Πολλά περίεργα βγάζει το update και δεν μ'αρέσει.... Κι αν δεν βγάλει κανά καινούριο δεν θα τα πάμε καλά...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια, από χθες και εγω στην παρεα σας με wave 1 και bada 2, εστω και με multiloader (με τη δευτερη προσπαθεια δουλεψε).

Φοβερο ως τωρα μου φαινεται , πολυ βελτιωμενο.Περασα και το θεμα space μεσω υπολογιστη sams.kies και τα σπαει.

Μια ερωτηση:

 

Σε ολα τα κινητα μου ως τωρα, και στο wave με τις εκδοσεις 1 και 1,2 με βολευε πολυ να σημειωνω κατι ως μηνυμα, να παταω το "κοκκινο" κουμπι εξοδου, και ρωτωντας με να αποθηκευτει στα προχειρα, το επελεγα "ναι" και ειχα ετοιμη την σημειωση μου ως προχειρο μηνυμα.

Στο bada 2 αυτο φαινεται να λειπει.

Κανεις ιδεα?

 

Επισης, αποθηκευση νεων επαφων στην καρτα sim και οχι στο τηλεφωνο πως γινεται ?

 

ΥΓ. Στην τελευταια μοου ερωτηση βρηκα λυση ως εξης:

Αποθηκευση νεας επαφης στο τηλεφωνο, και απο ρυθμισεις->επαφες->εξαγωγη (από τηλεφωνο σε sim).

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Τα θεματα που αποθηκευοντε? Γιατι θελω να βγαλω αυτο που εχω και δεν το βρησκω:O

Τα μηνυματα που εχουμε στηλει που τα βρησκουμε?

Edited by johnsot-1
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πω ότι δεν το πολυπίστευα, αλλά μετά το 2ο hard reset το τηλέφωνο έχει στρώσει αρκετά...

Πολλά κολλήματα και λαγκ έχουνε φύγει, αν και δεν έχω προλάβει να το "παίξω" για μια μέρα ολόκληρη για να συγκρίνω....

Το μόνο διαφορετικό που έκανα αυτή τη φορά, είναι στο restore απο το backup, ΔΕΝ διάλεξα να επαναφέρει το "Preferences and ringtones" (έχω το KIES στα αγγλικά, είναι η τέταρτη επιλογή από το τέλος για όποιον ενδιαφέρεται) και φαίνεται ότι αυτός ήταν ο υπαίτιος. Αν και όπως είχα πει, μετά το πρώτο Hard reset, χωρίς να επαναφέρω το backup, πάλι μου έκανε κολλήματα.

Μια παρατήρηση-ερώτηση: Τα παλια wallpapers που είχα σε 1200χ800 ανάλυση, τα οποία απλώνονταν σε όλες τις οθόνες με widget, τώρα δεν πιάνουν όλη την οθόνη. Κοίταξα αυτά που έρχονται με το firmware και είναι στην ίδια ανάλυση, αλλά πιάνουν κανονικά όλη την οθόνη. Τα δικά μου έχουν κενό πάνω κάτω. Το παρατήρησε κανείς άλλος? γίνεται κάτι? Και μετά από 2 hard reset το ίδιο πράγμα βλέπω...

Ένα άλλο μειονέκτημα στην 2.0, κατά την γνώμη μου και για να συμπληρώσω τα υπόλοιπα, είναι και το ότι στο αρχείο με τις κλήσεις και τα μνμ, δεν βγάζει πλέον εικόνες δίπλα στα ονόματα των επαφών. Αυτό με βοηθούσε πολύ εμένα να βλέπω με μία ματιά ποιός έχει καλέσει και να εντοπίζω τις σημαντικές επαφές που αναγνώριζα την εικόνα. Λεπτομέρεια, αλλά αυτές κάνουν την διαφορά... τουλάχιστον στις καθημερινές απλές λειτουργίες, φαίνονται...

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος να μου απαντησει αν γινεται upgrade το route 66 σε bada 2.0???

 

Όλο τo τηλέφωνο γίνεται upgrde... Και το route 66 μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πω ότι δεν το πολυπίστευα, αλλά μετά το 2ο hard reset το τηλέφωνο έχει στρώσει αρκετά...

Πολλά κολλήματα και λαγκ έχουνε φύγει, αν και δεν έχω προλάβει να το "παίξω" για μια μέρα ολόκληρη για να συγκρίνω....

Το μόνο διαφορετικό που έκανα αυτή τη φορά, είναι στο restore απο το backup, ΔΕΝ διάλεξα να επαναφέρει το "Preferences and ringtones" (έχω το KIES στα αγγλικά, είναι η τέταρτη επιλογή από το τέλος για όποιον ενδιαφέρεται) και φαίνεται ότι αυτός ήταν ο υπαίτιος. Αν και όπως είχα πει, μετά το πρώτο Hard reset, χωρίς να επαναφέρω το backup, πάλι μου έκανε κολλήματα.

Μια παρατήρηση-ερώτηση: Τα παλια wallpapers που είχα σε 1200χ800 ανάλυση, τα οποία απλώνονταν σε όλες τις οθόνες με widget, τώρα δεν πιάνουν όλη την οθόνη. Κοίταξα αυτά που έρχονται με το firmware και είναι στην ίδια ανάλυση, αλλά πιάνουν κανονικά όλη την οθόνη. Τα δικά μου έχουν κενό πάνω κάτω. Το παρατήρησε κανείς άλλος? γίνεται κάτι? Και μετά από 2 hard reset το ίδιο πράγμα βλέπω...

Ένα άλλο μειονέκτημα στην 2.0, κατά την γνώμη μου και για να συμπληρώσω τα υπόλοιπα, είναι και το ότι στο αρχείο με τις κλήσεις και τα μνμ, δεν βγάζει πλέον εικόνες δίπλα στα ονόματα των επαφών. Αυτό με βοηθούσε πολύ εμένα να βλέπω με μία ματιά ποιός έχει καλέσει και να εντοπίζω τις σημαντικές επαφές που αναγνώριζα την εικόνα. Λεπτομέρεια, αλλά αυτές κάνουν την διαφορά... τουλάχιστον στις καθημερινές απλές λειτουργίες, φαίνονται...

 

Αυτο με τις φοτω δεν εινα προβλημα . θα βαλεις τα 2 δαχτυλα πανω στη εικονα και θα τα ανοιξεις και αυτη θα μεγαλωσει όσο θες και θα πιασει όλη την οθονη. επίσης μπορεις να μεγαλωσεις την εικονα απο όποιο σημειο της θες εσυ και να την κουνησεις στην οθονη όπως θες εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τις φοτω δεν εινα προβλημα . θα βαλεις τα 2 δαχτυλα πανω στη εικονα και θα τα ανοιξεις και αυτη θα μεγαλωσει όσο θες και θα πιασει όλη την οθονη. επίσης μπορεις να μεγαλωσεις την εικονα απο όποιο σημειο της θες εσυ και να την κουνησεις στην οθονη όπως θες εσυ.

 

Το ξέρω, έτσι το κάνω και τώρα, απλά έτσι τις κάνει strech και φαίνονται λίγο χάλια. Παλιά τις έπαιρνε όπως είναι, με αυτή την ανάλυση και ήταν ΟΚ. Τώρα δεν μπορώ να καταλάβω το σκάλωμα που έχει φάει....

Άσε που με τον παραπάνω τρόπο χάνεις και σημεία τις εικόνας που αναγκαστικά τα βγάζεις εκτός με το ζουμ που κάνεις...

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Όλο τo τηλέφωνο γίνεται upgrde... Και το route 66 μαζί.

 

ναι αλλα πως λειτουργει??κατεβαζεις ξανα το χαρτη της ελλαδας και απλα δεν εχει πλοηγηση..πρπει να ξαναπληρωσεις!!καμια ιδεα???:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα πως λειτουργει??κατεβαζεις ξανα το χαρτη της ελλαδας και απλα δεν εχει πλοηγηση..πρπει να ξαναπληρωσεις!!καμια ιδεα???:rolleyes:

 

Άμα έχεις αγορασμένη άδεια θα κατεβάσεις πάλι τον χάρτη της Ελλάδας και θα συγχρονήσεις την άδεια μέσω wi-fi καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Παω να εγκαταστήσω Widget και βγαζει μήνυμα "Δεν υπάρχει αρκετός χώρος στην κάρτα μνήμης.Να γίνει εγκατάσταση στο τηλεφωνο;" Εχω bada2 και μνήμη 2,6Gb free. Τι κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μια ερώτηση έχει παρατηρήσει κανείς ότι ο αριθμός χαρακτήρων στα μηνύματα απο 157 μειώθηκε στα 62 στους ελληνικούς χαρακτήρες στη 2.0???μπορούμε κάπως να το διορθώσουμε?στα αγγλικά παραμένει 157.ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μια ερώτηση έχει παρατηρήσει κανείς ότι ο αριθμός χαρακτήρων στα μηνύματα απο 157 μειώθηκε στα 62 στους ελληνικούς χαρακτήρες στη 2.0???μπορούμε κάπως να το διορθώσουμε?στα αγγλικά παραμένει 157.ευχαριστώ.

 

Οταν βλεπεις γενικα σε μηνυματα να σου αφηνει μονο 62 χαρακτηρες ειναι λογω κωδικοποιησης.Οι ελληνικοι χαρακτηρες εχουν κωδικοποιηση Unicode ενω οι αγγλικοι GSM .Το gsm ειναι μικροτερη κωδικοποιηση και περιλαμβανει μονο κεφαλαια ελληνικα και οχι και μικρα.Οποτε οπου βλεπεις να γραφει και μικρα και να σου δινει 62 χαρακτηρες ειναι λογω αυτου.

 

Λυση :

 

Ρυθμισεις -> Μηνυματα -> Υποστοιριξη χαρακτηρων -> Αλφαβητο Gsm

 

απλα στην 2.0 απο GSM το βαζει στο Αυτοματα , οποτε περνει και Unicode.Γυρνα το σε GSM και θα εισαι κομπλε

Link to comment
Share on other sites

εχει βρει κανεις καποια λυση για τα flash θεματα? ειτε τα βαζω στην εσωτερικη ειτε στην εξωτερικη μνημη..ειτε μεσω Kies η αμεσως download απο το κινητο αυτα βγαζουν σφαλμα...και ειναι το μονο αγκαθι που εχω αυτη τη στιμγη σε ολα τα αλλα ειμαι κομπλε...
Link to comment
Share on other sites

εχει βρει κανεις καποια λυση για τα flash θεματα? ειτε τα βαζω στην εσωτερικη ειτε στην εξωτερικη μνημη..ειτε μεσω Kies η αμεσως download απο το κινητο αυτα βγαζουν σφαλμα...και ειναι το μονο αγκαθι που εχω αυτη τη στιμγη σε ολα τα αλλα ειμαι κομπλε...

 

Και εγω το ιδιο ακριβως. η μονη λυση που εχω βρει ειναι να περναω θεματα απο διαφορα site αλλα ψαχνω το θεμα με την μπανανα και το αλλο με το κλειδωμα pattern αλλα τζιφος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Έχω το Wave s8500 και ενώ είχα το firmware το 1.2 έκανα αναβάθμιση στο 2.0 το οποίο μου δημιούργησε πολλά προβλήματα .

Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να γυρίσω στο 1.2 ;

Ευχαριστώ.

HTC 8X :WP8.1:8.10.12359.845

HTC HD2: Rom: 3.14.482.2, Radio:2.16.50.14

iGo Primo:2.0 v9.6.2.209584-Garmin MobileXT: 5.00.20Wp,

NOKIA N95 Garmin Mobile XT v5.00.60

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Έχω το Wave s8500 και ενώ είχα το firmware το 1.2 έκανα αναβάθμιση στο 2.0 το οποίο μου δημιούργησε πολλά προβλήματα .

Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να γυρίσω στο 1.2 ;

Ευχαριστώ.

 

Άρχισε να διαβάζεις τις τελευταίες σελίδες αυτού του θέματος. Σε κάποια φάση θα το βρεις ;)

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια ανεβασα το BADA 1,2 με τα ΒΟΟΤFILES για όποιον την θελει.

 

http://www.fileserve.com/file/Hn4bcUn/bada 1.2 8500 xxjl2 - oxcjl1.7z

 

Τόλη ευχαριστώ για το αρχείο αλλά προσπαθώντας να κάνω εγκατάσταση με τον Downloader μου βγάζει error στο αρχείο csc.

Επίσης θέλω να ρωτήσω πρέπει να εγκαταστήσω όλα τα αρχεία που υπάρχουν στο zip;

ευχαριστώ.

HTC 8X :WP8.1:8.10.12359.845

HTC HD2: Rom: 3.14.482.2, Radio:2.16.50.14

iGo Primo:2.0 v9.6.2.209584-Garmin MobileXT: 5.00.20Wp,

NOKIA N95 Garmin Mobile XT v5.00.60

Link to comment
Share on other sites

Μια σειρά αποριών κι από μένα:

-> πως δηλώνουμε πιο από τα πολλά τηλέφωνα μιας επαφής έχει προτεραιότητα?

-> υπάρχει τρόπος να βλέπω τα SMS με χρονική σειρά? (να αλλάξει το "conversation" σε ξερωγωτι)

-> πως να δήλωνα να κάνει retrieve τα e-mail κάθε μια ώρα??? Νομίζω τώρα τα κάνει όποτε μπω μέσα

Στο route66 φαίνεται να αφήνει να κατεβάσεις οποιοδήποτε χάρτη θες (?!) Επίσης βγάζει διαδρομή - δεν ξέρω για φωνητικό κάπου κόλαγε - αν και δεν έχω πάρει άδεια, μήπως να ξαναισχύει μήνας??

Link to comment
Share on other sites

Τόλη ευχαριστώ για το αρχείο αλλά προσπαθώντας να κάνω εγκατάσταση με τον Downloader μου βγάζει error στο αρχείο csc.

Επίσης θέλω να ρωτήσω πρέπει να εγκαταστήσω όλα τα αρχεία που υπάρχουν στο zip;

ευχαριστώ.

 

πρεπει να τα περασεις οτι αρχειο ζηταεο ο bootloader οποτε πρεπει να τα βαλεις ολα . τωρα αυτο με το csc πρωτη φορα το βλεπω. ξαναδοκιμασε το κλεινωντας antivirus - firewall ...

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να τα περασεις οτι αρχειο ζηταεο ο bootloader οποτε πρεπει να τα βαλεις ολα . τωρα αυτο με το csc πρωτη φορα το βλεπω. ξαναδοκιμασε το κλεινωντας antivirus - firewall ...

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Προσπάθησα να βάλω την 1.2 και αφού έγιναν όλα οκ! δεν έκανε boot και μου έβγαλε μια θαλασσή οθόνη.

Υπάρχει κάποια λύση;

HTC 8X :WP8.1:8.10.12359.845

HTC HD2: Rom: 3.14.482.2, Radio:2.16.50.14

iGo Primo:2.0 v9.6.2.209584-Garmin MobileXT: 5.00.20Wp,

NOKIA N95 Garmin Mobile XT v5.00.60

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...